Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

zna neko (ko prati) kakva je situacija u Izraelu s ultraortodoksnim Jevrejima? Pocetkom godine je bila prica da oni nece da se vakcinisu niti postuju mere (maske, distanciranje), pa je za pretpostaviti da su oni taj rezevoar za sirenje virusa. Sta se desava s Palestincima koji zive na teritoriji Izraela (van oblasti pod palestinskom upravom), da li se oni vakcinisu ili ne?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, wwww said:

zna neko (ko prati) kakva je situacija u Izraelu s ultraortodoksnim Jevrejima? Pocetkom godine je bila prica da oni nece da se vakcinisu niti postuju mere (maske, distanciranje), pa je za pretpostaviti da su oni taj rezevoar za sirenje virusa. Sta se desava s Palestincima koji zive na teritoriji Izraela (van oblasti pod palestinskom upravom), da li se oni vakcinisu ili ne?

 

o4FQq2E.png

 

j16zmVr.png

 

Quote

According to Health Ministry figures, the 10 cities and towns where the pandemic is spreading at the highest rate are all Arab. The leading communities – Taibeh, Nazareth, Yarka, Rahat and Kalansua – are all across the country, suggesting the worrying spike is not bound by a specific geographic area.

https://www.haaretz.com/israel-news/vaccination-rate-low-infection-high-among-arabs-and-officials-are-at-a-loss-1.10249346

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, wwww said:

zna neko (ko prati) kakva je situacija u Izraelu s ultraortodoksnim Jevrejima? Pocetkom godine je bila prica da oni nece da se vakcinisu niti postuju mere (maske, distanciranje), pa je za pretpostaviti da su oni taj rezevoar za sirenje virusa. Sta se desava s Palestincima koji zive na teritoriji Izraela (van oblasti pod palestinskom upravom), da li se oni vakcinisu ili ne?

Kolega iz Izraela mi pričao da su niske stope vakcinacije među Arapskim stanovništvom u Izraelu. On stanuje u ortodoksnom kraju i kaže da je situaciju u njegovom komšiluku šarena, da ima njih koji odbijaju ideju o vakcini, ali da ima i onih koji su se uredno vakcinisali. Pisao sam mu da proceni koji je odnos. U njegovoj zgradi se druži sa ortodoksnom porodicom, taj lik je isto IT struke, pa se druže i uredno su vakcinisani.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, attolini said:

Koliko  znam...prilicno rigorozne mere su bile pre dvadesetak dana...

pretpostavljao sam da im brojevi zbog toga idu ozbiljno na dole. sad im je vakcinacija na nekih 70%,mozda se dokotrljaju nekako do 80%, to je valjda neka granica koja garantuje mirniju situaciju. u svakom slucaju prerano popustanje svih mera i ogranicenja obavezno rezultira drasticnim skokom novozarazenih, oni su se tamo vec jednom opekli "pobedili smo koronu" sloganom, pretpostavljam da ce sada biti dosta oprezniji. 

Link to comment
Share on other sites

Čuo sam večeras jednu priču, pa ako neko može da potvrdi.

Kaže mi šurak da ima mnogo ljudi koji su hospitalizovani i vode se kao vakcinisani a da u stvari nisu vakcinisani, nego ljudi samo kažu da jesu, jer od sramote kad zaglave bolnicu neće da priznaju da se nisu vakcinisali.

Navodno(???) lekari ne mogu kroz sistem da provere da li je osoba vakcinisana, pa moraju da veruju na reč.

Vest je dobio od rodjene sestre koja radi na korona odeljenju, ja je poznajem lično, normalni su ljudi, ali ovo mi jednostavno deluje nemoguće, da lekari ne mogu da provere status vakcinacije, i da naša statistika dolazi iz upitnika pacijenata?????

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, AgroLaki said:

Čuo sam večeras jednu priču, pa ako neko može da potvrdi.

Kaže mi šurak da ima mnogo ljudi koji su hospitalizovani i vode se kao vakcinisani a da u stvari nisu vakcinisani, nego ljudi samo kažu da jesu, jer od sramote kad zaglave bolnicu neće da priznaju da se nisu vakcinisali.

