Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Pa to je ta nova normalnost na koju moramo da se naviknemo, zatvorene granice, porodice mesecima razdvojene, skolovanje preko televizije, rad od kuce, sedi kuci ali nemoj da ne trosis da ne ode skroz privreda. Jeste da ti posao visi, ali dobices socijalnu pomoc par meseci. To je plan. 

 

Ako kazes da je to ludost, ti si sebican i garant antivakser. 

Sigurno vlast zna najbolje, nemoj da pomislis da politicki koriste covid za sopstveni rejting. 

 

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ras kass said:

Pa to je ta nova normalnost na koju moramo da se naviknemo, zatvorene granice, porodice mesecima razdvojene, skolovanje preko televizije, rad od kuce, sedi kuci ali nemoj da ne trosis da ne ode skroz privreda. Jeste da ti posao visi, ali dobices socijalnu pomoc par meseci. To je plan. 

 

Ako kazes da je to ludost, ti si sebican i garant antivakser. 

Sigurno vlast zna najbolje, nemoj da pomislis da politicki koriste covid za sopstveni rejting. 

 

 

 

a sta je tvoj pametni, alternativni predlog? hajde da se sad svi djuture zarazimo, pa ko pretekne?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ras kass said:

Pa to je ta nova normalnost na koju moramo da se naviknemo, zatvorene granice, porodice mesecima razdvojene, skolovanje preko televizije, rad od kuce, sedi kuci ali nemoj da ne trosis da ne ode skroz privreda. Jeste da ti posao visi, ali dobices socijalnu pomoc par meseci. To je plan. 

 

Ako kazes da je to ludost, ti si sebican i garant antivakser. 

Sigurno vlast zna najbolje, nemoj da pomislis da politicki koriste covid za sopstveni rejting. 

 

 

 

Mislim da previše čitaš vesti sa b92 i sličnih portala iskreno da ti kažem 😄 

Samo u par zemalja se ponašaju tako

Edited by Nicklord
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, wwww said:

a sta je tvoj pametni, alternativni predlog? hajde da se sad svi djuture zarazimo, pa ko pretekne?

 

Pametni, alternativni predlog je da se u medjuvremenu mora ziveti, posebno sto samo Tarabici i deda Miloje znaju kad ce se ovo zavrsiti. I dok neke zabrane naravno imaju smisla, neke su potpuno debilne, ne mozes ljude spreciti da se vrate tamo odakle su dosli samo zato sto se u medjuvremenu "situacija promenila". Kako si ti kao putnik kome je putovanje dozvoljeno mogao znati da ce se situacija promeniti i da ce ti povratak biti zabranjen? 

 

Ovaj covek ne bi imao nikakvih problema tokom celog drugog svetskog rata da se iz Srbije vrati u Francusku ........ ali eto, sad je 3. svetski rat. Koliko ja vidim jeste, ali u nekim glavama.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, ras kass said:

Pa to je ta nova normalnost na koju moramo da se naviknemo, zatvorene granice, porodice mesecima razdvojene, skolovanje preko televizije, rad od kuce, sedi kuci ali nemoj da ne trosis da ne ode skroz privreda. Jeste da ti posao visi, ali dobices socijalnu pomoc par meseci. To je plan. 

 

Ako kazes da je to ludost, ti si sebican i garant antivakser. 

Sigurno vlast zna najbolje, nemoj da pomislis da politicki koriste covid za sopstveni rejting. 

Ukoliko je pandemija globalna, onda i odgovor na nju mora da bude globalan. Od ideje "da zatvorimo granice i bezbedni smo,  god luck with that"

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, wwww said:

a sta je tvoj pametni, alternativni predlog? hajde da se sad svi djuture zarazimo, pa ko pretekne?

ideja vlasti je "hajde da se sad svi u produženom vremenskom periodu, kontrolisano zarazimo, pa ko pretekne?"
 

