Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Just now, ZiS said:

Verujem ti...ja necu biti deo bilo kakvog krda, obora ili neke druge "stoka related" grupacije...Mislim da je svrsishodno spreciti okupljanja za 1 maj, nije to bas svaki dan, mislim da treba da ostane zabrana kretanja u nocnim satima, recimo posle 22:00, ostalo svako po svom nahodjenju, niko nam nece pomoci ako sami sebi ne pomognemo... 

a zašto neko večeras nije sprečio okupljanje? Ma idi ili je za sve ili nije ni za koga, zakon mora da je isti za sve.
ma šta ja pišem...
naravno u redu je, zatvaraj građane da bi podrška vođi bila uspešnija, ma da...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Pa 210 s leve strane Gausove krive nije isto kao 210 s desne strane krive...mislim, trend je dosta razlicit

Jeste, slazem se, stoji i da moramo da se otvaramo i radimo. Ipak razlika u ponasanju i merama je drasticna, od teatralnosti do pevaj Srbijo zemljo junaka. Broj zarazenih i umrlih jos nije krenuo da pada sa platoa, ali pada rejting.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

 

Ne bih rekla da je u redu spasavati ekonomiju po cenu ljudskih zivota, ali to sam mozda samo ja.

A ne znam ni da li ce se nesto posebno spasiti, za sada ne izgleda tako.

 

......

 

Definitivno, previse mrtvih za nikakvu korist. Ionako ovde u Svedskoj delimo sudbinu sveta, i sto se tice ekonomije, i sto se tice svega ostalog. Nije moralo ovoliko ljudi ni do sada da umre, a daleko je od gotovog.

Racuni ce se svoditi kasnije, nismo u poziciji da ocenjujemo efekte bilo koje od opcija.

Eto, ja bi radije da sam u Svedskom scenariju. Mislim da su veliki gradovi trebali da uvode mere, naravno, ali ne vidim nikakvu korist u tome da se bez obzira na specificnosti, uvode zatvaranja koja u stvari nemaju bas mnogo efekata za smanjivanje broja umrlih. Ono po fazonu one size fits all.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, urosg3 said:

a zašto neko večeras nije sprečio okupljanje? Ma idi ili je za sve ili nije ni za koga, zakon mora da je isti za sve.
ma šta ja pišem...
naravno u redu je, zatvaraj građane da bi podrška vođi bila uspešnija, ma da...

Pa sta sad hoces da ti kazem? Da treba da izadjemo da protestujemo? Da, treba ali bi onda bili, u ovom momentu, ista stoka kao ta sto si je gledao svojim ocima...Meni licno ce ovaj karantin naneti ogromne posledice, verovatno necu biti u mogucnosti da radim svoj posao do avgusta a pitanje i koliko ce to trajati posle i ne znam kako cu preziveti. Opet, ne mogu ni da budem toliko neodgovoran pre svega prema clanovima porodice koji su ugrozeni...Jesam za to da je ljudima pre svega trebalo drobiti o nacinima kako sebe mogu da zastite, u svim novinama, na svim medijima...umesto toga mi smo imali politicku kampanju, dr ozona i milion drugih gluposti...

Edited by ZiS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, zakkturbo said:

U naselju Sava Kovačević (valjda se i dalje tako zove) u Zemunu, se večeras u vreme zabrane okupljanja skandiralo Đilase lopove uz baklje. Pored toga, na jednom od solitera je postavljeno ozvućenje kako bi se održao tzv koncert, posle obraćanja AV na RTS-u.  

 

44 minutes ago, urosg3 said:

na Banjici njih 10 ispred zgrade. Sišao da ih vidim, jedan mi preti kačketom, kaže:
"vidiš šta piše ovde" a piše CAJ i ja kaže, piše caj. Kaže bizgov "čitaj ćirilicom" da ispadne SAJ

 

Kažem mu jurite teroriste dok se derete ovde?

