Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 minutes ago, urosg3 said:

Sve ok, slažem se, a što su ti brojevi počeli - da rastu?
Odatle krenuo ceo nesporazum, struka kaže "distanca" pa "maska" pa "pranje ruku" i bude sve 5, i odjednom - lockdown. I opet - da im damo par nedelja, dali smo im već i više od par nedelja... Dali smo im skoro celu ovu godinu bez rezultata.
 

 

Pričali smo o tome više puta, matori...neka ostane na tome da se ne slažemo o tome koliko "svi" poštuju mere, da ne zatrpavamo temu ako se slažeš.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Naravno da ce lockdown-om pasti brojevi, svuda padaju. Ali to je pre svega poraz same vlasti koja ocigledno ne zna da kontorlise epidemiju na drugi nacin.

 

I sam SZO se ogradio od lockdown-a, verovatno shvateci da dugorocno nista ne donosi  a moze imati razarajuce efekte na mentalno zdravlje ljudi.

 

https://www.economist.com/international/2020/10/05/will-the-economic-and-psychological-costs-of-covid-19-increase-suicides

 

Quote

WHEN AMERICA’S Centres for Disease Control and Prevention (CDC) carried out a survey this summer, it found that one in ten of the 5,400 respondents had seriously considered suicide in the previous month—about twice as many who had thought of taking their lives in 2018. For young adults, aged 18 to 24, the proportion was an astonishing one in four.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, implant said:

 

Pričali smo o tome više puta, matori...neka ostane na tome da se ne slažemo o tome koliko "svi" poštuju mere, da ne zatrpavamo temu ako se slažeš.

kad i ako ovo prođe,  a sve više sumnjam da hoće ikad - vodim na pivo, važi?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, urosg3 said:

Sve ok, slažem se, a što su ti brojevi počeli - da rastu?
Odatle krenuo ceo nesporazum, struka kaže "distanca" pa "maska" pa "pranje ruku" i bude sve 5, i odjednom - lockdown. I opet - da im damo par nedelja, dali smo im već i više od par nedelja... Dali smo im skoro celu ovu godinu bez rezultata.
 

Znaš onu priču o četiri slepca i slonu, kada je svako opisivao slona onako kako opipa, pa jedan kaže slon je kao zmija, drugi kaze kao drvo....tako i ti, u svakoj vesti o epidemiji korona virusa i pored toga što nemaš nikakvu širu sliku, niti znaš zašto se nešto dešava uhvatiš se za mantru o maskama i distanci, samo da bi dokazao svoju tvrdnju da ništa to ne pomaže i da si ti oduvek bio u pravu. Međutim, istina je da maske, distanca i higijena pomažu u kontroli epidemije. Tvoja teorija je da ako neko pogine u saobraćajnoj nesreći, a bio je vezan, da pojasevi ništa ne pomažu i da niko više ne treba da se veže. A ovde se radi o sličnoj stvari, maska ne garantuje da neće doči do zaražavanje, ali bez maske je verovatnoća zaražavanja značajno veća. Sto puta se ponavlja da maske usporavaju epidemiju, ali je ne zaustavljaju, i ako sada imaš u Irskoj hiljadu, bez maski i bez mera bi ih bilo zmačajno više. S tim što moram da se ogradim, pošto zaista ne znam da li su ljudi tamo disciplinivani ili nisu, i koji je "uzrok" povečanje broja obolelih.

  • Like 2
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

@ras kass vidiš, sad si me bacio u razmišljanje...ako maska, distanca i pranje ruku ne rade, to onda znači da se virus širi na neki drugi način, zar ne? Ne znam kako, ali logično bi bilo preko površina i hrane, valjda nije preko vode ili nekako kroz kožu, već bi se svi zarazili. A opet, ako uvedeš lokdaun, prodavnice rade i dalje da bi narod mogao da jede...taj narod, i zaraženi (a da nisu ni svesni) i zdravi, dodiruje ambalaže, kvake od liftova, zgrada, itd. Čisto sumnjam da svi na ovom svetu dezinfikuju ambalažu kada se vrate iz radnje, znači da je virus potencijalno unet u 10ine miliona domova samo u Evropi u toku lokdauna, ako se virus prenosi i preko ambalaže tj. površina. Ja se ne sećam nekog slučaja da je u zemlji u kojoj je uveden lokdaun došlo do daljeg povećanja brojeva i ako je to tako, onda meni biva logično da: 1. virus se ne prenosi putem površina, ili barem ne u meri koja je potrebna za neku ozbiljnu kliničku sliku; 2. (barem) distanca ipak nešto znači. Ima li ovo nekog smisla ili sam nešto propustio? 

