Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, badenac said:

10,266  testiranih

2,518 pozitivnih


Nešto me kopkaju ove brojke pa sam upoređivao sa Nemačkom.

 

Od početka pandemije u Srbiji je urađeno 2.8M testova, u Nemačkoj 42M, da kažemo procentualno u odnosu na populaciju tu negde. Procenat pozitivnih je u Srbiji 15%, u Nemačkoj 6%. 
 

U poslednjoj nedelji je procenat pozitivnih u Nemačkoj 6% nakon što je krajem Decembra i početkom Januara išao i do 12%. U poslednja 24h je u Srbiji oko 25% testiranih pozitivno, tako je otprilike i prethodnih dana bilo, a ovako to izgleda na grafiku od početka godine

 

0iSDX6n.png

 

Otkud tolika razlika? Šta je drugačije u sistemu testiranja? Ja sam ubeđen da se u Srbiji nedovoljno testira i da bi brojke pozitivnih bile još veće, ali nisam pametan... da li je uopšte procenat pozitivno testiranih relevantan podatak za bilo šta? Moram malo da bijem glavu... 

Link to comment
Share on other sites

Naše cifre su frizirane čak i oko umrlih. Ja koliko se sećam bilo je reči da kada je broj ljudi sa koronom u odnosu na testirane preko 5% povećavaš obim testiranja a mi smo krenuli da smanjujemo u trenutku kada smo imali 33% zaraženih. Ona zajebancija sa Vučićem koji gura kosilicu preko dijagrama o koroni je pravi opis šta se kod nas dešava.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Eddard said:


Nešto me kopkaju ove brojke pa sam upoređivao sa Nemačkom.

 

Od početka pandemije u Srbiji je urađeno 2.8M testova, u Nemačkoj 42M, da kažemo procentualno u odnosu na populaciju tu negde. Procenat pozitivnih je u Srbiji 15%, u Nemačkoj 6%. 
 

U poslednjoj nedelji je procenat pozitivnih u Nemačkoj 6% nakon što je krajem Decembra i početkom Januara išao i do 12%. U poslednja 24h je u Srbiji oko 25% testiranih pozitivno, tako je otprilike i prethodnih dana bilo, a ovako to izgleda na grafiku od početka godine

 

0iSDX6n.png

 

Otkud tolika razlika? Šta je drugačije u sistemu testiranja? Ja sam ubeđen da se u Srbiji nedovoljno testira i da bi brojke pozitivnih bile još veće, ali nisam pametan... da li je uopšte procenat pozitivno testiranih relevantan podatak za bilo šta? Moram malo da bijem glavu... 

 

Pa uglavnom se na testiranje javljaju ljudi koji imaju simptome, tako da je pitanje da li bi danas, da je testirano 20000 ljudi, bilo 5000 pozitivnih. Bilo bi svakako vise od danasnjih ca. 2500, ali sumnjam da bi bilo 5000 (tj. da bi u tom slucaju % zarazenih bio 25 %)

 

Link to comment
Share on other sites

Gde cete veci dokaz o namestenim brojevima, kada svaki dan umire 14-16 ljudi, bez obzira na broj slucajeva.

 

Koliko su ograniceni, ni da saraju  malo.

 

Caleta pitali kako imate sve otvoreno a  malo smrtnih slucajeva, ona odgovorila Ne znam.

Edited by ras kass
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Dropkick Murphys said:

Niko nikoga ne tera na bilo šta. I jedno i drugo je slobodna volja ljudi i i jedno i drugo je kršenje epidemioloških mera. 

A ovde se nije pisalo samo za te stvari, već i kad npr bila sahrana Amfilohija, Irineja, pa Artemija. Tad je okupljenima trebalo uskratiti lečenje ako se zaraze na tim skupovima, a sad...nikome ne smeta jer je...spontano, iako su gužve velike i retko ko nosi masku. Mnogo bitna stvar da li je organizovano ili jok. Valjda korona vidi razliku, pa uzme slobodan dan. 

