Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

52 minutes ago, Knipex 4 Laki said:

Zato da bi ovi iz druge stigli kući pre 20h uveče i da bi ovi u prvu mogli da krenu posle 5h ujutru tako da od 6 počnu da rade.

 

Evo link za vest privredne komore

 

https://pks.rs/vesti/instrukcija-privrednim-subjektima-dozvole-za-kretanje-2442

 

A što ne radite 12/24 12/48... To je praktičnije od tri smene, pogotovo u ovakvo vreme,  a takođe obezbeđuje maximalnu iskorištenost isto kao treća smena. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

Ono što znam je da je sloboda, SVAKOG POJEDINCA previše dragocena da je prepustimo Vučiću

 

Boris Johnson i njegova vlada takodje uzimaju emergency powers na dvije godine iako kaze da ce se rijesiti virusa za 3 mjeseca. Bez obzira sto lik uopste ne izgleda da je u stanju da uradi, sve sto kaze je ofirno, ofrlje i neodredjeno. Danas kaze - "we'll send the virus packing", "remove it's cloak of invisibility", kao da se obraca maloumnima ili djeci. 

 

Kod nas se danas starci setaju ulicom sa onim zimmer frames, majke guraju kolica sa bebama, ulica puna ljudi, guraju se u ducanima, grabe sta se zgrabiti moze, neki i kradu. Nije daleko od totalnog haosa.

 

Uglavnom, slazem se s tobom, ne treba maloumno predati svepoluge moci u ruke likovima poput Vucica i sl.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Angelia said:

Ja sam u LA trebala da stignem 15og, i 13og sve otkazala, posto su neki eventi vec otkazivani, iskreno receno obradovali me kad sam mogla ceo put da otkazem.

I do tada sam u kuci....uglavnom.

Od svih vas, ja sam jedini odradio posao. Otisao do Phoenix-a uzeo macku, svratio do SB i sredio sve sto moze za nestasne decake i vratio se u kucni karantin. Ludilo.

Da bi na kraju doziveo da majmun javno nezvanicno izjavi da ce skola biti suspendovana do Septembra.

Da li su ti ljudi normalni. Ne shvata kreten koliku je paniku napravio medju roditeljima seniora. Skotina neopevana. Ih da se Arnold kandiduje. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=03&dd=19&nav_category=78&nav_id=1667957

 

Ovo je ono sto ce se desavati svima dok god:

- nije postignut kolektivni imunitet 

- nema vakcine

 

Karantinom cemo postici da broj zarazenih ostane mali, samim tim broj "neimunih" ce bti ogroman. Onog trena kad izadjemo iz karantina, prvi nosilac virusa koji udje u zemlju ce napraviti istu situaciju. Stoga, ili kompletan global lockdown na bar mesec dana ili karantin i kontrolisano zarazavnje vecine populacije u duzem vremenskom perioudu, dok ne dostignemo neki herd immunity od preko 60 %

 

Ovo je potpuno nemoguca misija, a da se ostvari postepeno. Bile bi nam potrebne godine da uz kontrolisane karantine stignemo do te brojke, a da ne preplavimo 

zdravstveni sistem. Vakcina ce stici pre toga. U slucaju bilo kakvog rasta slucajeva u duzem periodu ne gine nam blokada Sistema.

 

Gledao sam krivu rasta slucajeva (izvan Kine) I napravio 3 scenarija rasta slucajeva do 24 Marta. 

Ako bude manje od 100.000 novih slucajeva, karantin ce trajati krace I to oznacava da karantin deluje.

Ali ako bude vise od 200.000 novih slucajeva znaci da se progresija nastavlja I onda nam sledi lockdown na 6 metara dana mozda, 

nadam se ipak ne.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Honey Badger said:

Kod nas se danas starci setaju ulicom sa onim zimmer frames, majke guraju kolica sa bebama, ulica puna ljudi, guraju se u ducanima, grabe sta se zgrabiti moze, neki i kradu. Nije daleko od totalnog haosa.

sve se ovo dešava. deđavalo se davno pre, i dešavaće kad prođe ovo. To je konstanta.

