Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Meni ovo sve pocelo da lici na reality show, prate se brojke vise puta dnevno. Sta je sve otkazano a sta nije...

I dok smatram da treba biti informisan, istovremeno mi se cini da ovakav pristup samo povecava paniku.

Ovako izgledaju brojke sezonskog gripa u US:

CDC estimates that influenza has resulted in between 9 million – 45 million illnesses, between 140,000 – 810,000 hospitalizations and between 12,000 – 61,000 deaths annually since 2010.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Sasvim je ocekivano da je realna brojka globalno veca nego sto vidimo po broju registrovanih - nemaju svi simptome koji bi ih poterali kod lekara, nemaju svi pristip lekaru, rezultati odredjenog broja testiranih pending, ...

No, sve to nije razlog za paniku za vecinu ljudi

 

Da, svaki smrtni slucaj je registrovan i to je to, sto se ne moze reci za realan broj zarazenih, koji na ovih 100 000 sigurno ide barem duplo (mozda i vise), zbog razloga koje si ti naveo. Virus kao virus, nijedan nije bezazlen, nije to ni grip - ali majka mu stara, ovo nije Walking Dead scenario.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Da, svaki smrtni slucaj je registrovan i to je to, sto se ne moze reci za realan broj zarazenih, koji na ovih 100 000 sigurno ide barem duplo (mozda i vise), zbog razloga koje si ti naveo. Virus kao virus, nijedan nije bezazlen, nije to ni grip - ali majka mu stara, ovo nije Walking Dead scenario.

Eve ti gaTWD scenario svaki dan

los-angeles-skid-row-homeless-typhoid-1.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Squabbit said:

Eve ti gaTWD scenario svaki dan

los-angeles-skid-row-homeless-typhoid-1.

 

TWD/Mr Robot krosover. Pitanje je kome ovaj distrekšn sa dizanjem panike o koroni treba, sem tvornicama taroguza koje očigledno fino profitiraju 🙂

Edited by Laki21 koji lebdi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

Meni ovo sve pocelo da lici na reality show, prate se brojke vise puta dnevno. Sta je sve otkazano a sta nije...

I dok smatram da treba biti informisan, istovremeno mi se cini da ovakav pristup samo povecava paniku.

Ovako izgledaju brojke sezonskog gripa u US:

CDC estimates that influenza has resulted in between 9 million – 45 million illnesses, between 140,000 – 810,000 hospitalizations and between 12,000 – 61,000 deaths annually since 2010.

 

Brojke isto kazu da je procenat umrlih od gripa sirom sveta manji od 1% dok je procenat umrlih od coronavirus, trenutno, preko 3%, tako da su neuporedivi. Srecom, coronavirus nije tako lako prenosiv kao grip.

Brojke su, takodje, odraz preduzetih mera a ne dokaz kako coronavirus nije opasan. I broj obolelih od boginja je mali ali samo zbog predostroznosti.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, blond said:

 

Brojke isto kazu da je procenat umrlih od gripa sirom sveta manji od 1% dok je procenat umrlih od coronavirus, trenutno, preko 3%, tako da su neuporedivi. Srecom, coronavirus nije tako lako prenosiv kao grip.

Brojke su, takodje, odraz preduzetih mera a ne dokaz kako coronavirus nije opasan. I broj obolelih od boginja je mali ali samo zbog predostroznosti.

Ja nisam sigurna sta brojke kazu, mozda se corona prenosi sporije, mozda je smrtonosna samo na onima koji su bolesni, mozda ne znamo koliko je obolelih...

 

Sve to stoji, ali mi ovolika panika nije normalna. Sto ne znaci da necu promeniti misljenje ako se pokaze da nisam u pravu.

 

Mozda je % umrlih od obicnog gripa nizi, medjutim u absolutnim brojevima - strah od corone, jednostavno nema smisla.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da se lepo pozdravimo pa da se odjavim: em sam matora, em imam hronicnu bolescinu  em mi je vec 20 godina telesna temperatura u proseku 35, 7 C...pa dok dobacim do 38 C bicu mrtav covek. Najgore mi je sto cu penziju da ostavim ovim skotovima u penzionom fondu! 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Angelia said:

Ja nisam sigurna sta brojke kazu, mozda se corona prenosi sporije, mozda je smrtonosna samo na onima koji su bolesni, mozda ne znamo koliko je obolelih...

 

Sve to stoji, ali mi ovolika panika nije normalna. Sto ne znaci da necu promeniti misljenje ako se pokaze da nisam u pravu.

 

Mozda je % umrlih od obicnog gripa nizi, medjutim u absolutnim brojevima - strah od corone, jednostavno nema smisla.

 

Pa, svako normalan ce se sloziti sa ovim delom oko panike ali dokazivati kako corona nije opasna navodjenjem brojem obolelih/umrlih od gripa je pogresno iz razloga koji sam naveo. Btw, o virusu corone sa mnogo manje zna nego o virusu gripa pa je samim tim mnogo manje predvidljiv.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darth Bane said:

A veci broj umrlih su stari ljudi koji bi u svakom slucaju umrli - tj ciji je zivotni vek dosao do samog kraja - pa se njihova smrt pripisuje korona virusu!!! I tako se javnost manipulise ! 

