Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

Uglavnom je to ista ekipa koja glasa i za Putina-Orbana-Vucica…. I ima tu svega - i sebicnih, i neinformisanih,  i onih koji tjeraju inat ali i onih koji znaju kako da iskoriste svoje znanje, polozaj, poznanstva…

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dragan said:

Interesantno i predvidljivo kako ovakve teme veoma brzo skrenu na Marxa, Engelsa i Lenjina (uskoro sledi Staljin verovatno).

Pitam se zasto ?

 

 

Svaki put kad procitam Marks*** se setim vica kad alkos dodje kod lekara i kaze 'ne znam sta da radim, napadaju me stalno beli misevi' i baca okolo nista. A lekar ga gleda i kaze 'ma dobro covece, ali nemoj da ih bacas na mene'

 

3 hours ago, Angelia said:

Naravno da znamo sta vecina zeli, ovo je demokratija. U demokratiji dobijes vlast koju vecina zeli. 

 

 

Gizs... koja opcija ti nudi socijalizam? 

Jedni krekecu kako ce oni srediti, a drugi krekecu kako su ovi socijalisti. Ako tolike godine nije jasno da nece nikada doci do toga.. ma sta pisem, jbg citaj, vec sam napisala sve... 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Gizs... koja opcija ti nudi socijalizam? 

Jedni krekecu kako ce oni srediti, a drugi krekecu kako su ovi socijalisti. Ako tolike godine nije jasno da nece nikada doci do toga.. ma sta pisem, jbg citaj, vec sam napisala sve... 

Nijedna, zasto bi uopste nudila socijalizam ako je failed sistem I vecina je nece? Nudi je far left frakcija koja je bucna ali u manjini.

Tako da, kad emigriras u US, znas sta dobijas. Pravis dil sa zemljom koja ima svoja pravila. Kome se ne svidja mogao je da emigrira u Francusku, Belgium ili Nemacku...

 

To je to. 

 

Neko misli da ce mu u Austriji biti bolje, cool, good for him. Idi u Austriju ako ti to odgovara. Nema potrebe da meni koja sam izabrala USA drvis kako samo da je USA ista kao Austrija, bila bi bolja. Ko te je (nekog) pozvao u US?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, DJ_Vasa said:

Šta ćeš, oni koji su čitali druga Marksa i obožavaju druga Staljina i druga Lenjina više vole da kradu tuđe pare nego 'leba da jedu. Ti ne znaju da prodaju ili proizvedu ni kilo jabuka, ali znaju da ukradu tonu.

 

Bolno si nemaštovit. Kome je podgrejani leš komunizma nekakav neprijatelj, taj baš treba da se zapita. 

 

@Eddard Pre svega, govorimo o pitanju ekonomskog uređenja. Da je kapitalizam najmanje loš do sada kao što tvrdiš/te, ne bismo imali situacije kakve imamo danas - da klasne razlike postaju sve veće i očiglednije. Što se tiče toga šta ja smatram boljom alternativom, to je Parecon system (Participatory economics). On je zapravo ujedno alternativa i socijalizmu i kapitalizmu zato što u obzir uzima i ekonomski i socijalni aspekt, pokušavajući da "ispegla" njihove loše strane. Najveća prednost u odnosu na kapitalizam je decision making - moć odlučivanja nije skoncentrisana isključivo kod šačice odabranih sa najvećim kapitalom, zatim distribucija resursa - teži se jednakosti, ovde vidimo inkorporirano nešto iz socijalizma, samo bez neostvarive romantike, balansirani poslovi - ne mogu jedni da lome kičmu, dok ponovo šačica odabranih kupi sav kajmak i na kraju, najviše su "nagrađeni" oni koji najviše rade, tj. usklađivanje količine rada i finansijske nadoknade.

Edited by DameTime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, nonick said:

 

Sta je to silom fiksiran?

Zakonom, državnom prisilom propisan i sproveden.

16 hours ago, Angelia said:

Razlika izmedju US I Evrope je u tome da ti US daje mogucnost da kazes mlad sam, zdrav, vise mi se isplati u ovom trenutku u zivotu da te pare stavim u dzep, ili kupim kucu... mislicu o zdravlju kasnije.

U Americi su ljudi obavezni da kupuju osigiranje od uviđenja Obamakera - to je bio način da se osiguravajućim firmama onemogući da cenovno diskriminišu "pre-existing condition", u suprotnom niko ne bi kupovao osigiranje dok se ne razboli. Naravno, nije smrtna kazna ko neće da kupi, pa ga neko i ne kupuje.

 

 

Što se tiče "univerzalnog zdravstva", "džabe zdravstva", itd, to su mitovi za decu, ljudi imaju samo zdravstvenu uslugu koju efektivno mogu da koriste kada im treba. Eno kod Kastrovog sina u Kanadi je "džabe" samo što nikad ništa ne možete da dobijete, najčešći zdravstveni zahvat je eutanazija. Kučići imaju bolju negu od ljudi jer još nemaju "džabe unuverzalno pokrivanje" već se leče na slobodnom (veterinarskom) tržištu.

 

Bio je nedavno slučaj žene iz Kanade kojoj je rečeno da ima max 2 godine života, nije kandidat za operaciji već samo za eutanaziju. Odbila, otišla u SAD, izlečili je za nekoloko nedelja:

 

https://globalnews.ca/news/10118619/bc-cancer-agency-wait-times-surgery-united-states/

 

Universal healthcare really doesn’t exist,” Ducluzeau said. “My experience is it’s ‘do it yourself’ health care and GoFundMe health care.

 

Ovo ljudi u Srbiji, nažalost, odlično znaju. A znaji i stanovnici Vermonta, odakle je ona sovjetska botina Berni Sanders, koji su bili uveli sing payer sistem, i tako se opekli da sada biraju republikanca za guvernera.

