Jump to content

Kosarkaska reprezentacija Srbije


Mile1

Recommended Posts

Jedan od najvecih problema na SPu osim spomenutih je bio i Bjelica - ono je bila apsolutna katastrofa kako je igrao. Na pleju (vecito) roviti Jovke, heroj Vasa koji je i uprkos svemu odlucio celo leto da provede na pripremama i SPu...

 

Znacice tih Teovih 10-15min, ali vise se na pleju uzdam u Vasu koji je trenutno ipal mnogo bolji igrac.

Jedan od preduslova za najvisi plasman je povratak Kaline u reprezentaciju

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Cela ta situacija sa Vasom je bila bas veliki problem imho. On se nosio sa tim koliko je mogao, ali zaista mislim da nije bilo potrebe za tim. Mozda je i njemu samom tako bilo lakse, ne znam.

A ako se Jokara uskurcio jer igra na ne-maticnoj poziciji, sorry ali druze imas 25 godina, nisi vise osnovac, deal with it da u zivotu nije sve kako bi ti zeleo, makar selektor i gresio (a gresio je, ne pravdam ga)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Železničko gnomče said:

Meni Kokoskov ne deluje kao neko kod koga takve stvari mogu da prodju, za razliku od Djordjevica (mislim na guranje pod tepih). Cak ne mislim da je toga i bilo, jednostavno Jokic na 4 dok turisticki vodic Raduljica igra na 5 je jeres. Covek je imao neku svoju ideju, nije proslo, odmah otisao i to je to.

 

Price o selekciji (no Kalina), Jokicu na 4, Raduljici rekreativcu, Kobe Bogdanu itede su samo jedan deo objasnjenja neuspeha. Ostajem pri tome da je bar 50% problema bilo cisto nekosarkaskog karaktera i tokom prvenstva mi je bilo vristeci ocigledno cim se preslo na utakmice koje nose tezinu. 

 

Ubedjen sam da se ne mozemo nadati dobrom rezultatu sa ovom istom generacijom dok se svi potencijalni crvi trulezi ne stave pod reflektor i eliminisu.

 

Sto se tice Kokoskova, on ako sa necim ima problem, to je da se nametne kao apsolutni autoritet, te stoga ne vidim nikakvu komparativnu prednost u odnosu na Djordjevica kada su kapaciteti za hendlovanje vankosarkaskih stvari u pitanju.

Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa 90% posta, jedino mi je poslednji pasus sporan. Mislim da se medjuljudski odnosi cesto (najcesce) ne resavaju nametanjem eksternog autoriteta, vec pronalazenjem uzroka losih odnosa i kreiranjem poverenja iznova.

OK, ponekad i odstraniti remetilacki faktor, ali eno videli smo da ni jedan Zoc to nije uspeo. Dakle soft skills >>  hard power 😉

Edited by Marvin
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SteveFrancis#3 said:

 

Price o selekciji (no Kalina), Jokicu na 4, Raduljici rekreativcu, Kobe Bogdanu itede su samo jedan deo objasnjenja neuspeha. Ostajem pri tome da je bar 50% problema bilo cisto nekosarkaskog karaktera i tokom prvenstva mi je bilo vristeci ocigledno cim se preslo na utakmice koje nose tezinu. 

 

Ubedjen sam da se ne mozemo nadati dobrom rezultatu sa ovom istom generacijom dok se svi potencijalni crvi trulezi ne stave pod reflektor i eliminisu.

 

Sto se tice Kokoskova, on ako sa necim ima problem, to je da se nametne kao apsolutni autoritet, te stoga ne vidim nikakvu komparativnu prednost u odnosu na Djordjevica kada su kapaciteti za hendlovanje vankosarkaskih stvari u pitanju.

 

to može biti tačno (ne i defacto tačno) ali saznali smo svi post festum nekakve naznake epskih govnarija na relaciji igrači - trener, igrači - igrači 2002e u americi pa smo odrali sve koje je trebalo

 

hoću da kažem, mislim da u 80% slučajeva imaš neka sranja ali se ona uglavnom zaborave kada sledi uspeh. nedostatak sranja je obično prisutan kada si puuno bolji od protivnika, pa voziš na autopilotu a kad treba porobiš.

 

toga ima jako malo i u malom broju ekipa

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SteveFrancis#3 said:

 

Price o selekciji (no Kalina), Jokicu na 4, Raduljici rekreativcu, Kobe Bogdanu itede su samo jedan deo objasnjenja neuspeha. Ostajem pri tome da je bar 50% problema bilo cisto nekosarkaskog karaktera i tokom prvenstva mi je bilo vristeci ocigledno cim se preslo na utakmice koje nose tezinu. 

