Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

8 hours ago, Milica said:

Inkubator virusa nije opasan za okolinu?

Nije opasan ni za zdravstveni sistem? Kod njega korona stanuje mnogo duze jer mu je imuni sistem oslabljen pa ne moze da se izbori sa virusom, samim tim je duze zarazan od coveka normalne tezine.  Neobuzdanim prejedanjem i fizickom neaktivnoscu doveli su sebe u poziciju da budu teret zdravstveg sistema. Ovo je vise nego neodgovorno. Da nisu gojazni smanjili bi mogucnist da zbog korone zavrse na intenzivnoj i da  zauzmu nekom bolnicki krevet. 

Znam lakse je zavrnuti rukav i misliti da si dao ogroman doprinos u borbi protiv virusa, nego hraniti se zdravo i vezbati. 

 

Kao što rekoh, nije inkubator u smislu da seje virus po selu, već inkubator virusa za sopstveni imuni sistem i štetu koju on njemu nanosi, nikom drugom. 

 

Ozbiljno bolestan debeli čovek ne ide okolo i ne seje virus već je ili kući, ili u bolnici jer je ozbiljno bolestan. Da, tamo zauzima resurse kao i svaki drugi ozbiljno bolestan od kovida. Ako je bolestan i ide po selu i seje virus onda je idiot. Debeli čovek se takođe po definiciji manje kreće od nekog normalno uhranjenog, ima manje socijalnih kontakata i sreće manje ljudi, pa i sa te strane je manja pretnja. A s obzirom da je i vakcinisan, i sa te strane ima manju šansu da nekog inficiran.

 

Debeo inficiran čovek se ne razlikuje ni po čemu od nekog nedebelog inficiranog, osim što ima veći rizik da ozbiljno najebe, što je osim pomenutog trošenja bolničkih resursa, njegov i samo njegov problem. 

 

Koliko god pokušavala, ne možeš da okreneš priču na tu vodenicu, debeo vakcinisan čovek, koji nije covidiot, ne može nikad da bude veća pretnja po okolinu od nevakcinisanog. Zato je nevakcinisan po definiciji idiot, a debeli samo ako je, well, idiot. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Stručni komitet za imunizaciju još nije doneo odluku o uvođenju četvrte, buster, doze vakcine protiv kovida 19 u Srbiji jer su članovi ovog tela zaključili da u ovom momentu nema dovoljno dokaza o koristi od primene još jednog cepiva, saznaje „Politika”. Na sastanku koji je održan prekjuče lekari su diskutovali o prioritetnim grupama za koje bi mogla da bude preporučena četvrta doza. Predloženo je da se, kada se bude donosila definitivna odluka, još jednom analizira sadašnji stav – da ponovo budu vakcinisane osobe s primarnim i sekundarnim imunodeficijencijama koje su primile samo dve doze cepiva, osobe starije od 60 godina i zaposleni u zdravstvenim ustanovama. Kada će konačna odluka o tome biti doneta za sada se ne zna, ali će to svakako morati da bude u najskorijem periodu jer po sadašnjim pravilima osobama koje su vakcinisane s tri doze zeleni sertifikat važi 210 dana. Taj period važenja sertifikata uskoro ističe ljudima koji su letos vakcinisani trećom dozom.

https://www.politika.rs/sr/clanak/498268/Sertifikati-isticu-cetvrta-doza-na-cekanju

Link to comment
Share on other sites

gospodja u cetvrtak osetila, ispostavice se po forumaskom iskustvu - kljucni simptom, neutolivu glad. pojela sve po kuci i zbrisala 3 cokolade klincu :lol_2:
kasnije tokom dana osetilam jezu i neki umor. sutradan jedva ustala do DZ gde je na AG testu bila pozitivna. od tada mi se cini da je sve bolje, uzela paracetamol i temperatura se vrtela oko 36.9-37.2, sada vec 24 sata bez temperature, po malo kaslje i zali se na bolove u ledjima i krstima.

klinac i ja za sada bez simptoma (ovo oko gladi je moje konstantno visegodisnje stanje), tu i tamo se lagano nakasljem, mislim da mi je na nervnoj bazi 🙂

razmisljam da uzmem ovaj kucni test i proverim i sopstveno stanje.

