Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

Ako Kamala pobedi, to ce biti zahvaljujuci ovoj ludoj komicarki (maya rudolph):heart: 

 

Mislim da je ovo potrebno gledati otvorenog uma a ne namrsteno, stisnuto i kiselo - jer svi kandidati su u komicnom igrokazu, bas kako i treba:

 

 

 

 

Kao i ono sto sam prethodno, tj. juce napisala,  da ne kvotujem ceo svoj srednje dugacak post, parafraziracu da se zna o cemu se tu radilo - 

.......Sta je toj osobi trebalo da netalentovano pokusava da isprica neku razlivenu pricu bez poente...ako nema minimum minimuma talenta za inteligentan i duhovit  izrazaj .....itd.

 

Sa tugom sam primetila da su taj post jedini razumeli @DameTime i @Dragan i iskreno se nasmejali :thumbsup:

 

Zato kazem da je potreban otvoren um da bi se nesto pravilno razumelo.

 

 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

 

Posle kuka kako ce ici u zatvor ako demokrate pobede... pa evo zasto, jer krsi zakon. 

 

 

Nece on u zatvor zbog toga, time je samo sebi nacrtao metu. Elem ima mnogo jasniji slucaj korupcije u vezi Artemis 3 misije tj sletanja na mesec sa ljudskom posadom:

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeanMachine said:

 

Nece on u zatvor zbog toga, time je samo sebi nacrtao metu. Elem ima mnogo jasniji slucaj korupcije u vezi Artemis 3 misije tj sletanja na mesec sa ljudskom posadom:

 

Pa nece ici naravno. Da sam ja ovo radila javno i placala ja bih isla...

 

https://casetext.com/statute/pennsylvania-statutes/statutes-unconsolidated/title-25-ps-elections-electoral-districts/chapter-14-election-code/article-xii-preparation-for-and-conduct-of-primaries-and-elections/section-3051-bribery-at-elections-challenges-rejection-of-votes

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Kronostime said:

Kako i, sto je jos bitnije, zasto to nije uradjeno za vreme sadasnje administracije ciji je ona vrlo uticajan deo?

Ne uspeva da odgovori, posto uvek krene od "ja sam odrastala u srednjoj klasi, sa samohranom majkom...". Obicno kaze da ima plan, ali nikako da saznamo sta je plan, i kako ce da ga izvede. A kako je drugacija od Bidena, pa nije Biden i nije Tramp.

39 minutes ago, mrd said:

Priznaj da sam nedostajao. 🤪

Jesi :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Trampa su na putu ka stadionu Pitsburg Stilersa u Pensilvaniji dočekali ljudi na ulicama kao da je Tito.

 

 

Oni stariji znaju da je ovako izgledao doček Štafete mladosti, ali koliko god ova masa godila republikancima, ipak im je važnija anketa agencije koja je 2020. godine imala ubedljivo najbolji rezultat kada je reč o polsterima.


U pitanju je agencija AtlasIntel, koja je izašla sa najnovijim brojevima:


Electoral college:
Tramp: 323
Haris: 215


Popular vote:
Trump: 50.7% (+3.1)
Haris: 47.6%


AtlasIntel je imao najbolji učinak među svim anketarima na američkim predsedničkim izborima 2020. sa prosečnom greškom od 2,01 pp. Takođe, AtlasIntel je iste godine pružio najtačnije prognoze demokratskih primarnih izbora. 


Uvek zaboravim da objavim listu najboljih polstera u 2020. godini, ali ovog puta me AtlasIntel podsetio da to učinim.


Naravno, Galup, čija je gređka bila još manja (1pp) nije na ovoj listi jer nije pablik polster sa periodičnim predviđanjima, a lista je sačinjena na osnovu razlike između vođstva pobedničkog kandidata i procene ankete:


AtlasIntel (2,01)
Wick (2,45)
Trafalgar Group (2,45)
InsiderAdvantage (3,00)
Harris Insights & Analytics (3,01)
Rassmusen Reports (3,32)
RMG Research (3,64)
Emerson College (3,93)
Data For Progress (4,28)
Maris College (4,63)
Gravis Marketing (4,63)
Change Research (4,70)
Swayoble (4,74)
Morning Colsult (4,83)
Ipsos (4,87)
Research Co. (4,96)
SurveyMankey (5,21)
New York Times/Sienna College (5,26)
YouGov (5,27)
Manmouth Univerity (5,41)
Civiqs (6,02)
ABC News (6,30)
The Washingotn Post (6,30)
Public Policy Polling (6,40)
Redfield and Wilton Strategies (6,49)
LA Times (6,49)
CNN (7,05)
Quinnipiac University (8,45)


I kako vidimo iz tabele, samo tri agencije su u domenu statističke greške, i još tri koje su blizu...
 

