Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 minutes ago, Angelia said:

Krpene, one koje koristi najveci broj ljudi, barem u US, bila bi jako iznenadjena da u SR kupuju bas masovno medicinske maske. Ustvari zahtevi su bili "face covering" (pa je bio onaj tip sto je stavio zenske gace) tako da ces cesto videti ljude sa maramom. I ona je objasnila zasto - da dobar deo pandemije nije bilo dovoljno maski. 

Udjes u apoteku ovde I kupis krpene maske, nisu DIY. Cak je u jednom periodu Fauci preporucivao DIY.

Isto kao sto se medicinske maske za jednokratnu upotrebu koriste jako dugo. 

sama si rekla da na pocetku nije bilo dovoljno kvalitetnih maski, tako da su tada i sasvim obicne platnene maske makar malcice stitile. pogotovu ako u okruzenju nema puno virusa.

no, vremenom je u principu obezbedjen dovoljan bbroj kvalitetnijih maski, te su se u skladu s tim menjale i preporuke. ne mozes da propises da svi nose ffp2 maske ako tih maski nema dovoljno. mislim, mozes, :wink2: ali koji je onda smisao?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, wwww said:

sama si rekla da na pocetku nije bilo dovoljno kvalitetnih maski, tako da su tada i sasvim obicne platnene maske makar malcice stitile. pogotovu ako u okruzenju nema puno virusa.

no, vremenom je u principu obezbedjen dovoljan bbroj kvalitetnijih maski, te su se u skladu s tim menjale i preporuke. ne mozes da propises da svi nose ffp2 maske ako tih maski nema dovoljno. mislim, mozes, :wink2: ali koji je onda smisao?

Pa vidi, ja sam upravo I uvek govorila da u praksi, maske ne pomazu znacajno. I ne samo sto nije bilo dovoljno, nego zato sto ljudi nisu spremni da ih nose pravilno, niti da za njih placaju. 

 

Uz to evo mala anegdota, otisla do banke, specificna lokacija oko pola sata voznje, u banci ni sluzbenici ne nose maske, u tom mestu nije obavezno. I onda ti isti ljudi udju u grad gde je obavezno, stave masku na ulazu u restoran dok ne sednu, I onda je skinu. Kako ih ta maska stiti ili stiti mene? Nikakve razlike u stopi zaraze tamo gde je obavezna I tamo gde nije. 

 

@erwinznam da mozda tebi to zvuci glupo, veruj mi da razumem. To je isto kao kad su mi za klinca mnogi rekli "idi u apoteku I uzmi test" a testova ni za lek. Znaci teoretski sve to sa maskama zvuci lepo, samo nas zeza praksa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ispravi me ako gresim: ovi grafikoni (iako ne piše decidirano već bi se mogao možda izvući takav zaključak) ukazuju da omicron kosi nevakcinisane. Pod pretpostavkom da su umrli i po bolnicama najviše pacijenti iz te kategorije (ako ukrstimo sa poslednjim slajdom).

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CheshireCat said:

@erwine, naš pedantni statističaru... :classic_biggrin:

 

Imaš li negde podatak kako ide aplikacija trećih doza u Srbiji?

Ono - broj trećih doza (sada) vs broj drugih doza 6 meseci ranije (početkom jula 2021).

 

Negde procitah da je oko 1.7 miliona dobilo trecu dozu.

 

Inace, Srbija nije tako daleko od susjeda, mogli bi da prepisu nesto smisleno od njih:

 

"Što se tiče brzih antigenskih testova, novost je da nije nužno da se naprave na punktovima za testiranje, već je od jučer podijeljeno 560.000 testova liječnicima obiteljske medicine i primarnoj zdravstvenoj zaštiti - stomatolozima, ginekolozima, izabranim pedijatrima."

 

Na taj nacin, nece ljudi cekati satima pred covid ambulantama....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ciao said:

Jel se zna koliko dana je neko zarazan kada se zarazi omicronom? nesto mi promaklo ustvari mislim da su izolaciju skracivali ?

 

Danas citam i za Hrvatsku da su skratili izolaciju na 7 dana.

 

Inace, na drugom topicu, forumas iz Slovenije pita (s pravom, koristeci logiku i zdrav mozak):

 

"Više puta sam hteo da pitam, ali nikako da dobijem priliku... Čemu služi covid ambulanta? U Sloveniji recimo ja nisam čuo da to ima, i mislim da i ne postoji (nisam 100% siguran, ali eto u 2 godine nisam još čuo). Ako je za testiranje i tretiranje blagih simptoma, to mi je totalno ludilo. Jer tamo u gužvi na mrazu stoje i ovi stvarno zaraženi i ovi što su samo isprepadani (razumljivo) i onda se i oni tu zaraze. Da ne govorimo o tome da sigurno ne pomaže da stojiš nekoliko sati na minusu vani."

