Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

36 minutes ago, Akiro said:

Wrong, na tu temu su strožiji od nas. Ne samo na temu antibiotika, nego bilo čega jačeg. Kad se gadno ušinem, a to uopšte nije retko, uzmem Zodol i mirna Bačka.


Crni Akiro, šta će ti to zlo? Još pre 25 godina u Nemačkoj i Francuskoj zabranjen za promet zbog smrtonosnih gastrointestinalnih krvarenja. Stari lek, ima mnogo boljih alternativa danas, nemoj da se zajebavaš.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ovi nasi slepci naovdno planiraju da petog maja proglase pobedu nad koronom...ne vidim kako ce, sve i da imamo tada 900 dnevno, a it o zasada ne deluje nejrealnije, da se cuskamo u guzice ako tako bude,ocekivati da ovim tempom padne na 100, ma i 500 je nerealno..pre mislim da su to buve, kao sto su dva puta bile za pc, jednom krajems eptembra, drugi put jesenas kad je buknulo..o bilo kakvoj pobedi s eu najboljem slucju u junu moze ocekivati, sa sadasnje perspektive gledano..i to bi bila dobijena bitka, ne rat..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Eddard said:


Crni Akiro, šta će ti to zlo? Još pre 25 godina u Nemačkoj i Francuskoj zabranjen za promet zbog smrtonosnih gastrointestinalnih krvarenja. Stari lek, ima mnogo boljih alternativa danas, nemoj da se zajebavaš.

To mi, doduše u vidu injekcije zajedno sa bensedinom i još nekim trećim sranjem prepisala fizijatarka u Euromediku svojevremeno kada sam baš gadno ušinuo vrat, rame i leđa i mreo od bolova a nije htela da mi da Diprophos, a ja opet neću Lemod. Sestra, koja je davala injekcije rekla da Zodol ima i u tabletama, i eto, otkrih čudo, koje za razliku od drugih sredstava deluje. Hebiga, Diprophos je mnogo bolji, ali kao kortikosteroid može samo na 6 meseci a u doba Corone treba kortikosteroide izbegavati.

 

Kod Grka samo Norgesic (ili tako neko slično ime) bez recepta, donekle deluje ali mnogo slabije od ovoga. Ako znaš nešto što deluje a manje je štetno, molim te šibni na PM. Bila savršena ili ne, ne bih da menjam fizijatarku. A ona jaše na Mydocalmu, Diclofenacu ili Lemodu, od kojih mi ni jedan ne deluje. 

 

Sorry na off-u, guys and girls.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Akiro said:

To mi, doduše u vidu injekcije zajedno sa bensedinom i još nekim trećim sranjem prepisala fizijatarka u Euromediku svojevremeno kada sam baš gadno ušinuo vrat, rame i leđa i mreo od bolova a nije htela da mi da Diprophos, a ja opet neću Lemod. Sestra, koja je davala injekcije rekla da Zodol ima i u tabletama, i eto, otkrih čudo, koje za razliku od drugih sredstava deluje. Hebiga, Diprophos je mnogo bolji, ali kao kortikosteroid može samo na 6 meseci a u doba Corone treba kortikosteroide izbegavati.

 

Kod Grka samo Norgesic (ili tako neko slično ime) bez recepta, donekle deluje ali mnogo slabije od ovoga. Ako znaš nešto što deluje a manje je štetno, molim te šibni na PM. Bila savršena ili ne, ne bih da menjam fizijatarku. A ona jaše na Mydocalmu, Diclofenacu ili Lemodu, od kojih mi ni jedan ne deluje. 

 

Sorry na off-u, guys and girls.

Sa kakvim se predznanjem dolazi na temu, bravo.

Ko Volter Vajt.

