Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 minutes ago, riviera said:

CORONAVIRUS: FULL TEXT OF PRIME MINISTER RUTTE'S NATIONAL ADDRESS IN ENGLISH

 

u svakom slucaju posmatrajuci ovu situaciju sa globalnog nivoa saznacemo bar koji je pristup bolji, karantini i visemesecna  izolacija drzava, gradova i gradjana  ili stvaranje grupnog imuniteta i shodno rezultatima ce ostale zemlje prilagodjavati svoje strategije. 

 

To i ja razmisljam, za mesec dana ce se vec videti efekti oba pristupa. 

 

Britanci, Svedjani i Holandjani rade jako rizican eksperiment, a mi ostali cemo da vidimo kakvi su rezultati. 

 

Jedino što ta taktika verovatno nije izvodljiva za sve drzave podjednako. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nadjoh ovo oko 13.03. otprilike.

 

“According to the Institute, cases have been confirmed in the following German states:

  • Baden-Wuerttemberg - 454
  • Bavaria - 500
  • Berlin - 137
  • Brandenburg - 30
  • Bremen - 38
  • Hamburg - 88
  • Hesse - 99
  • Mecklenburg-West Pomerania - 23
  • Lower Saxony - 129
  • North Rhine-Westphalia - 688
  • Rhineland-Palatinate - 52
  • Saarland - 14
  • Saxony - 45
  • Saxony-Anhalt - 27
  • Schleswig-Holstein - 31
  • Thuringia - 14“
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Moja sestra od tetke je glavna medicinska sestra u nekoj bolnici u Malmeu. Pre neki dan smo se culi, ona totalno opustena, u fazonu "to mora da prodje kroz sve, mi mladi i deca to necemo verovatno ni osetiti, a sto se starijih tice bice tu i losih ishoda, ali to je novi virus i moramo da steknemo imunitet". Juce izbacila slike iz nekog parka gde se igra sa decom, puno ljudi, loptaju se, prave selfije, leze u travi i drze se za ruke...Ja se mislim: "Oooookkkkk"...


Ma kakvo crno okey, daleko od toga, ali kad ti s vrha drzave, a i direktno preko najblizeg sefa, sve vreme dolaze signali da to nije nista, onda se i ljudi javno ponasaju kao da ih je bas briga. Privatno pokazuju koliko poverenja imaju u drzavu time sto su opustosili prodavnice i apoteke, a posebno time sto su masovno iskoristili povoljnije uslove bolovanja, pa dobra polovina ne dolazi na posao i uredno prima 80 posto plate. Ne treba lekarsko uverenje, samo se javis sefu.

Mi ostali, koji bi da igramo posteno, uzalud cekamo da nam se jasno kaze da je okey raditi od kuce, kad nam je vec posao takav da mozemo. Ali jok, takva poruka ne dolazi. Kao moze, ali ako si bar malo bolestan, ne i ako si zdrav. Ustvari, ne dolazi nikakva jasna poruka niotkuda i vec postaje prilicno iritantno.

Sad vise ne znamo ni koliko obolelih ima, jer se testiranja vise ne rade dok god nema ozbiljnih simptoma. Testiraju se samo oni koji bivaju primljeni u bolnicu, i bolnicko osoblje koje s njima dodje u kontakt. Znamo samo broj mrtvih i da se u poslednjih 24 sata povecao s dva na sedam.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, djurava said:

Prilicno pratim sva desavanja al i dalje nisam uspeo da nadjem razlog tolike eskalcije u severnoj Italiji. Turisti iz Kine ok, al ih je sigurno vise recimo u Parizu ili Rimu na primer

 


Nije. Mnogo vise turista iz Kine je u ovom regionu, plus nastanjenih Kineza i onih koji studiraju u Milanu.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McLeod said:

Vrlo je jednostavno - ako strategija herd immunity bude bolja, onda panike nije ni trebalo da bude i ovo je "najsmesniji virus u istoriji covecanstva".

 

Drugo, ne mogu ni sve zemlje ici na to - mogu bogate koje veruju da njihov zdravstveni sistem moze da izdrzi ovo, zato me ne cudi da se recimo Svedska odlucila na taj korak. Sa ekonomske strane ovaj "salji dete da dobije boginje i prelezi sto pre" princip je sigurno bolji, ako mozes sve one koji ce imati tezi oblik da hospitalizujes i spasis (ili bar ogromnu vecinu), sa eticke strane, cak i da to mozes da obezbedis, ne moze da bude bolji ama bas na svetu nikad.

 

Za Britaniju se iskreno plasim, vrlo je verovatno da ce oni da jako lose prodju.

 

Da, kapiram ja iz ugla zemalja koje se na to odlučuju, ali ne i iz ugla onih koje se odlučuju na izolaciju. Zatvaramo granice, idemo u karantine, a u komšiluku (a u današnje vrijeme i  uz svu povezanost, maltene svaka zemlja je na neki način "komšiluk") se zaraza nesmetano širi i čeka da se te iste granice otvore i opet nas vodi u najgori scenario. Naravno, ja smatram da ova strategija na Balkanu makar, ne dolazi u obzir, ali sam nekako iz pozicije totalnog laika očekivao zajedničko djelovanje.

