Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 minutes ago, Harmonika said:

Mislim da nece biti nikakvog vackinisanja napamet, kome sta padne, prema tome, nema potrebe da se dize dzeva..narocito jer vecina ans ovde nisu prioritetna grupa,a neki pride vec imaju antitela..

 

Ali, mi "pride" se nigde ne spominjemo! 

Ili je "negativan PCR" ili "izolacija" ili "vakcina"!

Ja u maju moram na FL - velike su sanse da ce za putovanja biti neophodno da pokazes da si vakcinisan. Obzirom da nisam u nekoj prioritetnoj grupi i da su kolicine vakcina jos uvek limitirane, kako iskoristiti cinjenicu da imam svoja IgG, ako to niko ne spominje i ne trazi? Koji sam vrag prelezala koronu?

 

Pride, ne postoje jos neke jasne preopruke o vakcinisanju (kad?) nas koji smo prelezali... 80 miliona (najmanje) trenutno ima "neregulisan" status.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ali, mi "pride" se nigde ne spominjemo! 

Ili je "negativan PCR" ili "izolacija" ili "vakcina"!

Ja u maju moram na FL - velike su sanse da ce za putovanja biti neophodno da pokazes da si vakcinisan. Obzirom da nisam u nekoj prioritetnoj grupi i da su kolicine vakcina jos uvek limitirane, kako iskoristiti cinjenicu da imam svoja IgG, ako to niko ne spominje i ne trazi? Koji sam vrag prelezala koronu?

 

Pride, ne postoje jos neke jasne preopruke o vakcinisanju (kad?) nas koji smo prelezali... 80 miliona (najmanje) trenutno ima "neregulisan" status.

bice valjda uskoro. imas jos vremena do maja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

do maja , nadam se da ce resiti sta sa ljudima koji imaju IgG.ili ce traziti da se opet uradi test da vidi koja je njihova koncentracija   ili ce morati svi da se vakcinisu a i kolicine vakcine ce biti vece i dostupnije. evo kod nas krece proizvodnja johnsonove vakcine ......

resavace u hodu.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Angelia said:

Stvarno? Pa ja citala da jos uvek diskutuju da li treba vakcinisati one koji su prelezali, posto vakcine na njima nisu testirane. Ima kontradiktornih tvrdnji.

 

Ne verujem da mogu da stete nama koji smo prelezali, ali mi je malo bespotrebno da sad na pocetku, dok su zalihe vakcina jos male, da se trose na ljude koji imaju antitela u nekom znacajnijem broju.

Zato bi mi imalo logike da osim pogvrde o vakcinaciji prihvataju i dokaz o antitelima, ne stariji od par nedelja.

 

Edit: ja bih najvise volela kad bi vec postojalo 16 milijardi doza vakcina, pa da mogu da usetam kod lekara i vakcinisem se

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Quote

Ne verujem da mogu da stete nama koji smo prelezali, ali mi je malo bespotrebno da sad na pocetku, dok su zalihe vakcina jos male, da se trose na ljude koji imaju antitela u nekom znacajnijem broju.

 

pa svakako ce svi biti vakcinisani, ali postoji plan prioriteta .posto sam zdr. radnik automatski ulazim u kategoriju priorotetnnih ..

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, vanjabarsa said:

 

pa svakako ce svi biti vakcinisani, ali postoji plan prioriteta .posto sam zdr. radnik automatski ulazim u kategoriju priorotetnnih ..

 

 

Naravno, i treba da se zna prioritet i treba medicinski radnici prvi da se vakcinisu!

 

Pricam o sledecem - trenutno u Srbiji malo kome rade PCR testove (koliko cujem od ovih koji su imali simptome i isli u covid ambulante). Velika je verovatnoca da ih imaju i da ih cuvaju da mogu da naplate ovima iz dijaspore kad krenu nazad posle odmora.

 

Plasim se da i sa vakcinama ne bude tako - imace odredjeni broj vakcina, bice nas kojima ce trebati pitvrda o vakcinisanju (ako IgG ne bude prihvacen), pa cu ja (neko drugi) moci da platim i dobijem vakcinu, a neko ko je u prioritetnijoj grupi ostace uskracen za vakcinu.

 

p.s.  malo cemo sacekati sa ovim da ce svi biti vakcinisani....potrajace bar do kraja 2021. godine

 

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Pricam o sledecem - trenutno u Srbiji malo kome rade PCR testove (koliko cujem od ovih koji su imali simptome i isli u covid ambulante). Velika je verovatnoca da ih imaju i da ih cuvaju da mogu da naplate ovima iz dijaspore kad krenu nazad posle odmora.

