Jump to content

BiH - opterecenja proslosti i vizije buducnosti


Doorn

Recommended Posts

Dijelenje BiH je nemoguca misija. Neke promjene su potrebne, to stoji. Ali dijelenje je cista budalastina. Ovakva kakva je ( nikakva), napravljena je da bi stao rat. Ako opet dodje do razgovora o podjeli, eto ga opet rat. Da li neko misli da bi bilo isto kao 1991.  Dodik zaboravlja kako je sve ovo napravljeno. Jel ono bjese prvo cca 75% teritorije BiH R.Srpska. Jel ono bjese na kraju rata skoro pala B.Luka . Ameri sve zaustavili( nisu braca Rusi). I da , kad se prica o podjeli, kako skoro svi zaboravljaju da u regionu ima za podjelu mnogo toga. Zakljucak, cio region u plamenu.

Link to comment
Share on other sites

Ni jedna opcija ne treba unapred da bude isključena, ako se ljudi koji zive na toj teritoriji jednog dana dogovore da je za njih bolje da ujedine ili rastanu to treba i podrzati. Me treba na silu nametati ni jedno resenje. Kako sad stoje stvari svaka od tri strane tera samo svoju priču, samo je razlika kako je prezentuju u javnost. Neko to radi perfidnije a neko direktno i bez uvijanja.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alpaka Bereta Sida said:

Nece se sigurno dogovoriti da se BiH raspadne niti je to ikome sa funkcionalnim mozgom najbolje rjesenje. 

Što se ne bi dogovorili da se raziđu? Razišli se Česi i Slovaci i zive bez problema. Za 20-30 godina nikog iz Sarajeva neće zanimati Nevesinje i Prijedor, ove iz Banja Luke već ne zanima pola Bosne tako da ako bude pameti bolji je razlaz nego večito navalačenje konopca.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Jer je to pola Bosne etnicki ocisceno raznoraznim metodama i genocidom izmedju ostalih. 

I sa takvim stavom očekuješ da objediniš BiH kao unitarnu drzavu? Moze ali da ti prvi krenes u boj a ne deca nekog rudara iz Breze. Moraš da nauciš da sve građane u BIH prihvatiš podjednako,nije to teško samo treba dobra volja.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Perkos2 said:

I sa takvim stavom očekuješ da objediniš BiH kao unitarnu drzavu? Moze ali da ti prvi krenes u boj a ne deca nekog rudara iz Breze. Moraš da nauciš da sve građane u BIH prihvatiš podjednako,nije to teško samo treba dobra volja.

 

Mene zanima uz pomoc kojih logickih vratolomija si uspio zakljuciti da bih ja neku unitarnu drzavu ili da sam ja za bilo kakvu vrstu rata i sukoba. Doista sam odusevljen takvim zakljuckom. O prihvatanju nekoga ili necega ti radije nemoj. Malo smijesno i tuzno zvuci. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Mene zanima uz pomoc kojih logickih vratolomija si uspio zakljuciti da bih ja neku unitarnu drzavu ili da sam ja za bilo kakvu vrstu rata i sukoba. Doista sam odusevljen takvim zakljuckom. O prihvatanju nekoga ili necega ti radije nemoj. Malo smijesno i tuzno zvuci. 

Ajde nema potebe da se femkaš zbog svojih stavova, i oni su legitimni ali je pitanje koliko su ostvarljivi. Trenutno su utopija ali kao što rekoh za koju deceniju neke nove generacije neće valjda pominjati prošlost svaki sekund nego će prihvatiti sagovrnike i iz drugog entiteta. Onda je sve moguće,ako Sarajevo bude toliko dobro mesto za život što se ne bi mladi iz Srpske tamo zapošljavali i živeli. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alpaka Bereta Sida said:

Bez uvrede, ali ja stvarno mislim da ti ili ne znas citati ili ne znas razumjeti procitano. Logicke vratolomije koje izvodis me moram ti priznati zabavljaju. Lijep pozdrav. 

Ajde pozdrav pa kad malo ojačaš probaj ponovo!

