Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Sto se tice temperature generalno... ne zelim da dajem ikakav medicinski savet i citao sam mnogo o tome zasto ne treba obarati nisku temperaturu.

 

Sa druge strane, licno to radim ceo zivot. Cim predje 37.5 recimo, udarim po tylolu i slicnim praskicima, preznojim se odmah, tus, preguram grip za jedan do dva dana obicno, dok ovi sto sve rade po uputstvima se vucaraju nedelju dana.

 

Nikad mi nije bilo jasno zbog cega se mucis sa tim, kao organizam ce sam da se izbori i bolji imunitet izgradi, neces da se razbolis opet. Nikada se nisam razboljevao opet.

 

A ta niska temperatura je bukvalno najgora, ne smlati te toliko da samo spavas, vec se vuces kao prebijena macka.

Edited by McLeod
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Druga doza Sinofarma mi je teze pala nego prva. I sad sam zbunjena, od meni bliskih koji su takodje primili tu vakcinu, niko ne prijavljuje neke neprijatnosti a ja sam bila oba puta bolesna bar 3 dana: u glavi - bolna probadanja s vremena na vreme, u stomaku - haos, grcevi u crevima, na obrazu nesto sto jako lici na nekakav mokri ekcem, mali ali dosadan, tek je 6 dana poceo da se sushi, malaksalost...kod nekoliko bliznjih, cak i starijih od mene - nista. Mene kao da su stigli svi umori ovog sveta. 

 

Ako vam je lakše, moja devojka je imala slično iskustvo. Posle obe doze umor par dana i pospanost, posle druge jedan dan i mučnina. Ja sam isto osećao umor posle prve, posle druge malo manje.

 

Sve je to u očekivanim okvirima, najbitnije da ste se vi vakcinisali, ide lepo vreme pa ćete moći uskoro unuka pod ruku i druženje koliko god vam je volja 🙂

  • Like 1
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, shonke said:

Pa možemo ih smatrati neodgovornima ako nemaju nikakvu prepreku da se vakcinišu a neće. To je, možda bih mogao da kažem i sebično ako neće. Prvi su na listi prioriteta za vakcinisanje, već je prošlo dovoljno vremena da se vidi kratkoročno dejstvo u smislu bezbednosti (ok, nemamo pojma da li ćemo svi dumremo od vakcine za 10 godina) i neki (a nije ih malo) se i dalje nećkaju ili apsolutno su protiv. 

Samo, ja ne znam šta bi bilo pametno uraditi da ih ubediš jer ako im nije jasno da je za starije od preko 70 godina smrtnost od virusa stotinak puta veća nego za one od 20-30 godina, onda im sigurno ni nešto drugo neće promeniti razmišljanje.

 

 

 

Bold: I da je smrtnost od vakcine ~ 0, onda je odluka jasna (naravno, ovde pricamo o svima onima kojima zdravstveno stanje dozvoljava da prime vakcinu) - to sto ce neko imati uobicajene nezeljene efekte nakon vakcine (malaksalost, glavobolja, temperatura...) nije nikakva prepreka ni razlog da ne prime.

 

Moja sva rodbina starija od 65 vec vakcinisana s obe doze!

Link to comment
Share on other sites

I meni je glavni utisak koliko nadrealno dobro ide vakcinacija kod nas. Prvo mi je skroz neočekivano da vakcina zapravo ima ovde, a onda i da smo do sad prebacili milion ljudi s prvom dozom i par stotina hiljada pod drugom dozom, iskreno je nabavljanje vakcina dobto obavljen posao i drago mi je zbog odziva. Jedino su loši pvi redovi a o ovima što ne bi vakcinu ne bih sad, i to mi je neverovatno. 

 

 

Za one koje interesuje, a moguće je da ima ljudi koji prate posledice vakcine, evo ja da kažem da me niti šta boli niti fali. Jedino mi se spava jer sam gledao NBA do 1 a ustao u pola 7, pa umesto da spavam posle vakcinacije ja navalio na posao kao da će da pobegne. 😄

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Ja imam sarena iskustva oko sebe. Prvu dozu sam odbolovao za oko sedam dana, drugu za oko tri. Bliza rodbina sarenih godina (35-65) uglavnom nista.

Mali savet, probajte ako mozete da ne uzimate lekove protiv bolova, posebno NSAID, jer lekari nagadjaju da bi moglo da utice na izgradnju imuniteta (sto traje oko dve nedelje posle druge doze). Oko paracetamola nema konsenzusa (neki kazu moze, neki bolje ne). 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Zanimljiv tviter niz o tome da se preuvelicavaju rizici zaražavanja na otvorenom, i tome kako to kvari odgovor na pandemiju. Ima dosta linkova ka dužim tekstovima i istraživanjima u ostatku niza (ovde se vide samo 2 tvita od mnogo)

 

Ona je profesorka na fakultetu, ali koliko vidim bavi se društvenim naukama, ne medicinom.

