Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 hours ago, Darko said:

Tzv. factcheck-eri za su tvrdili isto tako da je lab leak hipoteza teorija zavere. Dok nisu promenili mišljenje. 

 

5 minutes ago, Angelia said:

 

Nije mi trebao google da mi kaze da su ravnozemljasi idioti, A sad treba da mi kaze da nije logicno da je virus pobegao iz 1 od 4 labaratorije koje je bas tamo. Ili da mi kaze da mozda vakcine koje nisu testirane dovoljno dugo - mozda imaju neke druge posledice.

 

Zasto nas socijalne mreze i MSM tretiraju kao idiote? Oni ce da nam serviraju istinu, jer smo mi suvise glupi da razumemo informacije. Ko ih je postavio kao arbitre istine? Ti, ja - ko?

 

Ako me to cini trampistom, zato sto postavljam pitanja, onda bi bilo dobro da svi budemo trampisti.

 

Iskreno, ja mislim da su naterani od strane aktivista. Oni bi više voleli da se ne bave time, vlasnik Twitera je baš to izjavio kod Rogana. U situaciji kada su uz manje ili više pritiska naterani da to rade iznajmljuju fact check usluge, po pravili levo i woke orjentisane.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Cyrus Smith said:

Tzv. factcheck-eri za su tvrdili isto tako da je lab leak hipoteza teorija zavere. Dok nisu promenili mišljenje. 

OK, veruj šta hoćeš, niko ti ne brani. Mada kada smo već kod teorija zavere, možda bi mogao da se zapitaš da li lik koji investira u kovid tretmane (Steve Kirsch), možda isto ima razlog da omaložava vakcine koje bi mu smanjile profit? Drugo, lik (Steve Kirsch) je enterpreneur - nije naučnik. Za to ti ne trebaju neki third-party fact check-eri, imaš Google pa pogledaj sam. 

 

Da me ne razumeš pogrešno - ne optužujem Steve-a da namerno širi laži, nemam dokaza za tako nešto niti znam koji mu je motiv. Ali, imam pravo da sumnjam u fakate izložene u ovom videu. Na primer, korišćenje anecdotal evidence tipa McLeod-ova zgrada itd itd. Kada se na to dodaju ostali izvori, onda jednostavno odbacim ovaj video kao neozbiljnu materiju. Inače, slažem se sa tobom da levica ide u krajnost ovih dana (trans muškarci da se takmiče kao žene i ostale gluposti), ali ovo je ipak nešto drugo - bar po meni. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darko said:

OK, veruj šta hoćeš, niko ti ne brani. Mada kada smo već kod teorija zavere, možda bi mogao da se zapitaš da li lik koji investira u kovid tretmane (Steve Kirsch), možda isto ima razlog da omaložava vakcine koje bi mu smanjile profit? Drugo, lik (Steve Kirsch) je enterpreneur - nije naučnik. Za to ti ne trebaju neki third-party fact check-eri, imaš Google pa pogledaj sam. 

 

Da me ne razumeš pogrešno - ne optužujem Steve-a da namerno širi laži, nemam dokaza za tako nešto niti znam koji mu je motiv. Ali, imam pravo da sumnjam u fakate izložene u ovom videu. Na primer, korišćenje anecdotal evidence tipa McLeod-ova zgrada itd itd. Kada se na to dodaju ostali izvori, onda jednostavno odbacim ovaj video kao neozbiljnu materiju. Inače, slažem se sa tobom da levica ide u krajnost ovih dana (trans muškarci da se takmiče kao žene i ostale gluposti), ali ovo je ipak nešto drugo - bar po meni. 

Motivi mogu da se nađu i sa druge strane. Za lab leak recimo nezameranje Kini, woke stav da će to izazvati nasilje prema Chinese American, Tramp je rekao pa moramo biti protiv i skrivanje finansiranja i gain of function research. Trebalo bi gledati podatke ali za to malo ko ima vremena i još manje ko znanja.

