Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

@urosg3 

Sa jednog drugog foruma, covek objasnjava da je u Texasu vise umrlo nego u NYC

Najvise umrlih na 100,000 u New York ima NYC (367) sa 27,000 stanovnika na kvadratnu milju.
Najvise umrlih u Texasu na 100,000 stanovnika ima Foard County (866) s 2 stanovnika na kvadratnu milju. Cak i ako uzmemo Harris county sa 122 umrlih na 100,000 i 2,300 stanovnika na kvadratnu milju, najgusce naseljeni county u drzavi Texas ima visestruko vise umrlih nego NYC.

 

Ovaj mu odgovara i vidimo da je potpuna besmislica pracenje brojki

 

I onda pogledamo na google maps taj county i vidimo da su u cijelom countyju 2 gradića koji oba možda ne zauzmu 1 kvadratnu milju di se nalazi svo stanovništvo. Di vjerojatno sve imaju u samo par trgovina i ostalih mjesta di procirkulira cijeli county u par dana.

Uz to stanovništvo cijelog countyja je bilo 1200 2018. godine, znači umrlo im je 8-9 ljudi. Također treba napomenuti da im se u zadnjih 30 godina prepolovilo stanovništvo, znači najvjerojatnije ko i kod nas na selu, većina mladih otišlo u gradove, a ostalo većinski starije stanovništvo.

Znaju bit zajebani ti brojevi.

8 minutes ago, Don Juan said:

Ne bilo bi pandemije, pošto pandemija se ne meri testovima, nego brojem obolelih ljudi. Šta misliš ako neko ne bi dobio pozitivan test, da ne bi išao na bolničko lečenje zbog upale pluća?

Pa isao bi ali bi dijagnostikovali da je dobio upalu pluca 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Don Juan said:

Ali zaboravljaš možda i najbitniji podatak ili podatke. Prvi je da za pun imunitet je potrebno oko 80% stanovništva, po nekim procenama i više, dakle skoro pola stanovništva nije zaštićeno, i dok virus ima potencijal da se širi, širiće se.

Drugo, što zaboravljaš da napomeneš je da UAE ne daje samo Sinofarm vakcine, nego sve vrste trenutno dostupnih vakcina, sem Moderne. Tako da opet mašiš poentu.

Treće, zaboravljaš da kažeš da je od januara se prepolovi broj (i više) novih slučajeva, takođe se značajno smanjila smrtnost.

 

Kada hoćeš da dokažeš nešto, ideš kao bik na crveno, bez obzira da li te argumente koji potežeš su zaista valjani argumenti, i ne znam koliko ima poente diskutovati sa tobom.

 

Ne zaboravljam ja to, kolektivni imunitet znaci da virus moze da se pojavi u nekim osetljivim zajednicama i nevakcinisanim dzepovima (kako se recimo pojavljuje povremeno epidemija malih boginja), ali opste epidemije a kamoli pandemije - nema. To omogucava tih 80% i vise, dakle kada bude 80% revakcinisano, broj novih dnevnih slucajeva ne bi smeo da bude ni trocifren, a mozda ni dvocifren.

 

UAE daje i ostale vakcine, ali dominantan je Sinofarm, i to je cak jos jedan argument u prilog mojoj tezi, jer sta bi tek bilo da se ne daju i druge vakcine nego samo Kinez? Situacija bi mogla da bude samo gora od ove koja je sada.

 

To sto se od januara trenutno prepolovio broj novih slucajeva ne mora apsolutno nista da znaci, kao sto sam vec rekao, vecina drzava je imala takav pad u februaru u odnosu na januar, naveo sam i primer Nemacke, mada bukvalno mozes gotovo bilo koju zemlju da uzmes gde se ne vakcinise i videces slican grafik, a od pre neki dan krece rast, dok je pre dve nedelje bio "plato".

 

UAE treba da se poredi sa Izraelom, jedinom zemljom koja je vakcinisala toliko stanovnika, i nazalost po vas, razlika je golim okom vidljiva i mnogo je visa nego sto treba da bude, ako uporedimo efikasnost ove dve vakcine iz klinickih studija.

 

Plus da ne pominjem to da su Emirati prokleta pustinja, da su prirodni uslovi za sirenje virusa tokom cele godine medju najgorima celom svetu I PORED SVEGA TOGA kod njih je losa situacija.

