Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

24 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa kako vam Slavisa odlazi i dolazi kako mu se prohte, ako moraju neki ozbiljni razlozi?

Mislim, gde vas kontrolisu ako resite da otputujete? 

 

Ne znam, i Holandjani su pritegli sve, ali otputovati se moze - jos nisu poceli da traze da objasnjavas zasto putujes. Kazes da ides da se vakcinises, jer tu ko zna kad ces na red! 😄

 

To je novo izgleda, i ja stalno putujem bez problema poslednji put sam dosla iz Bg u Pariz krajem januara a od prvog februara je uvedeno (kazu mi) da moras da imas specijalni razlog da bi mogao da izadjes iz Fra u zemlju koja nije u EU. Nije dovoljno da imas pasos(e) kao sto sam ja mislila i PCR

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ciao said:

 

To je novo izgleda, i ja stalno putujem bez problema poslednji put sam dosla iz Bg u Pariz krajem januara a od prvog februara je uvedeno (kazu mi) da moras da imas specijalni razlog da bi mogao da izadjes iz Fra u zemlju koja nije u EU. Nije dovoljno da imas pasos(e) kao sto sam ja mislila i PCR

 

Slavisa vam se 'ladno usetao 10. februara 😄

 

@Slavisa iz Tavankuta otkrij tajnu!

Link to comment
Share on other sites

Slavisha verovatno ima papir da radi ovde ali evo sad sam videla da bi se izaslo iz Francuske u zemlju koja nije unutar unije moze iz generalno tri razloga :

1 sanitarni "imperieux" (imperijalno  :classic_laugh: vazan)

2.familijarni imperijalni

3. poslovni imperijalni

 i sa sve primerima - umro blazak clan familije naprimer itd a sve papiri overeni, prevedni sudski tumac i sl

 

- ja mogu da se vratim jer ovde i zivim i radim i drzavljanin sam ali treba da izadjem nekako a za to mi nije dovoljno da sam drzavljanin tamo

 

AppData/Local/Temp/2021-02-04-attestation-de-deplacement-depuis-la-france-metropolitaine-vers-un-pays-exterieur-a-l-espace-europeen.pdf

Edited by ciao
  • Tuzno 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

ma bzvz - mogu ja da petljam i da izadjem - da se dogovorim sa kolegama iz Bg sa kojima ionako saradjujem da mi salju papir, ili da uzmem let preko neke zemlje unutar EU pa presedam, moze da se odradi ali me nervira da moram da smisljam i petljam ko budala i uopste ideja da treba da treba da objasnjavam i trazim ausvajs da bih isla iz fra u srbiju

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

 

Slavisa vam se 'ladno usetao 10. februara [emoji1]

 

[mention=62]Slavisa iz Tavankuta[/mention] otkrij tajnu!

Mozda je moja prednost bila ta sto nisam direktno iz bgd usao u francusku vec prvo u svajcarsku pa onda u francusku. Imao sam ja papir gde i kod koga radim ali to nije bilo bas oficijalno, kako sam stekao utisak kad sam stigao u cirih. Pa me policajka sama navela da kazem da tek sad treba da dobijrm radnu knjizicu :-) pustila me a kasnije u zenevi onaj nonsalantni ulazak u fr kad mi policajka kaze na cirilicni pcr test da ne razume hrvatski a ja joj pokazem da pise i na engleskom da sam negativan. Kaze ona to mi treba i nista vise, ajd sretan put.

 

Stvarno ne znam sta da mislim u vezi tih restrikcija u vezi ulaska i izlaska. Ako vec imas papire i dozvolu boravka kako mogu da ti ne dozvole ulazak u fr. mozda te restrikcije sluze da zaplase gradjane da ne bi putovali.

