Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

16 hours ago, wwww said:

Koliko sam tebe razumela, ti (i Uros) bi pristao na taj rizik ako je u pitanju vakcina proizvedena u Rusiji (to ti je dovoljna garancija).

Pa bih, naravno da dobijem pre svega društvenu korist, da me ne smaraju maskama, lockdown-ima, a pre svega visokomoralnim govorima da sam neodgovoran.
Krzno mi se kostreši na izjave tipa "danas imamo xy novozaraženih..." Ko smo to mi koji to imamo? Imaju ti ljudi, i ko još su to "mi"? Društvo? Narod? Ko tačno upada u to mi?
ili "mi" smo neodgovorni, opet ko smo to mi? 

Pazi ja se lično lagano primičem ciljnoj grupi za koronu, ako je zabodem biće otprilike ovako:

"ovo telo je malo za oboje, dakle jedan mora da umre"

U tom cilju neprijatelja nije zgoreg oslabiti 🙂 u startu. A postoji izvesna granica, kada se side effect uopšte računa kao minus. Ono: "za dvadeset godina imaš veću šansu da dobiješ rak" ili "imaš veću šansu za sterilitet" Iskreno mene lično - baš briga i za jedno i za drugo 😉 

Tako da da, staću u red za prvu dostupnu vakcinu, iz bilo kojeg izvora, uz razuman obzir da ću prvo da iščitam šta pametniji svet na temu piše o njoj na netu. Anketiraću i po kući pa javljam za ostatak.


 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, wwww said:

 

znaci, rizikovao bi svoje zdravlje ako te to oslobadja papirologije i maski.

 

Da. Sustinski gledano Akiro stoji na jednoj strani ekstrema, gde bi sve dao za zastitu, dok sam ja na drugom, gde bih sve rizikovao samo da mi vrate slobodu. I on i ja smo u manjini generalno, ali sigurno nismo sami.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Romantik said:

 

Da. Sustinski gledano Akiro stoji na jednoj strani ekstrema, gde bi sve dao za zastitu, dok sam ja na drugom, gde bih sve rizikovao samo da mi vrate slobodu. I on i ja smo u manjini generalno, ali sigurno nismo sami.

ima nas, ne mnogo, ali nas ima 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, urosg3 said:

Sad bi Kon i Kisićka:
popustila disciplina, ne nose se maske, ne držimo distaancu, mladi nalaze način da se druže, moramo da kontrolišemo i kažnjavamo.
 

pa to je sve tacno za zemlje EU na dijagramu.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, wwww said:

pa to je sve tacno za zemlje EU na dijagramu.

 

verovatno, ali ako postoje neki podaci o tome bili bi dragoceni. Ono što ja vidim iz moje okoline je nešto drugačije. 7. i 8. mesec, do sada svi se ponašaju - isto. Znam, znam, nije mi reprezentativan uzorak 😉 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, urosg3 said:

 

verovatno, ali ako postoje neki podaci o tome bili bi dragoceni. Ono što ja vidim iz moje okoline je nešto drugačije. 7. i 8. mesec, do sada svi se ponašaju - isto. Znam, znam, nije mi reprezentativan uzorak 😉 

Pa stavljala sam pre neki dan podatke iz Nemacke gde udeo mladje populacije koja je zarazena raste bitno poslednjih mesec-dva. Plus sam stavljala snimke s zurki (bas proslog vikenda bila jedna ilegalna tehno zurka kod Kelna), iz delova grada gde su kafici/parkova a koji su krcati...

https://www.rtl.de/cms/koeln-600-techno-fans-feiern-ohne-abstand-und-masken-irres-video-aufgetaucht-4599331.html

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, wwww said:

Pa stavljala sam pre neki dan podatke iz Nemacke gde udeo mladje populacije koja je zarazena raste bitno poslednjih mesec-dva. Plus sam stavljala snimke s zurki (bas proslog vikenda bila jedna ilegalna tehno zurka kod Kelna), iz delova grada gde su kafici/parkova a koji su krcati...

https://www.rtl.de/cms/koeln-600-techno-fans-feiern-ohne-abstand-und-masken-irres-video-aufgetaucht-4599331.html

 

Da jesi, mislio sam na ostale zemlje. Zanimljivo će biti iduće nedelje pratiti Belorusiju. Ako sam u pravu nekog značajnijeg skoka biti neće, ukoliko nisam biće ga. Baš su im krcati trgovi i niko ne nosi masku. I pevaju.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Da jesi, mislio sam na ostale zemlje. Zanimljivo će biti iduće nedelje pratiti Belorusiju. Ako sam u pravu nekog značajnijeg skoka biti neće, ukoliko nisam biće ga. Baš su im krcati trgovi i niko ne nosi masku. I pevaju.

