Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Kinezi odnosno Kineskinja mi vec nudi robu, obzirom da sam im poslao neke zahteve pre godinu dve pa oni po difoltu godinama nakon toga nude. Pitao sam ih 'tebra kako je kod vas'(naravno ne bas tako), evo sta mi je odgovorila:

 

Hello S
 
Thanks for the careness, here in China everything is going well.
 
And the China government has controlled the Corona Virus, we are safe now.
Everything is going back to normal, factory starts working,
only students are still not allowed to go to school.
 
Please take care and hope we can cooperate after the virus.
Best regards
Jenny
  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

Pre ce biti da ima previse ljudi a malo je tesko tu da uvedes zabranu ko moze da zivi.
Kinezi bi trebalo da pozatvaraju te mokre divlje pijace posto ovo im je 2 virus u ovom veku. Sledeci da nas pobije u ovom ritmu.

mislim da je uini vise ciljao na to da je najveci broj zaraznih bolesti u ljudskoj istoriji dosao do ljudi sa zivotinja. medjutim iako se smatra da su svinje i njihov uzgoj potencijalni najveci rizik u buducnosti za zaraze ove vrste jer im je genetska struktura vrlo slicna ljudskoj nemoguce je ipak iskoreniti sve zivotinje na planeti cak i kad bi svi postali vegeterijanci. :) iako bi se tako svakako rizik smanjio. kroz istoriju razne vrste zivotinja su bile zacetnik i prenosnik bolesti ka ljudima od pacova, muva, svinja, komaraca, simpanzi, slepih miseva, kamila, ljuskavaca...

https://www.visualcapitalist.com/history-of-pandemics-deadliest/

History-of-Pandemics-Deadliest-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, riviera said:

mislim da je uini vise ciljao na to da je najveci broj zaraznih bolesti u ljudskoj istoriji dosao do ljudi sa zivotinja. medjutim iako se smatra da su svinje i njihov uzgoj potencijalni najveci rizik u buducnosti za zaraze ove vrste jer im je genetska struktura vrlo slicna ljudskoj nemoguce je ipak iskoreniti sve zivotinje na planeti cak i kad bi svi postali vegeterijanci. :) iako bi se tako svakako rizik smanjio. kroz istoriju razne vrste zivotinja su bile zacetnik i prenosnik bolesti ka ljudima od pacova, muva, svinja, komaraca, simpanzi, slepih miseva, kamila, ljuskavaca...

https://www.visualcapitalist.com/history-of-pandemics-deadliest/

History-of-Pandemics-Deadliest-2.jpg

Ovde virusi prikazani bas onako simpa, kao neke sarene pufnice

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, wwww said:

U Nemackoj su vec nekoliko puta demantovali da ibuprofen utice negativno na razvoj bolesti. Kao je sve poteklo od nekog ko ima nekog na Univerzitetu u Becu ko mu je to kao rekao. Pa je onda Univerzitet u Becu to sve demantovao (da ibuprofen izaziva dramaticniji razvoj bolesti).

 

Sto se vakcine tice, kazu da moraju da prvo odrade ispitivanja /zna se procedura) jer ne moze da se dozvoli neka vakcina koja ce pogorsati citavu stvar. Procene su da ce tek za godinu- godinu i po vakcina biti dostupna.

Takode kazu da se ne zna koliko dugo se antitela, koja se formiraju kod onih koji preleze bolest, biti aktivna: da li nekoliko meseci, godinu dana ili 3 godine. Virus je nov i ne zna se mnogo.

 

Ovo sa imunitetom krda mozda moze da prodje u Svedskoj i Holandiji jer su te nacije relativno disciplinovane (moj utisak), pa ce se samoizolovati, ali u UK malo teze. U Francuskoj su i pored svih upozorenja i preporuka mamlazi dosli pred stadion da "daju podrsku" i slave pobedu svog tima. :twak:

Zato su sada mere poostrene.

Inace, Angela je (kaze) u kontaktu s Makronom i u koordinaciji su odradili zatvaranje granice FRA-D. Sve ovo se radi da se spreci svrckanje ljudi okolo (danas su zaustavljali neke na granicama koji su tako malo krenuli u turisticki obilazak okoline, u sred pandemije!). Kazu da se spremaju da i na nivou EU ujednace pravila (sve se odvija prilicno brzo poslednjih dana - mada su nepotrebno izgubili par meseci prednosti koju su imali u odnosu na desavanja u Kini).