Ono što nije konstanta, je da ekonomija neće biti ista. I prava građana, sad je već očigledno. Dakle ko preživi  doživeće, da mu se bilo koje pravo može oduzeti, i to je nepromenjljiva činjenica, sada već.

Deci ostavljamo gore društvo nego što smo ga nasledili, sada je to izvesno.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Moji otisli na Kubu drugog marta, dok je ovo jos bio najsmesniji virus na svetu.

 

Trenutno su u avionu, lete za Istanbul, trebalo je odatle da lete za Sofiju, pa da kopnenim putem stignu u zemlju. 

 

Nakon ovog potpunog zatvaranja granica ostace skroz nasukani. Pricao sam danas sa konzularnim i ovde i u Turskoj, niko nista ne zna, nemaju info. Agencija isto slabo, videcemo sta ce ujutru da kazu. 

 

Oni 65 i 63 godine brinem se sta ce biti. Zajebana je ova situacija, ne znam da li im je bolje da odu do Sofije pa da tamo cekaju priliku da se vrate. 

 

Ne znam sta jos odavde mozemo da uradimo da im pomognemo, ako neko ovde slucajno zivi u Istanbulu bio bih zahvalan da mi pisu. 

  • Like 8
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ciao said:

 

Svaka cast na disciplini - ko ce ako neces ti kao lekar, pitanje : zasto mesec dana ako je inkubacija koliko sam shvatila negde desetak pa je vec i 14 dana siroko? Bio je valjda jedan jedini slucaj a i taj nije bas jasan sa preko 20 dana pretpostavljene inkubacije koliko procitah

 

 

Zato jer ovde ne znas ko pije, ko placa.

 

Nista jos nije jasno, virus nam je nov.

"Visak" discpline nam nece naneti stetu. Ajde da lupim glupost - u saobracaju i voznji, neces se sjebati ako stisnes kocnicu rano nego  kasno.

 

Sasvim svesno i namerno, dodajem na "zvanicne" mere.

Ako vlasti stave dve nedelje, ja sebi dodelim tri,

Imam tu neku povoljnu okolnost, prednost, da sam penzioner. Nije mi sila da druzim 'vako il' onako.

A stara poslovica kaze"zicher est zicher".

 

:classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites




šta je poruka: predali smo sopstvenu slobodu, koju uzgred nismo zaradili, i zato smo je dali, za "smanjenje vremenske krive neminovnog"
 


Veoma pogrešno razmišljanje. Ne radi se ovde o suspenziji ličnih sloboda i prava zato što se nekome tako nakrivio krivak, iliti što bi ti rekao - izbegavanje neminovnog.

Radi se o zaravnjenju krive neminovnog, da, ali nije u pitanju ovde da li ćemo se svi zaraziti, hoćemo kao što kažeš - ili bar 2/3 nas, već se radi o tome da se to ne desi u vrlo kratkom vremenskog roku jer je to put u katastrofu koju gledamo u Italiji.

Jedino ako misliš da je žrtvovanje ogromnog broja građana (da, uglavnom starijih) zarad što brže imunizacije celokupnog stanovništva kako bismo izbegli ekonomski kolaps, opravdano - onda ne stojimo na istoj talasnoj dužini i nemamo o čemu dalje da raspravljamo. Ja uopšte nisam ubeđen u to da bi ekonomska (i svaka druga) šteta izazvana takvim fulminantnim tokom epidemije toliko manja od ekonomske štete izazvane stavljanjem naših života na privremenu pauzu. A o moralnim i etičkim implikacijama ne želim ni da pričam.
  • Like 9
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, urosg3 said:

sve se ovo dešava. deđavalo se davno pre, i dešavaće kad prođe ovo. To je konstanta.

Ono što nije konstanta, je da ekonomija neće biti ista. I prava građana, sad je već očigledno. Dakle ko preživi  doživeće, da mu se bilo koje pravo može oduzeti, i to je nepromenjljiva činjenica, sada već.

Deci ostavljamo gore društvo nego što smo ga nasledili, sada je to izvesno.

