Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

9 hours ago, Laki21 said:

Postoji li neki iole validan podatak u kojem procentu je nalaz PCR testa nešto kasnije potkrepljen serološkim nalazom?

https://www.who.int/publications/m/item/molecular-assays-to-diagnose-covid-19-summary-table-of-available-protocols

https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/whoinhouseassays.pdf?sfvrsn=de3a76aa_2&download=true

dokument objavljen 24.1.2020.

 

Nemacki PCR test (razvijen u Berliny by Prof. Drosten) je opisan od str. 60. A tu su i kineski, americki, japanski, hongkongski i tajlandski test.

 

date su i reference, a pretpostavljam da bi onda trebalo da trazis radove po autorima da dobijes odgovor na tvoje pitanje.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

i kod nas izasla ta vest.

Sad se razmatra kojim redosledom bi mogli da se vakcinisu ljudi. Predlog je prvo rizicne grupe (ima oko 30-40% u Nemackoj), pa onda "neophodni radnici" (lekari, negovatlji, policija, vatrogasci, nastavno osoblje, pretpostavljam i politicari itd.)

 

Znaci, sledece sedmice ce zatraziti dozvolu u USA (jer postoji hitna procedura), a za Evropu se jos ne zna kada ce (deo rezultata su vec pripremili da priloze za dozvolu).

 

 

Edited by wwww
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizer-and-biontech-announce-vaccine-candidate-against

 

Opširniji tekst.

 

BTW, ima i "sitni" zajeb; mora da se čuva na -75 ili niže. Što u praksi znači da će morati da se čuva u suvom ledu (čvrsti CO2 (on je na -79)) jer niko nema toliko laboratorijsih frizeva koji obezbeđuju tu temperaturu. Biće tu još zajebancije koliko duša ište...

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Laki21 said:

https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizer-and-biontech-announce-vaccine-candidate-against

 

Opširniji tekst.

 

BTW, ima i "sitni" zajeb; mora da se čuva na -75 ili niže. Što u praksi znači da će morati da se čuva u suvom ledu (čvrsti CO2 (on je na -79)) jer niko nema toliko laboratorijsih frizeva koji obezbeđuju tu temperaturu. Biće tu još zajebancije koliko duša ište...

 

3 minutes ago, mrd said:

Voleo bih da obratimo paznju na cinjnicu da je vaccine samo 90%>x  sigurna i da je momenat kad je vest obavljena veoma politicki pogodna. 🙂 To sam samo ja veciti sigurica. 

Nije sve u svetu povezano s Trampovim izborima (i "zaverom" da se on makne s cela USA). :classic_wink: 

Ovaj timeline se znao jos proletos, kad su prvi ljudi vakcinisani (konkretno u Majncu, gde je sediste nemackog ogranka ove kooperacije).

Druga nemacka firma (iz BW) je u nesto kasnijem stadijumu, ali koristi isti tip vakcine, te je za nadati se da ce i oni za koji mesec imati pozitivne rezultate. To su oni koje je Tramp hteo da kupi i da proizvode iskljucivo vakcine za Amere, ostali nek crknu. Vlasnik firme je odbio ovu "nepristojnu ponudu" te ce njihova vakcina, kad bude spremna, biti na raspolaganju celom svetu (a to je u skladu i s dogovorom na nivou EU).

 

1 minute ago, ras kass said:

Sad samo treca faza cetvrtog kruga sestog testiranja i onda dozvola od cdc kdm epr ghg i onda polako pocetak pripreme za pripremu pocetnog vakcinisanja. 

 

4 minutes ago, Sunshine State said:

@wwww

Docicu na red nikad 😄

Ako nekih 60-70% ljudi bude imuno (sto jer je prelezalo bolest, sto preko vakcinacije) onda to stiti i preostale.

 

Kod nas je Angela juce naglasila da vakcinacija nije obavezna, ali verujem da ce mnogi ljudi da se prijave za vakcinisanje (ipak su ovi antivaxeri ogromna manjina). Ovo tvrdim i na osnovu potraznje za vakcinom gripa ove jeseni (koja je drasticno skocila u odnosu na prethodne godine). No, sve ce to trajati mesecima, sigurno ce biti mnogo uskih grla u proizvodnji (flasice, igle itd., mada su firme koje to proizvode vec odavno pocele da stancuju neophodan materijal). Kod nas je vec "dat nalog" da se formira 60 mesta za vakcinaciju (posto regularne medicinske ustanove i lekari opste prakse nemaju uslove za skladistenje vakcine).

