Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

29 minutes ago, Eddard said:

Zato što kafić nije diskusioni forum. Na forumu je tvoj post otvoren svakome za komentar i diskusiju. U kafiću nije, već je nepristojno prisluškivati tuđe razgovore.

Opet mešaš "babe, žabe i točkove na stolicama".
 

 

Vidite da više nije svaki moj post otvoren za diskusiju baš sa svima. Za neke je otvoren, a za neke - nije.

 

Mislim, hipotetički može neko ko zna da više ne vidim njegove postove i reakcije i dalje da nastavlja diskusiju i polemiku sa mojom malenkošću koju, jel te, ne vidim, pa shodno tome i nikako ne dopire do mene, ali to onda već postaje pomalo čudan poriv, zar ne?

 

Zamislite da vi mene stavite na ignor listu, a ja se vama i daljje direktno obraćam, iako znam da su vam moji upisi nevidljivi i da ih kao takve preskačete kao deca lastiš??!?

 

Baš bi bilo, ono, too much.

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Nek grmi jako said:

 

Vidite da više nije svaki moj post otvoren za diskusiju baš sa svima. Za neke je otvoren, a za neke - nije.

 

Mislim, hipotetički može neko ko zna da više ne vidim njegove postove i reakcije i dalje da nastavlja diskusiju i polemiku sa mojom malenkošću koju, jel te, ne vidim, pa shodno tome i nikako ne dopire do mene, ali to onda već postaje pomalo čudan poriv, zar ne?

 

Zamislite da vi mene stavite na ignor listu, a ja se vama i daljje obraćam??!? Baš bi bilo, ono, too much.

 

 

 

Recimo mene su 98% forumasa stavili na ignore, ja ponekad kad ugledam njihove zapanjujuc upis, reagujem ne zbog tih likova koji i tako nemaju pojma sta pisem, vec da ne ispadne da ni ja ako sam vec na forumu - preskacem nesto sa cime se ne slazem ili sa cime niko normalan ne bi trebalo da se slozi...,zato je dobro reagovati i na takve postove, bez ocekivanja odgovora, prosto da uokviris neki `znamenit` upis.

 

....ali koga briga sta radimo sa nickovima i u koji deo zamrzivaca ih polazemo, nesto sam htela da napisem o Bidenu u vezi toga sto ga gnjece da reaguje na napade  a on ne zna sta je pametna reakcija jer Iran porice sve napade, pa eto, bolje oko toga da vidimo da li je u pravu gospodja Haley koja kaze da se on, Biden, plasi svoje senke, ili je u pravu Biden i njegovi koji ipak hoce da uradi najbolje. (Sada ce bohumilo da me stavi na ignore jer nisam napisala Lesina....umesto....) :lol_2:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Mama_mia

 

Pomenuo sam to što ste načeli u vezi sa Bajdenom i Iranom, postom na temi o Bliskom istoku, doduše u drugačijoj formi.

 

Nije uopšte dobra situacija u kojoj Amerikance gađa ko stigne i sa čim stigne, a oni moraju da igraju na žici. Jer ako ne nađu način da odgovore Iranu, za koga sami kažu da stoji iza napada na njihove baze, vojnike, brodove i šta sve ne, biće da gube snagu u tom delu sveta, a ako pokušaju da im odgovore nekim baš agresivnim činom, za šta ne verujem da će se desiti, biće previše razvučeni od Ukrajine i Baltika, preko Bliskog istoka pa sve do Južnokineskog mora...

 

Što bi bio ozbiljan pritisak sa kojim se još nisu suočili i potpuno nov scenario. A znate, Mama, kako je kod novih i nerazrađenih scenarija - može priča da ode i u ćoravu stranu.

 

edit

 

Zaboravih ovo da napišem, a to je najiskrenije što mislim o predmetnom problemu - iz ugla Amerike, Iran je stvano zreo za šamar. Samo, treba imati kohones zavaliti im šamarčinu jer to nije uopšte lako.

 

Hoće Iranci da uzvrate, jbg, a imaju i sa čim. I ne boje se.

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

 
Ajd da ponovim pitanje u nadi da cu dobiti odgovor. 
 
Kako je tehnicki to lako uraditi?
 
Pitam te iz razloga sto mislim da cemo svi biti izmaltretirani davanjem licnih podataka za nebitnu stvar. 



Ako pogledas moj prethodni post o ovome, ja pricam iskljucivo o kacenju sadrzaja koje mozes zabraniti maloletnicima.

Alati za extrapolaciju meta-podataka sa fotografija, veza izmedju prijatelja, lokacija, tvoje istorije pretrage i jos 100 stvari koje se skupe sa tvoj telefona/tableta/racunara su dovoljni da svaki sumljivi nalog flaguju za dodatnu proveru.

