Jump to content

Poslednji film koji ste gledali


Drug Crni

Recommended Posts

Greyhound_poster.jpeg

 

Još jedan pogodak Henksa. Dosta filmova obrađuje podmornice ali unazad par decenija ni jedan se nije bavio lovcima na iste. Dok gledam neki film o podmorničarima uvek pomislim kako oni na površini što ih traže se dosađuju i kao u lovu traže podmornicu no naravno da nije tako. Henks igra komandanta konvoja tokom 1942. godine. Prati konvoj, odnosno njegov razarač "Greyhound" kroz 48h odbijanja napada nemačkog čopora podmornica. Radi se o borbama konvoja i nemačkih podmirnica u "crnoj rupi" atlantika. Film nije istorijski nego je Henks prepravio roman The Good Shepherd (1955) .  Ceo film je praktično na razaraču ako izuzmemo privih par minuta filma, i praktično posmtramo bitku iz ugla komandanta konvoja odnosno kapetana jednog razarača.

 

Greyhound je u stvari bio britnaski razarač koji je učestvovao u manje više svim većim okršajima na moru do 1941. kada je potopljen kod Krita. Jedino nije operisao na Atlantiku. Potopio je dve italijanske podmornice. Verovatno njemu u čast je izabrao to ime.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Preporucujem film The platform, za ljude koji imaju malo jaci zeludac. Odlican je. Ukratko:

 

Prezivljavanje u vertikalnoj kuli koja je podeljena u celije. Sa vrha kule ka dole se salje svedski sto hrane na platformi prolazeci kroz sve celije sa po dvoje ljudi. Na polovini kule vec nestaje hrana.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2020 at 8:43 PM, Klotzen said:

Greyhound_poster.jpeg

 

Još jedan pogodak Henksa. Dosta filmova obrađuje podmornice ali unazad par decenija ni jedan se nije bavio lovcima na iste. Dok gledam neki film o podmorničarima uvek pomislim kako oni na površini što ih traže se dosađuju i kao u lovu traže podmornicu no naravno da nije tako. Henks igra komandanta konvoja tokom 1942. godine. Prati konvoj, odnosno njegov razarač "Greyhound" kroz 48h odbijanja napada nemačkog čopora podmornica. Radi se o borbama konvoja i nemačkih podmirnica u "crnoj rupi" atlantika. Film nije istorijski nego je Henks prepravio roman The Good Shepherd (1955) .  Ceo film je praktično na razaraču ako izuzmemo privih par minuta filma, i praktično posmtramo bitku iz ugla komandanta konvoja odnosno kapetana jednog razarača.

 

Greyhound je u stvari bio britnaski razarač koji je učestvovao u manje više svim većim okršajima na moru do 1941. kada je potopljen kod Krita. Jedino nije operisao na Atlantiku. Potopio je dve italijanske podmornice. Verovatno njemu u čast je izabrao to ime.

 

On 8/10/2020 at 12:57 AM, Ne sam Safete said:

Dobar film, Henks je stvarno majstor ... ne znam to objasniti, nevjerovatno mi je kako mu 'brzo povjerujem' a imam utisak da sve radi sa nevjerovatnom lakoćom.

 

On 8/10/2020 at 1:14 AM, sasa965 said:

To je definicija ,,dobar glumac".

 

dam plusic Saletu (jer Hanks uistinu jeste fantastican glumac), istu vecer pogledam film (odusevljen otkricem da je takav film uopce snimljen), i ko za vraga, vidim Hanksa u ulozi koja mu nimalo ne stoji. ali bas nimalo. doduse, ja sam malkic osjetljiv na mornaricke filmove (koji su rijetki), tu su mi kriteriji vrlo visoki, i svakako cu ga spremiti u arhiv i odgledati jos minimum tri puta, ali ne vjerujem da ce se moj utisak o lose (isprazno) predstavljenom kapetanu americkog razaraca promjeniti. da ne ulazim sad u osakacenu karakterizaciju Foresterova glavnog lika (za cega je kriv sam Tom Hanks koji je pisao screenplay), i promasen fokus (na akciji u kucnim papucama umjesto na katarzi), ili pak posve pritupa "bozja providjenja" na pocetku i kraju, generalno je kompletna prica promasena, jer to sto je navedeno u adaptiranoj fabuli nikada nije bila taktika njemackih podmornica, one su bjezale od razaraca ko vrag od tamjana i uglavnom napadale nebranjene konvoje. koga zanima kako je to stvarno izgledalo na Atlantiku, ne mora citati povijesnu literaturu, neka pogleda Petersenov film Das Boot. on je i faktografski, i umjetnicki, tesko dostizan. 

 

ovo je dakle prva Hanksova uloga koja nema prolaznu ocijenu kod mene. ali doslovno prva. tako je to kad dajem plusice unaprijed. imam sad posve bizaran osjecaj da sam ja tu nesto skrivio! :ajme:

Link to comment
Share on other sites

@Vjekoslav

 

Podmornice jesu operisale u wolfpack stilu. Postoje napadi na konvoje sa preko 10 podmornica u čoporu i protiv konvoja koji su imali jaču pratnju nego taj u filmu. Međutim usled teških gubitaka krajem 1942. su odustali od te taktike.

