Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

@wwww Sve jasno, samo ja to ne bih zvao brljotinama, vec nekom evolucijom znanja o efektivnosti vakcine. Vise je to ono sto pricasmo, da nije bilo dovoljno vremena za dugotrajno ispitivanje vakcina, vec neka stani-pani situacija. Ali ja licno uvek volim kad je neko transparentan i u priznavanju svojih gresaka, pa neku su i brljotine, gresi samo onaj koji radi. Meni je veca sumnja kad neko kaze "moja vakcina je najbolja, sta oces?" nego neko ko sam prizna i greske i probleme i sve jasno objavi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Hugo Punch said:

Naravno da je odobrena, jer je dobra. Ali ja nisam pričao o kvalitetu vakcine, već o borbi za tržište. Inače se sa 99% upisa slažem.

Nisu naravno ni Britanci ništa bolji po tom pitanju. Čak su možda i gori. Što te jedino može dovesti do zaključka da AZ vakcini ništa ne fali, jer se cenjena britanska aristokratija ne bi bola tek nekim sranjem.

stos je u tome da je za te tromboze/ugruske "kriv" "siljak" na virusu.

kod zarazavanja zivim virusom reakcija je najgora.

kod vakcina mi se cini da je stvar doziranja jer prema onome sto sam do sad nasla od podataka najcesce se javlja kod AZ, pa kod JJ, pa onda kod PB, a kod Moderne ga nisu nasli (za sada). Za Sputnik ne znam da li je iko ispratio, kao ni za kineske vakcine.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hugo Punch said:

 

Pokazala se i AZ ali su je demonizovali bez dokaza.

 

Nije potpuno bez dokaza, ali se slazem. I da postoji veza koja je dokazana bez ikakve sumnje, opet nije zasluzila takav tretman.

 

47 minutes ago, MilošVB said:

@McLeod

 

I šta ti je rekao, da spuštaš temperaturu ili ne?

 

Rekao mi je da do 38 ne spustam. Imao sam 38.5, probudio se oko 4, uspeo da zaspim, probudio se oko 8 i preznojio, onda sam ceo dan juce bio manje-vise mrtav umoran i temperatura mi je bila ceo dan oko 37, malo iznad, malo ispod, od jutros sam ok, mada takodje dosta umoran. Nisam obarao, istrpeo sam.

Edited by McLeod
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, wwww said:

najcesce se javlja kod AZ, pa kod JJ, pa onda kod PB, a kod Moderne ga nisu nasli (za sada).

 

Tako je. Ali opet kad pogledas procentualno jednu, drugu, trecu, na broj datih vakcina, brojka je zanemariva. To pricam za vakcinisanje dok je jos bilo sve politicki korektno, pre kampanje protiv AZ. Sad je i besmisleno pricati jer se znacajno manje sad daje.

 

@McLeod Pronadjena je moguca veza. To nije nikakav dokaz. Mislim da naucnici ne bi trebalo da se izjasnjavaju po pitanju necega sto nije dokazano. A cela situacija je mogla bolje da se hendluje, tipa da se precutno obustavi nesto dok se ne utvrdi veza, a ne na sva zvona da se objavljuje kao da su posledice ne znam ni ja kakve. Tu naravno ima i medija, ali je administracija bas zakazala. 

 

