Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, NMX said:

Meni je tu zanimljiviji detalj...navodno su poslali dosta krvne plazme izlečenih pacijenata, sa kojom su navodno lečili i zaražene tamo. Zna li neko nešto o tom, pošto sam apsolutni duduk za to? Kako krvna plazna osobe koja je preležala virus može pomoći obolelom od tog virusa? (ok, ako se mečuju krvne grupe i sve ostalo)

Don't go there..inace kacim onu fotku :kece:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stex said:

Ja sad izaso ispred kuce, da pustim malo kera da proseta i izlazi komsija, i pitam ga za virus kao kako se snalazite vi gore sa virusom (velika kuca na tri sprata, on na trecem ja na drugom) a on meni kaze: brate evo nikako, imam temperaturu 2 dana, grlo me boli sam sedim gore, klinci isto bolesni ali sam ih sklonio :Hail::classic_blink:

 

A on na teresi ja ispod i tacno vidim cestice kako mi padaju na lice, sad je verovatno kasno..da li je moguce da su ljudi ovoliko nemarni, da li je moguce da ovo prihvataju na fazon a sta ima veze, nije opasno ili brzo ce da prodje? 

 

I sad ja da se jebem u bulju sto sedim kuci vec par dana da se ne zarazim, da izbegnem ovo...mada kako stoje stvari ovo je nemoguce da se izbegne, jedino ako ste sami i odete mozda u neku kolibu na neku planinu...

 

Pre isto dodje sestra, kaslje ne moze da se zaustavi...stvarno sjajno, buse me sa strane.

Opusti se.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Glede virusa i toplog vremena  kaže drugar sa posla  da je jutros negde pročitao:

Nemere nista virusu toplo vreme nego je fora u otežavanju prenosa.

Pored toga što je kraće zadržavanje u zatvorenim prostorijama, pa samim tim i manja verovatnoća prenosa, hladno i suvo vreme isušuje sluzokužu koja je prvi odbrambeni zid.

Kaže još da se nagadja da je kod toplijeg vremena povećana vlažnost pa iskijane kapljice sa  virusom  u putu vežu tu vlagu i ne mogu da lebde, pa je kraći  domet.

Aj sad ovo za sluzokožu je logično ali ne znam ima li smisla ovo sa vlagom, jer je u Aziji 100% vlažnost zraka pa ono.

Takodje navodno i UV zračenje utiče na razaranje  virusa.

Ako je stvarno ovako, ovo je nešto kao utešno. 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Doorn said:

Holandija

 

1/3 10
2/3 18
3/3 24
4/3 38
5/3 82
6/3 128
7/3 188 
8/3 265
9/3 321
10/3 382
11/3 503
12/3 614
13/3 804 +190

 

 

 

Apsolutni kreteni!

Jesu uveli bar neke mere  sad, ili cekaju Italija scenario, sa svoja 6.4 ICU kreveta na 100 000 stanovnika?! Btw, Italija ima 11 ICU kreveta...

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Crni Bombarder said:

Perkose,brate :ajme:

Niko i ne tvrdi da su "bolesni" vec da su potencijalni prenosioci. Dalje,niko ne misli da moraju biti zatvarani u nekim prihvatilistima. Dovoljno bi bilo da se samo-izoluju. Namerno sam ovo podvukao jer to znaci da ostanu u kuci tih 14 minimalnih dana,a ne da bleje po kaficima i svima redom bacaju 'petaka' na ulici. Dakle - vise odgovornosti na licnom planu je nesto sto minimalno ocekujem. Kad je vec drzava u kojoj zivim "kora od banane republika".

Cuh se malopre sa dugarom koji zivi u Becu.
Od ponedeljka zatvaraju skole i fakultete. Otkazuju se sve javne manifestacije. Nece raditi shopping mall-ovi,butici i prodavnice sem onih koje prodaju prehrambene namirnice. Apoteke ce raditi,a jos nije donesena odluka o zatvaranju ugostiteljskih objekata,ali po svemu sudeci ce i oni privremeno kljuc u bravu.

