Jump to content

Psi & duhovi ratova '90-ih, split topika HRvatska - Lijepa naša


mladenvzz
Message added by Lobotomija,

Admin/mod team izražava nadu da je forumsko društvo evoluiralo dovoljno za pokretanje ove rasprave. Otvaramo je i zbog rasterećenja diskusija na HR, BiH, KiM i YU - temama. 

 

Tema ima status ozbiljne, poput one o Covid 19 pandemiji. Svi vidovi nacionalizma, govora mržnje, relativizacije zločina, trolovanja i obesmišljavanja diskusija biće sankcionisani bez prethodnih upozorenja. U nadi da toga neće biti ili bar u neznatnoj meri,

 

Vaša moderacija Politike

Recommended Posts

1 minute ago, Accuphase said:

Ma da... baš se dobro sećam da je svaki drugi ker "ćerao" na šumadinski ili čarapanski.

 

Ti si mogao i da komuniciraš sa policajcima dok oni tuku demonstrante? Izgleda da si uvek bio neka značajna ličnost pod zaštitom, a ja naivno verovao da je to samo na forumu.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Perkos2 said:

Ti si mogao i da komuniciraš sa policajcima dok oni tuku demonstrante? Izgleda da si uvek bio neka značajna ličnost pod zaštitom, a ja naivno verovao da je to samo na forumu.

 

Ne znam zasto se upustas u raspravu sa ovim botom. 

Edited by Amigo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A sećam se i kako je "običan narod" zvao tehničke uređaje & belu tehmiku "nabavljenu" sa Kosova 1999, zvao je "roba iz šip-šopa".

 

p.s.

 

Taj gen. Delić što ga spominješ, on prvo beše bio kod Vojislava Šešelja a sade je kod av-a.

Kakva ličnost, kakva moralna gromada, ma nevin ko rosa u podne.

 

More...

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Perkos2 said:

Vi ste ga zakopali!😁

More svima vam je bio idol. Niste ga tako odbacivali kad ste mu slali poljupce na mitinzima, i kad su onih milion na ušću trazili oružje, a odobravali im "svi Srbi sveta". Pa i kad je uginuo i kad mu je posmrtnu strazu drzao ovaj glavurdan iz videa gore koji prdi nesto o Vukovaru, kako "nije znao", da nije bilo foruma B92 da organizuje ono sa čituljom i sa onim balonima, jedine slike koje bi se videle i u zemlji i van nje u vezi njegovog uginuća bi bile one horde i čopori koji su došli da ga isprate.

Link to comment
Share on other sites

Evo ovde navode glavurdana kao jednog od glavnih zlocinaca, i huskaca na vrsenje ratnih zlocina, kako je i delovao od pocetka. To jest onima kojima onaj pod lipom nije bio idol. Taj mi je posebno išao na ganglije, više i od podlipaša.

 

Quote

TUŽILAŠTVU ZA RATNE ZLOČINE REPUBLIKE SRBIJE

 

Izvršni odbor Nezavisnog udruženja novinara Srbije podnosi

 

KRIVIČNU PRIJAVU prоtiv:  NN licа (оdgоvоrnih licа i nоvinаrа u Rаdiо-tеlеviziјi Bеоgrаd, Rаdiо-tеlеviziјi Nоvi Sаd, dnеvnim listоvimа „Pоlitikа", „Vеčеrnjе nоvоsti" i dr.), zbоg krivičnоg dеlа оrgаnizоvаnjе i pоdsticаnjе nа izvršеnjе gеnоcidа i rаtnih zlоčinа iz čl. 145. KZ SRЈ.

