Jump to content

Zablude o zivotu u inostranstvu


vilhelmina

Recommended Posts

... recimo ides sa kolegama na partiju golfa ako te pozovu! To bi znacilo gotovo full integraciju! Cak iako nikad nisi igrao golf. Ili kod Mela u Norveskoj - na skijanje. A mozes i da ne odes, ali onda nisi bas potpuno (u socijalnom smislu)  integrisan.

Recimo, neko te pozove na barbecue: ne ocekuje se da odneses neki poklon kao kod nas! Odneses im bocu vina a njima je to cudno! Nije njihov obicaj. 

Nadalje- neces otici kod nekog u goste nenajavljen! 

Neces da ljubis decu kad ih vidis! 

To su sve sitni, kulturoloski detalji koji prave tu razliku. 

Jesam li u pravu, Angelia? 

Link to comment
Share on other sites

Govorimo o kulturi i obicajima zivota, nemam pojma sta ti je tu desno-populisticki. Veoma prosto, ako si dodjos, tebi ne mora da se svidja to sto lokalci bacaju djubre gde im se svidi, ali je besmisleno da ti njih pokusavas da promenis, cak i ako je na bolje. Sto si dolazio tamo gde ti se ne svidja?

Ako si drzavljanin te zemlje, imas sva prava te zemlje - i onda si lokalac, valjda. Nije to nesto sto se meri godinama nego vise - stanje uma. Neki ljudi mogu negde da zive 40 godina a da i dalje pricaju o "njima".

 

Bas ti - mozes da mi kazes da ja koja nisam prismrdela Norveskoj nemam prava da te teram odatle, i ja nemam, niti bi mi palo na pamet tako nesto. Ali to me ne sprecava da ti kazem da ako ti se Norveska ne svidja - jedina odgovorna stvar je da potrazis zemlju koja ti se svidja. Recimo - ja nisam bila srecna u UK, ali nisam bacala drvlje i kamenje na istu, nije mi odgovarala, i potrazila sam zemlju koja mi odgovara. 

 

Molim te ljubazno, da komuniciras kulturno, i imas razuman dijalog, a ne da ubacujes diskriminaciju, desnicare i sta sva ne u svaki razgovor.

 

Jedno od osnovnih prava čoveka jeste sloboda govora. To znači da ti imaš prava da izneseš stav po bilo kom pitanju pa i po pitanju čistoće grada. I da te razuverim, više njih domaćih se složilo sa mnom da je užasno prljavo nakon izlazaka za vikend. Imam ja i neke druge zamerke ali one se upravo odnose na to što si spomenula - prihvatam li običaje ili ne. Zato, ne treba mi nekakva angelia koja brka komunalna pitanja sa običajima da me seli zato što ona brani lokalce (btw, to su klinci različitog etničkog porekla tako da bi i tu mogla da četvoriš dlaku ko od njih ima prava da me tera iz zemlje a ko ne). Gledaj ti svoja posla.

I naravno da je uvek dobrodošlo da se čovek odakle god je uključi u zaštitu životne sredine. Ne znam da li ti kada vidiš neko đubre na ulici zaobiđeš da ne bi slučajno dirnula u običaje lokalaca ili ga podigneš i smestiš u korpu / kontejner?

I da, to oko dođoša i lokalaca, ko koga tera i sl. pripada desno ekstremnim idejama kojima ovde, smatram, nije mesto.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, mrd said:

Secas se pisali smo ranije, kad se preselis i treba da uvedes telefon, struju i ostale gluposti. Sednes okrenes telefone, ugovoris sutra prekosutra da dodju da ti povezu u instaliraju telefon, a struju ti samo ukljuce.

 

 

To se sada i u Srbiji radi preko interneta.

 

Promena provajdera za internet, kablovsku televiziju ili telefon - popuniš obrazac na web stranici i poštar ti sutras donese modem i opremu ( ako umeš da instališeš sam, inače ti pošalju majstora).

 

Moja mama sve račune plaća preko bankovne aplikacije na smart telefonu. Iz dnevne sobe, ne mora na šaltere.

 

 

Na sajtu opštine Subotica imaš "virtuelnog matičara" - preko interneta naručiš krštenicu, izvod iz matične knjige venčanih,  uverenje o državljanstvu.
Biraj da li hoćeš domaću jednojezičnu ili dvojezičnu verziju, internacionalni obrazac, sve stiže poštom za dva dana.
Možeš da daunlouduješ sve moguće zvanične obrasce - od zahteva za dečji dodatak, do zahteva za građevinsku dozvolu...

 

Ali - kao što reče Gojko & Stojko, ljudi ne znaju, pa sve i dalje rade komplikovano.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, melankolic said:

 

Druga stvar, a ako sam ja državljanin te zemlje imam li prava da nekoga tužim za nepoštovanje mojih prava ili treba da se momentalno odselim (ne govorim o sebi nego se odnosi na bilo koga)?

