Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Izgleda da @Sunshine State nešto mulja sa brojevima! [emoji3]
Posle Kon i ekipa seku brojeve, c c c.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 
[mention=863]Stiletto[/mention]
 
Zeznula me [mention=4]zoe Bg[/mention] nije ispravila brojeve u svom postu, a lepo sam je zamolila!
Od sad cu da se oslanjam samo na svoje postove!
Ma najlakše je okriviti drugog! [emoji12]

Tako i mi u firmi kad zaser... zajebemo [emoji3] nesto, uvek je kolega radio to!

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, shonke said:

Izgleda da @Sunshine State nešto mulja sa brojevima! emoji3.png
Posle Kon i ekipa seku brojeve, c c c.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Ma najlakše je okriviti drugog! emoji12.png

Tako i mi u firmi kad zaser... zajebemo emoji3.png nesto, uvek je kolega radio to!

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Otvoricu topic i pisati sama tamo 👱‍♀️

  • Ha-ha 6
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Tomiprunet said:

To je stvarno strasno koliko se ljudi ne paze i misle da je ovo neki jaci grip. Ali iz pouzdanih izvora sam cuo, da su kod pacijenata u nasim bolnicama terapije novi lekovi, koji se ovde kod nas testiraju bas zbog toga. Kaze izvor pogotovo u Novom Sadu u bolnici su postavili sve mlade medicinske radnike, koji su "priuceni" medicinari i dodeljena im je lista to i to i to se daje pacijentima kao tretman. Bez obzira na stanje pacijenata, istoruju bolesti ili bilo cega, svi dobijaju isto. 

Ne hvali se dzabe Vucic kako mi prvi dobijemo vakcine, medicamente za borbu protiv covid-19.

Ove tretmane ne dobijaju oni pacijenti kojima se da antibiotik i da se lece kuci.

 

O ovome sam verovatno pisao da je bilo takvih slucajeva i kod nas u Subotici, bar 3 su mi pricali da kad su bili u bolnici i lecili se da su bili kao osamuceni ili drogirani ( ne zbog covida) vec zbog tih novih lekova.

 

"Ošamućeni su zbog manjka 02 prvenstveno.

I za lečenje covida imaš protokol koji je isti svuda u svetu.
Tako da je standard.
Svi dobijaju 'isto' za covid, ali imaju milion svoje terapije za svoje bolesti.
I prati se sve ako su kardio, pulmo, onkološki.

Tako da je to glupost što piše, nema eksperimenata i gluposti, prati se sve."

 

Bilo mi je glupo uopšte da pitam ovog mog priučenog kuma što je bio među boljim studentima na faksu, ali eto, iznervirah se, morao sam... U svakom slučaju šalju pozdrave iz crvene zone nakon smene od 24č i usaglašavaju se sa banom. 😉

Edited by uvrnuto
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Tomiprunet said:

To je stvarno strasno koliko se ljudi ne paze i misle da je ovo neki jaci grip. Ali iz pouzdanih izvora sam cuo, da su kod pacijenata u nasim bolnicama terapije novi lekovi, koji se ovde kod nas testiraju bas zbog toga. Kaze izvor pogotovo u Novom Sadu u bolnici su postavili sve mlade medicinske radnike, koji su "priuceni" medicinari i dodeljena im je lista to i to i to se daje pacijentima kao tretman. Bez obzira na stanje pacijenata, istoruju bolesti ili bilo cega, svi dobijaju isto. 

Ne hvali se dzabe Vucic kako mi prvi dobijemo vakcine, medicamente za borbu protiv covid-19.

Ove tretmane ne dobijaju oni pacijenti kojima se da antibiotik i da se lece kuci.

 

O ovome sam verovatno pisao da je bilo takvih slucajeva i kod nas u Subotici, bar 3 su mi pricali da kad su bili u bolnici i lecili se da su bili kao osamuceni ili drogirani ( ne zbog covida) vec zbog tih novih lekova.

i posle se ovih 50+% nevakcinisanih plasi eksperimentalne vakcine....