 

Srpski izum!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ciao said:

Jel se zna koliko dana je neko zarazan kada se zarazi omicronom? nesto mi promaklo ustvari mislim da su izolaciju skracivali ?

mislim da su rekli da je viral load isti kod pika za omikron i deltu, ali da kod omikrona brze opada. mislim da razlicite zemlje razlicito skracuju vreme izolacije (nemam vise pojma sta je kod nas aktuelno). verovatno vecina na 7 dana, ali valjda Ameri na 5.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, todorovic said:

Mislite li da je dovoljno da se izolujem samo 7 dana od pojave temperature? To bi bilo i 5 dana od poslednjeg dana sa temperaturom.

 

Imas zvanicni karantin?

 

Ono sto znam da je u NL (sad vidim i u Hrvatskoj), ako nemas simptome 7 dana nakon pojave prvog simptoma, trebalo bi da si ok. Ako imas neki self-test, mozes uraditi, cisto da znas je l' si ok

 

Hrvatska uvela nova pravila:

 

"Izolacija osoba s blagim do umjerenim oblicima bolesti COVID-19 traje sedam dana ako su:

1. cijepljene s dvije doze cjepiva koje se prima u dvije doze unutar četiri mjeseca odnosno jednom dozom Janssen cjepiva unutar dva mjeseca,

2. docijepljene,

3. preboljele COVID-19 unutar četiri mjeseca ili

  4. nakon preboljenja primarno cijepljene; ako su tri dana afebrilne bez upotrebe antipiretika.

Link to comment
Share on other sites

Tašta, 3 puta kinez (buster negde u septembru) prošli petak počela da se oseća malaksalo sa blagim bolovima u mišićima, odradila brzi test pa PCR i oba negativna. Medjutim danima je ne pusta, ćak se pojavila i neka sitna temperatura, oko 37 (mada ona ima neki organizam tako da joj je u normalnom stanju baš niska telesna temperatura, tipa 36) i tako nekoliko dana, akd popije paracetamol ili tilol bolovi prestanu. Jutros opet isla kod lekara jer joj je lošije kaže doktorka - korona, rano je prvi put otišla da se testira pa je zato bila negativna. A pošto zvanično nije korona ne može da joj da lekove za koronu nego pancef i vitamine. Tast je uradio krvnu sliku pa ako ima povišen CRP idu opet da se testiraju zajedno. 

Link to comment
Share on other sites

E to je već druga priča. Ovi što idu u kovid ambulantu sedmog dana ponovo rade krvnu sliku, pa na osnovu toga, ako je potrebno rade i rendgen, pošto se upala pluća razvija u tom nekom periodu oko sedmog dana. Mislim da tada treba odraditi i D-dimer.

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, todorovic said:

Nemam karantin, niti kontrolu jer nisam ni isao kod lekara. emoji3.png
Uradio sam samo antigenski u privatnoj lab.

 

Uradi self-test i ako si negativan i dobro se osecas - to je to

6 minutes ago, Wookie said:

E to je već druga priča. Ovi što idu u kovid ambulantu sedmog dana ponovo rade krvnu sliku, pa na osnovu toga, ako je potrebno rade i rendgen, pošto se upala pluća razvija u tom nekom periodu oko sedmog dana.

 

Ljudi moji (ne odnosi se na tebe, nego na proces koji opisujes), nigde u normalnom svetu se to ne radi i nema smisla da se radi!

 

Po stoti put, da to ista pomaze, ne bi u Srbiji umrlo toliko ljudi koliko je umrlo. Nema covid ambulanti, nema kontrola, nema snimanja pluca (ni 1. ni 7. dan)

 

Edit: ima i u Srbiji razumnih, ali dzabe:

 

"Infektološkinja dr Elenora Gvozdenović ocenila je gostujući na TV Prva, da je porast broja zaraženih zapravo posledica čekanja u redovima za testiranje, kao i da bi građani koji imaju lakše tegobe trebalo da ostanu kod kuće dva dana i ne testiraju se, osim ako se stanje pogorša."

 

Infektološkinja Gvozdenović, istakla je da većina ljudi koji su sada zaraženi ima "minorne tegobe" kao i da je cirkulacija virusa u ovom periodu normalna, te da je usled svih tih činjenica uzetih u obzir najbolje ostati izolovan kod kuće i pratiti svoje simptome."

 

Dr Gvozdenović jasna i precizna: "Velike cifre su zbog čekanja u redovima, sačekajte dva dana"

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

"Više puta sam hteo da pitam, ali nikako da dobijem priliku... Čemu služi covid ambulanta? U Sloveniji recimo ja nisam čuo da to ima, i mislim da i ne postoji (nisam 100% siguran, ali eto u 2 godine nisam još čuo). Ako je za testiranje i tretiranje blagih simptoma, to mi je totalno ludilo. Jer tamo u gužvi na mrazu stoje i ovi stvarno zaraženi i ovi što su samo isprepadani (razumljivo) i onda se i oni tu zaraze. Da ne govorimo o tome da sigurno ne pomaže da stojiš nekoliko sati na minusu vani."

 

Srpski izum!!!

