Jump to content

BiH - opterecenja proslosti i vizije buducnosti


Doorn

Recommended Posts

On 1/7/2022 at 6:50 PM, Amigo said:

Ovih dana je u Sarajevu bila prava medijska hajka na profesoricu Sanju Vlaisavljevic, koja zivi u radi u Sarajevu i koja je kritikovala neke pojave u Sarajevu, paje izjavila da je protjerana svinjetina i Deda Mraz, kao i da grad nije bio ukrasen pred Bozic, kao cestitanje kalendara, umjesto Bozica i jos ponesto.

Pokrenuta je prava lavina izjava, da ona laze, da se svinjetina moze kupiti u tri prodavnice, da ima i Deda Mraza itd. Tu su po drustvenim mrezama i najnize moguce uvrede sto se mogu napisati. Prava histerija.

Nije poenta u tome da li je to tacno 100% sto ona kaze, nego da se ne moze imati vlastito misljenje o gradu u kojem zivi. Pade mi napamet koliko ljudi npr kritikuje New York ili Berlin, Toronto, pa nikome na pada na pamet da ih direktno vrijedja, pa i prijeti.

Ako je neko manjina u nekom gradu, ne moze vecina da daje izjave u ime te manjine, pa da se izjavljuje, (manjina) zivi dobro, nista im ne fali, sto se zale. Umjesto toga bi se trebalo pitati te ljude, da li ima jos nesto sto vam smeta, pa da ispravimo.

Politicari se deklarativno kao zalazu za gradjansku drzavu, ali to nije ni blizu u svijesti ljudi, a bez toga se ne moze deklarativno stvoriti gradjanski drustvo, prvo u glavama ljudi, poslije ce biti lako.

 

 

Na žalost sve su češće pojave radikalnog islamizma i nekih iskrivljenih tumačenja Kurana. Jesu političari govna, ali je i narod glup i zatucan pa se lako primi svaka glupa nacionalno orjentisana priča. Što sam duže u Bosni to sam skloniji tumačenju da je ovo Evropski Avganistan. Možda bi se i narod okrenuo tekućim životnim problemima kad bi se ta nacionalna omča skinula sa vrata. Poslujem sa pripadnicima svih naroda i jako su ljubazni ljudi u komunikaciji nikad nisam imao problem, čestitanje praznika, ma sve super dok se ne dođe do gomile. Onda jedni drugima jebu mater, zaborave se sve dobre osobine kod drugih i tako u krug.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Liska Manjina said:

Na žalost sve su češće pojave radikalnog islamizma i nekih iskrivljenih tumačenja Kurana. Jesu političari govna, ali je i narod glup i zatucan pa se lako primi svaka glupa nacionalno orjentisana priča. Što sam duže u Bosni to sam skloniji tumačenju da je ovo Evropski Avganistan. Možda bi se i narod okrenuo tekućim životnim problemima kad bi se ta nacionalna omča skinula sa vrata. Poslujem sa pripadnicima svih naroda i jako su ljubazni ljudi u komunikaciji nikad nisam imao problem, čestitanje praznika, ma sve super dok se ne dođe do gomile. Onda jedni drugima jebu mater, zaborave se sve dobre osobine kod drugih i tako u krug.

Na zalost, mnogi su svoj nakaradni komunizam zamenili verom zato sto je to bilo popularno, a svestenstvo je rado prihvatilo te novoverce zato sto donose neoporezovani prihod. Isus i Muhamed bi otisli u kafanu uz reci Batali ovo da su znali kako ce im se ucenje zloupotrebiti.

:default_coffee:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

Na zalost, mnogi su svoj nakaradni komunizam zamenili verom zato sto je to bilo popularno, a svestenstvo je rado prihvatilo te novoverce zato sto donose neoporezovani prihod. Isus i Muhamed bi otisli u kafanu uz reci Batali ovo da su znali kako ce im se ucenje zloupotrebiti.

:default_coffee:

 

Te sto ti pominjes kao mrze komunizam, ali se sluze komunistickim metodama jednoumlja.