 

Amerikanci i dalje imaju najbolje lečenje na svetu. Npr. kada se pogledaju statistike, sve etničke grupe u SAD imaji bolje zdravlje i veću očekivanu dužini života nego njihovi sunarodnici u zemljama predačkog porekla. Skandinavci žive duže u SAD nego u u Skandinaviji, Italijani nego u Italiji, Japanci nego u Japanu itd (Japan kao zemlja ima najveću očekivanu dužinu živots, oko 85 godina, međutim u pojedinim državama u SAD ona prelazi i 90). Naravno, zdravlje i dužina života i nije u značajnoj meri određena samom medicinom, već drugim parametrima koji se tiču kvaliteta života, bogatstva, životne sredine, kulture, itd, pisao sam o tome detaljnije ovde.

Edited by bohumilo
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, bohumilo said:

Zakonom, državnom prisilom propisan i sproveden.

U Americi su ljudi obavezni da kupuju osigiranje od uviđenja Obamakera - to je bio način da se osiguravajućim firmama onemogući da cenovno diskriminišu "pre-existing condition", u suprotnom niko ne bi kupovao osigiranje dok se ne razboli. Naravno, nije smrtna kazna ko neće da kupi, pa ga neko i ne kupuje.

 

 

Što se tiče "univerzalnog zdravstva", "džabe zdravstva", itd, to su mitovi za decu, ljudi imaju samo zdravstvenu uslugu koju efektivno mogu da koriste kada im treba. Eno kod Kastrovog sina u Kanadi je "džabe" samo što nikad ništa ne možete da dobijete, najčešći zdravstveni zahvat je eutanazija. Kučići imaju bolju negu od ljudi jer još nemaju "džabe unuverzalno pokrivanje" već se leče na slobodnom (veterinarskom) tržištu.

 

Bio je nedavno slučaj žene iz Kanade kojoj je rečeno da ima max 2 godine života, nije kandidat za operaciji već samo za eutanaziju. Odbila, otišla u SAD, izlečili je za nekoloko nedelja:

 

https://globalnews.ca/news/10118619/bc-cancer-agency-wait-times-surgery-united-states/

 

Universal healthcare really doesn’t exist,” Ducluzeau said. “My experience is it’s ‘do it yourself’ health care and GoFundMe health care.

 

Ovo ljudi u Srbiji, nažalost, odlično znaju. A znaji i stanovnici Vermonta, odakle je ona sovjetska botina Berni Sanders, koji su bili uveli sing payer sistem, i tako se opekli da sada biraju republikanca za guvernera.

 

Amerikanci i dalje imaju najbolje lečenje na svetu. Npr. kada se pogledaju statistike, sve etničke grupe u SAD imaji bolje zdravlje i veću očekivanu dužini života nego njihovi sunarodnici u zemljama predačkog porekla. Skandinavci žive duže u SAD nego u u Skandinaviji, Italijani nego u Italiji, Japanci nego u Japanu itd (Japan kao zemlja ima najveću očekivanu dužinu živots, oko 85 godina, međutim u pojedinim državama u SAD ona prelazi i 90). Naravno, zdravlje i dužina života i nije u značajnoj meri određena samom medicinom, već drugim parametrima koji se tiču kvaliteta života, bogatstva, životne sredine, kulture, itd, pisao sam o tome detaljnije ovde.

 

Kod "Kastrovog sina" je ocekivana duzina zivota  tri godine nego u USA, kao i trajanje tzv. "zdravih godina", ali ako zdravlje i duzina zivot nisu u znacajnoj mjeri odredjeni samom medicinom, vec drugim parametrima koji se ticu kvaliteta zivota, bogatstva, zivotne sredine, kulture, koji je to faktor zbog kojeg stanovnici USA, kao 25% bogatiji, umiru tri godine ranije. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bohumilo said:

 

Amerikanci i dalje imaju najbolje lečenje na svetu. Npr. kada se pogledaju statistike, sve etničke grupe u SAD imaji bolje zdravlje i veću očekivanu dužini života nego njihovi sunarodnici u zemljama predačkog porekla. 

 

Ovo je takav selection bias da ne vredi komentarisati. 

 

Prosečan life expectancy je u USA za 8 godina kraći nego u Švedskoj. Tačka. 

 

Maternal mortality rate je na nivou Libana, Gaze i Malezije. 

 

Ne, USA nema najbolje zdravstvo na svetu. USA ima najbolju medicinu i medicinsku nauku na svetu, od 20 najboljih bolnica na svetu, više od pola je iz USA. Ali zdravstveni sistem nema. U prevodu - ako odeš u Cleveland Clinic da se lečiš, dobićeš najbolje lečenje na svetu. Verovatnoća da stigneš do Cleveland Clinic kao prosečan građanin USA je bliska nuli. 

 

2 hours ago, DameTime said:

 

Najveća prednost u odnosu na kapitalizam je decision making - moć odlučivanja nije skoncentrisana isključivo kod šačice odabranih sa najvećim kapitalom, zatim distribucija resursa - teži se jednakosti, ovde vidimo inkorporirano nešto iz socijalizma, samo bez neostvarive romantike, balansirani poslovi - ne mogu jedni da lome kičmu, dok ponovo šačica odabranih kupi sav kajmak i na kraju, najviše su "nagrađeni" oni koji najviše rade, tj. usklađivanje količine rada i finansijske nadoknade.

 

U prevodu - idealizovani komunizam. 

 

Nego, gde ima to, a da radi? I zašto nema i ne radi? 

Edited by Eddard
  • Like 6
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Eddard said:

 

Ovo je takav selection bias da ne vredi komentarisati. 

 

Prosečan life expectancy je u USA za 8 godina kraći nego u Švedskoj. Tačka. 

 

Maternal mortality rate je na nivou Libana, Gaze i Malezije. 

 

Ne, USA nema najbolje zdravstvo na svetu. USA ima najbolju medicinu i medicinsku nauku na svetu, od 20 najboljih bolnica na svetu, više od pola je iz USA. Ali zdravstveni sistem nema. 

