Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

23 minutes ago, Sprivel said:

 

Jedno je kad se ljudi spontano okupljaju (balasevic, valjanje u blatu na fruskoj gori itd.), a drugo kad bradonje guraju kasiku bogomoljcima uusta.

Niko nikoga ne tera na bilo šta. I jedno i drugo je slobodna volja ljudi i i jedno i drugo je kršenje epidemioloških mera. 

A ovde se nije pisalo samo za te stvari, već i kad npr bila sahrana Amfilohija, Irineja, pa Artemija. Tad je okupljenima trebalo uskratiti lečenje ako se zaraze na tim skupovima, a sad...nikome ne smeta jer je...spontano, iako su gužve velike i retko ko nosi masku. Mnogo bitna stvar da li je organizovano ili jok. Valjda korona vidi razliku, pa uzme slobodan dan. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ControlFreak said:

Da li je ideja za ovakav lockdown koji navodiš njihova nada da će zaustaviti rast na vreme za otvaranje sezone? Da li se preispituje to što ovakve stroge mere nisu doprinele padu. Napominjao si paprene kazne, da li se Grci javno bune zbog toga. Pretpostavljam da su pažljiviji zbog toga, ali brojke ne odražavaju to. To prijavljivanje izlazaka iz kuće mi je jezivo i koliko to košta, broj policajaca ili admina koji vode zapise. 

Hvala ti. 

Mislim da oni u mislima još nisu stigli do sledeće sezone. Glavna misao je bila da se spuste ispod 2%, što navode kao prihvatljiv broj, i da zaštite zdravstvo. koje im je svo vreme bilo na ivici pucanja. Grci i strukturirano, dugoročno razmišljanje, to je oksimoron. Oni samo kratkoročno reaguju na način, koji im se čini najjednostavnijim.

 

Nije da mere nisu doprinele padu. Od 6. novembra kada je sveopšti lockdown uveden do sredine januara su bili manje-više u konstantnom padu i na kraju uspeli da dostignu 1,5%. Međutim, na osnovu poboljšanih rezultata su rešili da krenu sa popuštanjem mera, počevši sa otvaranjem škola 11. januara i maloprodaje 18. januara i skok je bio maltene trenutan. Maloprodaju su već par dana kasnije opet sveli na click&collect pa i potpuno zatvorili, ali škole su tek skoro zatvorili. Stvar je jedan na jedan jasna.

 

Za drago čudo, kao što sam gore već napomenuo, Grci se slabo bune zbog samih mera. Do okršaja, odnosno policijske prekomerne upotrebe sile, je došlo više oko nekih zabranjenih skupova vezanih za neke druge stvari (desničarske demonstracije zbog zabranjivanja Zlatne zore i levičarske kontrademonstracije, skupovi oko Ohi-day-a, skupovi oko godišnjice, kada je grčka policija ubila neko malo dete, skupovi oko plana uvođenja policije na fakultete,...). Uglavnom su to bili skupovi vezani za neke političke događaje a prilikom kojih su kršene mere. Kao što rekoh, Grcima ume da bude kratak fitilj i ne libe se da se makljaju sa policijom iz raznoraznih, često i bezveznih, razloga. Čudo da se nisu digli zbog mera, kazni a i preterane "ažurnosti" policije prilikom sprovođenja mera. Ipak su prilično zaplašeni ne samo od kazni već od same Corone. 

 

Jesu pažljiviji zbog kazni, vidi se upravo nakon zadnjeg pooštrenja jer sada vidiš i srednjoškolske klipete da nose maske masovno, ali ko na džogiranju ili šetanju na maltene pustoj stazi pored mora nosi masku, nije uplašen od policije već od Corone. Brojke odražavaju otvaranje škola, koje je predugo trajalo. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Niko nikoga ne tera na bilo šta. I jedno i drugo je slobodna volja ljudi i i jedno i drugo je kršenje epidemioloških mera. 