 

Bukvalno kao da primaju secernu vodicu.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tomiprunet said:

@urosg3 

Sa jednog drugog foruma, covek objasnjava da je u Texasu vise umrlo nego u NYC

Najvise umrlih na 100,000 u New York ima NYC (367) sa 27,000 stanovnika na kvadratnu milju.
Najvise umrlih u Texasu na 100,000 stanovnika ima Foard County (866) s 2 stanovnika na kvadratnu milju. Cak i ako uzmemo Harris county sa 122 umrlih na 100,000 i 2,300 stanovnika na kvadratnu milju, najgusce naseljeni county u drzavi Texas ima visestruko vise umrlih nego NYC.

 

Ovaj mu odgovara i vidimo da je potpuna besmislica pracenje brojki

 

I onda pogledamo na google maps taj county i vidimo da su u cijelom countyju 2 gradića koji oba možda ne zauzmu 1 kvadratnu milju di se nalazi svo stanovništvo. Di vjerojatno sve imaju u samo par trgovina i ostalih mjesta di procirkulira cijeli county u par dana.

Uz to stanovništvo cijelog countyja je bilo 1200 2018. godine, znači umrlo im je 8-9 ljudi. Također treba napomenuti da im se u zadnjih 30 godina prepolovilo stanovništvo, znači najvjerojatnije ko i kod nas na selu, većina mladih otišlo u gradove, a ostalo većinski starije stanovništvo.

Znaju bit zajebani ti brojevi.

Texas ima preko 250 okruga tako da ima svega. I gradova i vukojebina. A daj tog matematičara sa drugog foruma da nam pojasni kad će taj pomor nakon što su ukinuli maske i ostale mere, evo brinem strašno za teksašane. Incidencija im je daleko ispod evropske, da ne lažu sa brojevima?

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, McLeod said:

 

Bilo je i u Nemackoj 27 hiljada 12. januara, pa 5 hiljada 15. februara. Ala radi Pfizer a? Sta kazes, ovo bez vakcine? Nista onda, vozi.

 

Sada je broj opet na preko 20k 😉

Pri cemu je preko 10% primilo bar jednu dozu vakcine (uglavnom Fajzer). Ali te brojke nista ne znace jer su uglavnom vakcinisani ljudi koji sede kod kuce i u penzionerskim domovima

Edited by Marvin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, McLeod said:

 

Bilo je i u Nemackoj 27 hiljada 12. januara, pa 5 hiljada 15. februara. Ala radi Pfizer a? Sta kazes, ovo bez vakcine? Nista onda, vozi.

otkud ti ovi podaci?

12.1. :  https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Situationsberichte/Jan_2021/2021-01-12-de.pdf?__blob=publicationFile

12802 novih slucajeva

15.2. : https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Situationsberichte/Feb_2021/2021-02-15-de.pdf?__blob=publicationFile

4426

u tom periodu je sve zivo bilo zatvoreno osim prehrambenih prodavnica (i firme su radile), pa je pad broja zarazenih posledica tih mera.

 

efekat vakcinacije se vidi kod grupacije od preko 80 godina (njih smo sad prakticno sve vakcinisali, ostali jos nisu dosli na red), a preko pada broja novozarazenih i pada broja umrlih u ovoj grupi iako kod drugih godista ovih sedmica vidimo drugacije tendencije (porast zarazenih i ponegde se naslucuje porast broja umrlih).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, McLeod said:

Plus da ne pominjem to da su Emirati prokleta pustinja, da su prirodni uslovi za sirenje virusa tokom cele godine medju najgorima celom svetu I PORED SVEGA TOGA kod njih je losa situacija.

Ti stvarno misliš da oni žive pod šatorima u pustinji ili si počeo da se zajebavaš?

Elem, ja bih samo zamolio ljude da ne slušaju stručnjake poput McLeod-a i  da ukoliko su u mogućnosti prime vakcinu koju imaju na raspolaganju, pošto ta vakcina može biti bukvalno razlika između života i smrti, a McLeod i slični koji šire defiznormacije, slučajno ili namerno, valjda su svesni da mogu uticati na nekoga da ne primi vakcinu i samim tim da ga dovede u potencijalnu životno opasnu situaciju.