Pre 2 godine sam imao neki seminar o sajber bezbednosti i radili smo jedan mali test: novi telefon otvoren iz kutije, nova sim kartica. Demonstracija koliko brzo i sa koliko tacnosti te Google poveze sa tvojim meta identitetom. Naravno bez logovanja na gmail ili bilo koju sec mrezu. Samo surf i tipa odem na ovaj forum i prijavim se (trebalo bi da se ne zna ko sam) vesti sa portala, youtube sta trazim itd itd. Sve to bez da se igde prijavis. Mnogo je 30 min.

Moras mnogo da se trudis da ostanes ispod radara. Pri tome da ne koristis nista od standardnih pretrazivaca, da si uvek na TOR mrezi ili nekom dobrom VPN-u i sl. I to ti garantuje svega par dana max.

Konzumaciju nece dirati zato sto ce neko da postavlja ova pitanja, kako to znate itd, a trebao bi da postavi vec sada. Mada ja iskreno mislim da je za to voz prosao odavno.


Sent from my iPad using Tapatalk
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Nek grmi jako said:

 

Zaboravih ovo da napišem, a to je najiskrenije što mislim o predmetnom problemu - iz ugla Amerike, Iran je stvano zreo za šamar. Samo, treba imati kohones zavaliti im šamarčinu jer to nije uopšte lako.

 

 

US im zavali samarcinu, eto Trampa da propagira mir jer on nikad ne bi pocinjao ratove a bad bad sleepy Biden... 

Ne zavale im samarcinu, onda je Biden 🐔... 

 

Svakako, sta god radio i ne radio ne valjas. 

Spoiler


 

a bese

 

 

Veliki borac za zivote vojnika 

 

 

 


 

15 minutes ago, Dzoni_m said:

 

 


Ako pogledas moj prethodni post o ovome, ja pricam iskljucivo o kacenju sadrzaja koje mozes zabraniti maloletnicima.

Alati za extrapolaciju meta-podataka sa fotografija, veza izmedju prijatelja, lokacija, tvoje istorije pretrage i jos 100 stvari koje se skupe sa tvoj telefona/tableta/racunara su dovoljni da svaki sumljivi nalog flaguju za dodatnu proveru.

Pre 2 godine sam imao neki seminar o sajber bezbednosti i radili smo jedan mali test: novi telefon otvoren iz kutije, nova sim kartica. Demonstracija koliko brzo i sa koliko tacnosti te Google poveze sa tvojim meta identitetom. Naravno bez logovanja na gmail ili bilo koju sec mrezu. Samo surf i tipa odem na ovaj forum i prijavim se (trebalo bi da se ne zna ko sam) vesti sa portala, youtube sta trazim itd itd. Sve to bez da se igde prijavis. Mnogo je 30 min.

Moras mnogo da se trudis da ostanes ispod radara. Pri tome da ne koristis nista od standardnih pretrazivaca, da si uvek na TOR mrezi ili nekom dobrom VPN-u i sl. I to ti garantuje svega par dana max.

Konzumaciju nece dirati zato sto ce neko da postavlja ova pitanja, kako to znate itd, a trebao bi da postavi vec sada. Mada ja iskreno mislim da je za to voz prosao odavno.


Sent from my iPad using Tapatalk

 

 

 

Pitam jer iz dosadasnjeg iskustva sve se zavrsi na overavanju saljuci im sliku sa tvojom licnom kartom pored lica... 

Link to comment
Share on other sites

Bajdenu su trenutno vezane ruke što se tiče spoljne politike jer blokada u kongresu sutra može da bude za bilo šta. SAD ide u pasivu dok se kriza ne reši u kongresu a to će diktatori širom sveta maksimalno da iskoriste.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/27/2024 at 12:11 PM, bohumilo said:

I to ni malo ne čudi, jer je Bajdenova administracija, i personalno i konceptualno, puna ljudi kojima je Amerika (i američke vrednosti) IDEOLOŠKI neptijatelj, koji ne vole što ona postoji i ne misle da treba da postoji.

Kako mi ovo poznato deluje... Pa to su praktično antiamerički elementi kojima zapravo smeta sve što je američko?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To već nije nikakva novost, jer zaista već neko vreme postoji ozbiljan deo konzervativaca u SAD koji smatraju da je jedan deo druge strane političkog spektra antiamerički, kao i što ta druga strana za ove prve smatra da su rasisti, fašisti, beli supremisti...

 

I to stvara podele koje zatim po sistemu spojenih sudova deluju štetno po američku perspektivu.

 

Nema jedinstva oko granica, a ako ne možeš da odbraniš svoje granice od naleta tuđinskih hordi, kako ćeš odbraniti ukrajinske granice od nekog drugog naleta tuđinskih hordi? Ako nemaš jedinstvo oko Bliskog istoka, kako ćeš učinkovito da pomogneš svom broj jedan partneru Izraelu i kako ćeš da odgovoriš na agresivne postupke Irana? A ako ne možeš da pomogneš' Izraelu na način na koji to očekuje tvoj najveći saveznik i ako moraš da igraš brejkdens u odnosu na Iran, dok te u tom regionu gađa svako ko stigne, kako ćeš sutra da pomogneš Tajvanu?

