Jump to content

Modni krikovi iz zemlje i sveta


Milenko Puzigaca

Recommended Posts

To je bilo i moje razmišljanje kada sam posle par meseci u Nemačkoj shvatio da, kad vidim napirlitanu i namuđenu ribu na ulici u po bela dana, ta nije Nemica i u >90% slučajeva je iz istočnog bloka, iz neke sirotinjske zemlje. Isto važi i za muškarce, ali je kod njih manje primetno.
 
U Italiji to npr. nije tako, tamo žene idu tip top sređene i našminkane, a nisu sirotinja. Ima malo i do mentaliteta.
Waw, waw! Polako oblači se svet prikladno, videćeš ga u šorcu, a sat mu košta $50k. Jednostavno mu je bilo komotnije da tako izađe. Kad se ide u teatar, onda je odelo pribladno, a ostalo se podrazumeva.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Milenko Puzigaca said:

 

Znate o cemu se tu radi? Na mestima gde ljudi nemaju mogucnost za stvarne zivote, tamo se pirlitaju, budu pozeri, foliranti. Kao ovi sa ovim torbicama na primer. Ili evo, sad ide na vikipediji konkurs za fotografije lokalne kulture, ko hoce moze da obidje. OK, zivopisno je sve to ovako kad se pogleju slike, ama to je samo nedostatak opcija. Za razliku od nesrecnika sa onih fotografija, na mestima gde ljudi imaju slobodu izbora i mogucnost za stvarne zivote, stvarnu karijeru, stvarnu porodicu, bilo sta normalno, takve stvari ih uopste ne interesuju. Sto ne znaci da ce ici obuceni kao dripci tamo gde je neprimereno da se ide kao dripac, ali ih generalno ne interesuju mnogo takve stvari. U stvari se Vasa cerka usled blagotvornog uticaja normalne sredine u koju se preselila samo unormalila jos malo, i odbacila jos neka nakaradna shvatanja iz zavicaja :thumbsup: Treba da se radujete zbog toga :classic_smile:

 

Pa, moglo bi se reći ovako: Kad čovek nema više šta pametno da piše, uhvati se torbica i drlja danima k'o Švaba tra-la-la.
No, drugo nešto se može zaključiti iz tvoje elaboracije, reklo bi se da se u Srbiji danas sjajno živi, ispunjeni životi, jerne možeš videtii na ulici ženu-devojku, doteranu, našminkanu pre podne, preko dana, manje-više neobavezna garderoba, patike, bar kod mladih, farmerke i kod starijih, nema razloga da se pirlitaju, imaju ispunjen život, brojne mogućnosti...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Div said:

 

Pa, moglo bi se reći ovako: Kad čovek nema više šta pametno da piše, uhvati se torbica i drlja danima k'o Švaba tra-la-la.
No, drugo nešto se može zaključiti iz tvoje elaboracije, reklo bi se da se u Srbiji danas sjajno živi, ispunjeni životi, jerne možeš videtii na ulici ženu-devojku, doteranu, našminkanu pre podne, preko dana, manje-više neobavezna garderoba, patike, bar kod mladih, farmerke i kod starijih, nema razloga da se pirlitaju, imaju ispunjen život, brojne mogućnosti...

 

 

Prevelika presija je na to drustvo i predugo traje. I to ne samo spolja, vec kuva iznutra. Ne moze nijedna sminka da prikrije stres i napetost. Devedesete su bile strasne, ali su dosle posle godina relativno normalnog zivota, pa se preguralo nekako po inerciji' Tako da je cak uzaludno i porediti. 

Ima smisla ovo sto @Eddard pise porediti Nemce i Italijane kad se tice odnosa prema modi, tj koliko se bave "nepotrebnom" estetikom.  Mene je uvek zabavljalo da vidim italijanske fudbalere koji srede frizuru ko za izlazak, a znaju da ce pet minuta od pocetka utakmice biti skroz uvaljani u blato. Narod koji voli lepo i zna da uziva sto se vidi po arhitekturi, umetnosti, kuhinji. Spanija me je fascinirala izuzetno sredjenim zenama i muskaracima u sedamdesetim i osamdesetim godinama. Obucenih u svetle i jarke boje, vedrog lica, nasmejanih. 

 

Ne moze se svaki stil ne odrzavati istim ukoliko se promeni klima, negde veci deo godine trebaju gumene cizme, a negde je toplota i vlaga tolika da je udobna odeca prosto nesto neophodno. 