Pa bi bilo lepo da i oni koji pišu i oni koji kontrolišu šta se piše povedu malo računa o tome.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

Ne znam kakav dokaz hoces? Ne moras ni da brojis ove po tviteru i drugim drustvenim mrezama koji su kacili svoje rezultate. Najvise testova ima za Kineza i odokativnom metodom ne izgleda da 7 od 10 ovih koji su radili imaju antitela. Sto bi trebalo da bude najgori moguci slucaj, po onome sto proizvodjac vakcine tvrdi.

 

Naravno, ovo je suvise mali uzorak (mada merljiv sa njihovim studijama u Lancetu na manje od 1000 ljudi 😉 ) da bismo to preneli na generalnu populaciju, ali je indikator da Sinofarm mozda, samo mozda, ima dosta nizu efikasnost od tih obecanih 70% od nerazboljevanja, a onda i onih skoro 100% od tezih oblika bolesti moze da se dovede u pitanje, uz cinjenicu da joj najduze treba da postigne "radnu temperaturu" i samim tim je najmanje pogodna za borbu protiv virusa, logicno sledece pitanje je da li je uopste u ovakvim, realnim uslovima, efikasna?

 

Sto se tice ostalih vakcina, bukvalno nema takvih vesti. Za fajzera znam da je jednocifren broj ljudi kacio da nema antitela, sto je potpuno u skladu sa ocekivanjima, svi koje znam da su primili bilo koju drugu vakcinu i radili su do sada antitela ih imaju, brojka je dvocifrena.

 

Jos jednom, vakcine koje nemaju bar 50% efikasnosti se povlace iz upotrebe, a i te koje su na tom nivou su maltene beskorisne.

 

Znam da zivimo u banana drzavi, ali u svakoj normalnoj drzavi bi ovo moralo da se ispita.

 

Ako je primati ovu vakcinu isto kao i primati homeopatski/"prirodni" lek protiv bilo cega, pa onda kad pocne da te vozi placebo da mislis da si zdrav dok te ne doceka na aperkat na prvoj krivini, veliko je pitanje da li takva vakcina i treba da bude u upotrebi.

 

Opet si u modu sam protiv celog foruma dokazujući nešto što i sam znaš da nije tako, tako da neću komentarisati ostatak posta. Ako ništa drugo, jebena zapadna Evropa gde nema Sinofarma te demantuje ovim skokom i novim sojevima uz paralelnu masovnu imunizaciju.

 

Nego me ovaj bold zanima, nadam se da znaš koji je procenat uspešnosti sezonske vakcine za grip, na primer? Da ne guglaš, ide od 40 do 60%. I tako svake godine. Za najsmrtonosniju bolest u istoriji čovečanstva. :classic_wink:

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, wwww said:

otkud ti ovi podaci?

12.1. :  https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Situationsberichte/Jan_2021/2021-01-12-de.pdf?__blob=publicationFile

12802 novih slucajeva

15.2. : https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Situationsberichte/Feb_2021/2021-02-15-de.pdf?__blob=publicationFile

4426

u tom periodu je sve zivo bilo zatvoreno osim prehrambenih prodavnica (i firme su radile), pa je pad broja zarazenih posledica tih mera.

 

efekat vakcinacije se vidi kod grupacije od preko 80 godina (njih smo sad prakticno sve vakcinisali, ostali jos nisu dosli na red), a preko pada broja novozarazenih i pada broja umrlih u ovoj grupi iako kod drugih godista ovih sedmica vidimo drugacije tendencije (porast zarazenih i ponegde se naslucuje porast broja umrlih).

 

Gugl i zvanicni podaci koje izbace u formi grafika. Poenta je da su slucajevi "prepolovljeni" kao da ima vakcinacije.

 

I uopste ne mora Nemacka. Bukvalno random drzavu uzmes, Tanzaniju, Peru, Kanadu, Honduras, sta god hoces, "prirodan tok" epidemije izgleda ovako. Negde pada pre negde posle, negde se penje ostrije i pada ostrije, ali kada se sve krive uporede deluju slicno.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Don Juan said:

Ti stvarno misliš da oni žive pod šatorima u pustinji ili si počeo da se zajebavaš?

Elem, ja bih samo zamolio ljude da ne slušaju stručnjake poput McLeod-a i  da ukoliko su u mogućnosti prime vakcinu koju imaju na raspolaganju, pošto ta vakcina može biti bukvalno razlika između života i smrti, a McLeod i slični koji šire defiznormacije, slučajno ili namerno, valjda su svesni da mogu uticati na nekoga da ne primi vakcinu i samim tim da ga dovede u potencijalnu životno opasnu situaciju.

