Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, Eddard said:


Nikad u istoriji medicine nije bilo bolje lečiti nego sprečiti. Drugo, ne daj bože da neko dođe na takvu ideju kad je covid u pitanju. Treće, čime?

Odsekao si rečenisu iznad sad gore zvuči nego što sam mislio. pa da probam da pojasnim:
 

Quote

U našem primeru pojavila se nova bolest, ti se zalažeš da se administrativno reguliše oboljevanje, što je sasvim u skladu sa javnim narativim, to je većinsko mišljenje.
U tom pristupu imam mnogo zamerki, mislim da možeš da naslutiš koje su.
Smatram da je od sprečavanja oboljevanja daleko važnije lečiti obolele, i da je to u stvari rešenje. I to je jedino rešenje za SVE građane, a ne nekakvi kovid pasoši, potvrde.
Zašto je važnija preventiva od lečenja mogu da razumem, ali da preventivu za bilo koju bolest rešavamo administrativnim merama je neprihvatljivo

 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, John Terry said:

Ljudi, taj lockdown unistava posao mnogima. Po hiljaditi put cu napisati, nije problem sto rade radnje, problem su pomahnitale zurke i skupovi. Ova vlast je nesposobna ili ne zeli da stane na kraj pravom problemu pa onda gura ceo narod u zatvaranje. 

 

Da je prvom prilikom vlasnik kafica u kojoj je otkrivena korona zurka kaznjen 10 godina zatvora, problem bi bio resen u roku od odmah.

 

Mnogi preduzetnici ce stradati zbog taljenja vlasti sa kriminalcima koji drze razne lokale i splavove. Drustvo nam izumire. Zatvaranje nije resenje. Resenje je surovo kaznjavanje onih koji se usudjuju da krze mere koje su u pocetku propisane.

 

Vesicu, ti li si? 🙂

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eddard said:


Nisu (samo) administrativne, već prvenstveno epidemiološke.

Itekako su administrativne kad pričamo o kovid ličnim kartama razumem da ima nekog šarma u potvrdama i prebacivanju tereta dokazivanja da si zdrav na pojedinca, i da je državnim sistema privlačno i prirodno.
 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, urosg3 said:

Ne znam što spominješ Nestorovića, pa on je dokazano pristajao na policijski čas, on je pre vaš nego naš!

a gde je to dokazano da je nas a ne vas? i ti si pristajao na policijski cas koji je trajao mesecima.

kompletno njegovo ponasanje, izjave i napustanje kriznog staba je u saglasnosti sa vasim propovedanjem i poimanjem epidemije i virusa.

 

i kako to tvoja porodica ispasta zbog mera? valjda vam je u interesu da se sto pre resimo virusa? ili ipak nije? u interesu vam je sto vise zarazenih, bolesnih i umrlih?

ne mozes biti protiv zlatibora, gondole i kopaonika ako si protiv policjskog casa. mislim mozes, ali je to potpuno nemoralno. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Eddard said:


Po čemu se to razlikuje od kartona obavezne vakcinacije, ovde poznatijim kao pasoša vakcinacije?

pa od kada nam je karton potreban kao ulaz, uostalom možda ti je promaklo, citiraću ti na šta sam odgovorio
 

Quote

Kovid lična karta da se uvede. Ko je prelezao u prethodnih 6-8 meseci, ko je vakcinisan i ko dobije od dr da ne sme da se vakciniše da ima pravo na okupljanje, klubovi, bioskop, kafići, kafane.
Ko nije prelezao I ko neće vakcinu a sme da je primi, zabrana ulaska u prevoz, kafanu, kafić, klub, bioskop... Otvoriti i stadione, sportske hale, sve za gledaoce po istom principu.
E da, ko se zarazi posle toga a nije primio vakcinu, da se smesti na odeljenje kod "dr" Stojković Jovane.

Za sve ovo nam je karton vakcinacije - nepotreban, eto razlike. Karton vakcinacije je alat sistema, nije dužnost građana, odgovornost je sistema da vakciniše a ne građanina da dokazuje da se vakcinisao.
Sad će argument granice, i to razumem da postoji, ali...
Na granici ti drugoj državi dokazuješ ne svojoj, i to je razlika. Mada i tu je sve manje razlike, istina. Ova država je sve manje moja, a svi više njihova, tako da je valjda prirodno da dokazujem pokornost njima.
Ne dam se upecati, ja ne da nemam nešto protiv vakcina, nego nikad do sada nisam ni razmišljao o njima, kako doktor kaže vakcina ja pitam u koju ruku treba.