U prilogu uz prijavu su i dokazi, ima tamo na linku.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Milenko Puzigaca said:

More svima vam je bio idol. Niste ga tako odbacivali kad ste mu slali poljupce na mitinzima, i kad su onih milion na ušću trazili oružje, a odobravali im "svi Srbi sveta". Pa i kad je uginuo i kad mu je posmrtnu strazu drzao ovaj glavurdan iz videa gore koji prdi nesto o Vukovaru, kako "nije znao", da nije bilo foruma B92 da organizuje ono sa čituljom i sa onim balonima, jedine slike koje bi se videle i u zemlji i van nje u vezi njegovog uginuća bi bile one horde i čopori koji su došli da ga isprate.

Slazem se da vam je bio idol!

5 hours ago, Accuphase said:

A sećam se i kako je "običan narod" zvao tehničke uređaje & belu tehmiku "nabavljenu" sa Kosova 1999, zvao je "roba iz šip-šopa".

 

p.s.

 

Taj gen. Delić što ga spominješ, on prvo beše bio kod Vojislava Šešelja a sade je kod av-a.

Kakva ličnost, kakva moralna gromada, ma nevin ko rosa u podne.

 

More...

Bio pa otišao iz tih stranaka za razliku od tvojih idola vesiča, sliniše i bebe popovića koji su udarna pesnica ovog rezima. Zamalo da zaboravim i Chedu taj je baš ono pravi predstavnik građanske Srbije ili Krle iz idola!  

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, urosg3 said:

Jeste, ali on nije bezbednjak. Inače moj komšija je bio pripadnik 32. korpusa, preživeo je ceo put. Inžinjerac je pa nije imao problema sa suđenjem iako mu je cela jedinica zarobljena. Nešto malo tehnike je uspeo da onesposobi inicijativom podofocira iz okoline Titograda. Penzionisan je sredinom devedesetih.

 

Nisam ni pokušavao da odgovorim na pitanje o bezbednjacima, hteo sam da ukažem na okolnosti i dileme u kojima su se zatekli neki oficiri.

Optužen za izdaju? Koga je on izdao, kakve je naredbe imao, šta mu je bio zadatak, ko su mu bili neprijatelji? Niz pitanja, ne samo u vezi Trifunovića nego i mnogih drugih koji su se našli u sličnoj situaciji. Kakav je izbor imao Trifunović i kakav bi epilog bio da je pokušao proboj pod vatrom, da je odbio da preda naoružanje?

Radi se o moralnim dilemama, ne o analizi vojno-taktičkih odluka.

 

Link to comment
Share on other sites

Sluzio sam vojni rok u Zagrebu i pre neku godunu sretnem staresinu iz kasarne. Lepo mi covek isprica kako je sve izgledalo kada je poceo rat. Par oficirskih govnara Srba koji su nas najvise maltretirali je pobeglo cim je pocelo da se zakuvava, pre bilo kakvih puskaranja. Major Hrvat koji je najvise srao o "zenici oko svog" i slicnim baljezgarijama je prvi presao na hrvataku stranu i u pregovorima sa bivsim kolegama bio najekstremniji. Oficir Albanac je ostao do kraja i sa vojskom otisao tamo ka Petrinji.

Dakle, sva govnarija kojom su nam punili glavu je bio goli kurac. Oficiri su godinama ziveli u sfrj kao bubrezi u loju. Dobijali najbolje stanove, letovali u Kuparima i mislim Valdanosu kao svojim letovalistima, kurcili se po Tari za bedne pare u svom hotelu. Uzivali sve privilegije, palamudilo se o petoj armiji na svetu. A u stvari je sve bilo truli i najobicnija laz. Kada je pripucalo, svako je otisao na svoju stranu, samo je lešina zvana jna kao izbezumljena, slonovski u staklari, stala da mlatara po svima . Zlikovac Milosevic ih je koristio za svoje bolesne, ne ambicije, vec nagone. Vodao ih je tamo vamo, bombardovao gradove ubijajuci civile, sa sve petokrakom koja je u celom svetu izazivala skoro isti prezir kao i svastika.

Covek koji je spasio svoje vojnike jeste heroj jer vuci u smrt tu decu kada je sve u toj vojsci, kao i drzavi, laz, prevara, pljacka, trgovina, zabluda, obmana... je ludost.

