Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

7 minutes ago, urosg3 said:

imamo vremena, kod nas nije ni 4g još razvijen do kraja 🙂

 

Ma ne bih se ja oslnonila na to, znaju oni da preskoce upgrade kada im je u insteresu, sto je sigurno, sigurno je... da se na vreme pripremimo

 

HRF17-pelagic-fishing-face-mask-bandana-

 

Nego, mozemo i biznis da napravimo, kompletna pokrivenost i 5g odbrana. Kombinacija ova dva:

 

maxresdefault.jpg

 

 

Yey

Edited by Baby
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, wwww said:

Ja sam nabrojala ko se pojavljuje na anti-corona demonstracijama u Nemackoj. Koliko znam ti nisi u Nemackoj i neces biti na demonstracijama u Berlinu.

Necu ja biti ni na jednim demonstracijama, nisam politicki angazovana, ili imam pametnija posla nego da protestujem.

Medjutim malo mi je problematicno kad protivljenje merama poistovecujes sa tim grupama, iako je moguce da u Nemackoj samo oni protestuju, ali sud ne odlucuje zbog toga ko ce tu odluku koristiti nego za sve gradjane. 

Znaci ako neko aplaudira odluci suda, to je zato sto je sud zastitio prava gradjana, a ne zato sto aplaudira ravnozemljasima, anti-vaxerima i slicno (cak i ako oni iskoriste to pravo).

Znam kako ta zamena teza funkcionise, kao sto je recimo zastita slobode govora u US, zamenjena sa "aha znaci podrzavas neonaciste"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

to aplaudiras neonacistima i teoreticarima zavere, ravnozemljasima i onima s aluminijumskim pokrivkama za glavu, borcima protiv 5G...?

 

Aplaudiram sudu koji je zastitio prava gradjana na slobodu izrazavanja i okupljanja, protiv onih koji bi koronu da iskoriste da ta ista prava suspenduju. 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Angelia said:

nisam politicki angazovana

 

ali jesi, cim diskutiras na tu temu i iznosis svoj stav. Kinik je to stalno ponavljao ("zoon politikon"). to sto mi ne idemo na barikade ili cak ponekad i ne izlazimo na izbore, ne znaci da forumske diskusije, i u teoriji, i u praksi, nisu politicki angazman. jesu.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wwww said:

to aplaudiras neonacistima i teoreticarima zavere, ravnozemljasima i onima s aluminijumskim pokrivkama za glavu, borcima protiv 5G...?

 

Sudovi u Nemackoj su u rukama neonacista i teoreticara zavere, ravnozemljasa s aluminijumskim pokrivkama za glavu, boraca protiv 5G ??? :classic_ninja:

 

I to sud u Berlinu, liberalnoj prestonici Nemacke i top 5 u svetu???

 

Moj savet, iako ga nisi trazila ......... pakuj kofere. To onda nije vise zajebancija.

Edited by Down With The Sickness
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Cyber said:

 

 

+ ispskati alkoholom nakon svake upotrebe. 

 

Mi ih prskamo alkoholom nakon svake upotrebe a ne hvatamo rukama pre nego što iste nismo istrljali alkoholom ili drugim dezinficijensom. Međutim, pročitao sam negde da su Ameri uradili istraživanje o višekratnoj upotrebljivosti maski i da u principu mogu do tri puta da se peru/dezinfikuju/štagodveć a da onda popuštaju. U principu držiš je na svetlo pa vidiš da li negde isto prodire. Nije dovoljno samo spolja da se naprskaju alkoholom jer sopstveni izdisaj i znojenje sa unutrašnje strane svašta može da nanese.

 

Takođe se i veoma teško diše kroz KN95 a nije da baš oko nosa bog zna kako dihtuju. Bolje su FPP3 sa ventilom i mrežom oko njih, em im je propusnost manja (99, 97 vs. 95% bezbednosti) em se zbog ventila ne znojiš ili manje znojiš. Jedino što su skupe a u šuštini mogu par puta da se dezinfikuju pa arrivederci. A kod svih treba gledati da im je kačenje iza glave a ne iza ušiju. Od KN 95 počeh da dobijam uši Dambo-style. Na duže staze nošenja su bolno iskustvo za uši.