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Ono pise da je taj Zodol isto diklofenak + paracetamol + neki diciklomin koji je u toj kombinaciji za opustanje misica. Ja kad sam se poslednjeg puta usinuo pre jedno 6, 7 godina, sreca kuci, tako da sam pao na kolena, i onda se jedva uvukao unutra pomocu neke motke, a onda jedno dve, tri nedelje nisam mogao da se sagnem uopste, nego sam kad idem u klonju za broj 2 gaće skidao i oblačio štapom (za poštapanje) i jedva se kretao i ustajao uz pomoć njega, u pocetku sam sve sto se standardno uzima za te stvari isprobao, i ništa nije delovalo, pa nisam ništa ni uzimao dok nije samo prošlo. Nisam znao za taj Zodol, ali ništa što ima paracetamol i tako ne uzimam odavno, još pre tog događaja, od kad sam pročitao statistiku da su najveći broj umrlih zbog akutnog zatajenja jetre u to stanje došli zbog trovanja paracetamolom. Najčešće uz alkohol, pretpostavljam da su time lečili mamurluk. Za šta koristim brufen.

 

Znao sam jednoga što je umro od trovanja paracetamolom, nije dokazano jer niko nije ni ispitivao, ali garant je od toga. Bio na nekoj proslavi, malo više pili tamo, i sutra uzimao lekove protiv bolova da leči mamurluk, i uveče krenuo da ga boli stomak, povraćanje krvi, to je ovo sto kaze Eddard, zbog čega je lek zabranjen, oticanje stomaka, drhtanje itd, to je njegova žena pričala, i onda umro. Najverovatnije je uzimao paracetamol. Pas moze da ugine od jedne tablete, zbog zeludacnog krvarenja, macka i od manje. Nisam hteo ranije ovo da pisem kad se pominjao paracetamol oko kovida, ali kad je tema došla tu, eto, pa ko kako hoće :classic_smile:

 

Evo ga npr ovde kao prvi uzrok:

 

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acute-liver-failure/symptoms-causes/syc-20352863

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To mi, doduše u vidu injekcije zajedno sa bensedinom i još nekim trećim sranjem prepisala fizijatarka u Euromediku svojevremeno kada sam baš gadno ušinuo vrat, rame i leđa i mreo od bolova a nije htela da mi da Diprophos, a ja opet neću Lemod. Sestra, koja je davala injekcije rekla da Zodol ima i u tabletama, i eto, otkrih čudo, koje za razliku od drugih sredstava deluje. Hebiga, Diprophos je mnogo bolji, ali kao kortikosteroid može samo na 6 meseci a u doba Corone treba kortikosteroide izbegavati.
 
Kod Grka samo Norgesic (ili tako neko slično ime) bez recepta, donekle deluje ali mnogo slabije od ovoga. Ako znaš nešto što deluje a manje je štetno, molim te šibni na PM. Bila savršena ili ne, ne bih da menjam fizijatarku. A ona jaše na Mydocalmu, Diclofenacu ili Lemodu, od kojih mi ni jedan ne deluje. 
 
Sorry na off-u, guys and girls.
Istu ovu kombinaciju je i majka primala uvek zbog diskus hernije i to je jedino sto joj je iole pomagalo.
Redovno je i pila zodol, kad nije bas toliko kriticno da mora injekcije.
Poslednjih nekoliko godina ne pije, resila je problem na drugi nacin, tako da ne znam da li je i dalje to aktuelna terapija za takve slucajeve.
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Nema to veze, ne treba se opterecivati brojkama uopste. Imuni sistem je dobio informaciju o virusu i ako dodje u dodir s njim brzo ce regrutovati potrebna antitela. Juce je bas dr Gnjatovic pricala o tome da su ljudi koji su na merenjima imali nizak nivo antitela ili ih nisu imali uopste vec posle 2-3 dana posle zarazavanja stvorili visoke nivoe AT. Dto bih ja rekao, u mirnodopskom stanju ne mora dabude regrutovana cela armija.

Mesecipo posle sinopharma, antitela bukvalno nula. Zarazio se, simptomi bili blagi. 2 ned posle korone 2500! 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Don Juan said:

Meni nije jasno da se priča o popuštanju mera i da se sve otvara. 

Ovo može da ekslodira posle Uskrsa

 

Ne verujem u neku posebnu eksploziju, šta više, mislim da može da ide i na dole...

 

U glavnim urbanim centrima (Beograd, NS, Niš), vakcinacija je na nivou od cca 40% kod punoletnog stanovništva, a to je maltene pola Srbije i glavni generatori zaraze u celoj zemlji. Takođe, u na istoj teritoriji najveći je procenat ljudi koji su preboleli koronu te su (u nekoj meri) imuni.