I u Hrvatskoj od ponedeljka (na celoj drzavnoj teritoriji) nema nastave u skolama i na univerzitetima.

Lična odgovornost je nešto što se na ovim prostorima nikad nije cenilo a sa novim generacijama je izumrlo. Potencijalni prenosilac može biti svako od nas pošto nemam pojma da li sam negde zakačio virus dolazeći na posao, kupujući u trgovini ili na samom radnom mestu( ima ljudi koji kontaktiraju službeno sa stotinama ljudi dnevno).

Ostaje nam da se nadamo da će svako od nas poći prvo od sebe i svojih najbližih i tako smanjiti mogućnost prenosa virusa mada gledajući kako je to u Italiji pa sad Španiji i Holandiji ne možemo biti baš optimisti da ćemo proći bolje od njih.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Liska Manjina said:

 

 

 

 

 

 

 

Evo ti ne jedan već 7 dokaza! A ti ako nisi pazio na času onda bi bolje bilo da se ne uključuješ u raspravu, ali izgleda da voliš banuti bez ikakve najave i uvoda... Naravno, ja se slažem sa ovim forumašima, smatram da prikrivaju broj obolelih/mrtvih, ali oni nisu jedini koji to rade.

 

 

Koliko si dokon i koliko si suštinu omašio...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

Apsolutni kreteni!

Jesu uveli bar neke mere  sad, ili cekaju Italija scenario, sa svoja 6.4 ICU kreveta na 100 000 stanovnika?! Btw, Italija ima 11 ICU kreveta...

+5 smrtnih slučajeva...

 

Mere u Belgiji

National Security Council’s measures:
- all recreational, sporting and cultural events have been canceled
- everyone is advised to work from home if possible
- all school lessons are suspended until after the Easter holidays
- childcare is guaranteed during school hours for healthcare and emergency personnel
- crèches will remain open
- Universities and colleges will give lectures online

 

Ali šta oni znaju, nemaju stručnjake kao mi

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, djole said:

ona raspala smrdljiva neurotična seljačka poltrončina koja se odaziva na ime mladen šarčević kaže samo da prođe sve ovo pa će da odgovaraju ove direktorke što su zatvorile škole na svoju ruku

samo da prođe ovo...

 

Kad ovo prođe, opet neće biti ništa, niti će ovim orkovima pasti rejting. Ljudi će biti srećni što je sve prošlo, niko se neće ni setiti šta su ovi srali... 

 

Brnaba sluša "struku" pa ne zatvara škole... oni hoće, ali ne da struka... strašno... Evropo glupa si, bolje slušaj ove naše stručnjake...

 

Quote

Na konferenciji za novinare, premijerka je rekla da je svesna koliko je pitanje funkcionisanja škola, fakulteta i vrtića osetljiva tema za sve gradjane i da zna da „vlada panika po tom pitanju“.

„I predsednik Republike je insistirao da pogledamo još jednom ovo i da razmotrimo to pitanje, ja sam iznela predlog da je to možda nešto što bi trebalo da uradimo, ali je stav struke uniforman i to je da nema nikakvog apsolutno nikakvog stručnog opravdanja i osnove da još uvek, u ovom trenutku, zatvorimo škole, fakultete i vrtiće“, rekla je ona. Ona je rekla da je odlučeno da se zabrani publika na fudbalskim utakmicama.

„Mislim da je stav naših stručnjaka da je ovo više psihološki važno nego što ima nekog stručnog opravdanja, jer su to manifestacije na otvorenom. Dakle samo psihološki razlozi i preventiva“, rekla je ona.

Premijerka je ocenila da bi zatvaranje škola, vrtića, fakulteta u ovom trenutku bilo kontraproduktivno u nekoj meri .

„Ne bi se garantovalo da deca ili mladi daleko od raspusta sede u kućama u izolaciji. Sakupljali bi se na nekim drugim mestima, imamo manju kontrolu ako nisu u školama i u tom smislu u ovom trenutku ne bi učinili ništa pametno tom merom“, kazala je premijerka.

Ona je kazala da je moguće da će ta odluka biti promenjena i najavila da će sledeći sastanak na tu temu biti održan najkasnije u ponedeljak.