Pa bi bilo lepo da i oni koji pišu i oni koji kontrolišu šta se piše povedu malo računa o tome.

 

Ovo je jako bezobrazno s tvoje strane, ja nigde i nikada nisam rekao da ne treba ni ovo govno od mozda lazne vakcine da se ne primi, jer ti nista nece faliti svakako, i da se nisi usudio nikada vise, ni ti ni bilo ko drugi da me uporedi sa antivakserom ovde.

 

ja sam vrlo jasno doveo u sumnju svrhu vakcinisanja iskljucivo ovim govnom od vakcine, imajuci u vidu situaciju u nasoj zemlji i raspolozenje prema istima generalno, jer je jasno kao dan da ako se ispostavi da sam u pravu i da je ova vakcina neefikasna i losa, ovde ce nastupiti pomor i tada nikakva kineska vakcina nece da ti bude razlika izmedju zivota i smrti, jer vakcine nisu carobni stapic koji te stiti nego predstavljaju kolektivni i iznenadni udar na virus koji nema dovoljno vremena da izmutira i nastavi da se nekontrolisano siri. Ako vakcina to ne radi - gotovo nicemu ne vredi. I onda cemo pricati o individualnoj zastiti kao vakcinama protiv gripa koje kao sto NMX dole primecuje, nisu dovoljno efikasne.

 

A sto se tice satora, ko pominje satore? Visoka temperatura, izuztno niska vlaznost vazduha i ocekivao sam da ne pricam sa idiotima i da je potpuno ocigledno da ne moram da objasnjavam svaku rec koju napisem.

 

Ili da ne pricam sa zlonamernima koji ciljano hoce da se uhvate za svaku rec, pa i dalje nemaju nikakav argument.

 

Ali nema problema, bicu i ja bezobrazan pa cu samo ponavljati jedno te isto pitanje dok ne dobijem zadovoljavajuci odgovor.

 

7 minutes ago, NMX said:

 

Opet si u modu sam protiv celog foruma dokazujući nešto što i sam znaš da nije tako, tako da neću komentarisati ostatak posta. Ako ništa drugo, jebena zapadna Evropa gde nema Sinofarma te demantuje ovim skokom i novim sojevima uz paralelnu masovnu imunizaciju.

 

Nego me ovaj bold zanima, nadam se da znaš koji je procenat uspešnosti sezonske vakcine za grip, na primer? Da ne guglaš, ide od 40 do 60%. I tako svake godine. Za najsmrtonosniju bolest u istoriji čovečanstva. :classic_wink:

 

Zato se i ne primaju, i zato sam je cak i ja primio svega dva puta u zivotu, dok sam pratio situaciju oko svinjskog gripa, od koga sam (najverovatnije od toga) nedelju dana bio zakucan za krevet pre 10 godina.

Edited by McLeod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, McLeod said:

Zato se i ne primaju, i zato sam je cak i ja primio svega dva puta u zivotu, dok sam pratio situaciju oko svinjskog gripa, od koga sam (najverovatnije od toga) nedelju dana bio zakucan za krevet pre 10 godina.

 

Hahahaha čekaj, prvo kažeš POVLAČE IZ UPOTREBE, sada kažeš ZATO SE I NE PRIMAJU. 

 

Pritom ja ne pričam o domaćim, sam bog zna kako smućkanim, Torlakovim vakcinama, nego vakcinama Sanofija, Novartisa i ostalih giganata. I gle čuda, i dalje se prave i dalje se prodaju u ogromnim količinama, ogromne pare donose farmaceutima i i dalje ih ljudi uzimaju. Nešto ti tu ne štima.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, NMX said:

 

Hahahaha čekaj, prvo kažeš POVLAČE IZ UPOTREBE, sada kažeš ZATO SE I NE PRIMAJU. 

 

Pritom ja ne pričam o domaćim, sam bog zna kako smućkanim, Torlakovim vakcinama, nego vakcinama Sanofija, Novartisa i ostalih giganata. I gle čuda, i dalje se prave i dalje se prodaju u ogromnim količinama, ogromne pare donose farmaceutima i i dalje ih ljudi uzimaju. Nešto ti tu ne štima.

 

 

 

Grip je endemski virus i za sada ne moze da se poredi sa ovim sranjem (iako ce i ono postati takvo sranje). Takodje, mnogo brze mutira i mnogo vise sojeva moze da bude dominantno u isto vreme, zbog cega je i problematicno napraviti efikasniju vakcinu.