 

Takodje, ovi rezultati ukazuju da bi i ostali kandidati za vakcine mogli da budu uspesni, te onda treba i njih uzeti u obzir i njihovu proizvodnju i distribuciju.

 

Ima tu jos milion stvarcica koje treba da se odrade dok vakcina konacno dodje do stanovnistva i dok se zadovoljavajuci broj vakcinise, ali je ovo prvi (i to uspesan) korak na tom putu. (Ipak se krece...)

11 minutes ago, urosg3 said:

Meni se bolje isplati da prebolim i dobijem kakav takav imunitet nego da čekam 🙂

nemoj se zezati, ne znas koje dugorocne posledice virus moze da ima.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, mrd said:

@wwww Vise me brine x<90% nego izbori. 😉 Sto se tice mog shvatanja pouzdanosit 95% mogu da progutam, ali mi 99.5% puni baterije. 

P.S.

Ne debatujem s'tobom, samo sam hteo da eliminisem politicki motiv iz rasprave.

Pa ovih 90% je fenomenalan rezultat, nade su bile da ce se dostici 50-60% i to bi se smatralo uspehom (obzirom da se do sada nikada jos nije razvila vakcina za corona virus, da je ovo tek prva, a i da se koriste nove tehnologije, razlicite od tradicionalnih). Naravno da bi bilo idealno kad bi zastita bila 100%, ali ako se razvije vise tipova vakcina, pa se ustanovi koje su za koji deo stanovnistva efikasne onda se (valjda) moze odredjenim ljudima davati ona vakcina za koju je veca verovatnoca da ce funkcionisati, a drugima neka druga.

 

Sto se tice politickog motiva, zaista je vec ranije najavljeno da se prvi rezultati trece faze ocekuju u novembru, Biontech iz Nemacke nije imao nikakvih politickih motiva da tu informaciju plasira bas sada (nasi savezni izbori su tek za godinu dana :classic_wink: ). Vec nekoliko meseci se diskutuje o tome kad bismo mi u Nemackoj mogli da dobijemo prve vakcine i generalno je bio odgovor da se pre januara 2021 ne moze ocekivati da se dobije dozvola, a da se masovna vakcinacija ne ocekuje pre proleca (u najboljem slucaju). Ako racunas unazad onda je jasno da je ovo upravo vreme kada se ocekuju rezultati i da onda sledi priprema papirologije za dozvole (pa onda neko nezavisan treba da proveri sve te rezutate, da ne ispadne podvala).

Ako se ne varam FDA ima neku ubrzanu proceduru za odobrenje covid vakcine. U EU ima neko telo na EU nivou, a u Nemackoj ima jedna posebna firma/institut/ustanova koja to radi za Nemacku i nece biti precica.

17 minutes ago, Sunshine State said:

Ako je kapacitet 1.3 milijardi u 2021. i da su potrebne dve doze za uspesno vakcinisanje jedne osobe, bice i dalje guravo 

to je samo za ovu vakcinu.

Treba tu uracunati i kapacitete za druge vakcine koje su u nesto kasnijem stadijumu. Zanima me sta se desava s nekom (cini mi se) indijskom vakcinom koja je pogodnija za "toplije" predele, ako me secanje ne vara koristili su neku tehnologiju koja je primenljivija i u manje tehnoloski razvijenijim zemljama, te bi se brzo mogli da stvore proizvodni kapaciteti sirom sveta (ne bih sad da se upustam u detalje struke koja nije moja).

Edited by wwww
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Da li postoje minimalne šanse da ta vakcina stigne do nas, makar u maju 2021? Ili do kraja 2021? 

 

90% je odličan broj. Nijedan lek, pa čak ni najobičniji aspirin nije 100 %siguran. Uvek postoje kontraindikacije. Isto važi za sve vakcine, ne samo za ovu protiv korone.

 

Ne znam procenat teoretičara zavere u Srbiji. Oni će odbiti vakcinu. Onda ostaje više za nas koji više verujemo nauci i vakcinama, za nas koji ne verujemo u 5G zaveru.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

Pa lepo bi bilo videti neki joint effort medju pharma kompanijama da se udruze i proizvedu sto je vise moguce vakcina koje rade posao. Sigurno da Pfizer nema tolike kapacitete

Cini mi se da sam pre koji mesec cula negde na vestima da je Biontech otvorio/"iznajmio" ili nesto slicno neki novi pogon za proizvodnju vakcina u Belgiji.

 

Ne znam koliko je moguce da jedni drugima daju "recept" za proizvodnju vakcine (posebno ako je tu umesana neka nova tehnologija koja ce u buducnosti biti primenljiva i za neke druge vakcine). Kako stoji stvar s patenitima u ovoj oblasti? Pfizer i Bintech bi morali da budu "motivisani" da podele recept s ostalima, ipak su to firme koje rade za profit.