 

Ubedjen sam da se ne mozemo nadati dobrom rezultatu sa ovom istom generacijom dok se svi potencijalni crvi trulezi ne stave pod reflektor i eliminisu.

 

Sto se tice Kokoskova, on ako sa necim ima problem, to je da se nametne kao apsolutni autoritet, te stoga ne vidim nikakvu komparativnu prednost u odnosu na Djordjevica kada su kapaciteti za hendlovanje vankosarkaskih stvari u pitanju.

 

2 hours ago, Marvin said:

Slazem se sa 90% posta, jedino mi je poslednji pasus sporan. Mislim da se medjuljudski odnosi cesto (najcesce) ne resavaju nametanjem eksternog autoriteta, vec pronalazenjem uzroka losih odnosa i kreiranjem poverenja iznova.

OK, ponekad i odstraniti remetilacki faktor, ali eno videli smo da ni jedan Zoc to nije uspeo. Dakle soft skills >>  hard power 😉

 

Skoro svaka generacija do sada je imala potencijalni crv trulezi. Nekad se to hendluje kako treba (Kica-Praja, Djordjevic - Danilovic), a nekad ne (Jaric - Rakocevic). 

 

Zato sam blizi onome sto kaze Marvin, mislim da ce Kokoskov tu da nastupi "mudrije" od Saleta, koji je to, pretpostavljam, pokusao da resi cvrstom rukom i svojom harizmom.

 

Da jos dodam da, po mom misljenju, nema sanse da je Bogdan bio ikakav remetilacki faktor. Ja bih rekao da je tu uloga Jokica bila glavni problem, kao i uloga Raduljice kao prvog centra pored Milutinova. Ali da se ne vracamo nazad, zaista verujem da Kokoskov moze sve to da pripremi kako treba.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa ove distance, meščini da nije ni bilo nikakvih epskih sukoba, kao što su svi koji su pratili reprezentaciju u Čajni i tvrdili sve vreme (izuzimam priču oko Kaline, ali to se ionako dešavalo pre priprema i prvenstva). Pre bih rekao da se jednostavno nije formirala odgovarajuća terensko-vanterenska hijerarhija i hemija, nisu ''legli'' i nisu postali tim. Dešava se to, da nema vidljivih sukoba, niti rivaliteta, ali to nije to. Nešto ili neko fali.

 

Pojedini izostanci su bili nenadoknadivi, a zamene nisu uspele da uskoče u tuđe cipele. Nedostajao je Teo, ne samo kao kreator na terenu, nego kao kapiten, spona između trenera i ekipe, a ponekad i trener na i pored terena, jedini kome je dozvoljeno da bude u svom fazonu. On je sam pričao da je on kapiten svima a da je Pefi njegov kapiten. Pefija nije bilo ni pre Kine, ali nedostatak jednog se može zameniti (u dinamici grupe, ne samo na terenu) ali bez obojice je ostao krater. Na terenu Jović i Vasa nisu uspeli da se nametnu, jbg. razumljivo za Vasu, a i nije svako stvoren da bude prvi plej tima koji puca na svetsku titulu. Bogdan je došao pripremljen i fokusiran, ali za drugu ulogu - u kompletnom timu bi još jače porobio. Ovako, on nije uspeo da bude Teoliki lider, a to nije ni Raduljica, koji je igrački bio slabiji nego pre. Bjelica takođe. Gagi, mirni, sigurni radnik je takođe otpao, a grupa jako oseti kad nedostaje neko takav, kao i neko kao Kalina - ti ludaci koji su spremni da se bace na glavu u svakom trenutku nose posebnu auru, a još je jači osećaj nedostajanja kada otpadne na onakav način, pucanjem trenera u svoju nogu. Gudura nije uspeo da postane Bogdan, Milutinov nije korišćen dovoljno. Ko zna, možda je na sve malo uticala i činjenica da Jokić, od koga se očekivalo da porobi, dolazi u penzos nivou spremnosti, fizički i psihički. Dakle, ispremeštane su uloge na terenu i van njega, a nova kombinacija nije upalila. Ko zna, da nisu praktično u hodu otpala trojica - Teo, Gagi i Vasa, tj. da se u pripremni period ušlo sa saznanjem na koga može da se računa, možda bi se ostali pripremili na drugačiji način, kao za EP.