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, koca popovic said:

 Ovakva kakva je ( nikakva), napravljena je da bi stao rat. Ako opet dodje do razgovora o podjeli, eto ga opet rat. 

Nece biti rat ako ga zapad ne dozvoli

 

8 hours ago, koca popovic said:

kako skoro svi zaboravljaju da u regionu ima za podjelu mnogo toga. Zakljucak, cio region u plamenu.

Isto vazi kao i za ovo iznad... kad je kosovo proglasilo nezavisnost bila je prica kako bi to moglo da se odrazi na jos neka mesta u evropi ovako ili onako

Ali zapad (citaj ameri) rekose kako to nije isto, kako je kosovo jedinstven slucaj bla bla bla... isto mogu i za bosnu 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Div said:

..................... 

Ne znam da li je i koliko na tvoje shvatanje uticala činjenica da si se iselio u USA, ja sam sve vreme ovde, na Balkanu a mislim slično, ali ako jeste, ako se tamo po svetu pokupi malo više razuma i razumevanja sebe i drugih, možda je to šansa, vizija budućnosti BiH i nas ostalih, jednog dana ćemo se svi iseliti, pa onda urazumiti, pa možda i napravimo nešto bolje od podela, granica i zidova. Proces iseljavanja uveliko teče, još da počne i urazumljivanje.

 

 

Dive, citav post je korektan, sve si u pravu, samo mislim da se nismo najbolje razumeli.

Pokusacu da odgovorim na sve, a na kraju na ovaj deo koji sam citirao (da ne kvotujem sve).

 

Nisam nameravao da prodajem pamet, nisam kompetentan da nudim resenja za BiH. Ponudio sam jedno, znam, naivno i idealisticko vidjenje.

Svestan sam "stanja na terenu" - ali to ne znaci da ga prihvatam.

 

Stanje je takvo, to je realnost, ali samo zato ga vecina vidi kao normalno mene ne tera da ga vidim kao pozeljno. Zato agitujem da ljudi vide drugacije i bolje.

Jeste, jednom mi je rodjak rekao "onaj ko puca na Mesec ima vece sanse da ga pogodi nego onaj ko ne puca" - i ja sam se smejao, rekao da niko nema sanse. Verovatno sam tu negde sa svojim teorijama o BiH i medjunacionalnim odnosima.

Necu nista promeniti, maksimalni doseg mi je da mozda nekoga navedem na razmisljanje, sve je to kao poezija i umrecu pre nego se vidi bilo kakva promena.

 

No, dotakao bih se tog komentara o mojem iseljenju.

Nisam time postao pametniji, isti sam kao i nekada u SFRJ, ali mi je to omogucilo da stvari gledam hladnokrvnije iz daleka, analiticki, jer nisam morao da spasavam goli zivot.

I video sam kako to gledaju totalno nezainteresovani (i, mozda zato objektivni) Amerikanci.

 

'90-ih sam znao vise nego ti/vi. Gledao sam uzivo prenos svega. Imao sam direktnu telefonsku vezu, a to je onda kostalo duplo vise nego kirija za stan - mogao sam da iz USA zovem sve strane pa sam javljao familiji ko je ziv, ko mrtav, jer oni nisu imali medjusobne veze. Pratio sam zlocine live na TV, pa se posle sokirao kad je jednom Mladen na forumu napisao da nije znao razmere zlocina  HVO u Bosni tokom rata (a oni neki, vise njih, me zajebavali na forumu da sta ja imam da komentarisem iz USA, a oni su tamo).

 

Jebite se. Nije tebi upuceno, ti si skroz OK, nije ni Mladenu ili Perkosu ili nekom drugom. Mislim na stanje u drustvu.

U Zagebu je radio javljao da JNA snajperisti pucaju po gradu - a ni danas niko ne zna ni jedno ime i prezime nekog navodno upucanog sugradjana. Na TV u Srbiji je Risto Djogo javljao da Sarajlije hrane lavove u zooloskom vrtu "srpskom nejaci" a ipak niko ne zna ime jednog jedinog deteta koje je tako navodno skoncalo.