 

I ja se slazem sa vama dvojicom. Umesto fokusa na resavanje problema, kreuraju se da budu gori, fokus je na kreiranju panike i nervoze i konfrontacije izmedju delova drustva, trazenju "krivca" gde se onda neko od "njih" pojavljuje da uvodi red i "stabilnost" i jos mu se dive i odobravaju. I to medju bistrijom populacijom. O tupsonima tek da se ne prica.

 

12 minutes ago, Eddard said:

Jedino ako misliš da je žrtvovanje ogromnog broja građana (da, uglavnom starijih) zarad što brže imunizacije celokupnog stanovništva kako bismo izbegli ekonomski kolaps, opravdano - onda ne stojimo na istoj talasnoj dužini i nemamo o čemu dalje da raspravljamo. Ja uopšte nisam ubeđen u to da bi ekonomska (i svaka druga) šteta izazvana takvim fulminantnim tokom epidemije toliko manja od ekonomske štete izazvane stavljanjem naših života na privremenu pauzu. A o moralnim i etičkim implikacijama ne želim ni da pričam.

 

Meni se cini da on nije mislio na to, nego na postepeno smanjenje licnih sloboda koje ce ostati i kad korone ne bude vise bilo. Dozvoljvam i da sam ja pogresno razumela. 

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Eddard said:

ako misliš da je žrtvovanje ogromnog broja građana (da, uglavnom starijih) zarad što brže imunizacije celokupnog stanovništva kako bismo izbegli ekonomski kolaps, opravdano - onda ne stojimo na istoj talasnoj dužini i nemamo o čemu dalje da raspravljamo. Ja uopšte nisam ubeđen u to da bi ekonomska (i svaka druga) šteta izazvana takvim fulminantnim tokom epidemije toliko manja od ekonomske štete izazvane stavljanjem naših života na privremenu pauzu. A o moralnim i etičkim implikacijama ne želim ni da pričam.

 


ima tu i druga strana medalje. Imas gomilu istrazivanja na temu smrtnosti i gdp decline. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eddard said:

Jedino ako misliš da je žrtvovanje ogromnog broja građana (da, uglavnom starijih) zarad što brže imunizacije celokupnog stanovništva kako bismo izbegli ekonomski kolaps, opravdano .

 

 Ne znam šta da ti kažem osim da ponovim, mene je lično makar dve države u životu zvalo u ne baš nešto dugom životu:

"da se odazovem, i "ne žaleći da u toj borbi  dam i svoj život."
Oba puta iz meni nepojmljivih, pogrešnih, i ispostavilo se neuspelih razloga i katastrofalnih ishoda. Možda mi je zato malo mnogo, i možda sam zato kiseo?

Ovo društvo mi je ukralo već skoro dve godine života (od ne baš predugog) iz dokazano pogrešnih razloga. Ukoliko treba obrazložiću ali možda možeš da zamisliš jer znaš ishode.

I sada ova ekipa što se cerekala neki dan, "hahah, najsmešniji virus" odjednom volšebno postaje u pravu, a ja u krivu? Mora da nešto nije redu...
Verovatno sam ja. U krivu.

Živela Srbija!

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, nemanjaol said:

Moji otisli na Kubu drugog marta, dok je ovo jos bio najsmesniji virus na svetu.

 

Trenutno su u avionu, lete za Istanbul, trebalo je odatle da lete za Sofiju, pa da kopnenim putem stignu u zemlju. 

 

Nakon ovog potpunog zatvaranja granica ostace skroz nasukani. Pricao sam danas sa konzularnim i ovde i u Turskoj, niko nista ne zna, nemaju info. Agencija isto slabo, videcemo sta ce ujutru da kazu. 

 

Oni 65 i 63 godine brinem se sta ce biti. Zajebana je ova situacija, ne znam da li im je bolje da odu do Sofije pa da tamo cekaju priliku da se vrate. 

 

Ne znam sta jos odavde mozemo da uradimo da im pomognemo, ako neko ovde slucajno zivi u Istanbulu bio bih zahvalan da mi pisu. 