Ovde je problem administrativne prirode, alergičan sam na tu vrstu zloupotrebe sile.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, djura.net said:

a gde je to dokazano da je nas a ne vas? i ti si pristajao na policijski cas koji je trajao mesecima.

kompletno njegovo ponasanje, izjave i napustanje kriznog staba je u saglasnosti sa vasim propovedanjem i poimanjem epidemije i virusa.

 

Nisam, Nestor je glasao u KrŠ, ja nisam. Njegova je odgovornost veća. Dakle dokazano je da je za policijski čas, imamo empirijski dokaz. Ja sam dosledno protiv.
 

Quote

i kako to tvoja porodica ispasta zbog mera? valjda vam je u interesu da se sto pre resimo virusa? ili ipak nije? u interesu vam je sto vise zarazenih, bolesnih i umrlih?

ne mozes biti protiv zlatibora, gondole i kopaonika ako si protiv policjskog casa. mislim mozes, ali je to potpuno nemoralno. 

Mnogo. Mi se ponašamo u skladu sa najvišim epidemiološkim standardima, dokazano. Mogu doduš da budem za i protiv čega god mi padne na pamet jer sam punopravni građanin 🙂 i kao takav imam pravo da ne idem na gondole, da se klonim masovnih okupljanja, da se pazi, nosim masku u zatvorenom redovno perem i ruke i ostale delove tela. Zauzvrat hoću jedno jedino pravo da se jednom nedeljno, u jednom slobodnom danu koji imam na raspolaganju u nedelji, prošetam po prirodi sa porodicom, možemo i nas troje sami samcijati. Ne vidim nikakvu korist po društvo da nam kako stigne lepo vreme neki Nestor to zabrani samo zato što ne može većinu društva da dovede na moje i porodične standarde poštovanja epidemioloških mera koje slušamo jer su preporuke stručnijih.
Eto tako ispaštamo, em se pridržavamo mera, em nam za nagradu prete policijskim časom jer nisu u stanju da obuzdaju društvo.

Kako krenu zabrane to je priznanje nemoći društva, a ne moći. Na isti način kao što su stubići na trotoarima dokaz nemoći društva da natera samo sebe da poštuje zakon.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Nisam, Nestor je glasao u KrŠ, ja nisam. Njegova je odgovornost veća. Dakle dokazano je da je za policijski čas, imamo empirijski dokaz. Ja sam dosledno protiv.

i nestor je bio protiv, ali je nadglasan, lepo je covek predlagao prirodno prokuzavanje pa kad nije bio 'shvacen', lepo je napustio krizni stab. zato je u najmanju ruku dosledan kao i ti.

 

Quote

hoću jedno jedino pravo da se jednom nedeljno, u jednom slobodnom danu koji imam na raspolaganju u nedelji, prošetam po prirodi sa porodicom, možemo i nas troje sami samcijati.

a ko ti brani to? policijski cas je od 22-5 (ili tako nekako) niko ne brani ni tebi ni tvojoj porodici da se bilo kog dana prosetate gde hocete i koliko hocete, naravno uz postovanje zakona.
 

Quote

Kako krenu zabrane to je priznanje nemoći društva, a ne moći. Na isti način kao što su stubići na trotoarima dokaz nemoći društva da natera samo sebe da poštuje zakon.

e, ovde se slazem, ovo drustvo je potpuno nesposobno i nemocno da postuje zakon i za to mi nikakva epidemija i protivepidemijske mere nisu bile potrebne da to shvatim. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, djura.net said:

 

a ko ti brani to? policijski cas je od 22-5 (ili tako nekako) niko ne brani ni tebi ni tvojoj porodici da se bilo kog dana prosetate gde hocete i koliko hocete, naravno uz postovanje zakona.
 

Pa upravo mi brani. Ok od 22-5 ali zabrana kao načelo postoji. Jednom kad se pređe taj prag sve je moguće. Još jednom, ponoviću, ili smo slobodni ili nismo, to da li smo slobodno kad nam je zgodno, a nisamo kad bi i onako ili spavali ili se spremali za spavanje nije ok u načelu.
Zato me ima na tim demonstracijama, branimo svoje pravo da se pokoravamo razumnim merama jer znamo jedno - kad prođe frka, opet će Vučićevi poltroni da se bahate po gondolama i klubovima, tamo mene nećeš naći. Neće policijski čas da kazni njih, nego mene.
Jutros bio u onoj velikoj apoteci u Merkatoru, pita apoterka ženu ispred mene "imate Kovid?" kaže ona "da" i u tom da je bilo baš mnogo stida, kao da je ona nekako kriva što je zaražena i što dolazi u apoteku. Baš mi bilo glupo gleda ih društvo kao kužne.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Harmonika said:

Ne znam,ja vidim da je opet ekstremno lose,a taktika prokuzavanje iz jeseni ne sljaka..do sada pc niko nije najavljivao, ovo jeprvi put od leta..

