Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

Gore navedeni nisu ucestvovali u klinickom ispitivanju (navedeno u kojoj fazi ne), te stoga nije moguce ni oceniti safety kod takvih pacijenata.

Na kraju, sve se svodi na risk/benefit - mozda ce lekar proceniti da je za onkoloskog pacijenta veci benefit da dobije vakcinu, nego sto je rizik od same vakcine

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sad na CNN Dr Gupta rece da je pricao jutros licno s direktorom Pfizera. On mu je rekao da su im podatke javili juce popodne iz nekog tela koje radi monitoring rezultata (sve se radi da se izbegne "namestanje" rezultata, tj. oni koji prate pacijente i detektuju ko je zarazen a ko ne nemaju pojma ko je primio placebo, a ko vakcinu). Prvobitno su ocekivali da ce imati ove rezultate krajem oktobra, ali nikako da se zarazi dovoljan broj ispitanika. Zbog toga se cekalo jos koju sedmicu (promaklo mi je koliko tacno ispitanika se zarazilo). Kad su dobili dovoljno obolelih onda su odradili "razsifrovanje", tj. razvrstali obolele na one koji su primili vakcinu (10%) i one koji su primili placebo (90%). Ovo su prvi rezultati, ne znam koliko jos bi trebalo da se ceka da se poveca pouzdanost analize. Takodje, svi ispitanici ce biti praceni i narednih (cini mi se da rece) 2 godine.

 

video: 1:35

 

 

rece da ce pogoni u USA da rade vakcine za Amerike (severnu i juznu), a ovi u Nemackoj i Belgiji za ostatak sveta.

 

Negde uhvatih informaciju da EU treba da finalizuje "narudzbinu" 300 miliona vakcina od (znaci) Biontecha.

 

Sad ce intervju s Dr Fauci na CNN

Edited by wwww
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

sad sam bila malo dokona pa sam malo spekulisala i racunala:

 

EU bi trebalo da naruci oko 300 miliona vakcina od Biontecha koliko ovih dana, sto bi znacilo nekih 150 miliona ljudi bi moglo time da se vakcinise. Pretpostavljam da je to sve za EU (mada je bilo i neke price da ce EU da plati i vakcine za (neke?) nerazvijene zemlje van EU)

Ako u EU zivi 446 milona stanovnika, to bi onda znacilo 1/3 stanovnistva bi mogla ovim da se vakcinise. Pretpostavimo da ce se isti procenat uzimati za sve zemlje clanice. Onda bi to znacilo da ce se po zemljama moci vakcinisati:

 

 

Austria                                            2.993.631

Belgium                                          3.884.491

Bulgaria                                          2.337.942

Cyprus                                            298.656

Czechia                                           3.596.616

Germany                                       27.970.867

Denmark                                       1.958.328

Estonia                                           446.965

Greece                                           3.601.930

Spain                                               15.918.155

Finland                                           1.858.282

France                                            22.566.869

Croatia                                            1.364.854

Hungary                                         3.285.715

Ireland                                            1.669.453

Italy                                                 20.261.650

Lithuania                                        939.716

Luxembourg                                210.574

Latvia                                              641.595

Malta                                              173.060

Netherlands                                 5.854.569

Poland                                            12.766.190

Portugal                                         3.462.750

Romania                                        6.497.080

Sweden                                         3.473.404

Slovenia                                         704.886

Slovakia                                          1.835.608

 

(tacke razdvajaju hiljade, u Nemackoj se kao i u Srbiji "," koristi za decimale)

 

Prema nekoj anketi u Nemackoj bi 50% stanovnistva primilo covid vakcinu, a nekih 30% (+-) spada u rizicne. Ako se na to doda medicinsko osoblje, plus "bazicni radnici" (sistem relevantni) onda je to mnogo vise od 1/3 stanovnistva, sto ce reci da ce se kod ove prve transe morati vrsiti selekcija ko prima, a ko ne medju tri prioritetne grupe (rizicni, medicinski radnici, sistem relevantni radnici).

 

Posebna je prica da li oni koji su vec prelezali covid-19 treba da prime vakcinu i kakva bi njihova reakcija bila (ako sam dobro razumela to bi takodje trebalo da se analizira u narednim sedmicama kako budu stizali podaci za ovu vakcinu).

 

Dr Fauci rece da je i vakcina od Moderne slicnog tipa pa da se ocekuje da i oni onda uskoro dobiju slicne pozitivne rezultate. Ne znam kome ce sve oni da prodaju tu vakcinu, da li samo Amerima ili i ostatku sveta.

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

I have to brag about this - email od direktorice naseg office-a:

 

"Dear all,

 

You may have noticed the amazing Pfizer announcement released earlier today.

This is in direct relation to the German team, because as I write this email, there are many of our local colleagues working on this trial and, so to say, “on barricades “ for this study.

It is very dynamic project, whose processes, which normally take months, are done within couple of hours. It is as exciting as it can be tiring for all who are directly involved.

Yet, it is such an amazing example of what we can achieve with our work and why our work matters.

I am so very proud to see our excellent team going beyond and above the norm not only for the study, but for us all regular human beings who are in desperate need of finding solution for the current covid crisis.

I hope you will join me in congratulating the DACH assigned team for their achievement!!"

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Topic: Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize

 

... u poslednjih 24h,  u vezi Phizer vakcine su planule vesti na sve strane

 

Pfizer’s Early Data Shows Vaccine Is More Than 90% Effective

>>>

 

Covid-19 vaccine from Pfizer and BioNTech is strongly effective, early data from large trial indicate

>>>

 

NEWS 09 NOVEMBER 2020



What Pfizer's landmark COVID vaccine results mean for the pandemic

It works! >>>

 

i tako dalje ... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Biontech smatra da za 4 sedmice moze da prikupi potrebne podatke da aplicira za dozvolu EU, pa da krajem godine ili pocetkom naredne dobiju dozvolu. U USA bi to trebalo da bude brze.