A ovde se nije pisalo samo za te stvari, već i kad npr bila sahrana Amfilohija, Irineja, pa Artemija. Tad je okupljenima trebalo uskratiti lečenje ako se zaraze na tim skupovima, a sad...nikome ne smeta jer je...spontano, iako su gužve velike i retko ko nosi masku. Mnogo bitna stvar da li je organizovano ili jok. Valjda korona vidi razliku, pa uzme slobodan dan. 

Ma nek se sruči...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

 
Ovo je novo. Redovi su ranije bili organizovani, nije bilo baš stihijski kao iz tog opisa niti je bilo naguravanja kao za sadnice ruža iz japana.
A i tih redova je bilo samo u onom periodu kad je mogao svako da stane i sačeka bocu bez zakazanog termina.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Ovo je bilo samo ilustracije radi na pitanje "otkud sad toliko zaraženih".

 

Vraćam se juče sa nekog majstorisanja, već kasno popodne, nisam stigao da ručam, prolazim kraj Stepinog vajata, reko ajd da uzmem neku pljesku da klopam na brzinu, prilazim, ispred dvadesetak ljudi, svi nabijeni ko sardine pred šalterom, maske/bez maski ajde da budem benevolentan jedno fifti fifti, no i oni koji nose nose ofrlje uglavnom.  Jedni dobiju narudžbinu, provuku se kroz gužvu češući se od deset ljudi najmanje, drugi se od pozadi priključe, probiju se do šaltera da naruče, i tako... Naravno, odustao sam.

 

Ovo je samo još jedan mali prilog objašnjenju zašto, šta i kako. A toga u stvari ima na sve strane, gde god se okreneš doslovce, u većem ili manjem obimu.

 

Šta je poenta? Većina mera se "drži" rada radi, ko i sve ostalo uglavnom u ovom isprdku od države. Narod™ se drži mera ofrlje jer niko neće Srbina zajebati, rekla dr Jovana da je virus prevara, pa zato se on inati državi i nosi masku samo kad mu je pištolj uperen u glavu a i tada gleda da to ne bude kako treba već nakaradno, da bi samom sebi dokazao kako je Srbin pobediJo. S druge strane država, tj oni koji treba da sprovode mere to rade još nakaradnije, počev od tkz Štaba pa naniže po hijerarhiji. Oni bi takđe da sprovode mere, ali da ih ipak ne sprovode; jer jbg, glasovi, izbori koji neprekidno traju itd;

Nije nikakovo čudo što ima puno zaraženih, čudo je ustvari što ima toliko živih. Da je ovaj covid maličce doslovno za zrno ozbiljnija bolest, pa zatrpavali bi mrtve bagerima ili bi trunuli po ulicama i stanovima. 

Edited by Laki21
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ras kass said:

 

Pa valja je u Indiji fabrika AZ. 

 

Najvise vakcina se u Indiji proizvodi. 

 

Ma to znam, ali mislim da se vakcina koju dobija UK ne proizvodi u Indiji, vec da je Serum Institut dobio licencu za domace trziste i da se tamo vakcina zove "Covidshield". Mozda neko (@Sunshine State) ima preciznije informacije.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

Mislim da oni u mislima još nisu stigli do sledeće sezone. Glavna misao je bila da se spuste ispod 2%, što navode kao prihvatljiv broj, i da zaštite zdravstvo. koje im je svo vreme bilo na ivici pucanja. Grci i strukturirano, dugoročno razmišljanje, to je oksimoron. Oni samo kratkoročno reaguju na način, koji im se čini najjednostavnijim.

 

Nije da mere nisu doprinele padu. Od 6. novembra kada je sveopšti lockdown uveden do sredine januara su bili manje-više u konstantnom padu i na kraju uspeli da dostignu 1,5%. Međutim, na osnovu poboljšanih rezultata su rešili da krenu sa popuštanjem mera, počevši sa otvaranjem škola 11. januara i maloprodaje 18. januara i skok je bio maltene trenutan. Maloprodaju su već par dana kasnije opet sveli na click&collect pa i potpuno zatvorili, ali škole su tek skoro zatvorili. Stvar je jedan na jedan jasna.