 

Ko će da te shvati za ozbiljno ako te gađa i Tuti Huti bend???

 

Pri tome si gurnuo Rusiju i Kinu u snažan zagrljalj, baš onako kako je pominjao pokojni Kisindžer tokom prošlog Davosa kritikujući Belu kuću, a o čemu sam u to vreme ovde naširoko pisao. A to je upravo ono od čega se Kisindžer, prema vlastitom priznanju, plašio ceo život i zbog čega je najveći deo vlastite karijere usresredio na odvajanje Moskve od Pekinga. 

 

Ali tad je bilo - što da slušamo tog izlapelog čiču koji lupeta svašta, a sad dobijamo upravo ono što je Kisindžer davno predvideo - multipolarnost, nove vojne i ekonomske saveze uperene kontra SAD i nove trgovinske sporazume unutar Briksa koji ne koriste dolar i SWIFT, i baš ih boli bulja šta kaže Vašington, MMF, Svetska banka, Brisel, Pentagon, CIA, Mija, Čkalja...

 

I kako sad da Bajden pripreti Teheranu ekonomskim stegama, kad ovima zvone jaja jer sve što im treba završavaju preko Briksa i tzv nesvrstanih?

 

Zato im i bacaju kofe fekalija sa neba na glavu i finansiraju najdirektnije one koji ubijaju američke vojnike. Još ih i sprdaju, u fazonu - nismo mi, iako svako normalan zna da Iran naoružava ove što sad gađajui i Izrael i  Amere, jer se ne boje hodajuće mumije Bajdena i jer znaju da ako se SAD okrenu konfliktu sa njima dok je Rus u Ukrajini, ispaštaće, logično - Ukrajina... U koju su SAD već sručile onoliko milijardi...

 

A ako ispašta Ukrajina, šta će biti sa Tajvanom ako Kinez pomisli da je dosta bilo pipirevke i prekine diplomatske igrice, pa izađe sa flotom, koja je po nekima najjača na svetu, ka Tajvanu? Mada, ako pobedi Tramp na izborima, Kinezi neće morati  ni da se cimaju oko Tajvana jer će im ga taj oportunista predati, sa sve svilenom mašnom oko ostrva.

 

To sve pominjali smo na ovom istom mestu pre godinu dana, kada je rahmetli Kisindžer bukvalno nacrtao šta će da se dešava kao posledica politike Bajdenove administracije. I sad kad gledamo taj njegov crtež na mnogo većem platnu, naravno da nam se ne dopada...

 

Što je prilično zakasnela reakcija. Uz posledično čuđenje, kao što nas je začudio Tramp 2016. godine, pa Bregzit, pa sastanak Putina i Sija na kome je rečeno da se rađa novi svet, pa Vilders, pa AfD, pa nova kandidatura Trampa i pobede u Ajovi i Nju Hempširu...

 

 

 

  

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, freethrow said:

Kako mi ovo poznato deluje... Pa to su praktično antiamerički elementi kojima zapravo smeta sve što je američko?

"Smeta im sve što je američko" je previše labava karakterizacija (ne zaptiva dobro, curi na sve strane), skoro bez ikakvog eksplanatornog (ili makar prediktivnog) sadržaja. Tako da bih se ja, ipak, zadržao na tome što sam napisao - da im je Amerika (odnosno američke vrednosti, te društvene, političke i kulturne institucije) ideološki neprijatelj.

 

Ako neko ne razume šta to znači u bilo kojoj konkretnoj političkoj, ekonomskoj ili kulturnoj instanci, neka izađe na ulicu Bagdada, Beograda ili Berklija, neka tu nađe nekoga ko na protestu pali američku zastavu (ili može i ove komunističke morone koji svakodnevno jurišaju na monalize, suncokrete i devojke sa bisernim minđušama) i neka ga pita "šta ti misliš o tome i tome?" - i tu će naći svoj odgovor. Radilo se, npr, o slobodi govora, okupljanja ili posedovanja oružja, privatnom vlasništvu, slobodi trgovanja i poslovanja, individualizmu i ličnoj autonomiji, o Korejskom ratu ili Iranskoj ili Kubanskoj revoluciji, o fon Nojmanu ili Openhajmeru (njihovim političkim ulogama), pitajte o Jevrejima i Izraelu (možete i o bankama, kamatama i berzi, o jednom trošku), pitajte ih da li je više ljudi pobio Staljin ili Džordž Buš, pitajte o Tomasu Džefersonu, ali i o Reganu, gospođi Tačer, Havelu, Valesi, Jovanu Pavlu II, pitajte da li američka i zapadna civilizacija, nauka i kultura treba "da odu" (kako glasi poznati marksistički slogan) zbog nekakvih "neoprostivih grehova", i slično...Ukratko, pitajte ih šta god želite, kada hoćete da znate šta o nečemu misle ljudi o kojima sam govorio (uključujući i, npr, iranske špijune kojima je Bajdenova administracija izbušena kao rešeto)...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok, nisam se baš slagao  ali link sa instituta za Faith and Freedom me ubedio.