 

Ili, da budemo precizniji - onima kojima je dostupan, jeste najbolji na svetu.

 

Problem je sto nije dostupan velikom broju ljudi (iz razloga ranije pominjanih).

 

US je jedna od retkih drzava u kojima mozes da izgubis sve, ako se ozbiljnije razbolis.

 

Moj drug, bio mlad pa mu "nije trebalo zdravstveno", jelte, pre 30 i koju godinu dobije upalu slepig creva, operacija, 24 h boravak u bolnici - stize racun $ 18 000!

 

Zamislite neku ozbiljniju bolest ...

 

Edit: sad nadjoh:

 

This analysis of government data estimates that people in the United States owe at least $220 billion in medical debt. Approximately 14 million people (6% of adults) in the U.S. owe over $1,000 in medical debt and about 3 million people (1% of adults) owe medical debt of more than $10,000.

Edited by Sunshine State
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Eddard said:

U prevodu - idealizovani komunizam. 

 

Nije to u prevodu, pošto komunizam podrazumeva jednakost bez obzira na sve.

 

6 minutes ago, Eddard said:

Nego, gde ima to, a da radi? I zašto nema i ne radi? 

 

Pitao si me šta smatram alternativom, a da može da se realno sprovede. Ovo može da se sprovede i te kako, samo bi to značilo smrt ljubljenog kapitalizma, koji je nažalost trenutno previše moćan i previše rasprostranjen. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DameTime said:

 

Bolno si nemaštovit. Kome je podgrejani leš komunizma nekakav neprijatelj, taj baš treba da se zapita. 

 

@Eddard Pre svega, govorimo o pitanju ekonomskog uređenja. Da je kapitalizam najmanje loš do sada kao što tvrdiš/te, ne bismo imali situacije kakve imamo danas - da klasne razlike postaju sve veće i očiglednije. Što se tiče toga šta ja smatram boljom alternativom, to je Parecon system (Participatory economics). On je zapravo ujedno alternativa i socijalizmu i kapitalizmu zato što u obzir uzima i ekonomski i socijalni aspekt, pokušavajući da "ispegla" njihove loše strane. Najveća prednost u odnosu na kapitalizam je decision making - moć odlučivanja nije skoncentrisana isključivo kod šačice odabranih sa najvećim kapitalom, zatim distribucija resursa - teži se jednakosti, ovde vidimo inkorporirano nešto iz socijalizma, samo bez neostvarive romantike, balansirani poslovi - ne mogu jedni da lome kičmu, dok ponovo šačica odabranih kupi sav kajmak i na kraju, najviše su "nagrađeni" oni koji najviše rade, tj. usklađivanje količine rada i finansijske nadoknade.

 

21 minutes ago, DameTime said:

 

Nije to u prevodu, pošto komunizam podrazumeva jednakost bez obzira na sve.

 

 

Pitao si me šta smatram alternativom, a da može da se realno sprovede. Ovo može da se sprovede i te kako, samo bi to značilo smrt ljubljenog kapitalizma, koji je nažalost trenutno previše moćan i previše rasprostranjen. 

Quote

The underlying values that parecon seeks to implement are: equity, solidarity, diversity, workers' self-management, efficiency (defined as accomplishing goals without wasting valued assets), and sustainability.

 

Bukvalno ex-SFRJ sa cuvenim samoupravljacima, koji su tresnuli qrcem o ledinu. 

 

Ja tebi ne zameram sto te rade ovakve ideje, jer nemas ekonomsko obrazovanje, pa empaticnim i iskreno dobrim ljudima koji zele bolji svet cesto ovakve blagoglagoljive ideje deluju prava stvar, dok se ne istestira da pravim ljudima i ljudskim sudbinama pa donese samo vecu bedu.

 

Takodje, nisi mi odgovorila sta je to bolje za ljude sto se pojavilo od kada je pisane istorije sveta, a da nije kapitalizam? Koja pojava ili uredjenje je unapredilo zivot veceg broja ljudi od kapitalizma?

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, 40Wins said:

 

 

Bukvalno ex-SFRJ sa cuvenim samoupravljacima, koji su tresnuli qrcem o ledinu. 

 

 

Amerika i Engleska bice zemlja proleterska, a Kanada zemlja udruzenog rada.

Link to comment
Share on other sites

Nađoh na prvo guglanje jedan zanimljiv članaka i da je life expetancy u USA kraće no u ostalim razvijenim zemljama. Sa druge strane trošak zdravstva per capita je 50% veći. Tako da nisam siguran da je sadašnji sistem baš dobar. Otprilike na agregatnom nivou plaćaju 50% više za najlošiji servis zdravstva (privatni javni kako god)

 

https://www.healthsystemtracker.org/chart-collection/u-s-life-expectancy-compare-countries/#Life expectancy and per capita healthcare spending (PPP adjusted), 2022

 

Na prethodnim stranama bješe rasprava o godišnjem odmoru. U finansijskom sektoru je kao privrednoj grani, a i u finansijama većih firmi, godišnji odmor je jedna mjera interne kontrole. Naime, kad ode radnik na odmor neko ga mijenja nekih 20 dana (niko se spuca sav odmor iz cuga). Preuzimanjem posla na taj period uđe se dovoljno u radno mjesto kolege na odmoru da se uvidi ako je dotični napravio kakav fraud ili sličnu zajebanciju.

Recimo, lik koji je u telekomunikacionoj kompaniji bio dvije godine zaposleni godine i primjer jer izgara i ne ide na odmor.

Kad ode nađoše izgrebanih pripejd vaučera za 2.000.000 EUR, gdje je preko mreže dilera prodavao na ulici šifre :).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Ili, da budemo precizniji - onima kojima je dostupan, jeste najbolji na svetu.

Problem je sto nije dostupan velikom broju ljudi (iz razloga ranije pominjanih).

................................

:classic_love: Suncice, razumes.

 

Meni je dostupan.