  • Like 2
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Eddard said:

Debeo inficiran čovek se ne razlikuje ni po čemu od nekog nedebelog inficiranog, osim što ima veći rizik da ozbiljno najebe, što je osim pomenutog trošenja bolničkih resursa, njegov i samo njegov problem

Nije istina, osim virusa covid postoji milion drugih bolesti koje napadaju gojaznog coveka i to traje godinama i lecenje kosta jako puno. 

Ako postoji stav da bi nevakcinisan covek trebao o svom trosku da se leci protiv covida zasto onda gojazan covek ne bi snosio troskove lecenja svih drugih bolesti koje su posledica gojaznosti sve dok ne dotera tezinu u normalu? 

I jedan i drugi su svojom voljom dovedeni u nevolju, zar ne doktore? S tim sto nevolja nevakcinisanog traje krace, a gojaznog ceo zivit, pa se jos i siri, prvo na supruznika a onda i na decu :classic_sad:

 

Spoiler

wlOE0or.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, djura.net said:

gospodja u cetvrtak osetila, ispostavice se po forumaskom iskustvu - kljucni simptom, neutolivu glad. pojela sve po kuci i zbrisala 3 cokolade klincu :lol_2:
kasnije tokom dana osetilam jezu i neki umor. sutradan jedva ustala do DZ gde je na AG testu bila pozitivna. od tada mi se cini da je sve bolje, uzela paracetamol i temperatura se vrtela oko 36.9-37.2, sada vec 24 sata bez temperature, po malo kaslje i zali se na bolove u ledjima i krstima.

klinac i ja za sada bez simptoma (ovo oko gladi je moje konstantno visegodisnje stanje), tu i tamo se lagano nakasljem, mislim da mi je na nervnoj bazi 🙂

razmisljam da uzmem ovaj kucni test i proverim i sopstveno stanje.

Javni ako hoćeš da neko pogleda rezultate, a za simptom #1 imam odličnu terapiju. Čvraci, kajmak, slani sir u dovoljnim količinama 😉

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Milica said:

Nije istina, osim virusa covid postoji milion drugih bolesti koje napadaju gojaznog coveka i to traje godinama i lecenje kosta jako puno. 

Ako postoji stav da bi nevakcinisan covek trebao o svom trosku da se leci protiv covida zasto onda gojazan covek ne bi snosio troskove lecenja svih drugih bolesti koje su posledica gojaznosti sve dok ne dotera tezinu u normalu? 

I jedan i drugi su svojom voljom dovedeni u nevolju, zar ne doktore? S tim sto nevolja nevakcinisanog traje krace, a gojaznog ceo zivit, pa se jos i siri, prvo na supruznika a onda i na decu :classic_sad:

 

  Hide contents

wlOE0or.jpg

 

Nije istina da je gojaznost samo posledica neizbalansirane ishrane - imas tu i genetskske predispozicije, hronicna stanja poput discus hernie koja ti ogranicavaju kretanje, zatim posledice dijabetesa...... sve to moze da dovede do gojaznosti.

To sto ti je doopence sada velicine Aspirina 100 ne garantuje da za par godina nece preci na velicinu Aspirina 500 i ne tvojom krivicom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Milica said:

Nije istina, osim virusa covid postoji milion drugih bolesti koje napadaju gojaznog coveka i to traje godinama i lecenje kosta jako puno. 

Ako postoji stav da bi nevakcinisan covek trebao o svom trosku da se leci protiv covida zasto onda gojazan covek ne bi snosio troskove lecenja svih drugih bolesti koje su posledica gojaznosti sve dok ne dotera tezinu u normalu? 

I jedan i drugi su svojom voljom dovedeni u nevolju, zar ne doktore? S tim sto nevolja nevakcinisanog traje krace, a gojaznog ceo zivit, pa se jos i siri, prvo na supruznika a onda i na decu :classic_sad:

 

  Reveal hidden contents

wlOE0or.jpg

 


Odustajem… 😕

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Kronostime said:

Nije istina da je gojaznost samo posledica neizbalansirane ishrane - imas tu i genetskske predispozicije, hronicna stanja poput discus hernie koja ti ogranicavaju kretanje, zatim posledice dijabetesa...... sve to moze da dovede do gojaznosti.