Koliko ja znam EU je zatvorila granice za sve izvan, pa samim tim i Bugarska za Tursku (proveri ti to, ali jutros su vracali ljude bez EU pasosa na aerodromima u Frankfurtu i Minhenu, a koji su bili u avionu kad je odluka stupila na snagu). Proveri ima li direktan let iz Istanbula za Bg/Nis/Sarajevo...

 

4 minutes ago, urosg3 said:

 Ne znam šta da ti kažem osim da ponovim, mene je lično makar dve države u životu zvalo u ne baš nešto dugom životu:

"da se odazovem, i "ne žaleći da u toj borbi  dam i svoj život."
Oba puta iz meni nepojmljivih, pogrešnih, i ispostavilo se neuspelih razloga i katastrofalnih ishoda. Možda mi je zato malo mnogo, i možda sam zato kiseo?

Ovo društvo mi je ukralo već skoro dve godine života (od ne baš predugog) iz dokazano pogrešnih razloga. Ukoliko treba obrazložiću ali možda možeš da zamisliš jer znaš ishode.

I sada ova ekipa što se cerekala neki dan, "hahah, najsmešniji virus" odjednom volšebno postaje u pravu, a ja u krivu? Mora da nešto nije redu...
Verovatno sam ja. U krivu.

Živela Srbija!

Mogu da te pitam nesto: imas li ti roditelje, babu/dedu, neke starije ili bolesne u familiji? Bi li potpisao njihovu smrtnu presudu zarad tvoje licne slobode?

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

Koliko ja znam EU je zatvorila granice za sve izvan, pa samim tim i Bugarska za Tursku (proveri ti to, ali jutros su vracali ljude bez EU pasosa na aerodromima u Frankfurtu i Minhenu, a koji su bili u avionu kad je odluka stupila na snagu). Proveri ima li direktan let iz Istanbula za Bg/Nis/Sarajevo...

Konstantin Veliki ranije, a Nikola Tesla danas su zatvoreni i nema letova. Možda grešim ?

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, nemanjaol said:

Moji otisli na Kubu drugog marta, dok je ovo jos bio najsmesniji virus na svetu.

 

Trenutno su u avionu, lete za Istanbul, trebalo je odatle da lete za Sofiju, pa da kopnenim putem stignu u zemlju. 

 

Nakon ovog potpunog zatvaranja granica ostace skroz nasukani. Pricao sam danas sa konzularnim i ovde i u Turskoj, niko nista ne zna, nemaju info. Agencija isto slabo, videcemo sta ce ujutru da kazu. 

 

Oni 65 i 63 godine brinem se sta ce biti. Zajebana je ova situacija, ne znam da li im je bolje da odu do Sofije pa da tamo cekaju priliku da se vrate. 

 

Ne znam sta jos odavde mozemo da uradimo da im pomognemo, ako neko ovde slucajno zivi u Istanbulu bio bih zahvalan da mi pisu. 

 

Skopje mozda, oni sigurno imaju letove sa Istanbulom zbog turske manjine. Ovo nadjoh na blic.

 

 

https://www.edreams.com/flights/skopje-istanbul/SKP/IST/?mktportal=google&utm_campaign=1541454445&utm_content=kwd-356554051618&utm_term=%2Bflight %2Bskopje %2Bistanbul&utm_id=go_cmp-1541454445_adg-59884673238_ad-295711386134_kwd-356554051618_dev-t_ext-_locphy-1010826_mtype-b_ntw-g&gclid=EAIaIQobChMIkYWQ37Sn6AIVzIeyCh06lAM-EAAYASAAEgKlovD_BwE#!/

 

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, wwww said:

 

Mogu da te pitam nesto: imas li ti roditelje, babu/dedu, neke starije ili bolesne u familiji? Bi li potpisao njihovu smrtnu presudu zarad tvoje licne slobode?

Možeš naravno, nemam više, na žalost. Pokojni otac, bivši pilot JNA, umro u 92. godini. Majka učiteljica u 86. Ja te godine, sada je sigurno neću doživeti.

Oba puta kad sam ja išao  " da u toj borbi  dam i svoj život."  moji roditelji su bili ponosni i srećni da svog jedinca praćaju u rat.

