Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 minutes ago, nemanjaol said:

I cela ova prica o iRNK i neproverenom genetickom inzenjeringu. Ponovo se razgovor o novoj tehnologiji koji je skroz legitiman vodi kroz osnovnu premisu koja je prilicno promasena. 

 

O tome i ne treba da raspravljaju siroke narodne mase. Ni do sad siroki puk nije znao kojom tehnologijom je napravljena vakcina (e.g. ebola, variola vera, MMR, hep B...), niti bi to trebalo da bude diskusija izmedju average Joes - postoje naucnici koji se bave tim. Pitanje je otkud toliko nepoverenje u nauku, cak i od strane onih koji treba da je zastupaju?

Mene vise to brine...

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, urosg3 said:

Mogao sam i mogu, nije u tome kvaka mogu li ili ne, pa kupili smo na kraju krajeva ranč u svrhu da napravimo svoj bubble. Stvar je u tome da živimo u društvu, zavisimo od društva, a društvene odnose nam kreiraju kako kreiraju. 
Ako misliš da se brinem za sopstvenu pozadinu, pa eh... 
 

Jesmo tačno je. Ono što znamo je da to kakve mere imamo bukvalno ne zavisi ni od čega osim dobre (ili loše) volje njega. Sa tim naravno ne vredi polemisati, ono što mene svrbi u stvari jeste par stvari:

Zašto se ovo malo struke koje ostalo ubi da mu ispuni želje i prohteve?
Ja sam u životnoj fazi kada deci treba da omogućimo maksimalan razvoj i kao ličnosti i kao akademski građani/učenici. Od Marta nisu kako valja videli ni školu ni fakultet. Ako sam se ponadao da je vakcinacija rešenje my bad - očigledno nije.

Među nama, inače mi živimo poprilično dosadne živote, dosta radimo, ali eto taj vikend nam je nagrada, dosta držimo do kulture izleta hikinga, prirode, roštilja sa prijateljima...
Žena i ja imali smo decenijski običaj da jednom mesečno izađemo na večeru, na dejt 🙂 Skromno ali značilo nam je.

Nedostaje nam, sad stvarno pozorište, onda onih par umetnika što smo ih zavoleli usput (nije puno, poneka književna tribina, pokoji od mlađih vajara, u Bgd) ali suštinski nam ne nedostaje previše. Deci sve nedostaje.

Urose, moja generacija je podizala decu devedesetih, uz ratove, inflaciju, povremeno bez plina za grejanje i kupanje, jako cesto i bez struje zbog restrikcija, bez robnih kuca i shoping molova, uz bombe koje su eksplodirale po Bg kaficima, demonstracije, policiju koja je potezala pendrek pa onda trazila licnu kartu....sve im je falilo a narocito mi, roditelji, koji smo precesto bili zabrinuti, umorni, zbunjeni....ipak: zavrsavali su skole, upisivali fakultete van rodnog mesta, sticali diplome, postajali dobri mladi ljudi, sasvim sposobni da odlucuju i vode svoje zivote. Ne kazem, sve to prozivljeno je sigurno ostavilo trag na njima (moji su otisli daleko odavde) neka gorcina i mrvica vise neke ozbiljnosti koju primecujem kod oboje - ko zna zasto je to dobro. 

Japanci imaju jednu tradiciju - kintsugi - koja mi se mnogo dopada: kada se razbije neka lepa, vredna  porcelanska posuda, ne bacaju je vec komadice sastavljaju - zlatom. Svako iskustvo je vredno kakvo god bilo jer je to zivot, put i vredan je postovanja. 

https://www.originalmagazin.com/blog-kutak/kintsugi-umetnost-koja-slavi-oziljke/

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@Sunshine Statenepoverenje dolazi sa svih strana, pocev od drzavnog vrha zemalja ( svedoci smo izjava predsednika ) pa preko raznih udruzenja svega i svacega a sve to bombarduje ljude svakodnevno i cak prilicno agresivno , pozivajuci se na ljudske i demokratske slobode....

nisu tu ni lekari izuzetak, ljudi kao i svi drugi, sa razlucitim stavovima a bogami i zeljom da znaju vecinu stvari o vakcinama, virusima .... mi smo na fakultetu trazili da nam tim od : imunologa, virusologa, farmakologa, mikribiologa pruze sve podatke koje imaju o vakcini i virusu.ispostovani smo maximalno i ostalo je da svako odluci sta ce i kako.