 

Ako hoćeš realni film onda gledaj neki istorijski, recimo "Yamato" a nije loš ni holandski "Admiral" o bitkama Holanđana i Engleza u 17. veku.

Link to comment
Share on other sites

Eteros Ego (2016)

 

Solidan krimi uradak. S obzirom na to koliko je filmsko trziste u globalu prezasiceno ovom tematikom, uvek je poseban izazov u ovom zanru napraviti nesto sto valja, nesto sto koliko je moguce izbegava klisee i vec milion puta vidjene zaplete i rasplete. Film istina nije doneo nista novo, ali je atmosfera odlicna, a Pitagora interesantan i dovoljno pametno izabran za poentiranje. Ima likova koji su na kraju ispali klasicni filleri, kao sto to prilicno cesto biva ovih dana, nevezano za pravac i konkretnu tematiku.

 

The Body [El Cuerpo] (2012)

 

Premise na kojima film pociva su prakticno identicne onim u prethodno navedenom naslovu (Eteros Ego) - hladno servirana osveta za smrt prouzrokovanu nepruzanjem pomoci i bezanjem sa lica mesta nakon saobracajke. Rasplet je, medjutim, izveden znatno vise 'blejdranerovski', te uz mnogo veci broj obrta nego sto je to slucaj sa njegovim grckim parnjakom, a ja uopste nisam siguran da li ga to cini boljim ili losijim. Kako bilo, u pitanju je jos jedan film za koji se moze reci da je vredan gledanja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ima dosta primera, wiki stranica "battle of the Atlantic" ih ima dosta linkovanih. Koliko sam ja čitao najveći čopor je bio ovaj primer :

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Convoy_SC_94

 

gde je 19 podmornica napalo konovoj od 35 transportnih brodova, 3 razarača i 6 korveta. Ako pročitaš šta se desilo prvi dan napada videćeš neverovatnu sličnost sa onim što se desilo "Henksovom" razaraču.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Kronostime said:

The Hitcher (1986)

https://www.imdb.com/title/tt0091209

 

Rutger Hauer :Hail:

 

:thumbsup:

 

Jesi li ga gledao kad ranije u bioskopu ? Kad se setim samo toga, film se blizi kraju, manje vaspitan deo publike vec pocinje da se oblaci u kapute u polustojecem stavu, bila jesen ili zima,  zloca je kao gotov kad odjednom schok on se dize iz "mrtvih" u krupnom kadru. Tesko da bilo koji horor parira tom zavrsetku.

Sjajan je on glumac bio i to i nedovoljno koriscen po meni. Verovatno je relativno kasno poceo da radi u SAD. Uz vec antologijske uloge iz Blade Runner,  volim i ovaj koji je snimljen malo pre mada su mu zamerali neadekvatno izabranu  muziku (i meni bilo pomalo neobicno, ali film bas volim):

 

Ladyhawke (1985) 

https://www.imdb.com/title/tt0089457/?ref_=nm_flmg_act_141

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Plavi Golub said:

 

:thumbsup:

 

Jesi li ga gledao kad ranije u bioskopu ? Kad se setim samo toga, film se blizi kraju, manje vaspitan deo publike vec pocinje da se oblaci u kapute u polustojecem stavu, bila jesen ili zima,  zloca je kao gotov kad odjednom schok on se dize iz "mrtvih" u krupnom kadru. Tesko da bilo koji horor parira tom zavrsetku.

Sjajan je on glumac bio i to i nedovoljno koriscen po meni. Verovatno je relativno kasno poceo da radi u SAD. Uz vec antologijske uloge iz Blade Runner,  volim i ovaj koji je snimljen malo pre mada su mu zamerali neadekvatno izabranu  muziku (i meni bilo pomalo neobicno, ali film bas volim):

 

Ladyhawke (1985) 

https://www.imdb.com/title/tt0089457/?ref_=nm_flmg_act_141

Kozara mi je bila omiljeni bioskop jos od Star Wars: The New Hope.

Mnogo filmova sam pogledao tamo.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Kronostime said:

Kozara mi je bila omiljeni bioskop jos od Star Wars: The New Hope.

Mnogo filmova sam pogledao tamo.

 

Ja sam to odgledala u mom "selu" (ne tako daleko od tvog). Baba i deda mi ziveli pored dva bioskopa, par nas klinaca koji smo se druzili smo bili  kao inventar tamo, posebno za one predstave u prepodnevnom terminu kad nije bilo puno guzve. Kozara i ostalo su dosli kasnije od pocetka studija. I meni je bio jedan od omiljenijih do Takvuda.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

Ima dosta primera, wiki stranica "battle of the Atlantic" ih ima dosta linkovanih. Koliko sam ja čitao najveći čopor je bio ovaj primer :

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Convoy_SC_94

 

gde je 19 podmornica napalo konovoj od 35 transportnih brodova, 3 razarača i 6 korveta. Ako pročitaš šta se desilo prvi dan napada videćeš neverovatnu sličnost sa onim što se desilo "Henksovom" razaraču.