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Crni Bombarder said:

Da,ali JA nisam boravio u sredistu zarista i nisam ODATLE doputovao ovde. To je razlika. I poenta.

Nisu ni tamo(Italija,Švajcarska) svi zaraženi pa da svakog ko dođe iz tog područja sumnjičimo i držimo u pritvoru, samo pre par dana u Liverpulu je doletelo 3-4000 navijača iz Španije koja je vrlo visoko na lestvici po broju obolelih. Ni Englezi nisu reagovali sa izolacijom a da li je to pogubno po njih pokazaće vreme.  

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, djole said:

Ima li neka mapa da se vidi gde su sve zatvorene škole? Čini mi se da smo jedini u regionu koji odbijamo to da uradimo.

 

 

ja sam u fazonu da dete ne ide u školu od ponedeljka. nema šanse da čekam da se država reši a iskreno, glupo mi je što sam i ovoliko čekao

Edited by uini
  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Just now, uini said:

 

ja sam u fazonu da dete ne ide u školu od ponedeljka. nema šanse da čekam da se fržava reći a iskreno, glupo mi je što sam i ovoliko čekao

Cuo sam da ima roditelja koji ne mogu djecu, stariju, svjesniju da natjeraju u skolu. Ima/s li takvih iskustava?

Link to comment
Share on other sites

CG upravo.

 

 

Zabrana svih okupljanja stanovništva na zatvorenim i otvorenim javnim mjestima (sportski, politički, vjerski, kulturno-umjetnički, privatni i drugi skupovi uključujući i posjete licima smještenim na bolničko liječenje u zdravstvenim ustanovima, centre socijalne i dječje zaštite ili se nalaze na izdržavanju kazne zatvora)).

 

Prekid obrazovno-vaspitnog rada u javnim i privatnim obrazovno-vaspitnim ustanovama u trajanju od najmanje 15 dana sa početkom 16. marta 2020. godine.

 

Poslodavcima da zaposlenima omoguće obavljanje poslova i radnih zadataka od kuće, u skladu sa prirodom posla.

 

Poslodavcima da izvrše preraspodjelu radnog vremena jednom od roditelja, staratelju, ili usvojiocu djeteta mlađem od 11 godina. (placeno odsustvo)

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Haj nešto pametno i od crkve:

 

Episkop Zahumsko-hercegovački i primorski Dimitrije iz Trebinja, uputio je apel svim vernicima svoje eparhije, a koji se slobodno može preneti i na ostale vernike SPC da se pridržavaju određenih mera opreza usled virusa korona koji je zahvatio Srbiju i Republiku Srpsku .

U svom obraćanju vernicima, on je pozvao na solidarnost kod vernika, koje je između ostalog zamolio da se u "molitvama Bogu mole, kako za zdravlje zaraženih, tako i za njihove porodice i prijatelje, ali i za one, koji nažalost nisu više među nama".

Takođe, on je u svojoj poslanici upućenoj vernicima i sveštenstvu savetovao da se fizički kontakti između sveštenika i vernika svedu na minimum, odnosno, da se više ne ljube ruke, ikone i krst prilikom dolaska u crkvu, već da se sve odvija bez fizičkog kontakta.

Između ostalog, on se obratio i rizičnoj grupaciji kojoj korona virus može najviše da ugrozi zdravlje, hroničnim bolesnicima i starijim licima, koje je zamolio da se usled opasnosti od zaraze, ne pojavljuju na službama.

 

 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Sunshine State said:

Apsolutni kreteni!

Jesu uveli bar neke mere  sad, ili cekaju Italija scenario, sa svoja 6.4 ICU kreveta na 100 000 stanovnika?! Btw, Italija ima 11 ICU kreveta...

Kreteni. Srljamo u Italiju 2.0

 

https://www.rijksoverheid.nl/actueel/nieuws/2020/03/12/nieuwe-maatregelen-tegen-verspreiding-coronavirus-in-nederland

 

Razmisljam da ostavim dijecu kuci da ne idu u skolu od ponedeljka. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...