 

Bane sine, idi lizi neki ruhovat u javnom prevozu da bi dokazao da su svi paranoicne budale na globalnom nivou. Ovo sto si napisao je toliko ruzno da nemam reci. 

 

54 minutes ago, Angelia said:

Ja nisam sigurna sta brojke kazu, mozda se corona prenosi sporije, mozda je smrtonosna samo na onima koji su bolesni, mozda ne znamo koliko je obolelih...

 

Sve to stoji, ali mi ovolika panika nije normalna. Sto ne znaci da necu promeniti misljenje ako se pokaze da nisam u pravu.

 

Mozda je % umrlih od obicnog gripa nizi, medjutim u absolutnim brojevima - strah od corone, jednostavno nema smisla.

 

Problem je sto se oko sezonskog grupa ne pravi panika ali se oko svakog novog smrtonosnog virusa naravno pravi jer se ne znaju posledice, kako se siri, na koje lekove reaguje i kakav je krajnji rezultat.

Smrtnost jeste veca, nego kod gripa, bar po ovim brojkama koje nam daju na uvid. Medjutim, najverovatnije da se ni ne iznose tacne brojke. Italija 200 mrtvih na 4k zarazenih, okolne zemlje par stotina zarazenih, dvoje mrtvih. Nesto debelo ne stima, virus ne zna za granice. Krenulo je od Milana gde protutnja bar par desetuna hiljada turista dnevno. Pa ako se tako brzo rasirilo medju samim Italijanima, naravno da je potkacilo i nekog turistu koji je posle to odneo prvo na aerodrom, pa u avion, pa na drugi aerodrom i tako dalje kroz druga prometna mesta. Najgore od svega je sto neko moze da bude sadnicar virusa a da ni ne zna da ga ima. 

 

Drugi problem su testiranja. Nema testiranja, nema virusa/obolelih. Mnoge drzave se bas nisu snasle i dobro organizovale oko testiranja, ukljucujuci i US.

Moguce da je mnogo vise zarazenih sto bi znacilo da je smrtnost ustvari mnogo manja, sto verovatno i jeste. Cak je moguce da virus brzo i mutira, ali bez testova ce biti vise zarazenih, vise smrtnih slucajeva i trajace duze. Prosto, bolesne kao kod bilo kog virusa treba izolovati da ne sire dalje. 

 

Pritom su Kinezi dali izjavu da su radili obdukciju na umrlima i zakljucili da je virus izmedju SARS-a i HIV-a, gde neverovatno obara imuni sistem i napada pluca i da cak i kod prezivelih ostavlja trajne posledice. Ako im je verovati. https://www.news.com.au/lifestyle/health/health-problems/chinese-doctors-say-coronavirus-like-a-combination-of-sars-and-aids-can-cause-irreversible-lung-damage/news-story/f58f19c5eeae99b845c54e2d2b9305ca#.1d8e1

 

Ovo sto se pise da napada samo starije su informacije koje se koriste da se ne bi panicilo. Naravno da je imuni sistem jaci kod mladjih osoba, s tim se i organizam jace i bori, ali evo ti US, prva osoba koja je umrla je imala 19 godina, sledeca 38, pa onda ljudi iz starackog doma. Od oporavljenih da li je neko cuo bar neku izjavu, od bilo gde? Ja ne. 

 

Nije da treba paniciti, ali se treba paziti, sto zbog sebe, sto zbog ljudi oko nas. Znamo da ima neki virus koji se siri i od kog ljudi umiru, pa prema tome se shodno treba i ponasati. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Ja nisam sigurna sta brojke kazu, mozda se corona prenosi sporije, mozda je smrtonosna samo na onima koji su bolesni, mozda ne znamo koliko je obolelih...

 

Sve to stoji, ali mi ovolika panika nije normalna. Sto ne znaci da necu promeniti misljenje ako se pokaze da nisam u pravu.

 

Mozda je % umrlih od obicnog gripa nizi, medjutim u absolutnim brojevima - strah od corone, jednostavno nema smisla.

 

bold: A tada već može biti kasno.

 

Postoji nešto što se zove precautionary principle. Lepo si rekla, ne znamo mnogo stvari i upravo u tome je poenta. Ne smemo da se izlažemo nepoznatim stvarima, pogotovo ne ovako opasno multiplikativnim, koje imaju potencijal da nas potpuno unište ili makar naprave ogromnu štetu. 

 

Poređenje sa virusom gripa nema smisla, čak i da izuzmemo procenat smrtnosti. Za virus gripa postoje vakcine i znamo u velikoj meri sa čime se suočavamo. Ovde to nije slučaj.