 

@urosg3 Verujem da će tebi biti zanimljivo, dosta tvojih poenti je i ona predstavila.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nemanjaol said:

 

Zanimljiv tviter niz o tome da se preuvelicavaju rizici zaražavanja na otvorenom, i tome kako to kvari odgovor na pandemiju. Ima dosta linkova ka dužim tekstovima i istraživanjima u ostatku niza (ovde se vide samo 2 tvita od mnogo)

 

Ona je profesorka na fakultetu, ali koliko vidim bavi se društvenim naukama, ne medicinom.

 

@urosg3 Verujem da će tebi biti zanimljivo, dosta tvojih poenti je i ona predstavila.

 

Pa eno superbowl kod mene u Tampi - i utakmica i proslava posle - sve napolju, na suncu! Nigde pika dve nedelje kasnije

 

Ne znam koliko blizu i dugo moras biti uz nekog napolju da bi ze zarazio, te mi protivljenje setnjama i voznjama bicikla, makar i  po keju gde ima vise setaca, nisu bas najjasnije.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa eno superbowl kod mene u Tampi - i utakmica i proslava posle - sve napolju, na suncu! Nigde pika dve nedelje kasnije

 

Ne znam koliko blizu i dugo moras biti uz nekog napolju da bi ze zarazio, te mi protivljenje setnjama i voznjama bicikla, makar i  po keju gde ima vise setaca, nisu bas najjasnije.

 

 

 

 

Moje misljenje je da ta okupljanja napolju ne predstavljaju toliki rizik, kao sto se predstavljaju.

 

Druga stvar je sto i da se jesu tu ljudi zarazili pre bih posle 2 nedelje ocekivao neki uzlet epidemije, nego neki pik. Jednostavno ti sa takvim okupljanjem povecas R onih koji su tamo dosli zarazeni sa recimo 4 na 10, ali to je prakticno nevidljivo u nekoj statistici za grad/region posle nedelju ili dve. Ono sto jeste tu problem da sad imas mnogo vise sejaca virusa koji imaju R = 4 i tu onda moze da krene uzlet epidemije koja je mirovala.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, mentalnodetoniran said:

Moje misljenje je da ta okupljanja napolju ne predstavljaju toliki rizik, kao sto se predstavljaju.

 

Druga stvar je sto i da se jesu tu ljudi zarazili pre bih posle 2 nedelje ocekivao neki uzlet epidemije, nego neki pik. Jednostavno ti sa takvim okupljanjem povecas R onih koji su tamo dosli zarazeni sa recimo 4 na 10, ali to je prakticno nevidljivo u nekoj statistici za grad/region posle nedelju ili dve. Ono sto jeste tu problem da sad imas mnogo vise sejaca virusa koji imaju R = 4 i tu onda moze da krene uzlet epidemije koja je mirovala.

 

Tacno, ali malo koji dogadjaj na otvorenom moze da da uzlet kao bilo koji indoor dogadjaj.

Drugo, da li je ijedna fabrika u Srbiji prestala da radi, kad su poceli da se zarazavaju radnici? Ne verujem da jeste (u nekom vecem broju), a cinjenica je da su i radna mesta po fabrikama sa po 200, 500 ljudi rasadnici virusa.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, nemanjaol said:

 

Zanimljiv tviter niz o tome da se preuvelicavaju rizici zaražavanja na otvorenom, i tome kako to kvari odgovor na pandemiju. Ima dosta linkova ka dužim tekstovima i istraživanjima u ostatku niza (ovde se vide samo 2 tvita od mnogo)

 

Ona je profesorka na fakultetu, ali koliko vidim bavi se društvenim naukama, ne medicinom.

 

@urosg3 Verujem da će tebi biti zanimljivo, dosta tvojih poenti je i ona predstavila.

I jeste zanimljivo, mogao bih da pridodam da se sa najsmrtonosnijeg mesta na planeti - Košutnjaka i prvomajskog roštilja i uranka dve nedelje kasnije zabeleženo čak 64 novozaraženih, od ćega dobra trećina u samom Beogradu.  
Sad šalu na stranu i društvene nauke su nauke, makar ne izgleda tako ali važne za društvo 🙂
Nema me danas online bio sam kod zubara nastradao sam 😞

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ras kass said:

Esu li zvali nekoga za Fajzer? 

 

Znam troje ljudi da su uredno dobili pozive za fajzer i to iz ovog prethodnog kontigenta koji je stigao. Dvoje su prosvetari, možda njih hoće fajzerom što je skroz ok.