Od danas je u celoj Nemackoj obustavljeno sve sto nema veze sa bazicnim zivotom (prvo je Bavarska to odradila, onda su imali sastanak i prosirili sve to na celu zemlju). Elem, zatvaranje se odnosi i na bordele (ako ste se pitali).

 

Zemlja - Populacija - Umrlo od Corone - broj umrlih na milion stanovnika

Italija - 60,3 miliona - 2158 - 35,8

Spanija - 46,7 miliona - 342 - 7,3

Francuska - 67 miliona  - 148 - 2,2

Svajcarska - 8,57 miliona - 19 - 2,2

Holandija - 17,4 miliona - 24 - 1,4

UK - 67,5 miliona - 55 - 0,8

Svedska - 10,3 miliona  - 7 - 0,68

Nemacka - 83,2 miliona  - 17 - 0,204

J. Koreja - 51,7 miliona - 75 - 1,45

 

Ne nalaze se sve zemlje u istoj fazi, ali interesantno za uporediti.

 

 

Gde si ovo pročitao?? Moze link? U Hessen-u  još uvek sve normalno radi ( ok pojedini restorani, Numman, KFC, MC, Burger King  skratili radno vreme).. Na ulici, juče, nisam video osobu sa maskom , u drzavnim ustanovama (Ausländerbehörde-u ,zulassungsstelle ) + Postbank , samo jedna gospođa sa rukavicama...

 

Svim zdravstvenim radnicima se prekida odmor i naloženo je da se jave na posao.

 

Dve koleginice testirane na "Koronu", negativan nalaz, rezultati stižu za 24h.

Edited by John Dies at the End
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Plavi Golub said:

spacer.png

 

Mozda  idu bolji dani za Italiju ako ovo znaci da se peak prenosenja dostignut. Nemaju novih slucajeva. danas.

 

Ohrabrujuća vest. Istina, nikad mi nije bilo jasno kako i zašto je to Italiju to tako teško pogodilo.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

Ovde u mom "malom mistu" divan, suncan dan - zasto ne dozvoliti starijim ljudima da prosetaju pola sata-sat napolju, ne u guzvi? Mi imamo divan kej, odrediti vreme, recimo 11-12 h kad starji ljudi mogu da izadju i prosetaju - sanse da se zaraze coronom setajuci po polupraznim ulicama, parkovima, kejovim,  su manje nego da ih strefe slogovi sedeci u stanovima i ne krecuci se.

Ne cuvaju nas, starije, od virusa vec vas mladje od nas.....jer smo mi nepoouzdani, neodgovorni, sebicni.....sto bi nas inace stavljali u karantin kao idiote...

Link to comment
Share on other sites

Evropska komisija je usvojila odluku o privremenom ograničenju putovanja državljana trećih država u EU i Šengen zonu. Ovo se ne odnosi na:

- državljane EU/Šengen zemalja i članove njihovih porodica i

- državljane trećih zemalja koji su dugoročni rezidenti ili imaju dugoročne vize na osnovu EU direktiva ili regulativa država članica.

Ne odnosi se ni na:

- medicinsko osoblje,

- transportno osoblje na dužnosti,

- diplomate, vojna lica i ljude u humanitarnim misijama,

- putnike u tranzitu, ili putnike koji putuju zbog hitnih porodičnih razloga, kao i

- ljude koji imaju potebu za međunarodnom zaštitom ili drugim humanitarnim potrebama.

Zabrana važi 30 dana.

Link to comment
Share on other sites

Nadam se da nije fake news - od pocetka epidemije se pominjao kao moguci lek chloroquine - jeftin lek koji se odavno koristi za malariju, mislim da sam i ja ovde pisala na prvim stranicama teme o tome, sad kazu da je testiran poprilicno u bolnici u Marseju i da su rezultati spektakularni otprilike posle 6 dana uzimanja leka 75 posto pacijenata nije vise imalo virus. To su valjda i kinezi pominjali a ovi u Marseju u bolnici poceli da testiraju 

Nadajmo se

 

https://www.francebleu.fr/infos/sante-sciences/coronavirus-le-traitement-a-la-chloroquine-a-marseille-serait-efficace-1584392554

 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, John Dies at the End said:

 

Gde si ovo pročitao?? Moze link? U Hessen-u  još uvek sve normalno radi ( ok pojedini restorani, Numman, KFC, MC, Burger King  skratili radno vreme).. Na ulici, juče, nisam video osobu sa maskom , u drzavnim ustanovama (Ausländerbehörde-u ,zulassungsstelle ) + Postbank , samo jedna gospođa sa rukavicama...