 

Quote

Consequently, understanding the relationship between God’s truth and our freedom is not merely an academic exercise, but a vital privilege of Christian stewardship.

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Kad sam morala da odem na google da trazim sta je americka vrednost 

 

I kaze na study dot com:

 

Quote

Six important American values are unity, individualism, equality, self-government, liberty, and diversity. These values facilitate assimilation into the American culture and identity.

 

Na nekom pak usahello za one koji dolaze uputstvo vrednosti je:

 

Quote

Americans value their freedom to live their lives with limited intervention and control by the government. This comes from the Declaration of Independence.

 

Pa se setim republikanskih drzava i abortusa, pa se setim zakona od pre dva dana u Floridi da su kriminalizovali ljude koji su menjali pol i u vozackim dozvolama im to pise, ali ne, ako nisu stavili pol na rodjenju idu u zatvor, pa cak i turisti...

 

Kako god, izgleda je bohumilo u pravu, uzmes ono sto ti se svidja, proglasis americkom vrednosti i onda objasnis drugima da si ti veci amer od njih i da ti prljaju dvoriste... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

According to information published by the US DoD on January 29, 2024, the Kuwait Naval Force and Coast Guard, together with the U.S Naval Forces Central Command and U.S. Marine Corps Forces Central Command, have united for Exercise Eager Defender 24, a strategic maritime training operation.

 

(The country has faced various security challenges stemming from its geopolitical position in the Gulf region, particularly concerning its relations with neighboring Iran. Historically, Iran has been perceived as a source of threat to the security and stability of Kuwait and the broader Gulf region.)

 

21 hours ago, Nek grmi jako said:

 

Zaboravih ovo da napišem, a to je najiskrenije što mislim o predmetnom problemu - iz ugla Amerike, Iran je stvano zreo za šamar. Samo, treba imati kohones zavaliti im šamarčinu jer to nije uopšte lako.

 

Hoće Iranci da uzvrate, jbg, a imaju i sa čim. I ne boje se.

 

 

 

Zato i kritikujemo administraciju, izmedju ostalog...

Za taj samar Iran je bio zreo odavno. Kako je trump to znao, a biden se dosetio tek sada u izbornoj godini kada je tesko odluciti se za radikalniju reakciju i kada su se shiti i suniti priblizili u stavovima. Katastrofa. Pocinje da me hvata panika od suzenog manevarskog prostora jer ovi, rusija, kina, sirija, pakistan, katar i turkija i iran igraju odvratnu igricu. Sta odvratnu to nije nista strasno.... Opasno je jer su ludaci. Cekaju kao lesinari i ucenjuju, pa iran-hamas-hezbo-huti to je taj mentalitet - neustrasiv, da, ne boje se jer ljudski zivot im je bezvredan u odnosu na krajnji cilj. Jedino sto krajnji cilj ovih belosvetskih idiota obicno nije normalan.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Mama_mia

 

Moja generacija svedočila je totalnoj dominaciji SAD i zapada osamdesetih, ravnoj dominaciji Rima u Galileji, Germaniji ili Velikoj Britaniji, koja je svoj krešendo doživela urušavanjem istočnog bloka. Siguran sam da među nama na forumu ima svedoka tog perioda, ali većina su oni mlađi koji, nažalost,nemaju blage veze kako je to zapravo izgledalo.

 

Pokojna keva i ja smo s kumovima gledali to vlastitim očima u Berlinu dok se rušio zid... Tada je svakoj budali, pa i onima koji su se šišali na staljinovku i puštali brkove da liče na Džugašvilija, bilo kristalno jasno da je Amerika onesvestila Ruse, Kineze i sve te marksisto-sovjete klasičnim nokautom u desetoj rundi, posle koga su ovi, svi redom, izneseni iz ringa.

 

Jednostavno, zapadni svet bio je u svemu bolji, progresivniji, uspešniji, učinkovitiji... Građani zapada imali su više sloboda, kudikamo bolji standard i bili svedoci supremacije u tehnološkim inovacijama... Zapadnjaci su jahali sve te Ruse, Kineze i Irance ko kauboj konja, i kao rezultat te dominacije, radili su bukvalno šta su hteli... Jer su bili tako u mogućnosti.

 

Vrhunac tog ideološkog u turna, te slatke male izvrnute torte i frakture istočnog mozga bile su ankete u Rusiji početkom devedesetih, u kojima je većina Rusa priželjkivala ulazak u - NATO. Jer su se ponadali prirodnoj anomaliji pa su, umesto na istoku, izlazak sunca koje zamenjuje mrak tražili - na zapadu.

