Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Stopa smrtnosti je toliko neujednacena, da je tesko izvuci bilo kakve zakljucke.

Prema trenutnim podacima, u US je skoro 6%, u Juznoj Koreji 0.6 %, u Nemackoj 0 %

Toliko je faktora koje treba uzeti u obzir, da je, u ovoj fazi, dosta tesko doneti bilo kakve konkretne zakljucke.

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, blond said:

 

Brojke isto kazu da je procenat umrlih od gripa sirom sveta manji od 1% dok je procenat umrlih od coronavirus, trenutno, preko 3%, tako da su neuporedivi. Srecom, coronavirus nije tako lako prenosiv kao grip.

Brojke su, takodje, odraz preduzetih mera a ne dokaz kako coronavirus nije opasan. I broj obolelih od boginja je mali ali samo zbog predostroznosti.

 

nije to 3%  nego 6  jer se racunaju reseni slucajevi...  od 104000 registrovanih  kod 62000 je zatvoren slucaj  od cega 58500 se oporavilo  a 3500 je umrlo  ...  dok je aktivnih 42000 slucajeva od cega je kod 6100 njih stanje ozbiljno ili kriticno...

 

Link to comment
Share on other sites

interesantna stvar je da i procenat smrtnosti kod zatvorenih slucajeva varira od zemlje do zemlje...  U Italiji je od 720 zatvorenih slucajeva njih 197 umrlo ...  Sto je ogroman procenat..  mnogo veci nego u samoj Kini...  za juznu koreju stoji da svaki treci od resenih slucajeva je umro...   u Nemackoj ni jedan smrtni slucaj...

Edited by Doc Holiday
Link to comment
Share on other sites

Interesantan clanak u LA timesu koji ne mogu da prenesem ali razlike u procentima smrtnosti variraju zbog drugacijih procedura. 
u Koreji se ulaze mnogo vise u testiranje ljudi bez simptoma, tako da su uhvatili skenerom mnogo slucajeva bez jakih simptoma. Zato oni pokazuju nizu stopu smrtnosti. 

 

A procenti iz Kine (preko 2 %) su u odnosu na klinicke slucajeve, jer su samo njih testirali. 
 

ukratko, dosta slucajeva ostaje nedetektovano i to je problem

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Kido from Junkovac said:

Interesantan clanak u LA timesu koji ne mogu da prenesem ali razlike u procentima smrtnosti variraju zbog drugacijih procedura. 
u Koreji se ulaze mnogo vise u testiranje ljudi bez simptoma, tako da su uhvatili skenerom mnogo slucajeva bez jakih simptoma. Zato oni pokazuju nizu stopu smrtnosti. 

 

A procenti iz Kine (preko 2 %) su u odnosu na klinicke slucajeve, jer su samo njih testirali. 
 

ukratko, dosta slucajeva ostaje nedetektovano i to je problem

 

 

ovo gledam sa https://www.worldometers.info/coronavirus/  

 

koliko je precizno ne znam...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, djole said:

 

bold: A tada već može biti kasno.

 

 

I onda cemo svi biti zombi....

Ja nisam nista rekla o predostroznosti da se ne zarazimo, normalnoj, ja se ni obicnom gripu ne radujem u toku sezone.

Pa i ti dizes paniku: "koje imaju potencijal da nas potpuno unište ili makar naprave ogromnu štetu....."

To je grip, nije zombi apokalipsa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Denis Jasharevic said:

 

Betty blue, :classic_love: moj omiljeni film sa Beatrice Dalle ili betty blue cartoon character ...... ko ima temperaturu?

 

Pa ako ti je omiljeni film, onda znas da je to u pitanju - radni naziv mu "37°2 le matin" 🙂

A cartoon character je Betty Boop

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Doc Holiday said:

 

nije to 3%  nego 6  jer se racunaju reseni slucajevi...  od 104000 registrovanih  kod 62000 je zatvoren slucaj  od cega 58500 se oporavilo  a 3500 je umrlo  ...  dok je aktivnih 42000 slucajeva od cega je kod 6100 njih stanje ozbiljno ili kriticno...

 

 

Zapravo jedini pravi broj je onda kada je epidemija gotova.