Link to comment
Share on other sites

Just now, McLeod said:

Kako brate na Balkanu ocekujes zajednicko delovanje? 😄 Ovo sto imamo sad je neki maksimum ozbiljnosti koji mozemo dobiti kolektivno rekao bih.

 

Zajedničko djelovanje na nivou Evrope, to je bila poenta. Balkan, što kažeš, čak ni ne djeluje toliko nakaradno kao što smo navikli. 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Shonewizard said:

 

Da, kapiram ja iz ugla zemalja koje se na to odlučuju, ali ne i iz ugla onih koje se odlučuju na izolaciju. Zatvaramo granice, idemo u karantine, a u komšiluku (a u današnje vrijeme i  uz svu povezanost, maltene svaka zemlja je na neki način "komšiluk") se zaraza nesmetano širi i čeka da se te iste granice otvore i opet nas vodi u najgori scenario. Naravno, ja smatram da ova strategija na Balkanu makar, ne dolazi u obzir, ali sam nekako iz pozicije totalnog laika očekivao zajedničko djelovanje.


Usporavanje eksponencijalne krive rasta broja inficiranih i spustanje amplitude pika da sprece pucanje zdravstvenog sistema. To je razlog izolacija. 

Edited by Plavi Golub
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je EU trenutno, uz sve probleme koje ima, bas nespremna na ovo, a samo ih udara.

 

Brexit, migranti, Merkel je bolesna i odlazi, Francuzi pokusavaju zbog toga da nametnu vodecu ulogu, ekonomski rat izmedju SAD i Kine, Rusi samo cekaju da zaprze corbu, Erdogan ih u komsiluku zajebava... previse udaraca za relativno kratko vreme.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja koliko sam shvatio nijedan zdravstveni sistem ne moze da izdrzi ovakav nalet, pa tako ni svedski. Problem sa imunitetom krda je sto ce na toliki broj zarazenih biti i odredjeni procenat mladih kojima ce biti potreban respirator, a onda ce morati da se bira. To ce vec malo teze pasti nego kad biras izmedju dva 80-ogodisnjaka.

 

Da ne pricamo da je imunitet krda neverovatno rizican i moze da ode lako van kontrole.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Del Piero said:

Ja koliko sam shvatio nijedan zdravstveni sistem ne moze da izdrzi ovakav nalet, pa tako ni svedski. Problem sa imunitetom krda je sto ce na toliki broj zarazenih biti i odredjeni procenat mladih kojima ce biti potreban respirator, a onda ce morati da se bira. To ce vec malo teze pasti nego kad biras izmedju dva 80-ogodisnjaka.

 

Da ne pricamo da je imunitet krda neverovatno rizican i moze da ode lako van kontrole.

 

Ovo je fakat i zato mi je cudno da iole ozbiljne drzave i razmatraju tu opciju. Bukvalno igras ruski rulet.

 

Izolacija ugrozenih grupa (ako bi to bilo moguce, mada verovatno nije, nigde na svetu), uz ostale koji ce ga prelezati kao grip) bi bilo najbolje resenje u teoriji, ali je to u praksi nesprovodivo.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, McLeod said:

Vrlo je jednostavno - ako strategija herd immunity bude bolja, onda panike nije ni trebalo da bude i ovo je "najsmesniji virus u istoriji covecanstva".

 

Drugo, ne mogu ni sve zemlje ici na to - mogu bogate koje veruju da njihov zdravstveni sistem moze da izdrzi ovo, zato me ne cudi da se recimo Svedska odlucila na taj korak. Sa ekonomske strane ovaj "salji dete da dobije boginje i prelezi sto pre" princip je sigurno bolji, ako mozes sve one koji ce imati tezi oblik da hospitalizujes i spasis (ili bar ogromnu vecinu), sa eticke strane, cak i da to mozes da obezbedis, ne moze da bude bolji ama bas na svetu nikad.

 

Za Britaniju se iskreno plasim, vrlo je verovatno da ce oni da jako lose prodju.


Stvar je upravo obrnuta po pitanju Svedske. Jasno je receno, i ponavlja se svakog dana i u svakoj prilici, da je strategija bez karantina i slicnih mera izabrana upravo zato sto zdravstveni sistem NE moze da izdrzi veliki broj obolelih odjednom.

Kakva je tu logika, ja jos ne uspevam da shvatim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

 

Ovo je fakat i zato mi je cudno da iole ozbiljne drzave i razmatraju tu opciju. Bukvalno igras ruski rulet.

 

Izolacija ugrozenih grupa (ako bi to bilo moguce, mada verovatno nije, nigde na svetu), uz ostale koji ce ga prelezati kao grip) bi bilo najbolje resenje u teoriji, ali je to u praksi nesprovodivo.