Taj Sekler je meni preko Fejsbuka (svaka cast coveku, ja ne mogu da verujem da licno odgovara ljudima) meni dva puta napisao da je sve to politika i da iako ima nezeljenih efekata oni nisu nista veci u odnosu na druge vakcine GENERALNO, ne samo na vakcine za kovid.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Uh USA politiku odavno ne pratim, ono što sam skapirao je da je Fauči uhvaćen par puta da je svesno slagao (iz najboljih pobuda i iz viših ciljeva, jel`te) pa je u mom svetonazoru upao u istu fioku - estradnih epidemiologa/imunologa kao i Kon. Ako se ogreših o čoveka mea culpa, ali mislim da nisam, mada je pošteno priznao da mu nije jasno gde je obećani pomor iz Teksasa, Kon bi taj fenomen pojasnio virtuoznom zamenom teza po ugledu na Vučića, pa mooožda je Fauči intelektualno pošteniji od Kona (što i nije mnogo teško, retko šta da nije poštenije od Predraga).
Moj lični problem da jednog od estradnih epidemiologa/imunologa poznajem lično odavno, znam koliko je ograničen na temu društvenog života i koliko je nesposoban da razume, a kamoli uvaži ljudsku potrebu za kontaktom, pa možda projektujem to ograničenje i na ostale estradne, ali vi da mi oprostite svoji smo 🙂

ne znam bas za ovo. ja ono sto sam ga slusala covek je uvek u najboljoj nameri govorio o onome sto se zna i upozoravao ljude da se cuvaju (zeleci im samo najbolje, tj. da izbegnu virus).

 

sto se tice Teksasa, pausalna ocena da to sto je guverner doneo odluku da nema obaveznog nosenja maski i sto to nije dovelo do pomora ne znaci da maske ne obavljaju svoj posao. kao i kod mnogih drugih stvari potrebno je malo detaljnije pogledati situaciju na terenu, pa onda izvodii zakljucke.

 

kako ja ne poznajem situaciju u Teksasu ne bih da se upustam u pricu.

 

ali mogu da prokomentarisem npr. odlicne rezultate koje ima najsevernija nemacka pokrajina Schleswig-Holstein. I oni su imali veliki talas ove zime, cak je u jednom gradu incidenca bila preko 200 (broj zarazenih na 100000 ljudi u 7 dana). Ali su brzo reagovali, na 2 sedmice su uveli da ljudi bukvalno ostanu kod kuca (samo se moglo po namirnice, u apoteku, kod lekara i na posao) i totalno su spustili broj slucajeva na sada oko nekih 20.

Ova pokrajina ima i prednost jer je u vetrovitom delu zemlje, gustina naseljenosti nije toliko velika kao u NRW, Bajernu i Baden-Württemberg-u, plus je stanovnistvo sklonije tome da postuje pravila (mi u NRW smo previse lezerni za Nemce). A sve to utice.

 

kod nas je npr. u Kelnu u delu grada gde su ogromne zgrade i gde zive siromasniji (vise njih u malim stanovima, uglavnom imigrantskog porekla) incidenca ogromna (i do 300), a u delovima grada gde zive ljudi po kucama ova je zanemarljiva. Slicno je i u Duizburgu (industrijskom gradu u srcu Rurske oblasti s velikim % niskokvalifinovanih radnika, s velikim % ljudi inigrantskog porekla).

Zbog toga su neki gradovi resili da ubrzano vakcinisu te hot-spotove, organizovali su mobilne centre za vakcinaciju (posade autobus na nekom velikom parkingu pa bodi ko god dodje i bez zakazivanja termina). Mislim da su uglavnom koristili JJ vakcinu (mada nje nema puno) jer za nju treba smao 1 doza za "punu zastitu". Odziv je bio ogroman. Plus su nesto odvojili i za neke dzamije. Nadamo se da ce to ugasiti zariste u ovim oblastima.

 

Edited by wwww
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pali smo na ispod 800 slucajeva dnevno, a nemamo nista od mera. Jedino logicno objasnjenje su vakcine. Cim smo izvakcinisali pristojan broj ljudi u velikim gradskim centrima (gde je i peokuzavanje bilo najmasovnije), situacija se menja. Optimista sam i ocekujem da za desetak dana broj novozarazenih padne ispod 300.

  • Like 9
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Pali smo na ispod 800 slucajeva dnevno, a nemamo nista od mera. Jedino logicno objasnjenje su vakcine. Cim smo izvakcinisali pristojan broj ljudi u velikim gradskim centrima (gde je i peokuzavanje bilo najmasovnije), situacija se menja. Optimista sam i ocekujem da za desetak dana broj novozarazenih padne ispod 300.

