Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Quote

Idemo , opet steže  zavjera Cie, Vatikana, Soroševih Talibana, Satanista ,   prepotentne   medicine i surove epidemiološke triaže.  Nemojte slučajno da poštujete nikakve mjere, nedaj bože da se vakcinišete, bolje časno da se boluje i iskreno širi zaraza medju prijateljima ,  nego potpasti pod uticaj zlih sila.
  Najvažnije je sada da razlikujete ko je  prijatelj a ko  neprijatelj. Korona je naš iskreni prijatelj, medicinska nauka  surovi, podmukli neprijatelj.  
Onaj ko nas zarazi, to je iskren drug, ko nas upozorava je prodana duša, koji ima procenat od svake vakcine , od satnice na respiratoru.  
  Pozor, postoji rizik da za vakcinisane nema mjesta u raju, jer čin vakcinisanja dokazuje da dotični nema vjere.

Napisao - Rambo Amadeus

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

E, sad sam ga ugasila! Ovako: odem danas oko 16.30 h kod prijateljice, donela sa letovanja u Grckoj neke sitnice za skolu da obraduje mog unuka pa da svratim.....i svratim, sedimo u maloj dnevnoj sobi, prozori, vrata, sve otvoreno, pricamo kad telefon zvoni: javlja joj prodavacica u cijoj je radnji redovna pa je svratila i dans pre podne, da je upravo dobila pozitivan test na koronu pa da je obavesti. Lepo. Gledamo se, vidim kako prijateljicu obliva crvenilo, pocne da muca kako je samo na kratko bila u radnji, platila, prodavacica joj vratila kusur, otisla.....pita kad mi je bila druga doza, kazem bas pre 3 dana proslo 6 meseci od onog nikakvog Sinofarma....tesim je da ne treba da se pravda, nije znala, bice sve dobro, obe smo vakcinisane. Presede nam kafa: glupo se osecam i zbog nje a i zbog sebe jer sam postala tako neoprezna, raspustila se, masku nosim samo po prodavnicama i pijaci..dobro, i u biblioteci, na drugim mestima me i nema.....ne mogu tek tako da odem od nje i ostavim je sa tim glupim osecajem krivice, sta je ucinjeno - ucinjeno je. Posedim jos malo, dodjem kuci i drmnem 2x5000 ij D3 vitamina, probiotik, cak i onaj zaboravljeni Ge+.....i sad mogu samo da cekam.....mislim da nikad nisam bila blize virusu. I nije prijatno. Zato sto je glupo.


Mislim da za sebe nemaš razloga za brigu, jedino za prijateljicu. Ako je pokupila virus trebalo bi da prodje neki period inkubacije, tako da mislim da nije dovoljno vremena proslo da bi i ona mogla da zarazi druge, pa tako ni tebe. Ali za nju postoji opasnost.



Ovde ima reci o tome. I pomenut je sličan slučaj. Jeste iz oktobra prošle godine ali nisam čuo da se stav i saznaje povodom ovoga promenilo

 

https://medical.mit.edu/covid-19-updates/2020/10/exposed-to-covid-19-how-soon-contagious

 

 

It’s difficult to pinpoint exactly when, after exposure to COVID-19, an infected individual would become contagious. However, based on what we know about the incubation period for this virus, there’s almost no chance that your sister could have passed on the virus to your family members just 24 hours after being exposed herself.
 

Tesko je precizirati kada, nakon izlaganja Covid-19, inficirana osoba postaje zarazna. Ipak, na osnovu onoga sto znamo o inkubacionom periodu virusa, gotovo da ne postoje šanse da je tvoja sestra mogla da prenese virus članovima tvoje porodice samo 24 sata nakon sto je sama bila izložena. 
 

@Eddardnadam se da je korektan i validan izvor

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, ras kass said:

Gledao sam jutros na 7 news Australia lekara iz Sidneja. I on kaze pandemija nevakcinisanih, nema potpuno vakcinisanih na intenzivnoj nezi, tj uopste ih nije bilo ove godine.

Hmmm, to nije 100% tačno. Možda trenutno nema ali imali smo bar jednu smrt puno-vakcinisane osobe. Naravno bio je neki starac ali opet, nije nula. Ohrabrujuća vest je kada svaki put pomenu brojke u ICU-u, uglavnom skoro svi su nevakcinisani, što znači da vakcine rade svoj posao. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, stray_cat said:

Biće interesantno šta će(te vi) Fajzerovci duradite.