To sto ti je doopence sada velicine Aspirina 100 ne garantuje da za par godina nece preci na velicinu Aspirina 500 i ne tvojom krivicom.

Naravno da ne garantuje, mislim da je i do metabolizma. Ja sam druga strana novčića, ne mogu da nabacim kilo nikako, od maturske večeri do danas, stojim na istoj težini ni makac gore ili dole.Zezaju me da sam prestao da rastem i ostao na toj težini 🙂

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Milica said:

S tim sto nevolja nevakcinisanog traje krace, a gojaznog ceo zivit, pa se jos i siri, prvo na supruznika a onda i na decu

 

Ok, recimo da se slazemo. Gojaznost je naravno veliki problem. Kakav je zakljucak ovog poredjenja glede vakcinacije?

Link to comment
Share on other sites

On 1/28/2022 at 3:25 AM, goldberg said:

Stav - "vakcinisem se da ne bih rizikovao da umrem ili se tesko razbolim" je bukvalno posledica uticaja medija koji su prepravljeni vestima o koroni, a u kojima nema mnogo toga o svemu ostalom sto unosimo u sebe, a sto nam i kratkorocno i dugorocno unistava zdravlje.

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH

 

EDIT: količina zavjerologije u ovome mi urušava kognitivni proces i kapacitet da artikulišem riječi, startuješ tradicionalnom ko je bezgrešan neka prvi baci kamen relativizacijom da bi je onda nadogradio tvrdnjom na ovome svetu što se dešava mogu da kažem to nije istina i onda zasladiš klasičnom moving the goal post podvalom.

 

Izvinite što vas nisam ranije ignolistiiiiir'o.

Edited by Beonegro
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Sunshine State said:

Suncica - Covid

       2    :   0

 

 

spacer.png

 

 

Navalio na mene, k'o smrt na babu!! Znas li ti, Covide, onaj vic:"Saraj malo!"?


Koj sport je u pitanju? Ako je tenis i GS treba ti još jedan set

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Ridji said:


Koj sport je u pitanju? Ako je tenis i GS treba ti još jedan set

 

Pobeda srpske fudbalske reprezentacije nad Farskim Ostrvima (jedino njima mozemo dati 2 gola!)

 

p.s. samo da ne bude kosarka!!

p.p.s. kako ste vas troje?

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pobeda srpske fudbalske reprezentacije nad Farskim Ostrvima (jedino njima mozemo dati 2 gola!)

 

p.s. samo da ne bude kosarka!!

p.p.s. kako ste vas troje?


Nemoj tako, evo plasirala se fudbalska reprezentacija na svetsko prventsvo i to ispred Portugala :classic_biggrin:

 

Mi smo bolje, hvala na pitanju. Mali nije dobijao temperaturu od juče, supruga jedino što je neispavana pored nas dvojice ali korona je kod nje proslost a ja sinoć digoh ruke od paracetamola/tilolhota i popih jedan brufen od 600. Posle sat vremena sam se uspavao pa dobrano preznojio i nisam se budio 10-11 sati osim za presvlacenje. Od jutros nema temperature 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, handys said:

 

Ok, recimo da se slazemo. Gojaznost je naravno veliki problem. Kakav je zakljucak ovog poredjenja glede vakcinacije?

Kako kakav? Krenuli smo u "rat" protiv opasnog virusa sa gojaznom vojskom (inkubatorima) koji nisu u stanju da ga savladaju vec samo izmrcvare i nateraju na novu mutaciju.

Sve ovo bi trajalo mnogo krace da nam je populacija zdraviji tj. da imaju bolji imunitet. Mozda bi bilo dovoljno vakcinisati samo starije ljude 2x, a ne i decu mladju od 5 godina :classic_mellow:

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Milica said:

Kako kakav? Krenuli smo u "rat" protiv opasnog virusa sa gojaznom vojskom (inkubatorima) koji nisu u stanju da ga savladaju vec samo izmrcvare i nateraju na novu mutaciju.