Međutim, kako verovati agencijama koje imaju 4, 5, 6, 7 ili čak 8 procentnih poena u greškama, što znači da su omanule za milione glasače kada se uzme u obzir broj izašlih na izbore? 

 

Budući da je to njihova primarna delatnost, to bi isto bilo kao kad bi vam vulkanizer stavio pogrešne gume ili kad bi vam zubar izvadio pogrešan zub...


Pretpostavljam da kod takvih više ne biste išli, već bi poverenje ukazali nekom drugom vulkanizeru i nekom drugom zubaru.  Jer, kad je reč o poslu kojim se savko od nas bavi, mi smo zapravo ono što pokazuju naši rezultati.


A rezultate najbolje možete da vidite u prikazanoj tabeli.

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Pre koji mesec sam bio stava da je Tramp prerano doziveo vrhunac kampanje sa onim neuspelim pokusajem atentata i da od tada ide samo na dole i da ce Kamala okrenuti i pobediti samo na konto glasova protiv Trampa. 
 

Ali ljudi moji, ona je takva jedna arogantna glupaca sa harizmom u minusu da prosto to ne moze da sakrije nikako. Neverovatno ali mislim da se da ce Tramp sad dobiti dosta onih glasova koji su samo "protiv", odnosno koji ne mogu ocima da gledaju Kamalu i jeze se od pomisli da takva osoba bude predsednik. Svaka joj cast stvarno sta je uspela. 

Edited by djole
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

U pretprošlom postu pominjao sam distopijsku viziju američkih filmografa koja skoro i da se ne razlikuje od realnog života u velikim gradovima, i to do mere u kojoj, recimo, za rimejk filma Bekstvo iz Los Anđelesa i ne treba studio, jer su realne ulice i realna atmosfera sasvim pogodni za snimanje distopije.


Dovoljno je, zapravo, da pogledate nekoliko klipova na Jutjubu i da shvatite da putovanje kroz Los Anđeles, nekada dom potpredsednice Kamale Haris, nudi majstorski kurs o urbanoj disfunkciji. Centralna avenija, istorijski glavna ulica crnog LA, a sada uglavnom stecište latinoamerikanaca, ambijentalno sve više podseća na Meksiko Siti ili Mumbai: polomljeni trotoari, pohabane zgrade, sastanci ljudi koji diluju nešto iz ruke u ruku na otvorenom, tezge sa hranom koje opslužuju kupce kao što bi se moglo videti u zemljama u razvoju...


Demokrate u gigaplavim gradovima poput Los Anđelesa, lako pobeđuju na izborima. Ali ono što ne mogu da urade ni lako, a i nikako, jeste da efikasno upravljaju, pa je praktično svaki demokratski grad u zemlji sada u propadanju. 


Zločin, posebno nasilnog oblika, raste, što je zasenjeno kontinuiranom migracijom u manje gusta, konzervativnija područja, a taj trend pokazuje da su najveći gradovi u zemlji u ozbiljnom ekonomskom gubitku.


Ali ako su znaci progresivnog neuspeha jasni od Njujorka do San Franciska, ipak je LA egzaktan primer propadanja kao nekada utočište srednje klase sa širokom industrijskom bazom, koji sada pati od najviših stopa siromaštva u državi i među najgorima u zemlji. 


Uz propast škola i parkova, kao i egzodus stanovnika i kompanija, dugoročni izgledi drugog po veličini grada u SAD sada izgledaju sumorno, iako je to slika budućnosti koja bi mogla da se primeni i širom zemlje.


Osim što zagorčava život kako za stanovnike tako i za posetioce, haos na južnoj strani ima jasne demografske posledice. Jer, pre skoro 50 godina, LA je bio neprikosnoveni kralj urbanog razvoja u Americi: sa jedva 100.000 stanovnika 1900. godine, narastao je na skoro četiri miliona, a sada se, međutim, trend obrnuo. 


Danas, grad i okrug Los Anđeles, zbirno sa oko 10 miliona ljudi, imaju manje stanovnika nego 2010. godine. I što je još gore, Ministarstvo finansija sada predviđa da će populacija okruga nezaustavljivo padati u narednoj deceniji.