 

Javno, neometano i najnize moguce vrijedjanje Sanje Vlaisavljevic sirom svih medija i drustvenih mreza je preslo sve granice, da prosto ne mogu da vjerujem da su se u takve u stvari cak ukljucili lokalni politicari, glumci itd.

Paradoks je da ta zena i njena porodica cine jos uvijek neku multietnicnost, a ne oni koji je nemilosrdno pljuju i time dokazuju svoju multietnicnost. 

Po meni da to nije tacno, ne bi niko ni reagovao, jer sta sada da neko kaze npr Svedska je zaostala zemlja i da se na to naljute Svedjani da pocnu da pljuju tog ko je to rekao.

Ili da neko kaze Beograd je supak od grada, da li bi se toliko uvredio povodom toga? Sta je problem reci ako ti nesto smeta u gradu u kome zivis.

Eventualni odgovor moze biti, mi necemo nista da menjamo, mozes da ides ili da ostanes, kako hoces.

Malo naprednije bi bilo, daj da vidimo moze li se sta promeniti, da se manjine osecaju bolje, jer vecina bi trebala da cuva manjinu, a ne da je napada.

 

Kako kaze Dzoni Stulic u pjesmi Uzas je moja furka, za svoj tadasnji grad, i nikome nije palo na pamet da bilo sta kaze protiv toga. Jos jedan paradoks koji stalno pominjem da su se u komunizmu ljudi ponasali daleko civilizovanije, sirom ex-Yu, nego sada u "demokratiji".

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, berti said:

B92: Zelene beretke: "Jači smo 100 puta. Ne daj Bože" VIDEO http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2022&mm=01&dd=13&nav_category=167&nav_id=2087364

 

Ne pada mi na pamet da ove budale opravdavam ali ovo je reakcija na sva desavanja po RSu ( skandiranja Mladicu, pucanja oko dzamija i slicno) za Bozic i 9. Januar plus onu paradu cetnistva za Dan Republike Srpske (koji je btw neustavan) gdje se pjevalo o krstu i slavi Obilica i Nemanjica te da Srba ima kao pista i da nema vise komunista. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Ne pada mi na pamet da ove budale opravdavam ali ovo je reakcija na sva desavanja po RSu ( skandiranja Mladicu, pucanja oko dzamija i slicno) za Bozic i 9. Januar plus onu paradu cetnistva za Dan Republike Srpske (koji je btw neustavan) gdje se pjevalo o krstu i slavi Obilica i Nemanjica te da Srba ima kao pista i da nema vise komunista. 

Bilo kako bilo, sve ovo ne mirise na dobro.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Kronostime said:

fCZhv2k.gifof

Ovo prof.dr.?:classic_blink:

Da.

"Trenutno je redovan profesor na Islamskom pedagoškom fakultetu u Zenici i predsjedavajući Nastavno-naučnog vijeća ove visokoškolske obrazovne institucije. Na Islamskom pedagoškom fakultetu u Bihaću je kao gostujući profesor predavao petnaest godina. Također kao gostujući profesor predavao je i na Fakultetu za islamske studije u Novom Pazaru petnaest godina, a na Internacionalnom univerzitetu u Novom Pazaru bio je gostujući profesor punih dvanaest godina. Na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu jedan je od gostujućih predavača na postdiplomskom i doktorskom studiju.

Od 1990. u BiH, Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori, Austriji, Švicarskoj, Njemačkoj, Švedskoj, Danskoj, Velikoj Britaniji, SAD-u, Kolumbiji, Panami, Turskoj i drugim zemljama, održao je preko 4.000 predavanja, tribina, hutbi i vazova, te preko 800 emisija na radio i TV gostovanjima. Na radiju Naba, u serijalu "Islam i mi" kojeg je vodio i uređivao osam godina, održao je preko 420 emisija"

https://bs.wikipedia.org/wiki/Šefik_Kurdić

Link to comment
Share on other sites

Dodik: Najbolje da se Bošnjaci, Srbi i Hrvate razdvoje na civiliziran način

VIJESTI Autor:Hina23. jan. 202213:52 > 13:572 komentara

Podijeli:

Izvor: Milorad Dodik (N1)

Milorad Dodik, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, izjavio je u intervjuu za španjolske novine El Mundo da je "BiH propali projekt" i da je najbolje rješenje za tu državu da se Bošnjaci, Srbi i Hrvate "razdvoje na civiliziran način".

