Jump to content

Epska fantastika i SF ...


kalistenika u rutini

Recommended Posts

9 minutes ago, alcesta said:

Razmišljala sam da kupim njegovo izdanje Gozbe kod devijanta na nekom Sajmu, ali kad sam krenula da listam prevod mi se učinio nekako čudan, a cenu su po običaju zacepili pa se nisam odlučila.

 

O njegovim prevodima i piratskim izdanjima moze slobodno i posebna tema da se otvori. Covek je Del Boj domaceg izdavastva (i to nije bilo pohvalno). Ali sta cemo, stanje na trzistu je takvo da ces neke naslove ili kupiti kod njega, ili se pomiriti da ih neces imati nikad.

Edited by Antizemljaš koji lebdi
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, alcesta said:

Dobro, ostaju uvek prodavci polovnih knjiga koje koštaju duplo više od novih izdanja :classic_biggrin:

 

Razumem ja sentimentalnu i kolekcionarsku vrednost neke knjige, ali papir (na zalost) ima svoj vek trajanja, a to prodavci ne uzimaju u obzir. Ima naslova koji su bas trazeni i retko se nalaze iz razloga sto je sf u bivsim Jugoslavijama stampan u skromnim tirazima (narocito ona Polarisova izdanja iz sredine devedesetih), ali to bas ne opravdava cinjenicu da za nesto zacepis cenu kao da je Folio Society izdanje. S druge strane jeste sve to legitimno, pa ko voli nek izvoli, nemam problem s tim. Ja sam dosta knjiga uzeo preko KP, u pitanju je uglavnom klasicna knjizevnost, ali tu je situacija malo drugacija jer su to cesto ljudi koji su nasledili stanove ili biblioteke pa prodaju knjige ispod svake cene - sto meni kao kupcu apsolutno odgovara 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

O njegovim prevodima i piratskim izdanjima moze slobodno i posebna tema da se otvori. Covek je Del Boj domaceg izdavastva (i to nije bilo pohvalno). Ali sta cemo, stanje na trzistu je takvo da ces neke naslove ili kupiti kod njega, ili se pomiriti da ih neces imati nikad.

Aj da zanemarimo kvalitet papira i štampe ali prevodi su jako problematični tako da radije preskačem. Uostalom, u 99% slučajeva se može naći pdf ako baš zapne da se mora čitati, dok ne izađe normalno izdanje. Ako izađe :classic_smile:

10 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Ja sam dosta knjiga uzeo preko KP, u pitanju je uglavnom klasicna knjizevnost, ali tu je situacija malo drugacija jer su to cesto ljudi koji su nasledili stanove ili biblioteke pa prodaju knjige ispod svake cene - sto meni kao kupcu apsolutno odgovara 🙂

Ima baš bezobraznih cena na KP. Prekjuče sam malo kopao oko knjiga iz serijala Točak vremena i ima par koje cene sa po 5000din po komadu. Čak ima i onih koje su dostupne u Laguni sa višom cenom na KP od sajta izdavača. Nije mi prvi put da se srećem sa tim jer nisam alergičan na polovne očuvane knjige. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Knipex said:

Aj da zanemarimo kvalitet papira i štampe ali prevodi su jako problematični tako da radije preskačem. :classic_smile:

 

Vec godinama se on i Ognjanovic kolju oko nekih Lavkraftovih prevoda, treba to procitati kad se ima vremena, pravi rolerkoster - jedan udara sa svog foruma, drugi sa svog bloga, "nosise se letnji dan do podne, jednog b'jela pjena popanula, a drugoga b'jela i krvava" 🙂

 

Blamiraju se i ozbiljnije izdavacke kuce sa prevodima, prosle godine je Bazdulj upecao "Kontrast" u plagiranju nekih Kamijevih prevoda. A taj "Kontrast" mi objavio Ursulu, Filipa, Orvela i Kormaka. I sta ja sad da mislim??? Tako da je sve to jedna velika emotivna klackalica za sve nas jadne i bedne konzumente 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Vec godinama se on i Ognjanovic kolju oko nekih Lavkraftovih prevoda, treba to procitati kad se ima vremena, pravi rolerkoster - jedan udara sa svog foruma, drugi sa svog bloga, "nosise se letnji dan do podne, jednog b'jela pjena popanula, a drugoga b'jela i krvava" 🙂

Čitao sam i potpuno sam na strani Ognjanovića. Sasvim slučajno naleteo kad sam nešto pretraživao oko Hodorovskog.

2 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

A taj "Kontrast" mi objavio Ursulu

Odličan je prevod, kao i kvalitet izdanja. Juče sam završio Drugi vetar i ostala mi još Priče iz Zemljomorja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Knipex said:

Odličan je prevod, kao i kvalitet izdanja. Juče sam završio Drugi vetar i ostala mi još Priče iz Zemljomorja.

 

E, vidis, meni je upravo sad u rukama njihov primerak "Tamnog skeniranja" 🙂 Slazem se da se za smesnu cenu dobiju i vise nego pristojno uradjene knjige. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Izgleda da sam jedna od retkih koja ne voli epsku fantastiku. Volim horor ( Stivena Kinga )...i istorijske knjige ( romane ).