 

Na kraju, a iznad svega nabrojanog, kao što je pisano ovde, Sale je bio čudno bezvoljan, da li zbog mešavine generacijskog nerazumevanja, razočaranja što se sve promenilo u odnosu na idealno (za šta je i sam kriv), svesti da se ekipa koju je formirao lagano osipa i sve manje je njegova (zbog razlika u sastavu u odnosu na 2016. npr.) ili nečeg desetog. Podbacio je u onom u čemu je najjači - psihološkoj pripremi ekipe, a ne poseduje zanatske veštine da to nadoknadi na drugi način ili je čak odustao od traženja drugog načina, što je najveća trenerska greška.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Još nešto, mislim da ona čuvena izjava o tome da bi samo Bogi imao mesta u Sale&Sale generaciji data u stilu da je jedino Bogi u tom sastavu imao kombinaciju basket znanja, fokusa, spremnosti i naprženosti na reprezentaciju, što su bile (ili su barem to u sećanjima) karakteristike te generacije. Nisu oni idioti da ne znaju šta Jokić može d'uradi s loptom, očigledna je bila aluzija na ostale elemente koje sam pomenuo, a za koje je u tom trenutku procenjeno da mu fale.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To je bilo rečeno za Jokića i Dončića. Rekli su to na onom skupu u Italiji koji je bio posvećen Jugoslovenskoj košarci. Nešto kako su obojica odlični igrači, ali samo bi Bogdanović mogao da igra sa nama. Zato je na takvu izjavu bilo puno reakcija u fazonu: Koji im je da tako bulazne, Salo još jednom potvrdio sujetu itd. Mogu doduše, donekle da razumem takve momente kad se takve stvari kažu u tim prilikama jer je to tema tj deo teme , i ceo događaj je valjda tako i bio koncipiran: Da se što više priča i podseća kako je nekad bilo, da se nostalgiše i uzdiže nekadašnja košarka u odnosu na današnju, pomalo i da se mistifikuje Jugoslavija u košarci. A gde ćeš boljeg organizatora i publike za tako nešto od Italijana. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Marko said:

To je bilo rečeno za Jokića i Dončića. Rekli su to na onom skupu u Italiji koji je bio posvećen Jugoslovenskoj košarci. Nešto kako su obojica odlični igrači, ali samo bi Bogdanović mogao da igra sa nama. Zato je na takvu izjavu bilo puno reakcija u fazonu: Koji im je da tako bulazne, Salo još jednom potvrdio sujetu itd. Mogu doduše, donekle da razumem takve momente kad se takve stvari kažu u tim prilikama jer je to tema tj deo teme , i ceo događaj je valjda tako i bio koncipiran: Da se što više priča i podseća kako je nekad bilo, da se nostalgiše i uzdiže nekadašnja košarka u odnosu na današnju, pomalo i da se mistifikuje Jugoslavija u košarci. A gde ćeš boljeg organizatora i publike za tako nešto od Italijana. 

Ne može tako nešto da se izvali sve i da je popio 15 zaječaraca ispred dragstora tom prilikom. Prosto, nema opravdanja. Bogdan je vrh igrač za evropske uslove i uvek ću ga braniti od neosnovanih pljuvačina ali od Dončića i Jokića je udaljen za dve klase. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

A jbg, tako je kako je, zato i kažem donekle. Mislio sam kad se sve sabere i oduzme: Taj ambijent tamo gde su bili u centru pažnje, i gde im se svi uvlače takoreći, raspoloženje u fazonu Jugoslavia miglior basket di sempre, plus njihove sujete. Naravno da je presmešno iz trećeg lica, pogotovo kad je do nas stigla ta izvala.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Chaos Is Me said:

Ne može tako nešto da se izvali sve i da je popio 15 zaječaraca ispred dragstora tom prilikom. Prosto, nema opravdanja. Bogdan je vrh igrač za evropske uslove i uvek ću ga braniti od neosnovanih pljuvačina ali od Dončića i Jokića je udaljen za dve klase. 

Pritom su dali takvu izjavu u trenutku kada Dončić ima 20 godina i osvojenu EL sa velikom ulogom u Realu, a Jokić par meseci ranije proglašen za najboljeg centra NBA lige.

Edited by Green23
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Green23 said:

Pritom su dali takvu izjavu u trenutku kada Dončić ima 20 godina i osvojenu EL sa velikom ulogom u Realu, a Jokić par meseci ranije proglašen za najboljeg centra NBA lige.

Dončić je tek napunio 19 godina kada je osvojio Evroligu (19 godina i 3 meseca). Ako su dali tu izjavu 2019-e, Dončić je već imao jednu godinu igranja u NBA ligi i Rookie of the Year.

Link to comment
Share on other sites

Dobar intervju selektora (mada kratak).

Izdvajam:

 

Nikoga Igor Kokoškov ne otpisuje. Prati razvoj situacije i sprema se za različite scenarije.