Nije za ovu temu, ali tu je citirani post pa... Evo da se ne buniš da sam pristrasan, evo ovo je prijatno iznenađenje, i na ovome svaka čast:

 

http://www.politika.rs/scc/clanak/473403/Patrijarh-Porfirije-uputio-saucesce-porodici-Balasevic

 

To je napredak, jer covek se kao patrijarh svih pravoslavnih vernika bilo koje politicke orijentacije da su bar javio u vezi ovako znacajnog događaja, kao sto je ova spontana i iskrena reakcija ljudi "iz regiona" , dok se ovim drugovima uglednim građanima "regiona" koji ćute kao qrve verovatno od te reakcije tresu gaće, a i podseća ih na činjenicu da njih ne bi ožalio čak ni njihov pas. Prvi plus za novog patrijarha.

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

Mozda bitno varira broj osoba koje se testiraju zbog putovanja ( a tipicno su negativni a treba im test - moj slucaj tri puta u beogradu u poslednjih sest meseci) u odnosu na broj ljudi koji se testira jer ima ili misli da ima simptome? To zavisi od perioda da li se putuje - praznici itd pretpostavljam

Link to comment
Share on other sites

Druga doza Sinofarma mi je teze pala nego prva. I sad sam zbunjena, od meni bliskih koji su takodje primili tu vakcinu, niko ne prijavljuje neke neprijatnosti a ja sam bila oba puta bolesna bar 3 dana: u glavi - bolna probadanja s vremena na vreme, u stomaku - haos, grcevi u crevima, na obrazu nesto sto jako lici na nekakav mokri ekcem, mali ali dosadan, tek je 6 dana poceo da se sushi, malaksalost...kod nekoliko bliznjih, cak i starijih od mene - nista. Mene kao da su stigli svi umori ovog sveta. 

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

Revakcinisan prošle nedelje. Sad čekam još 15-20 dana i kao, to bi bilo to što se imunizacije tiče. Nastavljam da furam masku gde se maska nosi. Ionako ne idem u velike gužve (evo, sad za vikend, drug pravio prvi rodjendan klincu, otišao posle sto godina među ljude, malo i zaboravio kako to izgleda, dosta je zanimljiv koncept druženja uživo :lol_2:, ali veliki prostor, malo ljudi pa kao, ok je valjda).

 

I onda dođem jutros na posao, pravim kafu i slušam koleginicu kako kuka, vakcinisala se, čeka revakcinu i ne može da ubedi matorce da se vakcinišu. Ja kao, ma šta ima da ih ubeđuješ, uzmi im LK, prijavi ih, stavi tvoj telefon i samo ih odvedi. Kaže, uardila sam sve tako. Stigao poziv. Ćale rekao da neće ni lud. I onda kreću obrazloženja. Bukvalno rendom taksista u gužvi na Gazeli. Od standardnih (Gejts, čipovi, kurac palac) do novih i vrlo inovativnih (to Vučić hoće da nas pobije, da ne bi plaćao penzije). Koleginica očajna, priča, ćale super gojazan i bajpas, keva letos operisala karcinom dojke. I ajd sad budi pametan. 

 

Iako sam jako ponosan na broj vakcinisanih, i na to što su redovi za vakcinacije ogromni i interesovanje je ogromno. I na to što mislim da je ovo apsolutni poraz antivaks imbecila i verovatno prva stvar koju je ova uboga država uradila kako treba od a do š posle sto godina, ostaje gorak ukus zbog majmuna kojima ne može da se dođe do mozga i objasni im se da treba da se štite. 

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Juce sam, po manjoj guzvi cekao 4 sata, lol.

Negativan na antigenskom, poslali me na PCR, 99 saturacija, pluca cista, leukociti niski, samo vitamini i lezanje, cak i da bude pozitivan PCR.

Nakon toliko cekanja, nisam mogao da se povratim kuci, temperatura 37.8 ali kao tenkom pregazen.

 

@Eddard rekao si mi da ne obaram ispod 39, ali recimo nisam mogao da zaspim dok nisam popio paracetamol, jako cudna temperatura. 

 

Ipak, nakon prespavane noci osecam se kao nov, nemam temperaturu, ne kasljem, ne boli me nista, sem malo sinusi.