 

Grip je najmanje opasna bolest protiv koje se vakcinisemo i vakcina se preporucuje uglavnom ugrozenim grupama.

 

Sve druge bolesti za koje se pravi vakcina traze mnogo visu efikasnost, zato sto su zaraznije i mnogo opasnije od gripa.

 

Nadam se da je odgovor zadovoljavajuci.

 

A sada bih, posto si se javio i posto si ocigledno zainteresovan za diskusiju, ponovio i modifikovao svoje pitanje - zasto se ne vidi efikasnost Sinofarma na primeru UAE, do kad treba da cekamo, i sta cemo da radimo ako se ispostavi da vakcina nije efikasna, i da je 500 hiljada ljudi koji su je primili gotovo potpuno nezasticeno?

 

Koja ce da nam bude strategija kada na jesen ponovo krene haos po bolnicama i novi talas od 10000 dnevno?

 

Kako ce nas brat Si spasti?

 

Vrlo sam zainteresovan da cujem odgovore na ova pitanja. Uz opasku da sam "to se nece desiti" vec cuo. Vise puta.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, McLeod said:

 

Gugl i zvanicni podaci koje izbace u formi grafika. Poenta je da su slucajevi "prepolovljeni" kao da ima vakcinacije.

 

I uopste ne mora Nemacka. Bukvalno random drzavu uzmes, Tanzaniju, Peru, Kanadu, Honduras, sta god hoces, "prirodan tok" epidemije izgleda ovako. Negde pada pre negde posle, negde se penje ostrije i pada ostrije, ali kada se sve krive uporede deluju slicno.

poenta je da proizvoljno tumacis cifre koje nadjes na googlu (a ja gledam direktno podatke RKI, koji zvanicno belezi podatke), a da nemas pojma o situaciji u doticnoj zemlji. Ne znas koje su mere na snazi, ne znas koji je stepen prihvatanja/postovanja mera od strane stanovnistva, ne znas kako se testira (koja je strategija, % pozitivnih testova) itd. A sve to utice na brojke i krive, funkcija zavisi od mnogo parametara.

 

Nemacka je uvela od novembra neke mere, ali one nisu bile ostre kao u UK, Irskoj, a kasnije i Portugalu. Kod nas nisu ulice bile puste i prazne kao sto su po Londonu. Zato nasa kriva nije strmoglavo padala kao sto je ona u UK (uprkos njihovom soju), vec se polako spustala, pa onda dosla do platoa, pa sad krece ponovo navise. A sve zbog toga sto nismo dovoljno jako pritisnuli kocnicu (kao UK), pa jos ne radimo paralelno ni masovnu vakcinaciju kao u UK (ili izraelu), tako da nam je virus ponovo "pobegao", tj. preovladao je britanski soj za koji su ove i ovakve mere tek nedovoljne.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, McLeod said:

 

 

Plus da ne pominjem to da su Emirati prokleta pustinja, da su prirodni uslovi za sirenje virusa tokom cele godine medju najgorima celom svetu I PORED SVEGA TOGA kod njih je losa situacija.

 

Bukvalno kao da primaju secernu vodicu.

 

Pa brate, oni su bas najpodlozniji za sirenje virusa, jer vecinu vremena provode u zatvorenim, klimatizovanim prostorijama. Kancelarije, hodnici,stanovi, pa imaju cak i zatvorene, klimatizovane, autobuske stanice. 

 

image.png.d699f8dee4514fca71aeb9a723c488b7.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, wwww said:

poenta je da proizvoljno tumacis cifre koje nadjes na googlu (a ja gledam direktno podatke RKI, koji zvanicno belezi podatke), a da nemas pojma o situaciji u doticnoj zemlji. Ne znas koje su mere na snazi, ne znas koji je stepen prihvatanja/postovanja mera od strane stanovnistva, ne znas kako se testira (koja je strategija, % pozitivnih testova) itd. A sve to utice na brojke i krive, funkcija zavisi od mnogo parametara.