Piskarao sam na drugim temema, najozbiljnije sam razmisljao o penzionisanju u Srbiji ili Hrvatskoj, pa na kraju ostao u USA upravo zbog zdravstva (politika me vise ne uzbudjuje jer sam mator i prosla me volja da menjam svet, samo brinem za najblize okruzenje).

Imam Blue Cross Blue Shield osiguranje. Drze me kao kap vode na dlanu, nepoznate su mi "liste cekanja," sve moze danas (a ako nije hitno, sutra). A tehnologija jeste najnaprednija na svetu. Nazalost, treba mi jer sam mator i bolestan. A znam sta i kako mi rade jer sam i sam zdravstvene struke (pre penzije, jedno vreme sam bio i clinical instructor za CT i MRI, razvijao protokole i poducavao one mladje koji danas rade na meni).

 

Sebicno, koristim mogucnosti koje imam. To je licno. A @Eddard je u pravu: tehnologija jeste vrhunska, ali zdravstveni sistem ima deficijencije. Meni sa BCBS osiguranjem je dostupno sve i odmah, a oni bez osiguranja idu u tzv. "javne bolnice" (tj, placene iz budzeta). Radio sam u takvima, proces mi je poznat. I takvi ce dobiti uslugu/negu, ali nece biti vrhunska nego "adekvatna." I dobice racun koji najverovatnije nece platiti.

 

Ekonomska pozadina cele price mi nije poznata. Vise bi znala moja zena koja ima ekonomsku diplomu i jedno vreme je radila u Nueces County Hospital District - to je institucija lokalne vlade koja se bavi distribucijom (porezno sakupljenih) para iz budzeta za medicinsku brigu neosiguranih i siromasnih. Samo malo smo razgovarali o tome - ona nije razumela moju tehnicku/klinicku stranu price, a ja nisam razumeo njenu ekonomsku stranu.

 

Zanimljiv je slucaj Ayn Rand. Ona je poznata ("slavna?") autorka mnogo knjiga, desnicarka, konzervativna i zagovarala individualnu odovornost, protivila se bilo kakvim socijalnim programima placenim iz budzeta.

Ipak, suocena sa rakom pluca, prijavila se za Medicare (javno starosno zdravstveno osiguranje). Odjednom, "socijala" je vise nije smetala...

Vise o tome: https://www.openculture.com/2016/12/when-ayn-rand-collected-social-security-medicare.html

 

Mozda je jos rano da teoretisem i filozofiram. Sledeceg meseca cu napuniti 65 i to me kvalifikuje za Medicare. Besplatno, jebote, a BCBS placam. Ipak, djavo salu ne odneo, platicu i neko dopunsko osiguranje, da me ne strefe neki dodatni racuni za usluge koje Medicare ne pokriva.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

The gathering storm on the political horizon

Here’s a hypothetical. What if you are interviewing someone for a senior position in your company, and they give an entertaining interview, but when you check their references, the overwhelming majority of people from their last workplace say that not only is the person not fit for the job, but they’re a danger to any company, are deeply enmeshed with your company’s chief rivals, they exhibit no loyalty, will not be trusted by partner organizations and could bring your whole company crashing down?



Everyone knows the person would not be getting a job offer, regardless of whatever skills that person had.

Yet that’s the position America finds itself in as Donald Trump seeks another term as president. And there are significant negative implications for America’s national security.

If you think I’m exaggerating, just look at recent statements from the senior leadership in the last Trump administration. Former national security adviser John Bolton, a rock-ribbed Republican who has supported every Republican for president since Barry Goldwater, recently opined that “If Trump is elected, there’ll be celebrations in the Kremlin. … Putin thinks that he is an easy mark.”

Trump supporters often retort that Bolton has always been a controversial character who doesn’t play well with others and always wants to go to war. This is a trope that Bolton’s left-leaning political opponents used against him for decades, even filibustering his attempt to stay on as United Nations ambassador. But it was never true. And until lately, it wasn’t anything that Republicans would say.

But Bolton is not the only former Trump national security official saying things like this. It’s also former Secretary of Defense Jim Mattis. Former Secretary of State Rex Tillerson. And former Director of National Intelligence Dan Coats. Former Attorney General William Barr has given similar warnings. So have former national security adviser H.R. McMasters and deputy national security adviser Matt Pottinger.

Some of these men were military men, some were former members of Congress, some cabinet officials in other administrations, some came straight from the private sector. They all say the same thing: Trump is unfit for office.

Trump’s second secretary of defense, Mark Esper, deemed Trump a “security threat.” Former Homeland Security Secretary and White House chief of staff John Kelly, puts it most succinctly: “God help us” if Trump wins again. While most presidents have at least one or two former officials that break with them publicly, the number and the ferocity with which Trump’s former top-level national security officials denounce their former boss is unprecedented. (Let’s not forget that the last person standing between Trump and the GOP nomination was his former U.N. secretary, Nikki Haley.)

The only real retort from the Trump echo chamber is the vague claim that these people are simply “the establishment” or “swamp creatures.” It’s a demagogue’s response that by necessity ignores the specifics. Far from a ragtag group of self-seeking lobbyists or special interest hucksters, these are people of character. Career military men, experienced diplomats and high-level law enforcement officials with little to gain and a lot to lose. Each also has a high-level understanding of what America’s foreign and national security policies require, and why it is important. They may be mistaken on this issue or that, but they are serious people with serious concerns.

Their concerns cannot be ignored. American foreign policy cannot be remade anew every four years, and experienced, knowledgeable officials are essential. Part of Trump’s original sales pitch was that he would hire “the best people” to handle such things which he plainly did not understand. And it was people like McMasters, Bolton, Mattis and Esper that were able to steer Trump away from wildly impulsive and destructive decisions and make sure that things did not go too far off the rails. That they are now saying he is unfit for office is disturbing. America won the Cold War because there was continuity in its policy.

