Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 hours ago, Tamburinjo said:

 

 

Dobijem ospice od ovih probudjenih levicara kad je kriza...

Lepo zvuci pravda za sve mi dizemo celo mi radimo smelo, al nit je 1800 evra plata njima nit je uporedivo sa fudbalom, sportom ili bilo kojom drugom granom zivljenja i zaradjivanja.

Po ovoj logici kad odem da kupim sladoled prodavacica me otera u pm i kaze radim za 20 000 din, Bircevic prima 300 000 evra zovi njega nek ti donese sladoled. 

 

Pa tu se i nalazi suština, čitav sistem je nakaradno postavljen.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, sasa965 said:

Kakvu bitnu informaciju ćeš dobiti ovim testom?

Ako su joj vadili krv a to je naj jednostavnije ,onda nešto znaju.

 

Naravno da joj nisu vadili krv, to je osnovni problem... Napisao sam u nekom od prethodnih postova, izabrani lekar je samo prepisao antibiotik, bez ikakvog uputa ili sl... Posle višesatne borbe sa sistemom i insistiranja, sutra daje krv .

 

btw @wwww od danas u mom malom selu na snazi su mere o kojima je pricala gospoja Merkel :  rade prodavnice sa prehrambenim proizvodima + Bauhaus ( i lokalna cvećara 😄 ), restorani  do 17-18, kao i Mc/KFC/BK , s' time što kod istih radi "Drive" do 22... I ima toalet papira i brasna/ulja 🤣

3 hours ago, Akiro said:

 

Zato i jeste najbolje rešenje da se malo prekrši ustav (uostalom ne ni bilo prvi put, stalno vlast nešto krši, može ovog puta i u korisnije svrhe) i da se stranim registracijama zabrani ulaz u zemlju, nezavisno od toga, kakav pasoš pasažiri dotičnog vozila imaju. Moći će da uđu jadnici, koji rade 90 dana na crno, a oni, koji imaju boravak i osiguranje u nekoj rizičnoj zemlji, nek se vrate tamo.

 

Šta ce mo sa osobama koje nemaju stalni boravak ( već vremenski ograničenu vizu) i dobili su otkaz?? Od čega da plaćaju stan, hranu i sl?

Link to comment
Share on other sites

Ovo su, za sada, stvarno sjajne brojke. I ako ostane ovako mi smo na konju.

 

Ostaje realna bojazan da testiraju jako malo ljudi. Procenat testirani/pozitivni u Sloveniji, kad bi se primenio kod nas, ispalo bi da imamo preko 1400 obolelih. Ok, oni su tu uz sever ITalije, veće šanse za prenos...ali opet, bojim se da je jako malo testova uzrok ovako malog broja obolelih. Nadam se da grešim.

 

 

  • Like 11
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, John Dies at the End said:

btw @wwww od danas u mom malom selu na snazi su mere o kojima je pricala gospoja Merkel :  rade prodavnice sa prehrambenim proizvodima + Bauhaus ( i lokalna cvećara 😄 ), restorani  do 17-18, kao i Mc/KFC/BK , s' time što kod istih radi "Drive" do 22... I ima toalet papira i brasna/ulja 🤣

Kod nas jos uvek omladina masovno napolju, u grupama, uziva u suncu i boli ih uvo (prikazali na tv glavnu "straftu", puna mladih, cak i nekih matorih, u grupama). (Dobro je da ide zahladjenje :classic_dry: i nece biti bas toliko suncano.)

Jedan italijanski restoran blizu mene, koji je u petak i subotu uvece bio pun, zatvorio i spakovao "namestaj".

U Ahenu (koji je na 35km od mesta koje je zariste) prikazuju neke sredovecne kako sede u kaficu, pitaju ih zasto kad Angela preporucila da se ostane kuci, kazu "uzivaju u suncu", nekih 4 matorih sedi na klupi jedno do drugih, kazu "dok ne bude zabrana izlaska oni to ne uzimaju ozbiljno i nece da ostanu u kuci". 273 potvrdjenih inficiranih, 2 mrtvih.

U Bonu (90km od tog prvog zarista) slicna situacija, omladina u fazonu "nas to ne pogadja".

U Kenu (70km od prvog zarista) su lokalne vlasti prilicno striktne. Do sada potvrdjeno 478  slucajeva, 6 na intenzivnoj nezi, jedna 85 godina stara gospodja preminula. 1500 poslato u kucni karantin.