:classic_rolleyes::ajme:

Link to comment
Share on other sites

Sinoc sam opet imao 37.5, bas mi se nkako cudno krece temperatura. U toku dana skroz ok, uvece pocinju da bole zglobbovi i misici, skoci mi temperatura do 37.5 i posle pola sata sama padne na 37.
4 merenja i ide
37.2, 36.5, 37.5, 37
Mislio sam da telo ima preciznije temperaturne regulatore.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, todorovic said:

Sinoc sam opet imao 37.5, bas mi se nkako cudno krece temperatura. U toku dana skroz ok, uvece pocinju da bole zglobbovi i misici, skoci mi temperatura do 37.5 i posle pola sata sama padne na 37.
4 merenja i ide
37.2, 36.5, 37.5, 37
Mislio sam da telo ima preciznije temperaturne regulatore.

 

To radi hipotalamus (koliko znam, nek me strukatm ispravi). E sad, sta moze sve da smandrlja hipotalamus, (ne bih preporucio da trazis na guglu), to je posebna stvar. 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, urosg3 said:


2. Ne vidim korelaciju između maski i zaštite u velikim brojevima


Da ne prođe nezapaženo. O ostalom možemo da raspravljamo, u pojedinim stvarima oko ispravnog nošenja maske imaš pravo, ali ovo… rekao bih ti samo, pažljivije čitaj erwina, kačio je već studije i dokaze da maske rade posao, u velikim brojevima ;).

 

Btw, i Trampuz je rekao nešto slično tebi, iako si ga napao da je rekao nešto totalno pogrešno:

 

“ali maske nas štite potpuno, skoro 100%, ako ih nosimo pravilno i dobre FFP2 maske”

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Eddard said:


Da ne prođe nezapaženo. O ostalom možemo da raspravljamo, u pojedinim stvarima oko ispravnog nošenja maske imaš pravo, ali ovo… rekao bih ti samo, pažljivije čitaj erwina, kačio je već studije i dokaze da maske rade posao, u velikim brojevima ;).

 

Btw, i Trampuz je rekao nešto slično tebi, iako si ga napao da je rekao nešto totalno pogrešno:

 

“ali maske nas štite potpuno, skoro 100%, ako ih nosimo pravilno i dobre FFP2 maske”

Već sam napisao gore da nemam sumnju u studije, imam sumnju u realan život i mask mandate u realnom životu.
Mislim da se tu slažemo, evo Rumunija je uvela opšti mask mandate možemo da ispratimo u sledećih nekoliko dana koliko ima uticaja u realnom okruženju sa realnim ljudima. Unapred se izjašnjavam da ne vidim razliku u realnom okruženju i realnom životu i sa realnim ljudima.
Naravno da ne sporim laboratorijska istraživanja i bilo koje istraživanje u kontrolisanim uslovima.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

@wwww mora strog, brz ali efikasan lockdown, da se prekine transmisija u zajednici. Ne kraći od dve nedelje, ali kratak i efikasan. Recimo 36 nedelja 🙂

pogotovu s ovolikim % vakcinisanih

ovih preko 70 godina 100,17%  :lol_2: potpuno vakcinisanih i jos dodatno 1,58% delimicno vakcinisanih - kao da ih je Sadam ucio "matematiku" :lol_2:

ova druga kategorija je valjda od 50-69 godina - 97,67% potpuno vakcinisanih,  1,58% delimicno vakcinisanih i 1,14% nevakcinisanih - ovde su dobro sracunali :bravo:

 

zeza ih ovih 20, 11% antivaksera od 0-4 godine, sram ih bilo :furious:

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wwww said:

pogotovu s ovolikim % vakcinisanih

ovih preko 70 godina 100,17%  :lol_2: potpuno vakcinisanih i jos dodatno 1,58% delimicno vakcinisanih - kao da ih je Sadam ucio "matematiku" :lol_2:

ova druga kategorija je valjda od 50-69 godina - 97,67% potpuno vakcinisanih,  1,58% delimicno vakcinisanih i 1,14% nevakcinisanih - ovde su dobro sracunali :bravo:

 

zeza ih ovih 20, 11% antivaksera od 0-4 godine, sram ih bilo :furious:

Dobro mogu i da pokušaju sa mask mandate, ali će verovatno  ovi ispod 5 godina starosti da budu izuzeti, pa ta mera neće biti efikasna iz istih razloga kao vakcina. Dakle ne gine kratak i efikasan lockdown.
Treba pritisnuti vlasti da postupaju odgovorno blagovremeno i beskompromisno i ne podležu pritiscima.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, urosg3 said:

2. Ne vidim korelaciju između maski i zaštite u velikim brojevima

 

Uporedi Englesku i Nemačku, Nemci su manje vakcinisani i imaju obavezu korišćenja kvalitetnih maski, a bolje prolaze.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, urosg3 said:

Naravno da ne sporim laboratorijska istraživanja i bilo koje istraživanje u kontrolisanim uslovima.


Jebem mu sve, uroše, moram li sad da te učim osnovama medicinskih studija(nije baš da mogu, sve i da hoću)? Recimo samo, ne rade se se sve u laboratorijama i kontrolisanim uslovima. Npr. Observational studies.

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Eddard said:


Jebem mu sve, uroše, moram li sad da te učim osnovama medicinskih studija(nije baš da mogu, sve i da hoću)? Recimo samo, ne rade se se sve u laboratorijama i kontrolisanim uslovima. Npr. Observational studies.

Jebem mu sve, doco , dosao juce sa Kosmaja u The Cube na Banjici i vec kukumavci da se vrati tamo?

Da sam medicinske struke propisao bih mu odma` izolaciju od 14 dana, nakon toga lecenje od 3 nedelje i oporavak od bolesti  6 meseci - da se vrati kao produktivan clan drustva.:default_coffee:

PS. Urose, za ovakvu odbranu merkaj vola , celicni razanj i dosta drva za ispod.:s_d:

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Eddard said:


Jebem mu sve, uroše, moram li sad da te učim osnovama medicinskih studija(nije baš da mogu, sve i da hoću)? Recimo samo, ne rade se se sve u laboratorijama i kontrolisanim uslovima. Npr. Observational studies.

Da, ali nemamo (ili je meni promaklo) osim jedne nekonkluzivne studije bilo šta relevantno a da nije laboratorijsko istraživanje/studija. Ukoliko ima - meni je promaklo, pa se izvinjavam.
Sve što sam do sada čitao je kontrolisana studija.

Just now, Kronostime said:

Jebem mu sve, doco , dosao juce sa Kosmaja u The Cube na Banjici i vec kukumavci da se vrati tamo?

Da sam medicinske struke propisao bih mu odma` izolaciju od 14 dana, nakon toga lecenje od 3 nedelje i oporavak od bolesti  6 meseci - da se vrati kao produktivan clan drustva.:default_coffee:

PS. Urose, za ovakvu odbranu merkaj vola , celicni razanj i dosta drva za ispod.:s_d:

Dakle na proleće da pljunemo u šake i krčimo bagremar 🙂

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

Da, ali nemamo (ili je meni promaklo) osim jedne nekonkluzivne studije bilo šta relevantno a da nije laboratorijsko istraživanje/studija. Ukoliko ima - meni je promaklo, pa se izvinjavam.
Sve što sam do sada čitao je kontrolisana studija.

Dakle na proleće da pljunemo u šake i krčimo bagremar 🙂


Evo ti 340 studija sa pojmovima mask and covid u titlu u prethodnih godinu dana:

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=(Mask[Title])+AND+(covid[Title])&filter=years.2021-2022&timeline=expand

 

i još 252 sa pojmovima masks and covid u titlu:


https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=(Masks[Title])+AND+(covid[Title])&filter=years.2021-2022


pa mi javi šta si našao.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...