 

Sinoc pricala Angela:

https://www.bundeskanzlerin.de/bkin-de/aktuelles/pressekonferenz-von-bundeskanzlerin-merkel-zu-massnahmen-der-bundesregierung-im-zusammenhang-mit-dem-coronavirus-1731022

Quote

Ich beginne mit dem, was ausdrücklich nicht geschlossen wird. Das ist mir sehr wichtig. Ausdrücklich nicht geschlossen werden der Einzelhandel für Lebensmittel, Wochenmärkte, Abhol- und Lieferdienste, Getränkemärkte, Apotheken, Sanitätshäuser, Drogerien, Tankstellen, Banken und Sparkassen, Poststellen, Friseure, Reinigungen, Waschsalons, der Zeitungsverkauf, Bau-, Garten- und Tierbedarfsmärkte und der Großhandel. Vielmehr sollte für die von mir eben genannten Bereiche sogar überlegt werden, ob wir die Sonntagsverkaufsverbote bis auf Weiteres grundsätzlich aussetzen. Eine Öffnung der genannten Einrichtungen erfolgt natürlich unter Auflagen zur Hygiene, zur Steuerung des Zutritts und zur Vermeidung von Warteschlangen. Dienstleister und Handwerker können ihrer Tätigkeit weiterhin nachgehen. Alle Einrichtungen des Gesundheitswesens bleiben unter Beachtung der gestiegenen hygienischen Anforderungen geöffnet.

 

Quote

Zweitens. Für den Publikumsverkehr zu schließen sind Bars, Clubs, Diskotheken und ähnliche Einrichtungen, Theater, Opern- und Konzerthäuser, Museen und ähnliche Einrichtungen, Messen, Ausstellungen, Kinos, Freizeit- und Tierparks und Anbieter von Freizeitaktivitäten sowohl innen als auch außen, Spezialmärkte, Spielhallen, Spielbanken, Wettannahmestellen und ähnliche Einrichtungen, Prostitutionsstätten, Bordelle und ähnliche Einrichtungen, der Sportbetrieb auf und in allen öffentlichen und privaten Sportanlagen, Schwimm- und Spaßbädern, Fitnessstudios und ähnlichen Einrichtungen, alle weiteren nicht an anderer Stelle in diesem Papier genannten Verkaufsstellen des Einzelhandels, insbesondere auch Outlet-Center und Spielplätze.

 

Kad koja pokraina implementira sta (posto je to na njima) - valjda od danas.

28 minutes ago, John Dies at the End said:

 

Hvala i izvinjavam se dami @wwww

ma ok. ("nazovi me i loncetom, samo me nemoj razbiti" 😄 )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ciao said:

Nadam se da nije fake news - od pocetka epidemije se pominjao kao moguci lek chloroquine - jeftin lek koji se odavno koristi za malariju, mislim da sam i ja ovde pisala na prvim stranicama teme o tome, sad kazu da je testiran poprilicno u bolnici u Marseju i da su rezultati spektakularni otprilike posle 6 dana uzimanja leka 75 posto pacijenata nije vise imalo virus. To su valjda i kinezi pominjali a ovi u Marseju u bolnici poceli da testiraju 

Nadajmo se

 

https://www.francebleu.fr/infos/sante-sciences/coronavirus-le-traitement-a-la-chloroquine-a-marseille-serait-efficace-1584392554

 

 

Vest uglavnom prenose neki opskurni portali i pozivaju sa na Elona Muska. Ne bih polagao previše nade u to dok se ne pojavi u kredibilnim izvorima. Ovako kako jeste, deluje mi na nivou priča o rakiji i belom luku, a dok se ozbiljno ne proveri, od toga nema ništa.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Vest uglavnom prenose neki opskurni portali i pozivaju sa na Elona Muska. Ne bih polagao previše nade u to dok se ne pojavi u kredibilnim izvorima. Ovako kako jeste, deluje mi na nivou priča o rakiji i belom luku, a dok se ozbiljno ne proveri, od toga nema ništa.

 

Pa nije na nivou belog luka -chloroquine je jedan od lekova u protocolu za tretman simptoma COVID-19, uz  nekoliko '...vire" lekova i methylprednisolone-a

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...