 

Edit:

I prosli put u oktobru i sada u februaru prateci uputstva od zvanicnih fr organa sam skoro pomahnitaood bojazni da necu moci uci u fr a ustvari nije bilo ni priblizno tako strasno. Opet da ponovim mozda je sreca da sam prvo usau u svajcarsku i da su i onda a i sad gradjani koji dolaze iz srbije bili na zelenoj listi.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:




Stvarno ne znam sta da mislim u vezi tih restrikcija u vezi ulaska i izlaska. Ako vec imas papire i dozvolu boravka kako mogu da ti ne dozvole ulazak u fr. mozda te restrikcije sluze da zaplase gradjane da ne bi putovali

A pogotovo restrikcije da bi izasao iz francuske u zemlju van EU - kao strah ih da kad se vratim cu da donesem koronu neki novi soj, kao da nema unutar EU dovoljno korone nego bi sad bio problem da stigne nova iz van evropske unije

1 minute ago, ciao said:

greska-nista

 

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, feanorlfc said:

Ja primih danas (oko 11) drugu dozu moderne. Kazu da se druga doza teze podnosi. E pa, u pravu su. Oko 4 popodne, jak bol u ruci. Oko 6 sati temperatura 38.4, drhtavica i osecaj slabosti. Kao voz da me je udario.

 

Naravno, na poslu sam u to vreme, jos jedini koji moze da da terapiju uvece. Nista, paracetamol, odmorih malo i nastavih da radim. 

 

Posle pola sata, temperatura pala na 36.8. Evo sam kuci i bolje mi je, mada i dalje osecam slabost. Da nisam znao da se ovo desava posle druge doze, tacno bih otisao da se testiram. Videcemo kako cu noc da preguram.

 

Naravno, pacijenti isto dobili drugu dozu, ali nista im ne fali. Nekad i ne valja kad si mlad. (mladji)

 

Kolege koje su se vakcinisale danas slican efekat, ali oni zavrsili s poslom u 4 ili nisu radili danas,tako da odbolovali kuci. Ja, junacki😁,gurao do 9.

 

Jbt, pa ti zaglavi gore simptome, nego ja koji sam se zarazio. 😕

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, feanorlfc said:

Ja primih danas (oko 11) drugu dozu moderne. Kazu da se druga doza teze podnosi. E pa, u pravu su. Oko 4 popodne, jak bol u ruci. Oko 6 sati temperatura 38.4, drhtavica i osecaj slabosti. Kao voz da me je udario.

 

Naravno, na poslu sam u to vreme, jos jedini koji moze da da terapiju uvece. Nista, paracetamol, odmorih malo i nastavih da radim. 

 

Posle pola sata, temperatura pala na 36.8. Evo sam kuci i bolje mi je, mada i dalje osecam slabost. Da nisam znao da se ovo desava posle druge doze, tacno bih otisao da se testiram. Videcemo kako cu noc da preguram.

 

Naravno, pacijenti isto dobili drugu dozu, ali nista im ne fali. Nekad i ne valja kad si mlad. (mladji)

 

Kolege koje su se vakcinisale danas slican efekat, ali oni zavrsili s poslom u 4 ili nisu radili danas,tako da odbolovali kuci. Ja, junacki😁,gurao do 9.

 

"Ja ležim kući danas, imao juče temperaturu, chills i bolove posle druge doze Moderne."

 

Kum pisao pre 10-ak dana. Drzalo ga jos jedan dan i posle ok

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

 

Poslali sms juce, nazvali me danas.

 

Pa ja se prijavila 19 februara, svakako nisam ocekivala da ce me pozvati odmah 😄

Trebalo bi da dodjemo u Srbiju za 3-4 nedelje, mislila sam da cemo tad, mozda, doci na red.

 

Nisam znala da je Srbija tako efikasna 🙂

A što su zvali, isto da te obaveste za termin? Pitam zato sto sam i ja juce dobio mail sa terminom za sutra, i pdf da se odstampa i popuni saglasnost, i racunam, to je to, docekah i ja Fajzer, jos uvek mlad i zelen 😁

 

Onda danas kasnije uvece ukljucim tel, da pokaze tamo da sam primio i sms, i vidim da ima dva propustena poziva od danas. Ako zovu, to  je verovatno isto u vezi termina, jer taj broj koristim samo za razne kurirske sluzbe i za takve stvari kao sto je ovo prijavljivanje za vakcine, pa tel ukljucujem po potrebi 😁

 

Pitanje je, znaci i pored toga sto stigne mail i sms obavestenje, i zovu da obaveste za termin?