 

Plasim se da i sa vakcinama ne bude tako - imace odredjeni broj vakcina, bice nas kojima ce trebati pitvrda o vakcinisanju (ako IgG ne bude prihvacen), pa cu ja (neko drugi) moci da platim i dobijem vakcinu, a neko ko je u prioritetnijoj grupi ostace uskracen za vakcinu.

 

pa jedino da vam pozelim da vasi vladari nabave/kupe dovoljan br. vakcina . ne znam kako ce i sta ce ali bi trebalo da bude svima dostupna makar do sredine sledece godine.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, vanjabarsa said:

 

pa jedino da vam pozelim da vasi vladari nabave/kupe dovoljan br. vakcina . ne znam kako ce i sta ce ali bi trebalo da bude svima dostupna makar do sredine sledece godine.

 

 Morala sam se nasmejati..... Srbija ima oko 7 miliona stanovnika, ako se ne vakcinisu mladji od 18 i trudnice i jos neke kategorije, hajde da kazemo da treba 10 miliona doza - Srbija uzela 5000 sad i ocekuje jos nekoliko desetina hiljada u januaru. Tim tempom ce zavrsiti negde 2024.

 

Ali, hajde da im damo benefit of the doubt!

 

p.s. ja sam nemacki zdravstveni osiguranik, nadam se da cu stici malo ranije do vakcine

Link to comment
Share on other sites

Quote

Morala sam se nasmejati..... Srbija ima oko 7 miliona stanovnika, ako se ne vakcinisu mladji od 18 i trudnice i jos neke kategorije, hajde da kazemo da treba 10 miliona doza - Srbija uzela 5000 sad i ocekuje jos nekoliko desetina hiljada u januaru. Tim tempom ce zavrsiti negde 2024.

 

:ajme:

 

Quote

p.s. ja sam nemacki zdravstveni osiguranik, nadam se da cu stici malo ranije do vakcine

 

naci ce oni nacin kako da naplate ljudima kojima treba zbog putovanja, poslova .....

Edited by vanjabarsa
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, vanjabarsa said:

 

:ajme:

 

 

naci ce oni nacin kako da naplate ljudima kojima treba zbog putovanja, poslova .....

Čale, je valjda danas izjavila, da borba sa Koronom košta, eto kad dnevno ima 20k testova potroši se na dan 700 000 evra.
Eto jedan test 35 evra, ako nekom nije jasno zašto će da poskupi na 9000 dindži.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

... Nisam napisao za pracenje zbog cipa u vakcini , vec za sve ove onlajn statistike uzivo ...

Ne bi da zvucim prostacki ali FO sa tim podmetanjima antivaxer i ravnozemljas, ....

 

Nek se vodi statistika za one kojima ona treba.

Da li ti pratis online statistku uzivo ko ima vozacku a ko ne?

 

Slavisa, izvini, nisam nameravao da za*ebavam. Nismo jednako razumeli rec "pracenje" - ti si, izgleda, pisao o izvestavanju u medijima a ja o vodjenju evidencije.

 

Ovog casa ne pratim druge statistike a ove vezane za pandemiju pratim - osecaj licne bezbednosti mi zavisi (donekle) o njima. To je akutno stanje.

Posto u bilo kojem trenutku moze da mi zatreba lekar ili zubar, hteo bih da znam koliko je % zdravstvenih radnika vacinisano u mojoj drzavi.

 

Zubar mi vec treba, mada (jos) nije hitno. Pre nego zakazem pregled i proceduru, pitacu da li je personal vakcinisan - posto ce oni verovatno doci na red pre mene. A i onda, cekacu svoj red napolju i uci tek kad su spremni za mene - bar dok se ja:

1. vakcinisem

2. uradim test koji ce pokazati da imam antitela/imunitet.

 

Jos jednom, izvinjenje zbog nerazumevanja.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, zoran59 said:

 

 

Zubar mi vec treba, mada (jos) nije hitno. Pre nego zakazem pregled i proceduru, pitacu da li je personal vakcinisan - posto ce oni verovatno doci na red pre mene. A i onda, cekacu svoj red napolju i uci tek kad su spremni za mene - bar dok se ja:

Izvinjavam se što upadam ovako ali...
Zar je bitno da li su vakcinisani ili ne?
Zar nije argument profilaktičara da i nakon vakcinisinja moramo da sprovodimo epidemiološke mere iako smo vakcinisani? (što je meni lično dealbreaker za vakcinu)
Da osobe koje su preležalae Kovid isto moraju da sprovode mere, što nas upućuje na zaključak da su i vakcinisani i preboleli - zarazni kao i svi ostali.

