Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

18 minutes ago, zoran59 said:

 

Poredjujes neuporedivo i to me, kao zdravstvenog radnika, smeta.

 

U tvojoj struci, ako ide presporo, radis vise/duze ili zaposlis jos ljudi i radis u tri smene.

Kod rada sa prirodom/biologijom ne ide tako.

Vocar moze da da radi sa sto ljudi u tri smene, ali mu jabuka nece roditi cesce nego jednom godisnje.

 

Ist stvar je sa medicinom. Ako te boli glava i popijes aspirin, glavobolja nece proci nista brze ni da popijes 50 komada. Silom naprosto ne ide.

Ako je potreban neki period inkubacije i vreme za razvoj anti-tela, to se ne moze ubrzati.

Ti bi, izgleda, hteo da znas traje li imunitet 1 ili 10 godina - tek 9 meseci nakon pojave virusa...

 

Ne znam zašto ti smeta, sve ostalo sam razumeo. Naime ono što hoću od struke je bukvalno isto što se traži od mene svakodnevno. A to je rešenje. Pri tom nikog ne zanima previše kako dolazim do rešenja, ljude traže rešenje i to je to.
Rešenje ne mora pri tom da bude bezuslovno, ili neograničeno, ali da, očekujem da nakon 8 meseci struka ima neko rešenje. Ne vidim da je to očekivanje nerazumno, pogotovo da je uvredljivo. Ispravi me ukoliko grešim.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, AgroLaki said:

 

To je katastrofa, ko zna koliko jos imaju, deluje mi da ni kod nas nije jos uvek tako. 

 

Citiracu opet jednog naseg lekara:

 

"To su sve glupost i nejasni brojevi. Nas treba samo da zanima kolko je na respiratoru i kolko nam je puna jedina covid bolnica sada (B. Kosa u Bgdu, i ako ima neka po drugim gradovima.) Kad one bude bile na 60%, restriktivne mere ODMAH, zatvoriti sve na 4 nedelje ( NE LJUDE, nego kafice, restorane, splavove, itd) da spadnu brojevi, onda opet otvoriti uz primenu epidemioloskih mera. Onako kako to rade pametniji od nas. I Kina, i Novi Zeland, i Austrslia, Tajvan, Koreja, Japan....kratke jake restriktivne mere, a onda opet odgovornost gradjanima za odrzavanje mera. Dokle god bolnicki kapaciteti dobro funkcionisu, sto nam je bitno ako od tih 245 imamo 200 asimptimatskih ili 150 slucajeva slina i grebuckanna grla?? Umesto da znamo prave brojeve (kolko je testirano simptomatskih pacijenata, kolko ponovnih, kolko putnika, kolko seroloski, kolko pcrom, kolko je od pozitivnih zbrinuto bolnicki itd ....."

 

Tako nekako - ne apsolutne brojke, vec brojke koje imaju neku vaznost za sveukupnu situaciju

  • Like 14
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Don Juan said:

 

Stvarno bih voleo da vidim gde su bili ti svakodnevni protesti i kako su oni uticali na Izrael da olabavi sa lockdown-om, a to "olakšanje" se odnosi samo na neke stvari, ne na sve. Ja bih bio prijatno iznenađen da Izrael uradi nešto zbog protesta. Eto Palestinci protestvuju maltene svakodnevno već decenijama, pa nikom ništa. Ne deluje mi izraelska vlada da tako lako popušta pod pristiskom. A cifre su daleko bolje nego kada je uveden lock down, tako da....

 

e kolega Pešić se odselio u Izrael neku nedelju pre Korone, zaposlio se u firmi koja snabdeva grad hlebom, kako mi je objasnio neki njihov "Klas" 🙂
Iznajmio je stan u delu grada koji je pretežno naseljen ortodoksnim vernicima, bukvalno samo njegova zgrada u ulici nije, skroz kompletan komšiluk je ortodoksan. Priča da je tamo u početku bio veliki problem  jer ortodoksi nisu previše pridavali pažnje koroni, čak su je otvoreno ignorisali. Inače imaju taj običaj da u kvartovima ili ulicima imaju nedeljna družnja na otvorenom, gde se stanovnici okupljaju, i obeležavaju neke verske datume, i kaže da su takva okupljanja dosta masovna.
kada je krenuo lockdown taj njihov kvart je otvoreno demonstrirao, nije bilo sukoba sa policijom ali su protesti bili česti. Slao mi je i slike, dosta vašarska atmosfera su bili ti protesti, puštali su vatromete i svašta. I muzika i sve.