 

Apropos ove price o torbicama, to je vise segacenje. No treba reci da je nama tu individualnost ubijena. Svi zele ili smatraju da moraju da budu "normalni". Vrlo cesto ljudi ni ne razmisljaju zasto nesto nose, da li im se to svidja, da li im odgovara, licnosti, pojavi, temperamentu, okolnostima. Nego nose odredjeni stil kao uniformu. To se u normalnim okolnostima prevazilazi u tinejdzerskim godinama. Bukvalno se i na tome vidi devastacija jednog drustva i rad na potpunom ubijanju individualnosti i kaznjavanju razlicitosti kroz manji ili veci buling. Osamdesete makar u vecim urbanim cenrima nisu bile takve. Ljudi su bili u svakom smislu raznovrsni i nekako autenticni.

 

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Plavi Golub said:

Zna li neko uopste istorijat kako su te torbice uopste dobile ime “pederusa”? 
 

Ono sto je interesantno je da u jednoj prilicno homofobicnoj ili homoskepticnoj sredini ta moda rasirila i postala opste prihvacena imajuci u vidu nadimak.

 

Mislim, kada su se pojavile, početkom 1980-ih, bile si kao neseseri sa kožnim kao kaišićem za oko zgloba ruke. Nisu se vezivale oko tela. Zvali su ih "pederice".

Tada bekpekovi nisu još ušli u upotrebu, muškarci su nosili akt-tašne, nije bilo laptopova i njihovih torbi.

 

U zadnjih 20 godina su laptopovi i njihove torbe uništili Samsonite i njihov asortiman akt tašni. Mislim da 20 godina nisam video nikoga sa akt tašnom. Možda je nestanak te "imam tašnju, imam mašnju" mode otvorio prolaz za te torbice. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yoyogi said:

 

U zadnjih 20 godina su laptopovi i njihove torbe uništili Samsonite i njihov asortiman akt tašni. Mislim da 20 godina nisam video nikoga sa akt tašnom. Možda je nestanak te "imam tašnju, imam mašnju" mode otvorio prolaz za te torbice. 


Nema vise toliko aktovki, ali poslovni Italijani i Francuzi koji drze do estetike cesto nose dizajnerske kozne varijante onih crossbody torbi koje su prilagodjene racunarima.


Kod germanskih naroda su cesce prakticne bekpek varijante, tako da je i Samsonite samo promenio portfolio iliti prilagodio ga vremenu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Plavi Golub said:


Nema vise toliko aktovki, ali poslovni Italijani i Francuzi koji drze do estetike cesto nose dizajnerske kozne varijante onih crossbody torbi koje su prilagodjene racunarima.


Kod germanskih naroda su cesce prakticne bekpek varijante, tako da je i Samsonite samo promenio portfolio iliti prilagodio ga vremenu.

 

 

Tu je možda i razlog da su ih tako nazvali kod nas : "ozbiljni", macho muškarci su nosili aktovke a te torbice oko zgloba ruke nisu znali kako drugačije da ponize, ma kako one bile praktične.

U njih nije mogao da stane burek (vide samo njegovu tašnu a ne vide burek koji je unutra), od spolja je izgledalo da aktovka daje službeno dostojanstvo onome koji je nosi a vidi ovoga sa ovom malom - možda otuda taj naziv "pederica"?

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Plavi Golub said:

Nema vise toliko aktovki, ali poslovni Italijani i Francuzi koji drze do estetike cesto nose dizajnerske kozne varijante onih crossbody torbi koje su prilagodjene racunarima.

 

Misliš na ovako nešto? Dizajnerske tašne, bekpekovi, laptop torbe, ništa aktovke. Foaje mog ofisa u Tokiju

 

2020torbe01.jpg

 

Mislim da tu Samsonite nije mogao a kako bi i mogao,  da se snađe jer laptop torbe dolaze sa samim laptopom i ne pravi ih (torbe) Samsonite. Nekih 2 milijarde laptopova je u upotrebi, mislim da ni jedan ne ide u bilo šta što Samsonite pravi. Ili koriste ove dizajnerske skupe torbe ili bekpekove. To tržište je za Samsonite zbrisano.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Milenko Puzigaca said:

 