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

A što su zvali, isto da te obaveste za termin? Pitam zato sto sam i ja juce dobio mail sa terminom za sutra, i pdf da se odstampa i popuni saglasnost, i racunam, to je to, docekah i ja Fajzer, jos uvek mlad i zelen 😁

 

Onda danas kasnije uvece ukljucim tel, da pokaze tamo da sam primio i sms, i vidim da ima dva propustena poziva od danas. Ako zovu, to  je verovatno isto u vezi termina, jer taj broj koristim samo za razne kurirske sluzbe i za takve stvari kao sto je ovo prijavljivanje za vakcine, pa tel ukljucujem po potrebi 😁

 

Pitanje je, znaci i pored toga sto stigne mail i sms obavestenje, i zovu da obaveste za termin?

 

Ove koje znam da su zvali, zvali su zato sto je bilo neke promene u terminu i/ili mestu vakcinisanja; moja SMS poruka bila za 18:30 u Domu zdravlja u ulici toj i toj, a telefonski poziv da me obaveste da ignorisem SMS, da je termin u 10 ujutru u Hali sportova.

Broj s kog su zvali je 066 802 8080

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

 

 

@McLeod Pitala sam te, i hvala na odgovoru. Ne znam kako je u drugim beogradskim opštinama, ali Voždovčani šetaju, tj idu prevozom, taksijem...pisala sam o tome.. 

 

Ne postoji nikakva organizacija. Sam dolazis kako hoces. Ja sam dosao pesice sa maskom da ne ugrozavam nikoga ako sam zarazen.

Link to comment
Share on other sites

Da, zovu da potvrde jesi li obavesten I da li dolazis, tako je za fajzer I mene su zvali.
Moguće je da za raifajzen vakcinu zovu za potvrdu zbog režima čuvanja. Verovatno utvrde koliko ljudi potvrdi dolazak za sutradan, iz nekog centralnog skladišta gde imaju frižider sa -70 stepeni to jutro izvuku tačan broj vakcina prema potvrđenim dolascima i ne žele da se baci previše doza ako ipak neko se ne pojavi. Ta vakcina valjda može da se čuva na višoj temperaturi 6 ili 8 sati bez problema, taman do kraja radnog vremena.
Do naših još nije doprla vest od Pfizer-a da je vakcina stabilna nekoliko nedelja i na -15 do -20 (dakle i kod mene kući bih mogao da je čuvam u zamrzivaču).

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, djura.net said:

Da, zovu da potvrde jesi li obavesten I da li dolazis, tako je za fajzer I mene su zvali.

 

Zvali su i za kinesku, gospođu i mene za prvu, tamo negde, krajem januara, s tim što ja nisam čuo, ostalo mi je kao dva propuštena poziva. E-mail i SMS smo uredno dobili. Supruga reče, čini mi se, da su se predstavili kao opštinski krizni štab, vakcine smo primili na sajmu.

Neko je ovde pisao da su nudili prevoz onima koji ne mogu sami da dođu, pa sam mislio da i nas zbog toga zovu, kako nam nije trebao to sam jednostavno zaboravio. Za drugu nas nisu zvali, dobili smo samo mejlove i SMS.

