Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Rekao sam plato, ali kriva ide gore-dole. Pad nije svakako, jer je pad prouzrokovan vakcinom ostar i nikada se ne vraca gore. I to nema veze sa ovom epidemijom, tako je uvek bilo vezano za svaku epidemiju. Znaci ako nije tako - vakcina nije dobra. Bukvalno 2+2=4.

 

Ucinak vakcine mora biti golim okom vidljiv, kao u Izraelu ili u Velikoj Britaniji takodje, gde je AZ manje efikasna, ali hospitalizacije i smrtne slucajeve skresala ekspresno.

 

Ali ocekujem da ce krenuti kampanja za trecu dozu sinofarma i 3 meseca posle trece doze full efikasnost, do tad korona moze da izmutira u prehladu (nece se desiti, ali teoretski verovatnije nego ovo govno da postigne zeljenu efikasnost).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, McLeod said:

Rekao sam plato, ali kriva ide gore-dole. Pad nije svakako, jer je pad prouzrokovan vakcinom ostar i nikada se ne vraca gore. I to nema veze sa ovom epidemijom, tako je uvek bilo vezano za svaku epidemiju. Znaci ako nije tako - vakcina nije dobra. Bukvalno 2+2=4.

 

Ucinak vakcine mora biti golim okom vidljiv, kao u Izraelu ili u Velikoj Britaniji takodje, gde je AZ manje efikasna, ali hospitalizacije i smrtne slucajeve skresala ekspresno.

 

Ali ocekujem da ce krenuti kampanja za trecu dozu sinofarma i 3 meseca posle trece doze full efikasnost, do tad korona moze da izmutira u prehladu (nece se desiti, ali teoretski verovatnije nego ovo govno da postigne zeljenu efikasnost).

ovo si rekao:

 

Daily cases na platou ako cemo da budemo darezljivi. U realnosti imaju blagi rast, kako sam i prognozirao pre nedelju dana.

 

 

Edited by Nicklord
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Knipex said:

Račun 6500din i to bez D3 koji sam imao kući...

Tu ti je Xalerto najskuplji, do skoro je išao i do 6.000 dinara, pa je cena pala na 5.000. Lek protiv zgrušavanja, jako dobar lek.

27 minutes ago, McLeod said:

Ucinak vakcine mora biti golim okom vidljiv, kao u Izraelu ili u Velikoj Britaniji takodje, gde je AZ manje efikasna, ali hospitalizacije i smrtne slucajeve skresala ekspresno.

Jako je bitno napomenuti da su i VB i Izrael imali lockdown za vreme vakcinacije, veći ili manji, dok kod Srbije to nije slučaj

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Nicklord said:

ovo si rekao:

 

Daily cases na platou ako cemo da budemo darezljivi. U realnosti imaju blagi rast, kako sam i prognozirao pre nedelju dana.

 

 

 

Da, u realnosti imaju blagi rast, zato sto sa skoro 50% vakcinisanih ide im kriva gore-dole.

Link to comment
Share on other sites

Takodje se zgodno javljate kada imaju pad slucajeva u odnosu na juce. Jedan dan ne znaci nista. Za poslednjih mesec dana, sa situacijom koja je paralelna Izraelu jer im je stopa vakcinacije slicno isla, oni su ostali na 2000 slucajeva, a za to vreme je Izrael pao maltene ispod 100.

 

Razlika je jasna.

 

Razlika je veca od 91% vs 70% efikasnosti.

 

Jos je gore to sto imaju malo fajzera i drugih vakcina, mada je Sinofarm dominantan, bilo bi jako interesantno videti krivulju samo sa Sinofarmom. Vrlo je verovatno da i ovo malo sto izgleda da radi posao rade posao druge vakcine, dok je kinez potpuno nebitan u citavoj prici.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, McLeod said:

Takodje se zgodno javljate kada imaju pad slucajeva u odnosu na juce. Jedan dan ne znaci nista. Za poslednjih mesec dana, sa situacijom koja je paralelna Izraelu jer im je stopa vakcinacije slicno isla, oni su ostali na 2000 slucajeva, a za to vreme je Izrael pao maltene ispod 100.

 

Razlika je jasna.

 

Razlika je veca od 91% vs 70% efikasnosti.