The policy of calculated confrontation and containment, instituted by Harry Truman, a Democrat, survived the transition to Dwight Eisenhower, a Republican, and successive administrations of both parties. Those who seemed to threaten this policy were promptly shown the door. Eisenhower’s chief reason for running for president was in order to stop isolationist Republican Sen. Robert Taft, R-Ohio, from reversing America’s post-World War II commitments. And Richard Nixon thrashed Sen. George McGovern, D-S.D., because America rejected McGovern’s “neo-Isolationist” policies.

Trump’s current stance, encouraging Russia to “do whatever the hell they want” with fellow NATO countries unless they spend what Trump believes is sufficient on defense (even though NATO countries are massively, rapidly ramping up their defense spending) is such a threat. Bolton recently explained that Trump’s goal is to “lay the groundwork to get out” of NATO, as he nearly did in 2018. This would be a reckless, disastrous policy in the best of times. During a time when an expansionist Russia is almost literally knocking on NATO’s door is worse than reckless. It is a betrayal of a trust that has lasted for generations.

Mykhailo Podolyak, a senior adviser to Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, explained starkly in a recent interview, “The United States … has the reputation of a global leader … (it) prescribes the rules of coexistence in the world.” He pointed out that America should consider “how will it be perceived by the other countries” — and not just democracies — should it abandon its role.

America’s character cannot ultimately be separated from its power or interests. More than any other nation, America’s power and influence is built on trust. Power, resources, technology and geography are important, but over time, they will mean little if America’s allies do not believe that America will stand by its friends and steadfastly oppose its foes. It has done so, imperfectly but clearly, for more than 80 years.

Some Trump supporters acknowledge his deficiencies in character, but argue his policies are better than his opponents’. Even if this were true, it wouldn’t solve the foreign-policy problem. People, and especially nations, need to believe these long-standing policies will be carried out, and that our allies and their interests will not be betrayed. If this is ever not so, America will cease to be a world leader.

Trump’s former national security cabinet officials understand this, if Trump doesn’t. It is why so many have overlooked their own political futures and warned America about the coming storm. America should heed their warning.

 

Na ovo bih dodao jos zabrinutosti. Kombinaciju okolnosti koje pojedinacno nisu grozne, ali zajedno zabrinjavaju.

 

Ubistvo Khashoggija je po svemu sudeci naredio/organizovao Bin Salman, de facto vladajuci u Saudijskoj Arabiji. Vecina svetskih vlada je to osudila, a iz (tada Trumpove) Bele kuce - nista.

A malo kasnije, Bin Salman je investirao dve milijarde dolara u firmu Jareda Kushnera - Trumpovog zeta. Koincidencija?

 

Brine me jos nesto. Trump ne brine za nacionalnu bezbednost, vise voli da impresionira sagovornika svojim znanjem pa se izlajava. Samo jedan primer: https://www.theguardian.com/us-news/2023/oct/06/donald-trump-us-nuclear-submarines-potentially-sensitive-information-australian-billionaire-anthony-pratt

Ima toga jos, ali da ne nabrajam.

Uostalom, sad ima sudski proces jer je u privatnu rezidenciju odneo osetljive/poverljive drzavne papire.

 

Istovremeno, osudjen za prevaru, treba da plati preko 450 miliona $. Ima nekretnine i svasta, ali tesko je verovati da ima toliko da mu pare sede u banci.

 

Kombinacija svega navedenog me navodi na razmisljanje da nije nemoguce da nekome (Rusima? Kinezima?) proda obavestajne podatke.

Kakvim kanalima, ne znam - nisam ni politicar ni obavestajac. Samo amaterski, mislim da nije nemoguce. I meni amateruje samo iz vesti na TV jasno da je covek egomanijak i nacionalna bezbednost ili drustveni prosperitet su mu zadnja rupa na svirali.

 

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ne poznajem lično nikoga ko glasa za Trampa, jer sa onima koji bi to i mogli na osnovu glasačkog prava koje poseduju ne razgovaram o politici, ali budući da sam nesklon bilo kakvoj generalizaciji te da ne mogu da prihvatim ideju da je 70 miliona Amerikanaca, ili barem 35 miliona, čist rasističko-fašistički nakot, odgovore na pitanje zašto vole Trampa tražim na mestima gde je suptilnija misao odstranila isključivost tog tipa. 

 

I tako se može naići na razna mišljenja, a moja malenkost nedavno je pročitala upravo stav o toj temi koji stiže od jednog od najartikulisanijih Trampovih javnih protivnika, čija besprekorna artikulacija potire čak i činjenicu da je, poput svakodnevnih bukača koji se ne razlikuju od gomile, nekada i sam umeo da Trampa nazove lažovom, bitangom, manijakom i ksenofobom. 

 

Reč je o Sajmonu Dženkinsu, koji objašnjava Britancima zašto će  Tramp sigurno biti republikanski kandidat na ovogodišnjim izborima za predsednika SAD i zašto je takođe trenutno favorit za pobedu. 

 

Dženkins započinje svoju poruku rečima da je za većinu Britanaca ova perspektiva užasna, jer im izgleda da je narod koji su, kako kaže, oni porodili i koji im je kroz vekove bio prijatelj i zaštitnik, sada - poludeo. Britanci koji poznaju SAD zapravo su zapanjeni da bi dovoljan broj glasača mogao reizabrati Trampa da vlada nad njima.

 

Ko su ti Amerikanci? Kako mogu biti tako slepi za njegove greške, sa sve zakonom koji ga proganja i medijskim opaskama koje ga godinama unazad ismevaju?

 

Odgovor je, smatra Dženkins, da Amerikanci koji podržavaju Trampa nisu oni koje većina Britanaca poznaje. Oni su stariji i ruralni: oni su često, ali nikako isključivo, radnička klasa i/ili nediplomci. Ali, iznad svega, oni vole Trampa jer su i oni neprijateljski raspoloženi prema Amerikancima koje on navodno ne voli.