Navodno(???) lekari ne mogu kroz sistem da provere da li je osoba vakcinisana, pa moraju da veruju na reč.

Vest je dobio od rodjene sestre koja radi na korona odeljenju, ja je poznajem lično, normalni su ljudi, ali ovo mi jednostavno deluje nemoguće, da lekari ne mogu da provere status vakcinacije, i da naša statistika dolazi iz upitnika pacijenata?????

Ne vidim prepreku da im očitaju  QR kod, na telefonu papiru, bilo kako. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vakcinisani u Nemackoj prema godinama starosti:

 

60 godina i stariji (ukupno 24,1 miliona ljudi) - 84,3% potpuno (20,3 miliona)   -   86,3% prva doza (20,8 miliona)

18-59 godina (ukupno 45,3 miliona ljudi)      - 70,2% potpuno (31,8 miliona)    -   70,5% prva doza (32 miliona)

znaci, punoletni:                                                  75,1% potpuno                                78,9% prva doza

 

12-17 godina (ukupno 4,5  miliona ljudi)        - 41,9% potpuno (1,6 miliona)      -   34,6% prva doza (1,9 miliona)

najmanje maloletnih vakcinisano u bivsoj istocnoj Nemackoj, najvise na severozapadu zemlje (NRW i severno)

 

Od 1.9. pocelo davanje 3. doze (neka sica i pre toga), najvise u NRW i Baden-Württenbergu, pa Bavarskoj. Do sad dato 769.463 (uglavnom BioNTech/Pfizer, 30.390 Moderne, 699 JJ)

 

do 26. septembra isporuceno 125.156.963 doza vakcina (86,2% iskorisceno):

64.647.682 centrima za vakcinaciju,

47.395.506 lekarskim praksama,

5.072.545 lekarima po firmama.

 

od toga:

BioNTech/Pfizer     86.119.473 doza  (94% iskorisceno)

AstraZeneca           21.742.411 doza  (88% iskorisceno)

Moderna                 12.836.080 doza (75% iskorisceno)

Johnson&Johnson   4.458.999 doza (71% iskorisceno)

 

 

Edited by wwww
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Par dijagramcica za Nemacku (i na brzaka neki moji komentari):

 

"Talasi" zarazavanja u Nemackoj:

 spacer.png

Prvi talasic je bio na pocetku, sve smo odmah pozatvarali i suzbili talas.

Preko leta 2020 je sve fino funkcionisalo (bilo malo virusa u okolini, pa smo mogli slobodno da se "krecemo" bez velike opasnosti), ali je onda dosla jesen i otvaranje skola, kad je krenuo 2 talas. Ponovo su preduzete neke mere, ali nedovoljne, pa nije prelomljen talas (kao na pocetku pandemije) sve do sredine decembra, kad je sve zivo pozatvarano. Dalji porast (manji) imamo kad je dozvoljeno slavnjenje Bozica, da bi onda ponovo krenulo praktikovanje mera i lomljenje talasa (uz vakcinisanje najstarijih).

Ovaj talas nismo uspeli totalno da zaravnimo, a dosao je britanski soj. No tad je vakcinacija uzela maha, uz primenu ozbiljnih mera, pa smo najzad uspeli da svedemo talas prakticno na nivo proslog leta. To doduse nije dugo trajalo jer je indijski soj preuzeo primat, no posledice nisu bile tako drasticne (hospitalizacija i smrtnost) jer su najugrozeniji vec bili zbrinuti vakcinama.

 

Inficiranost po starosnim grupama - incidenca:

spacer.png

Dakle, u poslednjem talasu je mnogo bilo zarazavanja medju decom i omladinom, a pocelo je i malo medju starijima (koji su prvi primili vakcinu).

Takodje, s obuzdavanjem poslednjeg talasa i incidenca po starosnim grupama opada.

 

 

Sledeci dijagramcic: inficiranost u poslednjem talasu (na x osi su sedmice u godini) - razlika izmedju potpuno vakcinisanih (puna linija) i nevakcinisanih (isprekidana linija).

Plave linije su za 18-59 godina stare, a narandzaste za one preko 60 godina.