 

U tome je krah institucija i njihovih javnih lica kao Fauči. Trebalo bi da daju proverene informacije gde je moguće i da ukažu na moguće kontroverze i koriste više izraze tipa "izgleda da" i "dosadašnji podaci pokazuju" . Često puta i da daju par alternativa i kažu jednostavno ne znamo zasad. Umesto toga napadaju stav suprotan svome kao kvazinauku i teoriju zavere.Vrlo slično krahu poverenja u mainstream medije, NYT, WP, CNN i ostale.

 

Umesto toga imali smo prvo onu aferu sa laganjem o nepotrebnim maskama pa potpunu promenu stava kada se pojavio dovoljan broj, sumanute mere poput zabrane izlazaka i odlaska na plažu kad je već bilo jasnoda se zaraza napolju jako slabo prenosi, pa rezolutan stav o prirodnom poreklu virusa da bi kasnije procureli mejlovi da su i sami imali sumnje, pa ivermektin, potencijalni šteteni efekti najnovijih vakcina.

 

Meni se čini da su oni mislili da je u atmosferi panike i svakakvih gluposti po internetu odlučili manja šteta da mute i otvoreno lažu u ime višeg cilja, da se pandemija smiri i spasu životi i privreda. Vajnštajn, srednji bradonja, od početka govori da takav pristup osim što je nenaučan i nemoralan može u krajnoj liniji da dovede do približno istog ili većeg gubitka života i novca i da se mora naći bolji način moderacije javne diskusije tako da se dobro zasnovani glasovi, i njegov, ne prigušuju ismevanjem, demonetizacijom, cenzurom i davanjem pogrdnih epiteta. Sam kaže da će možda dokazi druge, ili neke treće, strane prevagnuti ali možda se to desi i drugoj strani (ako se dozvoli) pa bude neki nerešen ili rezultat tipa 3:2 u pogocima. Za sad je on ostvario malu pobedu probijanjem lab leak hipoteze u širu javnost. Nikad nije tvrdio da je virus biooružje i da je namerno pušten nego da je produkt istraživanja i da je najverovatnije slučajno iscureo. 

 

Za ostalo je suviše rano reći ali pošto je tvrdio da su dokazi za ivermektin relativno ubedljivi možda je interesantno ovo:

 

 

 

Ovaj tip ima više od milion pretplatnika, doktor koji daje izjave na Deutche Welle i ovde analizira neku veliku studiju koja zaključuje da ivermektin ima mesto u terapiji i prevenciji kovida. Za ivermektin, koji je jeftin i lako se proizvodi, zvaničan stav je da nema dokaza. Zašto bih sad više verovao Faučiju nego Dr Kempbelu? Pogotovo što je Fauči već uhvaćen u laži i pogrešnom mišljenju iz ko zna kog razloga.

 

Ja trenutno i nemam stav, čekam šta će se sve pojaviti, Na početku epidemije sam bio pravoveran, svađao se antivakserima i zaverašima na lokalnom sajtu uz dosta oštrog jezika. Može da mi se desi da ću morati da progutam neke rečenice na kraju balade ako je doživim.

Link to comment
Share on other sites

Bio u tazbini u Kg za vikend i u uvece odem na brzinu da kupim neko ladno pice do marketa u kraju, ali ne str Zika, nego trgovinski lanac.

Izasao, ukapiram da nisam poneo masku, vratim se po masku, ulazim u radnju, vidim kasirke ne nose maske. Ok. Idem po radnji, uzeo sta mi treba, zena ispred mene nema masku, klinke iza mene nemaju masku. Dolazim na red, kasirke koje stoje jedna do druge pogledaju me i bukvalno mi se zacenu u lice. Prvo pomislim da nisam usao nesto isflekan, rascupan, sta god, i tek mi onda dodje do mozga da je zbog maske. Ali ljudi, ne nesto kao sa strane, da prevrnes ocima ili slicno, nego pravo zacenjivanje u facu.

 

E, kad se ovaj narod na jesen ukombinuje sa delta sojem, ide nova pogibija. 

Edited by AgroLaki
slova
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, AgroLaki said:

Bio u tazbini u Kg za vikend i u uvece odem na brzinu da kupim neko ladno pice do marketa u kraju, ali ne str Zika, nego trgovinski lanac.