Im logije da je za Pfajzer potrebno preciznije planiranje broja doza za određen dan, pa da zovu sve, bez obzira na godine.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Grčki ministar finansija objavio da ih lockdown košta oko 3 milijarde Eura mesečno. Samo zabrana rada maloprodaje u crvenim zonama im troši oko 1 do 1.5 ,milijardi Eura gotovinskih rezervi na svakih 15 dana. Sad, nisam upoznat sa cenama ekspres izgradnje bolničkih kapaciteta i uvoza medicinskog osoblja (kojeg ćeš u još siromašnijim balkanskim zemljama tipa Srbije, Bugarske, Rumunije, Makedonije lako naći), ali imam neki osećaj da bi se ulaganje u zdravstvo višestruko vratilo. No, ima se, može se. Zadužiš deset generacija unapred i mirna bačka, teraš ljuti lockdown besomučno dalje dok se problem sam od sebe reši ili desi neko drugo čudo. 

 

Na Atiki je zdravstvo opet na samoj ivici pucanja. 255 ICU-jedinica posvećenih Covidu ne mogu da pokriju veliku "potražnju" na oko 5 miliona stanovnika Atike. Planiraju da puste u funkciju daljih 38 jedinica do kraja nedelje. 

 

U međuvremenu, i pored svih mera, broj novozaraženih raste li raste. Onaj eksperiment sa otvaranjem škola košta sve više. Brojke za utorak su 2.147 novozaraženih, na intubaciji 357, preminulih 22. Pošto je preko vikenda (zahvaljujući i manjem broju testova vikendom) bilo dva dana svega na 800, ovaj broj novozaraženih je šokantan. Na izvedenih 55.543 testova je 3.87% pozitivno. A taman su se ponadali da od 1. marta malo olabave sa maloprodajom.

 

U utorak su lekari demonstrirali zbog nepodnošljivih uslova u Covid zdravstvu kao i zahtevali povećanje broja ICU-jedinica i radne snage kao i uključivanje privatnog zdravstva u borbu protiv Covida. Za ovo zadnje su optimisti, koliko sam čuo i shvatio, lekari i osoblje u privatnom zdravstvu nisu preterano zainteresovani da se uključe u tu borbu. Mada nije direknto povezano, ali znam zubara koji mesecima ne radi čekajući da Corona bude suzbijena (a sad aktuelno dok primi vakcinu) i bez problema trpi gubitke. A mnogi zubari koji rade, traže taze rapid test (jedna zubna klinika čak pola sata star) da bi uopšte pacijenta primili. Biće tu još veselja.

 

Vakcinacije nešto ne napreduju brzo. Odrade oko 20.000 dnevno, do sada su oko 700.000 građana vakcinisali.

Edited by Akiro
  • Thanks 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Za Grcku:

Pa ako pacijenta iz sterilne sredine pustis napolje, "medj' svet", prva bakterija ce ga napasti.

 

Tako i ovo - ne moze se stvarati sterilna sredina u drustvu, jer onog trena kad imalo popustis mere, veliki broj ljudi ce doci po prvi put u kontakt s virusom - koliko god suludo zvucalo, cesta izlozenost virusu u manjim kolicinama ce bat malo inicirati imuni sistem da radi/pravi antitela.

 

Za Srbiju:

Primer je Srbija - uz takve NIKAKVE mere (to sto Srbija ima, to nisu mere), brojevi uopste nisu veliki, koliko bi se ocekivalo - velikim delom i zbog toga sto virus cirkulise medju ljudima "slobodnije" pa je deo populacije vec izgradio neki imuni odgovor.

 

Mozda gresim, ali verujem da ima nesto i do toga... 

 

 

Edited by Sunshine State
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Grešiš. Nekakve mere su se poštovale jesenas, delimično ali su se poštovale. Sada je to na nivou lične odgovornosti i više se izigravaju nego poštuju.

Ovo je postala sprdnja. Čitam izjave Kona i Tiodorovića. Oni su potpuno prsli. Ovaj drugi je izjavio da bi zatvorio zimovališta vikendom. Mogu slobodno da kažem da je idiot. Takođe, opet pominje skraćenje radnog vremena tržnih centara na do 16h ili 18h vikendom. Opet sabijte sve koji odu tamo u što manji vremenski okvir. Ili zatvorite komplet ili nemojte ništa.