Ovaj drugi lockdown Pešić preživljava u drugom stanu u delu grada koji je "normalan" pa nema više report iz ortodoksnih delova, ali ono što je sigurno, da su ortodoksi odbijali da nose maske i da se to tolerisalo u Tel avivu. Prošli vikend su bili na plaži, bukvalno kilometarska plaža on i supruga i jedva nekoliko ljudi, čak je i objavio na svom FB snimak, mogu da ti dam link, plaža je prelepa 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, urosg3 said:

...................
Rešenje ne mora pri tom da bude bezuslovno, ili neograničeno, ali da, očekujem da nakon 8 meseci struka ima neko rešenje. Ne vidim da je to očekivanje nerazumno, pogotovo da je uvredljivo. Ispravi me ukoliko grešim.

 

Osam meseci naprosto nije dovoljno jer ljudski organizam cesto funkcionise sporije.

Recimo, ako desetorici das da puse tri paklice duvana dnevno, za mesec dana neces znati da li to dugorocno uzrokuje rak pluca.

 

Ovde, ako hiljadi ljudi das vakcinu, nemas kontrolu gde se krecu te jesu li bili u kontaktu sa zaraznima pa mozes samo da nagadjas o imunitetu (naravno, uz testiranje na anti-tela). Takodje, ne znas hoce li uzrokovati neko drugo ostecenje ili oboljenje za 3 ili 6 meseci - sve dok tih 6 meseci ne prodje.

Zamisli da na precac vakcinises milion ljudi, a posle ispadne da je 60% njih za godinu dana razvilo leukemiju...

 

Tako, struka vec ima potencijalna resenja - a koliko su vredna, ispravna i koliko traju, niko ne zna jer je prerano da se zna.

 

edit: slovca, kucao na brzinu...

Edited by zoran59
  • Like 9
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, zoran59 said:

 

Osam meseci naprosto nije dovoljno jer ljudski organizam cesto funkcionise sporije.

Recimo, ako desetorici das da puse tri paklice duvana dnevno, za mesec dana neces znati da li to dugorocno uzrokuje rak pluca.

 

Ovde, ako hiljadi ljudi das vakcinu, nemas kontrolu gde se krecu je jesu li bili u kontaktu da zaraznima pa mozes samo da nagadjas o imunitetu (naravno, uz testiranje na anti-tela). Takodje, na znas hoce li uzrokovati neko drugo ostecenje ili oboljenje za 3 ili 6 meseci - sve dok tih 6 meseci ne prodje.

Zamisli da na precac vakcinises milion ljudi, a posle ispadne da je 60% njih za godinu dana razvilo leukemiju...

 

Tako, struka vec ima potencijalna resenja - a koliko su vredna, ispravna i koliko traju, niko ne zna jer je prerano da se zna.

Samo da se nadovežem na tvoj post.

Juče gledam, valjda na CNN-u, britanci su krenuli u eksperimentalnu fazu eksperemintalne faze (nazovimo je tako). Naime, traže mlade i zdrave dobrovoljce koji će primiti vakcinu, a zatim će biti zaraženi korona virusom da bi mogli da na licu mesta se uvere kako će vakcijna reagovati na bolest. 

Ovo je baš ekstremna situacija, i pretpostavljam da je presedan što se tiče testiranja, ali očigledno da ubrzaju proces što je više moguće pa se primenjuju i ova sredstva.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Don Juan said:

Juče gledam, valjda na CNN-u, britanci su krenuli u eksperimentalnu fazu eksperemintalne faze (nazovimo je tako). Naime, traže mlade i zdrave dobrovoljce koji će primiti vakcinu, a zatim će biti zaraženi korona virusom da bi mogli da na licu mesta se uvere kako će vakcijna reagovati na bolest. 

Ovo je baš ekstremna situacija, i pretpostavljam da je presedan što se tiče testiranja, ali očigledno da ubrzaju proces što je više moguće pa se primenjuju i ova sredstva.

 

I, da opet pomenem Urosevu zelju za brzinom, ni to nece ici preko noci.

Nakon vakcinisanja, treba vreme da se razvije imunitet, pa nakon pokusaja zaraze treba da prodje vreme inkubacije - koje ce uz vakcinu mozda biti duze nego kod nevakcinisanih, ali se ipak razbole.

 

Jbg, ne ide brze nego ide.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, implant said:

 

A kako to nije radio? Nije da volim ili da sam lud za lokdaunom i svestan sam svega lošeg što donosi, ali ne možeš da kažeš da nije ispunio svoju primarnu ulogu. Šta se dešavalo pre i posle to je već druga stvar, uključujući i lupetanje političara.