 

Šljaka. Sad smo u piku, a ne dobacujemo do 4000 novozaraženih dnevno, što je više od upola manje u odnosu na decembar.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Harmonika said:

Pa, Nestor rece da se zarazimo svi letos,eto nam nepotrebnog letmjeg talada... nije samo on kriv,naravno..

Nestor je toliko veliki stručnjak da mu je mesto uz Kona u KrŠ. Zasluženo.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Sunshine State said:

Da li zatvaranje podrazumeva i prelazak skola na online ("slinavci" (by Akiro) su veliki sirioci zaraze - gde god se deca vrate u skole, krenu brojevi da rastu) i zatvaranje fabrika (nije bas neophodno da se prave cipele i stolice, moze se bez toga 7-10 dana)?

Za škole, nisam siguran, deci je potrebno obrazovanje i socijalizacija, na mojoj skali potreba dosta visoko. Ok 7 -10 dana ok, ali godinu dana bez normalne škole je mnogo. Kad bi ukinuli radna mesta na dve nedelje svima osim BgD na H2O jer on se morao graditi i proletos u policijskom času, se slažem. Ipak ovo društvo ima prioritete, da zadovolji Predsednika pre svega.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Pa upravo mi brani. Ok od 22-5 ali zabrana kao načelo postoji. Jednom kad se pređe taj prag sve je moguće. Još jednom, ponoviću, ili smo slobodni ili nismo, to da li smo slobodno kad nam je zgodno, a nisamo kad bi i onako ili spavali ili se spremali za spavanje nije ok u načelu.

ma nemoj? ne znam zasto se pravis blesav?

hiljadu puta sam sebi rekao da necu da odgovaram ravnozemljaskim teorijama i opet budem uvucen.

'ajd' da i ja probam sa tim ravnozemljaskim argumentima. kako to da ti ne smeta kad ides u setnju sa porodicom to sto moras da stanes na crveno svetlo? kako to da ti ne smeta ta zabrana? zasto ti onda ne smeta "ogranicavanje slobode"? zasto onda ne izadjes na demonstracije protiv semafora? sta ima tu neki semafori da kontrolisu tvoju slobodnu volju, koja je, jelte, svetinja? ili si slobodan ili nisi.

kad vozis automobil, jel stavljas pojas? jel vozis levom ili desnom stranom? kako ti ta zabrana ne smeta? zasto bi ti neko branio kojom ces stranom ti da vozis automobil, ili u kom smeru u jednosmernoj ulici? kakva jednosmerna ulica? u demonstracije protiv jednosmernih ulica. zajedno sa dr nestorom i dr jovanom.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Laki21 said:

 

Šljaka. Sad smo u piku, a ne dobacujemo do 4000 novozaraženih dnevno, što je više od upola manje u odnosu na decembar.

otkud ti to da smo u piku?
mi ne znamo ni sta ce biti sutra, a ne za 2-3 nedelje.

Just now, urosg3 said:

Pa možda se ne pravim 🙂

to bih razumeo, ali ovako... sramota je za jednog ozbiljnog, obrazovanog coveka koji svako malo prica o moralnim nacelima tako da se blamira i bude kontradiktoran.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, djura.net said:

 

to bih razumeo, ali ovako... sramota je za jednog ozbiljnog, obrazovanog coveka koji svako malo prica o moralnim nacelima tako da se blamira i bude kontradiktoran.

Pa vidi ja ne vidim tu kontradiktornost u tome je naše nerazumevanje. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, urosg3 said:

Za škole, nisam siguran, deci je potrebno obrazovanje i socijalizacija, na mojoj skali potreba dosta visoko. Ok 7 -10 dana ok, ali godinu dana bez normalne škole je mnogo. Kad bi ukinuli radna mesta na dve nedelje svima osim BgD na H2O jer on se morao graditi i proletos u policijskom času, se slažem. Ipak ovo društvo ima prioritete, da zadovolji Predsednika pre svega.

 

  Mislim na predstojece zatvaranje - 10-ak dana svi - nece to bas presudno uticati na dalje skolovanje; fabrike isto tako - stotine fabrika koje proizvode neke osigurace/podizace/qrce/palce - zatvaraj! Smanjice se guzve u javnom prevozu, sirenje medju djacima, zaposlenima...

 

Svi koji mogu da rade od kuce - da rade od kuce! 

U muzevoj kompaniji ovde u NL, moras se 2 nedelje unapred najaviti ako hoces u office da dodjes - ima ogranicen broj koliko moze, i to je to.

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...