Doduse, vec sam socijalisticki prijavio bolovanje, izvadio knjige za citanje, stavio dota da se updateuje. 😄 

 

 

 

 

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, NMX said:

Revakcinisan prošle nedelje. Sad čekam još 15-20 dana i kao, to bi bilo to što se imunizacije tiče. Nastavljam da furam masku gde se maska nosi. Ionako ne idem u velike gužve (evo, sad za vikend, drug pravio prvi rodjendan klincu, otišao posle sto godina među ljude, malo i zaboravio kako to izgleda, dosta je zanimljiv koncept druženja uživo :lol_2:, ali veliki prostor, malo ljudi pa kao, ok je valjda).

 

I onda dođem jutros na posao, pravim kafu i slušam koleginicu kako kuka, vakcinisala se, čeka revakcinu i ne može da ubedi matorce da se vakcinišu. Ja kao, ma šta ima da ih ubeđuješ, uzmi im LK, prijavi ih, stavi tvoj telefon i samo ih odvedi. Kaže, uardila sam sve tako. Stigao poziv. Ćale rekao da neće ni lud. I onda kreću obrazloženja. Bukvalno rendom taksista u gužvi na Gazeli. Od standardnih (Gejts, čipovi, kurac palac) do novih i vrlo inovativnih (to Vučić hoće da nas pobije, da ne bi plaćao penzije). Koleginica očajna, priča, ćale super gojazan i bajpas, keva letos operisala karcinom dojke. I ajd sad budi pametan. 

 

Iako sam jako ponosan na broj vakcinisanih, i na to što su redovi za vakcinacije ogromni i interesovanje je ogromno. I na to što mislim da je ovo apsolutni poraz antivaks imbecila i verovatno prva stvar koju je ova uboga država uradila kako treba od a do š posle sto godina, ostaje gorak ukus zbog majmuna kojima ne može da se dođe do mozga i objasni im se da treba da se štite. 

 

Pa takvi ako se zaraze, sami pali, sami se ubili!

Ceo svet godinu dana u haosu, resenje pred nosom, ko nece - ok, take your chance with virus!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Pletilja said:

Druga doza Sinofarma mi je teze pala nego prva. I sad sam zbunjena, od meni bliskih koji su takodje primili tu vakcinu, niko ne prijavljuje neke neprijatnosti a ja sam bila oba puta bolesna bar 3 dana: u glavi - bolna probadanja s vremena na vreme, u stomaku - haos, grcevi u crevima, na obrazu nesto sto jako lici na nekakav mokri ekcem, mali ali dosadan, tek je 6 dana poceo da se sushi, malaksalost...kod nekoliko bliznjih, cak i starijih od mene - nista. Mene kao da su stigli svi umori ovog sveta. 

 

Ja bih rekao da ti je to super :classic_smile:

 

Da se pokrenuo neki imuni odgovor. Mene je ruka malo bolela samo prvi put. Drugi put, majke mi, ako mi nisu dali fiziološki rastvor, nisu ništa :lol_2: Nikakva reakcija, ni bol, ništa.

 

Ne znam da li doktori sa foruma mogu da mi kažu...baš me zanima, postoji li mogućnost da primim Sinofarm (inaktivisan virus) i da moj (prilično jak imunitet) ubije (ne znam koji izraz da upotrebim) vakcinu. Da ne uspe da stvori antitela. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, NMX said:

 

Ja bih rekao da ti je to super :classic_smile:

 

Da se pokrenuo neki imuni odgovor. Mene je ruka malo bolela samo prvi put. Drugi put, majke mi, ako mi nisu dali fiziološki rastvor, nisu ništa :lol_2: Nikakva reakcija, ni bol, ništa.

 

Ne znam da li doktori sa foruma mogu da mi kažu...baš me zanima, postoji li mogućnost da primim Sinofarm (inaktivisan virus) i da moj (prilično jak imunitet) ubije (ne znam koji izraz da upotrebim) vakcinu. Da ne uspe da stvori antitela. 

Vide Enemiksa kao da je Supermen jebote.

Ono, nije mi nista, daj pet vakcina, za ostale info o mocnom imunom sistemu imbokst.

Opasan si , nema sta.

 

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, NMX said:

 

Ja bih rekao da ti je to super :classic_smile:

 

Da se pokrenuo neki imuni odgovor. Mene je ruka malo bolela samo prvi put. Drugi put, majke mi, ako mi nisu dali fiziološki rastvor, nisu ništa :lol_2: Nikakva reakcija, ni bol, ništa.