Dakle tvoj zubar da sprovodi mere zaštite, ti sprovodiš mere zaštite i svi smo bezbedni. On čuva tebe - ti čuvaš njega 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, urosg3 said:

Zar je bitno da li su vakcinisani ili ne?
Zar nije argument profilaktičara da i nakon vakcinisinja moramo da sprovodimo epidemiološke mere iako smo vakcinisani? (što je meni lično dealbreaker za vakcinu)
Da osobe koje su preležalae Kovid isto moraju da sprovode mere, što nas upućuje na zaključak da su i vakcinisani i preboleli - zarazni kao i svi ostali.
Dakle tvoj zubar da sprovodi mere zaštite, ti sprovodiš mere zaštite i svi smo bezbedni. On čuva tebe - ti čuvaš njega 🙂

 

Za pocetak, tj. privremeno, bitno je.

 

Ti opet gledas stvari digitalno, crno-belo, kad pises o "merama" vs. vakcinaciji.

Nismo vakcinisani sve dok nismo vakcinisani svi - ili velika vecina. Zato jer ni mere ni vakcina nisu 100% garantovana zastita za bilo kog pojedinca, nego samo u velikoj meri usporavaju sirenje zaraze - tj. stite drustvo.

 

Opet cu porediti sa saobracajem: bezbednosni pojas nije 100% garantni list da ces bas ti preziveti udes, ali ce dokazano njegova upotreba smanjiti broj poginulih u saobracajkama, drustveno gledano - ako pojaseve vezu svi ili barem velika vecina.

 

Moj zubar vec provodi mere zastite: prima samo hitne slucajeve, radi sa pola kapaciteta jer izmedju pacijenata komplet dezinfikuje citavu prostoriju u kojoj radi itd.

Ja imam okruglo 62 godine, neki zdravi zubi mi se klimaju, hoce da ispadne i ovo sta imam, i trebam protezu. Pa tako nisam hitan slucaj - njemu. Sebi jesam, pa jedva cekam da se svi vakcinisemo.

U medjuvremenu, nosim masku u supermarketu. Dobro dodje i da se ne vidi ako postanem skroz krezub. U restoranu i tako nemam sta da trazim jer nemam cime da zvacem, pa me ne smeta sto su zatvoreni. :classic_biggrin:

 

 

Edited by zoran59
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sad slusam neki podcast (na nemackom samo i nema transkript) gde diskutuju pitanja oko vakcine. Elem, pricaju o imunitetu krda (valjda su u nekoj prethodnoj epizodi, koju nisam slusala, govorili detaljnije, ali mislim da ni ovo nije malo sto u ovoj govore). Pa daju primercic:

 

Za ovaj corona virus je valjda R vrednost 3, sto znaci da inficirani u proseku zarazi troje ljudi. Ako sada vakcinisemo 2/3 naroda, onda znaci da ce 2 od 3 osobe biti vakcinisane i time imune na virus. Sto sad znaci da ce ovaj jedan zarazeni umesto 3 ljudi zaraziti samo 1 i da ce time nestati mogucnost eksponencijalnog rasta broja inficiranih iliti eksplozije epidemije.

 

Sledeci faktor koji je bitan je efikasnost vakcine. Ako je vakcina 90% efikasna, znaci da treba malcice vise od ovih 2/3 naroda da vakcinisemo da bi postigli zeljeni efekat (jedan zarazava samo jednog). Medjutim ako je efikasnost vakcine 60% (ili kao kod AZ 62% za standardno doziranje), onda nam treba jos mnogo vise naroda da vakcinisemo da bi postigli isti efekat.

Pored toga, ovo su sve vrednosti koje su dobijene u studiji. U praksi ovi procenti mogu malcice da variraju (dakle, i tu nam treba neki faktor da pomnozimo).

 

Iz ovoga sledi da u zavisnosti od toga koje vakcine se koriste u kojoj populaciji zavisi i koliki udeo ljudi moramo da vakcinisemo da bi postigli imunitet krda.

 

Takodje, ako se ovaj novi soj virusa prosiri, a za njega je R vrednost recimo 5, to automatski znaci da 4/5 stanovnostva moramo da vakcinisemo (plus korekcija za efikasnost vakcine) da bismo epidemiju sveli na linearan umesto eksponencijalnog toka. (ovo ima veze s pricom od pre neki dan kada se pricalo o tome da je sad Fauci izjavio da nam treba preko 80% naroda da vakcinisemo da bi epidemiju doveli pod kontrolu, pa su neki dovodili u pitanje strucnost Dr Faucija).

