Jump to content

BiH - opterecenja proslosti i vizije buducnosti

Recommended Posts

15 minutes ago, Budha said:

Srećom pa se Kosovo odcijepilo, inače bi Srbija bila krajnje nefunkcionalna država.

I sa Kosovom i bez njega Srbija je multietnička država a koliko je funkcionalna osećamo svakodnevno, najmanji probelm su neSrbi koji žive u Srbiji. Isto tako je u i BiH samo što tamošnji građani prvo gledaju u susedni entitet kad traže krivca za loš život, kad to promene u svojim glavama lako će se dogovoriti  .

Pa bila je nefunkcionalna, zato je i puklo, kao sto je BIH nefunkcionalna sada. Hrvatska je sada funkcionalna posto je proterala ogroman broj Srba. Kosovo je sada funkcionalno jer je najveci broj Srba najuren. Makedonija funkcionise ali napetost postoji. Da nije stranog faktora puklo bi i tamo.

Sve je to tragicno ali je tako.

14 hours ago, koca popovic said:

I koliko su te odluke doprinjele necem boljem. Ocigledno da su ne zainteresovane. Da jesu nebi bilo ovako kako jest. Objasni mi lebati kako su ovoliko jaki ljudi koji pricaju  istu pricu kao  prije 30 godina. Oni bi nesto da dijele. A sta ? Da nece da dopuste da se glasa kao da je sastav ljudi 1991. Na primjer Visegrad je danas srpski. !991 je tamo bilo 70% bosnjacko stanovnistvo. Tako nesto je bilo samo kontra na drugom mjestu. I onda se svi pozivaju na pravdu a ne dozvoljavaju tu istu pravdu u svom dvoristu.

Već sam ti rekao da Zapad pokušava da uspostavi red na različite nasčine, ali ni njima to ne uspeva. Pitanje je samo kad će im dosaditi ta uloga. Odluke koje je doneo VP su imale za cilj uspostavljanje reda, ali se malo koja odluka primenjuje. Kažem ti, ne mogu niti jednu odluku sprovesti na državnom nivou bez posredovanje Zapada, i to tek nakon fine porcije ćuški za sve aktere političkog života. Ta podela je toliko usađena u stanovništvo da ne postoji mogućnost da se ignoriše. To je istorijska činjenica.

16 hours ago, Kronostime said:

Imao bih dosta primedbi na narav Nevesinjaca, ali bih radije to raspravio sa nekim iz tog podrucja (od Nevesinja do Trebinja - Kifino Selo included) na PM.

Psovacemo se oko nekih stvari, pa bolje da ostane na PM.....:default_coffee:

A jesi li cuo onu o Gacanima.

On 4/28/2021 at 12:58 PM, urosg3 said:

Vidi i sedamdesetih i osamdesetih, ja kao klinac slušam šta matori pričaju, po Mostaru i uvek, ali uvek, kada se spomene neko ime u razgovoru, ide, za mene u to vreme neobičan dodatak - on je srbin, `rvat, musliman, ili npr muslimanka udata za hrvata...
Uvek, bez izuzetka osim ako baš svi u razgovoru ne poznaju osobu. To meni bilo čudno tad, šta koji đavo, zar je bitno i zašto je bitno, ali ispostavilo se da je bitno. To sam razumeo kasnije 🙂
Živo se sećam tog utiska, elem bilo neko devojče tad mi se kao upoznali pa se malo i družili, izašli par puta, ništa važno, ali moja rođena pokojna baba me upozorila da je dotična muslimanka, i da nije lepo da se...
Eto par iskustava iz života.

Pa malo su ti matori bili naopaki ... Mostar grad sa najviše 'mješanih brakova' i veeelikim brojem Jugoslovena. 

Da pišeš o okolinim selima, mogao bih se složiti ... ali vjerujem da je tako bilo svugdje gdje su sredine šarene po nacionalnom pitanju.

• Like 1
2 hours ago, Ne sam Safete said:

Pa malo su ti matori bili naopaki ... Mostar grad sa najviše 'mješanih brakova' i veeelikim brojem Jugoslovena. 

Da pišeš o okolinim selima, mogao bih se složiti ... ali vjerujem da je tako bilo svugdje gdje su sredine šarene po nacionalnom pitanju.