 

Inace, prvobitno je bilo planirano da se saceka da se 164 ispitanika inficiraju, pa da se onda analizira, ali to nikako da se desi 💪, pa su onda kod 94 inficirana odradili analizu i odatle podatak da je 90% placebo ispitanika zarazeno, a samo 10% ovih koji su primili vakcinu.

 

Inace, vlasnik firme je turskog porekla (otac mu dosao u pecalbu u Nemacku), a i zena mu je Turkinja koja takodje radi u firmi (naucnica). Dobili su neku finansijsku pomoc od nemacke drzave za istrazivanje i to ce sad biti "isplaceno" u vakcinama. Govori se o nekih 100 miliona vakcina (sto znaci 50 miliona ljudi bi moglo da se vakcinise), ali mi nije jasno da li je to deo EU kontingenta ili poseban.

 

Za EU kontingent: u narednih dan-dva ce biti potpisan ugovor za 200 miliona doza uz moguce prosirenje narudzbine za jos 100 miliona. Zemlje clanice ce onda poslati zahtev za broj vakcina (nece biti po sistemu: ko prvi devojci), pa ce onda da se vakcine "ravnomerno" raspodele (nisam shvatila da ce to biti po automatizmu x% ukupne populacije zemlje, pri cemu je taj procenat isti za sve).

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Long covid simptom:

Important study on #LongCovid from Dublin: 10 weeks after Covid, half of the patients are not yet healthy. 30% haven't got back to work yet. Post Covid state of exhaustion in 50% of patients, regardless of Covid severity. No doctor underestimates this diagnosis

 

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0240784

@sreta-steta @sasha arsenal

 

koliko vidim studija je samo registrovanje situacije, bez preporuka sta raditi i kako "leciti". ali od neceg mora da se pocne.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, wwww said:

Long covid simptom:

Important study on #LongCovid from Dublin: 10 weeks after Covid, half of the patients are not yet healthy. 30% haven't got back to work yet. Post Covid state of exhaustion in 50% of patients, regardless of Covid severity. No doctor underestimates this diagnosis

 

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0240784

@sreta-steta @sasha arsenal

 

koliko vidim studija je samo registrovanje situacije, bez preporuka sta raditi i kako "leciti". ali od neceg mora da se pocne.

 

Meni je ovo strasno... Pazi za 2.5 meseca se 50% ljudi ne vrati na posao i to nezavisno o tezini infekcije! Jedna stvar sto sam primetio je da mi se srce ubrzalo (mada da tu izvedem pravi zakljucak, treba jos vremena da prodje). Nekada se jesam bavio sportom, umereno aktivan na oko 8km setnje dnevno - meni srce radi na 60-65 u stanju mirovanja. Od kad je ovo pocelo izmedju 72-76. 

  

 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, sreta-steta said:

Meni je ovo strasno... Pazi za 2.5 meseca se 50% ljudi ne vrati na posao i to nezavisno o tezini infekcije! Jedna stvar sto sam primetio je da mi se srce ubrzalo (mada da tu izvedem pravi zakljucak, treba jos vremena da prodje). Nekada se jesam bavio sportom, umereno aktivan na oko 8km setnje dnevno - meni srce radi na 60-65 u stanju mirovanja. Od kad je ovo pocelo izmedju 72-76. 

  

 

i men`  nesto cuka preskace al` ne krivim Covid za to :default_coffee:

 

Hej5MK.gif

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, wwww said:

Long covid simptom:

Important study on #LongCovid from Dublin: 10 weeks after Covid, half of the patients are not yet healthy. 30% haven't got back to work yet. Post Covid state of exhaustion in 50% of patients, regardless of Covid severity. No doctor underestimates this diagnosis

 

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0240784

@sreta-steta @sasha arsenal

 

koliko vidim studija je samo registrovanje situacije, bez preporuka sta raditi i kako "leciti". ali od neceg mora da se pocne.

 

Znam jednu medicinsku sestru koja se oporavila tek nakon dva i po meseca i to ne 100%.I dalje oseća umor.

 

Inače,danas mi je najgori dan.Juče sam otišao do kovid ambulante da mi doktorka posluša pluća jer je kašalj počeo da se pojačava.Rekla mi je da su ok i da nema potrebe da me kljuka antibioticima ili da me šalje u glavnu kovid ambulantu da snimim pluća.Pitala me je da li sam imao temperaturu,rekao sam da nisam.

Sinoć oko 3h je krenula temperatura.Probudio sam se i počeo da se tresem jer me hvatala zima.Tek sam zaspao oko 7h.Još i nije neka velika,najveća 37.2.

 

Popio sam jutros antibiotik(Klacid)na svoju ruku jer je upravo njega prepisao doktor supruzi u slučaju da bude imala temperaturu.Kako sam razumeo,to sprecava da se virus spusti u pluća.

 

Sutra ću pozvati moju doktorku za savet.

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, sasha arsenal said:

Popio sam jutros antibiotik(Klacid)na svoju ruku jer je upravo njega prepisao doktor supruzi u slučaju da bude imala temperaturu.Kako sam razumeo,to sprecava da se virus spusti u pluća.

Klacid je antibiotik, sprečava sekundarne bakterijske infekcije koliko ja znam. U svakom slučaju, dobra mera predostrožnosti u ovom slučaju. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...