 

Ovi omraženi Amerikanci koji se pominju na trampovskim mitinzima uglavnom žive u velikim gradovima na istočnoj i zapadnoj obali. Oni favorizuju politiku identiteta, socijalni liberalizam i slobodnu trgovinu. Predvodi ih fakultetski obrazovan, liberalni establišment. Naravno, to su generalizacije – ali to je ono čime Tramp trguje kada se obraća drugačijoj strani Amerike.

 

On tvrdi da je tokom protekle dve decenije upravo taj establišment pokvario identitet nacije i narušio njenu suštinu. I koristeći retoriku mafijaškog bosa, izjavljuje da će razbiti ove neprijatelje Amerike. On će zaustaviti ilegalne imigrante da pređu granicu, uz oružje ako bude potrebno. On će dozvoliti organima reda da pucaju u dilere droge na granicama, zaštititi američke porodice od rodne politike, ostaviti Evropljane njihovim sitnim ratovima i okončati Bajdenove lude strane intervencije.

 

Tramp je, kaže Dženkins, onaj hvalisavac iz bara čije je jedino iskustvo koje je doneo u Belu kuču bilo iskustvo njujorške džungle kapitala i sveta medija. A veliki deo onoga što trpi od svojih kritičara razočaravajuće se oslanja samo na - sirovi snobizam.

 

One kritike koje se ne ne odnose samo na Amerikance koji glasaju za Trampa zato što su rasisti i fašisti, sastoje se, dakle, mahom od napada na njegove vulgarne manire, vulgarni lajfstajl i vulgarno poslovanje, a sve to svakako uopšte ne dotiče njegove glasače niti oni uopšte razmišljaju u tom smeru.

 

Pogledajte to njihovim očima: SAD se nisu srušile u diktaturu pod Trampom dok je bio predsedik. Neprijatelji nisu hapšeni, niti su neprijateljski mediji ugašeni. 

 

Međutim, veli Dženkins, otkako je napustio funkciju, njegovi sopstveni neprijatelji nisu prestajali da pokušavaju da ga osude i zatvore, čak i dok suđenja samo pomažu njegovom cilju?!!?


I zato je pokušaj Kolorada da ga spreči da se kandiduje za funkciju bio, nakon odluke Vrhovnog suda, u očima Dženkinsa podjednako pravno pogrešan koliko i kontraproduktivan.

 

Američka ekonomija je dobro poslovala pod Trampom. Dženkins poručuje Britancima - bolje od britanske. Napravio je istinski, ali uzaludni pokušaj da pronađe mir u Koreji. Vladimir Putin, sa kojim su njegovi odnosi i dalje nejasni, nije izvršio invaziju na Ukrajinu dok je Tramp bio u Beloj kući. 

 

I njegovi glasači, ma koliko bili manje školovani, to jednostavno znaju i niko ne može da ih prevari...

 

Njegov nedavni zahtev da NATO i Evropa preispitaju svoju strategiju i svoje snage teško da je bio nerazuman, iako je bio loše izražen. Takođe, njegova fiksacija za imigraciju teško da je ograničena na američki kontinent.

 

Zato bi, zaključuje Dženkins, Trampovim neprijateljima bilo dobro da potraže uzroke sopstvene nepopularnosti. 

 

Demokratija zapravo nema krucijalnih kvarova sve dok se zasniva na pricipu: jedan čovek - jedan glas. I njeni vernici ne mogu da kukaju kada im aritmetika ne ide na ruku. 

 

Tramp tvrdi da američkom vladajućom klasom i njenim medijima – osim delova koje on kontroliše – upravljaju nove ideologije zasnovane na polu i rasi. Tvrdi da žele da zabrane konzervativizam na univerzitetima, da oduzmu sredstva policiji u borbi sa narastajućim kriminalom i preplave zemlju latinoameričkom radnom snagom i kineskom robom... 

 

U ovim optužbama ima taman toliko istine koliko je potrebno da ga njegove pristalice bodre do sudnjega dana.

 

Dženkins je na kraju ispričao Britancima detalj iz posete istaknutog američkog senatora, koji je nedavno na privatnom skupu u Londonu uverio prisutne da Amerikanci nikada neće vratiti Trampa u Belu kuću. Bilo je to za sve u prostoriji nezamislivo, a generalna ideja bila je da oni koji se u Americi izjašnjavaju za Trampa "samo pokušavaju da nas uplaše".

 

Ali sa sadašnjim stanjem stvari u svetu, nestalni Tramp nikada ne bi, prema Dženkinsovim rečima, trebalo da bude ni u poziciji da vodi ono što je još uvek, iako na slabim nogama - slobodan svet. 

 

Ali oni koji mu se protive trebalo bi da prouče šta ga čini tako popularnim u očima većine Amerikanaca. Dok istovremeno Trampove političke protivnike čini - manje popularnim.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Eddard said:

 

Ovo je takav selection bias da ne vredi komentarisati. 

 

Prosečan life expectancy je u USA za 8 godina kraći nego u Švedskoj. Tačka. 

Pa ne, selekcioni efekat je baš izražen u tvojoj statistici, jer sam način na koji si izabrao uzorak ("Švedska", "Amerika") apsrahuje DRUGE faktore koji fundamentalno utiču na posmatranu varijablu ("dužinu života"). Npr. koeficijent inteligencije, disciplinovanost, sposobnost dugoročnog razmišljanja/odlaganja zadovoljstva, životne navike ((ne)vežbanje, (ne)pušenje, uredno spavanje, hendlovanje stesa itd - uopšte sposobnosti parsiranje podataka o tome šta su zdrave navike i njihovo sprovođenje), itd isl...