Ovo nije egzodus siromašnih, kako neki tvrde, niti je blebetanje Trampista. Naprotiv, mnogi sada odlaze iz nekada živahne, multirasne srednje klase grada. Prema analizi podataka poreske uprave, najviše odlaze porodice sa srednjim prihodima u reproduktivnim godinama. 


LA takođe gubi manjine i stanovnike rođene u inostranstvu koji su decenijama održavali ekonomsku i demografsku vitalnost grada. Ovih dana, Afroamerikanci i Latinoamerikanci umesto toga hrle u mesta poput Hjustona ili Majamija u potrazi za prilikama. 

 

Jednostavno, u nedostatku sistemskih rešenja i mogućnosti sistemskih promena, ljudi ne žele da ostaju tamo gde im je loše.

 

Zato LA postaje sve više distopijski, kao prestoni distrikt u Igrama gladi, gde je sve manje i manje smeštaja po pristupačnoj ceni jer se samo igra na luksuz, a nema mesta za srednju klasu.


I tu ulazimo u začarani krug, jer LA napuštaju i oni najbogatiji, a za njima i unosni poslovi. Uzmite u obzir Diznijev legendarni Piksar studio, čija se produkcija seli u druge države ili u inostranstvo, kao i obećavajuća svemirska industrija na čelu sa kompanijom SpaceX koja je napustila Kaliforniju.
 

I, logično, poslednjih pet godina LA je zaostajao za nacionalnim prosekom za stvaranje naprednih radnih mesta u industriji. Uz to, praktično svaka osnovna industrija u LA, od proizvodnje do finansija i poslovne usluge, trpi manjak posla ili u najboljem slučaju stagnira od 2019. godine. 


Samo je sektor obrazovanja i zdravstva koji finansira vlada pokazao značajan rast, a da je grad rastao jednako brzo kao nacionalni prosek, stvorio bi 300.000 radnih mesta više.


Da je, štaviše, ovo bila priča o jednoj propaloj metropoli, to bi bilo dovoljno loše, ali pad El Eja u stvari opisuje sličnu putanju u i drugim demokratskim gradovima poput Njujorka ili Čikaga. Prema nedavnoj analizi, Teksas i Florida su sada žarišta visokog rasta u zemlji, a zapanjujuće je da je rast prihoda u ovim crvenim državama za oko 40% veći od Njujorka i Nju Džersija, kao i drugih liberalnih sredina poput Oregona ili Ilinoisa.
 

Ali kako se to dogodilo? Kako to da je Los Anđeles, pored ostalih titana prošlog veka, tako dramatično oslabio? 


Svakako, uverljiv odgovor nameće se kada pogledate izbornu kartu. Kao i u još nekim urbanim centrima, politika već četvrt veka u Los Anđelesu neumorno skreće levo. Poslednji republikanac izabran u celom gradu, Ričard Riordan, napustio je funkciju 2001. godine...

 
Prelazak grada na jednopartijski sistem pogoršao je, naravno, i korupciju, jer ne postoji pravi opozicioni korektiv. Pa budući da srednja klasa beži iz grada, a lokalnih republikanaca nema na vidiku, uprava grada i nema mnogo podsticaja da reši osnovne probleme Los Anđelesa. 


Zato je LA druga najveća prestonica beskućnika u Americi, koja gradi mnogo manje novih domova po glavi stanovnika nego skoro svaki drugi veliki američki grad. 


A najbolje od svega je što slika uopšte ne mora da bude nužno crna: južna Kalifornija je blagoslovljena odličnim vremenom, nasleđem tehnoloških inovacija, snažnom manjinskom klasom i bogatom preduzetničkom kulturom.


Pogledamo li malo bolje, shvatićemo da nije ni svaki grad u Kaliforniji poput Los Anđelesa. U mnogim manjim gradovima, koje kontrolišu umerene demokrate, pa čak i neki republikanci, kalifornijski san je živ. Vidite li na Jutjubu klipove pretežno latino gradova kao što je Sautgejt, brzo ćete otkriti da su ulice popločane, kompanije napreduju, a beskućništvo praktično i ne postoji. 


Onda uporedite to sa centrom Los Anđelesa, gde je stopa slobodnih kancelarija skoro tri puta veća od gradova u blizini, i biće vam jasno koliko je sati.


I stanovnici drugih plavih velikih gradova osećaju se slično - jedva 30% Njujorčana smatra da su uslovi u Velikoj jabuci odlični ili dobri, što je manje od 50% pre samo šest godina. Takođe, oko polovina stanovnika Nju Džersija bi radije živela negde drugde. I koliko god da je sve ovo loše za urbano tkivo, uskoro bi moglo imati izborne posledice za liberale bukvalno svuda, gde god da se okrenemo. 