 

Za drago čudo, kao što sam gore već napomenuo, Grci se slabo bune zbog samih mera. Do okršaja, odnosno policijske prekomerne upotrebe sile, je došlo više oko nekih zabranjenih skupova vezanih za neke druge stvari (desničarske demonstracije zbog zabranjivanja Zlatne zore i levičarske kontrademonstracije, skupovi oko Ohi-day-a, skupovi oko godišnjice, kada je grčka policija ubila neko malo dete, skupovi oko plana uvođenja policije na fakultete,...). Uglavnom su to bili skupovi vezani za neke političke događaje a prilikom kojih su kršene mere. Kao što rekoh, Grcima ume da bude kratak fitilj i ne libe se da se makljaju sa policijom iz raznoraznih, često i bezveznih, razloga. Čudo da se nisu digli zbog mera, kazni a i preterane "ažurnosti" policije prilikom sprovođenja mera. Ipak su prilično zaplašeni ne samo od kazni već od same Corone. 

 

Jesu pažljiviji zbog kazni, vidi se upravo nakon zadnjeg pooštrenja jer sada vidiš i srednjoškolske klipete da nose maske masovno, ali ko na džogiranju ili šetanju na maltene pustoj stazi pored mora nosi masku, nije uplašen od policije već od Corone. Brojke odražavaju otvaranje škola, koje je predugo trajalo. 

Ne vidim svrhu takvog lock downa ako se ne vakcinisu. Koliko je vakcinisanih u Grckoj? I sta kad padne na ispod 2% pa i ispod 1% i kad se otvore zar se u jednom trenutku nece povecati opet? naravno da hoce jer ima jako mnogo gradjana koji jos nisu fasovali virus, nema kolektivnog imuniteta stecenog na prirodni ili na vestacki nacin vakcinisanjem. Ako vec tako rade onda nek vakcinisu gradjane bilo kojom vakcinom.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Ma to znam, ali mislim da se vakcina koju dobija UK ne proizvodi u Indiji, vec da je Serum Institut dobio licencu za domace trziste i da se tamo vakcina zove "Covidshield". Mozda neko (@Sunshine State) ima preciznije informacije.

 

"Serum Institute of India is on deck to produce 1 billion AZ doses for low- and middle-income countries, including India itself. 

British regulators are inspecting one of the drugmaker's biggest production partners, Serum Institute of India, which signed on to manufacture AstraZeneca's shot for its home country and other global markets."

 

 

Cenim da je Srbija u tim low- and middle-income

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

 

"Serum Institute of India is on deck to produce 1 billion AZ doses for low- and middle-income countries, including India itself. 

British regulators are inspecting one of the drugmaker's biggest production partners, Serum Institute of India, which signed on to manufacture AstraZeneca's shot for its home country and other global markets."

 

 

Cenim da je Srbija u tim low- and middle-income

 

Mislim da je negde pisano da oni proizvode vakcine za sebe i za Kovaks mehanizam.

U svakom slucaju krajnje nebitno, Serum Institut ima ogromno iskustvo u proizvodnji vakcina, tako da verujem da tu nema greske.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Mislim da je negde pisano da oni proizvode vakcine za sebe i za Kovaks mehanizam.

U svakom slucaju krajnje nebitno, Serum Institut ima ogromno iskustvo u proizvodnji vakcina, tako da verujem da tu nema greske.

 

Nije ni AZ u interesu da nesto zabrljaju, verujem da ce imati inspekcije / audite redovno

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

AV izjavio na dočeku indijskih vakcina da revakcinaciju astrom se radi na 12 nedelja.
Na koliko su oni englezi razvukli to?
Loncar kaže da su sklopili nove ugovore sa Pfizer-a i da u drugom kvartalu stiže 1.2 miliona a u trećem 1.19 miliona doza.
Dakle, ako prvi kvartal završimo sa 1.5M vakcinisaanih (sad smo na 1.1), do leta odnosno do kraja juna bi moglo biti možda i 3 miliona pelcovanih.

E sad, tu ima jedan mali zaj eb: mislim da u Srbiji nema 3 miliona ljudi koji hoće da se vakcinišu.



Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ma nije problem da li ces se ti ili ja vakcinisati opet nego što od kolektivnog imuniteta nema ništa ako ne dođemo bar do 5M ljudi sa imunitetom. Znaci bar 3 miliona vakcinisanih nama treba (ako je odnos pozitivnih, detektovanih i nedetektovanih 1:5).

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ne vidim svrhu takvog lock downa ako se ne vakcinisu. Koliko je vakcinisanih u Grckoj? I sta kad padne na ispod 2% pa i ispod 1% i kad se otvore zar se u jednom trenutku nece povecati opet? naravno da hoce jer ima jako mnogo gradjana koji jos nisu fasovali virus, nema kolektivnog imuniteta stecenog na prirodni ili na vestacki nacin vakcinisanjem. Ako vec tako rade onda nek vakcinisu gradjane bilo kojom vakcinom.

Upravo tako se i desilo, pali su, malo otvorili i eto belaja. Prema njihovim izjavama iz decembra, naručili su 25 miliona Pfizerovih vakcina i ideja je bila da krenu sa vakcinisanjem sredinom januara i za mesec i po do dva završe ceo posao. Da li su toliko naivni bili da su to sami poverovali ili je politički marketing u pitanju, ne bih znao. Ali je nerealno bilo očekivati da će im sve ugovorene vakcine biti isporučene tako, da ne govorimo o tome da su Grci među svetskim prvacima u antivakserstvu, na čelu sa lekarima. Podaci su iz januara, ali tada je 50% lekara i 60% sestara odbijalo vakcinu. Da dodamo tome tipičan grčki javašluk - u nekoj bolnici u Atini im propadoše silne vakcine zbog ispada struje i hlađenja. Da bi bolnica trebala da ima generator se kao informacija izgleda još nije probilo do Grka.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Lose se osecam zbog posledica mog posta od pre neki dan. Ne zato sto sam promenila misljenje, naprotiv, vec zbog toga sto sam dozvolila da ga zavrsim recenicom koja je za poseldicu imala da se Uros oseti prozvanim pa se javio, pecnuo, ja odgovorila drsko i tako.....zao mi je.

 

Ako je iko bio srecan sto na ovom forumu vlada pristojnost, dobra namera, ako je ikom ovaj forum bio vazno mesto u toku dana, onda sam to ja. 

 

Obicno se trudim da budem pazljiva i u RL i u javnosti ali sam ove nedelje zaista izgubila takt, uplasena i preumorna od svega sto mi je epidemija donela u zivot i odnela iz zivota. Od 1 Januara sam bila na 3 pogreba, korona mi je odnela neke drage ljude, danima gledam kako su 3 porodice prosto samlevene ne samo gubitkom dragog clana vec ozbiljnim i teskim, tektonskim promenama u ekonomskom, socijalnom statusu tih porodica. Troje preminulih je uslo u  dnevnu statistiku epidemije, svedeni na broj ali kad posmatrate te strasne posledice zbog tako banalnog razloga, te nepotrebne smrti, umiranja koja su mogla da budu sprecena, tesko da mozete da sacuvate mir i takt. 

Meni je licna sloboda jako vazna, uvek je bila i ne jednom, placala sam cenu toga da mislim svojom glavom, da ne podlezem pritiscima, manipulacijama. Ali ta sloboda podrazumeva i odgovornost, postovanje slobode drugog.

Pandemija nije vreme za insistiranje na formalnopravnim slobodama. One nuzno moraju da budu ograncene u interesu opsteg dobra. Temelj svih ljudskih sloboda i prava je moral, etika, jedna divna univerzalnost i jedinstvo ljudskog roda. To se ne prodaje zarad licne komocije. Kad prodje ova poshast, trazicemo svoje slobode i prava nazad, pozivacemo se na ustave i povelje. 

Volela bih da procitete ovaj tekst sa linka, zavrsava se stihovima za razliku od mog koji je bio ispisan ocajem: 

https://nova.rs/vesti/drustvo/dr-prokic-ko-jos-treba-da-umre-da-bismo-shvatili/

 

 

 

  • Like 14
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...