Znate o cemu se tu radi? Na mestima gde ljudi nemaju mogucnost za stvarne zivote, tamo se pirlitaju, budu pozeri, foliranti. Kao ovi sa ovim torbicama na primer. Ili evo, sad ide na vikipediji konkurs za fotografije lokalne kulture, ko hoce moze da obidje. OK, zivopisno je sve to ovako kad se pogleju slike, ama to je samo nedostatak opcija. Za razliku od nesrecnika sa onih fotografija, na mestima gde ljudi imaju slobodu izbora i mogucnost za stvarne zivote, stvarnu karijeru, stvarnu porodicu, bilo sta normalno, takve stvari ih uopste ne interesuju. Sto ne znaci da ce ici obuceni kao dripci tamo gde je neprimereno da se ide kao dripac, ali ih generalno ne interesuju mnogo takve stvari. U stvari se Vasa cerka usled blagotvornog uticaja normalne sredine u koju se preselila samo unormalila jos malo, i odbacila jos neka nakaradna shvatanja iz zavicaja :thumbsup: Treba da se radujete zbog toga :classic_smile:

Razumem vas ali....ne radi se o foliranju, pirlitanju...vec o nacinu zivota i prioritetima. O fizickom i mentalnom zdravlju. Od "brzog oblacenja" do brzog hranjenja nema ni 1 korak...

Sintetika derfinitivno nije zdrava. Nedavno sam slusala o pogubnom uticaju PANTALONA na reproduktivno zdravlje populacije, kako muske, tako i zenske. Ako se ne varam, u "Radovanu III, Georogina  kreira sako sa trecim  rukavom na ledjima? Meni savremena moda lici bas na to. I da kazem i ovo, pa sta bude: finansijska elita sveta jako dobro zna sta je lepo i kvalitetno i drzi monopol jer je to preskupo za prosek. Ostalima - tresh, pa ko duze izdrzi.

Kada sam prvi put pogledala modele Vivijan Vestvud - znala sam da dolazi smak (modnog) sveta......

 

 

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

Pa sigurno da Samsonite pravi i torbe za laptopove. Može da na pravi torbu za šta hoće (pravili su i torbe za mrtve, za transport). Mada, od 2 milijardi laptopova, nijedan nije došao sa Samsonite torbom, mislim da su oni koji imaju laptop i kupe Samsonite torbu na nivou statističke greške. Kako bi i sam Samsonite, koliko god da se trudi, znao bolje od proizvođača samog laptopa kako torba treba da izgleda i koje pretince i zašta treba da ima. Ne može.

Laptopovi su im zavrnuli yaya, dobrano.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Nikad u zovotu ne videh laptop koji dolazi sa bilo kakvom torbom :krstipd4: ......... nikad. A kupio sam najmanje 10.

I ja nemam pojma sta prica - a znam sigurno da sam kupila vise desetina....(ne naravno za mene sve). Ovaj zadnji imao zastitnu navlaku u paketu, navlaku, ne torbu.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Angelia said:

I ja nemam pojma sta prica - a znam sigurno da sam kupila vise desetina....(ne naravno za mene sve). Ovaj zadnji imao zastitnu navlaku u paketu, navlaku, ne torbu.

To se verovatno u Japanu zove torba. Da ne gresim dusu, ja laptop uvek nosim u necemu sto se nekad u delu sveta u kome sam ja ziveo zvalo aktna tasna. Tu moze da se stavi laptop, mis i razna dokumenta. Moze i brijac, za one koji se briju dva puta dnevno, sto kod mene nije slucaj.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mrd said:

To se verovatno u Japanu zove torba. Da ne gresim dusu, ja laptop uvek nosim u necemu sto se nekad u delu sveta u kome sam ja ziveo zvalo aktna tasna. Tu moze da se stavi laptop, mis i razna dokumenta. Moze i brijac, za one koji se briju dva puta dnevno, sto kod mene nije slucaj.

 

Ovaj post nema nikakvog smisla.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

I ja nemam pojma sta prica - a znam sigurno da sam kupila vise desetina....(ne naravno za mene sve). Ovaj zadnji imao zastitnu navlaku u paketu, navlaku, ne torbu.

 

Naravno. Proizvodjaci laptopova se ne bave proizvodnjom torbi/ranaca/tasni za laptopove, to je nonsens.  :classic_biggrin:

 

Proizvodjac laptopa eventualno moze naruciti od PROIZVODJACA torbi/ranaca/tasni da mu napravi odredjeni broj torbi/ranaca/tasni sa logom proizvodjaca laptopa.

 

Postoji mogucnost da je gospodin Yoyogi dobijao od kompanije u kojoj radi sluzbeni laptop sa torbom/ranacem/tasnom.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Naravno. Proizvodjaci laptopova se ne bave proizvodnjom torbi/ranaca/tasni za laptopove, to je nonsens.  :classic_biggrin:

 

Proizvodjac laptopa eventualno moze naruciti od PROIZVODJACA torbi/ranaca/tasni da mu napravi odredjeni broj torbi/ranaca/tasni sa logom proizvodjaca laptopa.