Eto toliko o medicini epidemologiji i struci. Ladno za njih ne važi policijski čas. Dobro ni za mene, ali toliko o motivima. E moj Kone

 

Jeste li odgovorili protivmerama?

Link to comment
Share on other sites

Just now, ZiS said:

Pa sta sad hoces da ti kazem? Da treba da izadjemo da protestvujemo? Da, treba ali bi onda bili, u ovom momentu, ista stoka kao ta sto si je gledao svojim ocima...Meni licno ce ovaj karantin naneti ogromne posledice, verovatno necu biti u mogucnosti da radim svoj posao do avgusta a pitanje i koliko ce to trajati posle i ne znam kako cu preziveti. Opet, ne mogu ni da budem toliko neodgovoran pre svega prema clanovima porodice koji su ugrozeni...Jesam za to da je ljudima pre svega trebalo drobiti o nacinima kako sebe mogu da zastite, u svim novinama, na svim medijima...umesto toga mi smo imali politicku kampanju, dr ozona i milion drugih gluposti...

evo i ja sam prekršio policijski čas, da bih svojim očima video. Majkemi prvi put.

Neverovatna scena, nadrealno. Čeka ih bus u vreme jebenog policijskog časa, i vraća ih kući. Iz političkih razloga.
jbt nismo isto. 
Dakle opet oni mogu sve, a mi da se povlačimo, pa neću više, neću opet. 

Just now, Laki21 said:

 

 

Jeste li odgovorili protivmerama?

nema protivmera za ovo.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

 

Garant! Prosto je neverovatno da imaju vise umrlih nego zarazenih danas

4076 new cases and 4419 new deaths in the United Kingdom "Public Health England (PHE) has developed a new method of reporting daily COVID-19 deaths, to give a more complete number of those who have died from the virus. For the first time from today, Wednesday 29 April 2020, the government’s daily figure will include deaths that have occurred in all settings where there has been a positive COVID-19 test, including hospitals, care homes and the wider community. Scotland, Northern Ireland and Wales already report out-of-hospital deaths. Today’s figures have been revised retrospectively by PHE since the first death on 2 March 2020 to include additional data sources. This will bring the total number of deaths in the UK to 26,097 from 2 March until 28 April, including 765 deaths reported in the 24 hours to 5 pm on 28 April [...]"  [source] [source]

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Cavani said:

Sta se to dodjavola desilo u UK pa ima 4,5k mrtvih danas, mora da je neka greska.

 

Negde je pisalo da mnogi objavljuju cifre samo onih koji su umrli u bolnici. Ja ne znam da li je to slucaj sa UK, pa su mozda naknadno ubacili sve cifre.

 

U NYC umrle u kuci ne pokupe danima:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sta se desava kad preteras sa spasavanjem:

 

Roughly half of all U.S. workers stand to earn more in unemployment benefits than they did at their jobs before the coronavirus pandemic shut down swaths of the U.S. economy, a result of government relief that employers say is complicating plans to reopen businesses.

 

https://www.wsj.com/articles/coronavirus-relief-often-pays-workers-more-than-work-11588066200

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Baby said:

 

Negde je pisalo da mnogi objavljuju cifre samo onih koji su umrli u bolnici. Ja ne znam da li je to slucaj sa UK, pa su mozda naknadno ubacili sve cifre.

 

U NYC umrle u kuci ne pokupe danima:

 

 

 

Strasno, u Americi je vise umrlo ljudi od korone, nego sto je poginulo vojnika u Vijetnamu za sve one godine rata :classic_ohmy:

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, urosg3 said:

evo i ja sam prekršio policijski čas, da bih svojim očima video. Majkemi prvi put.

Neverovatna scena, nadrealno. Čeka ih bus u vreme jebenog policijskog časa, i vraća ih kući. Iz političkih razloga.
jbt nismo isto. 
Dakle opet oni mogu sve, a mi da se povlačimo, pa neću više, neću opet. 

nema protivmera za ovo.