 

Mene zanima sta ce biti s latinskom Amerikom (neke drzave su ucestvovale u 3. fazi, a zauzvrat bi trebalo da dobiju relativno rano neke kolicine vakcine). Kako ce tamo organizovati specijalne "ordinacije" za vakcinisanje, narocito u zabacenim delovima? Sta ce biti s Afrikom? Odatle nema previse (pouzdanih) podataka o tome sta se desava.

 

Kina valjda razvija nekoliko razlicitih vakcina, za verovati je da ce ih koristiti za svoje stanovnistvo i "prijatelje", Rusi ce sigurno svoju vakcinu distribuirati nekim (prijateljskim) zemljama (bilo bi zanimljivo znati sta bi s tom vakcinom, zavrsise li 3. fazu i kakvi su rezutati).

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Da li postoje minimalne šanse da ta vakcina stigne do nas, makar u maju 2021? Ili do kraja 2021? 

 

90% je odličan broj. Nijedan lek, pa čak ni najobičniji aspirin nije 100 %siguran. Uvek postoje kontraindikacije. Isto važi za sve vakcine, ne samo za ovu protiv korone.

 

Ne znam procenat teoretičara zavere u Srbiji. Oni će odbiti vakcinu. Onda ostaje više za nas koji više verujemo nauci i vakcinama, za nas koji ne verujemo u 5G zaveru.

 

Mislim da je na nivou EU (a i u okviru WHO) razmatrano da se i od prvog kontingenta vakcina odvoji i deo za siromasnije zemlje/zemlje u razvoju, da ne bude da su vakcine prvo za "nas" pa onda za ostale kad stignu na red.

 

Sto se Srbije tice, tu ce se (takodje) postaviti pitanje prioriteta, a znajuci kakva je vlast tamo sigurno ce prve vakcine dobiti vlast i oni bliski vlasti (& familija). Osim ako WHO/EU ne dodje licno i u svojoj rezili vakcinise stanovnistvo (a ne po babu i po stricevima), sto ne verujem da ce se desiti. :classic_sad:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, wwww said:

Cini mi se da sam pre koji mesec cula negde na vestima da je Biontech otvorio/"iznajmio" ili nesto slicno neki novi pogon za proizvodnju vakcina u Belgiji.

 

Ne znam koliko je moguce da jedni drugima daju "recept" za proizvodnju vakcine (posebno ako je tu umesana neka nova tehnologija koja ce u buducnosti biti primenljiva i za neke druge vakcine). Kako stoji stvar s patenitima u ovoj oblasti? Pfizer i Bintech bi morali da budu "motivisani" da podele recept s ostalima, ipak su to firme koje rade za profit.

 

Mene zanima sta ce biti s latinskom Amerikom (neke drzave su ucestvovale u 3. fazi, a zauzvrat bi trebalo da dobiju relativno rano neke kolicine vakcine). Kako ce tamo organizovati specijalne "ordinacije" za vakcinisanje, narocito u zabacenim delovima? Sta ce biti s Afrikom? Odatle nema previse (pouzdanih) podataka o tome sta se desava.

 

Kina valjda razvija nekoliko razlicitih vakcina, za verovati je da ce ih koristiti za svoje stanovnistvo i "prijatelje", Rusi ce sigurno svoju vakcinu distribuirati nekim (prijateljskim) zemljama (bilo bi zanimljivo znati sta bi s tom vakcinom, zavrsise li 3. fazu i kakvi su rezutati).

 

"With research laboratories around the world racing to develop a coronavirus vaccine, a unique challenge has emerged: how to balance intellectual property rights with serving the public good.

Questions of patent protection and access to those patents has prompted an international group of scientists and lawyers to establish the Open COVID Pledge.

This movement calls on organisations to freely make available their existing patents and copyrights associated with vaccine research to create an open patent pool to solve a global problem.

The EU is leading the charge to create such a pool by drafting a resolution at the World Health Organisation. The US, UK and a few others have been opposed to this idea."

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, wwww said:

Mislim da je na nivou EU (a i u okviru WHO) razmatrano da se i od prvog kontingenta vakcina odvoji i deo za siromasnije zemlje/zemlje u razvoju, da ne bude da su vakcine prvo za "nas" pa onda za ostale kad stignu na red

 

Sto se Srbije tice, tu ce se (takodje) postaviti pitanje prioriteta, a znajuci kakva je vlast tamo sigurno ce prve vakcine dobiti vlast i oni bliski vlasti (& familija). Osim ako WHO/EU ne dodje licno i u svojoj rezili vakcinise stanovnistvo (a ne po babu i po stricevima), sto ne verujem da ce se desiti. :classic_sad:

 

To em sto bi bio skandal epskih namera, em bi dovelo i do ozbiljnih gradjanskih nemira. Ne radi se tako nigde.