 

Jos je gore to sto imaju malo fajzera i drugih vakcina, mada je Sinofarm dominantan, bilo bi jako interesantno videti krivulju samo sa Sinofarmom. Vrlo je verovatno da i ovo malo sto izgleda da radi posao rade posao druge vakcine, dok je kinez potpuno nebitan u citavoj prici.

Rekao si: "U realnosti imaju blagi rast, kako sam i prognozirao pre nedelju dana." a to nije tačno. 

 

Pisaću ti ovo dok ne priznaš da si pogrešio 😄 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Nicklord said:

Rekao si: "U realnosti imaju blagi rast, kako sam i prognozirao pre nedelju dana." a to nije tačno. 

 

Pisaću ti ovo dok ne priznaš da si pogrešio 😄 

 

Mart 22. - novih slucajeva 1871.

 

April 4. - novih slucajeva 2113.

 

Je l' ima jos nesto nejasno da pojasnim?

Link to comment
Share on other sites

Kolega, 42 godine, prosle nedelje zakacio koronu, oko 20 dana posle druge doze Sinofarma. Naravno, kriv je sam - nije sklon postovanju mera, masku je odmah prestao da nosi, a slobodnijeg je ponasanja inace (ajde tako da kazem) i drustvene mreze vriste od novih slika. 

Malopre smo se culi, i sta se ispostavi? Prosao sa blagim oblikom, kao da nema koronu. Niti je imao temperaturu, niti gubio culo ukusa i mirisa. Nije dobio ni terapiju sem cajeva i vitamina. Kaze neke prehlade su ga teze pogodile od ovoga.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Da budemo pošteni trebalo bi uporedjivati ponedeljak sa ponedeljkom, ne ponedeljak sa nedeljom.

 

U ponedeljak 5. aprila je brojka bila 2012, što je manji rast od ovoga iz Mcl-ovog posta.

 

Mada ponovo upoređivanje jednog dana ne dalje celu sliku, ako pogledamo sedmodnevni prosek, on je u prethodnom periodu najniži bio baš tog 22. marta sa 1991 slučajem, dok je sednodnevni prosek 6. aprila iznosio 2111. Što je porast od oko 6% za 15 dana.

 

Mislim da je rano da se još bilo šta posebno zaključuje.

 

Samo treba imati u vidu da je u UAE manja stopa vakcinacije u odnosu na Izrael, tako da se ni ne očekuju isti rezultati. Uz to svakako je da je sa manje efikasnom vakcinom potreban veći zahvat stanovništva, a ne treba ni zanemariti otvorenost koja postoji u UAE sve vreme

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Kolega, 42 godine, prosle nedelje zakacio koronu, oko 20 dana posle druge doze Sinofarma. Naravno, kriv je sam - nije sklon postovanju mera, masku je odmah prestao da nosi, a slobodnijeg je ponasanja inace (ajde tako da kazem) i drustvene mreze vriste od novih slika. 

Malopre smo se culi, i sta se ispostavi? Prosao sa blagim oblikom, kao da nema koronu. Niti je imao temperaturu, niti gubio culo ukusa i mirisa. Nije dobio ni terapiju sem cajeva i vitamina. Kaze neke prehlade su ga teze pogodile od ovoga.

 

P.S. Kad smo kod ovakvih slucajeva - komsija od 53 godine pre mesec, mesec i po dana, nevakcinisan, kasljao dva dana, otisao da se testira, pozitivan, odsedeo kod kuce, nije imao ni temperaturu nit gubio culo mirisa i ukusa.

 

Majka moje devojke temperatura dva dana, umor, prosla dobro, ostali po kuci niko se nije razboleo, 55 godina. Nevakcinisana u tom trenutku. Inace ima zena problema i sa pritiskom i u pocetnom je stadijumu osteoporoze u tim godinama, nije sjajnog zdravlja generalno.

 

Sinofarmova vakcina navodno ima 70% efikasnost protiv OBOLJEVANJA.

 

To sto je neko oboleo sa 40 i kusur i prosao dobro a revakcinisan Sinofarmom... neka stane uz jos jedno 200 hiljada svojih ispisnika koji su nevakcinisani prosli isto tako, ako ne i bolje u Srbiji.

 

Dok ne budemo dobili statisticke podatke vezane za vakcinaciju u Srbiji, pisati ovako nesto kao dokaz da Kinez nesto radi ima istog smisla (mada, statisticki, realno i manjeg) nego ovo sto ja pisem. Nema dokaza za te tvrdnje. Za sve ostale vakcine postoje jasni dokazi, koji ce postajati sve evidentniji kako se broj vakcinisanih bude povecavao.