“BiH neće moći opstati zbog istog razloga zbog kojeg nije opstala Jugoslavija. U BiH postoje tri naroda. Dva od njih, Hrvati i Srbi, jako su nezadovoljni. Bošnjaci žele stvoriti unitarnu državu u kojoj bi oni bili dominantan narod”, izjavio je Dodik.

“Naša politika nije usmjerena na secesiju. Govorimo o drugačijoj mogućnosti, temeljenoj na procjeni da BiH neće biti uspješna kao država. Bude li tako najbolje je razdvojiti se na civiliziran način”, dodao je.

Naglasio je kako Srbi neće “početi rat kako bi se odcijepili”, ali je ponovio je da je najbolje razdvojiti se “ako se ne može živjeti zajedno”.

Istaknuo je da Srbi “brane politički proces” prema postizanju tog cilja i da su priče o mogućem ratu “besmislene”.

Rekao je i kako BiH postoji kao država jedino zbog pritiska međunarodne zajednice.

“To je eksperiment stranaca”, naglasio je Dodik.

“Prvo što predlažem jest da stranci prestanu upravljati ovom zemljom jer je ona jedina kolonija koja trenutačno postoji u Europi. Neka nas puste pronaći konsenzus, ako je moguće”, izjavio je.

Dodik smatra kako visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt nema pravo uvoditi zakon u državi.

“Na izborima prije tri godine sam osvojio najviše glasova, puno više nego dvojica mojih kolega iz Predsjedništva zajedno. I sada dođe taj Nijemac i kaže kako se budućnost BiH neće konstituirati s Dodikom. Što on misli, tko je on?”, rekao je.

“BiH je jedan propali projekt. BiH se nalazi pred teškom krizom. Nije ta kriza nastala sada, ona je oduvijek tu. BiH je sinonim za krizu”, zaključio je.

https://ba.n1info.com/vijesti/dodik-najbolje-da-se-bosnjaci-srbi-i-hrvate-razdvoje-na-civiliziran-nacin/

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Daniel Den said:

Dodik: Najbolje da se Bošnjaci, Srbi i Hrvate razdvoje na civiliziran način

VIJESTI Autor:Hina23. jan. 202213:52 > 13:572 komentara

Podijeli:

Izvor: Milorad Dodik (N1)

Milorad Dodik, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, izjavio je u intervjuu za španjolske novine El Mundo da je "BiH propali projekt" i da je najbolje rješenje za tu državu da se Bošnjaci, Srbi i Hrvate "razdvoje na civiliziran način".

“BiH neće moći opstati zbog istog razloga zbog kojeg nije opstala Jugoslavija. U BiH postoje tri naroda. Dva od njih, Hrvati i Srbi, jako su nezadovoljni. Bošnjaci žele stvoriti unitarnu državu u kojoj bi oni bili dominantan narod”, izjavio je Dodik.

“Naša politika nije usmjerena na secesiju. Govorimo o drugačijoj mogućnosti, temeljenoj na procjeni da BiH neće biti uspješna kao država. Bude li tako najbolje je razdvojiti se na civiliziran način”, dodao je.

Naglasio je kako Srbi neće “početi rat kako bi se odcijepili”, ali je ponovio je da je najbolje razdvojiti se “ako se ne može živjeti zajedno”.

Istaknuo je da Srbi “brane politički proces” prema postizanju tog cilja i da su priče o mogućem ratu “besmislene”.

Rekao je i kako BiH postoji kao država jedino zbog pritiska međunarodne zajednice.

“To je eksperiment stranaca”, naglasio je Dodik.