Edited by vanjabarsa
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Sunshine State said:

Od pocetka pandemije broj umrlih lekara:

 

Slovenija - 0

Hrvatska - 1

Srbija - 70

 

 Nije samo do korone - i do sistema je..... 😞

 

Kako vidim, ovde procentualno gore prolaze medicinski radnici od pacijenata (cak i uz sva namestanja brojki). Nazalost, ocekivano, jer koliko god lepih reci da imam o nasim medicinarima, oni ne mogu protiv ubistvenog rezima rada koji im je nametnut. U stvari mogu, ali verujem da strajkove i proteste ostavljaju za bolja vremena.

Link to comment
Share on other sites

naravno da "prosecnog coveka" nikako ne treba osudjivati , treba samo da se ljudima predoci prednost i svrha vakcinacije i svih ostalih mera.ja sam stvarno zbunjena kad ovde vidim da vi od marta prosle godine do dana danasnjeg polemisete oko hebenih maski .pa dodje coveku da izleti iz koze, od marta sam u skafanderu, ne kukam a ovamo ljudima koji treba da nakace masku do prodavnice i pritom rade od kuce - ugrizena sloboda :classic_unsure:

  • Like 6
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vanjabarsa said:

naravno da "prosecnog coveka" nikako ne treba osudjivati , treba samo da se ljudima predoci prednost i svrha vakcinacije i svih ostalih mera.ja sam stvarno zbunjena kad ovde vidim da vi od marta prosle godine do dana danasnjeg polemisete oko hebenih maski .pa dodje coveku da izleti iz koze, od marta sam u skafanderu, ne kukam a ovamo ljudima koji treba da nakace masku do prodavnice i pritom rade od kuce - ugrizena sloboda :classic_unsure:

Ma, jok, bre - to @urosg3 nervozan na masku pa grize. :classic_biggrin:

XFugcr4.gif

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vanjabarsa said:

naravno da "prosecnog coveka" nikako ne treba osudjivati , treba samo da se ljudima predoci prednost i svrha vakcinacije i svih ostalih mera.ja sam stvarno zbunjena kad ovde vidim da vi od marta prosle godine do dana danasnjeg polemisete oko hebenih maski .pa dodje coveku da izleti iz koze, od marta sam u skafanderu, ne kukam a ovamo ljudima koji treba da nakace masku do prodavnice i pritom rade od kuce - ugrizena sloboda :classic_unsure:

 

Ko kuka? Jedino @urosg3, a njemu smo oprostili! 😄

Sto se mene tice, dok god nose, nek kukaju do mile volje, ali nek nose. Ja masku vise i ne primetim, postala deo outfit-a.

20 sati bez prestanka sam bila s maskom u oktobru, kad sam isla i vracala se s Floride. Skoro da ni primetila nisam. 

Ono sto je mene ubijalo je ono zakljucavanje u kucu po 3 dana proletos, ali nadam se da se ta mera nece vise nigde vracati

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Sunshine State said:

Problem je sto oklevanje dolazi od medicinskog osoblja, pa se obican covek pita:"Ako lekar nece da se vakcinise, sto bih ja? Zna li on nesto sto ja ne znam?"

 

Na malom uzorku ovih koje ja znam i sa kojima sam pričao, definitivno ne postoji ništa racionalno, niti medicinski/naučno utemeljeno, ne postoji neka tajna informacija koju samo oni imaju a što ih navodi da oklevaju. Postoji samo nesigurnost i većinsko mišljenje (meni potpuno šokantno) da je veći rizik primiti vakcinu nego ne primiti. Ovde kod mene se nepunih 10% medicinskih radnika prijavilo za vakcinaciju. Ponavljam, ja sam šokiran.

 

Evo ne znam, neka mi neko pomogne u logici: postoje dva puta da se ovo prebrodi - ili da svi preležimo/vakcinišemo se ili da virus nestane sam od sebe.

 

Znači ili veruješ da je vakcina opasnija od same bolesti ili veruješ da će virus sam od sebe nestati pa si rešio da čekaš. OK, sad se setih i treće opcije - da čekaš lek. Opet logičko pitanje - iz kog razloga bi više verovao leku nego vakcini?