 

Nemacka je uvela od novembra neke mere, ali one nisu bile ostre kao u UK, Irskoj, a kasnije i Portugalu. Kod nas nisu ulice bile puste i prazne kao sto su po Londonu. Zato nasa kriva nije strmoglavo padala kao sto je ona u UK (uprkos njihovom soju), vec se polako spustala, pa onda dosla do platoa, pa sad krece ponovo navise. A sve zbog toga sto nismo dovoljno jako pritisnuli kocnicu (kao UK), pa jos ne radimo paralelno ni masovnu vakcinaciju kao u UK (ili izraelu), tako da nam je virus ponovo "pobegao", tj. preovladao je britanski soj za koji su ove i ovakve mere tek nedovoljne.

 

Jos jednom, ne moram da znam. Mozes da izaberes neku bez mera, mozes da izaberes neku gde se brojke filuju, mozes da izaberes neku gde su maltene policijski casovi - krive se razlikuju, ali nijedna ne podseca na Izrael, gde broj novih slucajeva polako tezi nuli, sto svi zelimo da vidimo.

 

Trebalo je bukvalno da skrinsotujem 5-6 random grafika, Izrael i UAE i da vas pitam sta je Izrael a sta UAE, kao sto sam isprva i hteo, ali me je mnogo mrzelo.

 

Naravno, svako bi iz prve ubo Izrael, nisam siguran koliko bi bili uspesni u pogadjanju UAE, pogotovo ako bih izbacio Izrael i rekao samo pogodite koji je ovde grafik UAE od ovih 6, gde su pet potpuno nasumicno izabrani.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

A sada bih, posto si se javio i posto si ocigledno zainteresovan za diskusiju, ponovio i modifikovao svoje pitanje - zasto se ne vidi efikasnost Sinofarma na primeru UAE, do kad treba da cekamo, i sta cemo da radimo ako se ispostavi da vakcina nije efikasna, i da je 500 hiljada ljudi koji su je primili gotovo potpuno nezasticeno?

 

Koja ce da nam bude strategija kada na jesen ponovo krene haos po bolnicama i novi talas od 10000 dnevno?

 

Kako ce nas brat Si spasti?

 

Vrlo sam zainteresovan da cujem odgovore na ova pitanja. Uz opasku da sam "to se nece desiti" vec cuo. Vise puta.

 

b1...dok ne vakcinišu broj kao Izrael, pa i više. Da je potpuno nezaštićeno, to možeš samo ti da kažeš. Ili da ti dovedem teču od 75 godina, ex alkosa kome je jetra kao ementaler, koji je drugu dozu sinofarma primio odmah u februaru. Vozio pre 10 dana komšinicu u kovid ambulantu. Zakačio od nje. Eno ga kući, uz čaj i cigarete čeka da prođe. Ništa mu nije. Jedan dan 37.5. Pozitivan na PCR. Ceniš da je do njegovog nepostojećeg imuniteta ili vakcine? Ili hoćeš moj primer i kolege koji mi je bez maske blejao za stolom, pa sam evo, živ zdrav i zaštićen?

 

b2...vakciniši onim što imaš. Nema druge strategije za mnogo bogatije od nas. Zvučiš brate kao rendom lik sa KKCZ prelazni rok topika koji kuka jer nas naduvava Barsa 30 razlike a mogli smo da uzmemo Mirotića, Majka Džejmsa i Nedovića, nego eto nismo hteli....A haos si, da te podsetim, najavio za mesec dana. Naravno od toga nema ništa, pa smo već otišli na jesen...

 

b3...neće ni on ni bilo ko drugi. Dokle god se ne budemo zvali Izrael. Ili Nemačka ili tako neka država koja može da priušti bilo šta više od Sinfoarma za masovno bodenje. 

 

I vrlo sam zainteresovan da čujem predlog šta bi radio da 29.03. jedino imaš cirka 250k stanovništva koje je revakcinisano nekineskom vakcinom? Šta radiš?

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devil In My Pants said:

Pokusavam da shvatim sta Mek pise i sta hoce da kaze, ali ne ide mi iskreno 😁

 

Ukratko, bolje da smo na 250k revakcinisanih zapadnim vakcinama nego na 1m djuture sa kinezom. Bolji je kolektivni imunitet kada imaš ovih 750k bez ikakve zaštite nego kada ih imaš makar sa nekom zaštitom. Šta ti tu nije jasno? :lol_2:

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Bitno je ipak naglasiti i da je Izrael zakljucan bio dok je vakcinisao, aerodrom skroz zatvoren. Plus gomila restrikcija u samoj zemlji.