Izasao, ukapiram da nisam poneo masku, vratim se po masku, ulazim u radnju, vidim kasirke ne nose maske. Ok. Idem po radnji, uzeo sta mi treba, zena ispred mene nema masku, klinke iza mene nemaju masku. Dolazim na red, kasirke koje stoje jedna do druge pogledaju me i bukvalno mi se zacenu u lice. Prvo pomislim da nisam usao nesto isflekan, rascupan, sta god, i tek mi onda dodje do mozga da je zbog maske. Ali ljudi, ne nesto kao sa strane, da prevrnes ocima ili slicno, nego pravo zacenjivanje u facu.

 

E, kad se ovaj narod na jesen ukombinuje sa delta sojem, ide nova pogibija. 

 

Ako ce ti biti lakse, tako je i ovde u Holandiji - i ja sam pre neki dan bila jedina u supermarketu s maskom, pa su me neki "podsecali" da ne treba da se nose maske vise.

 

 

  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

Čekaj, stani! Koji su to mladi (do koliko godina)? Ja bi trebalo da 1.8. odem na more tamo pa me zanima, da li nas troje (gđa, princ i ja) možemo da pokupimo 450 eur i smanjimo troškove letovanja)? 

 

Mislim, mlad sam ja, nisam još ni u šestoj deceniji života!

  • Like 3
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Pletilja said:

Mogu da razumem komsiku Julijanu sto psuje Bila Gejtsa i ne veruje u postojanje virusa a sta misli o vakcinama, bolje da ne znate. Ono sto i dalje ne razumem je ovaj covek s pedigreom, takoreci vrhunski strucnjak koji kaze ovo:

https://www.facebook.com/watch/?v=1186721038455761

A jos manje razumem zasto ga naucna zajednica ne demantuje i pozove na odgovornost. Snimak je objavljen pre 2 dana, bar tako pise....

koji je ovo idiot?

kaze: dato 2,4 milijarde doza, od toga zabelezeno oko 200000 ("zastrasujucih") reakcija na vakcinu: od lokalnih na mestu uboda do generalnih.

Pa, idiote, to smo svi znali!

pa jos: najvise "komplikacija" je primeceno kod ljudi izmedju 18 i 64 godina, onda osoba izmedju 65 i 80 godina! Izem ti statistiku! Znaci najmanje reakcija medju osobama mladjim od 18 (koji nisu ni primili vakcine!) i onih preko 80 godina (ma nije nego! koliko li ima takvih ljudi?)

10000 smrtnih slucajeva na 2,4 milijarde doza!

dalje ne mogu da slusam! Ovu matoru drtinu treba zatuci ili baciti u zatvor da trune zbog sirenja panike i dezinformacija koje za posledicu mogu imati mnogo vise smrtnih slucajeva od ovih 10000 koje navodi da su izazvale vakcine.

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, shonke said:

Čekaj, stani! Koji su to mladi (do koliko godina)? Ja bi trebalo da 1.8. odem na more tamo pa me zanima, da li nas troje (gđa, princ i ja) možemo da pokupimo 450 eur i smanjimo troškove letovanja)? 

 

Mislim, mlad sam ja, nisam još ni u šestoj deceniji života!

18 do 25 godina. Njima 150 Ojrića možda još nešto i znače. Matori koji su zbog Covifa ostali bez posla dobijaju pomoć od 800 Eura. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Hugo Punch said:

Kako ste drugari?

 

Jel sve ok, zdravstveno?

 

Imam pitanje. Zašto su maske obavezne i dalje. U Nišu recimo već nekoliko dana nema novih slučajeva. Ne hospitalizacije već slučajeva. Korone nema u Nišu. Ako se vrati, ok, ali što sad ne ukinu maske?