Bila je neka prica da se predugovorom narucilo 350 000 doza od Fajzera.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ryu said:

@wwww @Sunshine State ili bilo ko iz medicinske struke 🙂

 

Trebalo bi da onkološki pacijenti spadaju u rizične kategorije? Jel ima kakvih informacija da li će Pfizer vakcina biti bezbedna da se takvim pacijentima daje? Odn. da im ne remeti terapije ili izazove neke neželjene efekte.

ja sam razumela da podaci jos uvek nisu stavljeni na uvid nezavisnim naucnicima, tako da ne verujem da ovo zna iko van ove dve firme.

 

A onkoloski pacijenti bi definitivno trebali da spadaju u grupu onih koji prvi primaju vakcinu (uz uslov da nije opasna za njih), prosto jer su medju dosadasnjim preminulima mnogi imali rak (imali odgovarajucu terapiju), pa su posebno ugrozeni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Ryu said:

@wwww @Sunshine State ili bilo ko iz medicinske struke 🙂

 

Trebalo bi da onkološki pacijenti spadaju u rizične kategorije? Jel ima kakvih informacija da li će Pfizer vakcina biti bezbedna da se takvim pacijentima daje? Odn. da im ne remeti terapije ili izazove neke neželjene efekte.

 

Po protokolu,  exclusion criteria:

 

Other medical or psychiatric condition including recent (within the past year) or active suicidal ideation/behavior or laboratory abnormality that may increase the risk of study participation or, in the investigator's judgment, make the participant inappropriate for the study.

Phases 1 and 2 only: Known infection with human immunodeficiency virus (HIV), hepatitis C virus (HCV), or hepatitis B virus (HBV).

History of severe adverse reaction associated with a vaccine and/or severe allergic reaction (eg, anaphylaxis) to any component of the study intervention(s).

Receipt of medications intended to prevent COVID 19.

Previous clinical (based on COVID-19 symptoms/signs alone, if a SARS-CoV-2 NAAT result was not available) or microbiological (based on COVID-19 symptoms/signs and a positive SARS-CoV-2 NAAT result) diagnosis of COVID 19.

Phase 1 only: Individuals at high risk for severe COVID-19, including those with any of the following risk factors:

Hypertension

Diabetes mellitus

Chronic pulmonary disease

Asthma

Current vaping or smoking

History of chronic smoking within the prior year

BMI >30 kg/m2

Anticipating the need for immunosuppressive treatment within the next 6 months

Phase 1 only: Individuals currently working in occupations with high risk of exposure to SARS-CoV-2 (eg, healthcare worker, emergency response personnel).

Immunocompromised individuals with known or suspected immunodeficiency, as determined by history and/or laboratory/physical examination.

Phase 1 only: Individuals with a history of autoimmune disease or an active autoimmune disease requiring therapeutic intervention.

Bleeding diathesis or condition associated with prolonged bleeding that would, in the opinion of the investigator, contraindicate intramuscular injection.

Women who are pregnant or breastfeeding.

Previous vaccination with any coronavirus vaccine.

Individuals who receive treatment with immunosuppressive therapy, including cytotoxic agents or systemic corticosteroids, eg, for cancer or an autoimmune disease, or planned receipt throughout the study.

Phase 1 only: Regular receipt of inhaled/nebulized corticosteroids.

Receipt of blood/plasma products or immunoglobulin, from 60 days before study intervention administration or planned receipt throughout the study.

Participation in other studies involving study intervention within 28 days prior to study entry and/or during study participation.

Previous participation in other studies involving study intervention containing lipid nanoparticles.

Phase 1 only: Positive serological test for SARS-CoV-2 IgM and/or IgG antibodies at the screening visit.

Phase 1 only: Any screening hematology and/or blood chemistry laboratory value that meets the definition of a ≥ Grade 1 abnormality.

Phase 1 only: Positive test for HIV, hepatitis B surface antigen (HBsAg), hepatitis B core antibodies (HBc Abs), or hepatitis C virus antibodies (HCV Abs) at the screening visit.

Phase 1 only: SARS-CoV-2 NAAT-positive nasal swab within 24 hours before receipt of study intervention.

Investigator site staff or Pfizer employees directly involved in the conduct of the study, site staff otherwise supervised by the investigator, and their respective family members

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...