I zanima me, sa koliko godina boravka i koja generacija se naziva lokalcem a koja dođošem, pošto opet vidim nekakve diskriminatorne termine koji bolje stoje diskusijama na desno ekstremnim forumima?

Recimo, da li ja (baš ja) mogu da ti kažem da ti koja nisi prismrdela Norveškoj nemaš prava da me teraš odavde?

 

Valjda imas prava da tuzis i ako nisi drzavljanin, a ugrozena su ti prava koja ti po zakonu, a vezano za status sleduju. Evropske zemlje sa izuzetkom mozda i pre Brexita UK nisu imigracione na nacin kakav  je tzv Novi Svet. Da li ce postati za naseg zivota, ko zna. Ne verujem. Koliko mi se cini dobar deo nasih ljudi ipak nema problema u II i narednim generacijama. Deca su uglavnom dobro. 

 

17 minutes ago, Angelia said:

Veoma prosto, ako si dodjos, tebi ne mora da se svidja to sto lokalci bacaju djubre gde im se svidi, ali je besmisleno da ti njih pokusavas da promenis, cak i ako je na bolje. Sto si dolazio tamo gde ti se ne svidja?

 

Sa ovim se slazem. Dobro tesko je, da ne kazem nemoguce, unapred znati da li ce se nesto svidjati ili ne, ali legitimno je promeniti, ako ne pase.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, yossarian said:

Moja mama sve račune plaća preko bankovne aplikacije na smart telefonu. Iz dnevne sobe, ne mora na šaltere.

 

 

Da li znas da li postoji mogucnost da se racuni za nesto placaju elektronski iz inostranstva ako nema srpskog tekuceg racuna? 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Darth Bane said:

 

Jesam li u pravu, Angelia? 

U pravu si ali ima tu jos stvari.

33 minutes ago, melankolic said:

 

Jedno od osnovnih prava čoveka jeste sloboda govora. To znači da ti imaš prava da izneseš stav po bilo kom pitanju pa i po pitanju čistoće grada. I da te razuverim, više njih domaćih se složilo sa mnom da je užasno prljavo nakon izlazaka za vikend. Imam ja i neke druge zamerke ali one se upravo odnose na to što si spomenula - prihvatam li običaje ili ne.....

I da, to oko dođoša i lokalaca, ko koga tera i sl. pripada desno ekstremnim idejama kojima ovde, smatram, nije mesto.

Ti me ozbiljno iznenadjujes, prvo legalan boravak pa sad sloboda govora... pazi mel, polako si poceo da zastupas moje stavove :classic_biggrin:

 

Vidi postoji razlika u kritikovanju odredjene pojave i ogradjivanja od iste. Mi isto u Filiju imamo problem u odredjenim delovima grada sa djubrem, i ja nisam komunalac da ga skupljam. Ali vidis gde je razlika - ja kazem mi imamo problem, a ti kazes oni imaju problem.

 

I na kraju za danas - do mozda kasno veceras, to oko dodjosa i lokalaca, je ovako kolokvijalno. Jesi video negde da sam uzela motku da te teram iz Norveske? Naravno da ne, sve ostalo ovde je moje licno misljenje.

Link to comment
Share on other sites

Ti me ozbiljno iznenadjujes, prvo legalan boravak pa sad sloboda govora... pazi mel, polako si poceo da zastupas moje stavove :classic_biggrin:
 
Vidi postoji razlika u kritikovanju odredjene pojave i ogradjivanja od iste. Mi isto u Filiju imamo problem u odredjenim delovima grada sa djubrem, i ja nisam komunalac da ga skupljam. Ali vidis gde je razlika - ja kazem mi imamo problem, a ti kazes oni imaju problem.
 
I na kraju za danas - do mozda kasno veceras, to oko dodjosa i lokalaca, je ovako kolokvijalno. Jesi video negde da sam uzela motku da te teram iz Norveske? Naravno da ne, sve ostalo ovde je moje licno misljenje.


Proizvoljno tumačiš pojam slobode govora. Sloboda govora nije da te neko proglasi stranim plaćenikom, domaćim izdajnikom, da ti navedu ime deteta i njegovu sliku a prethodno te označe kao neprijatelja. To možda može u Srbiji ali ne bi trebalo da se dešava u demokratskim zemljama. Ili to da Trump kao predsednik USA celu etničku zajednicu označava kao kriminalce i narko dilere. To nije sloboda govora nego govor mržnje sa nesagledivim posledicama.
I na kraju, tvoje reči su ta motka. Da li si videla da lideri ekstremne desnice nose motku? Ne, reči su te koje daju drugima motke u ruke.
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Da li znas da li postoji mogucnost da se racuni za nesto placaju elektronski iz inostranstva ako nema srpskog tekuceg racuna? 