 

To sve se nikada ne bi dogodilo da zemlje zapada, predvođene Amerikom, nisu imale nekoliko garnitura vrhunskih političara i lidera, kojih su se neki baš plašili, neki zazirali od njih, a svi ih - poštovali.

 

A ko sada u svetu poštuje Bajdena? Ko se plaši Šolca? Ko shvata za ozbiljno Analenu Berbok i Ursulu fon der Lajen? Pa oni ne bi mogli osamdesetih godina prošlog veka ni da budu zaduženi za kvalitet travnjaka oko Bele kuće, a kamoli da vode velike nacije i kolektivni zapad.

 

Njih da se plaše Iran i Kina? 

 

Dobro ih još ne udaraju nogom u dupe kad ih vide na nekom skupu.

Edited by Nek grmi jako
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nekada je nekada, danas je danas. 

Danas su oni pod budnim okom i uhom kamera, sto televizijskih, sto sa telefona. Ne mogu da zinu a da im se ne utefteri to negde. Zato i gube kredibilitete, jer su informacije dostupne sada i odmah i ovekovecene. Ustvari je nova tehnologija samo otkrila mane ljudi koji su na vlasti. 

Nekada si ih gledao u vestima od pola sata i pojavljivali su jednom nedeljno ili jednom mesecno, ima informaciju samo koju tada cujes ili procitas sta su ti novinari servirali. 

 

Vreme je da prebolite to 'nekada' 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, bohumilo said:

"Smeta im sve što je američko" je previše labava karakterizacija (ne zaptiva dobro, curi na sve strane), skoro bez ikakvog eksplanatornog (ili makar prediktivnog) sadržaja. Tako da bih se ja, ipak, zadržao na tome što sam napisao - da im je Amerika (odnosno američke vrednosti, te društvene, političke i kulturne institucije) ideološki neprijatelj.

 

Mislis institucije poput Vrhovnog Suda protiv cijih odluka se dizu nekakve garde i "bozja armija"? Prije par mjeseci si se radovao jednom broju odluka vrhovnog suda koje si smatrao znacajnim - mozda sam propustio, ali ja stvarno ne pamtim da je iko od demokrata pozivao na oruzje da bi se borilo protiv tih odluka? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, ters said:

 

Mislis institucije poput Vrhovnog Suda protiv cijih odluka se dizu nekakve garde i "bozja armija"? Prije par mjeseci si se radovao jednom broju odluka vrhovnog suda koje si smatrao znacajnim - mozda sam propustio, ali ja stvarno ne pamtim da je iko od demokrata pozivao na oruzje da bi se borilo protiv tih odluka? 

Ne, ne, to bi bilo drugo značenje reči "institucija", u smislu konkretne organizacije ili ustanove, Naradno pozorište, Ustavni sud, Matematička gimnazija itd.

 

Kada se govori o društvenim institucijama, misli se na skup ili strukturu normi i pravila koje uređuju ponašanje njegovih članova, šta se može a šta ne, itd (npr, u smislu u kom taj pojam zauzima centralo mesto u slavnoj knjizi Ačemoglua i Robinsona). Ko ima legitimno pravo upravljanja/određivanja šta će se desiti sa nekim dobrom (šta je čije vlasništvo), ko može kome šta da kaže i šta sme da kritikuje, ko može s kim da se okuplja, druži, radi, ko je odgovaran za šta, kako se rešavaju nesuglasice, itd...Recimo, dok je Ustavni sud instutucija u smislu iz prethodnog pasusa, može se reći da je "anglosaksonsko pravo" (common law) jedna američka institucija u smislu iz ovog pasusa - i to vrlo važna; generalno, iako ima smisli govoriti o američkim institucijama, u širem kontekstu još više smisla ima govoriti o institucijama anglosfere.

 

A budni stalno pozivaju na nasilje protiv američkih institucija, na ukidanje slobode govora i atmosfere u kojoj je kritika dobrodošla, pozivaju crnokošuljaše da tuku ljude na ulicama, da uništavaju privatnu imovinu, da pale i pljačkaju radnje, kuće i crkve zbog rasističkih i anti-američkih teorija zavere, pozivaju da ljudi budu tretirani drugačije u zavisnosti od institucionalno irelevantnih osobina kao što su boja kože, pol, seksualna orijentacija, religija (ludilo ide dotle da čak zahtevaju da program nastave matematike i fizike ili fleksibilnost radnog vremena zavisi od ovih osobina (jer su Njutnovi zakoni, kalkulus i tačno dolaženje na posao zavera belog suprematizma i patrijarhata)), isl...