 

 

Zato što ne znamo ko je na ulici iz Niša ko nije takva nekakva logika

 

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

koji je ovo idiot?
kaze: dato 2,4 milijarde doza, od toga zabelezeno oko 200000 ("zastrasujucih") reakcija na vakcinu: od lokalnih na mestu uboda do generalnih.
Pa, idiote, to smo svi znali!
pa jos: najvise "komplikacija" je primeceno kod ljudi izmedju 18 i 64 godina, onda osoba izmedju 65 i 80 godina! Izem ti statistiku! Znaci najmanje reakcija medju osobama mladjim od 18 (koji nisu ni primili vakcine!) i onih preko 80 godina (ma nije nego! koliko li ima takvih ljudi?)
10000 smrtnih slucajeva na 2,4 milijarde doza!
dalje ne mogu da slusam! Ovu matoru drtinu treba zatuci ili baciti u zatvor da trune zbog sirenja panike i dezinformacija koje za posledicu mogu imati mnogo vise smrtnih slucajeva od ovih 10000 koje navodi da su izazvale vakcine.
Xaxaxxa nisam jedina budala koja je slušala ovog, bar deo.
Što se tiče tih 240 hiljada nuspojave, debilno je što u isti kos svrstava crvenilo i bol u ruci na mestu uboda (što daje velika većina vakcina, mene je npr pre 15ak godina 3 dana bolelo rame na mestu gde sam primio obični vakcinu protiv gripa) kao i ozbiljne reakcije, opasne po život.
Drugo, 10000 je mrtvih koju su primili vakcinu. Na tom sajtu EURDRUG VIGILLANCE nema statistika koliko je ljudi umrlo zbog vakcinacije nego koliko je ljudi koji su primili vakcinu a umrli, ne piše od čega, ni statistika po životnom dobu.
Što se tiče te statistike 18-64 i 65+ tako se pojavljuje i na tom sajtu pa je jasno da je ovaj tip (ili neko drugi ko mu je pripremio materijal) samo čitao podatke bez ikakve analize. Namera je očigledna.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Hugo Punch said:

U Nišu recimo već nekoliko dana nema novih slučajeva. Ne hospitalizacije već slučajeva. Korone nema u Nišu. Ako se vrati, ok, ali što sad ne ukinu maske?

U Nisu prethodna dva dana je bio po jedan slucaj. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Virus čeka jesen. Prošle godine u ovo doba smo imali haos i prećeno nam je policijskim časom zbog porasta broja zaraženih...a sad odjednom virus "ne radi" leti, nego ce lepo da sačeka jesen da malo zahladni...sada mu je vrućina, ne da mu se da zaražava ljude.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, djura.net said:

cini mi se da smo prosli tacku u kojoj je bilo najmanje novozarazenih i da opet krece novi talas, na zalost.

 

Moze za nas koji bas ne pratimo pomno brojke u Srbiji - na osnovu cega si dosao do tog zakljucka?

 

Po onom sto zoe ovde prikaze, a zvanicne su brojke, procenat zarazenih je oko 1 % (danas i ispod 1 % od testiranih) - na osnovu cega je zakljucak da krece rast/novi talas?

 

Ozbiljno me zanima

 

Link to comment
Share on other sites

Ako krene na gore uz delta soj, potpuno odsustvo bilo kakvih mera (zvanično i nezvanično, maske jedva ko i nosi više čak i u radnjama), smešan ritam vakcinacije čak i među starijom populacijom, jesenji limit će vrlo brzo biti probijen. Dovoljno je 4-5 nedelja.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ono sto aj vidim po brojkama, i to ovih dana je stagnacija u najgorem slucaju..brojek prtekla 2 dana su skoro iste kao prethodnog ponedeljka i utorka..pad je usporen, ali ga i dalje ima..osim ako ne skoci naglo na preko 100, 90..plus mi je nevoerovatno malo, Makedonja bez tolike vakcinacije i s amnjom zvancinom prokuzenoscu, vec nekoliko nedelja, ima sicu od brojeva, umrlih i nemaju zvanicno, BIH isto, ali dobro, oni imaju reputaciju da friziraju..ja zaista ne vidim neki negativni trend..mada, do sada sma vec ocekivao da spadne na 40 dnevno..bas cemo videti ovih dana..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...