 

Ni ovo što si ti naveo ne daje realan broj jer vreme koje je potrebno za potpuni oporavak i vreme koje protekne do smrtnog slučaja nije isto... pogotovo ako govorimo o starijim ljudima.  I to onda varira u zavisnosti od toga koji su slučajevi registrovani, kada, da li mnogo njih odjednom ili približno isti broj svakog dana. Jedino ako bismo imali vremenski okvir u kome posmatramo registrovane slučajeve i onda pratimo šta se dešava samo sa tim slučajevima, i to pod pretpostavkom da je taj uzorak dovoljno veliki i reprezentativan. Bilo kako bilo, ta dva broja će se negde na kraju naći. U ovom trenutku, ona prva brojka, broj smrti u odnosu na ukupan broj slučajeva, može biti relevantan pokazatelj, ako uporedimo sa epidemijom H1N1 2009. godine.

 

B1umaxg.png

https://covid19info.live/

 

Po toj računici, nakon 56 dana H1N1 je imao smrtnost oko 0.04%, što jeste u opsegu procena koje su izvršene nakon što je epidemija završena. COVID-19 je za sad po toj računici negde oko 3.4%. Dakle svakako je ovo mnogo opasniji virus.

Edited by djole
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

Pa ako ti je omiljeni film, onda znas da je to u pitanju - radni naziv mu "37°2 le matin" 🙂

A cartoon character je Betty Boop

 

Hahaha ..... boop, boop, boop ........ bupn'o sam.

 

Jeste mi 1 od omiljenih filmova, ali ga ne pogledah 20 godina, moracu da utvrdim gradivo. Znam da je lujka, ali sam zaboravio simptome 🙂

Link to comment
Share on other sites

Posto su mi in-laws u Subotici, pratim da vidim sta se desava - vidim da je "nulti pacijent" prebacen u NS ....znaci li to da bolnica u Subotici (znaci, ne fuc*ing dom zdravlja u Lovcencu ili Feketicu, vec bolnica u drugom najvecem gradu u Vojvodini) nije u stanju da pruzi adekvatnu terapiju 1 (i slovima jednom) pacijentu?

Ne daj boze veceg broja ozbiljnije obolelih pacijenata...

Edited by Sunshine State
Typo
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Je l' mere temperaturu na "Nikoli Tesli"?

 

Mjere, imaju neke senzore koji ti izmjere dok ti prolazis tamo, ni ne znas da su ti izmjerili.

 

4 minutes ago, Sunshine State said:

- vidim da je "nulti pacijent" prebacen u NS ....znaci li to da bolnica u Subotici (znaci, ne fuc*ing dom zdravlja u Lovcencu ili Feketicu, vec bolnica u drugom najvecem gradu u Vojvodini) nije u stanju da pruzi adekvatnu terapiju 1 (i slovima jednom) pacijentu.

Ne daj boze veceg broja ozbiljnije obolelih pacijenata...

 

To znaci da Urgentni centar u NSu gdje je prebacen ima bolje uslove, a kako mu stanje sinoc nije bilo bas stabilno, zakljucili su da je bolje da ga brebace u ustanovu sa boljim uslovima.

 

Nego,

 

 

Vucic je bio na toj AIPAC konferenciji i seta okolo slobodno umjesto da postuje medicinski protokol i sjedi u karantinu. Eno ga danas pijucka vino na Fruskoj gori, ako ga vidite ovih dana da kaslje, znoji se i tako to, eto, da znate od cega je.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Sunshine State said:

"Lako" je sad dok je jeda, dva....A sta ako bude bilo 200 kriticnih pacijenata u Vojvodini?

Gde sve njih zbrinuti?

 

Pa ako se prosiri, onda kao i kod Kineza, u sportske centre, napustene kasarne,.. itd. Pod uslovom da stvar bude pod kontrolom i da se sistem ne raspadne, a ne bi trebalo kod nas da se to desi. Relativno je OK sistem uprkos svemu.

 

 

Samo jos nesto, kod nas je zdravstvo organizovano slicno kao i skolstvo kod kojeg imamo osnovne skole - srednje skole - univerzitete, tako je i kod zdravstva, domovi zdravlja su primarni nivo zdravstvene zastite, bolnice su sekundarni a klinicko bolnicki centri i instituti su tercijalni nivo zdravstvene zastite.

 

Kad je ovaj iz bolnice u Subotici prebacen u KBC Vojvodine u Novom Sadu, znaci da je prebacen iz ustanove sekundarne zdravstvene zastite u tercijalnu.

Edited by Atreid
Link to comment
Share on other sites

Sve je to jasno - covek je prebacen tamo da mu bila pruzena odgovarajuca terapija (ocito ozbiljnije, cim ne mogu da ga zbrinu u bolnici u Subotici). Ja pricam o takvim slucajevima, ne vidim kao ces ozbiljno bolesne smestiti u hale - pitam ima li u Srbiji dovoljno kapaciteta da zbrine (moguce) ozbiljnije slucajeve?