Cost - benefit

Link to comment
Share on other sites

Procitao sam sad govor holandskog premijera. Cak sam malo i pogledao da vidim da li se dere na narod 😄 Deluje ok kad ga tako upakuju, ali videcemo u praksi kako izgleda. 

 

Ali kad se pogleda to nije dramaticno drugacije od onoga što mi trenutno imamo ovde. Najveca razlika su skole i univerziteti, veca okupljanja su i tamo zabranjena, coffee sopovi zatvoreni itd. 

 

Kljucno je da stariji budu disciplinovani i da zdravstvo ima neki jasno razradjeni plan postupanja i fail safe mehanizme. 

 

Bas navijam da su u pravu i oni i Svedjani i Britanci, ekonomija se strmoglavljuje, sto vise mozemo da skratimo lock down to bolje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, vilhelmina said:


Stvar je upravo obrnuta po pitanju Svedske. Jasno je receno, i ponavlja se svakog dana i u svakoj prilici, da je strategija bez karantina i slicnih mera izabrana upravo zato sto zdravstveni sistem NE moze da izdrzi veliki broj obolelih odjednom.

Kakva je tu logika, ja jos ne uspevam da shvatim.

 

Ako je tako, onda logike i nema.

 

3 minutes ago, Plavi Golub said:


Cost - benefit

 

Pa sad... sa ekonomske strane da, sa ljudske strane bas i ne. Da to radi Amerika sa svojim mentalitetom - ok, razumem, Svedska - malo teze.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, vilhelmina said:


Stvar je upravo obrnuta po pitanju Svedske. Jasno je receno, i ponavlja se svakog dana i u svakoj prilici, da je strategija bez karantina i slicnih mera izabrana upravo zato sto zdravstveni sistem NE moze da izdrzi veliki broj obolelih odjednom.

Kakva je tu logika, ja jos ne uspevam da shvatim.


Mala populacija. Da se brzo dostigne pik i da kratko traje jer bi broj novoobolelih poceo brze da opada sa vecim brojem oporavljenih i imunih. Putovanja su ionako ogranicena sada. Spekulisem.

 

@McLeod Ne znas ti Svedjane 😉

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Plavi Golub said:


Mala populacija. Da se brzo dostigne pik i da kratko traje jer bi broj novoobolelih poceo brze da opada sa vecim brojem oporavljenih i imunih. Putovanja su ionako ogranicena sada. Spekulisem.

 

@McLeod Ne znas ti Svedjane 😉


Uh, moguce, ali mi se bas i ne svidja zamisao. Skoro da bih radije u vicicev kucni zatvor, pa makar pomerio starosnu granicu jos malo nize, pa da i ja upadnem. 
Salim se, naravno, nije dotle doslo 😀. Ali brate, ovde su zabranjeni samo skupovi s vise od 500 ljudi. 499 je u redu 😟.

 

Edit - ali juce na press konferenciji pokazuju one dve krive i kazu da je cilj da se postigne ona razvucenija. Premijer doslovno kaze ”bolje jedan oboleli dnevno u roku od godinu dana, nego 365 njih u istom danu”. I svi klimaju glavom i prave se da su razumeli.

Edited by vilhelmina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, vilhelmina said:


Uh, moguce, ali mi se bas i ne svidja zamisao. Skoro da bih radije u vicicev kucni zatvor, pa makar pomerio starosnu granicu jos malo nize, pa da i ja upadnem. 
Salim se, naravno, nije dotle doslo 😀. Ali brate, ovde su zabranjeni samo skupovi s vise od 500 ljudi. 499 je u redu 😟.

 

To su kulturoloske razlike. Ti bi sa stecenom svedskom disciplinom u Vucicev karantin 😂. A vidis da ovim srpskim penzosima moraju da “prete” da ce da im uzmu pare koje nemaju. 

Salu na stranu verovatno im je ono gore matematika, a racunaju na relativno disciplinovanu populaciju. 
Zdravstvene ustanove i staracki domovi su tu za njih kriticna mesta.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, vilhelmina said:

Edit - ali juce na press konferenciji pokazuju one dve krive i kazu da je cilj da se postigne ona razvucenija. Premijer doslovno kaze ”bolje jedan oboleli dnevno u roku od godinu dana, nego 365 njih u istom danu”. I svi klimaju glavom i prave se da su razumeli.


Znas sta. Zemlja nije tranzitna. Svi su se sad zatvorili. Ima logike i da ce prilike za zarazu da se smanjuju.

Sa druge strane verovatno oni raspolazu nekom opstom procenom zdravstvenog stanja populacije. 
Nasi ljudi, mislim na Balkan su sa sroxanim imunitetom od stresova jos od devedesetih. Babyboom generacija Balkanaca zivi krace od svojih roditelja koji su stres preturili kao deca.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...