Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Saučešće, Laki [emoji853].

под условом да поседују негативан RT-PCR тест на присуство вируса SARS-CoV-2, издат од стране референтне лабораторије државе из које долазе, не старији од 48 часова од датума издавања резултата.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ради заштите од уношења заразних болести на територију Републике Србије, лицима која у Републику Србију долазе из држава са неповољном епидемиолошком ситуацијом (из свих држава света), дозвољен је улазак у Републику Србију под условом да поседују негативан RT-PCR тест на присуство вируса SARS-CoV-2, издат од стране референтне лабораторије државе из које долазе, не старији од 48 часова од датума издавања резултата.

Nema je u izuzecima dakle ovo gore važi

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa ne znam stvarno..moja neka teorija je da je kovid setao Evropom, pa i Srbijom i u ziskoj sezoni 2019 2020, cim ima ljudi koji su i tada prelezali nesto, a imali su i antiela na koronu, mozda i jos imaju imunitet, ali, virus nije bo dovojno razvijen da dominira, nadvladavli su ga razni sojevi gripova, pa i svinjski, mejdutim, jednom kad je dobio na virluelnciji, postao je Bog i batina medju zaraznim rspriatorim virusima..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, handys said:

 

Meni se čini da su maske dobra stvar. Dobra kao sredstvo za cilj, ne kao simbol. Godinama unazad gledamo kako stotine miliona Kineza nose maske zbog zagađenja i dugo sam se pitao zašto u Beogradu, koji je često zagađen kao Peking, ne nosimo maske. Bilo bi lepo da imamo vazduh kao u Beču, ali nošenje ili nenošenje maski neće to promeniti, kao ni činjenicu da naša pluća i ostali delovi organizma svake godine sve više stradaju zbog takvog vazduha. Ako nas nečemu nauči ova situacija, čak i kad prođe, kad god to da bude, to je značaj pravilnog reagovanja na spoljnu opasnost. Sa svoje strane, ja ću gledati da nosim masku kad god vazduh bude prezagađen (posebno ću je stavljati i detetu).

s tim sto za zagadjen vazduh, mora    N95, verovatno sa filterom, kaze Dr Zujovic..i da, u SD Palanci je krajem 2019 bila neka sezona gripa, umiralo s eprilicno, znam jer sma bas tada isoa na neke proglede i Stefan Visoki..da li je tu bilo i korone ili ne, ne znam..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Constantin said:

A ja danas, preturajući po BBC vestima, natrčah na članak koji sasvim drugačije kaže.... bilo je nekih četrdesetak slučajeva u USA, kod kojih su pronadjena anti-tela nekoliko meseca pre Vuhana....sve ostalo je istorija.

Kao što rekoh, uopšte nebitno za suštinu, još ćemo da se vratimo na to da li treba nositi masku?

Eto ja npr. Kinezima, takvi kakvi su, više verujem nego Amerima i Rusima zajedno. Da ne bih otišao u generalizaciju, ali zna se ko su najveći svetski lažovi....da ne trolujemo, gubimo vreme.

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока
 

Mislim da si ti omasio poentu mog posta, koji uopste ne govori o tome da li je i koliko bilo slucajeva pre nego sto je zvanicno objavljeno. 

Recimo ja se ne slazem s tobom da ih nije bilo, sta god da BBC text kaze, mislim bilo je dovoljno textova, o slucajevima u Italiji, i US. Jasno je da su Kinezi lagali - recimo kad su rekli da nema prenosa sa coveka na coveka to su vec znali da ima.

 

Medjutim, ja pricam o tome da je nesto logicno, ne mora cak ni da bude tacno, ali je logicno da je moguce da je virus pobegao iz labaratorije, automatski iz politickih razloga proglaseno za dezinformaciju, bez prave istrage (mislim, da se ne zasmejavamo sa WHO istragom), i ta retorika se proglasavala vec godinu dana kao teorija zavere, gusila u medijima, ko god je pomenuo da je to itekako moguce, iako nema dokaza, nazivan desnicarem i rasistom....jer eto mozda je pobeglo kinezima. Nemam pojma zasto je to rasisticki, kao da bi bilo neke razlike da je pobeglo Italiji, iako, italija mozda ne bi krila ....

 

Da bi se sada vratili na eto - nisu desnicari, Fauci kaze da je moguce i da je istraga potrebna, Bela Kuca (a to su sada demokrate) kazu da zahtevaju istragu....

 

iznenada nije vise teorija zavere. 