U Dizeldorfu (55km od prvog zarista) 159 potvrdjenih slucajeva, 7 na intenzivnoj (uglavnom na Univerzitetskoj klinici), mislim da je pre neki dan umrla jedna starija osoba.

https://rp-online.de/panorama/coronavirus/coronavirus-aktuelle-zahlen-aus-nrw-karte-zeigt-infizierte-und-tote_aid-49470887

image.png.b48235d6b20ca37e8c15b2bbf4716584.png

U zaristu (Heinsberg) 811 zarazenih, 8 mrtvih. Kazu da je ovde kriva savijena (usporen prirast novozarazenih) - oni su pod karantinom od pre gotovo 2 sedmice. Zarazeni tokom karnevala.

 

U celoj Nemackoj potvrdjenih preko 12000 slucajeva zarazenih. Kazu da je procena da je u ovom trenutku nekih 7-10 puta vise stvarno zarazenih (znaci nekih 90000-120000 stvarno zarazenih).

 

Elem, sinoc se Angela obratila javnosti, prvi put u 14 godina vladavine (a da nije Bozicna cestitka). Ponovo apelovala da se urazumimo, rekla da je ovo najozbiljnija situacija od WWII.

 

 

Edited by wwww
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, NMX said:

Ovo su, za sada, stvarno sjajne brojke. I ako ostane ovako mi smo na konju.

 

Ostaje realna bojazan da testiraju jako malo ljudi. Procenat testirani/pozitivni u Sloveniji, kad bi se primenio kod nas, ispalo bi da imamo preko 1400 obolelih. Ok, oni su tu uz sever ITalije, veće šanse za prenos...ali opet, bojim se da je jako malo testova uzrok ovako malog broja obolelih. Nadam se da grešim.

 

 

 

 

7 hours ago, John Dies at the End said:

 

Naravno da joj nisu vadili krv, to je osnovni problem... Napisao sam u nekom od prethodnih postova, izabrani lekar je samo prepisao antibiotik, bez ikakvog uputa ili sl... Posle višesatne borbe sa sistemom i insistiranja, sutra daje krv .

 

btw @wwww od danas u mom malom selu na snazi su mere o kojima je pricala gospoja Merkel :  rade prodavnice sa prehrambenim proizvodima + Bauhaus ( i lokalna cvećara 😄 ), restorani  do 17-18, kao i Mc/KFC/BK , s' time što kod istih radi "Drive" do 22... I ima toalet papira i brasna/ulja 🤣

 

Šta ce mo sa osobama koje nemaju stalni boravak ( već vremenski ograničenu vizu) i dobili su otkaz?? Od čega da plaćaju stan, hranu i sl?

 

a, ako me secanje dobro sluzi, napisao je u nekom od postova da mu zena ima danima visoku temperaturu, pa ti vidi.

 

bukvalno testiraju privilegovane i one koji imaju bas jake simptome.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cifre su ok, od danas se očekuje da se poveća broj detekotovanih jer smo prošli dve nedelje od početka. Ako se ovaj vikend održe ove cifre do 20 obolelih to znači da bi mogli relativno jeftino da prođemo. Naravno i meni je sumnjivo zašto tako malo ljudi kontrolišemo, kada se to uporedi sa drugima to je višestruko manje. Čak i u poređenju sa okolinom, koja takođe testira kriminalno malo ljudi, mi imamo 2-3 puta manje odrađenih testova. Nadam se da se ovo namerno ne radi kako bi na papiru bilo što manje obolelih.

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, wwww said:

Kod nas jos uvek omladina masovno napolju, u grupama, uziva u suncu i boli ih uvo (prikazali na tv glavnu "straftu", puna mladih, cak i nekih matorih, u grupama).

 

U Ahenu (koji je na 35km od mesta koje je zariste) prikazuju neke sredovecne kako sede u kaficu, pitaju ih zasto kad Angela preporucila da se ostane kuci, kazu "uzivaju u suncu", nekih 4 matorih sedi na klupi jedno do drugih, kazu "dok ne bude zabrana izlaska oni to ne uzimaju ozbiljno i nece da ostanu u kuci".

U Bonu (90km od tog prvog zarista) slicna situacija, omladina u fazonu "nas to ne pogadja".

 

 

 

 

 

 

Sto bi par doajena foruma reklo:stoka! :classic_sleep:

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, wwww said:

U celoj Nemackoj potvrdjenih preko 12000 slucajeva zarazenih. Kazu da je procena da je u ovom trenutku nekih 7-10 puta vise stvarno zarazenih (znaci nekih 90000-120000 stvarno zarazenih).

 

Elem, sinoc se Angela obratila javnosti, prvi put u 14 godina vladavine (a da nije Bozicna cestitka). Ponovo apelovala da se urazumimo, rekla da je ovo najozbiljnija situacija od WWII.