 

A brojke odoše gore. Imali smo 1300-1500, brzo smo to i više nego duplirali. Ovako neće se ništa uraditi a pad privrede se samo produžava u nedogled.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, shonke said:

Grešiš. Nekakve mere su se poštovale jesenas, delimično ali su se poštovale. Sada je to na nivou lične odgovornosti i više se izigravaju nego poštuju.

Ovo je postala sprdnja. Čitam izjave Kona i Tiodorovića. Oni su potpuno prsli. Ovaj drugi je izjavio da bi zatvorio zimovališta vikendom. Mogu slobodno da kažem da je idiot. Takođe, opet pominje skraćenje radnog vremena tržnih centara na do 16h ili 18h vikendom. Opet sabijte sve koji odu tamo u što manji vremenski okvir. Ili zatvorite komplet ili nemojte ništa.

 

A brojke odoše gore. Imali smo 1300-1500, brzo smo to i više nego duplirali. Ovako neće se ništa uraditi a pad privrede se samo produžava u nedogled.

 

Sve to sto govore je potpuno identicno onome sto su govorili sredinom novembra. E sad, pitanje je da li su nesto naucili ili ce ponovo dozvoliti da dodjemo do 8000. Ja verujem da naucili nisu.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, shonke said:

Grešiš. Nekakve mere su se poštovale jesenas, delimično ali su se poštovale. Sada je to na nivou lične odgovornosti i više se izigravaju nego poštuju.

Ovo je postala sprdnja. Čitam izjave Kona i Tiodorovića. Oni su potpuno prsli. Ovaj drugi je izjavio da bi zatvorio zimovališta vikendom. Mogu slobodno da kažem da je idiot. Takođe, opet pominje skraćenje radnog vremena tržnih centara na do 16h ili 18h vikendom. Opet sabijte sve koji odu tamo u što manji vremenski okvir. Ili zatvorite komplet ili nemojte ništa.

 

A brojke odoše gore. Imali smo 1300-1500, brzo smo to i više nego duplirali. Ovako neće se ništa uraditi a pad privrede se samo produžava u nedogled.

 

Pricamo o Grckoj - u onakvom lockdown-u brojke odose gore - pokusavam da objasnim/razumem zasto.

 

Za Srbiju me nikakve brojke ne cude, jer se tu zivot odvija manje-vise normalno

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Prenosa može da bude samo tamo gde se ljudi okupljaju. A gde je to, znaju Grci (recimo da znaju...). Ako se ne ide na utakmice, u šoping onda može samo po ilegalnim proslavama, firmama i tako tim mestima. Posle se to dovuče kući (eto, ti imaš lični primer) i širi po porodicama. Nema gde drugde da bude prenosa.

Link to comment
Share on other sites

@Akiro kakvi su tvoji zakljucci glede zarazavanja (osim slinavaca u skoli 😄 ) - gde se ljudi jos zarazavju u Grckoj, obzirom na rast brojki?

Toliko ilegalnih zurki?

 

Edit: Shonke, ovo "Prenosa može da bude samo tamo gde se ljudi okupljaju" je stating the obvious - taj deo uopste nije sporan. 

 

Ono sto vidimo i u Srbiji i u Grckoj, a i ovde u NL je da brojke pocinju da rastu kad se djaci vrate u skole - zasto se onda ne insistira na  online casovima do kraja godine, pa ce se bar taj udeo u brojkama eliminisati?

 

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

Ajmo jedno matematicko pitanje.....   po najnovijim informacijama je vakcinisano preko 1.2 miliona gradjana....   registrovano je prelezanih 500.000... neregistrovanih jos duplo ili troduplo- jer su kod jednog registrovanog zatvarali cele porodice - i iako su imali sve (blage ) simptome , nisu registrovani... - a svima je receno da najmanje 6-7 meseci jos ne trebaju primati vakcine..  dakle oko 1.5-2 miliona je prelezalo ( registrovano i neregistrovano ).....  dakle oko pola populacije u Srbiji...  odakle onda sad treci talas ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...