 

Fajzer 🙂 a možda i Sputnik V.  

 

https://rs.n1info.com/zdravlje/ruski-naucnici-modifikovali-sputnjik-v-za-upotrebu-protiv-delta-soja/

 

Negde sam pročitala, ne mogu da nađem link, da se treća doza Fajzera daje posle 6 meseci..i u dilemi sam- Fajzer-Sputnik.

 

Treću dozu bih trebala da dobijem u novembru jer je tada 6 meseci od druge doze.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Pletilja said:

E, sad sam ga ugasila! Ovako: odem danas oko 16.30 h kod prijateljice, donela sa letovanja u Grckoj neke sitnice za skolu da obraduje mog unuka pa da svratim.....i svratim, sedimo u maloj dnevnoj sobi, prozori, vrata, sve otvoreno, pricamo kad telefon zvoni: javlja joj prodavacica u cijoj je radnji redovna pa je svratila i dans pre podne, da je upravo dobila pozitivan test na koronu pa da je obavesti. Lepo. Gledamo se, vidim kako prijateljicu obliva crvenilo, pocne da muca kako je samo na kratko bila u radnji, platila, prodavacica joj vratila kusur, otisla.....pita kad mi je bila druga doza, kazem bas pre 3 dana proslo 6 meseci od onog nikakvog Sinofarma....tesim je da ne treba da se pravda, nije znala, bice sve dobro, obe smo vakcinisane. Presede nam kafa: glupo se osecam i zbog nje a i zbog sebe jer sam postala tako neoprezna, raspustila se, masku nosim samo po prodavnicama i pijaci..dobro, i u biblioteci, na drugim mestima me i nema.....ne mogu tek tako da odem od nje i ostavim je sa tim glupim osecajem krivice, sta je ucinjeno - ucinjeno je. Posedim jos malo, dodjem kuci i drmnem 2x5000 ij D3 vitamina, probiotik, cak i onaj zaboravljeni Ge+.....i sad mogu samo da cekam.....mislim da nikad nisam bila blize virusu. I nije prijatno. Zato sto je glupo.

 

ArMDEAC.gif

 

:classic_biggrin:

  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Akiro said:

 

 

Inače, Grci kod testova redovnim danima (sem vikenda i ponedeljka) uredno premašuju 100,000 testova. Juče 102,298 testiranih, pozitivnost 3,2%. Tu mi sa naših 12,87% na 12,869 testova loše izgledamo.

 

Da, ali oni traze testiranje za bilo sta, sam si pisao o tome. Mozda kad bi i mi tako testirali i kod nas bi bile brojke "bolje" 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da nam je vise doktora i ljudi kao sto su Radmilo Jankovicu i Sekler (ovaj drugi poceo malo da se busa i qrci ali idalje pica pametno i korisno)


https://rs.n1info.com/vesti/jankovic-nemamo-vise-snazan-bedem-vakcinisanih-politicko-koketiranje-s-temom/

Quote

...
„Mi koji ovo pratimo od prošle godine, možemo dobro da procenimo o čemu se radi, ovo postaje privatna pandemija nevakcinisanih ljudi. Ja nemam podatke ni kompletnu sliku novoinficiranih ljudi, ali moguće je da je 90 posto nevakcinisanih među njima. Međutim, juče smo čuli termin proboj imuniteta, izgubili smo nepotrebno vreme“, kazao je Janković.
...



https://www.blic.rs/vesti/drustvo/dr-jankovic-ovo-postaje-privatna-pandemija-nevakcinisanih-ljudi-a-vlast-i-opozicija/2nrq3w0

Quote

Ono što njega, kako je rekao, čini tužnim, jeste da sve počinje da ima "jednu vrstu političkog kapitala".

- Vlast računa na glasove ovih ljudi, a bogami i opozicione stranke koketiraju s tim. Oni (antivakseri) imaju potencijal određenog broja glasova i njima niko neće da se zamera - naveo je Janković.



Na kraju jeste Kurir i za njih tipican naslov ali najdetaljniji osvrt na debilnu peticiju, odnos prema nevakcinisanom osoblju na njegovom odeljenju (intenzivnoj nezi), antivaksere, pocetak skole, kovid propusnice...
https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/3751003/dr-radmilo-jankovic-dvocifren-broj-mrtvih-vec-sledece-nedelje
 

Quote

Svakako, u mojoj intenzivnoj nezi ne mogu da rade medicinske sestre ili lekari koji neće da se vakcinišu, pa da zaraze, recimo, nekoga ko je došao da operiše karcinom debelog creva i da umre od kovida.