“Prvo što predlažem jest da stranci prestanu upravljati ovom zemljom jer je ona jedina kolonija koja trenutačno postoji u Europi. Neka nas puste pronaći konsenzus, ako je moguće”, izjavio je.

Dodik smatra kako visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt nema pravo uvoditi zakon u državi.

“Na izborima prije tri godine sam osvojio najviše glasova, puno više nego dvojica mojih kolega iz Predsjedništva zajedno. I sada dođe taj Nijemac i kaže kako se budućnost BiH neće konstituirati s Dodikom. Što on misli, tko je on?”, rekao je.

“BiH je jedan propali projekt. BiH se nalazi pred teškom krizom. Nije ta kriza nastala sada, ona je oduvijek tu. BiH je sinonim za krizu”, zaključio je.

https://ba.n1info.com/vijesti/dodik-najbolje-da-se-bosnjaci-srbi-i-hrvate-razdvoje-na-civiliziran-nacin/

Šta je bre ovo, pohvala Dodiku the državotvornom???

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Accuphase said:

Šta je bre ovo, pohvala Dodiku the državotvornom???

Ako je Hina dobro prenijela Dodikovi odgovori  su uglavnom dosta dobro formusliani u dijelu u kojem govori o BiH kao društvenom eksperimentu ili projektu koji sprovode zapadne sile.Nije to nešto što je karakteristično za Dodika.Obično nastupa sa inflacijom riječi.

Edited by Daniel Den
Link to comment
Share on other sites

Konsenzus oko mirnog razdruženja Bosne je šarena laža, mit u razini pobede građanske opcije na izborima u Bosni. Ne mogu stranci da počiste svo sranje koje je Bosna u stanju da proizvede! Bosna je previše etnički prošarana da bi se povukle etničke granice, ali izgleda da je neminovno da do toga dođe. Sumnjam da će se to desiti u skorijoj budućnosti, ali ako u glavama ne dođe do ozbiljnog zaokreta, taj scenario nas očekuje. Možda da se zabrani građanima BiH kandidovanje na izborima, nisam pametan 😄

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Liska Manjina said:

Konsenzus oko mirnog razdruženja Bosne je šarena laža, mit u razini pobede građanske opcije na izborima u Bosni. Ne mogu stranci da počiste svo sranje koje je Bosna u stanju da proizvede! Bosna je previše etnički prošarana da bi se povukle etničke granice, ali izgleda da je neminovno da do toga dođe. Sumnjam da će se to desiti u skorijoj budućnosti, ali ako u glavama ne dođe do ozbiljnog zaokreta, taj scenario nas očekuje. Možda da se zabrani građanima BiH kandidovanje na izborima, nisam pametan 😄

Do čega će bre neminovno da dođe u budućnosti, jel do prisajedinjenja tzv. Republike Srpske Republici Srbiji???

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Accuphase said:

Do čega će bre neminovno da dođe u budućnosti, jel do prisajedinjenja tzv. Republike Srpske Republici Srbiji???

Rekao sam da će biti rata, ako se nešto ne promeni i da će opet da dođe do iseljavanja/preseljavanja stanovništa zato što ne postoji mogućnost da se povuku čisto etničke granice! Ako si finkcionalno nepismen, možda ne bi trebalo da odgavaraš na svaki upis.

Link to comment
Share on other sites

Kako stvari stoje, kao i Crna Gora, ni BiH nece uci u EU za jos dugo, dugo vremena, ako ikada. Jos gore od Crne Gore, koja mozda nekada i postane clanica EU.

Prvo, to jos uvijek nije nezavisna i suverena drzava, nego neki vid protektorata, vjerovatno tako nesto nije nikada ni postojalo u Evropi. Strani namjesnik skida ljude koji su izabrani na slobodnim izborima. Strani namjesnik ponistava zakone, donosi nove zakone, bez ikakve potvrde od strane parlamenta. To ce jednog dana sve doci na naplatu.

