Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

33 minutes ago, ObiW said:

Pre i posle jela

treba ruke prati

nemoj da te na to

opominje mati

 

dr zmaj jova jovanovic 

 

Ja sam nekad davno bila ubedjena da su to sva deca dobro naucila.

 

Pre i posle jela treba ruke prati,

nemoj da te za to opominje mati,

jer prljavim rukama zagadi se jelo,

pa se tada bolest unese u telo.

 

Kad ono ... ! 

 

U deci je sveta klica,
nova moć se u njih krije.
Bolji svet bi mog'o nići
kad bi znali razviti je.

 

/dr zmaj jova jovanovic 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Cyber said:

 

Ja sam nekad davno bila ubedjena da su to sva deca dobro naucila.

 

Pre i posle jela treba ruke prati,

nemoj da te za to opominje mati,

jer prljavim rukama zagadi se jelo,

pa se tada bolest unese u telo.

 

Kad ono ... ! 

 

U deci je sveta klica,
nova moć se u njih krije.
Bolji svet bi mog'o nići
kad bi znali razviti je.

 

/dr zmaj jova jovanovic 

 

Secam se da nam je mama malima pricala o sudbini njegove porodice i dece kojima ni kao lekar nije mogao da pomogne. I uoste o sudbini mnoge dece i ljudi pre samo 150 godina kada su bolesti kosile ko nista. Koliko mi (ljudi generalno) zapravo malo cenimo komoditet doba u kome zivimo cak i kad treba samo ponoviti nesto tako banalno kao sto je temeljno pranje ruku.

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

 Dobio sam pre pola sata sliku od poznanika Kineza koji je otisao iz Toronta da radi u Tokio ...... kaze da je frka i da nema pirinca u prodavnicama .....  

 

Nije to pirinač, to je toalet papir koji se uvozi iz Kine pa je tu zastoj. Pirinač je lokalni, tu nema problema.

 

2020toiletpanic01.jpg

 

Kaže, samo 2 pakovanja dnevno po domaćinstvu. Ne da mogu to da kontrolišu nego da se neko na kasi pojavi sa više, ostali bi se bunili. Do toiga ne bi ni došlo, paze se oni i slušaju naredbe.

 

2020toiletpanic02.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Yoyogi said:

 

Nije to pirinač, to je toalet papir koji se uvozi iz Kine pa je tu zastoj. Pirinač je lokalni, tu nema problema.

 

Kaže, samo 2 pakovanja dnevno po domaćinstvu. Ne da mogu to da kontrolišu nego da se neko na kasi pojavi sa više, ostali bi se bunili. Do toiga ne bi ni došlo, paze se oni i slušaju naredbe.

 

Moze biti da me zayebava, zayebant je, a izgleda mu nestasica papira tesko pada 🙂 ........ sve u svemu dobro je, bez papira se mora ..... al' bez rajsa malo teze. 

 

Racunam, Japanci ce prvo pirinac da nagomilaju, k'o sto bi mi brasno i ulje.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

 

Moze biti da me zayebava, zayebant je, a izgleda mu nestasica papira tesko pada 🙂 ........ sve u svemu dobro je, bez papira se mora ..... al' bez rajsa malo teze. 

 

Racunam, Japanci ce prvo pirinac da nagomilaju, k'o sto bi mi brasno i ulje.

Podli i zlonamerni trol sa tvoje strane, samo da mene troluješ . Treba obrisati.

 

Supermarket, pre pola sata. Pirinča ne da ima nego biraš iz koje od 47 prefektura da kupiš.

 

2020ricesacks01.jpg

 

2020ricesacks02.jpg

 

2020ricesacks03.jpg

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nije trol, mogu ti poslati screenshot od poruke . Ali nema veze, nestasica je samo toalet papira, flasirane vode i jos nekih gluposti, nije pirinca, to je tacno.

 

Izvinjavam ti se zbog povrede nacionalnog japanskog ponosa, ali nije bilo nikakve namere. :s_d: Jel cena jos uvek k'o u dinarima?