 

Ne znam. Znam da je prebacivanje novca sa svog bankovnog računa na IBAN BIC broj banke u Srbiji daleko jeftinije od Western Uniona, ali je i dalje skupo. U NL 9 evra za nkoliko ciklusa u procesoru  bankovnog računara i transakciju u bazi podataka. :mad:

 

 

Verovatno bi ti naplaćivali za svaki račun koji platiš. Bolje uplati svojima odjednom.

 

 

Šteta što Revolut i slične aplikacije još ne rade u Srbiji.

Edited by yossarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, melankolic said:

 

Nemoj reći, a gde to? U UAE, Kongu ili nekoj demokratskoj državi?

Ako je tako onda tebe (pošto si i ti neki dođoš) može da mlatne bilo koji domaćin (koji je 5. generacija domaćina) a ti se onda posle žali upravi gradskog vodovoda. To nije demokratska država i tako ne funkcionišu stvari u praksi.

Mada, pitanje je da li ti uopšte znaš koja prava (sem obaveza) neki doseljenik sa legalnim boravkom ima u zemlji dolaska?  A dođoš- državljanin te zemlje?

Moze mene da mlatne i neko ko nije dodjos sto se cesto desava. Recimo, da prihvatim tvoj vulgaran nacin diskusije, nekom pepeu se svidja moj sat i on ga hoce. Gotov posao.

Ali ovde se ne prica o tome, ako nisi primetio, tema je o imigraciji i onome sto moze da ocekuje imigranta.

P.S.

Ako ovako nastavis, zavrsicemo svaku diskusiju!

Edited by mrd
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

3 minutes ago, yossarian said:

 

Ne znam. Znam da je prebacivanje novca sa svog bankovnog računa na IBAN BIC broj banke u Srbiji daleko jeftinije od Western Uniona, ali je i dalje skupo. U NL 9 evra za nkoliko ciklusa u procesoru  bankovnog računara i transakciju u bazi podataka. :mad:

 

 

Verovatno bi ti naplaćivali za svaki račun koji platiš. Bolje uplati svojima odjednom.

 

 

Šteta što Revolut i slične aplikacije još ne rade u Srbiji.

Hvala ti. Placaju moji, ali su realtivno matori i poprilicno kilavi, pa sam mislila to da pojednostavim i ne obavezujem ostatak familije. Meni su rekli kao da ne moze, pa cisto da proverim da li sam neobavestena.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, melankolic said:

 


Proizvoljno tumačiš pojam slobode govora. Sloboda govora nije da te neko proglasi stranim plaćenikom, domaćim izdajnikom, da ti navedu ime deteta i njegovu sliku a prethodno te označe kao neprijatelja. To možda može u Srbiji ali ne bi trebalo da se dešava u demokratskim zemljama. Ili to da Trump kao predsednik USA celu etničku zajednicu označava kao kriminalce i narko dilere. To nije sloboda govora nego govor mržnje sa nesagledivim posledicama.
I na kraju, tvoje reči su ta motka. Da li si videla da lideri ekstremne desnice nose motku? Ne, reči su te koje daju drugima motke u ruke.

 

Nema tu nista proizvoljno Mel, postoji lepo definicija, nemam pojma kakvi te strani placenici spopali. 

Ti ocigledno ne znas onu staru americku sticks and stones ....

Link to comment
Share on other sites

Nema tu nista proizvoljno Mel, postoji lepo definicija, nemam pojma kakvi te strani placenici spopali. 
Ti ocigledno ne znas onu staru americku sticks and stones ....



Pozivanje na nasilje nad pojedincem, etničkom, rasnom i verskom grupom ne spada u domen ljudskih prava odnosno slobode govora. Tačka.
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, melankolic said:

 

 


Pozivanje na nasilje nad pojedincem, etničkom, rasnom i verskom grupom ne spada u domen ljudskih prava odnosno slobode govora. Tačka.

 

 

A gde si ti to video pozivanje na nasilje u ovom razgovoru?

 

Edit: i da li to znaci da kad ti nazivas Trampa stranim spijunom i Putkovom marionetom - to je govor mrznje? Jer ono kad su trazili da se objave adrese i imena onih klinaca u DC - govor mrznje? Mislim samo da razumem tvoju definiciju - koja naravno ne vazi u US....

Edited by Angelia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A gde si ti to video pozivanje na nasilje u ovom razgovoru?

 

Edit: i da li to znaci da kad ti nazivas Trampa stranim spijunom i Putkovom marionetom - to je govor mrznje? Jer ono kad su trazili da se objave adrese i imena onih klinaca u DC - govor mrznje? Mislim samo da razumem tvoju definiciju - koja naravno ne vazi u US....