Edited by berti
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, berti said:

. Dobijali najbolje stanove, letovali u Kuparima i mislim Valdanosu kao svojim letovalistima, kurcili se po Tari za bedne pare u svom hotelu.

Vrnjačka banja
Fažana
Duilovo
Rimske toplice
SV Naum Ohrid
Baške vode - hotel Sutjeska

što mogu da se setim na brzinu. Cene su bile pristupačne, nije kako se misli baš bila bagatela, ali bilo je pristupačno. Hrana je bila za nijansu ispod očekivanih standarda za hotele, deo se uštedeo što su vojnici na odsluženju vojnog roka pokrivali neka radna mesta bez plate, a verovatno je delom bilo i dotirano. 
Takođe oficiri JNA su imali i zimnicu i to se sećam da smo išli ćale i ja na vojnu ekonomiju u Batajnici, sad je tu ova covid bolnica, i podizali prethodno upisanu zimnicu. Apsolutni hit mi je bio parmezan "Sirela Bjelovar" u konzervi od 2 kg, to je bio praznik, onda ona velika kantica Eurokrema 😉 dalje one paprike u konzervi "Sava" Janja, i Gavrilović mesni narezak/paštete

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Vrnjačka banja
Fažana
Duilovo
Rimske toplice
SV Naum Ohrid
Baške vode - hotel Sutjeska

što mogu da se setim na brzinu. Cene su bile pristupačne, nije kako se misli baš bila bagatela, ali bilo je pristupačno. Hrana je bila za nijansu ispod očekivanih standarda za hotele, deo se uštedeo što su vojnici na odsluženju vojnog roka pokrivali neka radna mesta bez plate, a verovatno je delom bilo i dotirano. 
Takođe oficiri JNA su imali i zimnicu i to se sećam da smo išli ćale i ja na vojnu ekonomiju u Batajnici, sad je tu ova covid bolnica, i podizali prethodno upisanu zimnicu. Apsolutni hit mi je bio parmezan "Sirela Bjelovar" u konzervi od 2 kg, to je bio praznik, onda ona velika kantica Eurokrema 😉 dalje one paprike u konzervi "Sava" Janja, i Gavrilović mesni narezak/paštete

 

To je najmanje bitno i nema nikakve veze sa dogadjajima pocetkom devedesetih. Ako je njima bilo toliko dobro, ko je bilo kome branio da ide u vojnu skolu.

Osnovni krivci za rat su politicari, a ne JNA, koja se raspala po nacionalnim savovima. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

 

To je najmanje bitno i nema nikakve veze sa dogadjajima pocetkom devedesetih. Ako je njima bilo toliko dobro, ko je bilo kome branio da ide u vojnu skolu.

Osnovni krivci za rat su politicari, a ne JNA, koja se raspala po nacionalnim savovima. 

Što su je onda zvali srboćetnička?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Amigo said:

 

Sta te boli qurac :sleep_1:

Pa da vidiš i boli, vraća mi sećanje na vreme kad su vojni pozivari jurili ljude sa pokličom "otadžbina te zove".

4 minutes ago, Accuphase said:

Pa da vidiš i boli, vraća mi sećanje na vreme kad su vojni pozivari jurili ljude sa pokličom "otadžbina te zove".

Od tih dana sam ih zamrzeo iz dna duše do neba za sva vremena...

Edited by Accuphase
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, urosg3 said:

To je dobar primer na šta je JNA ličila tada. Oko 1000 oficira i podoficira se predalo hrvatskim snagama, kojih nije bilo više do 500 pripradnika zajedno sa policijom.
Dakle 1000 oficira i podoficira profesionalaca, ne računam tu regrute na odsluženju.
 

