Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, urosg3 said:

Pa vidi ja ne vidim tu kontradiktornost u tome je naše nerazumevanje. 

ili ne zelis da je vidis, jer dovoljno argumenata imas samo na ovoj i prethodnoj stranici, ako naravno zelis da ih iscitas sa razumevanjem.

mada, u sustini, kad bi mi neko stvavio noz pod grlo i trazio da se izjasnim, mislim da bih rekao da je tebi sve sasvim jasno, nego jednostavno nemas drugi posao nego da nas trolujes ovde, pa cemo na svake dve tri stranice da se ubedjujemo u neke stvari koje su jasne koliko i da je zemlja ravna ploca.

 

e,da, na tim demonstracijama mnogo pozdravi dr nestora i dr jovanu u pauzi zgrazavanja nad tim odurnim maskama.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

  Mislim na predstojece zatvaranje - 10-ak dana svi - nece to bas presudno uticati na dalje skolovanje; fabrike isto tako - stotine fabrika koje proizbode neke osigurace/podizace/qrce/palce - zatvaraj! Smanjice se guzve u javnom prevozu, sirenje mendju djacima, zaposlenima...

 

Svi koji mogu da rade od kuce - da rade od kuce! 

U muzevoj kompaniji ovde u NL, moras se 2 nedelje unapred najaviti ako hoces u office da dodjes - ima ogranicen broj koliko moze, i to je to.

Ne bih imao ništa protiv, reč ne bih rekao da postoji plan za 11. dan. Bukvalno da je neko seo odbavio se tim planom i rekao nam ga.
 

Link to comment
Share on other sites

Ono sto meni ide na jetru je  argumentacija "ne mozemo naterati ljude da se vakcinisu"; and yet, somehow, mozemo te iste ljude (a i one razumnije, koji su se vakcinisali) naterati da ne rade, da  ne idu u skolu, da ne mogu da se lece (moja mama, srcani bolesnik) vec godinu dana ne moze do lekara)... Pa, trebalo bi da ili sve mozemo ili nista ne mozemo.

Zasto je pravo nekog budalasa da se ne vakcinise (i posledicno siri virus i dalje) bitnije od prava neke frizerke (koja je vakcinisana) da radi?

Edited by Sunshine State
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, djura.net said:

otkud ti to da smo u piku?

 

Osećaj za filing. Nakon ovih godinu dana mi se već razvio instikt. Baš me zanima da li imam dobar osećaj. Mislim da će se neko vreme, recimo nekih tri nedelje vrteti oko 4k, možda neki špic izbaci na peticu, a onda, početkom aprila očekujem pad na nekih klasičnih 1-2k koji će se održavati na tom nivou mesecima.

 

I da ne bude zabune, ova moja predviđanja su zasnovana na dosadašnjim iskustvima i modelima, ukoliko britanski soj postane dominanatan, verovatno će pasti u vodu.

Link to comment
Share on other sites

 Nesto mi pade na pamet, a vezano za sve cesce diskusije tipa "vakcinisan, pa se zarazio" - ako se secate, vakcinacija za grip se obicno obavlja negde u oktobru/novembru da bi se osiguralo dovoljno vremena da ljudi stvore antitela, z i da se izbegne situacija da se vakcinisu dok traje epidemija.

 

Mi taj luksuz, u situaciji s covidom, nemamo. Vakcinacija se obavlja u jeku panedmije,virus je svugde oko nas, i uopste ne treba da cudi ako se neko,  iako vakcinisan, zarazi.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Sunshine State said:

Ono sto meni ide na jetru je  argumentacija "ne mozemo naterati ljude da se vakcinisu"; and yet, somehow, mozemo te iste ljude (a i one razumnije, koji su se vakcinisali) naterati da ne rade, da  ne idu u skolu, da ne mogu da se lece (moja mama, srcani bolesnik) vec godinu dana ne moze do lekara)... Pa, trebalo bi da ili sve mozemo ili nista ne mozemo.

Zasto je pravo nekog budalasa da se ne vakcinise (i posledicno siri virus i dalje) bitnije od prava neke frizerke (koja je vakcinisana) da radi?

Pa ne možeš da vataš ljude po ulici i prisilno da ih vakcinišeš. Možeš samo da uvedeš neki dokument za vakcinisane i da ograničiš nevakcinisanim kretanje i još neke privilegije, ali isti ti koji se bune protiv policijskog časa bune se i protiv maski, a i protiv tih pasoša i ličnih karata za vakcinisane. I onda opet imaš posla sa istom ekipom, koja se neće opametiti dok ovaj virus ne mutira u neku ebolu, a možda ni tada.

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Wookie said:

Pa ne možeš da vataš ljude po ulici i prisilno da ih vakcinišeš. Možeš samo da uvedeš neki dokument za vakcinisane i da ograničiš nevakcinisanim kretanje i još neke privilegije, ali isti ti koji se bune protiv policijskog časa bune se i protiv maski, a i protiv tih pasoša i ličnih karata za vakcinisane. I onda opet imaš posla sa istom ekipom, koja se neće opametiti dok ovaj virus ne mutira u neku ebolu, a možda ni tada.

 

"Proglašenje epidemije, ograničavanje kretanja, formiranje karantina, hitna masovna i obavezna vakcinacija ređale su se kao na traci dok je ova gotovo iskorenjena, ali visoko smrtna bolest pretila da ostavi ozbiljan posledice.

Đula Lošonc bio je tada đak završnog razreda srednje Medicinske škole u Subotici.