I zato ste poslali pet nevakcinisanih sestara da rade na sterilizaciji?

- Da, tih pet sestara sada radi na sterilizaciji. I kod mene nema nikog više nevakcinisanog, nijednog lekara. Ne možemo nekome da oduzemo pravo na rad bez zakonske regulative, ali možemo učiniti sve da naše zdravstveno osoblje ne zarazi nekog drugog.


 

Quote

Iznenađuje li vas što su profesori pokrenuli peticiju protiv vakcinacije dece?

- Zaprepašćen da tako nešto može da se desi u mojoj državi, gledao sam spisak potpisnika i nisam video imena lekara iz Niša, niti onih koji su radili u kovidu. Dobro je što je reakcija Medicinskog fakulteta u Beogradu, čije dvoje profesora to propagira, prilično snažna. To je plamflet, tu nema ni jednog jedinog naučnog dokaza, već samo paušalne ocena tipa "ima protokola koji su efikasni"...

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Tomiprunet said:

 

Da, ali oni traze testiranje za bilo sta, sam si pisao o tome. Mozda kad bi i mi tako testirali i kod nas bi bile brojke "bolje" 

Bojim se da bi bile gore. Grci sad imaju turističku sezonu, sve je dobro popunjeno, velike su gužve svuda, i ipak se nekako drže ispod 4%. Toliko i na temu da maske ne rade posao. Imaju minimum mera, ali maske u prodajnim objektima su apsolutni must. Takođe i svo uslužno osoblje (prodavci, kelneri, etc) nosi maske, bilo to napolju ili unutra. Čak i lik, koji prodaje šećernu vatu na ulici nosi masku. Turisti samo u prodajnim objektima. Obzirom da je učešće Delta soja kod Grka 80%, biće da maske ipak nešto malo utiču.

 

Kod nas je full sloboda (ako ne po propisima, ono bar u praksi) i čisto sumnjam da možemo bolje da teramo od Grka. Njima je stalo do njihovog naroda i privrede a ne do ulizavanja kojekakvim bilmezima u fazonu "jači smo od sudbine" zbog izbora.

 

P.S. sulude brojke testova su, između ostalog, da bi se nahvatali asimptomatični. 

Link to comment
Share on other sites

Bojim se da bi bile gore. Grci sad imaju turističku sezonu, sve je dobro popunjeno, velike su gužve svuda, i ipak se nekako drže ispod 4%. Toliko i na temu da maske ne rade posao. Imaju minimum mera, ali maske u prodajnim objektima su apsolutni must. Takođe i svo uslužno osoblje (prodavci, kelneri, etc) nosi maske, bilo to napolju ili unutra. Čak i lik, koji prodaje šećernu vatu na ulici nosi masku. Turisti samo u prodajnim objektima. Obzirom da je učešće Delta soja kod Grka 80%, biće da maske ipak nešto malo utiču.
 
Kod nas je full sloboda (ako ne po propisima, ono bar u praksi) i čisto sumnjam da možemo bolje da teramo od Grka. Njima je stalo do njihovog naroda i privrede a ne do ulizavanja kojekakvim bilmezima u fazonu "jači smo od sudbine" zbog izbora.
 
P.S. sulude brojke testova su, između ostalog, da bi se nahvatali asimptomatični. 

Ne znam, ali znam da sam ja u covid ambulanti, ne bi bilo mnogo pozitivnih. Svakog ko dodje bih pitao da li je isao na letovanje i da li je vakcinisan, pa kad bi odgovor bio da i ne, onda bih rekao ajd idite kuci, kad ne mozete izdrzati bez letovanja sami ste krivi.

Inace sto se tice izbora i vakcinacije. Mislim da nema veze. Svakako velika vecina njegovih pristalica je vakcinisano. To samo opozicija izmislja da pokupi poene.
Jednostavno ljudi nece da se vakcinisu.
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Tomiprunet said:

Inace sto se tice izbora i vakcinacije. Mislim da nema veze. Svakako velika vecina njegovih pristalica je vakcinisano. To samo opozicija izmislja da pokupi poene.
Jednostavno ljudi nece da se vakcinisu.