Sve ovo bi trajalo mnogo krace da nam je populacija zdraviji tj. da imaju bolji imunitet. Mozda bi bilo dovoljno vakcinisati samo starije ljude 2x, a ne i decu mladju od 5 godina :classic_mellow:

 

Mozda. Ali ovako kako je, dobro je da vakcina stiti populaciju sa komorbiditetima, kao i mlade i zdrave od kojih ima primera, medju nevakcinisanima, koji su zaglavili sa long kovidom ili i gore od toga. Priroda ovog virusa je nepredvidiva, kao i evolutivni put. Tako da bolje vakcinisati sve koji mogu da prime vakcinu, isto kao sto dajemo MMR svoj deci koja mogu da ga prime.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, handys said:

 

Mozda. Ali ovako kako je, dobro je da vakcina stiti populaciju sa komorbiditetima, kao i mlade i zdrave od kojih ima primera, medju nevakcinisanima, koji su zaglavili sa long kovidom ili i gore od toga. Priroda ovog virusa je nepredvidiva, kao i evolutivni put. Tako da bolje vakcinisati sve koji mogu da prime vakcinu, isto kao sto dajemo MMR svoj deci koja mogu da ga prime.

Gledam ovog rekonvalescenta od Korone Rafaela u finalu AO, jeste korona nepredvidiva. Trči kao da je korona ništa, i dobije AO na kraju.
Ovaj drugi zdrav prav i ništa.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Milica said:

Kako kakav? Krenuli smo u "rat" protiv opasnog virusa sa gojaznom vojskom (inkubatorima) koji nisu u stanju da ga savladaju vec samo izmrcvare i nateraju na novu mutaciju.

Sve ovo bi trajalo mnogo krace da nam je populacija zdraviji tj. da imaju bolji imunitet. Mozda bi bilo dovoljno vakcinisati samo starije ljude 2x, a ne i decu mladju od 5 godina :classic_mellow:


Ništa onda, s obzirom da smo takvi nezdravi kakvi smo, onda da batalimo vakcinaciju i krenemo masovno na dijetu i sport, ko preživi, pričaće. Od covida, ne od sporta. Kakve veze to sa covidom ima, znaš samo ti… nivo trolovanja koji ti ovde izvodiš je neviđen do sada, daj da se vratimo na GejCa i 5G, ko Boga te molim, oni su bar bili zanimljivi. Samo, ti ne troluješ, ti zaista tako i misliš, što je tužno. 
 

I sad te molim da prestaneš da širiš laži - po treći put: adipozno tkivo nekoga ko ima kovid nije rezervoar virusa za njegovu okolinu, već za njega samog i sopstveni imuni sistem, virus ostaje duže u telu i stalno trigeruje time imunski sistem koji je uzročnik većine posledica koje ovaj virus izaziva. Naučni fakat: najveći prenosioci zaraze nisu oni ozbiljno bolesni koji leže u bolnici, već oni koji su tek počeli da ispoljavaju simptome ili su asimptomatski, a takvih je međ tvojom mladom, zdravom i mršavom populacijom, koja u takvom ne-može-mi-virus-ništa stanju luta po gradu (npr. sastaje se sa novinarima, uručuje pehare dečici i slične radnje u društvu) ne jebavajući nikoga, najviše, a ne među debelima, oni su samo sebe osudili na sranje.

Što naravno ne umanjuje još jedan naučni fakat, a to je da je gojaznost ogroman problem, verovatno na duže staze čak i veći od kovida, ali o tome se ne radi ovde, već o tvom nemuštom pokušaju da krivicu sa nevakcinisanih negde zbaciš, pa si se ostrvila na debele. Veze s vezom nema.

 

Glede poslednjeg pasusa - imaš live demonstraciju toga šta se desi kad vakcinišeš samo deo stanovništva, pa ti misli malo šta bi bilo i koliko bi virusu trebalo da mutira i izbegne vakcinu kod tih starijih, da sve ostale ne vakcinišeš, a koji, koliko god fit i zdravi bili, i dalje prenose infekciju gde god krenu. Kolektivni imunitet ne funkcioniše tako kako ga ti zamišljaš. Ili svi (tačnije većina) ili nema vajde.

Edited by Eddard
  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...