Ima mera, maske su obavezne u zatvorenim prostorima, javnom prevozu, do pre manje od nedelju dana ugostitelji nisu mogli da otvore lokale osim terasa, skole imaju skracene casove I online nastavu, koncerti I slavlja su zabranjeni itd.

Naravno, vakcine su kljucan sastojak bez kog bi sve ove mere bile prilicno bespomocne.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Hugo Punch said:

 

Tako je. Ali opet kad pogledas procentualno jednu, drugu, trecu, na broj datih vakcina, brojka je zanemariva. To pricam za vakcinisanje dok je jos bilo sve politicki korektno, pre kampanje protiv AZ. Sad je i besmisleno pricati jer se znacajno manje sad daje.

 

@McLeod Pronadjena je moguca veza. To nije nikakav dokaz. Mislim da naucnici ne bi trebalo da se izjasnjavaju po pitanju necega sto nije dokazano. A cela situacija je mogla bolje da se hendluje, tipa da se precutno obustavi nesto dok se ne utvrdi veza, a ne na sva zvona da se objavljuje kao da su posledice ne znam ni ja kakve. Tu naravno ima i medija, ali je administracija bas zakazala. 

 

Taj Sekler je meni preko Fejsbuka (svaka cast coveku, ja ne mogu da verujem da licno odgovara ljudima) meni dva puta napisao da je sve to politika i da iako ima nezeljenih efekata oni nisu nista veci u odnosu na druge vakcine GENERALNO, ne samo na vakcine za kovid.

pa stos je u tome da te slucajeve ne mozes sakriti/zataskati, pogotovu ako umru mladji, zdravi ljudi (koji generalno dobro podnose virus).

pisala sam da je i pre pojave problema s trombozom primeceno da mladji ljudi jace reaguju na AZ, pa je vec tada pocelo zaziranje od AZ, tj. mnogi su otkazivali termine (a do termina uopste nije bilo lako doci, samo sacica odabranih je uopste bila u situaciji da ih dobije). a kod dobrog dela medicinskog osoblja (tehnicara, negovatelja) je i onako postojala poprilicna skepsa prema vakcinaciji. tako da se to sve adiralo.

 

na to sve dodati medije tabloidnog tipa (Bild&Co) koji imaju obicaj da pisu senzacionalisticke vesti (nije na nivou srpskih tabloida, ali nisu bas ni mnogo daleko), kojima je vazniji tiraz od zdravlja ljudi - i ona imamo to sto imamo.

 

trenutno imamo problem jer i stariji od 60 godina nece da prime AZ (a za koje je ona zapravo idealna vakcina i verovatno bolja od PB), sto je totalno sebicno i nefer prema mladjima (mladji moraju da "trpe" mere da bismo sacuvali starije, a sad stariji nece da pokazu razumevanje i kolegijalnost i ostave PB mladjima :thumbdown:  ) .

 

generalno je bitno da se ljudi razlozno i mirno informisu o trombozama, rizicima itd., da im se objasni koji tacno su simptomi i na sta treba da se obrati paznja, sta uraditi kad se uoci neki od problema (odmah ici kod lekara), a lekari ce onda znati kako to da tretiraju. Mislim da se to moze uspesno tretirati, a da ne ostavi posledice.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, djura.net said:

Ima mera, maske su obavezne u zatvorenim prostorima, javnom prevozu, do pre manje od nedelju dana ugostitelji nisu mogli da otvore lokale osim terasa, skole imaju skracene casove I online nastavu, koncerti I slavlja su zabranjeni itd.

Naravno, vakcine su kljucan sastojak bez kog bi sve ove mere bile prilicno bespomocne.

