Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, erwin said:

 

Bravo za KrŠ, kad smo ovakvim nošenjem maski, ovakvom distancom i ovim procentom vakcinacije zauzdali Koronu, mogu da nam poslovičnom disciplinovane zemlje tipa Nemačka, Danska, onaj izvakcinisani Portugal zavide na stručnosti KrŠ. Kakav bre admiral, general šta onaj beše u Portugalu, mi imamo Dariju!

  • Like 1
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

Bravo za KrŠ, kad smo ovakvim nošenjem maski, ovakvom distancom i ovim procentom vakcinacije zauzdali Koronu, mogu da nam poslovičnom disciplinovane zemlje tipa Nemačka, Danska, onaj izvakcinisani Portugal zavide na stručnosti KrŠ. Kakav bre admiral, general šta onaj beše u Portugalu, mi imamo Dariju!

Meanwhile in Koracica, Kosmaj, Serbia.....

 

the-simpsons-homer-simpson.gif

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

pa kad ih vec spasava Bog nek teraju do kraja!

 

Inace, IQ uopste nije pokazatelj da li ce neko da se vakcinise ili postuje mere. Ima mnogo tzv. intelektualaca (naturalista, "prirodnjaka") koji ne spadaju u mentalno zaostale, a ponasaju se nerazumno tokom ove pandemije.

Iskreno receno ja nisam nikad mislila da je status intelektualca, ili diploma, prikaz kompletnog IQ. U nekom smislu mogu biti izuzetno glupi iako su zvanicno inteligentni. Ja sam i ranije objasnjavala da je pogresno govoriti da vakcinu odbijaju neki krezubi neobrazovani, to uopste nije tacno.

A vise nisam ni sigurna sta je ustvari razumno u ovoj pandemiji

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Kum uredno u subotu doputovao iz USA. Medjutim zagubili mu kofere negde usput (Čikago - Beč - Sofija) pa je trebalo da ode do Sofije da ih pokupi što je predvidjalo novo testiranje. U nedelju test - pozitivan, danas u kovid ambulanti brzi test isto pozitivan. Pretpostavljam da se negde usput zarazio…

 

Inače lekarka mu prepisala samo neke vitamine i kaže da može da šeta samo kad/da nema puno ljudi :classic_biggrin:

Ništa kontrola, za 14 dana je “slobodan”

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, wwww said:

Srbija je ovde tek na 38. mestu, ali s kosilicom. Ako bi racunali da je duplo vise umrlih nego sto je prijavljeno onda bi Srbija trebalo da bude rame uz rame s Rumunijom i Hrvatskom

https://www.economist.com/graphic-detail/coronavirus-excess-deaths-tracker

 

Mi smo na 5-om mestu, jedno vreme smo bili treći. Pošto još nije uključen veliki broj umrlih u Novembru, možda se vratimo na podijum. 

 

Znači, Srbija nije samo lider u regionu, nego u samom vrhu u celom svetu.

Link to comment
Share on other sites

U Francuskoj rekordnih 180 000 zarazenih danas. Ne menjaju bitno mere za sada, razmislja se ali kazu da je omicron manje opasan ali obzirom da ima mnogo slucajeva to moze da komplikuje situaciju. Vraceno na bar tri dana nedeljno da se radi na distanci, jos se razmislja o drugim stvarima kao naprimer koliko dana izolacije i slicno. I sve vise se pominje sto je i @Sunshine State pomenula prelezanost korone u smislu kako izgleda daje duzi imunitet, pominje se oko godinu i po dana, i da se imunitet odnosi po svoj prilici na mnoge mutacije.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, erwin said:

Znaci vecina visokoobrazovana. Jos ako uzmes u obzir da dosta ovih nisko obrazovanih, su followers ....reko im neko sa autoritetom... 

Uz to kazu 53% u ovom istrazivanju su primali vakcinu protiv gripa, pa onda o kakvim anti-vaxerima pricamo? 

I ne analizira obrazovanje po starosnoj strukturi (tipa koliko je ovih "some college" ustvari studenti) jer mladi cesce smatraju da njima ne treba vakcina. 

Prica o neobrazovanim, u USA rednekovima, koji glasaju za Trampa, I koji su antivaxeri je prosto stereotip napravljen u medijima. Naravno da ima I takvih, I ne kazem da ih nema dosta u % od svih protiv vakcina, ali to nije standardan profil nekog ko nece covid vakcinu. Pricam o US samo.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Znaci vecina visokoobrazovana. Jos ako uzmes u obzir da dosta ovih nisko obrazovanih, su followers ....reko im neko sa autoritetom... 