Edited by Denis Jasharevic
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Eto, reče mi žena da su rafovi u costcou prazni. Kaakav je to biznis sa coronom. Ovde nema problema s'toalet papirom, ali flašira+a voda je na meti. Scotch nisu dirali, ali mi nije jasno zašto? Dezinfekcija je najvažnija.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

"Kriza koja pogoduje sveckim mocnicima" ... genijalno ...... boze, umrecu, a tajnu kriza i sveckih mocnika necu nikada saznati. :classic_sad: Nisi me udostojio te pameti i milosti bozije.
Namerno necu da stavljam neke smajlije, jer mi i to ide na ganglije kao i ova situacija oko Corona virusa. U celom svetu ima 7milijardi stanovnika , "grip" ( namerno grip a ne corona) virus 80000 i epidemija je, ljudi se namerno plase , pola od tih izvestaja po raznim portalima su fake, kao i te tvoje fotografije praznih rafova. Drzavne sluzbe uce stanovnistvo da ruke treba prati, i kako ih treba prati. Ko da smo sa Marsa pali. Umesto da smo zbog otvorenosti pametniji, sve gluplji smo. Sistemski se zaglupljuje stanovnistvo. Panika svuda u USA se spremaju za sklonista, u Japanu nema pirinca.Pokupovali sve maske za lice . Otkazuju se znacajni skupovi . U Svajcarsko zabrana skupova za vise od 1000 ljudi, u francuskoj za 4500 ljudi. Koja je razlika? U francuskoj uporedjuju virus sa knjigom walking dead, i tako.
Stvarno , ljudska glupost je najveca.

Sent from my MI 9T Pro using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Sunshine State said:

Gledam ovaj dnevni izvestaj, i ako izuzmemo Juznu Koreju, prijavljeno je samo 132 nova slucaja - od toga 126 u Kini; u J. Koreji ih prijavljeno preko 800 - izgleda da je tamo sad najvece zariste.

Italija nije prijavila nijedan novi slucaj/smrt od juce

Hm?

 

Juče je u Italiji prijavljeno 342 nova slučaja oboljenja i 18 smrtnih slučajeva.

Link to comment
Share on other sites

- Iz Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" u Zagrebu potvrdili su da je još jedna osoba zaražena koronavirusom, što znači da je do sada u Republici Hrvatskoj devet oboljelih. U posljednjem slučaju riječ je o vozaču koji je odlazio po robu u zahvaćena područja Italije, priopćili su iz Ravnateljstva civilne zaštite RH.

 

https://vijesti.hrt.hr/587403/devet-zarazenih-novi-slucaj-u-varazdinu

 

...

 

https://www.varazdinske-vijesti.hr/aktualno/zbog-pojave-korona-virusa-u-varazdinskoj-zupaniji-otkazan-koncert-za-umirovljenike-38296/

 

u Varazdinu zivi nas Mladen.

al ja vjerujem da je on u vikendici na Dravi, pije caj i cita knjige :default_coffee:

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine State said:

Ja napisah "OD juce" - evo link, pogledaj broj novih slucajeva u Italiji = 0

 

https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries

 

Ok, ali to verovatno nije apdejtovano, pitanje je koliko se to često radi, a i dan je maltene tek počeo.

 

 

btw imate i ovde da pratite, bolje izgleda

 

Johns Hopkins CSSE Coronavirus dashboard

 

 

Edited by djole
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Don Laki Juan said:

Konačno mesto gde možemo uživo pratiti broj mrtvih, bolesnih i ranjenih širom planete. Bilo bi dobro da ubace rat u Siriji, pa da uporedimo.

Cemu takav komentar? Ovo je zdravstveni problem, nema potrebe politizovati ovu temu.

Medicina je (i) statistika - ne pratii se samo corona virus u brojkama, prati se i MMR i tuberkuloza, etc....logicno da je ovo trenutno veci problem na glonalnom nivou i ne vidim sta je lose u tome da se prati

 

Edit: nikad ljudima ugoditi! Ako se prati:"Sto se prati?" Ako se ne prati:"Ko zna sta kriju,ne smeju da pokazu brojke!"