 


Ali da se osvrnem i na Ustavni sud. Prvo, Teksas ne diže pobunu protiv njega, pisao sam pre neki dan, oni poštuju odluku i dozvoljavaju federalnim patrolama da iseku ogradu, samo što opet postavljaju novu - oko čega se SCOTUS nije izjašnjavao. Drugo, federativnost koja u nekim situacijama podrazumeva i mogućnost odbijanja čak i odluka federalnih sudova jeste jedna kvintesencijalna američka institucija - pominjao sam razne dokumente koji tretiraju ovakvu mogućnost poput Deklaracije o nezavisnosti, Ugovora o Konfederaciji, Virdžinijskog reporta, takođe treba istaći Džefersonov koncept "nulifikacije"*; A treće, treba li da podsećam na opstrukcije i upad u Kapitol prilikom izbora sudije Kavana, treba li da podsećam na pokušaj njegovog ubistva, na opsedanje privatnih kuća sudija prilikom Roe v Wade sage, na pretnje stekovanjem SCOTUS-a, na pretnje uličnim nasiljem ako suđenje Dekeru Šovinu ne prođe kako demokraturci zahtevaju, itd?

 

 

* jedna od centralnih osobina institucija anglosfere (i koja ih izdvaja od drugih) je da one nisu mehanizam za dolaženje do nekakvog Najboljeg Rešenja, već mehanizam za ispravljanje grešaka, zato totalitarci (koji već znaju šta je Istina i šta je Najbolje za koga, nema šta njega ko da kritikuje i testira, njemu samo treba moć da Istinu sprovede u delo) toliko lome zube na njemu...

Edited by bohumilo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, bohumilo said:

Ali da se osvrnem i na Ustavni sud. Prvo, Teksas ne diže pobunu protiv njega, pisao sam pre neki dan, oni poštuju odluku i dozvoljavaju federalnim patrolama da iseku ogradu, samo što opet postavljaju novu - oko čega se SCOTUS nije izjašnjavao. Drugo, federativnost koja u nekim situacijama podrazumeva i mogućnost odbijanja čak i odluka federalnih sudova jeste jedna kvintesencijalna američka institucija - pominjao sam razne dokumente koji tretiraju ovakvu mogućnost poput Deklaracije o nezavisnosti, Ugovora o Konfederaciji, Virdžinijskog reporta, takođe treba istaći Džefersonov koncept "nulifikacije"*;

Po kojem to pravu Teksas postavlja  ogradu kada je kontrola granica iskljucivo u federalnom domenu? Igraju se prava po uzoru na Kostunicu, postujemo 1244, ali i paralelne institucije, e tako i guverner Teksasa, postuje sta mu se svidja.

Zaboravio sam da dodam, nije to usamljena praksa, guverneri drugih drzava su radili slicne stvari kod recimo saradnje sa imigracionim vlastima, cuveni sanctuary cities, ili kada je Obama resio da ne sprovodi delove zakona jer su "outdated".

Jedan od razloga zasto su "Zapadne zemlje" bile ispred ostalih u svetu je upravo postovanje i sprovodjenje zakona , kakvi god oni bili, a ovo je vrlo los primer i sigurno kretanje u pogresnom pravcu.

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, bohumilo said:

Ne, ne, to bi bilo drugo značenje reči "institucija", u smislu konkretne organizacije ili ustanove, Naradno pozorište, Ustavni sud, Matematička gimnazija itd.

 

Kada se govori o društvenim institucijama, misli se na skup ili strukturu normi i pravila koje uređuju ponašanje njegovih članova, šta se može a šta ne, itd (npr, u smislu u kom taj pojam zauzima centralo mesto u slavnoj knjizi Ačemoglua i Robinsona). Ko ima legitimno pravo upravljanja/određivanja šta će se desiti sa nekim dobrom (šta je čije vlasništvo), ko može kome šta da kaže i šta sme da kritikuje, ko može s kim da se okuplja, druži, radi, ko je odgovaran za šta, kako se rešavaju nesuglasice, itd...Recimo, dok je Ustavni sud instutucija u smislu iz prethodnog pasusa, može se reći da je "anglosaksonsko pravo" (common law) jedna američka institucija u smislu iz ovog pasusa - i to vrlo važna; generalno, iako ima smisli govoriti o američkim institucijama, u širem kontekstu još više smisla ima govoriti o institucijama anglosfere.

 

A budni stalno pozivaju na nasilje protiv američkih institucija, na ukidanje slobode govora i atmosfere u kojoj je kritika dobrodošla, pozivaju crnokošuljaše da tuku ljude na ulicama, da uništavaju privatnu imovinu, da pale i pljačkaju radnje, kuće i crkve zbog rasističkih i anti-američkih teorija zavere, pozivaju da ljudi budu tretirani drugačije u zavisnosti od institucionalno irelevantnih osobina kao što su boja kože, pol, seksualna orijentacija, religija (ludilo ide dotle da čak zahtevaju da program nastave matematike i fizike ili fleksibilnost radnog vremena zavisi od ovih osobina (jer su Njutnovi zakoni, kalkulus i tačno dolaženje na posao zavera belog suprematizma i patrijarhata)), isl...