Njegovi birači su (između ostalih srpskih bisera) debelo- i kratkovrate spodobe niskog čela, dokazi Darvinove teorije, kojima je vrh intelektualnog dometa kajla, upljuvavanje na stolu nekog splava uz zvuke Cece i Seke ili upljuvavanje na stadionu, i stav "niko nam ništa ne može, jači smo od sudbine". To je i jedan dobar deo ekipe, koja ne želi da se vakciniše. Ili uzmimo U-model, koji je ove pominjan. Antivakseri opisano dno-dna i delom PHD-ovci, a masteri za vakcinu. Ostavimo PHD-ovce po strani, imaš mastere, koji su, ako se dobro sećam (mrzi me sada da tražim), nekih 80-90% za vakcinu (i za opoziciju) i sa druge strane dokaze Darvinove teorije, koji su protiv vakcine (a za AvAv-a).

 

Teško da je velika većina njegovih pristalica vakcinisano. Koji beše gradovi i opštine vode na temu vakcinacije? Jel ima procentualno više vakcinisanih u centru Beograda ili na Altini, Plavim horizontima i u Zemun polju?

 

Itekako se Vučić mnogima uvlači, a posebno stoki. Zato je Srbija i imala najslabije mere u civilizovanom svetu i dopuštalo se da se i to malo mera masovno krši jer bi bilo kakvo ozbiljnije primoravanje na mere razljutilo "gospodu" volovskog vrata i niskog čela. Oni su možda samo jedan segment antivaksera, ali veoma značajan segment kao biračko telo. I za kreativne vatromete na tuđim krovovima.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Akiro said:

Bojim se da bi bile gore. Grci sad imaju turističku sezonu, sve je dobro popunjeno, velike su gužve svuda, i ipak se nekako drže ispod 4%. Toliko i na temu da maske ne rade posao. Imaju minimum mera, ali maske u prodajnim objektima su apsolutni must. Takođe i svo uslužno osoblje (prodavci, kelneri, etc) nosi maske, bilo to napolju ili unutra. Čak i lik, koji prodaje šećernu vatu na ulici nosi masku. Turisti samo u prodajnim objektima. Obzirom da je učešće Delta soja kod Grka 80%, biće da maske ipak nešto malo utiču.

 

Kod nas je full sloboda (ako ne po propisima, ono bar u praksi) i čisto sumnjam da možemo bolje da teramo od Grka. Njima je stalo do njihovog naroda i privrede a ne do ulizavanja kojekakvim bilmezima u fazonu "jači smo od sudbine" zbog izbora.

 

P.S. sulude brojke testova su, između ostalog, da bi se nahvatali asimptomatični. 

Ovo što princeza priča se manje više slaže, tu i tamo se nahvata poneko bez maske od turista, od osoblja baš i ne. Zakazivanje za antigenski je danas za sutra ukoliko turista ima sreće, ukoliko nema prekosutra. One brze testove iz apoteke nismo ni probali.
Obzirom da je dosta ljudi u Nidri bilo iz Srbije, prelivaju se lokalni običaji pretpostavljam 🙂 Za kršenje propisanih mera klinci su se organizovali pa imali su straže.

Inače iz grupe je od njih pedesetak 5 pozitivnih, potvrđeno PCR, u oba autobusa. Vozili su se satima bez maske zajedno. Svi bez jakih simptoma preležali na nogama. Vakcinisanih je bilo ispod pola, na moju nevericu.

Link to comment
Share on other sites

Njegovi birači su (između ostalih srpskih bisera) debelo- i kratkovrate spodobe niskog čela, dokazi Darvinove teorije, kojima je vrh intelektualnog dometa kajla, upljuvavanje na stolu nekog splava uz zvuke Cece i Seke ili upljuvavanje na stadionu, i stav "niko nam ništa ne može, jači smo od sudbine". To je i jedan dobar deo ekipe, koja ne želi da se vakciniše. Ili uzmimo U-model, koji je ove pominjan. Antivakseri opisano dno-dna i delom PHD-ovci, a masteri za vakcinu. Ostavimo PHD-ovce po strani, imaš mastere, koji su, ako se dobro sećam (mrzi me sada da tražim), nekih 80-90% za vakcinu (i za opoziciju) i sa druge strane dokaze Darvinove teorije, koji su protiv vakcine (a za AvAv-a).
 
Teško da je velika većina njegovih pristalica vakcinisano. Koji beše gradovi i opštine vode na temu vakcinacije? Jel ima procentualno više vakcinisanih u centru Beograda ili na Altini, Plavim horizontima i u Zemun polju?
 