Moguće, moji nisu u tom fazonu više je mostarska grana bila zainteresovana da uvek doda tu informaciju. Doduše i moja grana familije je puna mešanih brakova, ali o tome se u razgovorima vodilo računa.

On 4/29/2021 at 1:26 PM, koca popovic said:

A jesi li cuo onu o Gacanima.

Ja znam za onu kad su gačani i međedi igrali košarke i trener gačana hoće da izvrši izmjenu a taj, koji treba da uđe, ga pita:” Koji su naši?”. 😁

A sad ozbiljno…vlastito opažanje još odavno, na ličnom planu nema problema među ljudima ko je ko… ali kad se dotakne čoporativno spominjanje, izvire netrpeljivost. Barem 70 posto ljudi je takvo među sva tri naroda. Jbg. 

Edited by Gistro Bančo
26 minutes ago, Gistro Bančo said:

Ja znam za onu kad su gačani i međedi igrali košarke i trener gačana hoće da izvrši izmjenu a taj, koji treba da uđe, ga pita:” Koji su naši?”. 😁

A sad ozbiljno…vlastito opažanje još odavno, na ličnom planu nema problema među ljudima ko je ko… ali kad se dotakne čoporativno spominjanje, izvire netrpeljivost. Barem 70 posto ljudi je takvo među sva tri naroda. Jbg. 

Ne znam, ali Hercegovci su poseban primer: `91 psuje u Nevesinju u kafani Ravna Gora lokalni dobrovoljac Muratovic sve tursko prvim komsijama Muslimanima.

Reko: Cek, bre, komsije ste preko 100 godina - sto ih psujes?

- Eto, zato!

- Po kom djedu uzeste prezime Muratovic i kako naprasno postadoste veliki Srbi?

E, tu je zacutao i naterao sam ga da pozove komsiju i zamoli ga da mu oprosti.

Posle, sticajem sudbine, obojici je trebala moja pomoc kad su pobegli za Srbiju - opet smo seli, ovaj put kod mene, i resili im smestaj dok se ne snadju.

Od tada ne mogu slavu da proslavim bez njih: jedan donosi lozu i vino (Vranac kako ga Hercegovci prave - ne ono iz PG), a drugi prsutu.....

Svi zadovoljni....:s_d:

• Like 1
On 5/4/2021 at 12:39 PM, Gistro Bančo said:

Ja znam za jednu drugu pricu.Pitanje je kako se gacani ljube ( kod pozdravljanja)? Odgovor je u obraz. Sad ce se neko pitati zasto tako. Pa jednostavno. Nemaju obraza. Ovo vazi za sve koji dolaze sa tog podrucja. Tako sam cuo i zvucalo je kao vic ali i kao ozbiljno. Nije mi bila namjera da nekog uvrijedim.

1 hour ago, koca popovic said:

Ja znam za jednu drugu pricu.Pitanje je kako se gacani ljube ( kod pozdravljanja)? Odgovor je u obraz. Sad ce se neko pitati zasto tako. Pa jednostavno. Nemaju obraza. Ovo vazi za sve koji dolaze sa tog podrucja. Tako sam cuo i zvucalo je kao vic ali i kao ozbiljno. Nije mi bila namjera da nekog uvrijedim.

Ja sam mislio da je odgovor bio da se ljube u celo - jer nemaju obraza? I da, prica se u raznim varijantama, zavisno od toga ko ga prica...  

Један жестоки "оф".

Управо сам се вратио "избосне". Путовао сам напред-назад коридором од НС до Приједора. Само да бацим похвалу за њихове путаре. Квалитет асфалта за три реда величине бољи него у Србији. Аутопут од Кузмина до Руме, део око Ирига, па од уласка у НС до Руменке имао сам осећај да возим по ораници. У БиХ ми је пар пута заталасао од обилазнице око Брчког до Бијељине и то је то.

Не очекујем да имамо "аутобан" као у Немачкој, али срамота је да у тој ниши толико заостајемо за земљом која је синоним за дисфункционалност. Како сам се возио недавно купљеним аутомо, којем су трапови Ахилова тетива, свака рупа и неравнина ме заболела као да ме неко ударио палицом.

Босна је баш лепа земља. Нисам раније то увиђао.

Извињење за оф.