“Razmatramo sve opcije. Pratimo igrače, u komunikaciji smo. Ne intenzivnoj, jer oni imaju zaista mnogo svakodnevnih obaveza i usmereni su na svoje timove. Bilo bi preuranjeno da odluke donosimo danas, jer toliko stvari će se desiti do juna. Imamo više ideja, planova i varijanti. Računamo na igrače koji su se igrali u prozorima, na one koji su bili na užem i širem spisku za kvalifikacije, kao i one koji iz objektivnih razloga nisu bili tu, jer igraju Evroligu i NBA. Sve opcije su na stolu, pratimo igrače, ne čekamo leto, jer do tada ima dosta posla”, rekao je Kokoškov i dodao:

U komunikaciji sam sa svim igračima, nikog ne bih otpisivao. Ni Nikolu, ni Bogdana koji se vraćaju iz povreda. U narednih pet meseci svašta pozitivno može da se desi u rehabilitaciji i vraćanju. Ne bih zaista o imenima, najviše bismo bili fer da ih ne pominjemo. A dobro znamo ko su vedete i vodeći igrači u svojim timovima, oni će sigurno biti i nosioci u nacionalnom timu”.

 

Svestan je selektor Srbije da mora dugoročno da razmišlja i usmeri nadolazeću generaciju.

“Moj posao je trenerski, selektiranje i priprema ekipe za takmičenja koja predstoje. Ali, postoji i šira slika, tako da ne razmišljamo samo o ovom letu, već i kako usmeriti novu generaciju i napraviti most. Košarka će se igrati, reprezentacija postojati i kad sve ovo prođe, zato je moja obaveza da dam sve od sebe, svo znanje i iskustva da državni tim ide u pozitivnom pravcu. Jer, reprezentacija je večna, a mi prolazni”, zaključio je Kokoškov.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Kokoskov je svoju trenersku filozofiju formirao u NBA. Posto znamo da je to liga igraca, bice zanimljivo videti rezultate kontrasta izmedju ove cinjenice i mesta selektora SFRJ, SCG, SRJ, pa Srbije gde su redom selektori bili iznad igraca, sto zbog cinjenice da dolaze iz liga trenera, sto zbog tog ultimativnog stava da je reprezentacija, tj. ljubav prema drzavi iznad svega. Ta promena paradigme kada je kult trenera/selektora u pitanju bi mogla imati znacajan uticaj na uspehe nase reprezentacije pod Kokoskovim, mozda podjednako bitan kao taktika ili koga cemo od igraca imati na velikim takmicenjima. 

 

Kokoskov je van shvatanja da je trener "bog i batina", dosta se oslanja na kompletan pul saradnika oko sebe, samim tim je u startu izbegao zamku sujete, sto prema igracima, sto prema saradnicima. Njegov kosarkaski mozak je pragmatican i timski je covek, u najsirem znacenju te reci. Ta pragmaticnost se ogleda i u izjavi da ce najbolji igraci, tj. nosioci igre u svojim klubovima imati vodecu rec i u reprezentaciji (rangirani, naravno, po jacini liga i klubova gde su vedete) i zaista treba ocekivati da ce njegovih 12 biti skoro u glavu istih onih 12 koje bi vecina Srba koji prate kosarku i sami izabrali. Eventualne povrede na stranu. Ono sto moze biti problem je cinjenica da pragmaticnost po defaultu ne stoji dobro sa kreativnoscu, nekim izlaskom sa zadate putanje, pa ostaje da se nadamo da je Kokoskovu ostalo bar nesto od te srpske improvizacije i snalazljivosti u datom momentu, sto ce sa USA nadgradnjom dati koristan miks, koji je zapravo vrlo pozeljan. Best of both worlds, pa da peglamo redom. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Nema šta tu mnogo da se filozofira - ekipu podrediti Jokiću a ostali mogu samo da profitiraju iz toga, jer on je takav igrač da mu nije primaran lični učinak. 

 

Evo reći ću ovde moju najveću brigu, a to je odnos Tea i Jokića ako Teo bude u sastavu - nismo videli taj tandem. Za ostale sam siguran da će znati svoju ulogu i da neće imati problem sa tim (čak i za Bogdana koji je bio alpha male na prethodnim takmičenjima, jednostavno mora u ulogu najboljeg beka ali realno druge banane), ali Teo je suviše dugo bio lider reprezentacije i imao kredit da ga se krije u odbrani kao i svaku slobodu za ludorije, a sad jednostavno ne može više da ima taj status već mislim da bi najkorisniji bio u ulozi nekog šestog čoveka.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Manu locked this topic
  • Don Dusko unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...