Itekako se Vučić mnogima uvlači, a posebno stoki. Zato je Srbija i imala najslabije mere u civilizovanom svetu i dopuštalo se da se i to malo mera masovno krši jer bi bilo kakvo ozbiljnije primoravanje na mere razljutilo "gospodu" volovskog vrata i niskog čela. Oni su možda samo jedan segment antivaksera, ali veoma značajan segment kao biračko telo. I za kreativne vatromete na tuđim krovovima.

Ovde kod mene a svi koje znam da glasaju za sns su vakcinisani. Tako da samo kaze i tim tvojima vakcina ili vrati stan jos kako bi se vakcinisali.
Opozicija izmislja jer joj je to sad zaista jedini zec iz rukava.
Umesto sto su pustili utakmice, koncerte i festivale, trebalo je pustiti decu u skole.
 
Jednog dana ce biti jasna posledica svega ovoga, ali sada nije popularno pricati o kolegama sa studija koji su upisali fax 2020. godine i jos ne znaju kako dotična zgrada izgleda.

Mozda je i to plan da stanovnistvo bude sve gluplje. A i koji ce im skola kad postoji fakultet u Novom Pazaru.
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

Poslednji info: plan je da se makar do kraja septembra izgura "normalan rezim" nastave. Za posle ce vidimo.

 

Inace daleko je 1. septembar, jos 10 dana sa ovim brojkama... Svasta je moguce. I ja se slazem sa @Hugo Punch da je trebalo iskoristiti leto i dobru situaciju da se organizuje nastavni proces. 

kakav-je-srbenda-bio-djak.jpg

:s_d:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Prijatelj Mitar said:

Poslednji info: plan je da se makar do kraja septembra izgura "normalan rezim" nastave. Za posle ce vidimo.

 

Inace daleko je 1. septembar, jos 10 dana sa ovim brojkama... Svasta je moguce. I ja se slazem sa @Hugo Punch da je trebalo iskoristiti leto i dobru situaciju da se organizuje nastavni proces. 

Mislim da nema šansi ni da se krene, ako dobro procenjujem, a nadam se da grešim. Od alibi mera online nastava je poslednji bastion koji će da padne. Ej bre nije ti ovo Šve`cka.

Link to comment
Share on other sites

Sinoc mi stago pelet. Pozovem ove moje prijatelje sto su bili u Grckoj da pomognu istovar, i posle sedimo pijemo pivo, i pricamo kako se sin od jednog prijatelja prijavio da dobrocoljno sluzi vojni rok. Pre toga je hteo da upise kurs za policajca ali nije prosao i neko mu je rekao da ako odsluzi vojsku da ce mu se sansa povecati da se upise sledeci put za policajca. I tako njegov tata nesretan sto je ovaj to odlucio, ima 19 godina, "zelen" neko mu je napunio glavu i onda dodjosmo do toga kako ce ga sad tamo u vojsci vakcinisati protiv koronavirusa, njega mladog, a ceo zivot je pred njim, bla bla bla. Kaze kako je neki taxista (njegov neki prijatelj, stariji covek oko 60g) dovezo svoje roditelje da prime vakcinu i dok je tamo sa njima radio prijavu, ta medicinska sestra ga pita da li se on vakcinisao. Kaze da nije i da nije razmisljao. Kaze ona da ima vakcina pa ako hoce moze da se vakcinise kad je vec tamo. I on onako taxista sam , radim sa ljudima i pristane on i vakcinise se. ( ne seca se da li je sputnik ili sinofarm ) i kako je izlazio iz zgrade na stepenicama padne i umre. Roditelje nije sacekao odneo kuci. Da bi kao razlog smrti bio infarkt, zvanicno. 

Onda nije ni cudo sto su toliko protiv vakcinacije, pa sad evo jutros citam kako Sekler predlaze da se uvede kazna za ove koji nisu vakcinisani a sede u kaficu, tako sto kad bi seli da za nekoliko minuta dodje komunalna i da proverava QR kodove, pa ko nema da se kazni, jer je to njemu pricao da tako rade u Austriji. Sve ja to razumem, da treba da se vakcinise, ako ni zbog cega onda zbog samog sebe. Ali po meni je i to malo maltretiranje gradjana. Po meni je mnogo lakse promenuti zakon, ako treba da se menja, (ionako ga menjaju ako i odgovara neki propis , pravilo) i da se uvede obavezna vakcinacija. Vec ovako na ovaj nacin , pritisak, sve izgleda kao nesto sto nije cisto, tj da smrdi. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...