 

Za prosečnog čoveka se ne čudim previše, ali da lekari (koji pritom ovde umiru kao na traci) u ogromnoj većini odbijaju vakcinaciju iz nekog potpuno imaginarnog razloga, meni je nepojmljivo.

  • Like 11
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ko kuka? Jedino @urosg3, a njemu smo oprostili! 😄

Sto se mene tice, dok god nose, nek kukaju do mile volje, ali nek nose. Ja masku vise i ne primetim, postala deo outfit-a.

20 sati bez prestanka sam bila s maskom u oktobru, kad sam isla i vracala se s Floride. Skoro da ni primetila nisam. 

Ono sto je mene ubijalo je ono zakljucavanje u kucu po 3 dana proletos, ali nadam se da se ta mera nece vise nigde vracati

e o ovome ja pričam stalno  - postalo je normalno. A šta li je sledeće da postane normalno?

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Arsenije Pesic said:

 

 

. Opet logičko pitanje - iz kog razloga bi više verovao leku nego vakcini?

 

 

Jedan moguc odgovor na ovo pitanje : lek uzmes onda kada se zarazis a vakcinu uzmes (i rizikujes) dok si nezarazen pa kazes sebi a sto da rizikujem kad se mozda necu ni zaraziti a i ako se zarazim mozda prodjem samo sa slabim simptomima kao vecina sto prolazi. Nije bez logike - to je logika mog drugara lekara btw

Drugim recima neki ljudi su optimisti naprimer

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

 

29 minutes ago, Sunshine State said:

 

O tome i ne treba da raspravljaju siroke narodne mase. Ni do sad siroki puk nije znao kojom tehnologijom je napravljena vakcina (e.g. ebola, variola vera, MMR, hep B...), niti bi to trebalo da bude diskusija izmedju average Joes - postoje naucnici koji se bave tim. Pitanje je otkud toliko nepoverenje u nauku, cak i od strane onih koji treba da je zastupaju?

Mene vise to brine...

 

 

 

 

 

Antinaučni pokret u celom svetu jača. Jbg, nije odreagovano na pravi način na poplavu pseudo dokumentaraca na yt, a verovatno nije ni smatrano da je to previše važno. Problem je što je nauka mnogo manje uzbudljiva od teorija zavere, a malo ima i dobrih komunikatora koji mogu to da opovrgnu. Ali to je sve deo neke šire priče generalno gubitka poverenja u autoritete, jačanja desnice i svih antiestablišment pokreta u prethodnim godinama, kao i generalno uticaja interneta i društvenih mreža. Sve ovo je još uvek strašno novo, trebaće malo vremena da se neki balans uspostavi

 

 

2 minutes ago, Arsenije Pesic said:

 

Na malom uzorku ovih koje ja znam i sa kojima sam pričao, definitivno ne postoji ništa racionalno, niti medicinski/naučno utemeljeno, ne postoji neka tajna informacija koju samo oni imaju a što ih navodi da oklevaju. Postoji samo nesigurnost i većinsko mišljenje (meni potpuno šokantno) da je veći rizik primiti vakcinu nego ne primiti. Ovde kod mene se nepunih 10% medicinskih radnika prijavilo za vakcinaciju. Ponavljam, ja sam šokiran.

 

Evo ne znam, neka mi neko pomogne u logici: postoje dva puta da se ovo prebrodi - ili da svi preležimo/vakcinišemo se ili da virus nestane sam od sebe.

 

Znači ili veruješ da je vakcina opasnija od same bolesti ili veruješ da će virus sam od sebe nestati pa si rešio da čekaš. OK, sad se setih i treće opcije - da čekaš lek. Opet logičko pitanje - iz kog razloga bi više verovao leku nego vakcini?

 

Za prosečnog čoveka se ne čudim previše, ali da lekari (koji pritom ovde umiru kao na traci) u ogromnoj većini odbijaju vakcinaciju iz nekog potpuno imaginarnog razloga, meni je nepojmljivo.

 

Ja sam čuo da ne žele da budu pokusni kunići i da se na njima testira vakcina. Što je ponovo primer tog izvrnutog narativa, isto tako bi moglo da se kaže da su oni najdragoceniji deo društva sada i da oni dobijaju prvi kako bi se sačuvali.