 

Zato je MNOGO bolje porediti Šveđane u Švedskoj sa Šveđanima u Americi, i naći da Šveđani u SAD ne samo da su dugovečniji, već i zdraviji i prosperitetniji u svakom smislu. (iako i tu postoji selekcioni efekat budući da emigranti nisu bili baš randomizovani predstavnici Šveđana, već uglavnom najsiromašniji ljudi, pa se može predpostaviti da su po faktorima nabrojanim iznad bili ispod proseka)

 

3 hours ago, Eddard said:

Maternal mortality rate je na nivou Libana, Gaze i Malezije. 

Možda niste dobili memo, kolega, ali podaci vam nisu dobri:

 

The U.S. Maternal Mortality Crisis Is a Statistical Illusion

 

>>

However, these figures are completely wrong, and they have been known to be wrong for many years now. The U.S. National Center for Health Statistics, the branch of the Centers for Disease Control (CDC) charged with collating health and vital statistics, has published three separate reports elaborating in excruciating detail on one crucial fact about U.S. maternal mortality: It is measured in a vastly more expansive way than anywhere else in the world.

 

As a result, U.S. maternal mortality is overestimated by two to three times. Properly measured, the real U.S. maternal mortality rate in 2019 was 9.9 maternal deaths per 100,000 births, which would put it at 36th place—still not impressive by comparison, but somewhat better than Canada and a bit worse than Finland or the United Kingdom. And as we’ll see, even that rate may have more to do with U.S. mortality as a whole than with specific pregnancy-related issues.

 

...

 

U.S. maternal mortality is actually rather low compared to what we would expect based on the general prevailing mortality conditions for American women. It’s true that the country’s maternal mortality is on the high side for rich countries, but this is because its mortality in general is on the high side for rich countries. When it comes to taking care of pregnant women relative to the general health environment, the United States is actually doing very well. It’s farther below the trend line than most countries are.

...

>>

 

--------------------------------------------------

4 hours ago, ters said:

 

Kod "Kastrovog sina" je ocekivana duzina zivota  tri godine nego u USA, kao i trajanje tzv. "zdravih godina", ali ako zdravlje i duzina zivot nisu u znacajnoj mjeri odredjeni samom medicinom, vec drugim parametrima koji se ticu kvaliteta zivota, bogatstva, zivotne sredine, kulture, koji je to faktor zbog kojeg stanovnici USA, kao 25% bogatiji, umiru tri godine ranije. 

Stvari koje sam naveo iznad u odgovoru @Eddardu (zato repliciram obrnutim redosledom), plus stvari kao što je broj ubistava, predoziranja i ostalih preranih smrti.

 

Npr, u Kanadi ne postoji toliko brojna grupa ljudi, kao što su crnci u SAD, koju su levičari svojim nakazim politikama getoizirali i pretvorili u farmu za mužu glasova. Recimo, maoističkim dogmama o tome kako su građanske, liberalne, kapitalističke vrednosti (vredan rad/učenje, poštenje, tačno dolaženje na posao, odgovornost prema sebi i drugima, meritokratija, prokažene konzervativne porodične vrednosti i slično) nekakve zavera belaca kojima ne treba stremiti, već treba kmečati o svetskoj nepradi a baviti se kriminalom i gengsta repom, imati što ranije seks itd. Kao srednjoškolac sam imao veliku priviligiju da na jednom letnjem raspusti boravim u crnačkoj porodici u Baltimoru, gde je otac fizičkim radom isškolovao 4 kćerke da budu lekari - ali on nikada neće biti uzor koji Demokrate postavljaju za crnce, on je "izdajnik svoje rase", jer uvek brane i zastupaju crnce koji su kriminalci, ulični crnokošuljaši/crvenogardejci, to oni nude kao rol-model.

 

Demokraturska "briga" je rasturila crnačku porodicu u meri u kojoj to nije učinilo ni robovlasništvo - 70% crnačke dece raste u vanbračnoj zajednici, najčešće bez oca (što je dobar prediktor životnog neuspeha), što socijalna pomoć subvencioniše. Onda su sve te familije strpali zajedno u projekte ("prodžekte") "javnog stanovanja", gde je odrastanje jedna ekskurzija (koja je dobra kada traje 15 dana, ali ne 15 godina) - gde nema discipline, nema očeva, nema standardne stare bakice koja živi na prvom spratu, stalno gleda kroz prozor i zove policiju čim nešto sumnjivo vidi, itd, isl. Zatim su izglasali visoke minimalne nadnice koje mladim ljudima onemogućavaju da nađu legalan prvi posao, stupe na tržište rada, nauče veštine, povećaju produktivnost, ostvare dobre kontakte za dalji napredak itd - mlada crnci imaju DUPLO veću nezaposlenost od mladih belaca - već su im ostavili kriminal kao jedinu opciju, itd, isl...

 

 

btw, ja sam inače prilično, berzanskom terminologijom rečeno, buliš što se tiče Kanade, mislim da je to zemlja koja ima najbolje prospekte za budućnost nakon SAD (neuporedivo bolje nego Evropa), samo ne bi bilo loše prvo da se Kastro šutne na Kubu kod amidže...

Edited by bohumilo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Imao sam sličan slučaj, budući da sam u Jordanu pre tridesetak godina, pred prvu godinu studija, bio gost američke porodice čiji je otac, afroamerikanac, bio inžinjer na gradilištima po Bliskom istoku.

 

Oni su se gnušali na samu pomisao da se afroamerikanci u velikim gradovima gledaju kroz prizmu droge, siromaštva i kriminala. Niti su se družili sa takvim afroamerkancima. Nisu, doduše, svojatali ni belce, ali su imali fokus na porodice slične njima - dakle na obrazovane i uljudne afroamerikance.

 

I uvek kad se setim njih, a prvo mi pada na pamet scena kada svi zajedno pravimo sarmice od zelja na jordanski način, ne znam da li da se smejem ili da plačem kada vidim na koji način i kako sadašnji establišment predstavlja afromerikance i šta je od njih napravio.   

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

Nijedna, zasto bi uopste nudila socijalizam ako je failed sistem I vecina je nece? Nudi je far left frakcija koja je bucna ali u manjini.