 

 

Ne mogu se porediti pozivi na nasilje prema Jevrejima tokom onog neonazi marša orangutana u kampusu, Trumpovo nazivanje SVIH Meksikanaca (uključujući i njihovu maloletnu decu koja ulaze ili žive u USA) narko dilerima i kriminalcima, i posledično nasilje isfrustriranih rasista- altrightovaca po ljudima u Crkvama ili školama sa prozivkom da je Trump ruski špijun. Iza optužbi da je špijun stoje ozbiljne indicije, ako ništa drugo a ono što mu je ceo predizborni marketinško- pravni tim ili u zatvoru ili pod istragom zbog toga dok ja ne znam šta su idiotu skrivili Meksikanci? Ne sviđa mu se njihova hrana, piće, Melanija pokvarila tibu od taco- a?

 

To što nešto ne važi u USA važi na forumu tako da obrati pažnju.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, melankolic said:

 

 

Ne mogu se porediti pozivi na nasilje prema Jevrejima tokom onog neonazi marša orangutana u kampusu, Trumpovo nazivanje SVIH Meksikanaca (uključujući i njihovu maloletnu decu koja ulaze ili žive u USA) narko dilerima i kriminalcima, i posledično nasilje isfrustriranih rasista- altrightovaca po ljudima u Crkvama ili školama sa prozivkom da je Trump ruski špijun. Iza optužbi da je špijun stoje ozbiljne indicije, ako ništa drugo a ono što mu je ceo predizborni marketinško- pravni tim ili u zatvoru ili pod istragom zbog toga dok ja ne znam šta su idiotu skrivili Meksikanci? Ne sviđa mu se njihova hrana, piće, Melanija pokvarila tibu od taco- a?

 

To što nešto ne važi u USA važi na forumu tako da obrati pažnju.

Ti si rekao da sloboda govora nije nazivati nekog stranim placenikom i domacim izdajnikom, niti traziti neciju adresu a da ga prethodno nazoves neprijateljem.

 

Molim te da odgovoris na pitanje a ne dajes floskule, ako su ove tvoje tvrdnje tacne, kako onda dozvoljavas sebi da nekog nazivas stranim placenikom i izdajnikom, i da li smatras da je prozivanje 16godisnjaka, bez dokaza, u stvari sa dokazom da nista nije uradio, da mu se objavi ime i adresa - govor mrznje.

 

Ja te nisam pitala sta se tebi ne dopada kod Trampa, pitala sam te da budes dosledan u svojim uverenjima, a onda cemo da predjemo na logiku.

Link to comment
Share on other sites

Interesantno mi je bilo kad sam sleteo da je sve novo. Ovo verovatno vazi za USA, svi su nasmejani i shatro imaju taj "fake smile". Medjutim, ako si mu na putu, bez trunke zaljenja ce te gurnuti reci da mu je zao i proci pored tebe. 

Sve te drugacije stvari od onoga na sta smo navikli stvaraju neki osecaj cudjenja i na neki nacin ljtnju. Zamisli gurnuo te je i samo rekao da mu je zao.  

Vazno je shvatiti, da je imigrant dosao u goste domacinu, a ne obrnuto. Isto kao sto kao domacin ne dozvoljavas nekome da pusi u tvojoj spavacoj sobi i ocekujes da se to postuje, tako i imigrant gost mora da postuje postojeca pravila.

Secam se neka poznanica je putovala u evropu pre 9 god, kad je onaj vulkan bljunuo, pa je igrom slucaja ostala mesec dana. Dosla kuci i prica mi kako su evropljani svi nadrndani, niko se ne smeje. Kulturoloske razlike.

Ako zivis negde gde su pravila odredjena, moras da ih postujes i probas da promenis, ali mirnim putem.

Prica mi neki Bugarin kako mu se smucilo da ide na zurke sa Bugarima, psoto svi kukaju kako su super ziveli u Bugarskoj, a sada im je lose. Jos dodaje, ma Ladu nisu mogli da kupe, sada voze Mercedese i Audije, a bilo im bolje u Bugarskoj. Medjutim, niko se od njih ne vraca u blagodeti majke otadzbine. Tako je i sa nasima, svi su bili nobles, ali niko nece da se vrati nazad.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, mrd said:

Medjutim, niko se od njih ne vraca u blagodeti majke otadzbine. Tako je i sa nasima, svi su bili nobles, ali niko nece da se vrati nazad.

Ovo je baš učestala pojava iz mog iskustva. Mada je meni takvih ljudi žao jer svoju frustraciju projektuju na sebi širu okolinu i onda često bude da recimo ograničuju njihovu mladju decu ili supružnika, jer eto, sve je glupo i šta sad dete ima da radi ovo ili ono ili da se ide negde kad je to kod "nas" bolje i tome slično.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...