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Atreid said:

 

....

 

Nego,

 

 

Vucic je bio na toj AIPAC konferenciji i seta okolo slobodno umjesto da postuje medicinski protokol i sjedi u karantinu. Eno ga danas pijucka vino na Fruskoj gori, ako ga vidite ovih dana da kaslje, znoji se i tako to, eto, da znate od cega je.

Gledajte Vucicevu sliku 2 sata i izlecicete i sidu, a kamoli koronu.

Alan Cumak vise nije dostupan.

:classic_ninja:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Sunshine State said:

Sve je to jasno - covek je prebacen tamo da mu bila pruzena odgovarajuca terapija (ocito ozbiljnije, cim ne mogu da ga zbrinu u bolnici u Subotici). Ja pricam o takvim slucajevima, ne vidim kao ces ozbiljno bolesne smestiti u hale - pitam ima li u Srbiji dovoljno kapaciteta da zbrine (moguce) ozbiljnije slucajeve?

 

Da se ne lazemo, naravno da nema. Nema niti jedna zemlja ukoliko krene masovno kao u Wuhanu sto je bilo.Jednostavno sistemi zdravstvene zastite nigdje nisu pravljeni za ovako masovno oboljevanje.  Zato i jesu ove fore sa karantinima, a ne okolo da setas i zarazis jos ljudi.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Atreid said:

 

Vucic je bio na toj AIPAC konferenciji i seta okolo slobodno umjesto da postuje medicinski protokol i sjedi u karantinu. Eno ga danas pijucka vino na Fruskoj gori, ako ga vidite ovih dana da kaslje, znoji se i tako to, eto, da znate od cega je.

Izrael je uveo obavezu karantina za sve koji se vracaju iz bilo koje ugrozene teritorije, dva slucaja su konstatovana kod ucesnika AIPAC konferencije - i oni slede svoj protokol.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Izrael je uveo obavezu karantina za sve koji se vracaju iz bilo koje ugrozene teritorije, dva slucaja su konstatovana kod ucesnika AIPAC konferencije - i oni slede svoj protokol.

 

To je isti protokol kao i kod nas, odnosno taj protokol je preporuka SZO, sad sto je Izrael uredjena drzava pa se to tamo postuje, a kod nas licno predsjednik ne postuje i jos daje izjave "lako cemo" i "ne moze nam niko nista", i pri tome jos spada u rizicnu grupu, em je srcani bolesnik, em je prije neki dan napunio 50 godina zivota".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam sve ubedjenija da je moja mama u februaru imala coronu - muz je krajem januara bio poslovno u Belgiji, s njim na sastancima lik iz Hong Konga koji je bio prilicno bolestan, ali ipak prisustvovao celodnevnim treninzima. Muz se vratio za Srbiju, redovan kontak s mojom mamom; ona je kasljala 3 nedelje toliko, da kako je sama rekla u jednom trenutku pozelela samo da zaspi - nocima nije spavala od kaslja, gusenja.....isla na svakodnevne inhalacije, dobijala kortikosteroide, antibiotike....jedva zivu hlavu izvuka. Niko ni pomislio da je testira na virus.

Inace, pocetkom sezone se vakcinisala protiv gripa, a i sama kaze da ovo sto je prezivela uopste nije licilo na klasicni grip.

Ja tek sad, retroaktivno, razmisljam o celoj situaciji...i meni nije, dok se borila s tim, padala corona na pamet, prosto jer jos nije bila tako "aktuelna" u Evropi

Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State Mislim da bez veze panicis. Ako se plasis, ostani kuci, nemoj da putujes. Najjednostavnija solucija.

Suboticka bolnica ima to specijalno odeljenje za ovakve slucajeve. Verovatno im je bilo lakse poslati pacijenta u NS nego se brinuti o njemu. Nista novo i neuobicajeno.

Secam se kad je mama imala mozdani udar, i bas u to vreme je harala epidemija gripa, kao bilo je zabranjeno imati posete, ali su ljudi ulazili i pored toga da vide najblize. 

Ja nikad ne panicim, jer nemam nikakve vajde od toga. Ako mi je sudjeno da umremo od gripa, korona virusa, ili od bilo cega onda je to tako. Isto kao kad letis avionom, ako ces misliti na najgore, onda bolje nemoj putovati. a ako mi je sudjeno da se srusi avion, i ja poginem, ili nedaj boze me pojedu ajkule. Sta da radim. Takva mi je sudbina.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...