 

Emirati su otvoreni, turisti komotno ulaze u Dubai, do skoro ni pcr test nisu trazili. Kafici, restorani, klubovi rade....

Edited by ras kass
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pa ocigledno vam nista nije jasno.

 

Ocigledno od kolektivnog imuniteta nema nista.

 

Zato je svakako bolje vakcinisati se dobrom vakcinom.

 

Ako imas samo kinesku, ako si mlad, maltene je svejedno, jer ti je 50-50 sansa da ces da krenes da izlazis, zarazis se i prenes virus dalje, zato je tehnicki bolje da si nevakcinisan i sedis kod kuce i cekas koliko treba, 5 meseci, 10 meseci, dve godine.

 

Matori i ugrozeni i oni koji moraju napolje nek se vakcinisu Kinezom pa to im je sto im je nek igraju ruski rulet.

 

U svakom slucaju, od kolektivnog imuniteta nema nista dok ovo ne prodje samo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ras kass said:

Bitno je ipak naglasiti i da je Izrael zakljucan bio dok je vakcinisao, aerodrom skroz zatvoren. Plus gomila restrikcija u samoj zemlji.

Valjda su i dalje zatvoreni za strance osim u izuzetnim slucajevima, nisam ispratila da su skinuli tu zabranu, ako i jesu to je skoro. 

Link to comment
Share on other sites

Inace, zanima me i ovo, posto je Sinovac po izvestajima iz Brazila izmedju 40% i 50% za ono sto je testiran, a za ove nove sojeve do 20%, gde se vuce granica? Da li biste primili i ovu vakcinu, bili za masovnu imunizaciju istom, i onda gledali kako kriva ne pada i kako je bukvalno isti djavo kao i pre vakcinacije?

 

Jer izmedju 50% i 70% efikasnosti (jos jednom, zvanicna efikasnost Kineza, znaci realna moze da bude samo niza) manja razlika nego sto mislite.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

U svakom slucaju, od kolektivnog imuniteta nema nista dok ovo ne prodje samo.

 

E dobro, oko ovoga može da se priča. I sad uzmemo brt Izrael. I kažemo recimo da 01.05. su tamo svi izbodeni. 100% ljudi koji smeju da prime vakcinu. Recimo da je to cirka 90% zaštićenih. A mi i dalje ne znamo koliko vakcina štiti. Neka bude 8-12 meseci. Možda duže, ali da uzmemo da je to nekih 10 meseci prosek. I pošto su krenuli krajem 2020. Prvi batica kome odlazi imunitet je na redu u oktobru. I onda Izrael mora da krene, redom, istim tempom maltene identičnu imunizaciju kao i sada (plus da tada bude zatvoren).

 

I oni to moooožda i mogu. Odakle banani poput nas em pare, em resursi em na kraju dana raspoložive vakcine, za takvo planinarenje?

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Harmonika said:

Do neobrazovanja je, edukacija o koroni, vakcinama, nista, ali zato su vrata medija sirom otovrena bila Nestorovicu, ljudi prkeo fejsbuka slusjau o 5G mrezi, trovanju, Milu Aleckovic Jovanu Stojkovic, Raduleta, i soicne spodobe,a i drzava i krs ih sludeli..

Jeste, ali ne vidim da im neko brani da se obrazuju, narocito sad kad imaju internet. Isto vazi i za sve slicne stvari, kao sto je glasanje za milosevica i isprdke, koje traje 30 godina, lozenje na grude i the zavete, na plemenske "obicaje" i "tradicije", na "prirodne porodice" i nacion itd. Ne vidim da ih neko puskom tera da sve to prihvataju odmah, a ono sto je stvarno odbijaju i posle hiljadu ponavljanja. Onda ce pre biti da je uzrok poprilicna tupavost, a to je vec priroda "kriva".

 

A pojedinci ovde su za i za divljenje, i za zaljenje. Ono, kako im vise nije gadno da i dalje imaju kontakt sa tim...  nešto, koji su ocigledno na nivou kisne gliste, eventualno na nivou insekta, to im je maksimum. Nema razlike. Tako insekti samo reaguju na trenutne nadrazaje iz okoline a svest o bilo cemu nula. Sad jedno, za pola sekunde ako se nadrazaj promeni drugo, i to je to. Isto kao ovi. Da im nisam u kozi ovima koji svakog dana moraju da provode vreme sa takvima. Idealna situacija za "going postal".  :lol_2: ▪️

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...