 

Sa nastavkom vakcinacije niša za razvoj zaraze biće sve manja (uz broj prebolelih koji takođe raste). Tako da ne vidim kako je moguće neko veće rasplamsavanje zaraze uz sav predstojeći raspašoj. Jednostavno ne postoji osnova za to.

 

Mislim da ćemo još neko vreme da se vrtimo oko 3k dnevno, možda se to negde u trećoj dekadi maja digne na 3.5k, eventualn 4, ali mislim da će nakon toga krenuti kontinuirani pad ka letu, gde verujem da ćemo se oko jula - avgusta vrteti izmešu 1-2k zaraženih dnevno u najgorem slučaju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, shonke said:

Dok ne uradiš laboratoriju, nisu se upisala. emoji3.png
Posle uskrsa cu ja opet da poklonim konzilijumu 2000rsd da vidim kakav je sad nivo (biće to skoro 3 meseca od druge doze kineza).

 

Pa nece beg biti cicija! Uradicu i ja sledece nedelje, da pokazem Clashu sta su antitela!

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Kakva je situacija sa treningom posle vakcinacije? Koliko dana pauziranja i mirovanja? 
 

Zaboravih šta se pisalo na temu uzimanja nekih antikoagulanasa posle vektorskih vakcina? Da li piti nešto i ako da šta? Aspirin?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Ridji said:

Kakva je situacija sa treningom posle vakcinacije? Koliko dana pauziranja i mirovanja? 
 

Zaboravih šta se pisalo na temu uzimanja nekih antikoagulanasa posle vektorskih vakcina? Da li piti nešto i ako da šta? Aspirin?

Nisam cula nista o treningu, meni rekli da pijem vodu, da ce to da ublazi reakcije, i moze za bolove i temperatutu ako treba Tylanol (to je valjda kao paracetamol) ili Ibuprufen.

Ako ti lekar nije preporucio da pijes antikoagulanse, zasto bi ih pio? Samolecenje, preventivno moze da bude veoma stetna. 

Znaci nista bez preporuke lekara. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Angelia said:

Nisam cula nista o treningu, meni rekli da pijem vodu, da ce to da ublazi reakcije, i moze za bolove i temperatutu ako treba Tylanol (to je valjda kao paracetamol) ili Ibuprufen.

Ako ti lekar nije preporucio da pijes antikoagulanse, zasto bi ih pio? Samolecenje, preventivno moze da bude veoma stetna. 

Znaci nista bez preporuke lekara. 


Ma još je nisam vakcinisao, zakazano za sutra, tako da ne znam još šta će da mi kaže na pomenuta pitanja :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, zoe Bg said:

2864/15047/37

..............................

 

Ne znam zasto se uzbudjujete. U 'rvackoj, sa malo vise od pola broja stanovnika u poredjenju sa Srbijom, danas (zvanicno) umrlo 49. U bolnicama 2201.

 

Inace, danas je sahranjena moja tasta. Imala vise problema, ali valjda je cekala da napuni 83 kod kuce (imala rodjendan 13.), otisla u bolnicu u subotu pa umrla u nedelju... :classic_sad:

 

  • Tuzno 12
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, zoran59 said:

 

Ne znam zasto se uzbudjujete. U 'rvackoj, sa malo vise od pola broja stanovnika u poredjenju sa Srbijom, danas (zvanicno) umrlo 49. U bolnicama 2201.

 

Inace, danas je sahranjena moja tasta. Imala vise problema, ali valjda je cekala da napuni 83 kod kuce (imala rodjendan 13.), otisla u bolnicu u subotu pa umrla u nedelju... :classic_sad:

 

Saučešće tebi i porodici

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Harmonika said:

Ovi nasi slepci naovdno planiraju da petog maja proglase pobedu nad koronom...ne vidim kako ce, sve i da imamo tada 900 dnevno, a it o zasada ne deluje nejrealnije, da se cuskamo u guzice ako tako bude,ocekivati da ovim tempom padne na 100, ma i 500 je nerealno..pre mislim da su to buve, kao sto su dva puta bile za pc, jednom krajems eptembra, drugi put jesenas kad je buknulo..o bilo kakvoj pobedi s eu najboljem slucju u junu moze ocekivati, sa sadasnje perspektive gledano..i to bi bila dobijena bitka, ne rat..