 

Takodje su rekli da kod 20-30% onih koji ozbiljno obole (kod kojih se zaraza spusti na pluca) su primecene promene na plucima za koje jos uvek ne znaju da li su trajne ili ce se pluca oporaviti. Sto znaci da ovi koji se uzdaju da su dovoljno zdravi da ne riknu treba malcice da se zamisle.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, attolini said:

.

 

@wwww

 

@John Dies at the End

 

Moze li neko da nadje govor Merkel juce, u pisanoj verziji...nemacki , engleski , nevazno...hvala..uspevam da nadjem samo izvestaje...

 

 

.

https://www.youtube.com/watch?v=AEKJaWTFx5o

ovde ima ceo tekst (pdf):

https://www.bundesregierung.de/breg-de/themen/coronavirus/ansprache-der-kanzlerin-1732108

Edited by wwww
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Neko se juce zacudio na moje pitanje, ali gradilista sa po 300-400 ljudi i dalje rade, jos se izdaju i dozvole za rad nocu lagano.

 

Drugo, isto rekoh juce, brojke su ohrabrujuce, malo smesno. Daj da danas testiramo 6 ljudi, pa cemo imati samo 2 zarazena nova i bice jos vise ohrabrujuce?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Klotzen said:

Cifre su ok, od danas se očekuje da se poveća broj detekotovanih jer smo prošli dve nedelje od početka. Ako se ovaj vikend održe ove cifre do 20 obolelih to znači da bi mogli relativno jeftino da prođemo. Naravno i meni je sumnjivo zašto tako malo ljudi kontrolišemo, kada se to uporedi sa drugima to je višestruko manje. Čak i u poređenju sa okolinom, koja takođe testira kriminalno malo ljudi, mi imamo 2-3 puta manje odrađenih testova. Nadam se da se ovo namerno ne radi kako bi na papiru bilo što manje obolelih.

Naravno da se radi, posto je procenat testiranih/zaraznh jako velik. Bacili su karte na penzioner da ne izlaze, ipak oni sto su stvarno teze bolesni, svakako moraju biti u kontaktu sa nekim.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kalistenika u rutini said:

bukvalno testiraju privilegovane i one koji imaju bas jake simptome.

Test služi da zaštitiš okolinu , obolelom ne znači ništa.

Test bez Kineskog  karantina (pravi karantin) ne znači.

Kinesko iskustvo: Povišena temperatura  , pravac u kliniku za temperaturu tu se ponovo meri temperatura i uzima anamneza.

Vađenje krvi na licu mesta , brza provera (minuti) i ako su povišeni leukociti puštaju kod kuće.

A ako  nisu(leukociti normalni) rade na istom mestu CT sken pluca ,traže promene u parenhimu .

Tek ako ima promena na plućima rade test na prisustvo virusa .

Sve vreme oboleli sedi u toj klinici i čeka.

Ako je test pozitivan oboleli se direktno šalje u izolaciju a članovi porodice zovu na pregled .

Najveći broj obolelih se inficirao u porodici.

 

Edited by sasa965
  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

image

 

Mene brine ono što je jedna od stvari koja je uništila Italijane. Koreanci su testirali jako puno, čak i bez simptoma. Italijani su, ako je grafikon tačan, preskočili ceo jedan korpus ljudi, u godinama kada su im imuniteti najjači a koji su mogli da budu nosicoci. Kada se to doda na bežaniju sa severa (posebno omladine) ka jugu i familijama odakle su došli na bogati sever, ispada da je zdrava mladež u nekoj meri doprinela širenju virusa.

 

Ono što me kod nas malo brine je što je taj broj testova baš mali a maši sve te koji bi mogli da budu nosioci i da ne znaju.

 

Na primer, dođe mi brat iz Milana (nemam ga, samo primer :kece:), vidimo se, kafa, klopa, izlazak. Sutra njemu loše. Prijavi se, testiraju ga, pozitivan, leči se. Dostavi spisak sa kim je bio. I mene ne testiraju ako nemam simptome već me stave u karantin. Do tada, ja se video sa kolegama na poslu, bili na ručku, poljubio dete pred spavanje, gledao film sa ženom. I šta sad? Ja imam ok imunitet, možda sam ga preneo na kolege npr. a da sam kao prenosilac virusa apsolutno nevidljiv za ovu državu i infektologe. I to me brine. Da ima ko zna koliko slučajeva koji su ostali van dohvata ove države ili ih država olako nije testirala. Plus, test odmah po kontaktu ne znači ništa, nego kasnije tokom inkubacije opet. Po Koreji su ljude testirali i više puta. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...