Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, Harmonika said:

Da, a Zukeberg je olicenje morala i etike😄

Pa ne bi ih ja zbog toga brisao, nego zbog aparthejda. Buzdovani treba da budu izdvojeni na posebna mesta. Doduse, ono taj fejsbuk verovatno i jeste posebno mesto :lol_2: Zbog nekih testova imam onu njihovu lite aplikaciju, a nalog nemam ono, moj, nego samo zbog tih testova koji ne rade bez njihove aplikacije, sa nekim bezveze imenom. I sad svakog dana stizu neki predlozi za prijatelje, tacnije, za prijateljice, i ono su teeeeske pacijentkinje, ako nisu to profili agencija za seksualne radnice, ha ha ha... Nema jedna normalna slika da je stigla, sto rece Sunshine State na drugoj temi, sve same noge i gola dupeta, totalna pozverenost :lol_2: Kao sve neke akademske građanke, kako da ne.  Kučići imaju vise samopoštovanja od onakvih likova, likinja, kako li sebe zovu :lol_2:

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Iskreno, ne znam, ja sam  se na Fejsbuk registrovao pre oko 2 meseca, da bih zapratio Sekelra, bukvalno je kovid trebao da se desi da bih se rja egistrovao tamo, nisam pobornik, ni ljuvitelj drustvenih mreza, nije da nisma probao, probao sma jendom fejsbuk, jendom tviter, mozda i vecu kaljugu, brzo sam video da to nije za mene..ovo je visa sila sad..

Link to comment
Share on other sites

Svratim sinoć do mojih pre utakmice da dam kevi neku knjigu i vidim ćale nervozan ujeo bi nekog. Pitam ga šta mu je. Kaže uplatili su more, Grčka, polaze 20.06. a termin za revakcinaciju im je 05.06. Po sadašnjim pravilima mora da prođe 14 dana od dana revakcinacije do ulaska u Grčku i to im je dakle knap. Elem, ćale je saznao da druga doza astra zeneke može da se primi 4 do 12 nedelja nakon prve i uzeo potvrdu za to od lekara. Danas išao na vakcinacioni punkt da proba da se vakcinišu on i keva. Nema astre. Čak su bili neki ljudi kojima je bilo tačno 12 nedelja i nisu mogli da dobiju jer nema astre. On hteo na sajam da ide ali mu rekli da se revakcina mora dobiti na mestu gde je primljena i vakcina. 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Pise na sajtu e-uprave da kad se uzima ovaj digitalni zeleni sertifikat racuna se da je vakcinisan i ko je primio i samo prvu dozu AZ:

 

Quote

Очитавањем QR кода на Дигиталном зеленом сертификату добијају се следећи статуси: за вакцинацију зелена боја уколико су примљене прва и друга доза вакцине, односно прва доза код вакцине АстраЗенека...

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Da li neko zna broj vakcinisanih lekara ( u procentima ) i da li ja kroz mesec, dva, tri, kad budem htela da odem na neki pregled moram da razmišljam da li je lekar X vakcinisan ili ne ( ili ne moram da mislim na to jer sam full vakcinisana ) ? 

 

Za moje stomatologe znam da su vakcinisani. 

U Intertimu su lekari i sestre vakcinisani, mada puštaju previše ljudi u čekaonicu i ne otvaraju prozor u istoj (doduše, bio pljusak i malo svežije u ponedeljak). U Euromediku nevakcinisana lekarka, koja je doduše navodno preležala (ali davno i Wuhan), i koja se pokenjala po svim Covid vakcinama, kao nije ona antivakser, uzima ona "prave" vakcine (grip i slično), ali ovo kao nisu prave vakcine, a Pfizer nazvala genskom terapijom. Njena sreća da sam morao suprugu napolju da sačekam (ne puštaju pratnju u ordinaciju), inače bi joj svašta rekao na temu njenog necenjenog mišljenja, koje bolje da je zadržala za sebe. 

 

Diskriminacija ili ne, ali treba u klinici unapred da te upozore ako privatan lekar nije vakcinisan a ne da tek saznaš, kad si već platio i ušao u ordinaciju. Kada plaćam keš, očekujem da se to poštuje i da unapred imam takvu informaciju. Kao što u kafanama, koje redovnije posećujemo, kelneri dobro znaju kako smeju da priđu i da se ponašaju. Za svoje pare imam puno pravo da diskriminišem i da eskiviram nevakcinisane ili slobodoumne, da se, sloboda ili tolerancija tamo ili amo, malo gone u tri lepe, što dalje od mene.

 

Takve lekare, koji se u ovoj situaciji usuđuju da daju takva mišljenja, bi trebalo javno streljati. Mene ta neće skoro videti, koliko god da je inače dobar lekar u svojoj oblasti. Mislim da ću krenuti da bojkotujem i tu kliniku. 

 

Ukratko, raspitaj se unapred. Taman da ideš i na državno zdravstvo, imaš puno pravo na takvu informaciju, a posebno ako plaćaš iz džepa. Ako ne znaju ili ne žele da ti kažu - menjaj.

  • Like 5
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Pa ne bi ih ja zbog toga brisao, nego zbog aparthejda. Buzdovani treba da budu izdvojeni na posebna mesta. Doduse, ono taj fejsbuk verovatno i jeste posebno mesto :lol_2: Zbog nekih testova imam onu njihovu lite aplikaciju, a nalog nemam ono, moj, nego samo zbog tih testova koji ne rade bez njihove aplikacije, sa nekim bezveze imenom. I sad svakog dana stizu neki predlozi za prijatelje, tacnije, za prijateljice, i ono su teeeeske pacijentkinje, ako nisu to profili agencija za seksualne radnice, ha ha ha... Nema jedna normalna slika da je stigla, sto rece Sunshine State na drugoj temi, sve same noge i gola dupeta, totalna pozverenost :lol_2: Kao sve neke akademske građanke, kako da ne.  Kučići imaju vise samopoštovanja od onakvih likova, likinja, kako li sebe zovu :lol_2:

 

 

 

 

Gospodine Puzigaća, one sebe zovu likuše. Kako je ta bitna činjenica promakla jednom modernom, socijalno uvezanom muškarcu kao što ste vi :s_w:?