To nije stanje samo tada, nego je isto takvo stanje bilo i pocetkom 80tih. Na vojnoj vezbi TO  ukopala PO topove  iz saveznicke vojne pomoci i sa njima je trebalo da zaustave prodor VU prema Bihacu. Posle su imali i bojevo gadjanje gde veliki broj granata nije eksplodirao, pa smo morali nekoliko dana da cuvamo poljanu dok nije stigla ekipa za unistavanje.

Nije on predao nikakav korpus , vec nesto sto je bilo korpus samo na papiru, posto korpus nije imao 280 pripadnika cak ni kod Draze. Takvo je bilo  stanje u najvecem broju jedinica, gde je aktivni sastav popunjavao 60% , dok je ostatak obezbedjivala rezerva. Trifunovic nije imao rezervu, a nije dobio ni aktivni sastav, jer se tada vec isti nije odazivao na poziv. Od onih koje  je imao  pod komandom najveci broj nije bio zainteresovan da stane na nove srBske granice, pa je uradio jedinu pametnu stvar koju je mogao da uradi. Nikakvu zakletvu on nije prekrsio tom predajom, jer se zakleo da brani SFRJ koje vise nije bilo, bas kao sto vise nije bilo ni socijalistickog uredjena.

2 hours ago, urosg3 said:

Vrnjačka banja
Fažana
Duilovo
Rimske toplice
SV Naum Ohrid
Baške vode - hotel Sutjeska


Takođe oficiri JNA su imali i zimnicu i to se sećam da smo išli ćale i ja na vojnu ekonomiju u Batajnici, 

Tih odmaralista je bilo gomila. Fazana, Basko Polje, Kupari, Duilovo, Bigovo, Ohrid, Tara, Ulcinj, samo neka od njih , a i cene u njima su bile "vise nego povoljne". Fazana nije bila nista posebno , ali se za vreme Broza tesko dobijala, u Kuparima su stucane ogromne pare da bi se sve to izgradilo. Posto je moj stric bio visoki oficir JNA, on je i nama uplacivao letovanje u nekim od tih odmaralista. Jedino mesto za koje nije mogao je bio Igalo, tu valjda ni svoju familiju nije mogao da vodi. Nije bas samo bila zimnica, nego su sve do kraja 80dih postojale prodavnice samo za staresine JNA, gde su mogle da se kupe i druge stvari jeftinije nego u regularnim prodavnicama.

JNA je dobrim delom ekonomski unistila tu drzavu, jer je skoro 80% saveznog budzeta odlazilo na JNA.  Od 45te pa do kraja, jedino je Markovic 90te u budzetu  smanjo taj procenat.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DJORDJE said:

JNA je dobrim delom ekonomski unistila tu drzavu, jer je skoro 80% saveznog budzeta odlazilo na JNA.  Od 45te pa do kraja, jedino je Markovic 90te u budzetu  smanjo taj procenat.

 

Odake ti taj podatak od 80%?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Amigo said:

 

Odake ti taj podatak od 80%?

Iz intervjua koji je svojevremeno dao Ante Markovic. On je tvrdio da je bio prvi premijer u istoriji zemlje  koji je smanjio potrosnju JNA u budzetu i sve je na oko 60%. U vreme stabilizacije 80tih vojni budzet je bio oko $2.7 milijardi , da bio 89te dosao do $4.4 milijarde. 

Strani autori obicno barataju cifrom od 22% BDP-a.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Perkos2 said:

https://braniteljski.hr/bitke-za-vojarne-osvajanje-varazdinske-vojarne/

 

Ovde ima precizno koliko su borbenih sredstava oficiri jna predali hrvatskim snagama, u vreme kad je kasarna predata još je postojala država zvana SFRJ i oficiri su bili dužni da sprovode naredbe svog generalštaba. 

   

To ako smatramo SFRJ=Srbija?

1 minute ago, DJORDJE said:

Iz intervjua koji je svojevremeno dao Ante Markovic. On je tvrdio da je bio prvi premijer u istoriji zemlje  koji je smanjio potrosnju JNA u budzetu i sve je na oko 60%. U vreme stabilizacije 80tih vojni budzet je bio oko $2.7 milijardi , da bio 89te dosao do $4.4 milijarde. 