3 minutes ago, nemanjaol said:

 

Samo treba imati u vidu da je u UAE manja stopa vakcinacije u odnosu na Izrael, tako da se ni ne očekuju isti rezultati. Uz to svakako je da je sa manje efikasnom vakcinom potreban veći zahvat stanovništva, a ne treba ni zanemariti otvorenost koja postoji u UAE sve vreme

 

Otvorenost u takvoj zemlji ne igra posebnu ulogu. Ne znam da li postoji zemlja na svetu gde je lakse izolovati klastere nego tamo. Tacno je da je mnogo manje ljudi vakcinisano, ali broj je opet dovoljan da bi se mogli izvuci odredjeni zakljucci.

 

Takodje, u Britaniji je vakcinisano jos manje, pa su efekti vakcinacije vec sada evidentni.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, McLeod said:

 

P.S. Kad smo kod ovakvih slucajeva - komsija od 53 godine pre mesec, mesec i po dana, nevakcinisan, kasljao dva dana, otisao da se testira, pozitivan, odsedeo kod kuce, nije imao ni temperaturu nit gubio culo mirisa i ukusa.

 

Majka moje devojke temperatura dva dana, umor, prosla dobro, ostali po kuci niko se nije razboleo, 55 godina. Nevakcinisana u tom trenutku. Inace ima zena problema i sa pritiskom i u pocetnom je stadijumu osteoporoze u tim godinama, nije sjajnog zdravlja generalno.

 

Sinofarmova vakcina navodno ima 70% efikasnost protiv OBOLJEVANJA.

 

To sto je neko oboleo sa 40 i kusur i prosao dobro a revakcinisan Sinofarmom... neka stane uz jos jedno 200 hiljada svojih ispisnika koji su nevakcinisani prosli isto tako, ako ne i bolje u Srbiji.

 

Dok ne budemo dobili statisticke podatke vezane za vakcinaciju u Srbiji, pisati ovako nesto kao dokaz da Kinez nesto radi ima istog smisla (mada, statisticki, realno i manjeg) nego ovo sto ja pisem. Nema dokaza za te tvrdnje. Za sve ostale vakcine postoje jasni dokazi, koji ce postajati sve evidentniji kako se broj vakcinisanih bude povecavao.

 

Otvorenost u takvoj zemlji ne igra posebnu ulogu. Ne znam da li postoji zemlja na svetu gde je lakse izolovati klastere nego tamo. Tacno je da je mnogo manje ljudi vakcinisano, ali broj je opet dovoljan da bi se mogli izvuci odredjeni zakljucci.

 

Takodje, u Britaniji je vakcinisano jos manje, pa su efekti vakcinacije vec sada evidentni.

 

Izvini, Mece, dozvolicu sebi slobodu da kazem nesto u ime vecine forumasa i bez ikakve zle namere: stvarno ti hvala sto nas cascavas prisustvom jer nema vece komedije od tvojih postova!!! 🙂

  • Like 3
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, McLeod said:

Pa na primer na Gibraltaru su se vakcinisali skoro svi iskljucivo Fajzerom i proglasili su kraj epidemije. Mali uzorak, mala teritorija, ali jasni zakljucci.

Kod mene u kuci svi vakcinisani Sputnikom i proglasili smo kraj epidemije. Antitela na istorijskom maksimumu.

Mali uzorak, mala teritorija, nije mala triput ratovala.

Edited by Clash
  • Like 4
  • Ha-ha 10
Link to comment
Share on other sites

Just now, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Izvini, Mece, dozvolicu sebi slobodu da kazem nesto u ime vecine forumasa i bez ikakve zle namere: stvarno ti hvala sto nas cascavas prisustvom jer nema vece komedije od tvojih postova!!! 🙂

 

Drago mi je sto te zasmejavam cekam da mi pruzis dokaz za svoju tvrdnju da je tvoj kolega prosao bolje zbog toga sto je primio Kineza nego sto bi prosao nevakcinisan. Jer to tvrdis, dakle teret dokazivanja na tebi.