 


Ali da se osvrnem i na Ustavni sud. Prvo, Teksas ne diže pobunu protiv njega, pisao sam pre neki dan, oni poštuju odluku i dozvoljavaju federalnim patrolama da iseku ogradu, samo što opet postavljaju novu - oko čega se SCOTUS nije izjašnjavao. Drugo, federativnost koja u nekim situacijama podrazumeva i mogućnost odbijanja čak i odluka federalnih sudova jeste jedna kvintesencijalna američka institucija - pominjao sam razne dokumente koji tretiraju ovakvu mogućnost poput Deklaracije o nezavisnosti, Ugovora o Konfederaciji, Virdžinijskog reporta, takođe treba istaći Džefersonov koncept "nulifikacije"*; A treće, treba li da podsećam na opstrukcije i upad u Kapitol prilikom izbora sudije Kavana, treba li da podsećam na pokušaj njegovog ubistva, na opsedanje privatnih kuća sudija prilikom Roe v Wade sage, na pretnje stekovanjem SCOTUS-a, na pretnje uličnim nasiljem ako suđenje Dekeru Šovinu ne prođe kako demokraturci zahtevaju, itd?

 

 

* jedna od centralnih osobina institucija anglosfere (i koja ih izdvaja od drugih) je da one nisu mehanizam za dolaženje do nekakvog Najboljeg Rešenja, već mehanizam za ispravljanje grešaka, zato totalitarci (koji već znaju šta je Istina i šta je Najbolje za koga, nema šta njega ko da kritikuje i testira, njemu samo treba moć da Istinu sprovede u delo) toliko lome zube na njemu...

 

Dobar.

 

Mi smo, dakle grupa mladih ljudi, još na početku studija na jednoj od grupa zvali predmetni skup normi - institutom, upravo da bismo se odmakli od zabune koja proizilazi kada u tom smislu koristimo pojam - institucija. Iako se i institut mogao tumačiti kao, recimo, Institut za majku i dete, ali je sam kontekst gotovo uvek sugerisao da je reč o normama, a ne o ustanovi.

 

A što se tiče Ustavnog suda i Teksasa, naravno da nema suštinske pobune, pa čak ni akcije i reakcije. Federalne patrole se kreću kuda žele, ne diraju instalacije koje je Teksas postavio na udarnim tačkama prelaza granice i svako se bavi svojim poslom. Vidimo da su dovezene nove ogromne količine žice, pa ako federalne patrole iseku neke postojeće žičane prepreke, Teksas će postaviti nove.

 

Pri tome je sasvim moguće da ne dođe do nikakvog trenja niti do rušenja instalacija, jer prema anketama više od dve trećine ispitanih smatra da Teksas ima pravo da iskoristi ustavna rešenja prilikom odbrane od invazije.

 

A ako te podatke ima i Bajdenova administracija i ako u istom ili sličnom formatu stižu od njihovih službi za ispitivanje javnog mnjenja, a ne sumnjam da ih ima, bilo bi potpuno nerazumno, da ne kažem ludački čačkati tu mečku u godini izbora.

 

Naprotiv, treba sad duvati u mesto koje je vruće, kao što deci duvamo u vreo obrok...

 

Jer, stuacija je takva da ne prođe nedelja a da neki veliki grad ne podigne belu zastavu i preda se pred naletom protivzakonitih ulazaka u zemlju. Poslednji u nizu je gradonačelnik Denvera, demokrata Majk Džonston, koji je danas zakukao da se njegov grad približava tački preloma jer se bori da održi korak sa poplavom migranata.   

 

I naravno da je u takvoj klimi oko 70 odsto ispitanih stanovnika SAD na strani Teksasa. Jer, znate, ljudi imaju oči, ma koliko neko mislio da ih je zaslepio nekakvim spinovima.

 

I tim očima jasno vide šta se dešava u sredinama u kojima žive.

Edited by Nek grmi jako
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Dovoljno dobar je primer rusenja berlinskog zida i ono sto taj dogadjaj predstavlja da bi se do te mere napravilo neadekvatno poredjenje sa danasnjim `modernim tehnologijama` koje su opravdanje za neciju nesposobnost ili suludo drzanje za politicku korektnost kao pijan plota.

 

2nek grmi verovatno ne cita komentare svojih postova od str ignore liste pa ne moze ni da reaguje, a necu ni sama da duzim oko ovoga. Kao isusena pijaca voda usled nebrige je kada se kaze `nekad je nekad danas je danas`. Za sve je kriv civilizacijski i tehnoloski napredak. Nikako ne bi trebalo izgubiti iz vida, da je politicka korektnost nesto sto koci ljude da mozda odreaguju na ocekivan nacin a ne nekakva moderna tehnologija koja ih razotkriva.....

 

 

"Those who cannot remember the past are condemned to repeat it." ...ili "The past can hurt. But the way I see it, you can either run from it, or learn from it."