Sivi deo za poslednje 2 sedmice oznacava "nesigurnost" jer mozda fale neki podaci (kasnjenje u prijavljivanju/prikupljanju podataka)

spacer.png

 

Vidi se da je u oba slucaja mnogo vise zarazavaju nevakcinisani (maksimum talasa smo imali negde oko 34 sedmice).

Veci % starijih od 60 godina se vakcinisao, a i oni se manje krecu i "mesaju" te je to razlog sto je udeo inficiranih manji od onog kod radno sposobnog stanovnistva.

Takodje se vidi da se s generalnim povecanjem koncentracije virusa u okruzenju povecava i broj inficiranih vakcinisanih (kao i nevakcinisanih) - zakljucak: drzati generalni broj inficiranih sto nizim i onda ce i manje nevakcinisanih i vakcinisanih biti zarazeno (kakvo iznenadjenje!)

 

 

Naredna dva dijagrama pokazuju hospitalizaciju kod vakcinisanih i nevakcinisanih prema starosti:

spacer.png

 

Krive imaju slican tok kao i za inficirane (naravno da je incidenca u oba slucaja manja), ali se vidi da je rizik za starije da zavrse u bolnici veci nego za mladje (kakvo iznenadjenje!). Incidenca nevakcinisanih koji zavrse u bolnici kod onih preko 60 godina je veca od grupe izmedju 18 i 59 godina iako ovih (starijih od 60, a nevakcinsanih) ima manji procenat u svojoj populaciji.

Takodje, s smanjenjem koncentracije virusa u okruzenju obuzdava se i hospitalizacija radno sposobnog stanovnistva, nesto slabije kod starijih (videcemo kako ce 3. doza da utice na tok ove krive, ali verovatno treba da sacekamo bar jos neke 4 sedmice da se efekat vidi na krivoj).

 

Za sada nisam nasla dijagram za broj umrlih, kao ni za razlicite vakcine. Mozda bude u nekom narednom izvestaju.

Edited by wwww
  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nasla sam dijagram o umrlima po godistima:

 

spacer.png

 

Najveci pik smo imali krajem prosle godine kad je virus bio svukuda (originalna varijanta), a nikakve zastite. Naravno da je virus kosio stare. Vakcinacijom i smanjenjem koncentracije virusa u okolini smo suzbili ovaj talas pa gotovo sasvim, a onda je uleteo britanski soj pa smo imali takmicenje izmedu vakcinacije ugrozenih i virusa. Vakcinacija je pobedila. Delta soj pravi problemcice, ali poslednji talasic je malecakni (deminutivcici)  i valjda cemo i njega konacno da eliminisemo 3. dozom za ugrozene i kontrolom virusa.

 

Vidi se i da stubici koji pokazuju smrtnost kod 35-59 godina starih takodje prati talase (samo sto su ovo mnogo manji talasi).

Smrtnost kod jos mladjih je mnogo manja, pa se njihovi stubici ni ne vide na ovom dijagramu. U izvestaju pominju 26 preminulih mladjih od 20 godina, a od njih - 17 su imali prethodne bolesti.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nasla sam tabelicu o udelu vakcinisanih medju inficiranima, hospitalizovanima, na intenzivnoj i umrlima. Prevela sam  je na srpski.

 

spacer.png

 

vakcine: Fajzer, Moderna, AZ i JJ (nisu razdvojili koja je koja), racuna se da je neko vakcinisan ako je proslo 2 sedmice od 2. doze (ili za JJ od 1.)

u Nemackoj je poslednjih meseci udeo indijskog soja prakticno 100%.

 

kaze u izvestaju (proracunato na osnovu podataka iz sedmica 35-38) :

zastita od hospitalizacije:              ca. 93% (18-59g)    - ca. 89% (≥60g)

zastita od odlaska na intenzivnu: ca. 96% (18-59g)    - ca. 94% (≥60g)

zastita od smrti:                             ca. 97% (18-59g)    - ca. 88% (≥60g)

 

Ogradjuju se da su mnogi dodatni faktori mogli da uticu na ove brojke (aktuelna koncentracija virusa u okruzenju, % vakcinisanosti, ponasanje individua...)