„Bili smo, takoreći, mobilisani: svi smo bili raspoređeni po objektima gde je vršena vakcinacija građana.

„Vojska i policija su bile angažovane da bi regulisale kretanje jer je bilo zabranjeno kretanje svima koji nisu vakcinisani - na ulazima i izlazima iz gradova su zaustavljana vozila, na perone autobuske i železničke stanice nije se moglo bez potvrde o vakcinaciji", priseća se Lošonc u razgovoru za BBC na srpskom."

 

Mart, davne 1972.... 

 

Desperate times require desperate measures!

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Wookie said:

Pa ne možeš da vataš ljude po ulici i prisilno da ih vakcinišeš. Možeš samo da uvedeš neki dokument za vakcinisane i da ograničiš nevakcinisanim kretanje i još neke privilegije, ali isti ti koji se bune protiv policijskog časa bune se i protiv maski, a i protiv tih pasoša i ličnih karata za vakcinisane. I onda opet imaš posla sa istom ekipom, koja se neće opametiti dok ovaj virus ne mutira u neku ebolu, a možda ni tada.

 

Može država za svoje ustanove da uvede obavezu dokazivanja da nisi pozitivan na koronu, znači PCR test ne stariji od dve nedelje (ili još bolje nedelju dana) ili potvrda o vakcini, pa ko kako ' oće.

Preduslov je da se obezbedi dovoljan broj različitih vakcina (kao, evo ima i za probirače).

Edited by stray_cat
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State

To je bila ozbiljna država, znalo se šta je zakon. Nikom tada na pamet nije padalo da se buni protiv policijskog časa koji je bio uveden u nekim delovima države, a ni da pomisli da odbije vakcinu. Ali onda nam ovi sa zapada donesoše ljudska prava i slobode i zato imamo ovo što imamo danas.

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

 

"Proglašenje epidemije, ograničavanje kretanja, formiranje karantina, hitna masovna i obavezna vakcinacija ređale su se kao na traci dok je ova gotovo iskorenjena, ali visoko smrtna bolest pretila da ostavi ozbiljan posledice.

Đula Lošonc bio je tada đak završnog razreda srednje Medicinske škole u Subotici.

„Bili smo, takoreći, mobilisani: svi smo bili raspoređeni po objektima gde je vršena vakcinacija građana.

„Vojska i policija su bile angažovane da bi regulisale kretanje jer je bilo zabranjeno kretanje svima koji nisu vakcinisani - na ulazima i izlazima iz gradova su zaustavljana vozila, na perone autobuske i železničke stanice nije se moglo bez potvrde o vakcinaciji", priseća se Lošonc u razgovoru za BBC na srpskom."

 

Mart, davne 1972.... 

 

Desperate times require desperate measures!

Ceo moj život nikad me niko nije ni pitao da se vakcinišem, Samo kažu "aha, došlo je vreme za vakcinu, daj ruku". Sve znam druga vremena, nije to ona država... lepo kaže @Wookie
Ama nešto se ne sećam da je lično Josip dočekivao vakcine kao ovaj 
wannabe

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ras kass said:

Jedina strategija je vakcinacija. Ali ako ti svaki dan seres o mutacijama, ne cudi se sto ljudi ne jure za vakcinom. 

"Sto da se vakcinisem kad mozda nece ni delovati?". 

Prvi je Makron vodio antiastrazeneka kampanju. 

A sad masovno pelcuje ljude...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ras kass said:

Jedina strategija je vakcinacija. Ali ako ti svaki dan seres o mutacijama, ne cudi se sto ljudi ne jure za vakcinom. 

"Sto da se vakcinisem kad mozda nece ni delovati?". 

Prvi je Makron vodio antiastrazeneka kampanju. 

 

"Tada su ljudi verovali u zdravstveni sistem, verovali su doktorima i autoritetima - i to je bitna razlika.

„Sada ne veruju nikome jer su 30 godina varani i vučeni za nos, pa ne veruju ni doktorima, ni autoritetima, ni zdravstvenim vlastima i, nažalost, ta skepsa često nije neosnovana."

Jedno od glavnih oružja u pobedi nad variolom verom ostaje princip koji je univerzalno primenljiv.

„Ključno je da morate da se držite istine, poštujete građane i ne obmanjujete ih", zaključuje doktor Radovanović."

 

https://www.bbc.com/serbian/lat/balkan-51875842

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ma mnogo su mi oni naivni. Kao ne veruju nikome, a noge polomise da glasaju samo i iskljucivo za kretene i za kretenizme na svakim izborima. Mozda treba da smisle da samo ko dođe da se vakciniše dobije onih 60 evra, nesto mi se cini da onda ne bi bili tako jadni i naivni i vecite zrtve i ne bi odbijali vakcinaciju :wicked:

4 minutes ago, McLeod said:

Nemoj zajebavati da je kineska vakcina ovoliko skuplja od ostalih nema sanse

To su valjda Kinezi u pocetku rekli da je ta cena, pa posle je provaljeno da je oko 20 dolara, tako da je to sa 140 verovatno dezinformacija

Edited by Milenko Puzigaca
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites



 
  Mislim na predstojece zatvaranje - 10-ak dana svi -


Ti znaš nešto što mi ne znamo? [emoji3]
Ovi ispipavaju teren, izigravaju neku perverznu bad cop / good cop varijantu u kojoj su doktori bad cops a Vesic Goran (jao majkooo) i AVe good cops.
Nije to još ni blizu realizacije, naročito ako ispadne da brojevi ne lete u nebo.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...