 

Istovremeno znamo za stotine hiljada slucajeva ljudi slicnih godina, koji su isto tako prosli sa laksim simptomima nevakcinisani, sto znaci da to uopste nije neocekivano niti neverovatno, cak je potpuno ocekivano da vecina ljudi prodje sa laksim simptomima ove bolesti.


Dalje, imajuci u vidu da Sinofarm tvrdi da ce se samo 3 od 10 osoba koje prime njihovu vakcinu razboleti, odnosno razviti simptome bolesti, a 5 od 100 mozda teze, ostaje pitanje kako je moguce da su ljudi umirali revakcinisani i kako trenutno izgleda da ova nasa mala grupica zna za trocifreni broj slucajeva bolesnih posle revakcinacije Kinezom i sta to znaci u vecoj slici, da nije mozda, samo slucajno, Sinofarm manje efikasan nego sto tvrde?

 

Jer je stvarno neverovatno da znamo vise bolesnih revakcinisanih Sinofarmom nego svih ostalih zajedno pa puta jedno 100, ako ne i vise od 100, a razlika u efikasnosti navodno 20%.

 

Sio mi ga Djura.

 

kad god budes spreman, zeljno ocekujem dokaze.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

 

Drago mi je sto te zasmejavam cekam da mi pruzis dokaz za svoju tvrdnju da je tvoj kolega prosao bolje zbog toga sto je primio Kineza nego sto bi prosao nevakcinisan. Jer to tvrdis, dakle teret dokazivanja na tebi.

 

Istovremeno znamo za stotine hiljada slucajeva ljudi slicnih godina, koji su isto tako prosli sa laksim simptomima nevakcinisani, sto znaci da to uopste nije neocekivano niti neverovatno, cak je potpuno ocekivano da vecina ljudi prodje sa laksim simptomima ove bolesti.


Dalje, imajuci u vidu da Sinofarm tvrdi da ce se samo 3 od 10 osoba koje prime njihovu vakcinu razboleti, odnosno razviti simptome bolesti, a 5 od 100 mozda teze, ostaje pitanje kako je moguce da su ljudi umirali revakcinisani i kako trenutno izgleda da ova nasa mala grupica zna za trocifreni broj slucajeva bolesnih posle revakcinacije Kinezom i sta to znaci u vecoj slici, da nije mozda, samo slucajno, Sinofarm manje efikasan nego sto tvrde?

 

Jer je stvarno neverovatno da znamo vise bolesnih revakcinisanih Sinofarmom nego svih ostalih zajedno pa puta jedno 100, ako ne i vise od 100, a razlika u efikasnosti navodno 20%.

 

Sio mi ga Djura.

 

kad god budes spreman, zeljno ocekujem dokaze.

 

Ne, izvini, malopre sam pogresio. Tek je ovo sad urnebes!!!! 🙂

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Ne, izvini, malopre sam pogresio. Tek je ovo sad urnebes!!!! 🙂

 

Sluzimo narodu, smeh je zdrav 🙂 A odgovor? Da ponovimo - sta te nagoni da zakljucis da je tvoj kolega prosao bolje jer je primio kinesku vakcinu, kad istovremeno znamo da su milioni ljudi sirom sveta slicnih godina, potpuno nevakcinisani, prosli isto ili bolje kao taj tvoj kolega?

 

A istovremeno ti uopste ne pada na pamet da stavis prst na celo i zapitas se kako je moguce da poznajes toliko ljudi koji su se razboleli iako su revakcinisani Kinezom i kako je moguce da bas svi znamo tu trojicu koji ce se razboleti od deset, al nekako niko ne zna bas svih sedam od deset koji se nisu razboleli?

 

Bas zanimljiva statisticka raspodela.

 

Plus, treba da znamo 7 od 10 koji su bili u kontaktu sa virusom pa se nisu razboleli, to tek neces naci nikad.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

 

Pa jeste, jer onda moras da se usaglasis sam sa sobom okle onaj pad u UAE otprilike mesec i po dana posle pocetka vakcinacije, da li je od vakcine ili nije, i okle sad ovaj rast opet kad ima toliko ljudi vakcinisano, kako je to moguce uprkos vakcini?

 

Zbog Dubaija je rast bio. Otvoreni za turiste, kao i kod nas ulazili bez pcr testa, klubovi radili, restorani, popustili skroz mere. Vakcinacija sporo isla jer su u pocetku samo Fajzer imali. 