 

I vi (ne ti licno, nego balkanska drustva) mene ubedjujete da nemam pravo da se javljam, jer nisam bio tamo i licno doziveo!?

 

Ma, nek' se jebu svi po spisku, a ja cu i dalje "prodavati" svoj idealizam i utopiju, a imam i na Balkanu sagovornika i ljudi koji se slazu.

Nije na meni da nesto promenim, sigurno necu uspeti, ali hocu da lajem, teram na razmisljanje, pa ce mozda neko od mladjih sagovornika nesto promeniti, jednom.

 

Ovaj tvoj komentar o mojem iseljenju u USA je zanimljiv jer pokazuje kako smo svi mi budale.

 

Dakle, bio je rat. Svaki dan se na CNN javljala Christianne Amanpour iz Bosne, a iza nje eksplozije mrtvi i invalidi. Plakao sam k'o ljuta godina, sad sam uzivo gledao sranja koja su mi iz WW2 opisivali stariji rodjaci.

 

Pazi sad, americka pizdarija.

Pita me poznanik, sasvim dobronameran covek. Kaze, mi ovde imamo crnce i belce, vidi se na sto metara. A da li se kod vas vidi ko je Srbin, ko Musliman ili Hrvat? Odgovorim da se ne vidi. Pita on, jesu li jezici razliciti. Kazem da se razlikuju dijalekti geografski, no Srbi i Hrvati u Zagrebu pricaju isto, a malo drugacije Srbi i Muslimani u Sarajevu. Dakle, moguce je prepoznati ko je Sarajlija a ko Zagrepcan, ali nije nacionalnost. Ne razume on, kako se zna ko je ko po nacionalnosti. Objasnim da se ljudi izjasnjavaju, to im nesto znaci. I pita covek, a sto se lepo ne dogovore da su svi "odavde" i prave neki biznis umesto da se kolju.

 

Postoji i drugi aspekt price, nije to samo americka naivnost.

 

Posao sam u skolu davno, nije bilo ni kompjutera ni interneta, sreca da je bilo struje i sijalica. Politiicki (pricam o ranim '60-ima), bratstvo i jedinstvo. O Americi, stizalo je par pisama godisnje od familije, a video sam i neke filmove u bioskopu. Ucili smo istoriju i geografiju u skoli, pa sam uvereno i 100% znao da su Amerikanci imali robovlasnistvo, a onda gradjanski rat nakon kojeg su svi bili ravnopravni.

Uf, jesam se zajeb'o kad sam dosao 'vamo.

 

Kao sto su beli i crni ovde ravnopravni, tako su i Hrvati/Srbi/Bosnjaci ravnopravni tamo (priblizno, simbolicki i za potrebe diskusije). Samo su pojednici valjda malo ravnopravniji, vec nekom entkitetu ili opstini gde se nadju, a mozda pomogne i neka partijska clanarina...

 

Sve je to realnost, ne zmurim, ne kazem da nije tako.

No, samo zato sto je uobicajeno i cesto, necu reci da je normalno i pozeljno.

 

Tako, jeb'o nacionalno podeljenu BiH, zivela gradjanska i postena!

Ne zivim tamo, ne trazim posao, pa mogu da iskreno lajem kako hocu - i koristim tu mogucnost.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, berti said:

Kad vec sve znas, a pominjes Mostar, deder nam objasni je li neko mozda proteran iz tog Mostara...

Hoćes li i da ti objasnim kronologiju rata i uzročno-posljedičnu vezu?

 

Ili misliš da su Hrvati i Bošnjaci Mostara po uzoru na građane Beograda trebali bacati cvijeće po srpskim tenkovima koji su paradirali na relaciji Mostar - Posušje - Kupres i zatim protjerali hrvatsko stanovništvo sve do Neretve usput opljačkavši i spalivši sve što im je došlo pod ruke?

 

Ili je velikosrpska mitomanska mašina već izbacila neku paralelnu stvarnost prema kojoj su bradonje iz Nevesinja, Gacka i Bileće samo htjeli pomoći ugroženoj pravoslavnoj braći?

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Budha said:

Hoćes li i da ti objasnim kronologiju rata i uzročno-posljedičnu vezu?