 

Ma sve je to zahebancija od mera, eto bas u autobusima pola ljudi ne nose maske, niti ko to kontrolise. Deklarativno kao nesto od mera i imamo sto si i  nabrojao, ali ako uporedimo sa zemljama u okruzenju i sire kod nas je Las Vegas. Lepo si zakljucio na kraju,sa tim merama bez vakcina bismo sad ovde imali novembar i decembar.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

bez vakcina bismo sad ovde imali novembar i decembar.

Ne moze biti novembra I decembra u aprilu I maju, jednostavno je moguce sada puno vise vremena provoditi napolje I stalno drzati otvorene prozore. Ne znam gde zivis, ali ovde kod mene u Nisu apsolutno svi nose maske u zatvorenom (osim kafica I restorana) ukljucujuci I javni prevoz. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

A u vestima o Sejselima:

 

Bloomberg.com

Most Vaccinated Nation Seychelles Reintroduces Curbs
as Covid Cases Surge

 

Konkretno ovu vest, je l si čitao celu? Ili si samo obratio paznju na naslov? Pretpostavljam da jesi...

 

Ko nije:

 

Quote

By April 12, 59% of the doses administered were Sinopharm vaccines and the rest were Covishield, a version of AstraZeneca Plc’s shot made under license in India.

 

41 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Pali smo na ispod 800 slucajeva dnevno, a nemamo nista od mera. Jedino logicno objasnjenje su vakcine. Cim smo izvakcinisali pristojan broj ljudi u velikim gradskim centrima (gde je i peokuzavanje bilo najmasovnije), situacija se menja. Optimista sam i ocekujem da za desetak dana broj novozarazenih padne ispod 300.

 

A taman je prošlo mesec dana od kada je Mcl najavio da ćemo videti efekte kineskog smeća. I bio u pravu :lol_2:

Edited by NMX
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Cim smo izvakcinisali pristojan broj ljudi u velikim gradskim centrima (gde je i peokuzavanje bilo najmasovnije), situacija se menja. 

 

Teško da će to da bude objašnjenje.

 

Full vakcinisanih je oko 1,7 milki, što je ispod 30%.

Prva doza su 2,2 što je 36%

*idem sa populacijom od 5 miliona, jer je punoletnih oko 5,2 - za onih 100 eura je bilo tako.

Čak i u Beogradu su pre par nedelja pričali o prvoj dozi za 400 hiljada. Pitanje šta je "Beograd", ali to nikako ne može biti više od 40%.

 

A ovamo Sejšeli divljaju sa 60% full vakcinisanih, a ne bih se ja kladio ni u 100% tačnost naših cifri vakcinisanih, jer opušteno računaju i one ljude što su dolazili iz exYu.

 

Treba konzistencija jer ipak pričamo o istoj zaraznoj bolesti

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, wwww said:

nego, da li su prozori u prevozu otvoreni? ili je promaja i dalje gora od corone?

Zavisi od vremena, npr. sad jesu ali takav je monsun prosao kroz Beograd oko 3 da bi crkli od sparine da nisu :lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

 

Posao vakcine je da iskoreni bolest. Ako to nije moguce, onda je dobro i ovo, ali i to je manje-vise nebitno, jer ostale vakcine ocigledno imaju potencijal i za nesto vise.

 

Zato Kinez treba da se salje u istoriju.

 

Pronto.

 

Jbg Mek, kapiram ja tvoju poentu da je neka vakcina slabija od druge, na koncu sami proizvodjaci kazu tako. Samo me podseti, koju respiratornu infekciju je vakcina iskorenila (ne suzbila, ne smanjila pritisak na bolnice, ne dala blaze efekte) nego iskorenila. Primamo vakcine za grip svake godine. Renomiranih proizvodjaca (Sanofi, Roš, etc.), ne kineske. Pa opet nista. Znas i sam to. Kako ocekujes da se sada desi drugacije? Znas i sam da je problem sa trajanjem antitela za respiratorne viruse koja ce brzo nestati jer je priroda virusa takva. Nema iskorenjivanja, jbg. 