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_mia said:

Dovoljno dobar je primer rusenja berlinskog zida i ono sto taj dogadjaj predstavlja da bi se do te mere napravilo neadekvatno poredjenje sa danasnjim `modernim tehnologijama` koje su opravdanje za neciju nesposobnost ili suludo drzanje za politicku korektnost kao pijan plota.

 

2nek grmi verovatno ne cita komentare svojih postova od str ignore liste pa ne moze ni da reaguje, a necu ni sama da duzim oko ovoga. Kao isusena pijaca voda usled nebrige je kada se kaze `nekad je nekad danas je danas`. Za sve je kriv civilizacijski i tehnoloski napredak. Nikako ne bi trebalo izgubiti iz vida, da je politicka korektnost nesto sto koci ljude da mozda odreaguju na ocekivan nacin a ne nekakva moderna tehnologija koja ih razotkriva.....

 

 

"Those who cannot remember the past are condemned to repeat it." ...ili "The past can hurt. But the way I see it, you can either run from it, or learn from it."

 

U zgradu u kojoj živim uselio se profesor iz jedne umetničke škole, kad sam bio tinejdžer. Pa još i na moj sprat... I to direktno naspram mojih vrata...

 

I erudita kakav je bio, onako profesorski usadi mi interesovanje za neke umetnosti koje mi dotad nisu bile u fokusu. Jedna od prvih knjiga koje mi je dao na čitanje bila je ona čuvena od Đorđa Vazarija - Životi najsjajnijih slikara, vajara i arhitekata - koja je sadržala biografije najznačajnijih renesansnih italijanskih umetnika. 

 

U jednoj sceni, Vazari je iskoristio anegdotu iz stare Grčke sa slikarom Apelesom i premestio je u svoje doba, tačnije na momenat kada Mikelanđelo predsatvlja Davida. A ko ne zna tu anegdotu, Apeles, kome je jednom neki obućar stavio primedbu da cipela na slici nije dobro naslikana, odmah popravi grešku. I sav u spidu što je slikar prihvatio njegov savet, obućar počne da zamera i zbog drugih detalja na slici.

 

I onda mu Apeles odgovori: Obućaru, ne dalje od cipela.

 

Na to se referišem jer ne znam ko mi šta spočitava od gospode koja je na ignor listi, ali znam da se osnovni instituti uljudnosti moraju poštovati. Pa kad me, s tim u vezi, uvaženi kolega Ters potpuno s pravom i uljudno opomene da sam načinio grešku pominjući vezu između Trampa, zatvora i obešenosti, ja tu grešku ispravim i zahvalim mu se i na tome što poklanja pažnju mojim skromnim upisima, i na uviđavnosti, ali i na manirima.

 

Ali ako me neko manje uljudno, da ne kažem neuljudno i potcenjivaćki, oslovi ili mi se neprimereno obrati, setim se Vazarija i izreke - Obućaru, ne dalje od cipela...

 

Jer, da li to što je reč o diskusionom forumu, a ne o kafiću, po automatici znači i da neko može da unižava nečiji stav unižavajući u stvari nečiju personu? I zato tada prekidam dalju komunikaciju, jer je besmisleno nastavljati se sa nekim ko te namerno unižava, kao onaj obućar iz priče.  

 

Zamislite, Mama, kada biste vi napislai, recimo, da je danas u Beogradu zagađenost bila vidljiva golim okom, a neko vam odgovori da vi, pominjući tu činjenicu kao što je moja malenkost pomenula činjenicu o smrtnosti dece zbog fentanila, samo vršite - propagandu. Pa jel ima dalje i čemu, zapravo, dalje?

 

A što se tiče tog upisa na temu kako je bilo nekada a kako je sada, reč je samo o nečijoj intimnoj retrospektivi. U predmetnoj situaciji - mojoj. I ništa više od toga. 

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

https://www.bbc.com/news/technology-68161632

 

Ne znam da li je za ovu temu, ali jeste u USA pa može da prođe valjda. 

 

Zuckerberg i drugi šefovi socijalnih mreža su ponovo ispitivani od strane Kongresa, ovoga puta doveli i familije mladih ljudi koji su prošli kroz mnogo patnji preko socijalnih mreža. 

 

Ne znam šta da mislim o ovome. Više mi izgleda kao neki politički stunt nego neki  konkretni potez koji bi učinio socijalne mreže sigurnijim za mlađariju. Čini mi se da političari gledaju način da se operu i da u isto vreme pokupe par političkih poena. Iskreno, smučilo mi se kada sam čitao članak. 

 

Valjda bi i političari mogli nešto da urade pre nego što svale svu krivicu na socijalne mreže - nemoguće je moderisati sve. Na primer, tretirajući poziv na linč preko socijalnih mreža onako kako treba - preko sudova. Isto i za defamation - ajde sada kenjaj šta hoćeš preko tih istih mreža kada postoji mogućnost da za to odgovaraš preko suda. Ali ne, lako je druge mazati govnima.

Edited by Darko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...