 

Pa sad, nećeš sigurno da pucaš u njih, ali ništa te ne košta da nezadovoljstvo izraziš na drugi način. Recimo, preko zvučnika i sl.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, nemanjaol said:

Sto se tice maske kao izvora zaraze, jbm li ga to moze biti opasnost, ali ukoliko ne cackas masku ne mozes da je zarazis. Svakako se ovde ne bi ni ocekivalo da svi nose epidemioloske maske, vec visekratne pamucne, a i verujem da bi se ljudi brzo navikli da ih ne cackaju. . 


Uh kad bi znao kako je to teško... kažem ti kao profesionalac koji nekoliko sati dnevno nosi masku i ima “refleks” da ne sme da je pipne kad je u operacionoj sali i nikad mi se to nije desilo. Ali, baš sam danas primetio koliko često je pipkam i nameštam dok sam izvan sale (od pre dve nedelje moramo da je nosimo sve vreme u bolnici), pa to je takav neizdrž da ne mogu da ti opišem... mogu da zamislim kako je ljudima koji nemaju naviku da je nose. Btw, juče sam je nosio pola sata u prodavnici, htedoh da crknem.

 

8 hours ago, ciao said:

Uopste se ne slazem sa tobom po ovom pitanju - to sto ti pises vazi za 85+ !

ljudi 65+ su vrlo cesto u odlicnoj formi i fizicki i mentalno i ne treba ih tretirati kao da su mentalni debili. Mislis da jedna Angla Merkel naprimer (68 godina) nije sposobna da brine o sebi nego treba Vucic da je stiti? Mozda za Trampa jos i moze da se kaze ali on je takav kakav je u bilo kojim godinama, ne zato sto ima 74. Jako mnogo svetskih lidera pa i kandidata su 65+, znaci to nisu ni mala deca ni tinejdzeri, to su ozbiljni ljudi , svesni, i uglavnom i upaseni koji bi se brinuli o sebi i osecali se mnogo bolje da ih Vucic ostavi na miru.

Ovi na zapadu stariji koji umiru su uglavnom staracki domovi. U ostalim zemljama u regionu - napr Hrv koliko vidim nisu 65+ zatvoreni a ni ne umiru bas u velikim masama


65+ u Srbiji je 85+ u Nemačkoj. Možda malo preterano, ali iz iskustva rada u gerijatrijskoj populaciji mogu da ti sa velikom dozom odokativne sigurnosti tvrdim da su seniori na zapadu bar 10-15 godina biološki mlađi od svojih vršnjaka u Srbiji.

 

6 hours ago, Laki21 koji lebdi said:

Kad smo vec kod prevoznih sredstava (da se vrstimo temi inace ce @Eddard da nam prakticno pokaze koje kosti najsporije zarastaju 🙂 


Misliš - koje najbolnije zarastaju 😬?

  • Like 5
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

da sumiram situaciju:
stvarno od večeras svaka rasprava na temu struke, profilakse, mera države - može slobodno da prestane, i da nastavimo na politici. Nema smisla zaista, jer očigledno ne važi za sve.
Vođa se od 3 dana šerpovanja dovoljno ukakio da popušta policijski čas, koji je, kad bi se gađali bakljama, bio uveden za dobro građana. Sad će da se naljuti i ukine sve mere, ne obožavamo ga dovoljno.
Stvarno, šta je to pandemija?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, CLakiSH said:

Da, bas se Cicvu uplasio serpovanja.

Posto ce serpovanje da se logicno nastavi zestokom borbom na twiteru.

 

A palamudice se i na forumu koliko vidim ovaj post. Naravno da je steta kad vidi ceo svet. Prenose s vesti, vidi se da ima probleme...i mora biti ko pseto odan,cim krene da krivulja..lako ce ga zbaciti..

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...