 

Danas je stigla još jedna isporuka fajzera. Stiže u aprilu još 1m doza. Biće za sve koji su tu vakcinu štiklirali. 

 

I mi do juna lagano možemo da završimo (re)vakcinaciju svih koji budu hteli da prime vakcinu. Što me čini nestvarno srećnim. I nadam se da će taj broj biti preko 2.5m ljudi. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, NMX said:

 

Znam troje ljudi da su uredno dobili pozive za fajzer i to iz ovog prethodnog kontigenta koji je stigao. Dvoje su prosvetari, možda njih hoće fajzerom što je skroz ok.

 

Danas je stigla još jedna isporuka fajzera. Stiže u aprilu još 1m doza. Biće za sve koji su tu vakcinu štiklirali. 

 

I mi do juna lagano možemo da završimo (re)vakcinaciju svih koji budu hteli da prime vakcinu. Što me čini nestvarno srećnim. I nadam se da će taj broj biti preko 2.5m ljudi. 

 

Ja agitujem medju svim prijateljima i rodbinom da se vakcinisu, neki su poslusali, par njih se jos neckaju, cekaju....

Ono sto ja cujem u mom nekom blizem okruzenju, vecina ce se vakcinisati.

 

Samo napred s agitacijom, najbolja "reklama" je, najcesce, ona "od usta do usta".

 

 

 

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ako je bilo prastajte, ja nisam video, a mislim da je vazno:

 

https://rs.n1info.com/zdravlje/gosti-n1-posle-vakcine-fajzera-brze-stvaranje-antitela-za-sinofarm-40-ak-dana/

 

Dakle, Fajzer brze stvara antitela, ali sve vakcine (ove tri koje su davane kod nas) pokazuju znacajan imuni odgovor. Kinez najsporiji, ali ocekuje se da i duze traje.

 

Dve nedelje posle druge doze Kineza bi trebalo da se dostigne pun imunitet.

  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Don Juan said:

Ja sam čuo 40 dana posle druge doze, a ranije su pričali nedelju, pa dve nedelje, pa više ne znam.

 

ja sam permutovao, kazu i ovde 40 dana. Video sam na drugoj vesti da dve nedelje posle druge doze test na antitela bi trebalo da bude pozitivan.

Link to comment
Share on other sites

Pomagajte drugovi!

 

Muz se prijavio tu u Srbiji za vakcinu jos onomad kad je krenula prijava i sad mu stigao SMS da se javi sutra.

 

Malo smo podaleko, i put za Srbiju je planiran za mesec dana - moze li se otkazati/promeniti/zameniti termin?

Razlog zasto smo se prijavili u Srbiji (i srpski smo drzavljani) je taj sto ovde gde smo (on u NL, ja u Nemackoj) na red cemo doci kad se pojavi Ekvadorsko-panamski soj na jesen, otprilike!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, NMX said:

 

Ja bih rekao da ti je to super :classic_smile:

 

Da se pokrenuo neki imuni odgovor. Mene je ruka malo bolela samo prvi put. Drugi put, majke mi, ako mi nisu dali fiziološki rastvor, nisu ništa :lol_2: Nikakva reakcija, ni bol, ništa.

 

Ne znam da li doktori sa foruma mogu da mi kažu...baš me zanima, postoji li mogućnost da primim Sinofarm (inaktivisan virus) i da moj (prilično jak imunitet) ubije (ne znam koji izraz da upotrebim) vakcinu. Da ne uspe da stvori antitela. 

 

"Having said all that, if you do not have side effects, that does not mean your immune system is not working. Our immune systems are so variable, it is impossible to correlate the severity of side effects with the efficiency of immune response. You could have a perfectly good immune response to the vaccine and suffer no side effects at all."

 

https://www.aljazeera.com/features/2021/2/21/what-are-the-side-effects-of-the-covid-19-vaccines

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Sunshine State said:

Pomagajte drugovi!

 

Muz se prijavio tu u Srbiji za vakcinu jos onomad kad je krenula prijava i sad mu stigao SMS da se javi sutra.

 

Malo smo podaleko, i put za Srbiju je planiran za mesec dana - moze li se otkazati/promeniti/zameniti termin?

Razlog zasto smo se prijavili u Srbiji (i srpski smo drzavljani) je taj sto ovde gde smo (on u NL, ja u Nemackoj) na red cemo doci kad se pojavi Ekvadorsko-panamski soj na jesen, otprilike!

Naravno, samo posaljite emajl na e-upravu sa izabranim  odgovarajucim datumom.

 

 

 

 

Edited by Clash
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...