Uz to kazu 53% u ovom istrazivanju su primali vakcinu protiv gripa, pa onda o kakvim anti-vaxerima pricamo? 

I ne analizira obrazovanje po starosnoj strukturi (tipa koliko je ovih "some college" ustvari studenti) jer mladi cesce smatraju da njima ne treba vakcina. 

Prica o neobrazovanim, u USA rednekovima, koji glasaju za Trampa, I koji su antivaxeri je prosto stereotip napravljen u medijima. Naravno da ima I takvih, I ne kazem da ih nema dosta u % od svih protiv vakcina, ali to nije standardan profil nekog ko nece covid vakcinu. Pricam o US samo.

 

Famozni confirmation bias na delu. Problem je u poverenju. Ono ne korelira sa obrazovanjem, a moze da bude i obrnuto proporcionalno. A ako je nepoverljiv, obrazovan covek ce traziti izvore koji 'potvrdjuju' njegovo nepoverenje i, nazalost, lako ce ih naci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://7news.com.au/sport/tennis/benoit-paire-rages-after-testing-positive-for-covid-19-ahead-of-australian-open-c-5118866

 

Jeste da je rec o sportu/sportisti, ali moze i na ovu temu - francuski teniser Benoit Pair je "poludeo" jer je po "250. put" testiran pozitivno na  covid:

 

"„Zdravo, moje ime je Benoa Paire i po 250. put sam pozitivan na COVID“, objavio je Francuz u sredu sa nepoznate lokacije.

„Iskreno, ne mogu više da se nosim sa ovim COVID s***om.”

Paire, koji je vakcinisan i ponovio da je "100 odsto" za vakcine, rekao je da ima curenje iz nosa.

„Ali zbog svih ovih karantina provedenih u sobi na drugom kraju sveta, psihički se ne osećam dobro!“ dodao je on."

 

Ovaj 32-godišnjak je propustio US Open 2020. zbog pozitivnog testa na COVID samo nekoliko dana pre prvog kola.

Zatim je izdržao 14 dana teškog karantina pre ovogodišnjeg Australijan opena u februaru nakon što je osoba na njegovom letu za Melburn bila pozitivna.

Paire se nadao promeni sreće 2022. godine, potencijalno uz pomoć igrača koji odbijaju vakcinu i koji bi propustili Australijan open.

„U Melburnu više nema karantina ako ste vakcinisani“, rekao je u novembru.

„Oni koji nisu vakcinisani, mene ne zanimaju. Ako ne igraju, tim bolje za mene. Ne zanimaju me drugi igrači.

„Motivisan sam da imam odličnu sezonu sledeće godine. Ako ima ljudi koji ne žele da se vakcinišu, onda treba da ostanu u Evropi.

"To nije moj problem. Morate biti vakcinisani da biste otišli u Australiju. Vakcinisan sam i radujem se što ću igrati tamo.”

 

Ja se iskreno nadam da ce najnovije preporuke CDC-ja da potvrde da li je moguce da se karantin smanji na 5 dana, jer ako se ovako nastavi da svi koji imaju kijavicu (a i njihovi kontakti) moraju po 14 dana u izolaciju, tesko cemo se vratiti normalnom zivotu 😞

 

 

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Sunshine State said:

https://7news.com.au/sport/tennis/benoit-paire-rages-after-testing-positive-for-covid-19-ahead-of-australian-open-c-5118866

 

Jeste da je rec o sportu/sportisti, ali moze i na ovu temu - francuski teniser Benoit Pair je "poludeo" jer je po "250. put" testiran pozitivno na  covid:

 

"„Zdravo, moje ime je Benoa Paire i po 250. put sam pozitivan na COVID“, objavio je Francuz u sredu sa nepoznate lokacije.

„Iskreno, ne mogu više da se nosim sa ovim COVID s***om.”

Paire, koji je vakcinisan i ponovio da je "100 odsto" za vakcine, rekao je da ima curenje iz nosa.

„Ali zbog svih ovih karantina provedenih u sobi na drugom kraju sveta, psihički se ne osećam dobro!“ dodao je on."

 

Ovaj 32-godišnjak je propustio US Open 2020. zbog pozitivnog testa na COVID samo nekoliko dana pre prvog kola.

Zatim je izdržao 14 dana teškog karantina pre ovogodišnjeg Australijan opena u februaru nakon što je osoba na njegovom letu za Melburn bila pozitivna.