 

Da li Aleksandar Tešić piše isključivo epsku fantastiku i da li u knjigama Branislava Jankovića ima elemenata epske fantastike? 

Link to comment
Share on other sites

Na prvo pitanje je teško dati odgovor jer ne znam u koji žanr bi svrstao serijal Kletva Kainova. Neki miks horora, fantastike, domaćeg folklora i običaja, istorije i alternativne istorije. Meni je bilo jako zanimljivo čitanje.

 

Na drugo pitanje je odgovor da.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 3/8/2021 at 2:21 AM, Knipex said:

Na starom forumu se pisalo o Ursuli Le Guin, ovde mislim da nije. Elem, kontrast je održao obećanje i izbacio sve knjige iz serijala o Zemljomorju. Mislim da su prvi put kod nas prevedene i izdate peta i šesta knjiga. Ja sam pročitao prve tri, Tehanu (4) sam kupio pre par meseci a večeras sam video da su izašle Priče iz Zemljomorja (5) i Drugi vetar (6).

 

https://kontrastizdavastvo.rs/knjige/autori/autor-ursula-le-gvin-469

Lepo napišem redosled i onda pročitam prvo Drugi vetar i na kraju Priče iz Zemljomorja :smiley26: Elem, baš mi je drago što se Ursula predomislila i napisala još 2 knjige iz sveta Zemljomorja nakon Tehanu. Sada je priča zaokružena i lepo objašnjena. Inače prevod je odličan.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Post za ljubitelje Hiperion Kantosa, zato i ide u spoiler. 

 

Spoiler

Yt algoritam  mi izbaci kao predlog ovaj klip. Klip kao klip, manje više ništa posebno, ali jedna stvar za mene predstavlja pravo otkrovenje. Nisam do pre pet minuta imao ni najmanju predstavu da postoji ptica koja se zove Shrike i koja plen nabada na trnje da ne bi mogao pobeći i da bi ga mogla konzumirati kako i kad joj se prohte. Simons je znači to imao u vidu kad je stvarao glavnog antagonistu u romanu. 

 

 

 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, de Havilland Mosquito said:

Post za ljubitelje Hiperion Kantosa, zato i ide u spoiler. 

 

  Reveal hidden contents

Yt algoritam  mi izbaci kao predlog ovaj klip. Klip kao klip, manje više ništa posebno, ali jedna stvar za mene predstavlja pravo otkrovenje. Nisam do pre pet minuta imao ni najmanju predstavu da postoji ptica koja se zove Shrike i koja plen nabada na trnje da ne bi mogao pobeći i da bi ga mogla konzumirati kako i kad joj se prohte. Simons je znači to imao u vidu kad je stvarao glavnog antagonistu u romanu. 

 

 

 

To je svračak (zamisli kako bi izgledalo da je to prevedeno u našem izdanju :classic_biggrin:). Bila sam ubeđena da smo o tome pisali na starom forumu. Ja sam to saznala pre par godina iz neke prirodnjačke emisije i isto sam se baš iznenadila.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Antizemljaš koji lebdiNe sećam se gde smo diskutovali oko reprinta knjiga iz serijala "Točak vremena" pa ću ovde napisati. Najavili su za jul mesec reprint "Veliki lov", druga knjiga u serijalu. Ja sam je juče kupio na KP a danas vidim najavu na sajtu lagune :classic_biggrin: Srećom dobro je očuvana i da listovi nisu malo požuteli nikad ne bih rekao da je polovna. Kupio sam za noć knjige sve što je bilo dostupno.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Knipex said:

@Antizemljaš koji lebdiNe sećam se gde smo diskutovali oko reprinta knjiga iz serijala "Točak vremena" pa ću ovde napisati. Najavili su za jul mesec reprint "Veliki lov", druga knjiga u serijalu. Ja sam je juče kupio na KP a danas vidim najavu na sajtu lagune :classic_biggrin: Srećom dobro je očuvana i da listovi nisu malo požuteli nikad ne bih rekao da je polovna. Kupio sam za noć knjige sve što je bilo dostupno.

 

Jeste, video sam ja pre 10tak dana, mozda sam mogao ovde da napisem, ali nisam znao da si zainteresovan 😞 Najavili za jul, ali jos nisu istakli datum, rece mi radnica da to moze da bude cak i pocetak avgusta. Inace, mali je tiraz, mislim da ce sve ici po 500, zato treba kupiti na vreme, jer kad krene serija bice opsta jagma 🙂 Za sada im je u planu da objave prve cetiri knjige, verovatno ce i ostale.

Po meni nema razloga da se kajes, kolekcionari ne cene mnogo reprintove. Doduse ja ne bolujem od toga, bitna mi je sustina, ali kad su neki naslovi u pitanju ipak valja imati prva izdanja - to je stvar ponosa 🙂

Ja nisam mnogo pazario za Noc knjige, uzeo sam "Decu Hurinovu" i "Dukat za ladjara" (imam "Duge noci," i "Bedem", necitano, pa da pridodam jednu knjigu neprocitanoj kolekciji Dekse Pantelejskog) U toku jula cu uzeti "Veliki lov" (ako izadje) i trecu knjigu, "Ponovorodjeni zmaj", nju imaju na zalihama. Hteo da uzmem i Aberkrombijev "Poslednji argument...", ali sacekace to ipak avgust. 