 

Ja ne kapiram šta ljudi očekuju, da pobedimo nepoznati virus u roku od 2 meseca ili da on nekako nestane (ne obraćam se tebi, pričam onako uopšteno)? Za nekakvo stavljanje pod kontrolu je, izgleda, neophodno primeniti kineski model koji nema šanse da prođe nigde u Evropi, a za nestajanje možemo samo da se pomolimo. Tako da da, izgleda da ćemo morati da čekamo vakcinu.

 

 

Sve zavisi sta racunas kao primarnu ulogu lockdowna, a uz to moras da posmatras da vecina sad govori da je tu bilo vise stete nego koristi. Kod nas recimo lockdown koji je u punoj snazi bio 3 meseca pa jos 3 meseca sa 90% snage pa i sad u nekom delu stoji....nemam pojma sta je to sprecio, jer kapaciteti u bolnicama nikad nisu bili optereceni

Znaci i nakon 8 meseci cemo kao odgovor na visi broj slucajeva govoriti o lockdownu.

Druga stvar bi bila da su oni odlucili lockdown da nadju resenje ili da zaustave sirenje na minimum (a znas da kad je pao broj slucajeva svi su se tapsali po ramenu, i uporedjivali rezultate svojih mera kako su bili upsesni, da bi sad otkrili....samo smo naterali virus da saceka).

Ali to se nije desilo, lockdownu unistili ekonomiju, i WHO kaze da je problem za zdravlje populacije, mentalno i fizicko, a u stvari moze to i bez lockdowna, mislim isto nam je. Osim ako kapaciteti u bolnicama nisu ugrozeni. Pa sto onda maltretirati gradjane?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, RatzenStadt said:


Ovo je rekordan broj u dnevno-registrovanim slucajevima od pocetka pandemije, zar ne?


Ima li zarazenih u vasem okruzenju?

U prvom talasu nikog nisam znao.

U junskom sam znao sto bliskih, sto poznanika koliko hoces.

U ovoj turi ponovo ne znam nikoga.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, RatzenStadt said:

Ima li zarazenih u vasem okruzenju?

Licno ne znam, u nedelju mi rece drugarica da ima cetvoro kolega zarazenih u ovom talasu, 2 pa jos posle 2 ali bili su bliskom kontaktu. Veliki je kolektiv pa me ne cudi da zna nekog. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

Ne znam zašto ti smeta, sve ostalo sam razumeo. Naime ono što hoću od struke je bukvalno isto što se traži od mene svakodnevno. A to je rešenje. Pri tom nikog ne zanima previše kako dolazim do rešenja, ljude traže rešenje i to je to.
Rešenje ne mora pri tom da bude bezuslovno, ili neograničeno, ali da, očekujem da nakon 8 meseci struka ima neko rešenje. Ne vidim da je to očekivanje nerazumno, pogotovo da je uvredljivo. Ispravi me ukoliko grešim.

Postoji efikasno rešenje za suzbijanje epidemije, daje rezultat za 2 meseca, testirano i dokazano u praksi. Ali, mislim da bi se ti opet bunio. 😀

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Wookie said:

Postoji efikasno rešenje za suzbijanje epidemije, daje rezultat za 2 meseca, testirano i dokazano u praksi. Ali, mislim da bi se ti opet bunio. 😀

 

 

Naravno da bih. Uopšte mi ne izgleda sexy kombinacija metalnih ulaznih vrata i aparata za zavarivanje.Ti ne bi? 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Likvi said:

Nikog

Kako ti je uspelo da  ne znas bas  nikog? Ao nije tajna, odakle si?

41 minutes ago, RatzenStadt said:


Ovo je rekordan broj u dnevno-registrovanim slucajevima od pocetka pandemije, zar ne?


Ima li zarazenih u vasem okruzenju?

Ako ih i ima, meni nece reci..mislim d aovde kod mene, ako i ima, kriju..

Link to comment
Share on other sites

Nije danas rekord zaraženih. Danas je rekordan broj koji su rešili da objave.

 

Nismo glupi - letos je bila katastrofa kad su lažirali. 

Ako je ovaj 9tobitni broj istinit, imali smo mi letos i 11bitne dane za sigurno :classic_biggrin:.

 

Ja znam neke ljude zaražene krajem avgusta ili rani septembar.

 

 

Edited by CheshireCat
komentar o zaraženim
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...