Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

50 stranica ispisano za 2 nedelje? Najvaznija preventivna mera bi trebalo da bude zabrana gledanja televizije, pretpostavljam da je ona izvor zaraze, ja je nemam :roflmao:. Internet nije tako opasan, ipak se mogu naci i normalne informacije. 

 

Pomozite starijim ljudima da se izoluju sto bolje mogu ako zaista zelite biti od koristi, a vi nastavite normalno svoje zivote kao da ce 100 godina biti mir :classic_biggrin: i toeto ...... koji vam je k.arantin?

 

Kakav je mene grip pokosio pre 2-3 godine, to je bilo zajebano, ovo je vise onako .... treca liga virus.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Denis Jasharevic said:

50 stranica ispisano za 2 nedelje? Najvaznija preventivna mera bi trebalo da bude zabrana gledanja televizije, pretpostavljam da je ona izvor zaraze, ja je nemam :roflmao:. Internet nije tako opasan, ipak se mogu naci i normalne informacije. 

 

Pomozite starijim ljudima da se izoluju sto bolje mogu ako zaista zelite biti od koristi, a vi nastavite normalno svoje zivote kao da ce 100 godina biti mir :classic_biggrin: i toeto ...... koji vam je k.arantin?

 

Kakav je mene grip pokosio pre 2-3 godine, to je bilo zajebano, ovo je vise onako .... treca liga virus.

Hoće li se moderacija pozabaviti ovim forumašem? Kakav attention whore... Već par puta pokušava da zasere temu kao i svaku drugu... 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Green23 said:

Hoće li se moderacija pozabaviti ovim forumašem? Kakav attention whore... Već par puta pokušava da zasere temu kao i svaku drugu... 

 

Sta? Da me karantira prisilno?

 

Ja sam doktor bre, ja pricam strucno, ne prenosim kurir i informer. Smanjujem paniku u stanovnistvu, sto je vrlo znacajna mera. Znacajnija od mnogih.

 

Zastiti se ne moze niko. Neki ce razviti paranoju, cestitam, to je opasnije od korone. Ruke valjda vec perete. Stariji ljudi su ugrozeni i jos neke kategorije, pomozite .... i toeto. Nema nikakvog privlacenja paznje.

 

Niti ja preporucujem nekakvo divljanje. Napisah, zivite svoj zivot normalno. Slusajte Vucica, vlast je vlast. :s_d:

 

 

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Koliko ovaj virus i sami pacijenta i celokupna medicinska paznja oko njih moze da utice na proces lecenja drugih pacijenata i ljudi koji su bolovali od drugih stvari pre ovog sranja, ili su sad krecu sa lecenjem od nekog non-corona case-a ?

 

Edited by BattleBorn
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Denis Jasharevic said:

50 stranica ispisano za 2 nedelje? Najvaznija preventivna mera bi trebalo da bude zabrana gledanja televizije, pretpostavljam da je ona izvor zaraze, ja je nemam :roflmao:. Internet nije tako opasan, ipak se mogu naci i normalne informacije. 

 

Pomozite starijim ljudima da se izoluju sto bolje mogu ako zaista zelite biti od koristi, a vi nastavite normalno svoje zivote kao da ce 100 godina biti mir :classic_biggrin: i toeto ...... koji vam je k.arantin?

 

Kakav je mene grip pokosio pre 2-3 godine, to je bilo zajebano, ovo je vise onako .... treca liga virus.

 

Nestorovicu ti li si ?

Link to comment
Share on other sites

50 stranica ispisano za 2 nedelje? Najvaznija preventivna mera bi trebalo da bude zabrana gledanja televizije, pretpostavljam da je ona izvor zaraze, ja je nemam [emoji23]. Internet nije tako opasan, ipak se mogu naci i normalne informacije. 
 
Pomozite starijim ljudima da se izoluju sto bolje mogu ako zaista zelite biti od koristi, a vi nastavite normalno svoje zivote kao da ce 100 godina biti mir :classic_biggrin: i toeto ...... koji vam je k.arantin?
 
Kakav je mene grip pokosio pre 2-3 godine, to je bilo zajebano, ovo je vise onako .... treca liga virus.
Znam da je mišljenje kao dupe i imaš pravo na njega, ali...