 

Nije, ima slicnih izuma i u Svedskoj. Nije ambulanta nego dropp in testiranje jer drugog nacina prakticno nema, tj treba imati mnogo srece pa uleteti u app bas onda kad ima kucnih testova da se naruci, sto je vrlo retko.

I tako stanem ja u taj red prekjuce ujutro oko pola deset. Na red dosla tacno u 1, znaci tri i po sata cekanja u dugackom redu na parkingu, jer je testiranje u busu koji ima raspored po danima kad se gde moze naci. Bilo oko minus 3, moglo je i gore, ali pomnozi to s tri i po sata. Otisla ujutro s temperaturom 37,5, a vratila se s 34,7 😂

Danas dobila rezultat i negativan, nemam covid. Za upalu pluca cemo tek da vidimo 😀.

  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vilhelmina said:

 

Nije, ima slicnih izuma i u Svedskoj. Nije ambulanta nego dropp in testiranje jer drugog nacina prakticno nema, tj treba imati mnogo srece pa uleteti u app bas onda kad ima kucnih testova da se naruci, sto je vrlo retko.

I tako stanem ja u taj red prekjuce ujutro oko pola deset. Na red dosla tacno u 1, znaci tri i po sata cekanja u dugackom redu na parkingu, jer je testiranje u busu koji ima raspored po danima kad se gde moze naci. Bilo oko minus 3, moglo je i gore, ali pomnozi to s tri i po sata. Otisla ujutro s temperaturom 37,5, a vratila se s 34,7 😂

Danas dobila rezultat i negativan, nemam covid. Za upalu pluca cemo tek da vidimo 😀.

 

Na osnovu cega se dobija bolovanje u Svedskoj?

 

Ovo sto citam po komentarima u Srbiji je da veliki broj ljudi ceka u redovima iz dva razloga:

 

1. jedino na taj nacin mogu dobiti "papire" za bolovanje

2. ne priznaju se testovi iz privatnih laboratorija za covid sertifikat nakon prelezanog covida

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Na osnovu cega se dobija bolovanje u Svedskoj?

 

Ovo sto citam po komentarima u Srbiji je da veliki broj ljudi ceka u redovima iz dva razloga:

 

1. jedino na taj nacin mogu dobiti "papire" za bolovanje

2. ne priznaju se testovi iz privatnih laboratorija za covid sertifikat nakon prelezanog covida

 

Ovde prvih sedam dana bez ikakve potvrde, samo se javis sefu, tako da to nije problem. Za duze treba lekar. To vazi i inace, nije samo sad zbog covida.

Meni licno je bilo bitno da znam da li je covid ili obicna prehlada jer svakodnevno zbog posla srecem stare ljude, pa da nekog ne nosim ma dusi.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

 

Na osnovu cega se dobija bolovanje u Svedskoj?

 

Ovo sto citam po komentarima u Srbiji je da veliki broj ljudi ceka u redovima iz dva razloga:

 

1. jedino na taj nacin mogu dobiti "papire" za bolovanje

2. ne priznaju se testovi iz privatnih laboratorija za covid sertifikat nakon prelezanog covida

Za sam test ne moraš da čekaš ni u Srbiji ispred kovid ambulante, može i u državnoj laboratoriji da se plati PCR test, ili na aerodromu da se odradi, ko je dovoljno blizu, ali to košta, mislim da je cena 9000 dinara. Ali za papire za bolovanje mora da se čeka ispred kovid ambulante.

Edited by Wookie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Baš sada sam saznao da mi je brat bolestan, čeka rezultate kovid testa. Nadam se da nije kovid. 

 

Inače postao je otac pre oko 4 nedelje, ima sina. Za njega se zato najviše i plašimo. Ima li neko ovde iskustvo sa bebama i kovidom, šta se preporučuje? @Eddard, ako nije problem voleo bih da čujem tvoje mišljenje.  

 

Hvala svima unapred!

  • Tuzno 5
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Darko said:

Baš sada sam saznao da mi je brat bolestan, čeka rezultate kovid testa. Nadam se da nije kovid. 

 

Inače postao je otac pre oko 4 nedelje, ima sina. Za njega se zato najviše i plašimo. Ima li neko ovde iskustvo sa bebama i kovidom, šta se preporučuje? @Eddard, ako nije problem voleo bih da čujem tvoje mišljenje.  

 

Hvala svima unapred!

 

Moja sestra od tetke je u oktobru zakacila kovid u porodilistu. Bebac takodje. Bili su u karantinu u "Misovicu". Ukratko receno - pakao. Niko ih maltene nije ni pogledao kako treba. Izolacija, pa se ti sam snalazi kako znas i umes.

 

Inace, znam za dosta slucajeva da su se zarazili roditelji, a sa njima i novorodjence. Sve je rednovno prolazilo kako treba. Na srecu, ovo ne udara po deci. 

 

Edit: ako ti treba nesto detaljnije pitacu sestru, javni se u PM.

Edited by Prijatelj Mitar
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...