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Don Juan said:

Znaš onu priču o četiri slepca i slonu, kada je svako opisivao slona onako kako opipa, pa jedan kaže slon je kao zmija, drugi kaze kao drvo....tako i ti, u svakoj vesti o epidemiji korona virusa i pored toga što nemaš nikakvu širu sliku, niti znaš zašto se nešto dešava uhvatiš se za mantru o maskama i distanci, samo da bi dokazao svoju tvrdnju da ništa to ne pomaže i da si ti oduvek bio u pravu. Međutim, istina je da maske, distanca i higijena pomažu u kontroli epidemije. Tvoja teorija je da ako neko pogine u saobraćajnoj nesreći, a bio je vezan, da pojasevi ništa ne pomažu i da niko više ne treba da se veže. A ovde se radi o sličnoj stvari, maska ne garantuje da neće doči do zaražavanje, ali bez maske je verovatnoća zaražavanja značajno veća. Sto puta se ponavlja da maske usporavaju epidemiju, ali je ne zaustavljaju, i ako sada imaš u Irskoj hiljadu, bez maski i bez mera bi ih bilo zmačajno više. S tim što moram da se ogradim, pošto zaista ne znam da li su ljudi tamo disciplinivani ili nisu, i koji je "uzrok" povečanje broja obolelih.

Ma to je okay to što pišeš, sigurno si u pravu, nedisciplina građana je u pitanju, uteraće ih policija i kazne u red, sigurno, ma nesumnjivno.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Mnogo volem sto je @Sunshine State 'vaki optimista. Ako nam ona kaze da ce sve biti oket, nema da brinemo. Ipak su tu i neke insajderske informacije... 🙂

 

Sunshine je taki optimista da je zakazala testiranje za sledeci cetvrtak, pa ce u petak da zajasi svog ridjana i krene tamo gde je nece zatvarati u kucu! :D

Edited by Sunshine State
Typo "nece"
  • Like 3
  • Love 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Wookie said:

 pošto su svi nosili i po dve maske, a ne samo jednu.

 

 

Nemam razloga da ne verujem. Svako od nas poznaje ponekog lekara, i znam da oni svojim poznanicima-prijateljima-komšijama pričaju šta se dešava.

 

Ali ovaj deo mi nije jasan. Nosili su dve maske i zarazili se?  Kako dve maske-hirurške ili? 

 

 

3 hours ago, Don Juan said:

Irska je sledeća zemlja koja je uvela lock down. Zatvorili su čak i maloprodaju, što mi zvuči neverovatno.

 

Da li je to moguće? Maloprodaju zatvorili...a gde će ljudi da kupuju hranu i ostalo? Ili su to nekako drugačije organizovali što se tiče namirnica i osnovih stvari koje kupujemo svakodnevno ili jednom nedeljno..

 

**

 

Šta mislite o ovome?

 

https://nova.rs/vesti/drustvo/obustavi-davanje-prvi-problemi-s-torlakovim-vakcinama/

 

Ako su obustavljene, koliko je ljudi imalo nuspojave i koje su to nuspojave? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Nemam razloga da ne verujem. Svako od nas poznaje ponekog lekara, i znam da oni svojim poznanicima-prijateljima-komšijama pričaju šta se dešava.

 

Ali ovaj deo mi nije jasan. Nosili su dve maske i zarazili se?  Kako dve maske-hirurške ili? 

 

 

Pa nema šta da se tu ne razume. Žena, lekar, osećala je malaksalost sedam dana, ali nije ni pomislila da ima Covid19 i dolazila tako na posao cele sedmice. Onda nakon tih nekoliko dana joj skoči temperatura, testiraju je i ispostavi se da je korona. Ali niko iz njene ordinacije se nije zarazio od nje, jer su svi nosili masku, a poneko i dve. S druge strane, cela njena uža, a i neki članovi šire familije zaraženi. Muž, deca, dever... pojma nemam ko sve. Jer kod kuće se ne nose maske, ko zna ko se zarazio i preneo u familiji dalje.

 

Uglavnom to nema veze sa ona tri hirurga koji su se zarazili po drugi put, ovo je drugi primer.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, implant said:

Polako drugari, ajde da prođe malo vremena pa da onda pljujemo po Ircima i Francuzima, tj. po njihovim vladama koje uvode lokdaun. Ako za par nedelja ne počne da pada broj zaraženih onda možemo, brojevi od danas nam govore o situaciji kakva je bila pre 10 dana.

Ajde ovako da sumiramo, vecina evropskih zemalja u martu-maja u extremnom lockdownu, pobedicemo virus, evo ga samo sto nije nestao, svi se tapsu po ramenu....par meseci kasnije uuuuups, nisu gradjani postovali mere.