Direktan odgovor je na pitanje je da, opet bih se odazvao  "ne žaleći da u toj borbi  dam i svoj život."  a nadam se i ti bi?

Edited by urosg3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Možeš naravno, nemam više, na žalost. Pokojni otac, bivši pilot JNA, umro u 92. godini. Majka učiteljica u 86. Ja te godine, sada je sigurno neću doživeti.

Oba puta kad sam ja išao  " da u toj borbi  dam i svoj život."  moji roditilje su bili ponosni i srećni da svog jedinca praćaju u rat.

Onda je razumljivo sto bi mirno prihvatio smrt velikog broja starijih i bolesnih zarad svoje slobode.

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Kido from Junkovac said:

 

Ovo je potpuno nemoguca misija, a da se ostvari postepeno. Bile bi nam potrebne godine da uz kontrolisane karantine stignemo do te brojke, a da ne preplavimo 

zdravstveni sistem. Vakcina ce stici pre toga. U slucaju bilo kakvog rasta slucajeva u duzem periodu ne gine nam blokada Sistema.

 

Gledao sam krivu rasta slucajeva (izvan Kine) I napravio 3 scenarija rasta slucajeva do 24 Marta. 

Ako bude manje od 100.000 novih slucajeva, karantin ce trajati krace I to oznacava da karantin deluje.

Ali ako bude vise od 200.000 novih slucajeva znaci da se progresija nastavlja I onda nam sledi lockdown na 6 metara dana mozda, 

nadam se ipak ne.

 

 

The most troubling finding is that relaxing the mitigation and/or suppression measures at any time may give the virus a chance to come roaring back.

“The major challenge of suppression is that this type of intensive intervention package — or something equivalently effective at reducing transmission — will need to be maintained until a vaccine becomes available (potentially 18 months or more) — given that we predict that transmission will quickly rebound if interventions are relaxed.”

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, nemanjaol said:

Moji otisli na Kubu drugog marta, dok je ovo jos bio najsmesniji virus na svetu.

 

Trenutno su u avionu, lete za Istanbul, trebalo je odatle da lete za Sofiju, pa da kopnenim putem stignu u zemlju. 

 

Nakon ovog potpunog zatvaranja granica ostace skroz nasukani. Pricao sam danas sa konzularnim i ovde i u Turskoj, niko nista ne zna, nemaju info. Agencija isto slabo, videcemo sta ce ujutru da kazu. 

 

Oni 65 i 63 godine brinem se sta ce biti. Zajebana je ova situacija, ne znam da li im je bolje da odu do Sofije pa da tamo cekaju priliku da se vrate. 

 

Ne znam sta jos odavde mozemo da uradimo da im pomognemo, ako neko ovde slucajno zivi u Istanbulu bio bih zahvalan da mi pisu. 

Moji prijatelji danas dosli sa skijanja iz bulgarske, verujem da ce moci I tvoji da se 'probiju'- ali bice cupavo.

Link to comment
Share on other sites



 Ne znam šta da ti kažem osim da ponovim, mene je lično makar dve države u životu zvalo u ne baš nešto dugom životu:

"da se odazovem, i "ne žaleći da u toj borbi  dam i svoj život."
Oba puta iz meni nepojmljivih, pogrešnih, i ispostavilo se neuspelih razloga i katastrofalnih ishoda. Možda mi je zato malo mnogo, i možda sam zato kiseo?

Ovo društvo mi je ukralo već skoro dve godine života (od ne baš predugog) iz dokazano pogrešnih razloga. Ukoliko treba obrazložiću ali možda možeš da zamisliš jer znaš ishode.

I sada ova ekipa što se cerekala neki dan, "hahah, najsmešniji virus" odjednom volšebno postaje u pravu, a ja u krivu? Mora da nešto nije redu...
Verovatno sam ja. U krivu.

Živela Srbija!


Ukralo je i meni, mnogo više od dve, zato i više nisam deo njega.