A mislis da ce njihove cifre biti pouzdane onako bas daju sliku realnosti glede covida? 

 

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

Logicno da  raste broj slucajeva, opada pridrzavanje mera. 

Mladji su svesni da su male sanse da od virusa ozbiljno razbole. 

Drugo nikakav napredak u lecenju ne postoji, samo da peremo ruke i ne cackamo nos. 

Ljudi ostaju bez posla, nemaju od cega da zive, mnogi svedeni na socijalnu pomoc. U takvom mind setu tesko da ce im glavna briga biti da li ce im od covida ostati klempave usi. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ovo sto su bili na techno zurci u Kelnu tesko da su bili zabrinuti za to od cega ce da zive i da li ce da primaju socijalnu pomoc. :wink2: Naprotiv, oni su ti koji ce da uticu da mnogi drugi ostanu bez posla i spadnu na socijalnu pomoc. A znas kako? Tako sto ce virus biti rasprostranjeniji u generalnoj populaciji, pa ce zakaciti i ove sto brinu o svojoj egzistenciji (roditelje te omladine), pa ce ti da donesu virus u firmu, prenesu na kolege, pa ce onda mnogo zaposlenih da ode na bolovanje/u izolaciju, pa se nece moci da odrzava redovna proizvodnja, pa ce firme da zapadnu u skripac i propadnu... A sve zbog toga jer se omladini diglo da uziva u masovnoj techno zurci posto njih "ne pogadja".

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Uh gde ti ode.

 

Ocekujes od tinejdzera i studenata da sede zakljucani godinu dve ili tri? 

Tesko, narocito kada su navikli leti da partijaju i putuju. 

A najmanja briga danas je da nece imati ko da radi. Eto im milioni otpustenih ili na drzavnoj pomoci. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Romantik said:

 

Da. Sustinski gledano Akiro stoji na jednoj strani ekstrema, gde bi sve dao za zastitu, dok sam ja na drugom, gde bih sve rizikovao samo da mi vrate slobodu. I on i ja smo u manjini generalno, ali sigurno nismo sami.

 

Sve to ide sa godinama, ti si verovatno dosta mlađi. Imao sam svoj više nego fair share noćnog života i clubbinga, napravio žurki kao retko ko (uključujući jednu, koja je trajala dva i po meseca sa sve komunom u kući), družio se sa zanimljivim svetom od teških intelektualaca, preko uvek kreativnih i zanimljivih budala pa sve do kriminalaca (u suštini se jedino sa normalnim porodičnim ljudima nisam družio, tada su mi jednostavno bili krajnje dosadni),  i neke faze Charlie Harper za siromašne, popio vagon votke (dok me neka prevara od metilalkohola u Sir Johnu pred njihovo raspadanje nije zanavek odučila od alkohola), jedino se sa gandžom kontrolisao, ali je i toga bilo, i uz sav taj hedonizam paralelno napravio i solidnu karijeru. Može to sve, naravno, i bolje i još više, ali ne mogu da se žalim da mi je nešto nedostajalo sem para i prilike da neke stvari oteram u ekstrem, odnosno da probam pored hedonizma malo i dekadencije. Koliko realno i moguće u mojim finansijskim okvirima i nekom kompromisu da se  završi fakultet i radi te zaradi za zabavu, a da se ne ode baš u marginalitis ili bankrot sam uživao dosta sloboda. Jedino što nikada nisam nešto cenio je klasična srpska domaćinska zabava, kumovske roštiljade,  muško kafansko druženje i svadbe. Te "slobode" mi baš nikada nisu nedostajale, štaviše eskivirao sam ih kako god mogu.

 

Pristojan deo onoga, što sam želeo, sam ostvario, mnogo toga i nisam, ali za to je trebalo više da se trudim i da žrtvujem neke druge stvari na šta nisam bio spreman. A one stvarčice, koje većini Srba nedostaju dok su meni ionako bljak, za njihov nedostatak baš i ne plačem. Sad sam tamo gde u ovim godinama i želim da budem, uživam u jednom drugom tipu hedonizma, prilično suprotnom od pređašnjeg života, i želim da to činim što duže. Tako da su mi zdravlje i život sada bitniji nego slobode, koje sam u dovoljnoj meri izarčio.