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Izgleda da EU bezuslovno dozvoljava ulazak vakcinisanim. Korak po korak dolaze na vizionarsku ideju "ili maske ili vakcina" što je, istina, moglo od početka, ali bi pojedini viđeniji eksperti zvučali manje oprezno, odgovorno i učeno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, urosg3 said:

Izgleda da EU bezuslovno dozvoljava ulazak vakcinisanim. Korak po korak dolaze na vizionarsku ideju "ili maske ili vakcina" što je, istina, moglo od početka, ali bi pojedini viđeniji eksperti zvučali manje oprezno, odgovorno i učeno.

 

Odakle ti ovo? EU jos nije izasla s planom kad ce i kako biti omoguceno kretanje ljudi unutar EU s dokazom o vakcinaciji, a kamoli da razmislja o pustanju ljudi iz zemalja izvan EU na osnovu potvrda cija verodostojnost ne moze da se utvrdi.

 

Edit: Plus sto je procenat vakcinisanih u eu jos uvek vrlo mali i odnosi se uglavnom na starije ljude, koji sigurno nece nahrupiti preko granica. Zato je prica o zelenim kovid pasosima cisto politicka. Dobro zvuci, ali od skorije realizacije nema ni R.

Edited by vilhelmina
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Izgleda da EU bezuslovno dozvoljava ulazak vakcinisanim. Korak po korak dolaze na vizionarsku ideju "ili maske ili vakcina" što je, istina, moglo od početka, ali bi pojedini viđeniji eksperti zvučali manje oprezno, odgovorno i učeno.

 

Evropska komisija je onomad predlozila uvodjenje ”digitalnog zelenog pasosa” za putovanja u okviru EU. Kazu, taj pasos nece biti uslov za putovanja nego ce prakticno olaksavati putovanja u druge EU zemlje. U toj ”zelenoj potvrdi” nalazice se informacija o vakcinaciji, uradjeni testovi i da li je vlasnik potvrde ranije prelezao covid-19. Ta isprava ce osim u EU zemljama vaziti i u Norveskoj, Svajcarskoj i Lihtenstajnu i izdavace se digitalno i u papirnoj formi. Sve vakcine koje su dobile zeleno svetlo od EMA ce se biti validne u zelenom pasosu. Sto se tice vakcinisanih vakcinama nisu priznate od EMA – dakle, ruska i kineska – tu EU komisija ostavlja na volju clanicama Unije da odluce da li ce da priznaju ili ne. Svedska je spremna da krene sa tim pasosima vec 1. juna ali … mora da saceka na sinhronizaciju.

 

Zeleni pasos ne moze biti uveden dok EU parlament i zemlje clanice Unije ne odluce o tzv. novoj odredbi u vezi sa potvrdom o vakcinaciji u okciru EU. Ocekuje se da ce se to deisiti 26. juna.


 


 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Akiro said:

Ukratko, raspitaj se unapred. Taman da ideš i na državno zdravstvo, imaš puno pravo na takvu informaciju, a posebno ako plaćaš iz džepa. Ako ne znaju ili ne žele da ti kažu - menjaj.

 

Hvala. Idem i u državne ustanove - VMA mesec dana posle revakcinacije, i kod privatnika. Jedino sam za stomatologe sigurna da su se vakcinisali. 

Link to comment
Share on other sites

Malo vesti iz Nisa 

https://www.juznevesti.com/Drushtvo/Posle-14-meseci-na-intenzivnoj-nezi-UKC-Nis-nema-kovid-pozitivnih-pacijenata.sr.html

 

Quote

Posle 14 meseci na intenzivnoj nezi UKC Niš nema kovid pozitivnih pacijenata


 

 


A sa druge strane 

https://www.juznevesti.com/Drushtvo/Zurke-na-nisavskom-keju-dok-novih-mera-nema-stare-se-ne-postuju.sr.html

 

Quote

Festivalska atmosfera na nišavskom keju - dok novih mera nema, stare se ne poštuju

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vilhelmina said:

 

Odakle ti ovo? EU jos nije izasla s planom kad ce i kako biti omoguceno kretanje ljudi unutar EU s dokazom o vakcinaciji, a kamoli da razmislja o pustanju ljudi iz zemalja izvan EU na osnovu potvrda cija verodostojnost ne moze da se utvrdi.

 

Edit: Plus sto je procenat vakcinisanih u eu jos uvek vrlo mali i odnosi se uglavnom na starije ljude, koji sigurno nece nahrupiti preko granica. Zato je prica o zelenim kovid pasosima cisto politicka. Dobro zvuci, ali od skorije realizacije nema ni R.

Javio je AFP da se razmatra, Zato sam i rekao - izgleda. Ali nije ni bitno kad će, kad tad će - što samo znači da je moglo odmah...

Link to comment
Share on other sites

Pretpostavljam da je fajzer. Ima 6 doza u bočici i mora da se potroši kad se otvori.

 

Elem, ja dovezao sina na vakcinaciju i motrim dvogledom sa parkinga 

 

ilija-cvorovic-balkanski-spijun.jpg

Edited by Knipex
  • Like 2
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...