Jer dok egzodus iz mesta kao što je LA bez sumnje koristi čak i nesposobnim demokratskim gradonačelnicima, priliv glasača u konzervativne oblasti podjednako podržava republikance u Kongresu. Od 1990. godine, na primer, Teksas je dobio osam mesta, Florida pet, a Arizona - tri. Nasuprot tome, Njujork je izgubio pet, a Pensilvanija četiri. Kalifornija, koja sada trpi veću migraciju u odnosu na države Plavog zida, nedavno je prvi put izgubila mesto u Kongresu.


A uskoro će izgubiti i broj elektora...


Jer tako to ide kad od blagostanja napraviš mesto iz koga ljudi beže i raj za beskućnike.

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Helena said:

Jel možeš da pojasniš ovo?

Šta znači tehnički jesu ?

Šta je uopšte moralni standard?

Nemati seks pre braka?

Ili ostati trudna?

 

Ne znam zašto je nejasno. Moja opaska je bila semantičke prirode, ne tiče se suštine teme. Mogla je slobodno da se ignoriše, to je dobacivanje tipa iz ćoška koji se nešto pravi pametan.

 

Osoba koja je npr. protiv abortusa i misli da je abortus = ubijanje dece ima moralni standard, eto to je njen moralni standard. Kao i ovoj osobi što neće ili hoće seks pre braka. Time nisam rekao ništa pozitivno o tim osobama, ako Vas to brine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne može i ne treba da se ignoriše.

U Americi konkretno sve ide ka tome da se abortus zabrani potpuno, a i ovde  smo na tom putu, uz najglasniju porfirijsku agitaciju SPC.

A i inače ignorisanje je dovelo do toga da se jedan tranp kandiduje za predsednika.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djole said:

Pre koji mesec sam bio stava da je Tramp prerano doziveo vrhunac kampanje sa onim neuspelim pokusajem atentata i da od tada ide samo na dole i da ce Kamala okrenuti i pobediti samo na konto glasova protiv Trampa. 
 

Ali ljudi moji, ona je takva jedna arogantna glupaca sa harizmom u minusu da prosto to ne moze da sakrije nikako. Neverovatno ali mislim da se da ce Tramp sad dobiti dosta onih glasova koji su samo "protiv", odnosno koji ne mogu ocima da gledaju Kamalu i jeze se od pomisli da takva osoba bude predsednik. Svaka joj cast stvarno sta je uspela. 

 

Ma jok, to bi bio problem da je neko normalan sa druge strane. 

Nema tu puno neodlucnih koji ce glasati. Neodlucni ce ostati kod kuce. 

Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Naravno, kako se i moglo pretpostaviti, republikanci su na volej dočekali Kamalin gest sa likovima koji su pominjali Isusa.

 

To je kao kad ti sudija svira penal, a ti ga šutneš u nebranjenu mrežu jer se golman okliznuo i pao.

 

I sad će repsi da pucaju do iznemoglosti iz tog oružja, koga ne bi ni bilo samo kada bi pojedini liberali i levi mogli da se suzdrže i ne pokazuju netrpeljivost prema Isusu Hristu, koji je drugi na listi nepoželjnih na Kamalinim mitinzima, odmah iza Trampa. 

 

Već vidim reklame u hrišćanskim okruzima svake sving države, sa Kamalom i natpisom - Wrong rally for Jesus.

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

 

Posle kuka kako ce ici u zatvor ako demokrate pobede... pa evo zasto, jer krsi zakon. 

 

Nakon sto sam pogledala o cemu se radi, ne vidim kako krsi zakon. Ponudio je nagradu za potpisivanje njegove peticije za podrsku prvom I drugom amandmanu. Posto su oba u Ustavu, ne razumem kako krsi zakon? Da je to krsenje zakona Zuckenberg je trebao da bude u zatvoru za njegovo finansiranje 2020 akcije mislim da se zvala "get out and vote" jeste direktno bila namenjena Dems, ali nije bila nezakonita, on je mislim stavio skoro pola biliona u to. Ne secam se da si njega kacila kao primer krsenja zakona. Sve ukupno ovo ce Muska da kosta ispod 10-20 mil. 

Dupli standardi. I sad je izasao video nekog tipa iz Meta koji kaze da namerno guse pozitivne stvari za Reps i negativne za Dems.  

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...