 

 

Pa ne znam, pogledaj sta pisu ove, covek bi pomislio da je US suvi komunizam. Svaki drugi post je o uvodjenju komnizma, marksizma, socijalizma... 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Eddard said:

 

Ovo je takav selection bias da ne vredi komentarisati. 

 

Prosečan life expectancy je u USA za 8 godina kraći nego u Švedskoj. Tačka. 

 

Maternal mortality rate je na nivou Libana, Gaze i Malezije. 

 

Ne, USA nema najbolje zdravstvo na svetu. USA ima najbolju medicinu i medicinsku nauku na svetu, od 20 najboljih bolnica na svetu, više od pola je iz USA. Ali zdravstveni sistem nema. U prevodu - ako odeš u Cleveland Clinic da se lečiš, dobićeš najbolje lečenje na svetu. Verovatnoća da stigneš do Cleveland Clinic kao prosečan građanin USA je bliska nuli. 

 

 

U prevodu - idealizovani komunizam. 

 

Nego, gde ima to, a da radi? I zašto nema i ne radi? 

Dobro, a zasto nam svi ti noviteti dolaze iz Amerike , a ne recimo iz Svedske ili Francuske? Sva ta istrazivanja, koja i dovode do novih tehnologija, moraju se finansirati iz necega. I zato je Amerika to sto jeste - "dinamo" citavog covecanstva! Sve novo sto se otkrije, otkrije se prvo tamo, pa zatim odatle se siri po svetu. Tu moc nema nijedna druga drzava na svetu, cak istorijski nije je imala nijedna prethodna civilizacija. U tom smislu Amerika je najuspesnija imperija u istoriji covecanstva. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Pa ne znam, pogledaj sta pisu ove, covek bi pomislio da je US suvi komunizam. Svaki drugi post je o uvodjenju komnizma, marksizma, socijalizma... 

 

Kao sto rekoh, bucna grupa koja bi da opravlja Ameriku, koja se izmedju ostalog infiltrirala u akademiju I druge institucije, pod plastom humanizma. I da to treba prozivati da se ne zapati. Kao sto je nekad trebalo prozivati KKK, a sad su fringe ideologija. Nazalost ova far left ideologija je dobila mnogo vise prostora, rasirila se.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Darth Bane said:

Dobro, a zasto nam svi ti noviteti dolaze iz Amerike , a ne recimo iz Svedske ili Francuske? Sva ta istrazivanja, koja i dovode do novih tehnologija, moraju se finansirati iz necega. I zato je Amerika to sto jeste - "dinamo" citavog covecanstva! Sve novo sto se otkrije, otkrije se prvo tamo, pa zatim odatle se siri po svetu. Tu moc nema nijedna druga drzava na svetu, cak istorijski nije je imala nijedna prethodna civilizacija. U tom smislu Amerika je najuspesnija imperija u istoriji covecanstva. 

 

Najvise tehnologijskih inovacija dolazi iz Juzne Koreje, a medicinske... 

 

Spoiler

Introduction

The United States ranks 4th in the World Index of Healthcare Innovation, with an overall score of 54.96, behind only Switzerland, Germany, and the Netherlands. Americans are usually the first to gain access to major new medical advances, advances often discovered at American universities and developed by American companies. As a result, the U.S. ranked first for both Choice (57.65) and Science & Technology (75.14).

On the other hand, the U.S. ranked second-to-last in Fiscal Sustainability (#30, 27.33), because it is the country with the highest amount of government health care spending per capita, spending that is growing at an unsustainable rate. In 2020, trillions of dollars in COVID-19 related spending have made this problem even worse.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Angelia said:

Kao sto rekoh, bucna grupa koja bi da opravlja Ameriku, koja se izmedju ostalog infiltrirala u akademiju I druge institucije, pod plastom humanizma. I da to treba prozivati da se ne zapati. Kao sto je nekad trebalo prozivati KKK, a sad su fringe ideologija. Nazalost ova far left ideologija je dobila mnogo vise prostora, rasirila se.

 

Najbucnija grupa koja 'opravlja' Ameriku je trampisticka grupa... koja ima neverovatnu potrebu da zaviruje ispod sukanja i u tudje spavace sobe i uzasno se raduje odmazdi za svoj 'moralni' zivot. 

 

 

Ocekujes da oni sa druge strane stoje i primaju udarce mirno? 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Najvise tehnologijskih inovacija dolazi iz Juzne Koreje, a medicinske... 

 

  Hide contents

Introduction

The United States ranks 4th in the World Index of Healthcare Innovation, with an overall score of 54.96, behind only Switzerland, Germany, and the Netherlands. Americans are usually the first to gain access to major new medical advances, advances often discovered at American universities and developed by American companies. As a result, the U.S. ranked first for both Choice (57.65) and Science & Technology (75.14).

On the other hand, the U.S. ranked second-to-last in Fiscal Sustainability (#30, 27.33), because it is the country with the highest amount of government health care spending per capita, spending that is growing at an unsustainable rate. In 2020, trillions of dollars in COVID-19 related spending have made this problem even worse.

 

A sta su oni epohalno izumeli, nesto sto ce promeniti ljudski zivot, kao TV, internet, vestacka inteligencija ... itd. Svi drugi samo poboljsavaju nesto sto je vec izmisljeno. Ne pronalaze nista sustinski novo. Samo iz Amerike dolaze revolucionarno novi proizvodi i tehnologije. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

A sta su oni epohalno izumeli, nesto sto ce promeniti ljudski zivot, kao TV, internet, vestacka inteligencija ... itd. Svi drugi samo poboljsavaju nesto sto je vec izmisljeno. Ne pronalaze nista sustinski novo. Samo iz Amerike dolaze revolucionarno novi proizvodi i tehnologije. 

 

Ne znam Bane, moraces da pitas one koji prave evidencije sta odakle dolazi, jer nije pitanje sta ti vidis, nego sta dolazi u upotrebu na trziste. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...