Strani autori obicno barataju cifrom od 22% BDP-a.

Dakle slična priča kao zlo zvano SSSR...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, berti said:

Oficiri su godinama ziveli u sfrj kao bubrezi u loju. Dobijali najbolje stanove, letovali u Kuparima i mislim Valdanosu kao svojim letovalistima, kurcili se po Tari za bedne pare u svom hotelu. Uzivali sve privilegije, palamudilo se o petoj armiji na svetu. 

 

Zao mi je sto bas ti tako mislis.

Oficiri JNA nisu bas odreda svi ziveli kao bubrezi u loju. Jesu oni na najvisim polozajima, ali to je bio slucaj i u Posti ili bilo kojoj drugoj drzavnoj ustanovi. U vojsci nisu svi bili generali, kao sto ni u Posti nisu svi bili direktori. Sitna boranija, a tu spada vecina oficira jeste dobijala stanove, ali su ih dobijali i ljudi zaposleni u drugim firmama. S tim da vojna lica nisu mogla da koriste stambene kredite i druge alternative za resavanje stambenog pitanja, vec samo stanove. A na njih se cekalo poprilicno, sta god ti mislio. Ja sam vise od pola svog detinjstva provela u podstanarstvu i to su jos bila seecna vremena; kasnije je bilo jos teze. Nikad se nisam kurcila po bilo kakvim letovalistima, mada znam da ih je JNA imala. Medjutim, grad u kome smo ziveli bio je prepun odmaralista svi mogucih firmi diljem ex yu, opstina, ustanova…, a ta odmaralista su bila prepuna ljudi koji su u njima letovali po subvencioniranim cenama.

Licno nisam bila ni u jednom vojnom hotelu, nikad, ali je moj otac bio jednom u Igalu. Na rehabilitaciji posle infarkta. Ne znam da li se i to broji u privilegije. Svakako nijedne druge ne mogu da se setim. Ali znam da sam cesto osecala nedostatak sitnih veza i vezica, koje su moji vrsnjaci imali na sve strane i koristili po potrebi. Mi veciti dosljaci na to nismo mogli da racunamo i to se osecalo u svakodnevnim stvarima.

 

3 hours ago, urosg3 said:


Takođe oficiri JNA su imali i zimnicu i to se sećam da smo išli ćale i ja na vojnu 

 

Sindikati, zimnice, polutke…. Aman, sad ce i to ispasti silna privilegija vojnih lica, nesto sto niko u toj Jugi nije imao, samo oni 😀.

 

37 minutes ago, DJORDJE said:

Nije bas samo bila zimnica, nego su sve do kraja 80dih postojale prodavnice samo za staresine JNA, gde su mogle da se kupe i druge stvari jeftinije nego u regularnim prodavnicama.

 

 

Da sam jucer umrla, ne bih ni znala sta sam sve u zivotu propustila 😂.

Izvini, ali ovo je neopevana glupost.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

. Nije bas samo bila zimnica, nego su sve do kraja 80dih postojale prodavnice samo za staresine JNA, gde su mogle da se kupe i druge stvari jeftinije nego u regularnim prodavnicama.

 

To su prodavnice "22. decembar" i tu su kupovali uniforme, gaće, čarape, cipele. I Izdanja Vojnog izdavačkog zavoda. Ja sam odatle dobio moj prvi Atlas 😉

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

To su prodavnice "22. decembar" i tu su kupovali uniforme, gaće, čarape, cipele. I Izdanja Vojnog izdavačkog zavoda. Ja sam odatle dobio moj prvi Atlas 😉

 

To je bilo kod nas. A da znas kakve gace, potkosulje, carape i ostale stvari su se mogle kupiti u americkim bazama u Nemackoj! Pa one maslinaste vetrovke i ranci i torbe. Pravi hit u to doba. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...