 

Jos jedan faktor koji je bitan u jednacini je i broj onih koji su se prirodnim putem inficirali i jos uvek imaju imunitet. Ovo je jedna prilicno nepoznata brojka (ne zna se koliko dugo traje imunitet generalno, ili kod onih asimptomaticnih, da li samo zavisi od kolicine antitela u telu ili i drugi delovi imunog odgovara igraju bitnu ulogu i stite i kad nivo antitela prilicno opadne itd.). Pretpostavljam da bi ovde bilo zgodno ponovo ubaciti neki sigurnosni faktor.

 

Jos jedan faktor koji moze da utice je i strategija vakcinisanja. Posto je ustanovljeno da postoje odredjeni ljudi koji su "skloni" prenosenju virusa na mnogo vise ljudi od proseka (superspreaderi), onda bi bilo zgodno u jednom trenutku njih vakcinisati pre nekih drugih jer bi to dalo bolji efekat od vakcinisanja nekih koji inace ne bi preneli virus na puno ljudi (sad je pitanje kao ovo odrediti).

 

itd. itd. tema je kompleksna.

Edited by wwww
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, zoran59 said:

 

Za pocetak, tj. privremeno, bitno je.

 

Ti opet gledas stvari digitalno, crno-belo, kad pises o "merama" vs. vakcinaciji.

 

 

 

dobro de možda pre binarno 🙂
A za početak baš i nije bitno jer privremeno: 

 

Quote

Nismo vakcinisani sve dok nismo vakcinisani svi - ili velika vecina. 

dok god nismo vakcinisani svi, u toj logici - tek onda nije bitno da li je osoblje kod tvog zubara vakcinisano ili nije, kad pređemo prag onda je bitno? Ali, ni onda nije bitno jer smo vakcinisani svi, prešli smo prag pa je pojedinac, pa i oni nebitni.
Kapiram šta hoćeš da mi kažeš, mene u mom binarnom svetu muči prosta logika

vakcina>zaštita>imunitet

Taj put je jasan i nedvosmislen, pojedinac koji je vakcinisan je zaštićen. Nema potrebe da njegova lična zaštita zavisi od kolektivne zaštite, on je imun, nakon prijema doze ili dve vakcine i gotova priča za njega. To da li je osoba pored njega vakcinisana ne utiče na njegovu zaštitu.

Na kraju, da binarno digitalno su doskočice, ja mere i vakcine doživljamam krajnje lično, kao pretnju mom integritetu i slobodi. Uopšte se ne šalim sa tom vrstom pretnje.
Imam živu potrebu da se branim, i da moj integritet i način života odbranim pred društvenim pojavama koje žele da ga menjaju, po meni na gore. Iz te potreba rodio se stav "ili mere ili vakcine" koji proparigarim, imam i uspeha u okruženju, da najavim imaćemo uskoro svoj potral na temu sa argumentacijom, pa da vidimo kuda će nas dovesti. Ideja je jasna, želimo da se vakcinišemo, istrpećemo neki vremenski period da nam vakcina donese lični imunitet, i to je kraj. Ako nam to ne dozvole - odbijamo vakcine.

 

2 minutes ago, wwww said:

 

 

Za ovaj corona virus je valjda R vrednost 3,

Imamo li tačne podatke o R-u, gde je 3? Globalno je daleko od 3...
U UK je valjda juče ili danas bio od 1.1-1.3 zavisi od regiona

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Ali, mi "pride" se nigde ne spominjemo! 

Ili je "negativan PCR" ili "izolacija" ili "vakcina"!

Ja u maju moram na FL - velike su sanse da ce za putovanja biti neophodno da pokazes da si vakcinisan. Obzirom da nisam u nekoj prioritetnoj grupi i da su kolicine vakcina jos uvek limitirane, kako iskoristiti cinjenicu da imam svoja IgG, ako to niko ne spominje i ne trazi? Koji sam vrag prelezala koronu?

 

Pride, ne postoje jos neke jasne preopruke o vakcinisanju (kad?) nas koji smo prelezali... 80 miliona (najmanje) trenutno ima "neregulisan" status.

 

Sad ću bukvalno da citiram Nestorovića (usputno), ali zapravo citiram svoj zdrav razum:

Zašto bi se vakcinisao neko ko ima antitela?

 

Zašto pored evidencije vakcinacije ne bi imali i ko je preležao koronu?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...