 

Ne sumnjam da nekom mlađem mnogo što-šta nedostaje pa se oseća merama bezbednosti ugroženim. Ja se osećam ugroženim ako mi pijana ekipa magaraca prođe suviše blizu, svi glasno pričajući (da ne kažem urlajući), i pošteno šire svoje kapljice prema meni i ugrožavaju mi ono što sada imam. I pored raznih ozbiljnih njesra u životu (hebiga, bez tog sastojka se izgleda nikako ne može), život je ipak lep i želim da potraje. Zato mogu privremeno da se odreknem delova hedonizma i da pređem u ekstremnu samozaštitu. Ako purnjanjem ili plivanjem na dva kilometra od obale prikratim život, to je moj izbor. Ako mi ga neka budaletina koja nije spremna da drži distancu i nosi masku prekrati, to definitivno nije moj izbor. Meni mere bezbednosti manje ugrožavaju slobodu nego oni, koji te mere bezbednosti krše. Zbog takvih sam primoran da sprovodim to što sprovodim. Ovde trenutno svi moraju da nose brnjicu (masku) na ulici na otvorenom jer je 2000 budala moralo da uživa u svojoj slobodi da napravi masovnu Corona žurku.

 

 

Edited by Akiro
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, urosg3 said:

Odlican text. Mozemo da se pitamo da li bi naseljenost ili mentalitet uticala drugacije, ali ima istine u jednom komentaru ispod texta a to je da je lockdown realno samo pomerio krivu, to kad se sad cudimo zasto ima povecanja obolelih....pre ili kasnije vecina mora napolje.

One sa rizikom zastiti, a i vala znaju i oni da su u rizicnoj grupi, a ostalo da se svet vrati u normalu.

 

 

36 minutes ago, wwww said:

Ovo sto su bili na techno zurci u Kelnu tesko da su bili zabrinuti za to od cega ce da zive i da li ce da primaju socijalnu pomoc. :wink2: Naprotiv, oni su ti koji ce da uticu da mnogi drugi ostanu bez posla i spadnu na socijalnu pomoc. A znas kako? Tako sto ce virus biti rasprostranjeniji u generalnoj populaciji, pa ce zakaciti i ove sto brinu o svojoj egzistenciji (roditelje te omladine), pa ce ti da donesu virus u firmu, prenesu na kolege, pa ce onda mnogo zaposlenih da ode na bolovanje/u izolaciju, pa se nece moci da odrzava redovna proizvodnja, pa ce firme da zapadnu u skripac i propadnu... A sve zbog toga jer se omladini diglo da uziva u masovnoj techno zurci posto njih "ne pogadja".

Ali mozda ce ubrzati herd immunity i doci do resenja?

Nemoj pogresno da me razumes, ja sam protiv zurki, ali nemam pojma kakav je ovo zivot zadnjih 5 meseci. Ne prija mi taj zivot, osecam se kao krtica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, urosg3 said:


Ovaj tekst je na nivou onog kad neko dodje u Beograd na dva dana, od cega noc provede na splavovima, i onda se odusevi kako se u Srbiji odlicno zivi, svi se zabavljaju, veseli, opusteni...

Nije mu palo na pamet da bi svi ti ljudi koje je vidjao po gradu radije bili negde drugde, ali posto ne moze da se putuje, iskristili jedan od pet suncanih dana svedskog leta, da prosetaju decu. Po gradu, jer je Gröna Lund, gde bi inace otisli - zatvoren.

A turisticku guzvu i opste veselje koje je video na Gotlandu, mogao je da vidi i u Vrnjackoj Banji - domaci turisti koji zbog covida nisu otisli u Spaniju, i lokalci koji su to iskoristili da podignu cene u nebesa. Cudna mi cuda. 
A kad vec prikazuje krivulje broja obolelih, trebalo bi citaoce da uputi i u to o kolikim apsolutnim brojevima se tu radi, u odnosu na koliki broj stanovnika. Takodjer mi nedostaju i utisci iz prepunog metroa u kome niko ne nosi masku, a distanca ne moze da se drzi i da hoces. Ah da, pretpostavljam da je taj dozivljaj preskocio, dobar mu bio i taksi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vilhelmina said:


Ovaj tekst je na nivou onog kad neko dodje u Beograd na dva dana, od cega noc provede na splavovima, i onda se odusevi kako se u Srbiji odlicno zivi, svi se zabavljaju, veseli, opusteni...

Nije mu palo na pamet da bi svi ti ljudi koje je vidjao po gradu radije bili negde drugde, ali posto ne moze da se putuje, iskristili jedan od pet suncanih dana svedskog leta, da prosetaju decu. Po gradu, jer je Gröna Lund, gde bi inace otisli - zatvoren.