 

Najsigurnije rešenje za ozbiljne izazove je full face maska sa P3R filterima, to stvarno pruža obećanih 99,97% zaštite. Za Tempo, Maxi, opštine i sudove i sl. polumaska sa P3R vrši dobar posao, a kako se kroz istu maltene normalno diše i ima vešanje koje ne maltretira lako se nosi i na nešto duže staze. A svaku svejedno jedva čekaš da skineš sa glave, pogotovo ako na tržištu ne nađeš lagane P3R filtere nego neku tešku hazmat kombinaciju ABEK2/P3R od pola kg za dva filtera.

 

Da su maske gnjavežne, pogotovo ove, koje vrše neki posao - jesu, da ćemo se još neko duže vreme sa njima morati da pomirimo - moraćemo. Better safe than sorry. A puno sreće, pogotovo u zimskom periodu, onima, koji ne žele da ih nose ili ih nose/rukuju sa njima na pogrešan način. Maske same po sebi nisu nikakva garancija, ali jesu jedan od vitalnih elemenata zaštite, pored distance i higijene.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Akiro said:

 

Od KN 95 počeh da dobijam uši Dambo-style. Na duže staze nošenja su bolno iskustvo za uši.

 

😂 Ja sam zato prestala da ih koristim, a i maske od tekstila (plus filter) jer su mi otpale usi, morala sam svako malo da vucem nazad gumu zbog bola. Presla na obicne hirurske maske, mislim, ako su dovoljne lekarima koji rade sa zarazenima, valjda ce biti dovoljne i meni koja nemam previse kontakata sa ljudima za koje ne znam gde i sa kim se krecu. Jedina zamerka na hiruske maske je sto mi se znoji lice ispod i stalno moram da ih menjam. Od ostalih sredstava koristim samo sanitajzer kada sam napolju. 

 

Na kraju balade sam se razbolela, ali ne od covida nego virusa gripe (ale eto da se nazove srecom za sada iako dva dana nisam bila sigurna sta je od ta dva). 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

 

ali jesi, cim diskutiras na tu temu i iznosis svoj stav. Kinik je to stalno ponavljao ("zoon politikon"). to sto mi ne idemo na barikade ili cak ponekad i ne izlazimo na izbore, ne znaci da forumske diskusije, i u teoriji, i u praksi, nisu politicki angazman. jesu.

Stagod, znas sta sam mislila pod time. Ne mislim da je svaka kafanska rasprava o politici, politicki angazman

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Stagod, znas sta sam mislila pod time. Ne mislim da je svaka kafanska rasprava o politici, politicki angazman

 

ne radi se o raspravama o politici, vec o politickim raspravama. pitanje nosenja maske, mjera karantene, ili ljudskih, gradjanskih i ekonomskih prava u pandemiji, jeste politicka rasprava. pijac, park, kafana, komsinica u zgradi, anonimni forum, gradsko vijece, zupanijska skupstina, sabor, sjednica vlade, ministarsko vijece EU, bilateralni susret USofA i Kine, UN, itd. itd. to su samo razliciti nivoi, medjutim sve su to politicke rasprave i upravo politicki angazmani. i u teoriji i u praksi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Vjekoslav said:

 

ne radi se o raspravama o politici, vec o politickim raspravama. pitanje nosenja maske, mjera karantene, ili ljudskih, gradjanskih i ekonomskih prava u pandemiji, jeste politicka rasprava. pijac, park, kafana, komsinica u zgradi, anonimni forum, gradsko vijece, zupanijska skupstina, sabor, sjednica vlade, ministarsko vijece EU, bilateralni susret USofA i Kine, UN, itd. itd. to su samo razliciti nivoi, medjutim sve su to politicke rasprave i upravo politicki angazmani. i u teoriji i u praksi.

:classic_biggrin: Ma mozes ti to Vjeko sad cetvoriti, ali ti je jasno da sam mislila na aktivizam. Koji me ne interesuje.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, wwww said:

Ja sam nabrojala ko se pojavljuje na anti-corona demonstracijama u Nemackoj. 

 

Interesantno, ali po nemackim zakonima postoje neki izuzeci kada se radi o jednom od osnovnih ljudskih prava - pravu na okupljanje, zagarantovanog kao i u celom normalnom svetu - ustavom.

Naime, ti ne bi mogla da se okupis sa svojim pro-corona :classic_biggrin: pristalicama  .... jer nemacki zakon postavlja jedan od retkih uslova za okupljanje - maske su zabranjene :roflmao:, odnosno bilo sta sto zaklanja lice i onemogucava identifikaciju osobe.