To što se ekipa neki dan cerekala, samo govori kakva je ekipa u pitanju, ali ne govori da je ovo što sada radi pogrešno. Došlo iz dupeta u glavu. Uostalom, nisu oni to izmislili, već samo prepisali od drugih...

Ja razumem sumnjičavost prema svakoj vlasti, a pogotovo srpskoj. Ali ovde se radi o situaciji bez presedana, situaciji za koju ni mnogo naprednija društva nisu bila spremna, pa su i ona došla do istog zaključka. I ja sam zaista spreman da pomislim da u ovoj situaciji ta društva to zaista rade iz ispravnih pobuda - da zaštite svoje stanovništvo. Mislim da ovde teorijama zavere po kojima se ove slobode sada ograničavaju iz nekih "zadnjih pobuda" nema mesta.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, urosg3 said:

sve se ovo dešava. deđavalo se davno pre, i dešavaće kad prođe ovo. To je konstanta.

Ono što nije konstanta, je da ekonomija neće biti ista. I prava građana, sad je već očigledno. Dakle ko preživi  doživeće, da mu se bilo koje pravo može oduzeti, i to je nepromenjljiva činjenica, sada već.

Deci ostavljamo gore društvo nego što smo ga nasledili, sada je to izvesno.

 

.

 

Sta se desavalo davno pre?...Pre samo sto godina ovo bi bila bozja promisao...stigla da nas kazni za sve grehe, smrt bi bila sasvim normalna...

 

Ekonomija nece biti ista, u pravu si...samo ja verujem da ce posle pada biti bolja nego sad, posle dobre samarcine sve bolje funkcionise...Novca ( citaj dolara) je previse likvida premalo, berze ce se rastreretiti balona...Kuga srednjeg veka u Evropi je , paradoksalno,  mnogo ucinila za razvoj ove civilizacije..

 

 A ljudska prava...pitanje ako krenes stvarno da ispitujes koliko ih imas zapravo,  koliko bi daleko stigao...

 

Eddard ti je vec odgovorio na najvazniju stvar,  spremnost da se zrtvuje deo ekonomske snage radi zivota starijih je ono sto cemo ostaviti drustvu posle nas..cak i da iza svega stoji samo namera da se totalno ne uniste zdravstveni sistemi drzava...

 

.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Najzad su zatvorili granice, naravno sa debelim zakašnjenjem, taman da uđe 71k potencijalnih nosilaca iz ugroženijih područja nego što smo mi. Sad jedino da što pre zatvori sve kafane pa da ovi makar u prvom mahu samo prenesu "pozdrave" iz Evrope samo svojoj rodbini. Možda ih to potakne na razmišljanje šta su uradili. Mada će posle da se proširi i na nas ostale, tu nema pomoći, otišla mast u propast.

 

BTW, videh kratko snimak onog morona Vulina ispred nekog šatorskog konclogora, nisam sa pažnjom pratio vesti, jel to za gastose privremeni karantin dok se ne pokažu kao negativni na virus? Too late, već su se u zadnje dve nedelje razmileli po svim mogućim ugostiteljskim objektima. Kakav crna dvonedeljna samoizolacija, to samo kod ređih primeraka koji imaju savest. Policija možda pohvata najmanji procenat, koji krši tu samoizolaciju.

 

I sad od ponedeljka idemo verovatno u totalni lockdown, prema nekim nagoveštajima sa zabranom vožnje kola (baš će biti divna nabavka, koliko minimalno dopuste (kod Italijana 1 x nedeljno), bez kola). Preduzimaju prave mere, ali tipično za nas, sa zakašnjenjem. Desaster. Ostaje nada da će virus u četvtroj generaciji (oko 100 dana) da oslabi. Dotle ko živ, ko zreo za ludaru.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eddard said:

Da dodam - privremeno žrtvovanje određenih ličnih prava i sloboda, da bi se održalo najvažnije od svih ljudskih pravola velikog broja naših sugrađana, pravo na život - za mene nema dilemu.

e to je muka što nije privremeno. Nego arbitarno. Dok Onaj što mu smešno ne kaže - dosta je, Ili ne prepiše, i dođe mu u glavu?
Odakle nam ideja da je privremeno?

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...