A turisticku guzvu i opste veselje koje je video na Gotlandu, mogao je da vidi i u Vrnjackoj Banji - domaci turisti koji zbog covida nisu otisli u Spaniju, i lokalci koji su to iskoristili da podignu cene u nebesa. Cudna mi cuda. 
A kad vec prikazuje krivulje broja obolelih, trebalo bi citaoce da uputi i u to o kolikim apsolutnim brojevima se tu radi, u odnosu na koliki broj stanovnika. Takodjer mi nedostaju i utisci iz prepunog metroa u kome niko ne nosi masku, a distanca ne moze da se drzi i da hoces. Ah da, pretpostavljam da je taj dozivljaj preskocio, dobar mu bio i taksi.

pa da, zato sam i reko nije baš neki medij.
 

Link to comment
Share on other sites

Žena deli kancelariju sa jednim starijim kolegom koji tvrdi da mu korona ne može ništa, treba živeti, nosi masku nikad, stavi vizir ponekad i nakon svađe sa mojom ženom. Ne želi nikakve mere da poštuje, ima prava na slobodu i na normalan život, smatra da je zdrav i da se čuva, a ako je sudbina da se razboli, jbg. E, sad, moja žena je ušla u četvrti mesec trudnoće i ne želi da prestane da radi, ali i ne može u potpunosti da ostvari svoje pravo na rad jer ima lika u kancelariji koji je pogledao dva-tri yt snimka koju je dobio na viberu i pročitao negde da ne može svet da stane zbog gripe. Verovatno ima i neko svoje sopstveno istraživanje koje pokupi sa neta, sa podacima koje ne može da proveri, pa na osnovu toga smatra da mu je njegova sloboda i pravo na život ugrožen, jer isto je i bez maske i sa maskom.

 

Ako me je ova jebena vojska nečemu naučila, to je da slušam neki autoritet. Nemam blage veze šta je virus, ali znam da prepoznam nekoga ko to zna.  Koliko god taj ceo naš stručni štab smešan i debilan, imaš primere drugih država i štabova koji insistiraju na sličnim stvarima-jebwna maska, higijena ruku i distanca. Baš je teško to ispuniti, zar ne?

 

 

 

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Referent said:

Žena deli kancelariju sa jednim starijim kolegom koji tvrdi da mu korona ne može ništa, treba živeti, nosi masku nikad, stavi vizir ponekad i nakon svađe sa mojom ženom. Ne želi nikakve mere da poštuje, ima prava na slobodu i na normalan život, smatra da je zdrav i da se čuva, a ako je sudbina da se razboli, jbg. E, sad, moja žena je ušla u četvrti mesec trudnoće i ne želi da prestane da radi, ali i ne može u potpunosti da ostvari svoje pravo na rad jer ima lika u kancelariji koji je pogledao dva-tri yt snimka koju je dobio na viberu i pročitao negde da ne može svet da stane zbog gripe. Verovatno ima i neko svoje sopstveno istraživanje koje pokupi sa neta, sa podacima koje ne može da proveri, pa na osnovu toga smatra da mu je njegova sloboda i pravo na život ugrožen, jer isto je i bez maske i sa maskom.

 

Te sto ne veruju da korona postoji poslao bih na jedno 2 nedelje u neku kovid bolnicu na volonterski rad, cisto da se upoznaju sa materijom.

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Referent said:

Žena deli kancelariju sa jednim starijim kolegom koji tvrdi da mu korona ne može ništa, treba živeti, nosi masku nikad, stavi vizir ponekad i nakon svađe sa mojom ženom. Ne želi nikakve mere da poštuje, ima prava na slobodu i na normalan život, smatra da je zdrav i da se čuva, a ako je sudbina da se razboli, jbg. E, sad, moja žena je ušla u četvrti mesec trudnoće i ne želi da prestane da radi, ali i ne može u potpunosti da ostvari svoje pravo na rad jer ima lika u kancelariji koji je pogledao dva-tri yt snimka koju je dobio na viberu i pročitao negde da ne može svet da stane zbog gripe. Verovatno ima i neko svoje sopstveno istraživanje koje pokupi sa neta, sa podacima koje ne može da proveri, pa na osnovu toga smatra da mu je njegova sloboda i pravo na život ugrožen, jer isto je i bez maske i sa maskom.

 

Ako me je ova jebena vojska nečemu naučila, to je da slušam neki autoritet. Nemam blage veze šta je virus, ali znam da prepoznam nekoga ko to zna.  Koliko god taj ceo naš stručni štab smešan i debilan, imaš primere drugih država i štabova koji insistiraju na sličnim stvarima-jebwna maska, higijena ruku i distanca. Baš je teško to ispuniti, zar ne?

 

Kakav kretenoid. Ajde što ne veruje u koronu, ali kakav mentol treba da budeš da sediš u kancelariji sa trudnicom i tako se ponašaš. Pa makar zbog nje budi čovek, ima li tu neke ljudskosti?

 

Čuvajte se.

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...