Neko ce pomisliti da je to mozda zbog gradjana muslimanske veroispovesti, ali nije ...... to je uslo u zakone posle divljanja Anti-fa majmuna u Hamburgu 2017. Nisam siguran da se u Nemackoj zovu tako, ali u svakom slucaju pripadaju istoj podvrsti fekalija.

Zabranjene su i uniforme, ali svi znamo zbog cega .... :whistling:


Malo je zalosno sto bi obrazovana osoba htela da uskrati nekim gradjanima licna prava.. Komunizam je srecom evropska ruzna proslost, 30 godina slobodna od te zaraze.

Sokantno je sto od suda ocekujes da se ideoloski opredeli na jednu stranu i pogazi ustav Nemacke zbog toga. Ima toga, nije da nema, ali nekoliko stotina kilometara na istok, kod Bata Putka i Lukasenka.

 

Toliko od mene, ovo je ipak o topik o virusu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

WHO je objavio detaljnu listu sa svih 173 kandidata koji su u procesu iznalazenja vakcine protiv covid-19.

U tabeli: od vrste vakcine do detalja u vezi dostignutog klinickog stadijuma (klick na fazu - svi detalji).

 

DRAFT landscape of COVID-19 candidate vaccines – 28 August 2020

 

 

Orijentacije radi ... kako vakcina stize na trziste.

 

Predklinicki razvoj → laboratorijske studije i zakljucci o eventualnom potencijalu razvoja. Dokumentacija.

 

Klinicki razvoj:

Faza I → Testiranje u manjoj grupi dobrovoljnih ucesnika studije (obicno ~20 – 100 osoba).

Tu se prati koliko je vakcina sigurna za ljude i kako izaziva imuni sistem; prate se i nuspojave. Dokumentacija.

 

Faza II → Ako su rezultati iz prethodne faze ohrabrujuci, dolazi se u ovu fazu gde se vakcina testira na ciljnoj grupi pacijenata.

Imunitetska reakcija se prati i studira detaljno, broj doza se testira. Dokumentacija. 

 

Faza III → Tek u ovoj fazi se vakcina testira na znatno vecem broju ljudi (od nekoliko stotina do vise hiljada).

Ako sve ispunjava ocekivanja i neophodne zahteve by the book, salje se zahtev za odobravanje vakcine. Dokumentacija.

U EU se odobravanjem lekova za koriscenje bavi European Medicines Agency (EMA)

 

Faza IV → Nakon odobenja za koriscenje nastavlja se evaluacija efekata i sigurnosti vakcine za ljude.

Sa time se zapravo nikada ne prestaje, to se kontinuirano proverava. Dokumentacija. 

izvor >>>

Edited by Cyber
  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Baby said:

 

😂 Ja sam zato prestala da ih koristim, a i maske od tekstila (plus filter) jer su mi otpale usi, morala sam svako malo da vucem nazad gumu zbog bola. Presla na obicne hirurske maske, mislim, ako su dovoljne lekarima koji rade sa zarazenima, valjda ce biti dovoljne i meni koja nemam previse kontakata sa ljudima za koje ne znam gde i sa kim se krecu. Jedina zamerka na hiruske maske je sto mi se znoji lice ispod i stalno moram da ih menjam. Od ostalih sredstava koristim samo sanitajzer kada sam napolju. 

 

Na kraju balade sam se razbolela, ali ne od covida nego virusa gripe (ale eto da se nazove srecom za sada iako dva dana nisam bila sigurna sta je od ta dva). 

 

Hirurške su ti najslabija zašita među maskama. Donekle pomažu da ti ne zaraziš druge a tebi uopšte ne pomažu. To slabo dihtuje, bar na mojem licu. Ja se sa njima ne znojim, nasuprot, lako se diše i nema znoja, dok su mi KN95 bez ventila posle iole dužeg nošenja gola voda iznutra. Valjda zavisi malo i od oblika glave i lica i kako kome naleže, ali generalno se hirurške smatraju najslabijom zaštitom. Ako pogledaš novije snimke lekara u skafanderima,  u velikoj meri ne nose više hirurške već KN95 plus vizir.