 

Takodje kazu da od ukupno 653 umrla od sedmice 5 ove godine (a koji su bili vakcinisani) njih 492 (75%) su bili stari preko 80 godina. Sto ce reci da gornja tabela nije dovoljno izdiferencirana, a da je smrtnost kod najstarijih (a vakcinisanih) takodje drasticno veca od ovih nesto mladjih. Jednostavno: kad si star vise ni vakcine ne pomazu.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, AgroLaki said:

Čuo sam večeras jednu priču, pa ako neko može da potvrdi.

Kaže mi šurak da ima mnogo ljudi koji su hospitalizovani i vode se kao vakcinisani a da u stvari nisu vakcinisani, nego ljudi samo kažu da jesu, jer od sramote kad zaglave bolnicu neće da priznaju da se nisu vakcinisali.

Navodno(???) lekari ne mogu kroz sistem da provere da li je osoba vakcinisana, pa moraju da veruju na reč.

Vest je dobio od rodjene sestre koja radi na korona odeljenju, ja je poznajem lično, normalni su ljudi, ali ovo mi jednostavno deluje nemoguće, da lekari ne mogu da provere status vakcinacije, i da naša statistika dolazi iz upitnika pacijenata?????

Ја сам чуо само да у болници на Мишелуку има доста вакцинисаних који су у тешком стању. То је прича докторке. Пулмолога. Која ради тамо, неки је шефић.

И она није вакцинисана.

 

Не знам ни за један случај да има корону сада и да је у тешком стању.

Сваки пут кад чујем да неко прича о вакцинисанима који су у тешком стању, сконтам да су управо ти што причају невакцинисани.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, urosg3 said:

Ne vidim prepreku da im očitaju  QR kod, na telefonu papiru, bilo kako. 

 

14 minutes ago, Referent said:

Ја сам чуо само да у болници на Мишелуку има доста вакцинисаних који су у тешком стању. То је прича докторке. Пулмолога. Која ради тамо, неки је шефић.

И она није вакцинисана.

 

Не знам ни за један случај да има корону сада и да је у тешком стању.

Сваки пут кад чујем да неко прича о вакцинисанима који су у тешком стању, сконтам да су управо ти што причају невакци

 

Nekim logickim razmisljanjem, ja nikad ne bih rekao da ako bih zaglavio bolnicu, doktor ne moze da proveri da li sam vakcinisan, prosto mi je neverovatno da ljudi lazu u takvim situacijama idu na blef, a opet je info od bas normalne, sa lica mesta, Sputnjikarom vakcinisane osobe...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

^

Tačno je. Prosto smo takav narod, u našoj prirodi je da slažemo da smo primili vakcinu da nam ne bi neko solio pamet, a idu na tu varijantu da neće baš svakome da traže papir. 

U teoriji se u trijaznoj ambulanti svakome upisuje vakcinalni status ali u praksi u ovakvoj gužvi i haosu se to često i ne upiše. Ja lično imam nekoliko primera dnevno gde tačno vidim da me lažu da su primili vakcinu pa tek kad zatrazim papir kažu kako ipak nisu. Jedan me čak i snimao telefonom i branio se ustavom, za sad nisam izašao na televizor 😀

  • Like 8
  • Ha-ha 4
  • Tuzno 2
  • WOW 4
Link to comment
Share on other sites

Al se pise svasta na zadnje dve strane. sad vec i nevakcinisani lazu da su vakcinisani. stvarno ljudi izmisljaju svakakve price.

Onda sad ne valja sto drzava ne da da se primi treca doza ranije vec mora da se ceka 6 meseci. nikad vam udovoljit. kad smo mi tj jos uvek primali tj cekali 3 nedelje izmedju dve doze, onda eee zast i mi ne primamo kao u uk posle 6 nedelja, sad kad kazu da ne moze ranije sad bi ranije. pa kad opet opadnu antitela onda ce biti kriv ponovo taj sto je dozvolio vakcinu ranije.

Link to comment
Share on other sites

Moji stanari matori (70+) zakacili u selu, muz, zena, njen brat, svi ozdravili bez problema. Jedino brat se malo vukao duze, ali sve kod kuce, on Kineza, ovo dvoje rusku primili, ja nista, bili smo u kontaktu doduse ja uvek nosim masku kad odem tamo vise zbog njih nego zbog sebe.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...