 

Inače roditelji od devojke su se juče vakcinisali u Leskovcu, zdravstveni radnici, inicijalno su pričali da jedva čekaju da stigne vakcina, ali kada im je stiglo da treba u par sati da se odluče i prijave za vakcinaciju ozbiljno su se premišljali. Dodatno im je pravio problem pritisak okoline gde se jako mali broj ljudi prijavio, ali na kraju ipak prelomiše da hoće.

 

Isto kao i @vanjabarsa prijavljuju samo blagi bol u ruci.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ciao said:

Jedan moguc odgovor na ovo pitanje : lek uzmes onda kada se zarazis a vakcinu uzmes (i rizikujes) dok si nezarazen pa kazes sebi a sto da rizikujem kad se mozda necu ni zaraziti a i ako se zarazim mozda prodjem samo sa slabim simptomima kao vecina sto prolazi. Nije bez logike - to je logika mog drugara lekara btw

 

Pa da, to je logika zasnovana na lažnom izbegavanju lične odgovornosti - ako sam se zarazio, jbg, nije do mene, viša sila, sreća, Bog, štagod, ali eto desilo se. A vakcinu sam biraš da primiš i onda si sam kriv ako se nešto desi.

 

Ali logika je pogrešna, i odbijanje vakcine je tvoj izbor i tvoja odluka i rizik koji preuzimaš. I taj rizik je mnogo veći nego ako odlučiš da primiš vakcinu.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Naravno da nisi kriv i ako se zarazis, jer ima mnogo slucajeva onih koji su se zarazili a nosili su maske, drzali distancu, prali ruke jednom reciju odgovorno se ponasali.  Nije mi cilj da uporedjum virus gripa i ovaj virus ali isto tako dobijes grip ( pisem za vreme pre koronavirusa) ko ti je kriv, niko.

 

Sto se tice odbojnosti prema vakcini, kriv je internet i socijalne mreze, kao i fake news. Mislim da ima i neki procenat to sto se vec duze vreme sprovodi zaglupjivanje mase, ne samo kod nas vec u celom svetu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Naravno da nisi kriv i ako se zarazis, jer ima mnogo slucajeva onih koji su se zarazili a nosili su maske, drzali distancu, prali ruke jednom reciju odgovorno se ponasali.  Nije mi cilj da uporedjum virus gripa i ovaj virus ali isto tako dobijes grip ( pisem za vreme pre koronavirusa) ko ti je kriv, niko.

 

Sto se tice odbojnosti prema vakcini, kriv je internet i socijalne mreze, kao i fake news. Mislim da ima i neki procenat to sto se vec duze vreme sprovodi zaglupjivanje mase, ne samo kod nas vec u celom svetu.

 

Sta tebe briga za vakcinu?

Ti si dokazao da si vec imun na covid - obisao sve pozitivne svastike, surnjaje i ujne po Tavankutu, ne bi li se zarazio - i nista!

  • Like 2
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

Stvarno ne znam, obisao brata, suprugu mu, ujnu, druga, drugaricu ( pozitivni) , slavio docek sa prijateljima, svi se zarazili ja nista,... Da li moze biti neko da siri virus a da je negativan na testu i bez simptoma? Mozda sam ja sam virus

Edited by Slavisa iz Tavankuta
  • Like 2
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Stvarno ne znam, obisao brata, suprugu mu, ujnu, druga, drugaricu ( pozitivni) , slavio docek sa prijateljima, svi se zarazili ja nista,... Da li moze biti neko da siri virus a da je negativan na testu i bez simptoma? Mozda sam ja sam virus

Bilo je u istoriji slucaja npr. Tifus Meri (Typhoid Mary).

Znaci, uci ces u istoriju kao COVID Slavisha. :classic_biggrin:

Edited by Kronostime
  • Like 2
  • Ha-ha 3
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

Psovacu licnog bankara u ponedeljak sto mi nije poslao mail sa ponudom, a anuitetni plan i izvode po karticama mi salje redovno.:classic_biggrin:

Sa vakcinom ti ubace i REA čip 

fotka-2.jpg

a tebe sramota što si u minusu 🙂

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...