Zamolio bih i tebe i sve druge koji imaju mišljenje da je ovo zaista najsmešniji virus na svetu, da ne relativizujete ipak ovu situaciju, dok se (ako se) ikad i potvrdi da je ovo najobičniji gripčić. Do tada ćemo se ipak držati onoga što nam kažu stručnjaci (oni pravi, ne forumski) jer se ipak ovde, na kraju krajeva, radi o nečijim životima. Ja ne želim da svojom nonšalancijom dovedem do toga da neko izgubi život, pa ne želim ni da se ovde takve stvari propagiraju.

Hvala.
  • Like 17
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, BattleBorn said:

Koliko ovaj virus i sami pacijenta i celokupna medicinska paznja oko njih moze da utice na proces lecenja drugih pacijenata i ljudi koji su bolovali od drugih stvari pre ovog sranja, ili su sad krecu sa lecenjem od nekog non-corona case-a ?

 

dosta, to je jedan od glavnih razloga zasto drzave pokusavaju da ga odrze pod kontrolom tj da pokusaju da smanje broj ljudi koji ce ga odjednom dobiti. zbog preoterecenje samog sistema koje cine zdravstveni radnici i medicinska sredstva koja su im potrebna i naravno primarno zbog zdravlja svih gradjana se i uvode sve ove mere. za iran i kinu koje su pod medijskom crnom zavesom cenzure mozemo samo da naslutimo kako se njihov zdravstveni sistem nosi sa ovim problemom dok za italiju ipak postoje izvestaji.

https://www.theguardian.com/world/2020/mar/13/italian-doctor-an-experience-i-would-compare-to-a-world-war

https://www.nytimes.com/2020/03/12/world/europe/12italy-coronavirus-health-care.html

e sad da li su ove tri zemlje najcrnji scenario koji se desava kada zaraza zahvati veliki broj populacije (a samim tim i najrizicnije grupe) ili nesto sto ceka i vecinu drugih zemalja to niko u ovom trenutku ne moze da zna.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Eddard said:

Znam da je mišljenje kao dupe i imaš pravo na njega, ali...

Zamolio bih i tebe i sve druge koji imaju mišljenje da je ovo zaista najsmešniji virus na svetu, da ne relativizujete ipak ovu situaciju, dok se (ako se) ikad i potvrdi da je ovo najobičniji gripčić. Do tada ćemo se ipak držati onoga što nam kažu stručnjaci (oni pravi, ne forumski) jer se ipak ovde, na kraju krajeva, radi o nečijim životima. Ja ne želim da svojom nonšalancijom dovedem do toga da neko izgubi život, pa ne želim ni da se ovde takve stvari propagiraju.

Hvala.

 

Bravo za ucitavanje, velemajstorski.

 

Strucnjaci, neforumski, su vec rekli da je ovaj virus 5-10 puta bezopasniji od SARSa. Losa vest je da se mnogo lakse prenosi. I to je to. Tu vise nema sta da se kaze.

 

Ja procenjujem da ce steta EKONOMSKA biti bar 5-10 puta veca nego ona devastirajuca od SARS-a tako da ni u ludilu ne bih napisao da je ovo najsmešniji virus na svetu.

 

Ovo bi mogao pre postati najtuzniji virus na svetu.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Predlazem da se izdvoji tema sa saljivim pogledom na epidemiju korone gde bi mogli da se skupe asocijativni postovi kao onaj @Bek i nesto crnohumornih i izdvoje sa ozbiljnog dela teme. Pa kome je stresno i neprimerno da cita, neka ne ulazi. 

 

Ima nesto sto se razlikuje od zemlje do zemlje sto je tesko proceniti ako se ne znaju lokalni uslovi. Razlicite zemlje se odlucuju za razlicite taktike. U UK su se odlucili kako se meni cini da rade kao sa decjim boginjama. Da se sto vise zarazi i stekne imunitet "copora". Cini mi se da je i svedska taktika takva. I prema onome sto su pisali @Doorn i @Sunshine State i holandska.  Ne mogu da procenim koliko se to uklapa u lokalni mentalitet (originalni) i kakve su reakcije ljudi. Jedino sto su u UK bili transparentni sa tim, a ostali se "prave mrtvi".

 

 

https://www.independent.co.uk/news/health/coronavirus-herd-immunity-uk-covid-19-pandemic-outbreak-flu-a9400171.html

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, riviera said:

dosta, to je jedan od glavnih razloga zasto drzave pokusavaju da ga odrze pod kontrolom tj da pokusaju da smanje broj ljudi koji ce ga odjednom dobiti. zbog preoterecenje samog sistema koje cine zdravstveni radnici i medicinska sredstva koja su im potrebna i naravno primarno zbog zdravlja svih gradjana se i uvode sve ove mere.