Link to comment
Share on other sites

Na Urbana koledzu ( USA) testiraju studente i zaposlene 2 puta nedeljno (test na pljuvacku) ali im je svuda centralna klima. Nigde ne moze da se udje ako se na ulazu ne proveri aplikacija koja pokazuje da li je vlasnik telefona obavio test i dobio negativan rezultat. Da li je to dovoljna zastita ako imaju tu centralnu klimatizaciju tokom cele godine? 

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Na Urbana koledzu ( USA) testiraju studente i zaposlene 2 puta nedeljno (test na pljuvacku) ali im je svuda centralna klima. Nigde ne moze da se udje ako se na ulazu ne proveri aplikacija koja pokazuje da li je vlasnik telefona obavio test i dobio negativan rezultat. Da li je to dovoljna zastita ako imaju tu centralnu klimatizaciju tokom cele godine? 

Kako ja kapiram nema dovoljne zaštite, svi pričaju o smanjenju rizika. 

Link to comment
Share on other sites

:classic_blink:

 

On Thursday, the United States recorded 45,604 new coronavirus cases, according to a database maintained by The Times. If the rates of contagiousness in Massachusetts and New York were to apply nationwide, then perhaps only 4,500 of those people may actually need to isolate and submit to contact tracing.

......

Any test with a cycle threshold above 35 is too sensitive, agreed Juliet Morrison, a virologist at the University of California, Riverside. “I’m shocked that people would think that 40 could represent a positive,” she said.

.....

Officials at the Wadsworth Center, New York’s state lab, have access to C.T. values from tests they have processed, and analyzed their numbers at The Times’s request. In July, the lab identified 794 positive tests, based on a threshold of 40 cycles.

With a cutoff of 35, about half of those tests would no longer qualify as positive. About 70 percent would no longer be judged positive if the cycles were limited to 30.

In Massachusetts, from 85 to 90 percent of people who tested positive in July with a cycle threshold of 40 would have been deemed negative if the threshold were 30 cycles, Dr. Mina said. “I would say that none of those people should be contact-traced, not one,” he said.

Other experts informed of these numbers were stunned.

 

https://www.nytimes.com/2020/08/29/health/coronavirus-testing.html/?2020-08-29T09%3A00%3A20 00%3A00

 

Ako ja ovo pravilno citam, imamo barem pola lazno pozitivnih?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

Ukoliko je pandemija globalna, onda i odgovor na nju mora da bude globalan. Od ideje "da zatvorimo granice i bezbedni smo,  god luck with that"

Ja licno nemcima zameram onoliko sto su prvi povukli i zatvorili granicu prema francuskoj istog momenta kada je broj slucajeva u Fra poceo da raste i time razbili Schengen tj uveli svako za sebe. Posle su krenuli ostali. A plus su (bar tako kazu ovde u Fra) takoreci prvu poslatu medjunarodnu pomoc - Englezi poslali pomoc gomilu maski namenjenih italijanima na prvom mestu - to je bio kad su italijani bili u komi a ostali nista, a poslali nemcima da oni raspodele a najvise italijanima medjutim nemci sve zadrzali za sebe nek se nadje. To se ovde pisalo da li je istina ne znam, ali za zatvorenu granicu znam

Edited by ciao
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, ciao said:

Ja licno nemcima zameram onoliko sto su prvi povukli i zatvorili granicu prema francuskoj istog momenta kada je broj slucajeva u Fra poceo da raste i time razbili Schengen tj uveli svako za sebe. Posle su krenuli ostali. A plus su (bar tako kazu ovde u Fra) takoreci prvu poslatu medjunarodnu pomoc - Englezi poslali pomoc gomilu maski namenjenih italijanima na prvom mestu - to je bio kad su italijani bili u komi a ostali nista, a poslali nemcima da oni raspodele a najvise italijanima medjutim nemci sve zadrzali za sebe nek se nadje. To se ovde pisalo da li je istina ne znam, ali za zatvorenu granicu znam

 

Francuzi su u jednom danu uveli ogranicenje da samo putnici sa francuskim pasosem mogu da slete na cdg. To je trajalo kratko, brzo je povuceno, verovatno pod pritiskom ostalih clanica Sengena. 