 

Evo neki pregled efikasnosti:

image.jpeg.e13a425f80a25fde3e1b3f652c60c484.jpeg

 

Možda bi najkomfornije i dovoljno bezbedno rešenje bilo da se nekako 3M-ovi P3 predfilteri/filter ulošci 5935 (bez kutija) ušiju u štofane maske ili nešto drugo, što manje zeza od polumaski i KN95 maski. Valjda će se vremenom neko dosetiti da ima ljudi i van zdravstva, kojima maske trebaju i za celodnevni posao a ne samo za kupovinu i opštinu.

 

 

Edited by Akiro
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Baby said:

 

A zamisli sta ce da nam rade tek kada uvedu 5G, ima i da nas navode kuda da setamo :classic_unsure:

Posto primecujem da ste zaglavili sa ovim starim teorijama moram da regujem i da vas updejtujem.

Dakle, uperivsi sva svetla na Bila Gejca u potaji i daleko od javnosti je Ilon Mask radio na svom programu.

Ubacio je svinji Gertrudi cip u mozak pre par meseci. Svi znamo sta je sledeci korak, cip u glavu Srbima.

Covek je detetu dao ime 32/sin 56 Qw~% i sta reci?

A ako jos nekome nije jasno njegovo ime prevedeno znaci Bolestan pod maskom.

Il on mask.

Pametnom dosta.

  • Like 3
  • Ha-ha 11
Link to comment
Share on other sites

Madjari od 1og ponovo zatvaraju granicu...  do sad se moglo ici na 1 dan na 30 km dubine.. moglo se u shoping i u Morahalom banju itd..   Sad kad kao brojke jenjavaju , se granica ponovo zatvara...  jel to oni znaju nesto sto mi ( javnost) u Srbiji ne znamo ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

As good as none of the #b2908 Demonstrators in Berlin wear mouth and nose protection. Instead, many posters speak of “dictatorship”. Must be a nice "dictatorship" if you can break rules with such impunity
 
 
Spoiler


EglHiovXYAII71p?format=jpg&name=large


 

 

that must be this "democratic diversity of opinion": the flag of those who built concentration camps to murder homosexuals in them is next to the the - Peace flag waved. unworthy and shameful

 

Spoiler


Egl9nllXkAApTWL?format=jpg&name=4096x409

 


 

 

 

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Doc Holiday said:

Madjari od 1og ponovo zatvaraju granicu...  do sad se moglo ici na 1 dan na 30 km dubine.. moglo se u shoping i u Morahalom banju itd..   Sad kad kao brojke jenjavaju , se granica ponovo zatvara...  jel to oni znaju nesto sto mi ( javnost) u Srbiji ne znamo ?

Drugim recima - najebasmo sa Slavisom dok se granica ne otvori?

Zeno, pakuj sve neophodno u kola - idemo u divljinu!

Bez pogovora - zna se glava porodice.

Sinko, one dve tegle sto sam ti rekao da je zalfija - spakuj i njih.:s_d:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 

Of the #AfD - Bundestag member Robby Schlund published these pictures from the #Coronademo where they posed with wanted poster-like posters. Striped prisoner clothing is also often used as an association with concentration camps.

 

AfD su neonacisti malo zamaskirani da bi mogli na izbore.

 

Oh dear ... QAnon on black white red.

Spoiler


EgmCdoeWsAE7UbN?format=jpg&name=large


 

Nacisticka zastava i prica o slobodi:

Spoiler


EgmClxdWkAEbRwC?format=jpg&name=large

Egl-pheXgAIKVPl?format=jpg&name=large


 

ujedinjene ruska, americka i nacisticka zastava:

EgmC-zzWkAMBu9A?format=jpg&name=large

 

 

Edited by wwww
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:
 
Spoiler
 
As good as none of the #b2908 Demonstrators in Berlin wear mouth and nose protection. Instead, many posters speak of “dictatorship”. Must be a nice "dictatorship" if you can break rules with such impunity
 
EglHiovXYAII71p?format=jpg&name=large
 

that must be this "democratic diversity of opinion": the flag of those who built concentration camps to murder homosexuals in them is next to the the - Peace flag waved. unworthy and shameful

 

Egl9nllXkAApTWL?format=jpg&name=4096x409

 

 

 

Sve borci za demokratiju. Sreća da im samo maske smetaju.

Edited by major josip
Stavljen u spojler citirani post.
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...