Isto kao sto sada znamo da je zahtevanje maski na otvorenom, besmisleno, ali i za to su ljudi etiketirani svakakvim etiketama 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Harmonika said:

upravo to, svasta je pisano, i pitanje je sta je istina..korona je kod nas mozda bar od februara, ako ne i od ranije..

 

Jeste i to je dokazano.

 

https://www.danas.rs/drustvo/rse-u-srbiji-prvi-smrtni-slucaj-usled-virusa-korona-zabelezen-5-februara-prosle-godine/

 

***

 

@Laki21 Primi moje najiskrenije saučešće....

 

Neka tvoja mama počiva u miru..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, McLeod said:

Lab leak je moguc, naravno, ali zapravo potpuno neverovatan, sa verovatnocom daleko ispod 1% zbog vrlo jednostavnih razloga - virus koji bi se toliko dugo uzgajao u laboratoriji kao neko biolosko oruzje bi prvenstveno bio smrtnosniji, a zatim ne bi mogao da da ovoliko mutacija u kratkom vremenskom periodu.

 

Takodje, dokazi o postojanju tragova korona virusa jos iz 2019. godine na zapadu govori da se ovaj virus sirio neopazeno, takodje mutirao, dok nije izasao na povrsinu kao vuhanska varijanta koja se jako lako prenela celim svetom, sto takodje, logicno, znaci da je lab leak ekstremno neverovatan jer laboratorijski virus ne bi imao takav put. Virus koji jako brzo i potpuno nepredvidivo mutira je ocajno biolosko oruzje.

 

Nije tamo pravljeno nikakvo biološko oružje nego su vršena "gain of function" istraživanja (što niko i ne dovodi u pitanje) - kakva se širom sveta provode već 30ak godina - koja su između ostalog bila finansirana i od strane američkih institucija, npr. ovaj grant NIH-a za GoF istraživanja delimično baš u Wuhanu

 

https://reporter.nih.gov/search/xQW6UJmWfUuOV01ntGvLwQ/project-details/9491676
 
"Test predictions of CoV inter-species transmission. Predictive models of host range (i.e. emergence potential) will be tested experimentally using reverse genetics, pseudovirus and receptor binding assays, and virus infection experiments across a range of cell cultures from different species and humanized mice."

 

Inače, kao osoba za kontakt ili projekt lider na ovo grantu je naznačen Peter Daszak, autor sramnog pisma koje je Lancet objavio u februaru prošle godine gde se poziva na odbacivanje "lab-leak" hipoteze kao teorije zavere. 

 

 

Što se tiče dinamike mutacije ovog virusa, ona je jedna od najjačih indikacija da se radi curenju. Kada virusi prirodno mutiraju to se ne dešava odjednom već postoji čitav lanac promena dok se virus ne adaptira. Virusu SARS1 je trebalo 20ak promena na spajk proteinu od prelaska sa slepog miša na neku drugu životinju, dok se nije adaptirao na čoveka. Kovid je od prvog trenutka dobro adaptiran na ljude i ekstremno efikasan u prenošenju (ali samo u zatvorenom prostoru), i u početku (do relativno nedavno) gotovo da se uopšte nije menjao...

 

Sve ovo, naravno uz brojne druge indikatore - kao što je npr. lokacija izbijanja virusa (1500 kilometara daleko od staništa tih slepih miševa, ali odmah do laboratorije za GOF istraživanja), brojni filogenetički indikatori (recimo postojanje mesta cepanja furina), hospitalizovani radnici laboratorije u razmaku po nedelju dana jedan za drugim sa simptomima kovida pre izbijanja pandemije, ali možda pre svega to što uposlenici komunističke partije nisu uspeli bratskoj delegaciji WHO-a da ponude ni jedan jedini dokaz za prirodni prelazak virusa (evo prođe godina ipo, nije još pronađena ni originalna populacija slepih miševa, ni životinja koja je prenela virus), zatim groteskno sumnjive radnje oko laboratorije koje se ne ogledaju samo u sakrivanju baza podataka nego i npr. navrat-nanos menjanju kodnih imena virusa sa kojima su radili, minimalan nivo sigurnosnih standarda i nevakcinisanost osoblja koje je radilo u laboratorij itd, isl...u sklopu sa činjenicom da se lab leakovi dešavaju gotovo svake godine širom sveta - upućuje na to da ovde imamo posla sa curenjem iz laboratorije, praćenim zločinačkom operacijom zataškavanja od strane najzločinačkije organizacije u istoriji ljudske vrste.

Edited by bohumilo
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...