Paire se nadao promeni sreće 2022. godine, potencijalno uz pomoć igrača koji odbijaju vakcinu i koji bi propustili Australijan open.

„U Melburnu više nema karantina ako ste vakcinisani“, rekao je u novembru.

„Oni koji nisu vakcinisani, mene ne zanimaju. Ako ne igraju, tim bolje za mene. Ne zanimaju me drugi igrači.

„Motivisan sam da imam odličnu sezonu sledeće godine. Ako ima ljudi koji ne žele da se vakcinišu, onda treba da ostanu u Evropi.

"To nije moj problem. Morate biti vakcinisani da biste otišli u Australiju. Vakcinisan sam i radujem se što ću igrati tamo.”

 

Ja se iskreno nadam da ce najnovije preporuke CDC-ja da potvrde da li je moguce da se karantin smanji na 5 dana, jer ako se ovako nastavi da svi koji imaju kijavicu (a i njihovi kontakti) moraju po 14 dana u izolaciju, tesko cemo se vratiti normalnom zivotu 😞

 

 

Menjaju se pravila u Australiji, bukvalno svaki dan. U Australiji je za pozitivne vakcinisane izolacija 7 dana ako su prestali simptomi koliko se sećam.

Edited by Darko
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darko said:

Menjaju se pravila u Australiji, bukvalno svaki dan. U Australiji je za pozitivne vakcinisane izolacija 7 dana ako su prestali simptomi koliko se sećam.

 

Nadam se da ce se globalno promeniti, jer stvarno nema potrebe da vakcinisani, bez nekih ozbiljnijih simptoma, budu 14 dana u izolaciji

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

Znaci vecina visokoobrazovana.

 

Ne znači, u pitanju su udeli unutar definisanih grupa, a ne raspodela u celoj populaciji.

 

Sa doktoratom je po tabeli 2% anketiranih, a sa nezavršenim faksom ili završenom srednjom ili sa manje od srednje skoro 50%.

Edited by erwin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

Prica o neobrazovanim, u USA rednekovima, koji glasaju za Trampa, I koji su antivaxeri je prosto stereotip napravljen u medijima.

 

Pa neće baš biti. Po x-osi su udeli Trampovih glasova u okruzima, a po y-osi udeo vakcinisanih. Jasno se vidi da je najmanje vakcinisanih tamo gde se masovno glasalo za Trampa.

 

4HMpXU5.jpeg

 

https://www.vox.com/22587443/covid-19-vaccine-refusal-hesitancy-variant-delta-cases-rate

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

Znaci vecina visokoobrazovana. Jos ako uzmes u obzir da dosta ovih nisko obrazovanih, su followers ....reko im neko sa autoritetom... 

Uz to kazu 53% u ovom istrazivanju su primali vakcinu protiv gripa, pa onda o kakvim anti-vaxerima pricamo? 

I ne analizira obrazovanje po starosnoj strukturi (tipa koliko je ovih "some college" ustvari studenti) jer mladi cesce smatraju da njima ne treba vakcina. 

Prica o neobrazovanim, u USA rednekovima, koji glasaju za Trampa, I koji su antivaxeri je prosto stereotip napravljen u medijima. Naravno da ima I takvih, I ne kazem da ih nema dosta u % od svih protiv vakcina, ali to nije standardan profil nekog ko nece covid vakcinu. Pricam o US samo.

 

Harvard, Princeton, 99% vakcinisanih.

Link to comment
Share on other sites

Zavisnost vakcinacije (levo) i broja umrlih (desno) od udela glasova za Trampa. Crni plus je državni prosek, plavi plus prosek okruga gde se masovno glasalo za Bajdena, crveni plus prosek okruga gde se masovno glasalo za Trampa.

 

0kJ3yXh.png

 

Udeli među nevakcinisanima - pristalice i članovi republikanaca po poslednjim podacima imaju 3,5x veći udeo među onima koji se još nisu vakcinisali od pristalica i članova demokrata, dok je u aprilu situacija bila skoro izjednačena.

 

LKgK2O0.png

 

https://www.npr.org/sections/health-shots/2021/12/05/1059828993/data-vaccine-misinformation-trump-counties-covid-death-rate

Edited by erwin
  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, urosg3 said:

Mediji ubrzano menjaju narativ:
 

 

 

 

Pitam se koliko je medijski narativ bio ispravan i pre.