 

tocno.

 

i onda neodgovorni imbecil koga boli uvo za propisane mjere sprjecavanja brzog sirenja epidemije nonsalantno dodje u bolnicu na svoj (ranije) dogovoren operativni zahvat, i onda se silno zacudi (a mozda cak i razbjesni?) kad sazna da sad, odjednom, nema vise operacija. kako nema? e pa tako nema, vasa operacija je odgodjena, radimo samo hitne slucajeve. i aj sad ti objasni tom imbecilu da je upravo on kriv sto je tome tako.

 

...

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Denis Jasharevic 

 

Pa exactly, lakše se prenosi i od virusa običnog gripa (da ne mešamo sad SARS), nemamo ama baš ništa protiv njega i pregaziće bolnice, tako da ni zdravstveni sistem neće moći da ga izdrži. Ako ga budemo olako shvatili.

 

Zato i tvoja preporuka da ljudi nastave normalno da žive svoj život, well - neće moći. Takođe, kako i da razumem tvoju zajebanciju o virusu sa televizije (malo si bolji od Nestorovića, on ga je našao na Facebooku) i zajebanciju o k.rantinu osim kao relativizaciju? Znamo se dobro, znam ja da voliš da se zajebavaš sa svim i svačim, ali bar sačekaj da prođe, pa se zajebavaj. 

 

Što se ekonomske štete tiče, biće katastrofalna, to je svakome jasno, ali ne bih želeo da neko shvati kako će to biti isključivo posledica nepotrebno preteranih mera u sprečavanju širenja virusa, medijske panike i sl. Ne, biće posledica pravih mera u sprečavanju širenja virusa. 

Link to comment
Share on other sites

 

29 minutes ago, Plavi Golub said:

Predlazem da se izdvoji tema sa saljivim pogledom na epidemiju korone gde bi mogli da se skupe asocijativni postovi kao onaj @Bek i nesto crnohumornih i izdvoje sa ozbiljnog dela teme. Pa kome je stresno i neprimerno da cita, neka ne ulazi. 

 

Ima nesto sto se razlikuje od zemlje do zemlje sto je tesko proceniti ako se ne znaju lokalni uslovi. Razlicite zemlje se odlucuju za razlicite taktike. U UK su se odlucili kako se meni cini da rade kao sa decjim boginjama. Da se sto vise zarazi i stekne imunitet "copora". Cini mi se da je i svedska taktika takva. I prema onome sto su pisali @Doorn i @Sunshine State i holandska.  Ne mogu da procenim koliko se to uklapa u lokalni mentalitet (originalni) i kakve su reakcije ljudi. Jedino sto su u UK bili transparentni sa tim, a ostali se "prave mrtvi".

 

 

https://www.independent.co.uk/news/health/coronavirus-herd-immunity-uk-covid-19-pandemic-outbreak-flu-a9400171.html

 

 

 Pa i Angela Merkel je pričala sličnu priču kao i britanski premijer pa Nemci ipak zatvaruju škole?

 

Ako ima neko iz Holandije ili Švedske, šta pišu tamošnji mediji, da l' je bila neka javna rasprava, prosto mi je neverovatno da se neka, bilo kakva vlast odluči da svesno u startu ide na VEĆI broj umrlih, zbog mogućeg kasnijeg benefita? Šta to oni znaju što ostali Evropljani i američki CDC ne znaju?

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, stray_cat said:

 

 

 Pa i Angela Merkel je pričala sličnu priču kao i britanski premijer pa Nemci ipak zatvaruju škole?

 

Ako ima neko iz Holandije ili Švedske, šta pišu tamošnji mediji, da l' je bila neka javna rasprava, prosto mi je neverovatno da se neka, bilo kakva vlast odluči da svesno u startu ide na VEĆI broj umrlih, zbog mogućeg kasnijeg benefita? Šta to oni znaju što ostali Evropljani i američki CDC ne znaju?

Moja prijateljica Holandjanka, lekar (hirurg i psihijatar) kaze mi sinoc kad sam je pitala kakve su im mere"naredili":"Government advised to cancel all meetings with more than 100 patients or health care workers ( they have to stay healthy to work)"

Skole i dalje rade...

 

Edit: univerziteti zatvoreni od ponedeljka, osnovne i srednje skole rade

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...