Svi ostali sa Sengen pasosem su skidani sa letova. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Tek ce se u narednim danima, nedeljama, mesecima, pojavljivati ovakve vesti. Ko zna sta sve i zasto je ovakvo sve.

 

edit: ovo se odnoslilo na angelin post

Nije samo to, nego je prethodno CDC izdao izvestaj o umrlim koji se vode kao umrli od COVID-19, to smo vec sumnjali ali sad postaje jasnije - nisu svi umrli od corone. Imas kategoriju koja preko 5k u USA, koji su umrli "od namernih ili nenamernih povreda, i drugih nesreca ukljucujuci trovanje", kako je neko ko je umro od trovanja ili u nesreci usao u brojke corone? 20k srcani udar (znamo da je lockdown imao uticaj na povecan broj srcanih udara), sepsa 14k, heart failure i aritmia skoro 20k. A znamo da za ovo vreme niko ko je umro od gripa nije brojan u smrt od gripa nego corone.

Juce sam se konacno srela sa trecom osobom koju licno znam (a ne racunam ljude sa foruma) koja je imala coronu, ona jeste bila bolesna. Ako ukljucim ljude koji su prijavili ovde, ili prijave od poznanika koji kazu ovaj rodjak ili onaj....tesko da cu doci do 50tak obolelih.

 

Nisam za teorije zavere, ali ovaj clanak iz NYT me je potpuno zbunio, posto kako ja to citam ko zna sta oni broje kao obolele od corone.

Mozda to objasnjava tolike razlike u broju obolelih izmedju zemalja?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pletilja said:

ROBERT KENEDI mlađi NA PROTESTU U BERLINU 29.08.2020

?!?

 

 

 

 

https://www.politico.com/magazine/story/2019/05/08/robert-kennedy-jr-measles-vaccines-226798

 

Quote

RFK Jr. Is Our Brother and Uncle. He’s Tragically Wrong About Vaccines.

We love Robert F. Kennedy Jr., but he is part of a misinformation campaign that’s having heartbreaking—and deadly—consequences.

 

Zvucno ime koje siri teorije zavere je uvek dobar "argument" za ovakve skupove

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

:classic_blink:

 

Ako ja ovo pravilno citam, imamo barem pola lazno pozitivnih?

 

Citas pravilno. I nije toliko veliki problem sto pumpaju broj zarazenih, mnogo veci problem je sto 16 puta pumpaju broj umrlih od kineskog virusa. 

 

Samo za 6% umrlih u Americi kao jedini uzrok smrti se navodi Covid-19.

 

94% umrlih kao uzrok smrti ima u proseku jos 2,6 bolesti, ali se one ne racunaju, sve se pripisuje Covidu.

 

Tako da od 182.000 "umrlih od Covid-19" samo 10.920 je umrlo od virusa .......ostalih 169.080 je umrlo od prosecno skoro 3 druge bolesti.

 

180 hiljada mrtvih zvuci mnogo "bolje" od 11 hiljada.

 

I to nije nikakva tajna, to je zvanicna statistika Americkog Centra za zdravstvenu Statistiku ....... moze se videti ovde pod comorbidities  

 

https://www.cdc.gov/nchs/nvss/vsrr/covid_weekly/index.htm#Comorbidities

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Down With The Sickness said:

 

I to nije nikakva tajna, to je zvanicna statistika Americkog Centra za zdravstvenu Statistiku ....... moze se videti ovde pod comorbidities  

 

https://www.cdc.gov/nchs/nvss/vsrr/covid_weekly/index.htm#Comorbidities

To sam pomenula u sledecem postu. Nisam sugurna da je stvarno 16X napumpano, ali sigurno je uvecano.