 

Kakva crna pobeda? Moji su juče oko pola 5 dobili SMS poruke sa rezultatima PCR testova. Sestra koja se oseća i dalje malaksalo i ima bol u mišićima i zglobovima po rezultatu je negativna. Zet i sestričina pozitivni.

 

U 5 su bili ispred kovid ambulante u "Šumicama" i ispred njih je bio ogroman red. Ne bi stigli na red do kraja radnog vremena ( rade do 7 ) tako da će ujutru, pre sedam biti ispred ambulante.

 

Verovatno je tu malo ljudi ujutru, ali se broj povećava tokom dana..sve zavisi kad šalju SMS-ove sa rezultatima.

 

 

5 hours ago, Milenko Puzigaca said:

. Najverovatnije je uzimao paracetamol. Pas moze da ugine od jedne tablete, zbog zeludacnog krvarenja, macka i od manje. Nisam hteo ranije ovo da pisem kad se pominjao paracetamol oko kovida, ali kad je tema došla tu, eto, pa ko kako hoće :classic_smile:

 

Evo ga npr ovde kao prvi uzrok:

 

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acute-liver-failure/symptoms-causes/syc-20352863

 

Moja mama je operisala čir pre skoro pune 3 godine. Imala je perforaciju, na vreme otišla i sada je ok...ALI...

 

Njen gastro dr kog koga je radila i gastroskopiju ( privatno ) izričito je naglasio da ne sme da pije Brufen, Dikolofenak i slične lekove već samo Paracetamol - kad ima neke bolove zbog diskus hernije i kada je prehlađena.

 

Dr opšte prakse ponovio joj je isto, a kardiolog je zabranio upotrebu kardiopirina.

 

Umesto kardiopirina kupuje Q protect preko jednog sajta. Preko istog sajta kupuje i tablete gvožđa, jer ne može obično gvožđe koje košta 50 din po receptu.

 

Sve zbog tih problema sa čirom..Poznato je da čir izaziva želudačno krvarenje. 

 

E. sada..mama ne pije, i ako popije malu čašicu nekada, ne pije taj dan Paracetamol 🙂 

 

Verovatno je taj što je umro pravio miks alkohola i lekova.

 

Miks alkohola i drugih lekova ( bilo kojih ) može da dovede do trovanja, pa i do smrti.  

 

 

2 hours ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Cuo sam da se za maj spremaju bilbordi "Pobedili smo koronu" itd. Nemoj da bude da vam nisam rekao.

 

I ja sam čula, na Tviteru. Oni-sns definitivno nisu normalni.

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Ridji said:


Ma još je nisam vakcinisao, zakazano za sutra, tako da ne znam još šta će da mi kaže na pomenuta pitanja :classic_smile:

Najverovatnije ti nece reci nista, koliko znam - a ogranicavam se da ipak ne znam dovoljno o SR, nisam cula da to preporucuju bilo kome osim onima koji imaju istoriju trombova. U SR su eto davali antibiotike za sve obolele, pa otkrili da je to stetno, ovde se to uopste ne preporucuje.

 

Za sve vreme van SR jedino da znam da mi je prepisan antibiotik, mislim da je bio antibiotik, nisam sigurna, ja sam jako impresionirana kad cujem kako neki raspravljaju o lekovima, je da sam imala neku tesku upalu nerva.

 

Sve ostalo sto uzimam bez saveta lekara, su blage varijante tipa Tylanol (sto je valjda paracetamol ako zatreba za temperaturu, to se daje i deci), ili Advil za sve bolove (to je ibuprufen) i obicne lekove za prehladu kad zatreba. I tu sam jednom, nesvesno iskombinovala lekove pa zamalo sebi dala srcku, tako da - preporucujem izuzetno izbegavanje samo-lecenja.

 

Inace jedan moj rodjak se tako samolecio nekim "konjskim" antibiotikom, kako je nabavio ne znam, jer se daje samo na recept, ali eto on je znao da mu je jednom za nesto lekar prepisao te lekove...i otisao da se vakcinise u SR, i kad su culi sta je pio oni ga vratili. Morao je da ceka vise od mesec dana da proba opet, a u riskatnoj grupi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...