 

Mene iskreno to najviše brine jer ćemo morati da se bodemo jednom godišnje. I tebi i meni neće biti problem (nek imamo i samo mRNA vakcine) samo znaš koliko ćemo uspeti da navučemo procenata da opet opalimo kampanju masovne vakcinacije. Ni blizu ovoliko. I zato je, između ostalog, no brainer da li je trebalo uzeti kineza kada drugih nema u dovoljnoj količini. Ili čekati do jeseni/zime 21/22. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

ja ne bih Faucija svrstavaal u istu kategoriju s Konom. To sto ga Andja tako predstavlja ovde na forumu je posledica toga sto je ona republikanac i trampista. Najbolje ti je da coveka poslusas sta govori.

 

Pa draga moja ako ne znas da je Fauci lagao masno, onda nemoj da Andju trpas u republikance i trampiste zato sto je rekla sta je sta.

Znaci, ista kategorija kao Kon. Lagao gde god mu trebalo - i izmisljao. 

Hoces da te podestim sta je lagao po njegovom priznanje, a gde je uhvacen u lazi?

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, djura.net said:

 Ne znam gde zivis, ali ovde kod mene u Nisu apsolutno svi nose maske u zatvorenom (osim kafica I restorana) ukljucujuci I javni prevoz. 

 

U Beogradu ovih dana u gradskom prevozu raspasoj. Razumem da je u Nisu drugacije, posto sam prakticno odatle i sva familija i drustvo mi je tu pa znam koliko ste se opekli sa koronom. U Nisu je prokuzenost mozda i veca nego u BG, a vakcinacija ide odlicno (to cisto da pokaze ovim ostalima kakvi smo mi juznjaci). Ne znam kakvi su podaci za Nis za danas, ali verujem da je cifra dobrano ispod 50 novozarazenih.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

U Beogradu ovih dana u gradskom prevozu raspasoj. Razumem da je u Nisu drugacije, posto sam prakticno odatle i sva familija i drustvo mi je tu pa znam koliko ste se opekli sa koronom. U Nisu je prokuzenost mozda i veca nego u BG, a vakcinacija ide odlicno (to cisto da pokaze ovim ostalima kakvi smo mi juznjaci). Ne znam kakvi su podaci za Nis za danas, ali verujem da je cifra dobrano ispod 50 novozarazenih.

Danas 28 novozarazenih u Nisu.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

evo jedna tabelica od pre neko vece iz jednog talk-show-a kod nas, pa sami izvodite zakljucke:

spacer.png

naravno, ovo je uproscen pogled na stvar jer treba uzeti u obzir i mere koje su na snazi (i koliko se postuju), kao i koji soj virusa i u kom opsegu je aktivan itd. ali ipak daje neku sliku o uticaju vakcinacije.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Hugo Punch said:

Baš se sporo smanjuje broj hospitalizovanih...

 

Gledam sada, prvog maja (ravno dve nedelje) na bolničkom je bilo 4592. Jbg, brže se pune jer je virus takav. Sporije se prazne iz istog razloga. Meni je ovaj tempo ok. 

 

Kad bi uspeli još milionče novih da izbodemo do sredine leta, baš bi bilo dobro. Mada jako teško.

 

Mala trivija, Singapur vraća neke mere jer imaju najveći broj slučajeva od prošle godine...24 :roflmao:

 

Quote

The country has fully vaccinated over 22% of its population, or about 1.3 million people, as of May 13, the health ministry said in its statement. While that’s the fastest in Asia, it lags the U.S at 36% and Israel at 56%.

On Thursday, the number of new local cases rose to 24, the highest since July last year. Changi Airport is now the single biggest cluster of Covid cases, raising fears that travelers have spread the pathogen to airport staff and visitors despite strict post-arrival quarantine regulations.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...