Veoma je moguce da neki ljudi sa comorbidity mozda ne bi umrli odmah bez corone, mozda bi im zivot bio duzi. 

 

Interestatno bi bilo za videti kako stoje ostale brojke u istim uzrocima smrti bez corone, ali taj podatak nemamo da ja znam.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

:classic_blink:

 

On Thursday, the United States recorded 45,604 new coronavirus cases, according to a database maintained by The Times. If the rates of contagiousness in Massachusetts and New York were to apply nationwide, then perhaps only 4,500 of those people may actually need to isolate and submit to contact tracing.

......

Any test with a cycle threshold above 35 is too sensitive, agreed Juliet Morrison, a virologist at the University of California, Riverside. “I’m shocked that people would think that 40 could represent a positive,” she said.

.....

Officials at the Wadsworth Center, New York’s state lab, have access to C.T. values from tests they have processed, and analyzed their numbers at The Times’s request. In July, the lab identified 794 positive tests, based on a threshold of 40 cycles.

With a cutoff of 35, about half of those tests would no longer qualify as positive. About 70 percent would no longer be judged positive if the cycles were limited to 30.

In Massachusetts, from 85 to 90 percent of people who tested positive in July with a cycle threshold of 40 would have been deemed negative if the threshold were 30 cycles, Dr. Mina said. “I would say that none of those people should be contact-traced, not one,” he said.

Other experts informed of these numbers were stunned.

 

https://www.nytimes.com/2020/08/29/health/coronavirus-testing.html/?2020-08-29T09%3A00%3A20 00%3A00

 

Ako ja ovo pravilno citam, imamo barem pola lazno pozitivnih?

Mislim da se ovde radi o tome da se identifikuju oni koji su u datom trenutku infektivni, a ne oni koji su inficirani.

Slicna prica se vodi u Nemackoj jer cemo uskoro (na jesen) imati ozbiljne probleme s raspolozivim PCR testovima, vremenu za njihovu obradu i onda pracenjem kontakata (jer se virus vec ravnomerno "raspodelio" po celoj Nemackoj pa ce onda ravnomerno da "bukne" svukuda). Dakle, klasicni PCR test lovi sve zarazene (can i pre ili posle perioda kada su zarazni). Prema dosadasnjoj praksi svi ti ljudi bi onda morali u karantin 14 dana (iako vise nisu opasnost po okolinu - u slucaju da su vec prosli infektivnu fazu) ili za neke jos ne bi moralo da se vrsi pracenje kontakata (ali bi morali u karantin na npr. 7 dana) jer jos nisu postali infektivni.

Ovo je ujedno i argumentacija za koriscenje antigen testa s manjom osetljivoscu jer ce se onda njime otkrivati samo infektivni (sto nam je bitno u suzbijanju epidemije) a ne svi inficirani.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, wwww said:

Mislim da se ovde radi o tome da se identifikuju oni koji su u datom trenutku infektivni, a ne oni koji su inficirani.

 

Nije bas kako sam ja razumela. Koliko razumem ovaj text oni kazu da su testovi preosetljivi, tj da identifikuju ljude kao pozitivne iako  nisu ni zarazni ni bolesni.

Nije mi bas jasno sta 40, 37 ili 35 i 33 znace, ali oni koji su na 37 nisu ni bolesni ni zarazni, odprilike do 35 (CDC koliko razumem trazi 33 kao limit). Zasto testovi reaguju kao pozitivni nije najbolje objasnjeno. Da li je to neko imao neki drugi corona virus? Nije mi jasno sta znaci da identifikuje genom.

Koliko razumem ta brojka moze da se promeni, ako neko postane vise infektivan, ali je besmisleno sve testirati na 40.

 

Ovako laicki, 30-40% pozitivno registrovanih nisu ni bolesni niti mogu da prenesu virus.