 

Ne znam da li doktori sa foruma mogu da mi kažu...baš me zanima, postoji li mogućnost da primim Sinofarm (inaktivisan virus) i da moj (prilično jak imunitet) ubije (ne znam koji izraz da upotrebim) vakcinu. Da ne uspe da stvori antitela. 

 

"Ubijanje" virusa se i radi antitelima, tako da ako si "ubio" virus, ubio si ga jer si imao do dovoljno antitela

Link to comment
Share on other sites

Just now, Clash said:

Vide Enemiksa kao da je Supermen jebote.

Ono, nije mi nista, daj pet vakcina, za ostale info o mocnom imunom sistemu imbokst.

Opasan si , nema sta.

 

 

Šta je, nervozan si, ukinuli vam šipku? Ultra kop doo nije dobio neki tender?

 

Pitam lepo jer nemam bukvalno nikakav odgovor na vakcinu kao vodu da su mi dali :lol_2:

 

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

"Ubijanje" virusa se i radi antitelima, tako da ako si "ubio" virus, ubio si ga jer si imao do dovoljno antitela

 

Nula antitela. Merio dan pred vakcinaciju. 

Baš ću da čekiram za par nedelja. I "s" i "n" protein, baš me zanima. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa takvi ako se zaraze, sami pali, sami se ubili!

Ceo svet godinu dana u haosu, resenje pred nosom, ko nece - ok, take your chance with virus!

 

Uze mi reč iz usta.

 

Ne razumem. Stvarno, ne razumem takve ljude ali šta da im radim. Biće vakcina onda pre za ove koji žele.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, shonke said:

Uze mi reč iz usta.

 

Ne razumem. Stvarno, ne razumem takve ljude ali šta da im radim. Biće vakcina onda pre za ove koji žele.

 

Ne znam zasto se i to ne smatra jednom vrstom neodgovornosti, pogotovo od strane  starijih ljudi?

Svako je, prvenstveno, zaduzen za to da sam sebe zastiti, samim tim stiti i druge. Vakcina se nudi kao resenje, stariji ljudi su u mnogo vecoj opasnosti da im se zakomplikuje ako se zaraze, vakcina je tu.... pa ako nece da se vakcinisu, ako se zaraze, koga ce onda kriviti? Mozemo li i njih grditi sto svojom neodgovornoscu zatrpavaju bolnice i dodatno opterecuju  ionako opterecene zdravstvene radnike? 

 

Onog dana kad je omoguceno prijavljivanje, moja mama je prijavljena, primila obe doze, i ja sad malo lakse disem 🙂

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ne znam zasto se i to ne smatra jednom vrstom neodgovornosti, pogotovo od strane  starijih ljudi?

Svako je, prvenstveno, zaduzen za to da sam sebe zastiti, samim tim stiti i druge. Vakcina se nudi kao resenje, stariji ljudi su u mnogo vecoj opasnosti da im se zakomplikuje ako se zaraze, vakcina je tu.... pa ako nece da se vakcinisu, ako se zaraze, koga ce onda kriviti? Mozemo li i njih grditi sto svojom neodgovornoscu zatrpavaju bolnice i dodatno opterecuju  ionako opterecene zdravstvene radnike? 

 

Onog dana kad je omoguceno prijavljivanje, moja mama je prijavljena, primila obe doze, i ja sad malo lakse disem 🙂

 

 

Pa možemo ih smatrati neodgovornima ako nemaju nikakvu prepreku da se vakcinišu a neće. To je, možda bih mogao da kažem i sebično ako neće. Prvi su na listi prioriteta za vakcinisanje, već je prošlo dovoljno vremena da se vidi kratkoročno dejstvo u smislu bezbednosti (ok, nemamo pojma da li ćemo svi dumremo od vakcine za 10 godina) i neki (a nije ih malo) se i dalje nećkaju ili apsolutno su protiv. 

Samo, ja ne znam šta bi bilo pametno uraditi da ih ubediš jer ako im nije jasno da je za starije od preko 70 godina smrtnost od virusa stotinak puta veća nego za one od 20-30 godina, onda im sigurno ni nešto drugo neće promeniti razmišljanje.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...