 

Ipak, ponašanje ljudi u vezi sa sezonskim gripom može pokazati neke probleme koji postoje i sad u vezi sa koronavirusom. To razmišljanje da se bolestan ide na posao, u školu, gradski prevoz, prodavnicu, kad za time nema apsolutno nikakve potrebe, odnese ko zna koliko života godišnje. Da, možda ti možeš, tebe možda neće ubiti, ali starije ljude i hronične bolesnike hoće. Ne mislim naravno ovde konkretno na tebe, nego kažem kakav je stav ljudi generalno. I to ponašanje se otprilike manifestuje i ovde. Zdrav sam, mlad sam, neće mene. Pri čemu se potpuno zanemaruje ono šta je glavna stvar, a to je sistemski rizik.

Edited by djole
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Baby said:

 

Cak je moguce da virus brzo i mutira, ali bez testova ce biti vise zarazenih, vise smrtnih slucajeva i trajace duze.

 

Svaki virus mutira, sto nekad moze biti i dobra vest. Ostaje da se uskoro pokaze da li mutira u blazu ili zescu varijantu. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, djole said:

Ne smemo da se izlažemo nepoznatim stvarima, pogotovo ne ovako opasno multiplikativnim, koje imaju potencijal da nas potpuno unište

 

Did you know?
Clara Maass

 

...

 

prvo, virusi nisu nepoznata stvar. poznati su od 19. stoljeca. korona virusi pak poznati su od 60ih godina proslog vijeka. drugo, nitko ovdje nije promovirao namjerno izlaganje nepoznatom virusu (osim kroz cijepljenje / stjecanje imuniteta).  i konacno trece, ako imas statistiku oboljelih i prezivjelih, a imas, kako mozes tvrditi da korona virus ima potencijal potpunog unistenja ljudskog roda? zar je smrtnost kod oboljelih 100%?

 

...

 

dakle to sto radis je sirenje panike, i Angelia je tu 100% u pravu.

 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

 

i konacno trece, ako imas statistiku oboljelih i prezivjelih, a imas, kako mozes tvrditi da korona virus ima potencijal potpunog unistenja ljudskog roda? zar je smrtnost kod oboljelih 100%?

 

...

 

dakle to sto radis je sirenje panike, i Angelia je tu 100% u pravu.

 

 

Odgovoriću samo na deo na koji ima smisla odgovoriti.

 

Dakle, mislim da je vrlo jasno da sam u onom delu govorio generalizovano, tj. generalno o multiplikativnim procesima sa puno nepoznatih koji se ponašaju jako nelinearno i nepredvidivo i koji nas mogu sistematski ugroziti, što epidemija smrtonosnog virusa svakako jeste. Od samih osobina virusa svakako zavisi kolike su šanse da se tako nešto i desi. I dok je verovatnoća da ćemo preživeti izloženost epidemiji ovog virusa izuzetno velika, šanse da ćemo tokom vremena odoleti konstantnoj izloženosti ovakvim i sličnim epidemijama je vrlo mala, takoreći nula. Ovde se radi o principu kog se treba držati kada govorimo o ovakvim stvarima.

 

Dakle u pitanju su sistemski rizici. Ne radi se ovde o tome da li će Pera, Mika ili Žika da se zaraze i ko će od njih da preživi. Samo najjednostavniji primer kada imamo previše bolesnih kojima je potrebna intezivna nega i aparati, a jednostavno nema dovoljno kapaciteta i osoblja. Hoće li smrtnost u tim trenucima ostati na 3%? Hoće, al' zamalo. A onda slede i razne druge posledice, socijalne, ekonomske, itd. 

 

Kako je recimo država Srbija spremna po tom pitanju, može lepo da se vidi iz izjava zvaničnika prethodnih dana. 

 

Quote

"Ако је питање да ли ће вируса бити у Београду... Имамо разрађен план, шта са једним, троје, пет, седам... пацијената, где ће бити смештени, лечени, по ком принципу и за Београд и за друга места", истакао је Лончар.

https://www.zdravlje.gov.rs/vest/346184/loncar-nema-mesta-panici-razradili-smo-sve-scenarije.php

 

234235.jpg

 

Da li vama ovi ljudi izgledaju kao da imaju pojma o čemu pričaju? 

 

I nije moja namera da širim ikakvu paniku. Moja namera je samo da dokažem koliko je pogrešno i plitko razmišljanje pa šta imamo i sezonski grip ili pa šta, i dalje je veća šansa da me udari auto na ulici i tome slično, i da su razne nepopularne mere (otkazivanje velikih skupova, uvođenje karantina, zabrana saobraćaja sa zemljama gde je trenutno žarište i slično) jednostavno racionalna stvar za uraditi. 

Edited by djole
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vucic bio na nekoj medjunarodnoj konferenciji gde je potvrdjeno dvoje zarazenih.

 

Kasljao na prosloj konferenciji.

 

Za nedelju dana krece u supermen mod - evo izgleda da sam ja imao taj korona virus, ali nisam ni pao u krevet, sve to radeci, samo jedan dan imao neku temperaturicu ali hoce temperatura ovolikog konja da obori i eto.

 

Cak i lakse od sezonskog gripa, nema razloga za paniku.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...