 

Edit: cisto sumnjam da neko moze da odgovori, ali mozda svi ti 30-50% koji testiraju kao pozitivni, a samo prepoznaje ostatke genoma, da nisu to oni koji su dosli u kontakt sa virusom ali ga stvarno nisu fasovali?

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Angelia said:

Nije bas kako sam ja razumela. Koliko razumem ovaj text oni kazu da su testovi preosetljivi, tj da identifikuju ljude kao pozitivne iako  nisu ni zarazni ni bolesni.

Nije mi bas jasno sta 40, 37 ili 35 i 33 znace, ali oni koji su na 37 nisu ni bolesni ni zarazni, odprilike do 35 (CDC koliko razumem trazi 33 kao limit). Zasto testovi reaguju kao pozitivni nije najbolje objasnjeno. Da li je to neko imao neki drugi corona virus? Nije mi jasno sta znaci da identifikuje genom.

Koliko razumem ta brojka moze da se promeni, ako neko postane vise infektivan, ali je besmisleno sve testirati na 40.

 

Ovako laicki, 30-40% pozitivno registrovanih nisu ni bolesni niti mogu da prenesu virus.

 

Edit: cisto sumnjam da neko moze da odgovori, ali mozda svi ti 30-50% koji testiraju kao pozitivni, a samo prepoznaje ostatke genoma, da nisu to oni koji su dosli u kontakt sa virusom ali ga stvarno nisu fasovali?

Pogledaj ovaj dijagram:

EgdMSelVkAEVtfm?format=jpg&name=large

ovo teta na y-osi su te brojke o kojima pricaju. Klasican PCR test ce otkriti prisustvo virusa vec i pri maloj koncentraciji (to je ova niza horizontalna linija, od vremena t1 nakon zarazavanja - t0), a ocigledno iskustva prethodnih meseci su pokazala da tada ti inficirani ljudi jos uvek nisu infektivni (opasni po okolinu). Tek kad dostignu ovu visu vednost (visa horizontalna linija, odgovara vremenu t2 od inficiranja) onda mogu virus da prenose drugima, tj. infektivni su. To je ona prica o tome da su ljudi zarazni 2 dana pre pojave simptoma i 4 dana posle pojave simptoma (u proseku). Slicno se desava i kod opadajuceg dela krive: ne mora da se ceka da koncentracija virusa opadne do tacke koja odgovara t4 na x osi pa da se pacijent proglasi "neopasnim" po okolinu, vec moze i posle vremena t3.

 

U situaciji kada je virus toliko rasiren (i siri se i dalje) bitnije je otkriti sve infektivne, a ne sve inficirane (ovo je bitno zbog neceg drugog, npr. procene koliko ljudi je imuno/"imuno"), da bi se epidemija tj. sirenje virusa suzbilo.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, wwww said:

 

 

U situaciji kada je virus toliko rasiren (i siri se i dalje) bitnije je otkriti sve infektivne, a ne sve inficirane (ovo je bitno zbog neceg drugog, npr. procene koliko ljudi je imuno/"imuno"), da bi se epidemija tj. sirenje virusa suzbilo.

Mozda si u pravu, ali to nije kako ja citam ovaj text. Oni kazu da preko 35 "cegagod" nema smisla raditi tracing - mozda gresim, volela bi da mi neko pojasni ovaj text. Ako kazu da od 45k identifikovanih kao pozitivni u US 10% treba da se samoizoluju, ili da se prate njihovi kontakti - ostalih 40k ili nije zarazno ili nije bolesno....sta ja ne vidim u ovom textu? Mislim ok i oni ostavljaju da su mozda neki prerano u testiranju, ali onda mozda 40% nisu dobili virus (ako ostavimo marginu od 10%). I ako je CDC u pravu da dobar deo smrtnih ishoda nije corona, sta smo onda brojali?

 

Zasto smo unistili ekonomiju?