Svedska tu kao odd one out ne uvodi mere, svi im se smeju ili ih sazaljevaju - kazu umiru iz minuta u minut....

 

Sad se vracamo na lockdown koji ni prvi put nije radio? Cekamo vakcinu ....

Link to comment
Share on other sites

Zna li neko šta je bilo sa herd immunity planom kada se govorilo da se pusti da se zaraze mladi i oni bez zdravstvenih problema, da se dostigne brojka od 70-80% posto? Na početku pandemije sam mislio da će to biti plan koji će se usvojiti u Australiji i većini zemalja, ali vidim da od toga ništa. Zna li neko zašto je to tako? Pretpostavljam da je glavni razlog što je teško izolovati po godinama i drugim karakteristikama, ali nisam upućen. Moje pretpostavke:

1) Teško je izolovati starije od mlađih i ostalih rizičnih grupa. Takođe, neki bi se bunili zbog diskriminacije. Na primer, ako kažem da ne dolaziš na posao zato što si iznad 60, siguran sam da bi se protestovalo. Kao što rekoh, mislim da je ovo primarni razlog.

2) Iako je smrtnost među mlađima mala, dobar deo mlađih ipak završi u bolnicama. Ako bi se suviše brzo zarazili, možda bi se opet opteretio zdravstveni sistem? Nagađam.

3) O virusu se veoma malo znalo na početku, malo ko je hteo da rizikuje. 

4) Nemam pojma

 

Hvala!

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Da li je to moguće? Maloprodaju zatvorili...a gde će ljudi da kupuju hranu i ostalo? Ili su to nekako drugačije organizovali što se tiče namirnica i osnovih stvari koje kupujemo svakodnevno ili jednom nedeljno..

 

**

 

Šta mislite o ovome?

 

https://nova.rs/vesti/drustvo/obustavi-davanje-prvi-problemi-s-torlakovim-vakcinama/

 

Ako su obustavljene, koliko je ljudi imalo nuspojave i koje su to nuspojave? 

Meni je ta vest o zatvaranju maloprodaje iskreno delovala kao neverovatna. To do sada nije bio slučaj u nijednoj evropskoj zemlji, pa čak i na proleće kada smo imali visoku smrtnost u nekim zemljama. Moguće je da su naši loše preneli vest, pošto ne verujem da neko može tek tako da zatvori radnje na mesec dana, posebno ako imamo u vidu da ako se zatvore radnje, onda treba zatvoriti i proizvodnju. Čudno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Don Juan said:

Meni je ta vest o zatvaranju maloprodaje iskreno delovala kao neverovatna. To do sada nije bio slučaj u nijednoj evropskoj zemlji, pa čak i na proleće kada smo imali visoku smrtnost u nekim zemljama. Moguće je da su naši loše preneli vest, pošto ne verujem da neko može tek tako da zatvori radnje na mesec dana, posebno ako imamo u vidu da ako se zatvore radnje, onda treba zatvoriti i proizvodnju. Čudno.

 

Bice da je lose preneto, jer na BBC pise (izmedju ostalog):

 

- Many non-essential shops and hairdressers will have to close

- Bars and restaurants will only be able to provide a takeaway service

- Most manufacturing will remain open

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Bice da je lose preneto, jer na BBC pise (izmedju ostalog):

 

- Many non-essential shops and hairdressers will have to close

- Bars and restaurants will only be able to provide a takeaway service

- Most manufacturing will remain open

Ovo ima smisla, znači ne sva maloprodaja nego samo radnje koje ne prodaju robu koja je nužna, tipa butici, sportske radnje i slično. Po meni je i to prestrogo, ali dobro. Ljudi će se okrenuti on-line kupovini, ali to opet treba da vuče i druge propise - da li treba da plaćaju rentu dok ne rade, kako regulisati poreze, zarade radnika, i slično.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Apsolutno ne potcenjujem novi talas, ali ako pratimo brojke (a nesto moramo, jer i do sad smo pratili po tome), brojke ni blizu prvom talasu - u Francuskoj, u prvom talasu, najveci broj zarazenih dnevno bio nesto manje od 8000, a broj umrlih u danu preko 1500; 17 oktobra bilo preko 32000 zarazenih, umrlo 89.

I tako za vecinu EU zemalja. 

U mom regionu (ca. 300 000 zitelja, ovde u Srbiji), sinoc na vestima kazu da ima 5 zarazenih, niko na respiratoru, i da je broj poseta covid ambulanti smanjen poslednjih dana.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...