 

Postoji mogucnost da je gospodin Yoyogi dobijao od kompanije u kojoj radi sluzbeni laptop sa torbom/ranacem/tasnom.

NIsam ja razumeo. U US ti daju main-frame racunar i umesto torbe, dobijes kamion, kojim prevozis racunar. 

Sorry.

Ovo je bas nesporazum. Zbog toga on prica o torbicama.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Naravno. Proizvodjaci laptopova se ne bave proizvodnjom torbi/ranaca/tasni za laptopove, to je nonsens.  :classic_biggrin:

 

Proizvodjac laptopa eventualno moze naruciti od PROIZVODJACA torbi/ranaca/tasni da mu napravi odredjeni broj torbi/ranaca/tasni sa logom proizvodjaca laptopa.

 

Postoji mogucnost da je gospodin Yoyogi dobijao od kompanije u kojoj radi sluzbeni laptop sa torbom/ranacem/tasnom.

Nemam pojma ali ja nikad nisam videla HP, ili Dell torbu, vidim da na Amazonu Lenovo ima neku.

Medjutim Samsonite je uvek bio neki standard, pa onda razne dizajnerske ... Mozda je on dobio Lenovo ako firma kupuje sve na jednom mestu, iako da nisam pogledala sad na amazonu ne bih ni znala da postoji ni ta.

 

Ja vise ni to ne koristim, posto je laptop spao na 14" pa onda ima raznih zenskih torbi koje samo imaju pregradu za laptop, ali u stvari su ovece svakodnevne zenske torbe. Ono sto ja zovem Sport Bili torba, ne znas nikad sta cu iz nje da izvucem :lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

Ja takvu torbu, u slučaju moje žene, zovem - crna rupa :D.

Nedaj boze da mi mobilni upadne negde u unutrasnjost, posto ga stavljam u dzepice, znala sam i po pola sata da trazim gde je.

 

Nedavno mi trebala plava hemijska da nesto potpisem, izvukla 6 koje pisu crno, penkalo koje nemam pojma odakle mi (a ni dali radi), marker, olovku za laptop, i gomilu "olovaka" za sminku. Neki radnik tu pored koji je gledao sta sve vadim iz torbe, dodje i kaze evo hemijska nemoj vise da vadis iz te torbe :lol_2:

 

Zato Sport Billi ko se seca.

Edited by Angelia
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Nemam pojma ali ja nikad nisam videla HP, ili Dell torbu, vidim da na Amazonu Lenovo ima neku.

Medjutim Samsonite je uvek bio neki standard, pa onda razne dizajnerske ... Mozda je on dobio Lenovo ako firma kupuje sve na jednom mestu, iako da nisam pogledala sad na amazonu ne bih ni znala da postoji ni ta.

 

Ja vise ni to ne koristim, posto je laptop spao na 14" pa onda ima raznih zenskih torbi koje samo imaju pregradu za laptop, ali u stvari su ovece svakodnevne zenske torbe. Ono sto ja zovem Sport Bili torba, ne znas nikad sta cu iz nje da izvucem :lol_2:

 

Ima HP torbi za laptop.

hp-torba.png   hp-torba-2.png

private image hosting

 

Naravno da ih ne proizvodi HP, i ne prodaje se laptop u paketu, ali često trgovci "poklanjaju" turbu, a u mnogim prodavnicama gde se prodaje laptop, prodaje se i torba.

 

ima i Dell:

 

dell-torba.jpg

 

isto kao što za svaki mobitel postoje futrole, maske pa i torbice sa logom firme, naravno, ne proizvodi ih Aple, Samsung, Sony već neko po njihovim specifikacijama ili divlje, koristeći logo bez odobrenja.

 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Div said:

 

Ima HP torbi za laptop.

   

private image hosting

 

Naravno da ih ne proizvodi HP, i ne prodaje se laptop u paketu, ali često trgovci "poklanjaju" turbu, a u mnogim prodavnicama gde se prodaje laptop, prodaje se i torba.

 

ima i Dell:

 

 

 

isto kao što za svaki mobitel postoje futrole, maske pa i torbice sa logom firme, naravno, ne proizvodi ih Aple, Samsung, Sony već neko po njihovim specifikacijama ili divlje, koristeći logo bez odobrenja.

 

To stvarno nije standard, vecina ljudi ode da kupi Samsonite ili Kenneth Cole, za sve ove godine da kupujem laptove niko mi nije ponudio torbu pride

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...