Edited by Sunshine State
Dodatak
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Sunshine State said:

Taj "tvoj" pokazuje 3118 deaths, onaj "moj" 3120 - mislim da je malo bolje update-ovan

 

Jeste, sporiji je malo ovaj, ali sam ostavio zbog boljeg prikaza.

 

Kako god, broj slučajeva u Italiji je isti, ali kažem, to je verovatno jer još nije apdejtovano.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Sunshine State said:

Cemu takav komentar? Ovo je zdravstveni problem, nema potrebe politizovati ovu temu.

Ne radi se o politizaciji, nego je morbidno kako smo ljude počeli gledati i brojati kao krompire. Nemam ja ništa protiv da ljudi budu informisani, ali ovoliki broj sajtova koji su specijalizovani za praćenje broja umrlih od corona virusa daju vrlo morbidnu sliku našeg društva. Na kraju krajeva ti si napisala

 

Quote

Taj "tvoj" pokazuje 3118 deaths, onaj "moj" 3120 - mislim da je malo bolje update-ovan

I ovo je malo morbidno, priznaćeš

Edited by Don Laki Juan
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, I, Ja Sam Laki said:

Namerno necu da stavljam neke smajlije, jer mi i to ide na ganglije kao i ova situacija oko Corona virusa. U celom svetu ima 7milijardi stanovnika , "grip" ( namerno grip a ne corona) virus 80000 i epidemija je, ljudi se namerno plase , pola od tih izvestaja po raznim portalima su fake, kao i te tvoje fotografije praznih rafova. Drzavne sluzbe uce stanovnistvo da ruke treba prati, i kako ih treba prati. Ko da smo sa Marsa pali. Umesto da smo zbog otvorenosti pametniji, sve gluplji smo. Sistemski se zaglupljuje stanovnistvo. Panika svuda u USA se spremaju za sklonista, u Japanu nema pirinca.Pokupovali sve maske za lice . Otkazuju se znacajni skupovi . U Svajcarsko zabrana skupova za vise od 1000 ljudi, u francuskoj za 4500 ljudi. Koja je razlika? U francuskoj uporedjuju virus sa knjigom walking dead, i tako.
Stvarno , ljudska glupost je najveca.

Sent from my MI 9T Pro using Tapatalk
 

 

Kazu da i boginje nisu opasne posto je jako mali broj obolelih i umrlih... sistemski zaglupljuje ljude...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Denis Jasharevic said:

Nije trol, mogu ti poslati screenshot od poruke . Ali nema veze, nestasica je samo toalet papira, flasirane vode i jos nekih gluposti, nije pirinca, to je tacno.

 

Izvinjavam ti se zbog povrede nacionalnog japanskog ponosa, ali nije bilo nikakve namere. :s_d: Jel cena jos uvek k'o u dinarima?

 

A nisi moga ni izvinjenje da zakenjaš?

Link to comment
Share on other sites

Svi smrtni slucajevi se registruju. Pitanje je da li se i svi oboleli registruju? Mislim da je broj od 92000 obolelih nekoliko meseci nakon izbijanja epidemije na tolikom prostoru i tolikoj populaciji, a uzevsi u obzir i visoku virulentnost, prilicno nizak. Ne bi me cudilo da je jos barem trecina od tog broja obolela a da se nije javila misleci da je obicna prehlada, ili da simptome mozda nije ni osetila.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Don Laki Juan said:

Ne radi se o politizaciji, nego je morbidno kako smo ljude počeli gledati i brojati kao krompire. Nemam ja ništa protiv da ljudi budu informisani, ali ovoliki broj sajtova koji su specijalizovani za praćenje broja umrlih od corona virusa daju vrlo morbidnu sliku našeg društva. Na kraju krajeva ti si napisala

 

I ovo je malo morbidno, priznaćeš

 

Tvoji razlozi da ne brojis umrle nisu nista vise altruisticki nego moji da brojim; ja ih pratim iz par razloga:

- to mi je deo posla

- u gradu sam u kom je registrovan zarazen pacijent, a obzirom da malo vise putujem i da sam / bicu okruzena i starijim ljudima koji vec imaju neke hronicne bolesti, ne zelim da ih dovodim u bespotrebnu opasnost - ja to nazivam predostroznoscu, ne morbidnoscu

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...