 

Sad je mozda 40% populacije uae vakcinisano, sto nije dovoljno. 

Edited by ras kass
Link to comment
Share on other sites

Slozio sam se pet puta da nije dovoljno da se epidemija eliminise, ali je dovoljno da se neki zakljucci izvuku. Evo Britanci jedva preko 10% pa su benefiti AZ vec sasvim jasni, a i AZ ima nizu efikasnost od fajzera. Ispasce da je to malo fajzera u UAE zaravnilo krivu, a kinez apsolutni non-factor.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

 

Sluzimo narodu, smeh je zdrav 🙂 A odgovor? Da ponovimo - sta te nagoni da zakljucis da je tvoj kolega prosao bolje jer je primio kinesku vakcinu, kad istovremeno znamo da su milioni ljudi sirom sveta slicnih godina, potpuno nevakcinisani, prosli isto ili bolje kao taj tvoj kolega?

 

A istovremeno ti uopste ne pada na pamet da stavis prst na celo i zapitas se kako je moguce da poznajes toliko ljudi koji su se razboleli iako su revakcinisani Kinezom i kako je moguce da bas svi znamo tu trojicu koji ce se razboleti od deset, al nekako niko ne zna bas svih sedam od deset koji se nisu razboleli?

 

Bas zanimljiva statisticka raspodela.

 

Meni je kolega prvi slucaj iz blize okoline za koji znam da je zakacio a da je vakcinisan drugom dozom bilo koje vakcine. Kad imas cca 900 000 duplih Kineza, normalno je da vise znas zarazenih u toj grupi, nego u 200 000 ostalih. Pritom niko ne spori da kineska sporije gradi antitela - ali opet kazem, to onda nije stvar vakcine, nego ljudskog ponasanja. Zato mislim da gresis i da ce se na duze staze efekat Kineza tek videti. 

Sto se kolege tice, s obzirom da je ima veliki zdravstveni problem sa kojim kuburi vec duze vreme (glupo mi je da iznosim detalje, prostata je u pitanju), sigurno spada u rizicnu grupu bez obzira na godine. 

Moja logika sa vakcinom nije uopste komplikovana: "Koliko god da te (korona) cepne, znaj da je (bez vakcine) mogla da te cepne mnogo jace".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, Hugo Punch said:

@wwww Ja sam i pomislio u jednom trenutku da je skepsa prema AZ vakcinama povezana sa time da nisu hteli samo njima da daju sve doze (evropskoj uniji) i da je to neka vrsta osvete. Ali iskreno nisam ozbiljno mislio o tome jer moj mozak ne moze da pojmi ugrozavanje zdravlja nacine zarad inacenja. Ali eto, nisu svi takvi.

Da, ima ta jedna stvar da se ta sinusna venska tromboza desila u par slucajeva ljudima koji su mladi i kod kojih to nije slucaj, i to je svakako stvar za istragu, ali ce to zaista biti tesko ostvarivo. Treba povezati stvari koje nikad nisu bile dokazane za bilo koju vakcinu. Ja i dalje smatram da je te tromboze izazvao virus a ne vakcina. Vakcina samo nije sprecila smrt. Mislim..."samo". Ljudi su umrli, nije zanemarivo. Da ne ulazimo to da bi medicina ovakav rizik uvek prihvatila bez razmisljanja.

 

 

ocigledno ima tu svacega. od politike (EU - UK), do nesposobnosti nadleznih (EZ, AZ - imali su mnogo brljotina i tokom 3. faze ispitivanja), do verovatno i medicinskih razloga.

 

Lauterbach bar 8 meseci upozorava na efekte virusa ne samo na pluca vec i druge organe (mozak, bubrege...) i to posle prelezane infekcije (cak i nakon blagih simptoma), a na osnovu SARS-1 epidemije i pracenja ljudi koji su pregrmeli tu infekciju. Pricao/pisao je o uticaju samog virusa posebno na kapilare i to u organima koji su bas prozeti njima. Ocigledno ovaj virus zna da bude bas gadan kod nekih ljudi. E sad, da li su ove tromboze posle vakcinacije AZ-om posledica samog sadrzaja vakcine (adeno virusa, "vodice" u ostatku vakcine) ili tog genetskog materijala virusa koji se isporuci s vakcinom- to ce, nadajmo se, naucnici (uskoro) ustanovitti.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...