BiH nema svoju valutu, niti ima kontrolu nad svojim novcem. Centralna banka radi samo kao mjenjacnica i koliko das Evra, toliko ces dobiti KM.

Drugo, imamo tri bloka, koji ne pokazuju nikakve zajednicke interese. Trenutno se prica kako bi se ratovalo, umjesto da se prica kako bi se gradilo. Kako onda ici naprijed?

Trece, mozda trenutno i najvaznije, korupcija je epskih razmjera. MZ koja zeli da vlada to tolerise vec 30 godina. Ogromne donacije su pokradene, ne u milionima, nego u milijardama. Tu niko nikada nije odgovarao. Predpostavljam da su tu i stranci omastili brkove.

 

Ja volim tu zemlju svom svojom dusom, jer to sam ja, svi moji preci su sa tog prostora, tu sam se rodio, odrastao, skolovao, radio, zasnovao svoju porodicu, znam taj mirisi, taj vazduh, ali mrzim tu drzavu od dana kada je nastala na trulim temeljima.

 

 

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

Kako stvari stoje, kao i Crna Gora, ni BiH nece uci u EU za jos dugo, dugo vremena, ako ikada. Jos gore od Crne Gore, koja mozda nekada i postane clanica EU.

Prvo, to jos uvijek nije nezavisna i suverena drzava, nego neki vid protektorata, vjerovatno tako nesto nije nikada ni postojalo u Evropi. Strani namjesnik skida ljude koji su izabrani na slobodnim izborima. Strani namjesnik ponistava zakone, donosi nove zakone, bez ikakve potvrde od strane parlamenta. To ce jednog dana sve doci na naplatu.

BiH nema svoju valutu, niti ima kontrolu nad svojim novcem. Centralna banka radi samo kao mjenjacnica i koliko das Evra, toliko ces dobiti KM.

Drugo, imamo tri bloka, koji ne pokazuju nikakve zajednicke interese. Trenutno se prica kako bi se ratovalo, umjesto da se prica kako bi se gradilo. Kako onda ici naprijed?

Trece, mozda trenutno i najvaznije, korupcija je epskih razmjera. MZ koja zeli da vlada to tolerise vec 30 godina. Ogromne donacije su pokradene, ne u milionima, nego u milijardama. Tu niko nikada nije odgovarao. Predpostavljam da su tu i stranci omastili brkove.

 

Ja volim tu zemlju svom svojom dusom, jer to sam ja, svi moji preci su sa tog prostora, tu sam se rodio, odrastao, skolovao, radio, zasnovao svoju porodicu, znam taj mirisi, taj vazduh, ali mrzim tu drzavu od dana kada je nastala na trulim temeljima.

 

 

Slažem se da je Bosna i Hercegovina  divna zemlja ali mi nije jasno od kog je to dana nastala na trulim temeljima odnosno kakvi bi to bili pravi netruli temelji?

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Accuphase said:

Slažem se da je Bosna i Hercegovina  divna zemlja ali mi nije jasno od kog je to dana nastala na trulim temeljima odnosno kakvi bi to bili pravi netruli temelji?

 

Drzava, a ne zemlja, razumes li ti tu razliku?

Zasto ta drzava ne valja od samog pocetka, jer je nastala pobjedom nacionalnih, retrogradnih, seljackih, primitivnih stranaka koju su vodila tri politicka amatera, bez ikakvog iskustva u bavljenu politikom, a kamoli da su imali znanja i iskustva da vode drzavu.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Amigo said:

 

Drzava, a ne zemlja, razumes li ti tu razliku?

Zasto ta drzava ne valja od samog pocetka, jer je nastala pobjedom nacionalnih, retrogradnih, seljackih, primitivnih stranaka koju su vodila tri politicka amatera, bez ikakvog iskustva u bavljenu politikom, a kamoli da su imali znanja i iskustva da vode drzavu.

 

Upravo zato se treba rijesiti nacionalnih, retrogradnih, seljackih, primitivnih stranaka i svih drzavnih mehanizama koji im omogucavaju postojanje.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...