 

@de Havilland Mosquito uzivaj uz Kantikulum, odlicna knjiga. Inace ovo sto si okacio ispod, godinama pratim tog lika, uglavnom kad nesto radim po kuci pustim da ide u pozadini 🙂 Krenuo je sa ASOIAF, pa onda presao na Dune, Foundation, Hyperion... Sve sto mene zanima 🙂

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

"Dukat za ladjara" (imam "Duge noci," i "Bedem", necitano, pa da pridodam jednu knjigu neprocitanoj kolekciji Dekse Pantelejskog)

Pročitao je za 2 sata. Deluje mi da je moglo i bez nje, odnosno da je samo trebalo da se materijal spoji sa sledećom knjigom. Doduše objasnio je zašto je tako uradio u pogovoru, da to bude most između druge i četvrte knjige mada meni više liči na to da se uzme novac za dodatnu knjigu pošto su razvukli slova maksimalno. Najavio je da će biti 5 knjiga u serijalu. 

 

Što se tiče sakupljanja knjiga, nisam kolekcionar i ne marim za izdanja. Jednostavno hoću da imam knjigu koja me interesuje i da mogu da je pročitam kad god mi padne napamet.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 6/21/2021 at 4:53 PM, de Havilland Mosquito said:

Krenuo "Kantikulum za Lajbovica". Deluje odlično. 

 

Odlično, sjajno, fenomenalno.....

Kad sam već tu, odmah nastavljam sa "Sveti Lajbovic i žena divlji konj" što bi trebalo da bude nekakav nastavak. 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2021 at 1:06 PM, de Havilland Mosquito said:

 

Odlično, sjajno, fenomenalno.....

Kad sam već tu, odmah nastavljam sa "Sveti Lajbovic i žena divlji konj" što bi trebalo da bude nekakav nastavak. 

 

Nastavak koji se dugo cekao, izasao posle Milerove smrti. Mislim da ga cak on nije ni zavrsio, nego neki njegov asistent. Ja nisam citao jer mi je Kantikulum fino zaokruzen, ali javi utiske.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2021 at 12:06 AM, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Nastavak koji se dugo cekao, izasao posle Milerove smrti. Mislim da ga cak on nije ni zavrsio, nego neki njegov asistent. Ja nisam citao jer mi je Kantikulum fino zaokruzen, ali javi utiske.

 

Više je kao neki spinoff nego nastavak...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ja se intenzivno vec nekoliko meseci druzim sa Filipom Dikom. I dalje smatram da je vodio uredniji zivot i da je bio malo disciplinovaniji u pisanju, da bi u tom slucaju sigurno dobio mnogo sire priznanje van samog sf zanra, mada po mom misljenju sigurno spada u "real literature", jer je njemu sf okruzenje samo poligon za evoluciju i istrazivanje duboko filozofskih ideja. Iako mu se pejorativno lepi ta palp etiketa (iako ne sporim da je iz palpa krenuo), ja bih rekao da ako on nije postmodernista, onda to niko drugi nije.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 8/25/2021 at 10:13 PM, Prijatelj Mitar said:

Ja se intenzivno vec nekoliko meseci druzim sa Filipom Dikom. I dalje smatram da je vodio uredniji zivot i da je bio malo disciplinovaniji u pisanju, da bi u tom slucaju sigurno dobio mnogo sire priznanje van samog sf zanra, mada po mom misljenju sigurno spada u "real literature", jer je njemu sf okruzenje samo poligon za evoluciju i istrazivanje duboko filozofskih ideja. Iako mu se pejorativno lepi ta palp etiketa (iako ne sporim da je iz palpa krenuo), ja bih rekao da ako on nije postmodernista, onda to niko drugi nije.

Već sam dobio preporuku iz nezavisnog izvora, sad ova tvoja, hmm, od čega da počnem?

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, urosg3 said:

Već sam dobio preporuku iz nezavisnog izvora, sad ova tvoja, hmm, od čega da počnem?

 

9 minutes ago, alcesta said:

Ja bih na tvom mestu počela od priča, tu ćeš najpre videti je li tvoj cup of tea ili nije. Doduše pojma nemam šta je od priča prevođeno kod nas, osim nesrećnog Suvišnog izveštaja koji su probali da poture kao zasebnu knjigu.

 

Da, slazem se, treba sa Dikom ici postepeno. Mozes da nadjes na oglasima "Filmske price", pa ako ti se dopadnu nastavi, Kontrast je objavio prilican broj knjiga. Ako ti treba e format javi mi se u PM.

 

Evo ima Boban Knezevic jedan primerak (taman koliko i ja):

 

 

https://www.kupindo.com/Naucna-fantastika/29132449_Filip-K-Dik-FILMSKE-PRICE

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...