Po medijima i kad su došle vakcine se ispostavljalo da je delta nešto lakša od ranijih sojeva, ali se više širi pa zato opasnija. A da li je zaista bila teža?

Sada po medijima priča da je omikron opušteniji od delte iako je faktor širenja još dosta veći. A da li je zaista opušteniji?

 

Pandemija sa narativom.

Pod medijima ja podrazumevam i ove uticajne tviter naloge sa kojih erwin deli observacije...

 

 

No ako će zaista da se ide na smanjenje doživljaja - radujem se tome.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

FDA Says Rapid Tests at Home Have ‘Reduced Sensitivity’ for Omicron

 

"Sada, kada je Omicron preplavio američki kapacitet za testiranje na COVID-19, malo je neprikladno vreme da Uprava za hranu i lekove (FDA) prizna da mnogi testovi na koje se ljudi oslanjaju da bi saznali da li imaju virus možda i nisu od velike pomoći pri otkrivanju transmisivnije varijante. Prema upozorenju izdatom u utorak, brzi, kucni antigen testovi imaju „smanjenu osetljivost“ za detektovanje Omikrona, potvrđujući sumnju mnogih koji su više puta prijavili da su negativni tokom Omikronskog talasa, čak i kada su pokazivali simptome.

Najava je objavljena nakon što su preliminarne studije, koje su sprovele Rapid Acceleration of Diagnostics Nacionalnog instituta za zdravlje, otkrile da testovi na antigen i dalje mogu da otkriju Omicron u uzorcima koji sadrže živi virus, ali nisu tako pouzdani kao što su bili sa drugim sojevima virusa."

Link to comment
Share on other sites

Ono kad sam sebi dodjes glave!

 

1. https://us.yahoo.com/news/self-proclaimed-plague-spreader-dies-114105097.html

 

Italijanski anti-vakser i poricatelj COVID-a koji je izazvao bijes nakon što se proglasio „širiocem kuge“ i hvalio se kako je hodao bolestan i bez maske u supermarketu, sada je mrtav od COVID-19, prema izvještajima lokalnih medija.

Mauricio Burati, takođe poznat kao Mauro iz Mantove, preminuo je u ponedeljak u bolnici u Veroni, samo nekoliko nedelja nakon što je hospitalizovan. Imao je 61 godinu.

 

2. https://nltimes.nl/2021/12/29/covid-19-kills-coronavirus-vaccine-skeptic-robin-fransman-53

 

Robin Fransman, poznati kritičar holandske politike o koronavirusu i otvoreni skeptik prema vakcinama protiv Covid-19, preminuo je u utorak od Covid-19. Ovaj 53-godišnjak je prvi put otkrio na Tviteru da je bio pozitivan na koronavirus SARS-CoV-2 3. decembra uveče. Njegov život je okončan 28. decembra u bolnici OLVG u Amsterdamu, izvestio je Parool.

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Laki21 said:

 

Harvard, Princeton, 99% vakcinisanih.

Ako je preko 20% ljudi sa doktoratom i nešto ispod 20% populacije sumnjičavo prema vakcinama taj procenat je mogao biti postignut samo pritiscima, društvenim i institucionalnim.

 

2 hours ago, erwin said:

Zavisnost vakcinacije (levo) i broja umrlih (desno) od udela glasova za Trampa. Crni plus je državni prosek, plavi plus prosek okruga gde se masovno glasalo za Bajdena, crveni plus prosek okruga gde se masovno glasalo za Trampa.

 

0kJ3yXh.png

 

Udeli među nevakcinisanima - pristalice i članovi republikanaca po poslednjim podacima imaju 3,5x veći udeo među onima koji se još nisu vakcinisali od pristalica i članova demokrata, dok je u aprilu situacija bila skoro izjednačena.

 

LKgK2O0.png

 

https://www.npr.org/sections/health-shots/2021/12/05/1059828993/data-vaccine-misinformation-trump-counties-covid-death-rate

Debata o švedskom modelu 2.0.

 

Postoje i drugi parametri kojima se može meriti uspeh u borbi protiv epidemije. Kao što nisu Tegnela namazali katranom i perjem nego je ostao popularan i pored relativnog neuspeha u odnosu na Skandivaniju  tako je i smer toka ljudi unutar USA iz demokratskih rajeva na zemlji sa sve visokim procentima vakcinacije, drakonskim merama i boljom pozicijom na worldometru ka republikanskim paklenim rupama.

 

 

Edited by Cyrus Smith
slovo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...