 

da, to provlacenje ispod topova u ocajnickom pokusaju bijega je interesantno / scenski efektno, medjutim, obrati paznju, kasnije u filmu na Hanksov razarac jurisaju dvije podmornice, frontalno, po pramcu. to je scena iz Pirata s Kariba III, a ne iz II. svj. rata na Atlantiku. ne mozes mi dokazati da je taktika njemackih podmornica bila otvorena borba sa razaracima, jer za tako sta podmornice nisu dizajnirane, ali ok, cijenim pokusaj. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Ne sam Safete said:

Pa odplusaj me :classic_biggrin: riješi se griže savjesti.

 

Samo da dodam, ako uporedimo bilo koji 'mornarički' film sa Das Boot, možemo konstatovati da je sranje.

 

ima ih dobrih sa jedrenjacima, npr. filmska adaptacija Aubrey–Maturin serijala Patricka O'Briana (Master and Commander: The Far Side of the World), gdje je postignuto ono sto u ovom Hanksovom filmu nije, mada je u Foresterovoj knjizi (The Good Shepherd) po kojoj je radjen upravo to glavni plot -> slojevit / cjelovit prikaz katarze glavnog junaka (kapetana vojnog broda).

 

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2020 at 12:57 AM, Ne sam Safete said:

nevjerovatno mi je kako mu 'brzo povjerujem' a imam utisak da sve radi sa nevjerovatnom lakoćom

Komentar se odnosio na definiciju ,,dobar glumac" a ne na film koji sam od pola prespavao.

Uzgred ,Henks je dobar glumac samo nije veliki.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

 

 slojevit / cjelovit prikaz katarze glavnog junaka (kapetana vojnog broda).

 

Završiću ovdje, upravo o tome se radi ... Hanks je sam iznio čitav film.  

Sve dalje postaje stvar ukusa. Niko nije rekao da je ovo masterpiece, nego dobar film. Na kraju krajeva, nadovezali smo se na objavu  na 'posljednjem filmu' a ne na 'totalnoj preporuci'

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Plavi Golub said:

 

:thumbsup:

 

Jesi li ga gledao kad ranije u bioskopu ? Kad se setim samo toga, film se blizi kraju, manje vaspitan deo publike vec pocinje da se oblaci u kapute u polustojecem stavu, bila jesen ili zima,  zloca je kao gotov kad odjednom schok on se dize iz "mrtvih" u krupnom kadru. Tesko da bilo koji horor parira tom zavrsetku.

Sjajan je on glumac bio i to i nedovoljno koriscen po meni. Verovatno je relativno kasno poceo da radi u SAD. Uz vec antologijske uloge iz Blade Runner,  volim i ovaj koji je snimljen malo pre mada su mu zamerali neadekvatno izabranu  muziku (i meni bilo pomalo neobicno, ali film bas volim):

 

Ladyhawke (1985) 

https://www.imdb.com/title/tt0089457/?ref_=nm_flmg_act_141

 

Ne treba zaboraviti ni ova dva, pomalo zaboravljena dragulja:

 

Split Second (1992)

 

https://www.imdb.com/title/tt0105459/?ref_=nv_sr_srsg_0

 

Wedlock (1991)

 

https://www.imdb.com/title/tt0103239/?ref_=nv_sr_srsg_3

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, drgnk said:

 

Ne treba zaboraviti ni ova dva, pomalo zaboravljena dragulja:

 

Split Second (1992)

 

https://www.imdb.com/title/tt0105459/?ref_=nv_sr_srsg_0

 

Wedlock (1991)

 

https://www.imdb.com/title/tt0103239/?ref_=nv_sr_srsg_3

https://www.imdb.com/title/tt0094764/ ja sam ovaj obozavao sa njim kao djete.... vidim da nije neka ocjena na imdb al mislim da bi ga i sada mogao pogledati i da bi mi dobar bio... bas ga odo skinuti.... inace sam jos od mad maxa sucker za ovim post apokaliptickim razdobljem.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Worlds Apart [Enas Allos Kosmos] (2015)

 

Klasican osecaj nekakvog potmulog besa koji redovno kod mene ostavljaju filmovi koji su zamalo vrhunski. Izuzetna struktura i kostur filma, jako dobre inicijalne ideje na koje se naslanja radnja, te vrlo fina zajednicka glavna nit koja prozima sve (uslovno receno) epizode. Medjutim, na kraju opet taj osecaj nedovrsenosti i 'napustenih likova'. Stvarno velika steta sto reditelj nije uspeo da se iz ove vrlo fine mreze koju je ispleo izvuce na nacin kakav ova prica/price zasluzuju.

Edited by SteveFrancis#3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...