Link to comment
Share on other sites

Bas pre neko vece sa gledala jednu emisiju u kojoj se diskutovalo testiranje i generalno mere koje moramo preduzeti u Nemackoj u predstojecem jesenjem periodu. Bas su pricali o ovome. Trenutno vazi pravilo da oni koji dolaze nazad u Nemacku iz rizicnih oblasti moraju da se testiraju (inace idu 14 dana u karantin), pri cemu je trenutno testiranje besplatno. Do sada je to radjeno uglavnom na aerodromima a u Bavarskoj je bila mogucnost i u mobilnim punktovima duz autoputa iz Austrije. Ko to ne odradi tu ima (cini mi se) 2 dana da to odradi kod svog kucnog lekara (ali je ovo ljudima komplikovanije te uglavnom koriste ovu opsiju na aerodromu i u Bavarskoj kod autoputeva). To sve je dovelo do velike navale na testiranje, pa i kasnjenja u isporuci rezultata (i jos par drugih brljotina), a rezultat je bio nekih 2% zarazenih (nesto vise nego generalno, ali opet ne preterano). Takodje je bila neka ideja da se onda jos jednom ljudi testiraju posle nekih 5 dana (jer sta ako su se zarazili bas pred povratak ili na aerodromu), ali ovde niej preuzeta obaveza za dzabe testiranje.

 

Elem, sve ovo je dovelo do velike potrosnje materijala i preopterecenja sistema. Ministar zdravlja je sad propisao da (mislim od oktobra) povratnici iz rizicnih oblasti po povratku kuci odmah idu 5 dan u karantin, a tek onda ce moci da odrade test koji ce ih ili osloboditi daljeg karantina (ako su negativni) ili ce morati da izdrze do kraja (14 dana). Virolozi/epidemiolozi smatraju da ovo nije bas najpametnija strategija jer se nista specijalno nece postici tim testom posle 5 dana (u smislu suzbijanja pandemije) - da ne ulazim sad u detalje.

 

Ova strategija takodje nije doba ni u ekonomskom smislu jer salje ljude kuci (da ne rade) na dve sedmice. Itd.

Bolje bi bilo da imamo ove antigen brze testove (kao ovi u USA ili u UK), samo sto cemo njih imati tek od januara 2021 (ima neki dobar test neke firme u Darmstadtu, ali treba vremena za proveru/ da dobije odobrenje za upotrebu).

 

Postoji predlog da se drugacije pronadju ovi zarazni (period izmedju t2 i t3 na onom gore dijagramu), valjda preko koncentracije pronadjenog virusa u uzorku, pa da se onda ljudi salju u karantin samo na 5-7 dana kad se ocekuje da su zarazni.

Trebalo bi da u utorak prof. Drosten ponovo bude u onom podcastu, pa ocekujem da ce detaljnije pricati o ovom (imao je neki tekst u Zeit-u prosle sedmice, ali je iz paywalla pa ne mogu da prenesem).

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Nisam sugurna da je stvarno 16X napumpano, ali sigurno je uvecano.

 

Ne mislim ni ja da je 16X, to je ono 100 : 6 ~ 16. Ali mislim da jednom iskusnom patologu na osnovu pacijentove istorije ne bi trebalo da bude problem proceniti sta je primarni uzrok smrti, jer bi dobar deo umrlih izgleda umro i da su zaspali, a zaboravili da zatvore prozor u spavacoj sobi preko noci. Sto znaci da je primarni uzrok smrti - starost. Da ne pominjem hiljade i hiljade sa vec dijagnostikovanim terminalnim bolestima.

 

Ono sto sam pokusao da kazem je da nazalost nikada necemo saznati kolika je smrtnost od ovog virusa. Takodje sam svestan da to nije lak posao, niti ocekujem neku decimalnu preciznost vec samo realnost ...... ali ce ovom metodologijom koja se koristi, a koja neodoljivo podseca na - kada seljak prodaje paradajz na pijaci uz pomoc kantara (vage iz 3 veka pre nove ere) svaka statistika izazvati moj podsmeh i prezir.

Edited by Down With The Sickness
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...