 

Ili misliš da su Hrvati i Bošnjaci Mostara po uzoru na građane Beograda trebali bacati cvijeće po srpskim tenkovima koji su paradirali na relaciji Mostar - Posušje - Kupres i zatim protjerali hrvatsko stanovništvo sve do Neretve usput opljačkavši i spalivši sve što im je došlo pod ruke?

 

Ili je velikosrpska mitomanska mašina već izbacila neku paralelnu stvarnost prema kojoj su bradonje iz Nevesinja, Gacka i Bileće samo htjeli pomoći ugroženoj pravoslavnoj braći?

 

 

Evo ga novi junak ktenuo baš oštro!  No nikako da odgovori zašto je taj Mostar takav kakav jeste podeljen iako u njemu nema Srba. I naravno da se obrati paznja na izrazavanje,ovo je forum gde pišu kulturni ljudi.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Budha said:

Hoćes li i da ti objasnim kronologiju rata i uzročno-posljedičnu vezu?

 

Ili misliš da su Hrvati i Bošnjaci Mostara po uzoru na građane Beograda trebali bacati cvijeće po srpskim tenkovima koji su paradirali na relaciji Mostar - Posušje - Kupres i zatim protjerali hrvatsko stanovništvo sve do Neretve usput opljačkavši i spalivši sve što im je došlo pod ruke?

 

Ili je velikosrpska mitomanska mašina već izbacila neku paralelnu stvarnost prema kojoj su bradonje iz Nevesinja, Gacka i Bileće samo htjeli pomoći ugroženoj pravoslavnoj braći?

 

 

I je li neko proteran iz tog Mostara?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Perkos2 said:

Evo ga novi junak ktenuo baš oštro!  No nikako da odgovori zašto je taj Mostar takav kakav jeste podeljen iako u njemu nema Srba. I naravno da se obrati paznja na izrazavanje,ovo je forum gde pišu kulturni ljudi.

Već drugi put podmećeš - to kulturni ljudi ne bi trebali raditi. 😏

 

Slobodno nađi gdje sam ja napisao da su mostarski Srbi krivi za bilo šta, oni su doživili istu sudbinu kao Hrvati u Banja Luci, srećom ne isto kao Bošnjaci u Srebrenici.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Budha said:

Već drugi put podmećeš - to kulturni ljudi ne bi trebali raditi. 😏

 

Slobodno nađi gdje sam ja napisao da su mostarski Srbi krivi za bilo šta, oni su doživili istu sudbinu kao Hrvati u Banja Luci, srećom ne isto kao Bošnjaci u Srebrenici.

Nema potrebe tebi bilo šta da se podmeće, ljudno si pitan o kakvim nemirima u Crnoj Gori pišeš i o situaciji u Mostaru od kad nema Srba u tom gradu. Umesto nekog odgovora krenuo si sa bradonjama valjda očekujući da nekog uplašiš.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Perkos2 said:

Nema potrebe tebi bilo šta da se podmeće, ljudno si pitan o kakvim nemirima u Crnoj Gori pišeš i o situaciji u Mostaru od kad nema Srba u tom gradu. Umesto nekog odgovora krenuo si sa bradonjama valjda očekujući da nekog uplašiš.

Onda prestani podmetati i odgovori gdje sam ja bilo šta loše rekao o mostarskim Srbima, bilo u kontekstu ratnog, prijeratnog ili poslijeratnog razdoblja.

 

I to spuštanje rasprave na ličnu razinu - nađi si nekog drugog za igru.

 

Lijep pozdrav.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Budha said:

Onda prestani podmetati i odgovori gdje sam ja bilo šta loše rekao o mostarskim Srbima, bilo u kontekstu ratnog, prijeratnog ili poslijeratnog razdoblja.

 

I to spuštanje rasprave na ličnu razinu - nađi si nekog drugog za igru.

 

Lijep pozdrav.

 

Pre pozdrava red bi bio da odgovoris na postavljena pitanja. Ne moras ali to onda pokazuje da si ti koji podmeće i vređa ljude iz Hercegovine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...